forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 WEB PORTAL MREŽA: Zanimljive teme
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 16/12/2011 : 20:35:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
Nesto sam citao o tome, mislim da ta civilizacija jos nema neko ime.

http://www.messagetoeagle.com/index.php/archaeology/56-ancient-civilizations/349-lost-civilization-beneath-the-indian-oceans

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8233 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 16/12/2011 : 20:43:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message
Hvala na Linku.
Znam da sam upisa njeno ime na wikipedii i da mi je izbacilo neki kratki tekst.

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 16/12/2011 : 21:04:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message
Koliko me sjecanje služi, nije u Indijskom okeanu postojala neka civilizacija na nivou na kakvom je bila Atlantida (Atlantis) ili Mu, ali jeste u Indiji, odnosno indijskom podkontinetu koji se odvojio davno od Afrike i "zabio" u azijski dio (gdje se i danas nalazi) formirajuci (godinama) svojom silom Himalaje koji i dan danas rastu usljed tih istih sila.
O drevnim civilizacijama u Indiji postoji dosta izvora vedski skripti koji se nalaze na mnogim lokacijama (uglavnom ih tibetanski svecenici cuvaju u svitcima u svojim hramovima, a mnogi su završili i na svjetskim "privatnim! aukcijama). Imaš cuveni ep Mahabharata u kojem se spominju drevni preci i (bogovi)...(citao prije 20 godina)
Dakle, jedna posebna prica i posebna civilizacija. Cak imaš u drevnom gradu Moheno Daro (Mohendo Daro)ostatke topljenih stijena koje je mogla samo atomska eksplozija napraviti...etc.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8233 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 16/12/2011 : 21:25:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message
quote:
Originally posted by all_ba

Koliko me sjecanje služi, nije u Indijskom okeanu postojala neka civilizacija na nivou na kakvom je bila Atlantida (Atlantis) ili Mu, ali jeste u Indiji, odnosno indijskom podkontinetu koji se odvojio davno od Afrike i "zabio" u azijski dio (gdje se i danas nalazi) formirajuci (godinama) svojom silom Himalaje koji i dan danas rastu usljed tih istih sila.
O drevnim civilizacijama u Indiji postoji dosta izvora vedski skripti koji se nalaze na mnogim lokacijama (uglavnom ih tibetanski svecenici cuvaju u svitcima u svojim hramovima, a mnogi su završili i na svjetskim "privatnim! aukcijama). Imaš cuveni ep Mahabharata u kojem se spominju drevni preci i (bogovi)...(citao prije 20 godina)
Dakle, jedna posebna prica i posebna civilizacija. Cak imaš u drevnom gradu Moheno Daro (Mohendo Daro)ostatke topljenih stijena koje je mogla samo atomska eksplozija napraviti...etc.



Evo nešto o epu: http://hr.wikipedia.org/wiki/Mahabharata

Hvala obojici na informacijama i obrazovanju

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 16/12/2011 : 21:39:56  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message
Mali info, ovo sam skontao pre par godina

Ep Mahabharata i Ep o Gilgamesu imaju par zajednickih crta sto se tice stare Mesopotamije. Mnogo me interesuje stara epska knjizevnost, a kako redovno vodim beleske dok citam bilo sta sto ima nesto za pamtiti (citaj "filozofirati") listajci ih sam zapazio da oba epa prikazuju katastrofu slicnog opisa (stihovi u fazonu "nebo je treperilo, zemlja se tresla, more je kljucalo" i sl.), ali i mnoge druge. A buduci da oba epa datiraju iz otprilike istog doba i govore otprilike o istim "delovima" sveta, mozda bi se takva poklapanja u fabuli mogla pretpostaviti i kao istorijske cinjenice. Pokusacu da nadjem te zapise pa ih okacim ovde. Ko zna...

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 16/12/2011 : 23:32:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message
Evo što kaže Wkipedija o Gilglamešu. http://hr.wikipedia.org/wiki/Gilgame%C5%A1

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4248 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 17/12/2011 : 10:52:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message
Koga zanimaju ovakve teme nek si s torrenta skine seriju dokumentaraca pod naslovom Ancient Aliens.

Prilicno dobro za ove usrane bljuzgave dane.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 17/12/2011 : 10:57:10  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
quote:
Originally posted by Cromwell

Koga zanimaju ovakve teme nek si s torrenta skine seriju dokumentaraca pod naslovom Ancient Aliens.

Prilicno dobro za ove usrane bljuzgave dane.

Pogledao sam ih vec sve i slazem se da su odlicne..svakako preporucam.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 18/12/2011 : 12:52:34  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by all_ba

Koliko me sjecanje služi, nije u Indijskom okeanu postojala neka civilizacija na nivou na kakvom je bila Atlantida (Atlantis) ili Mu, ali jeste u Indiji, odnosno indijskom podkontinetu koji se odvojio davno od Afrike i "zabio" u azijski dio (gdje se i danas nalazi) formirajuci (godinama) svojom silom Himalaje koji i dan danas rastu usljed tih istih sila.


Ima Kumari Kundam koja se spominje u tamilskoj literaturi... Sljedbenici vjeruju da je to bila mitska Lemurija, u Indijskom oceanu, pocevši od vrha južnog indijskog kontinenta.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 18/12/2011 : 13:00:54  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by Cromwell

Koga zanimaju ovakve teme nek si s torrenta skine seriju dokumentaraca pod naslovom Ancient Aliens.


Ovo vec namjeravam pogledati jedno vrijeme, a nikako da skinem... Pseudopovijest tipa von Daeniken i ostali, izvanzemaljci astronauti, izgubljene civilizacije i teorije zavjere? Znaci, vrijedi pogledati?

btw. gledao sam noviji dokumentaracac NG The truh behind: Atlantis, solidan dokumentarac u kojem se uglavnom bave dvjema lokacijama Atlantide. Prva se bavi s ostacima tzv. "Bimini road" na Bahamima, što se vjeruje da su ostaci Atlantide, no to je stvar koju proucavaju od 60-tih i nisu našli ništa previše egzaktno. Druga teorija, koja je meni vjerojatnija, prema Platonovim zapisima, napredna Minojska civilizacija na otoku Theri koju je potopio tsunami uzrokovan erupcijom vulkana na Santoriniju. U Egejskom moru.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 18/12/2011 : 13:37:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by all_ba

Koliko me sjecanje služi, nije u Indijskom okeanu postojala neka civilizacija na nivou na kakvom je bila Atlantida (Atlantis) ili Mu, ali jeste u Indiji, odnosno indijskom podkontinetu koji se odvojio davno od Afrike i "zabio" u azijski dio (gdje se i danas nalazi) formirajuci (godinama) svojom silom Himalaje koji i dan danas rastu usljed tih istih sila.


Ima Kumari Kundam koja se spominje u tamilskoj literaturi... Sljedbenici vjeruju da je to bila mitska Lemurija, u Indijskom oceanu, pocevši od vrha južnog indijskog kontinenta.



Od 19 stoljeca se medu istraživackim krugovima koji izucavaju "hipoteticke" civilizacije (da ne kažem drevne, obzirom da ih zvanicna nauka još nije priznala)ustalilo ime Lemurija, umjesto imena Mu. Naravno da možemo vidjeti na kartama te dvije civilizacije kao zasebne i na razlicitim mjestima.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 19/12/2011 : 15:47:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message
Zanimljivo otkrice NASA-inih znanstvenika: Kepler-22b planet na kojem je moguc život?
http://www.mreza.bhmladi.com/index.php/component/k2/item/141-nasa-potvrdila-pronalazak-novog-planeta-na-kojem-je-mogu%C4%87-%C5%BEivot?

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 19/12/2011 : 16:56:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by Cromwell

Koga zanimaju ovakve teme nek si s torrenta skine seriju dokumentaraca pod naslovom Ancient Aliens.


Ovo vec namjeravam pogledati jedno vrijeme, a nikako da skinem... Pseudopovijest tipa von Daeniken i ostali, izvanzemaljci astronauti, izgubljene civilizacije i teorije zavjere? Znaci, vrijedi pogledati?




Ista stvar, ali nikako da stignem.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 19/12/2011 : 21:00:24  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by Beren
Ista stvar, ali nikako da stignem.


Stavio na skidanje sve tri sezone Ancient aliens, i ovaj put idem do kraja!

Ima na NG novih dokumentaraca (5 ih je izašlo) misteriozne tematike s finim znanstvenim pristupom, jednostavno i zanimljivo, bez osudivanja - The truth behind:
The Loch Ness Monster
Atlantis
The Crystal Skulls
UFOs
The Legend of King Arthur

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 20/12/2011 : 02:06:17  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message
@DeeCay i Cromwell
Hvala na informacijama. Nisam toliko zaineteresovan za UFO tematiku *ancient aliens sam vec pogledao na tv-u)ali ovaj dokumentarac The truth behind svakako moram pogledati.

@all_ba
Interesantno je da je slicnu planetu opisao Arthur Clark u kvadrologiji Space Odyssey. Nista, ne ostaje nam nego da nekako skupimo za gorivo i picimo gore.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 20/12/2011 : 16:18:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message
quote:
Originally posted by PijaniPatak

@all_ba
Interesantno je da je slicnu planetu opisao Arthur Clark u kvadrologiji Space Odyssey. Nista, ne ostaje nam nego da nekako skupimo za gorivo i picimo gore.


Tek je krenulo, kad otkriju nešto bliže onda cemo biti spremni za putovanja.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4248 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 20/12/2011 : 18:05:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by Cromwell

Koga zanimaju ovakve teme nek si s torrenta skine seriju dokumentaraca pod naslovom Ancient Aliens.


Ovo vec namjeravam pogledati jedno vrijeme, a nikako da skinem... Pseudopovijest tipa von Daeniken i ostali, izvanzemaljci astronauti, izgubljene civilizacije i teorije zavjere? Znaci, vrijedi pogledati?

btw. gledao sam noviji dokumentaracac NG The truh behind: Atlantis, solidan dokumentarac u kojem se uglavnom bave dvjema lokacijama Atlantide. Prva se bavi s ostacima tzv. "Bimini road" na Bahamima, što se vjeruje da su ostaci Atlantide, no to je stvar koju proucavaju od 60-tih i nisu našli ništa previše egzaktno. Druga teorija, koja je meni vjerojatnija, prema Platonovim zapisima, napredna Minojska civilizacija na otoku Theri koju je potopio tsunami uzrokovan erupcijom vulkana na Santoriniju. U Egejskom moru.



Sorry, nisam vidio ovaj post. Nisam pogledao sve ali od 5 epizoda mogu ti rec da sam jedino prvu pogledao s guštom.
Ove ostale pate od istog sindroma - previše se ponavljaju. Ne toliko tema radnje nego komentari a pogotovo onaj jedan lik kojeg vidim da su ljudi poceli sprdat na internetu.
Premda je simpatican komentari mu se vrte u krug ko da ih režiser samo copy/paste-a pa pukneš na pola epizode.
Uglavnom da skratim- dobra tema, dobri prilozi ali u zbog prevelike želje za razvlacenjem minutaže dobije se duplo slabiji i neozbiljniji uradak nego što bi to mogao biti.

Ali buduci da voliš dobrog starog strica Martina pocni gledat pa vidi do kuda ide

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 20/12/2011 : 21:42:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/297107/Otkrivene-dve-planete-velicine-Zemlje

Kepler je poslan da ovakve stvari nadje, bice ovih vijesti ko pljeve u narednom periodu.
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 21/12/2011 : 18:22:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message
quote:
Otkriveno porijeklo kamenih blokova iz Stounhendža


Naucnici Prirodnjackog muzeja Velsa i sa Univerziteta Leicester otkrili su da kameni blokovi Stounhendža poticu od Craig Rhos-y-felin, lokacije koja je udaljena oko 120 kilometara od stijena.

Tako su istraživaci iz Velike Britanije konacno riješili veliki dio misterije koji okružuje Stounhendž. Medutim, ovo otkrice otvara vrata nove misterije, a to je kako su ogromni blokovi stijena transportovani sa tolike udaljenosti, piše BBC.

Posljednjih devet mjeseci naucnici su uporedivali mineralni sadržaj i teksturu stijena sa svim mogucim stijenama koji su se nalazili u neposrednoj blizini, ali nakon što su se udaljili, naucnici su otkrili odakle poticu blokovi stijena iz Stounhendža.


Baš me zanima kako ce objasniti prenos ovih kamencuga sa tolike razdaljine.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 21/12/2011 : 21:41:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message
Evo novih vijesti sa nedavno održanog naucnog skupa u Kairu http://www.mreza.bhmladi.com/index.php/component/k2/item/143-ruski-nau%C4%8Dnici-ru%C5%A1e-hipoteze-egiptologa

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 27/12/2011 : 00:31:29  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message
ni piramide, dakle, nisu sta su nekad bile :D

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 27/12/2011 : 00:50:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message
quote:
Originally posted by PijaniPatak

ni piramide, dakle, nisu sta su nekad bile :D



Vec odavno nisu, nego se cakaju neki novi nezavisni istraživaci da sa naucne osnove revidiraju dosadašnja mišljenja. Piramide su mnogo starije nego im to pripisuju historicari.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25147 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/12/2011 : 00:59:27  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by all_ba

Koliko me sjecanje služi, nije u Indijskom okeanu postojala neka civilizacija na nivou na kakvom je bila Atlantida (Atlantis) ili Mu, ali jeste u Indiji, odnosno indijskom podkontinetu koji se odvojio davno od Afrike i "zabio" u azijski dio (gdje se i danas nalazi) formirajuci (godinama) svojom silom Himalaje koji i dan danas rastu usljed tih istih sila.
O drevnim civilizacijama u Indiji postoji dosta izvora vedski skripti koji se nalaze na mnogim lokacijama (uglavnom ih tibetanski svecenici cuvaju u svitcima u svojim hramovima, a mnogi su završili i na svjetskim "privatnim! aukcijama). Imaš cuveni ep Mahabharata u kojem se spominju drevni preci i (bogovi)...(citao prije 20 godina)
Dakle, jedna posebna prica i posebna civilizacija. Cak imaš u drevnom gradu Moheno Daro (Mohendo Daro)ostatke topljenih stijena koje je mogla samo atomska eksplozija napraviti...etc.




Koliko mene secanje služi, Ramajana i Mahabharata pricaju o Arijevcima, vladajucoj polubožanskoj kasti. Arijevci su bili filozofi, izumitelji i naucnici. Smatrani su polubogovima zbog svoje bele kože i svetle kose, svog mocnog oružja i svojih vimana/letilica.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25147 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/12/2011 : 01:12:00  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by all_ba

Koliko me sjecanje služi, nije u Indijskom okeanu postojala neka civilizacija na nivou na kakvom je bila Atlantida (Atlantis) ili Mu, ali jeste u Indiji, odnosno indijskom podkontinetu koji se odvojio davno od Afrike i "zabio" u azijski dio (gdje se i danas nalazi) formirajuci (godinama) svojom silom Himalaje koji i dan danas rastu usljed tih istih sila.
O drevnim civilizacijama u Indiji postoji dosta izvora vedski skripti koji se nalaze na mnogim lokacijama (uglavnom ih tibetanski svecenici cuvaju u svitcima u svojim hramovima, a mnogi su završili i na svjetskim "privatnim! aukcijama). Imaš cuveni ep Mahabharata u kojem se spominju drevni preci i (bogovi)...(citao prije 20 godina)
Dakle, jedna posebna prica i posebna civilizacija. Cak imaš u drevnom gradu Moheno Daro (Mohendo Daro)ostatke topljenih stijena koje je mogla samo atomska eksplozija napraviti...etc.




Koliko mene secanje služi, Ramajana i Mahabharata pricaju o Arijevcima, vladajucoj polubožanskoj kasti, pre njihovog odlaska iz Indije. Arijevci su bili filozofi, izumitelji i naucnici. Smatrani su polubogovima zbog svoje bele kože i svetle kose, svog mocnog oružja i svojih vimana/letilica. Vede bi trebalo da su njihova direktna zaostavština.


I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 27/12/2011 : 23:34:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message
@mahnuter, ti si dosta mladi, i normalno je da te pamcenje bolje služi.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000