forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 BONELLI I POVIJESNE KRIVOTVORINE
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 12/11/2002 : 02:46:49  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Eee, dsormaz1e, dsormaz1e. Koliko ja znam radnja u Zagorovim pricama odvija se polovinom 19. stoljeca, sto daje njegovima scenaristima "slobodu" da se krecu od 1825 do 1875 (recimo odprilike). I u cemu je problem? Gore si napisao za mitraljez:


E moj Dino! Ušao si u vodu, a ocigledno ne znaš plivati. Utopit ceš se u silnim glupostima koje si sad iznio. Nemoj zamjeriti na ovim rijecima, ali ne znaš ti ništa o povijesti Divljeg zapada. Idemo redom.
Citaš Zagora, a bojim se da ne znaš kada se doista odvija radnja tog stripa.
Kažeš ‘radnja se u Zagorovim pricama odvija polovinom 19. stoljeca’. To bi trebalo znaciti oko 1850., a to jednostavno nije tocno, jer se radnja odvija krajem 30-ih i u prvoj polovici 40- ih godina 19. st., a nikako kasnije. Ako si citao epizode koje je izdavala SD (a te epizode trebale bi vremenski slijediti sve epizode koje su prije izlazile, godine ipak prolaze, zar ne? Premda mi se cini da u Zagoru vrijeme stoji, toliko godina vec izlazi a uvijek je isti, nije nimalo ostario. ), npr. kad Zagor i Chico putuju po Sjevernoj Americi, u jednoj epizodi dolaze u Californiju. A Californija i Los Angeles u toj epizodi još su u mexickim rukama. Dakle vrijeme radnje te epizode mora biti prije godine 1846, jer te godine je poceo rat izmedu Mexica i SAD, i tu je Mexico izgubio Californiju.
Zatim epizoda kad dolaze u Texas, a Texas funkcionira kao samostalana država. Pa samostalan je i bio do 1845. kad se prikljucio SAD. Dakle i ta epizoda odvija se prije1845.
Pa epizoda na americkom Jugu, gdje je još ropstvo, dakle vrijeme radnje je još prije gradanskog rata… A to su sve relativno nove epizode, dakle nisu one najstarije. I sad ti ‘pametuješ’ o nekakvoj scenaristickoj ‘slobodi’ kretanja u vremenskom rasponu od 1825-1875., a ove relativno novije epizode odvijaju se prije 1845. (kad se uzmu u obzir povijesne cinjenice koje sam naveo). Ako je sad negdje vrijeme radnje 1875., pa koliko bi Zagor trebao imati godina od prve epizode koja se po tebi odvija 1825.??? Svašta, sam sebi skaceš u usta! Daj, promisli malo prije nego što napišeš nešto takvo.
Sigurno redovito citaš Zagora (za razliku od mene koji ga citam povremeno, tu i tamo), a cini mi se kao da ga ne znaš ni citati. I još se pitaš ‘u cemu je problem’? Bojim se u tvom shvacanju, tj. razumjevanju nekih stvari.


quote:

quote:
ali pošto poznajem te detalje

a to nije tako brate.. evo ti da ti i dokazem

quote:

Richard Jordan Gatling was born in Money's Neck, North Carolina. He studied medicine and dentistry but never practised. In 1862 Gatling took out a patent for a mechanical gun that he developed. The Gatling Gun consisted of six barrels mounted in a revolving frame. A later version with ten barrels, fired 320 rounds a minute. The United States Army purchased these guns in 1865 and over the next few years most major armies in Europe purchased the gun.


citirano sa web stranice http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/FWWgatlingR.htm
Znaci mitraljez je postojao u ta doba i imala ga je vojska u USA. Dokazano!


I što si sad dokazao? Ništa! Pa ja sam u svojim gornjim postovima napisao da je mitraljez Gatling konstruiran 1862. godine ( i da je kasnije upotrebljen u toku gradanskog rata), pa pogledaj malo što sam pisao gore. Sad se ti javljaš s istom informacijom koju sam gore iznio. Pa naravno da ga je americka vojska imala u 60- im godinama, samo ne u vrijeme radnje Zagora, a to su 30-te i 40-te godine 19. st.
A što se tice podataka kojima se hvališ, pa ja sam još davno s Neta skinuo gomilu podataka o tom mitraljezu, kao i revolveru Colt, to sam dobro proucio. Imam i neke knjige o temama iz tog razdoblja. A vidim da ti plivaš u mutnom i na brzinu skidaš neke podatke i pokušavaš nešto ‘dokazati’ (valjda ni sam ne znaš što).

quote:
Znaci nisi upravu i ako si covjek priznaces to (inace si pametnjakovic )


Citirat cu tebe: ‘Znaci nisi u pravu…’, a dodat cu još: bolje nemoj bljezgariti o necem o cemu pojma nemaš, ispadaš smiješan. E, Dino, Dino, c, c, c,…






Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 12/11/2002 : 03:08:14  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:

A da pobjeda Zagora bude totalna...

Evo ti informacija i za Winchester puske

quote:

1866 Oliver Winchester buys control of New Haven Arms Company and changes name to the Winchester Repeating Arms Company.
Model 1866 "Yellow Boy lever action introduced -- first gun to bear the Winchester name.





Kao da ja nisam znao za tu informaciju o Winchester puški. I za tu godinu koja se spominje. Pa to je povijesna cinjenica. Ne znam samo što si time dokazao? Možda da autori Zagora, kao, nisu pogriješili kad u svakoj epizodi crtaju Winchesterke? Itekako su pogriješili, jer vrijeme radnje Zagora se odvija u 30-im i 40-im godinama 19.st. (iznio sam gore u zadnjem postu bezbroj dokaza za to), a takve puške onda nisu postojale. Zar to ne možeš shvatiti?

quote:
Sto jos jednom znaci da nisi uradio svoju zadacu a iskazao si se na forumu...


Pa i ti si se iskazao s 'dokazivanjem' necega što nema nikakve veze s onim što u stvari pokušavaš dokazati. Samo i dalje naprijed, nastavi me tako nasmijavati...


quote:
Mozda su scenaristi donekle naivni kod Zagora ali vjeruj mi nisu toliko koliko ti mislis. To sto je tebi i nekima naivnost je ustvari njihov "trik" da privucu vise citatelja.


Nisu naivni, nego ne znaju povijesne cinjenice.
Ocigledno primjenjuju prilicno uspješan 'trik' kojim privlace upravo ovakve citatelje...naivce!



Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 12/11/2002 : 09:37:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
iam jedna prica u kojoj se spominji indiajnski ratovi
oni su poceli negdje ok 1876
pa je on mozda mislio an to razdoblje
ako se zagorove pustolovine desavaju oko 1840 g onda su profulali tridesetak godina ( no nije tako starasno )
ali spomenuti proslost u radnji nekih dvadesetak godina unazad i opet iznjeti u pricu dogadjaje koji su se zbili 1876 je sramota
to zanci da su pogrijesili samo 50 godina ( najamnje )
kako bi izgledalo da se u LL voze autima iz 40 - ih godina i da se slucajno pojavi Hitler na nekom svom skupu za osnivanje nacisticke njemacke i lazarijus mora spriejciti hitlera da osnuje nacisticku njemacku i u tome mu pomaze ajzenhauer i cercil
a radnja se desava naprimejr 1993 godine


Go to Top of Page

dinotuf
New Member

Sweden
267 Posts

Member since 15/08/2002

Posted - 12/11/2002 : 14:09:45  Show Profile Show Extended Profile  Send dinotuf a Private Message
OK priznajem da znas oko oruzja i historije i nisam vidjeo onaj post u pocetku. Tako izvini ako sam te uvrijedio...

Ustvari sve ove argumente bacam da zivne diskusija a absolutno nisu osobni napadi tako da i ti i Kruger to znate, jer naravno nezelim da budem neprijatelj snikim ovdje.

Ali kako kod okrenes, ima neka sloboda pisanja, tj scenaristi u Zagora (koji je izmisljotina) imaju pravo da se krecu kroz navedene periode (1825-1875 u mojim mislima), znaci da bi zadovoljili mastu i srz pravih citatelja oni moraju prekrsiti "pravila" historijskih detaljista, kakav si ti (naravno to nije nista negativno jer svak ima svoje prioritete).

Neznam za KP (posto sam procitao samo 2 njegova romana) ali sigurno i tu ima historijskih "greskih" samo sto nisu tako "grube" kao kod Zagora.

I na kraju Kruger pa znas sam da nemozes uporedivati 40 godina historije u proslom i sadasnjem stoljecu. Mislim danas se sve desi preko noci dok u ono doba, ma znas sam kako je "brzo" islo. Tako i ta cinjenica daje authorima jednu slobodu da predu te historijske granice.

Raja jos jednom nema ljutnje Mahatma Ghandi

You can't even remember what i'm trying to forget
Go to Top of Page

seinfeld
Advanced Member



16500 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 12/11/2002 : 14:56:50  Show Profile Show Extended Profile  Send seinfeld a Private Message
Ustvari sve te cinjenice nisu toliko vazne za Zagora to je strip za razonodu.
Darkwood ne postoji uopste prema tome dzabe se natezati gdje se to nalazi.
Pogledajte njegovu kolibu u mocvari i okolinu koja je okruzuje i zapazicete da se to toliko mijenjalo koliko je i crtaca bilo koji su to crtali...
Zagor je dobar strip za citati i ima dosta dobrih prica ali te nisu bazirane na cinjenice nego na mastu scenariste i crtaca koji u prvom slucaju misle na entertanment citalaca.Ja ustvari i negledam na to kad citam Zagora dok kod drugih junaka pazim na te detalje...

I'm the hand up Mona Lisa's skirt. I'm a surprise. They don't see me coming: that's what you're missing.


Edited by - seinfeld on 12/11/2002 14:57:27
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 12/11/2002 : 17:00:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
istina je da se nemogu usporedjivati dogadjaji od prije 100 i nesto godina i unazad 40 ili 30 godina ovog stoljeca
ali neki dogadjaji koji su zapisani onda stoje isto kao i sad
i neki sad dogadjaji stoje u ovom stoljecu i vjecno ce ga obiljezavati
tako i onda zna se kako se razvijalo naseljavanje zapada i na koji nacin
nije problem u povjesti nego u nacinu njezin prezenetacije i neznanju
da negovorimo o nepravilnosti prikaza medju likovima
malo se pirdodaje psihologije liku
nekad se tome vise znacaj davalo


Go to Top of Page

dinotuf
New Member

Sweden
267 Posts

Member since 15/08/2002

Posted - 12/11/2002 : 17:22:20  Show Profile Show Extended Profile  Send dinotuf a Private Message
Super zakljucak seinfilde! Odprilike tako i ja mislim iako evo uzaludno pokusavam dokazati ove nepravilnosti u proslosti.

Volim sto smo imali ovu diskusiju oko svega ovoga jer na neki nacin (zahvaljujuci dsormaz1, Krugeru i drugim) od sada malo drugcije (kriticnije) citam romane. Jednostavno kao da su mi dali jos jednu perspektivu kod romkana (historijsku). A to nije lose, mislim interesantno je praviti paralele izmedu stripa i stvarnog proslog svijeta. Ali naravno jos uvijek mi je citanje romana u prvu ruku radi relaksa, da pustim mozag na pasu da masta skupa sa romanom..(bas kao sto ti rece Seinfilde)

Vidite to je na neki nacin i cilj diskusije, da vidis "drugu stranu" a ne samo svoju i zato je ovaj forum super [:D)

You can't even remember what i'm trying to forget

Edited by - dinotuf on 12/11/2002 17:23:09
Go to Top of Page

seinfeld
Advanced Member



16500 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 12/11/2002 : 17:38:35  Show Profile Show Extended Profile  Send seinfeld a Private Message
quote:



Vidite to je na neki nacin i cilj diskusije, da vidis "drugu stranu" a ne samo svoju i zato je ovaj forum super [:D)





Samo mazge nikada ne mijenjaju misljenje ;-))

I'm the hand up Mona Lisa's skirt. I'm a surprise. They don't see me coming: that's what you're missing.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 12/11/2002 : 21:14:31  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
OK priznajem da znas oko oruzja i historije i nisam vidjeo onaj post u pocetku. Tako izvini ako sam te uvrijedio...


Ma sve je u redu, nisi me s nicim uvrijedio. Ja se tebi ispricavam ako sam te s necim uvrijedio. Nisam znao da nisi procitao ono što sam pisao na prethodnoj stranici, mislio sam da si to namjerno previdio, pa sam nastupio možda malo grubo.

quote:
Ustvari sve ove argumente bacam da zivne diskusija a absolutno nisu osobni napadi tako da i ti i Kruger to znate, jer naravno nezelim da budem neprijatelj snikim ovdje.


Vidim da si razuman covjek jer prihvacaš tude argumente, a s takvim ljudima je zadovoljstvo raspravljati. Što se tice podataka koje si iznio o oružju (to što si skinuo s Neta), sve je to tocno, samo se sporimo oko vremena radnje Zagora.

quote:
Ali kako kod okrenes, ima neka sloboda pisanja, tj scenaristi u Zagora (koji je izmisljotina) imaju pravo da se krecu kroz navedene periode (1825-1875 u mojim mislima), znaci da bi zadovoljili mastu i srz pravih citatelja oni moraju prekrsiti "pravila" historijskih detaljista, kakav si ti (naravno to nije nista negativno jer svak ima svoje prioritete).


Inace, nemam ništa protiv umjetnicke slobode. Samo mi je ipak sporan ovaj raspon godina koji si postavio, dakle od 1825-75. Ja mislim da bi vrijeme radnje Zagora trebalo biti negdje u 30-im i 40-im godinama 19. st. (znaci ipak si djelomicno dobro odredio taj raspon godina), a nikako kasnije, to sam vec obrazložio na primjerima onih epizoda koje sam gore spomenuo.
Jer pazi, ako po tebi prve epizode Zagora pocinju oko 1825., a recimo da je Zagor tada imao 20-ak godina, koliko bi godina trebao imati oko 1875. koju si spomenuo? Preko 70!!! A uvijek je nacrtan kao da ima oko 30 godina. A u onoj epizodi gdje se javlja mitraljez Gatling, to bi trebale biti 60-te godine 19. st. (jer onda je taj mitraljez konstruiran), dakle Zagor bi onda trebao imati preko 60 godina, potpuno sjed i da ne spominjem ostalo…A puške Winchester, koje su se takoder pojavile u 60-im godinama 19. st., koliko se sjecam pojavljuju se i u onim starim epizodama koje bi se trebale odvijati 20-ih i 30-ih godina. A onda još uopce nije bilo takvih pušaka.
Dakle da rezimiram: Ocito se radi o neinformiranosti i neznanju autora Zagora.
Ali dobro da sad ne cjepidlacim više oko toga, ponovit cu još jednom da meni Zagor i nije toliko loš strip kao što sam možda ostavio dojam, naprotiv, ima zanimljivih i kvalitetnih epizoda, a ne smetaju me ni fantasticne price, koje volim citati…samo sam ukazao na neke nepravilnosti vezane uz povijesnu pozadinu (koju dobro poznajem).

quote:
Neznam za KP (posto sam procitao samo 2 njegova romana) ali sigurno i tu ima historijskih "greskih" samo sto nisu tako "grube" kao kod Zagora.


Šteta što ga nisi više citao. Glede povijesne pozadine preporucio bih ti epizodu “General u paklu”. Prilicno vjerodostojna prica o Custeru, s nizom povijesnih cinjenica.


Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 12/11/2002 : 21:15:41  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:

nije problem u povjesti nego u nacinu njezin prezenetacije i neznanju



Upravo tako!

Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 12/11/2002 : 22:14:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
Nije bitno da li postoji Darkvud ili helingen jer ni zagore ustvari nikad nije postojao
neke se stvari moraju izmisliti
ali nemozes krivo prezentirati povjest
naprimjer kad se u Ken parkeru spominjala glasovita bitka o Kasteru ta povjesan cinjenica nije iskrivljena nego je izmisljen dogadjaj dolasak Kena na bojiste
ili bolje receno uklopjena je ta bitka u radnju Ken parkera i jednu njegovu epizodu
no glupo je uopce usporedjivati Ken parkera i Zagora
ali ken pokazuje kako se to radi ( njegovi scenaristnaravno ne Ken )
ja sam pokusao s Lazarijusem pokazati kako bi to izgledalo otprilike kad se pogrijesi u povjesnim cinjenicama ( zato sto sam spomenuo neke znacajne dogadjaje iz ovog perioda isto tako naseljavanje zapada je bio znacajan dogadjaj u ono doba i glupo je te dogadjaje krivo prezentirati )

Go to Top of Page

KOLEKCIONAR
Senior Member

USA
1976 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 12/11/2002 : 22:25:06  Show Profile Show Extended Profile  Send KOLEKCIONAR a Private Message
Upravu si Krugeru..Scenaristi su recimo veoma vjerno prezentirali V.BLEKA komeje bilo oko 28 g. kadaje posto vodja trapera..
Takodje i K.MARK je vjerno uradjen naspram istoriskih bitki i razni spijunski afera, kojesu drmale Amerikom od 1776 do 1783g.
Kadasu englezi i konacno porazeni..
Dakle BLEK sam kao figura je izmisljen,
dok su nasi recimo istoricari takodje stvorili MARKA KRALJEVICA, kome u borbi protiv Turaka niti 5 BLEKOVA nije bilo ravno..Blek bi u jednoj tuci pobijedio 10 engleza, a m.kraljevic bi pobijedio 100 turski vojnika..I opet neko kaze kako AMERI imaju prenapuhane junake USA herojstvom..

Sretno ti bilo i imala svega u dvorcu od zlata
a ja kao prosjak zivot proklinjao ispred tvoih vrata...
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 12/11/2002 : 22:38:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
Mark je cak i realistican
ali nije natrpan s previse dogadjaja i nema puno crtaca pa je i jednolican
Blek je raznovrsniji ali i nivniji
no ni zagor nije daleko pobjegao od Bleka osim u vecem obujmu price i radnje nekih epizode
ali sto se tice naivnosti tu su podjednaki s tom razlikom sto zagor vise nema ni humora
previse ima hladnoce u odnosu medju likovima

Go to Top of Page

dinotuf
New Member

Sweden
267 Posts

Member since 15/08/2002

Posted - 12/11/2002 : 23:15:45  Show Profile Show Extended Profile  Send dinotuf a Private Message
OK drago mi je da smo (po meni) prisli kraju ove diskusije. Mozda sto bi zelio jos da kazem je da se podrazumijeva da nasi junaci nestare u stripovima i mozda zato su scenaristi kod Zagora nepazljivi sa historijom a sigurno i zbog neke "ljenosti" da saznaju pravu informaciju. Mislim lako je reci "ah cuj ovo je odprilike tada bilo i desilo se pa ubacimo i to u nasu pricu".
Nakraju smo mi citatelji (i nasi novcanici)koji odlucujemo jesu li oni napravili dobar posao ili nisu.

Hvala dsormaz1 na preporuci, probacu nabaviti taj roman od KP prvom prilikom kad se nadem ponovo na Balkanu.

Kruger imeni nedostaje vise humora kod Zagora, prije me stomak bolio od smijeha zbog Cika i jos nekih karaktera. Mozda je i to zbog toga sto scenaristi zela da naprave malo vise "odrasli" strip od Zagora jer mlada publika stripa je sve manja i´manja (koliko sam mogao procitati na forumu)



You can't even remember what i'm trying to forget
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 13/11/2002 : 00:17:10  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Hvala dsormaz1 na preporuci, probacu nabaviti taj roman od KP prvom prilikom kad se nadem ponovo na Balkanu.


To ti je LMS br. 555.

quote:
Kruger imeni nedostaje vise humora kod Zagora, prije me stomak bolio od smijeha zbog Cika i jos nekih karaktera


Pa Chico je i mene puno puta tjerao na smjeh sa svojim štosovima.


Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 13/11/2002 : 00:18:16  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
Bilo bi zanimljivo saznati kakvu autonomiju imaju crtaci Zagora u odnosu na scenariste. Tj. imaju li crtaci potpunu slobodu kod crtanja detalja kao što su oružja, uniforme i sl., ili pak sve rade strogo po uputama scenarista. Tek bi se tada znalo tko je pravi krivac za gore navedene propuste.

Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 13/11/2002 : 00:19:19  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
Što se tice Bleka i Marka o njima i tom Ratu za nezavisnost i koliko je vjerodostojno prikazan moglo bi se dosta pisati. Cini mi se da je Mark dosta realisticnije prikazan u odnosu na Bleka ako se uzme u obzir povijesna pozadina koju obraduju. Ali obojicu sam nekad rado citao. Sjecam se da me kod Bleka najviše smetalo to što su on ili Okultis iz onih pištolja (koji su se onda koristili) ispaljivali po više metaka odjednom, a poznato je da su ti pištolji imali samo 1 metak i punili su se na dosta složen nacin, u nekoliko faza, pomocu šipke, roga za barut… Kod Marka to nije bio slucaj. Kad god je ispalio metak iz pištolja, morao ga je ponovo puniti (na nacin koji sam sad spomenuo).
U epizodi Saratoga (V. Blek) potpuno je iskrivljeno prikazana ta cuvena bitka, ne sjecam se sad detalja, to sam procitao prije par godina, ali sjecam se da nisu to baš dobro prikazali.
Citao sam davno i jednu epizodu Bleka u kojoj su traperi zauzeli Boston (ako se dobro sjecam). Mislim da je na pocetku pisala godina 1777., a Amerikanci su doista zauzeli Boston, ali ne te godine, vec godinu dana ranije, dakle 1776. Bilo mi je cudno kako su Englezi u sljedecim Blekovim epizodama opet u Bostonu, a traperi ga epizodu prije oslobodili. Tek sam kasnije saznao da Englezi do kraja rata nisu više uspjeli vratiti Boston, nakon što su ga te godine izgubili. A to je bilo još na pocetku tog rata.
Što se tice uniformi Britanskih vojnika, mislim da ih ne crtaju baš dobro. Vecina postrojbi koje su bile angažirane u tom ratu nosila je one troroge šešire, a samo grenadirske jedinice nosile su onakve visoke zašiljene kape s natpisom GR. Cak ni njihove uniforme nisu baš dobro nacrtane. Nisu ni svi vojnici nosili crvene uniforme, ali mislim da su crvene uniforme ipak dominirale (dakle za ovo nisam 100 % siguran).
I još jedna zanimljivost u vezi tog rata. Vecina od 30 i nešto tisuca vojnika koje je kralj Georg poslao da guše ustanak u 13 americkih kolonija bili su njemacki placenici iz pokrajine Hessen, a ne Englezi. Dakle kad Mark i Blek mlate nekog engleskog vojnika (crvenog mundira), veca je vjerojatnost da se radi o Nijemcu.






Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 13/11/2002 : 01:21:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:

naprimjer kad se u Ken parkeru spominjala glasovita bitka o Kasteru ta povjesan cinjenica nije iskrivljena nego je izmisljen dogadjaj dolasak Kena na bojiste
ili bolje receno uklopjena je ta bitka u radnju Ken parkera


...i to fenomenalno dobro uklopljena.

Go to Top of Page

KOLEKCIONAR
Senior Member

USA
1976 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 13/11/2002 : 03:24:21  Show Profile Show Extended Profile  Send KOLEKCIONAR a Private Message
Upravu si Dsormaz1 to sa pucanjem iz pistolja, ili puske...Vec imas takav jedan primjer gdje jedan izdajnik zove se MARTIN puca iz pistolja dva puta i ubija dvoicu indijanaca...LMS 129. Sinovi Sume..
Sledeci slucaj pucanja po dva metka bez punjenja iz puske je u epizodi LMS 136
Covjek S bicem, gdje rodi pogadja dvoicu mundira koi hoce da bleku izbiju ljestve sa prozora..Stose tice SARATOGE tusu zaista pretjerali..Mislim sve ima granice, ali zaista staje previse, previse je..Naravno daje ovdje BLEK kao junak najmanje kriv..Stvar je izgleda u scenaristima, ili pretjeranoj slobodi crtaca...

Sretno ti bilo i imala svega u dvorcu od zlata
a ja kao prosjak zivot proklinjao ispred tvoih vrata...
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 13/11/2002 : 13:02:11  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
Takve pogreške kod Komandanta Marka nisu zabilježene. Sjecam se jedne epizode Bleka u kojoj je Okultis pucao pod noge jednom tipu i to 4 PUTA iz onakvog pištolja koji je imao samo 1 metak.
Ali usprkos svemu, Bleka sam nekad volio citati.

Go to Top of Page

Heyoka
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4913 Posts

Member since 01/11/2001

Posted - 13/11/2002 : 16:08:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit Heyoka's Homepage  Send Heyoka a Private Message
Ova zbrka kod Zagora mi je postala još veca kad uzmemo u obzir cinjenicu da je, npr, epizoda sa Johnnyjem Nakiarom radena izmedu 1829. i 1837. To je period u kojem je predsjednik SAD-a bio Andrew Jackson kojeg spominje onaj ludak Bubba na sudenju Wallaceu.

Inace, u MM-u "10 godina kasnije" se spominju bogumili koji su porijeklo vodili iz Bugarske, a kasnije su ucestvovali u albizanskoj herezi. Ovo je zanimljivo jer je dugo vladalo mišljenje da su bosanski krstjani koji su, istina, pomagali Albizanima progonjenima od Crkve porijeklom iz Bugarske. Ovdje ih se ne spominje pa se moze tvrditi da je i to dokaz da ta teorija o porijeklu bosanskih krstjana ne stoji.

Iako mi je interesantno znati ovakve podatke, moram priznati da sam više uzivao u stripovima dok nisam na to obracao paznju. Kako bi to rekli naucnici koji su komentarisali filmove o superherojima, "iskljucim ekskapisticki dio mozga i uzivam".

Lets kick racism out of football.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
17000 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/11/2002 : 21:34:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
Kristijani i bogumili nemaju nikave veze jedni s drugima

Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 13/11/2002 : 22:39:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:

Kristijani i bogumili nemaju nikave veze jedni s drugima


Kaj se dela Kruger? Nisi se odavno s nekim posvadjao, ne?
Dobri boshnjani, bosanska crkva, dobri ljudi, ili prosto ljudi su bili nazivi kako su se medjusobno zvali, a njihovi protivnici na zapadu i istoku su ih zvali bogumilima, babunima, patarenima ili hereticima.Hoces latinski naziv: Ecclesia Sclavoniae, prevedeno Crkva bosanska.
Sve ovo iz literarnih djela, od jednog od najvecih istoricara sa ovih prostora MUSTAFE IMAMOVICA, i izbaci sve sto te zanima rado cu ti odgovriti, da nesto vala i naucis o Bosni i njenim pravim ljudima.
Usput, protestanski pokret kojem su na neki nacin pripadali i boshnjani (po ucenju) prostirao se od male azije do francuske, tako da su ti 'bogumili' bili u istoj liniji sa Albizanima, kako je Heyoka spomenuo.

Zagor Fan
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17782 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 13/11/2002 : 23:33:47  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
pocelo je...
ali ovoga puta ne mojom krivicom

Ja sam sam sebi legenda, mada drugima nisam!
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 14/11/2002 : 01:03:00  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:

quote:

Kristijani i bogumili nemaju nikave veze jedni s drugima


Kaj se dela Kruger? Nisi se odavno s nekim posvadjao, ne?
Dobri boshnjani, bosanska crkva, dobri ljudi, ili prosto ljudi su bili nazivi kako su se medjusobno zvali, a njihovi protivnici na zapadu i istoku su ih zvali bogumilima, babunima, patarenima ili hereticima.Hoces latinski naziv: Ecclesia Sclavoniae, prevedeno Crkva bosanska.
Sve ovo iz literarnih djela, od jednog od najvecih istoricara sa ovih prostora MUSTAFE IMAMOVICA, i izbaci sve sto te zanima rado cu ti odgovriti, da nesto vala i naucis o Bosni i njenim pravim ljudima.
Usput, protestanski pokret kojem su na neki nacin pripadali i boshnjani (po ucenju) prostirao se od male azije do francuske, tako da su ti 'bogumili' bili u istoj liniji sa Albizanima, kako je Heyoka spomenuo.

Zagor Fan



Dajte ljudi premjestite te bogumile, bosnjane i krstjane u 'svaštaru', ipak im nije ovdje mjesto.

Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000