forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Astrologija,numerologija...?
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

azra x.
Junior Member



Serbia
492 Posts

Member since 18/09/2010

Posted - 26/09/2010 : 01:59:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit azra x.'s Homepage  Send azra x. a Private Message
Dugo sam se interesovala za astrologiju-horoskop,i u vise navrata sam se uverila u njegovu istinitost(ne dnevnih horoskopa i ostalih gluposti iz novina, vec natalne karte,astropsihologije-astroseksologije i ostalih stvari iz strucne astroloske literature).
U numerologiju nisam bila ozbiljnije upucena,medjutim,veceras sam imala prvi,veoma neprijatan, susret sa tom vestinom,koji mi je,moram priznati,upropastio vece. Pri tom,moram da napomenem da nisam od onih primitivnih i sujevernih plasljivaca i da takve stvari nikada nisu preterano uticale na mene,vec sam se vodila drugim putokazima...

Kakvo je vase misljenje o ovakvim disciplinama,koje,bez obzira na sve datira jos iz vremena faraona i opstaje do dana danasnjeg? Imate li bilo kakvog iskustva sa tim stvarima?

P.S.Bez obzira sto ovu diskusiju pocinjem pod negativnim utiskom,ona ne mora nuzno da bude kritika ovih disciplina(koje uglavnom,ipak,veoma postujem).

Is that a gun in your pocket or are you just happy to see me? o.o

alterdm
New Member

Serbia
108 Posts

Member since 09/10/2005

Posted - 26/09/2010 : 02:39:17  Show Profile Show Extended Profile  Send alterdm a Private Message
Ukratko, poceti odavde:

http://www.wikihow.com/Argue-That-Astrology-is-Fake

I recimo definitivna potvrda:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bertram_Forer

In his classic 1948 experiment, Forer administered a personality test to his students. Rather than scoring the tests and giving individual assessments, he gave all the students the exact same analysis copied from a newspaper astrology column. The students were then asked to evaluate the description on a scale of zero through five, with five being the most accurate. The average evaluation was 4.26. The experiment has been repeated hundreds of times since 1948, and the average remains about 4.2.

The Forer effect shows that people tend to accept generalised descriptions of their personalities without realising that the same evaluation could apply to nearly anyone else, because people want the results to be true.

Posle ovoga, ne vidim svrhu da neko i dalje veruje u to. Ljudi žele da veruju, zato ništa i ne vide. Uglavnom, Google je najbolji prijatelj u traženju istine, samo ako ljudi žele da je saznaju. Ne živimo više u mracnom srednjem veku, danas je znanje na dohvat ruke svima.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39929 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 26/09/2010 : 07:04:45  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Ja sam skorpija, kazu da dobro cepam..
Go to Top of Page

Mac
Average Member



Bosnia and Herzegovina
576 Posts

Member since 28/09/2008

Posted - 26/09/2010 : 09:58:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Mac a Private Message
Što se tice numerologije preporucujem ovaj link http://forum.krstarica.com/forumdisplay.php?f=277

A prije nekih godinu dana sam imao priliku da cujem pojašnjenje svoje natalne karte i moram priznati da sam ostao prilicno impresioniran.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12441 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 26/09/2010 : 10:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by sawitch

Ja sam skorpija, kazu da dobro cepam..



evo, ovo ti može biti dobar "opening line" u nekoj diskoteci kada po prvi put upoznaš neku djevojku
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9590 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 26/09/2010 : 10:12:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message
moju neverovatnu, ponekad i iritirajucu, pedantnost i preciznost pripisuju tome da sam devica u horoskopu

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 26/09/2010 : 10:18:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
I ja sam Djevica u horoskopu, ali meni uz ovaj znak kace otpor prema promjenama života i ustaljene rutine, a povremeno se spomene i ''slaganje izmedu znakova'', to jest pretpostavka da se Djevice najbolje slažu upravo sa drugim Djevicama (moj najbolji prijatelj).
No ipak ne vjerujem u to. Nije astrologija tek tako osudena i zabranjena od strane crkve (bogami, ne primjetih ni da je nauka priznaje) - a i u Danteovom paklu, ne zaboravimo, lažni carobnjaci i varalice zauzimaju pojas na dosta dubokom nivou...

Edited by - Mhejl on 26/09/2010 10:20:02
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39929 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 26/09/2010 : 10:56:35  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
A da skinete mrak vec jednom vas dvojica...
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9590 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 26/09/2010 : 11:38:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 26/09/2010 : 11:40:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Ma kako stavljate taj cerekajuci smajli?
Što se tice Savicevog komentara, valjda ce i ovi biti dovoljni -
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39929 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 26/09/2010 : 12:07:30  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Imas listu smajlija, ubacis ga na listu i onda samo strikas...

Ali mozes i da spojis sledece znakove: [ l o l ]
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 26/09/2010 : 12:11:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39929 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 26/09/2010 : 12:33:36  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Eto ga..
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8229 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 26/09/2010 : 12:38:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message
quote:
Originally posted by sawitch

A da skinete mrak vec jednom vas dvojica...



Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

dnevni boravak
Senior Member



Croatia
1033 Posts

Member since 26/07/2008

Posted - 26/09/2010 : 13:05:40  Show Profile Show Extended Profile  Send dnevni boravak a Private Message
quote:
Originally posted by alterdm

Ukratko, poceti odavde:
http://www.wikihow.com/Argue-That-Astrology-is-Fake

I recimo definitivna potvrda:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bertram_Forer

In his classic 1948 experiment, Forer administered a personality test to his students. Rather than scoring the tests and giving individual assessments, he gave all the students the exact same analysis copied from a newspaper astrology column. The students were then asked to evaluate the description on a scale of zero through five, with five being the most accurate. The average evaluation was 4.26. The experiment has been repeated hundreds of times since 1948, and the average remains about 4.2.

The Forer effect shows that people tend to accept generalised descriptions of their personalities without realising that the same evaluation could apply to nearly anyone else, because people want the results to be true.
Posle ovoga, ne vidim svrhu da neko i dalje veruje u to. Ljudi žele da veruju, zato ništa i ne vide. Uglavnom, Google je najbolji prijatelj u traženju istine, samo ako ljudi žele da je saznaju. Ne živimo više u mracnom srednjem veku, danas je znanje na dohvat ruke svima.

Vrlo površno si upoznat s astrologijom.
Istraživanje Forera se odnosi na astrologiju znakova koju je prvi uveo Alan Leo u UK (Manchester) iz profiterskih i drugih razloga. Leov uspjeh se temelji na izradi jeftinih masovnih horoskopa za svoj casopis "Moderna astrologija" na prelazu iz 19 u 20 stoljece. Bio je od prije clan ezoterickih skupina koje su na neki nacin iskrivile originalnu astrologiju. Inace je dvaput suden, jednom i osuden, zbog gatanja. Njegovo pisanje nije potpuno poteklo od njegovih astro "uvjerenja".

I'm working on a dream Though sometimes it feels so far away
I'm working on a dream And I know it will be mine someday......
Go to Top of Page

dnevni boravak
Senior Member



Croatia
1033 Posts

Member since 26/07/2008

Posted - 26/09/2010 : 13:30:30  Show Profile Show Extended Profile  Send dnevni boravak a Private Message
quote:
Originally posted by azra x.
Kakvo je vase misljenje o ovakvim disciplinama,koje,bez obzira na sve datira jos iz vremena faraona i opstaje do dana danasnjeg? Imate li bilo kakvog iskustva sa tim stvarima?

Numerologija nije niti 5 posto razradena i mocna kao Astrologija po mom mišljenju. Natalna astrologija uz tumacenje natalne karte dobrog astrologa, može biti vrlo korisna ako si bar prosjecno cvrsta osoba. Natalna karta može ti reci neke stvari o tebi koje ulizice-prijatelji ili pre-emotivni roditelji ne usuduju da izgovore. Jesi li pohlepna, škrta, sklona verbalnim ekscesima... Tranziti Saturna (prediktivna astrologija) ti mogu pomoc pokazati na kojem podrucju života ce te udariti problemi...
Naravno, treba se uvjek zapamtiti da svaki zdrav covjek ima slobodnu volju kojom bira svoj osobni put, i da može (i morao bi) nadrasti pojedine mane na koje ukazuje njegova natalna karta. Ove horoskope 12 suncevih znakova koji se vide u tiskovinama treba shvatiti samo kao zabavu i ništa drugo.
Ispada po ovom što pišem da je astrologija prastara tehnika za "duhovni" razvoj.

Web: http://www.astro.com/
Web: http://www.bobmarksastrologer.com/TOClessons.htm
Web: http://www.net.hr/webcafe/page/2009/08/04/0431006.html
Knjiga: Benson Bobrick - Sudbonosno nebo (povjesni razvoj astrologije, ne radi se o prirucniku za tehniku astrologije)
Knjiga: od Mile Dupor-a

I'm working on a dream Though sometimes it feels so far away
I'm working on a dream And I know it will be mine someday......
Go to Top of Page

azra x.
Junior Member



Serbia
492 Posts

Member since 18/09/2010

Posted - 26/09/2010 : 14:19:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit azra x.'s Homepage  Send azra x. a Private Message
Ja takodje vise cenim astrologiju nego numerologiju(valjda zato sto me je numerolog sinoc ubio u pojam),a i vise sam upucena u nju. Natalna karta mi je uradjena preko nekog kompjuterskog programa,vrlo povrsno i,iako je i danas imam stampanu na cetiri lista,nikakve smernice na mogu da izvucem iz nje.

Znam da je cak i Einstein cenio astrologiju i smatrao je naukom i da je rekao da je mnogo napredovao zahvaljujuci njoj.

Inace,ja sam Vaga/Skorpija, mesec u Blizancima.

Is that a gun in your pocket or are you just happy to see me? o.o
Go to Top of Page

alterdm
New Member

Serbia
108 Posts

Member since 09/10/2005

Posted - 26/09/2010 : 15:05:51  Show Profile Show Extended Profile  Send alterdm a Private Message
quote:
Originally posted by azra x.
Znam da je cak i Einstein cenio astrologiju i smatrao je naukom i da je rekao da je mnogo napredovao zahvaljujuci njoj.




* Die Astrologie ist eine Wissenschaft für sich. Aber eine wegweisende. Ich habe viel aus ihr gelernt und vielen Nutzen aus ihr ziehen können. Die physikalischen Erkenntnisse unterstreichen die Macht der Sterne über irdisches Geschick. Die Astrologie aber unterstreicht in gewissem Sinne wiederum die physikalischen Erkenntnisse. Deshalb ist sie eine Art Lebens-elixier für die Gesellschaft!
* English: Astrology is a science in itself and contains an illuminating body of knowledge. It taught me many things, and I am greatly indebted to it. Geophysical evidence reveals the power of the stars and the planets in relation to the terrestrial. In turn, astrology reinforces this power to some extent. This is why astrology is like a life-giving elixir to mankind.
o German quote attributed to Einstein in Huters astrologischer Kalender 1960 [A]
o Translated by Tad Mann, unidentified 1987 work
o Contradicted by Denis Hamel, The End of the Einstein-Astrology-Supporter Hoax, Skeptical Inquirer, Vol. 31, No. 6 (Nov-Dec 2007), pp. 39-43
o Alice Calaprice, The Expanded Quotable Einstein: "Attributed to Einstein […] An excellent example of a quotation someone made up and attributed to Einstein in order to lend an idea credibility."


http://www.slideshare.net/user60080166/the-end-of-the-einstein-astrology-supporter-hoax-presentation


Kao što rekoh, Google ti je najbolji prijatelj, ne veruj u sve što cuješ, vec istraži sve, na svaku tvrdnju na netu možeš pronaci gomilu dokaza da nije tacna. Ucini sebi uslugu.
Go to Top of Page

alterdm
New Member

Serbia
108 Posts

Member since 09/10/2005

Posted - 26/09/2010 : 15:30:11  Show Profile Show Extended Profile  Send alterdm a Private Message
quote:
Originally posted by dnevni boravak
Vrlo površno si upoznat s astrologijom.
Istraživanje Forera se odnosi na astrologiju znakova koju je prvi uveo Alan Leo u UK (Manchester) iz profiterskih i drugih razloga. Leov uspjeh se temelji na izradi jeftinih masovnih horoskopa za svoj casopis "Moderna astrologija" na prelazu iz 19 u 20 stoljece. Bio je od prije clan ezoterickih skupina koje su na neki nacin iskrivile originalnu astrologiju. Inace je dvaput suden, jednom i osuden, zbog gatanja. Njegovo pisanje nije potpuno poteklo od njegovih astro "uvjerenja".



Priznajem da nisam detaljno istraživao astrologiju, dovoljno mi je i ovako površno da pronadem gomilu dokaza za svaku tvrdnju da tu ima necega, da nije tacna.

Smeta mi kada se znanje i astrologija koriste u istoj recenici, jer nije egzaktna nauka, nije nauka uopšte kao što neki tvrde da jeste. Astronomija pobija sve što astrologija tvrdi, jer prvo i osnovno, Zemlja nije centar svemira i svemir nije statican, tako da slika neba od pre par hiljada godina nije ista kao i slika neba sada i nece biti ista u buducnosti. Znam da su neki astrolozi pokušali da se prilagode novonastaloj situaciji, pa su za to da se uvede novi znak, druga struja i dalje ništa ne bi dirala.

Uglavnom je horoskop omiljena zanimacija za žene uz kaficu, muškarci forsiraju astrologiju uglavnom ako imaju neke koristi od nje.

Puno puta sam cuo pricu, eto juce mi pogodili u horoskopu, a što su nekoliko stotina puta promašili nije bitno, da imaju bar 50% uspešnosti, pa da covek kaže zakon verovatnoce. I znam za tu pricu, ma horoskop po novinama nije tacan, napravice ti neko tvoj licni horoskop i tamo naravno od gomile stvari pogode dve, tri, promaše sve ostalo, ali te dve, tri pogodene stvari su ljudima dovoljne da veruju kako eto ima tu necega. Ili ono, ma taj ništa ne zna, ali da vidiš što je ovaj drugi dobar, sve pogada, naravno, par nasumicnih stvari, ali želimo da verujemo. Generalizacija, svakome se može reci da nije postigao onoliko koliko je mogao, kako ga je neko drugi sputao, a da smo mi nevideni potencijal, ljudima gode takve stvari, pomene se neki nesrecan slucaj, bla, bla, svako može da se prepozna bar u necemu, ali to ne znaci da je istina, kao što vec rekoh da pogode bar 50%, pa da covek kaže, eto zakon verovatnoce.

Uglavnom necu Vam više kvariti zabavu, pretpostavljam pošto piše u profilu da ste muško, da ste Vi u onoj grupi koji izraduju horoskope za druge, pa da Vam ne kvarim posao.

A poruka ostalima, Google, kao što rekoh, nismo više u mracnom srednjem veku, ne dozvoljavajte ljudima da Vas iskorišcavaju, obrazujte se, sada možete, znanje nije više zabranjeno kao nekada.

Pretpostavljam da su me oni koji se "razumeju" u astrologiju provalili, znak skeptik, podznak skeptik
Go to Top of Page

azra x.
Junior Member



Serbia
492 Posts

Member since 18/09/2010

Posted - 26/09/2010 : 15:44:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit azra x.'s Homepage  Send azra x. a Private Message
Hvala za link! Jedna zabluda je,dakle,srusena.
Eto,meni ne bi palo na pamet da proveram takvu informaciju preko googla,smatrajuci je relevantnom premda sam je nalazila u vecini astroloske literatura. Pretpostavljam da svako voli da veruje u ono sto mu se svidja.

Is that a gun in your pocket or are you just happy to see me? o.o
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 05/10/2010 : 22:09:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message
Lako si mogla naci da Ajnstajn nije mogao ni u kom slucaju davati znacaj astrologiji, koja je danas uvrijeda za svakog naucnika na polju fizike i astronomije. Danas, kad se ljudi aktivno bave istrazivanjem porijekla svemira, zivota, otkrivaju planete oko drugih zvijezda, ili, s druge strane, otkrivaju od kakvih cestica se sastoji cijela poznata materija, svaka prica o mizernom gravitacionom uticaju planeta Suncevog sistema na ljudsko ponasanje je poprilicno smijesna. A ako argumenti budu da se ne radi o gravitaciji, vec o nekoj nepoznatoj, misticnoj sili, dalja diskusija i nema nikakvog smisla.
Go to Top of Page

andjelt
Senior Member



Serbia
2217 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 10/10/2010 : 23:35:48  Show Profile Show Extended Profile  Send andjelt a Private Message
Nisam nesto zainteresovan za astrologiju, ali me ovo podsetilo na jednu devojku ... :) nesto zbog njene atraktivnosti , a nesto i zbog simpaticne prezentacije zapamtio sam njeno slikovito dokazivanje :

"nebeska tela uticu na vodu ... mesec na plimu i oseku" kaze ona "a ljudsko telo je 70% sastavljeno od vode" :)

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/10/2010 : 23:56:56  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message
Ne pušim horoskope ni pol posto. To definitivno nema utemeljenje ni u teoriji a kamoli u praksi.
Ali horoskopski znaci...E tu nešto ima. Što je zapravo vrlo zanimljivo.
Mislim to, naravno, nema veze ni sa zvijezdama ni sa nicim. Ali cinjenica da se odredeni karakteri radaju na odredene datume je...ha, barem zanimljiva.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 11/10/2010 00:00:30
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3542 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 11/10/2010 : 00:40:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message
Slazem se s Mladjom za ovo o karakternim osobinama.

Mene stvarno te stvari nikad nisu zanimale, ali kako mi je rech strelac, propracena atributom tipichan (impulsivan, pre svega), od strane zenskog sveta x puta bila upucena, chitao sam o tome...

Nisam otkrio Ameriku, ali kada je rech o tim nekim osobinama karakt. za odr. znak, pokazalo se da ima nekog smisla.

Verujem kako nishta nije sluchajno, ali to nema veze sa horoskopom.
Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4487 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 22/10/2010 : 21:59:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message
Natalni horoskop 100% tocan
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 23/10/2010 : 00:38:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
I ja sam malo proucavao karakterne osobine svoga znaka (Virgo), pogotovo otkako je tema otvorena. Ostajem pri svom skepticnom stavu; no, ne mogu ni poreci da postoji zacudujuci stepen podudaranja u mojim i opisanim osobinama. Narocito u pogledu odnosa sa prijateljima, o da. Ne svidaju mi se pojave koje se ne mogu racionalno objasniti. Procitajte karakterne osobine Djevice i uporedite ih sa mojim pisanjijem na forumu, kao najocitijem uzorku moju licnosti koji vam je dostupan. Poznato?
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000