forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 RIP VESNA PARUN
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8095 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 25/10/2010 : 10:02:03  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
otišla je velika pjesnikinja i osebujna licnost, losos koji je uvijek plivao protiv struje

Ti koja imaš ruke nevinije od mojih

Ti koja imaš ruke nevinije od mojih
i koja si mudra kao bezbrižnost.
Ti koja umiješ s njegova cela citati
bolje od mene njegovu samocu,
i koja otklanjaš spore sjenke
kolebanja s njegova lica
kao što proljetni vjetar otklanja
sjene oblaka koje plove nad brijegom.

Ako tvoj zagrljaj hrabri srce
i tvoja bedra zaustavljaju bol,
ako je tvoje ime pocinak
njegovim mislima, i tvoje grlo
hladovina njegovu ležaju,
i noc tvojega glasa vocnjak
još nedodirnut olujama.

Onda ostani pokraj njega
i budi pobožnija od sviju
koje su ga ljubile prije tebe.
Boj se jeka što se približuju
nedužnim posteljama ljubavi.
I blaga budi njegovu snu,
pod nevidljivom planinom
na rubu mora koje huci.

Šeci njegovim žalom. Neka te susrecu
ožalošcene pliskavice.
Tumaraj njegovom šumom. Prijazni gušteri
nece ti uciniti zla.
I žedne zmije koje ja ukrotih
pred tobom biti ce ponizne.

Neka ti pjevaju ptice koje ja ogrijah
u nocima oštrih mrazova.
Neka te miluje djecak kojega zaštitih
od uhoda na pustom drumu.
Neka ti miriše cvijece koje ja zalivah
svojim suzama.

Ja ne docekah naljepše doba
njegove muškosti. Njegovu plodnost
ne primih u svoja njedra
koja su pustošili pogledi
gonica stoke na sajmovima
i pohlepnih razbojnika.

Ja necu nikad voditi za ruku
njegovu djecu. I price
koje za njih davno pripremih
možda cu ispricati placuci
malim ubogim medvjedima
ostavljenoj crnoj šumi.

Ti koja imaš ruke nevinije od mojih,
budi blaga njegovu snu
koji je ostao bezazlen.
Ali mi dopusti da vidim
njegovo lice dok na njega budu
silazile nepoznate godine.

I reci mi katkad nešto o njemu,
da ne moram pitati strance
koji mi se cude, i susjede
koji žale moju strpljivost.

Ti koja imaš ruke nevinije od mojih,
ostani kraj njegova uzglavlja
i budi blaga njegovu snu!


if you tolerate this, then your children will be next

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
30620 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 25/10/2010 : 10:18:42  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message
RIP

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4643 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 25/10/2010 : 10:21:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message
rip
:(

pesma je... prelepa :O

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8229 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 25/10/2010 : 10:22:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message
vidija san jutros na vijestima

RIP

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

hrvoje23
Senior Member



Croatia
2172 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 25/10/2010 : 10:24:31  Show Profile Show Extended Profile  Send hrvoje23 a Private Message
rip
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 25/10/2010 : 10:39:37  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Jutros u 88. godini... Znam se sjetiti nekih tih "slavnih" osoba tek kad preminu, a i moram priznati da nepravedno zapostavljam pjesnike opcenito.

Nek pociva u miru.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12605 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 25/10/2010 : 10:48:13  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

Znam se sjetiti nekih tih "slavnih" osoba tek kad preminu



Koliko je tek takvih kojih se nitko ne sjeti ni kad umru a ni nikad prije ni poslije ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 25/10/2010 10:49:21
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16944 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 25/10/2010 : 14:35:33  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message
RIP
Go to Top of Page

Rock.Bob Rock
Senior Member



Croatia
1146 Posts

Member since 25/03/2009

Posted - 25/10/2010 : 14:37:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Rock.Bob Rock a Private Message
Vesna Parun :(
RIP

.
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 25/10/2010 : 15:19:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message
RIP

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47009 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 25/10/2010 : 15:39:30  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
RIP

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

bvagner3
Senior Member



Croatia
2311 Posts

Member since 13/01/2009

Posted - 25/10/2010 : 15:52:29  Show Profile Show Extended Profile  Send bvagner3 a Private Message
R.I.P.,još je za života bila legenda,a njezino štivo obavezna lektira....

#!??
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 25/10/2010 : 18:06:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message
cuo sam jutros na radiju...citao sam u osnovnjaku njeno djelo "macak džingiskan",
RIP

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29610 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 25/10/2010 : 21:53:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
RIP
Go to Top of Page

ponki
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3109 Posts

Member since 20/09/2008

Posted - 25/10/2010 : 22:28:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ponki a Private Message
RIP
Go to Top of Page

PRIMOŠTEN 123
Junior Member



410 Posts

Member since 29/12/2009

Posted - 25/10/2010 : 23:52:27  Show Profile Show Extended Profile  Send PRIMOŠTEN 123 a Private Message
Baš jucer sa dicon prica o njoj. RIP
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8095 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 26/10/2010 : 14:26:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
tekst je iz jutarnjeg lista, svidio mi se pa procitajte ko ima vremena

Žena pjesnik, ali ne i žena muškobanja, žena nerodilja, ali ne i žena nemajka. Ljubavnica, ali ne i preljubnica. Žena otpor i žena prijekor... Tako je Vesna Parun ogolila svoju iznimno bogatu, tešku i nekonvencionalnu životnu pricu.

Objavljeno joj je više od 60 knjiga poezije i proze i uprizorena su cetiri dramska djela. Stvarala je dulje od pedeset godina. Za svoj pjesnicki rad dobila je znacajne i brojne nagrade i priznanja.

Konvencionalna biografija naše najvece pjesnikinje 20. stoljeca, koja je danas umrla u Stubickim Toplicama, zabilježit ce rodenje na otoku Zlarinu, 10. travnja 1922., školovanje na Visu, u Šibeniku i Splitu. U toj kratkoj biografiji uvijek stoji da je bila odlicna ucenica koja se sama uzdržavala19 instrukcijama od 14. godine.

Nakon mature u Splitu, pred sam Drugi svjetski rat, upisala je studij romanistike u Zagrebu. Nakon rata nastavila je studij, no prebacila se na cistu filozofiju. Na omladinskim radnim akcijama, na pruzi Šamac - Sarajevo oboljela je od tifusa i izgubila ponešto od vatrenih ideala, što se nije libila pokazati svojom prvom zbirkom poezije “Zore i vihori”, koju je objavila sa 25 godina. Otada, živjela je iskljucivo od svog književnog rada. Pisala je pjesme, drame, prozu, djecju poeziju. Prevodila je Rilkea, Heinea, Goethea, prevodila je i s francuskog, bugarskog, slovenskog.

Njezin pjesnicki opus koji stranci cesto usporeduju s onim Ane Ahmatove preveden je na 14 jezika. Dobila je brojne nagrade, no bila je samo dopisna clanica HAZU. Clanove naše Akademije nije štedjela “otpora i prijekora”, baš kao ni vlastodršce, licemjere, cankolize i sve druge moralne nakaze kojima je bila napucena “njezina Hrvatska” o kojoj je pisala zadnjih dvadesetak godina u svojim brojnim zbirkama satiricne poezije, što ih je sama opisala kao “SOS smrtnika u svemir, jer kome ceš se drugom obratiti”. Istinski je voljela slabe, nemocne, prosjake, studente, siromašne, nesretne...

Prorocanski epigram
Kad sam prije deset godina radila intervju s tom umnom, duhovitom, plemenitom, zaigranom, ali istovremeno i gnjevnom, mracnom, paranoicnom pjesnikinjom rekla mi je da nikoga više ne štedi jer “u mladosti duguješ mnogima, u starosti jedino sebi”. U to vrijeme napisala je i prorocanski epigram protiv poezije i vlastita lirskog opusa: “Poezijo, skini nam se s kurca/nije vrijeme da se u snu bunca./Jeziku je otupio mac./Naš je život - politicki trac!” Tvrdila je: “najviše mrzim kad me zovu poetesa, kad pateticno gnjave sa stvaranjem i poezijom”, jer o poetesama se pišu disertacije i održavaju seminari, one ne bi trebale živjeti na kraju grada, u stanu bez vode i grijanja.

Zagreb je tad, posve lucidna, ali puna bijesa nazvala svojim mrtvozornikom, jer su je u tom gradu napadali i gazili svi mocni muškarci u svim ustanovama, od institucija vlasti do Društva književnika Hrvatske I HAZU: “Zagreb nije mjesto za ljude kao što sam ja, ljude sa sudbinama... Ovo je za pjesnikinje opasan grad.” Nazvala je Zagreb gradom “pizdeka i vještica” i inzistirala da baš tako napišem.

Život hrvatskog jezika
Nedugo nakon tog intervjua Matica je konacno tiskala “Noc za pakost: Moj život u 40 vreca” (2001.), njezin “autobiografski roman s kljucem”. Tu svoju autobiografsku prozu dugo je pisala i skrivala u stanu u Dubravi, pretrpanom vrecama za smece u kojima je držala bilješke, pjesme, prijevode, skice, crteže...

U njoj je objasnila da je “najlakše reci da je luda naša najveca pjesnikinja”, no njoj su i “u njezinoj ludosti puti i dalje cisti, pogled jasan i misao prodorna”. Na drugom mjestu, vec dugo oduševljena istokom, Indijom, islamom objasnila je da je “za kršcanstvo presudno Trojstvo... za Pitagorin poucak trokut. Samo na “trecem oku nemam mrenu”.

Citav život odlazila u Beograd, Novi Sad, Sloveniju, Sofiju, no uvijek bi se vratila u Zagreb, možda i zato jer je živjela život hrvatskog jezika.

Kreativno ‘trece oko’
Sredinom šezdesetih bila je udana za Bugarina o kojem je uvijek najljepše pricala, iako je i s njime živjela veoma siromašno i bila žrtva politickih manipulacija.U to vrijeme nije ni pisala ni citala, kako je sama rekla.

Vesna Parun u mladosti je bila lijepa, rasna Mediteranka. Kad je oboljela od tumora štitnjace, odbijala je operacije jer je svojim “trecim okom” osjecala da je upravo u njemu sva njezina kreativnost. Pjesnikinja kakvu poznajemo iz njezinih najljepših pjesama bila je izrazito putena, silno nesretna žena željna ljubavi.

Istinski duhovni dvojnik
Sjetimo se samo gotovo erotskih stihova, cistih poput Pjesme nad pjesmama, iz njezine najpoznatije pjesme “Ti koja imaš nevinije ruke”: “Tumaraj njegovom šumom. Prijazni gušteri nece ti uciniti zla. I žedne zmije koje ja ukrotih pred tobom ce biti ponizne... Ja ne docekah najljepše doba njegove muškosti. Njegovu plodnost ne primih u svoja njedra koja su pustošili pogledi gonica stoke na sajmovima i pohlepnih razbojnika...”

Njezinu najraniju mladost obilježila je velika i tragicna životna prica koja je pocela u Splitu, dok je bila ucenica. O njoj je pisala, cesto se na nju vracala. Puno kasnije, u starosti, inzistirala je da je Sirijac Adnan, student medicine kojeg je upoznala na ulici i primila u svoj dom kad je vec bila u zrelim godinama, njezin jedini istinski duhovni dvojnik, muškarc kojeg je najviše voljela i koji joj je najviše dao.

Pred kraj, ipak je lirski odredila svoj život: ”Ljubav je zemljovid duše. Moj zemljovid. Bože, ne otimaj mi ga!”


if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000