forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Price Strave i Misterije!!!
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/08/2011 : 22:22:15  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by J.Stickman

Neka od Balkanskih cudovišta i predanja :
Vlaška magija je magija koju po predanju mogu koristiti samo Vlasi a toliko je jaka da cesto može donijeti nevolju i onom koji ju koristi, osim ako nije onaj koji po rodenju dobije pravo da ovlada magijom bilo koje vrste. Predodredeni su oni koji su rodeni u cetvrtak navecer i kojima dio posteljice u pupku formira biljeg, to jeste - mladež. Djeca s ovim znakovljem rano napuštaju dom i pronalaze druide koji im pomažu da razvijaju svoju magiju. Sem djevojcica koje odlaze do vidarki. Pa ipak ranjivi su na dodir hrastove kore i poljubac Usoljenika.
Usoljenik je siroce, dijete bez majke i oca koje je odabralo demonski put. U stanju su da djecijim nevinim pogledom nanesu veliku nesrecu i krvoprolice. Mogu ih raniti Vlaški pecat i stara runa praotaca ali tek 13. i 14 Marta kada odlaze do mora gdje cekaju crni talas i mijenjau kožu.
Psoglavi takozvani prevrtaci grobova, koje koristi Marko Stojanovic u Vekovnicima, iskopavaju leševe kojima se hrane sem iz onih grobova nad kojima raste bituran, biljka koja raste na humkama ispod koje leže dobri ljudi. barem se tako vjeruje. Predanje takodje govori da su posebno bili aktivni nakon bitke na Kosovu, gdje su jeli i ranjenike bilo koje vjere. Zbog toga su se polakomili za živim mesom pa su ih ljudi, prinudeni sve cešcim napadima na kraju mora istrijebiti.
Ima toga još, ali trenutno ne mogu baš mnogo pisati pa ako koga zanima možemo razmjeniti pokoju informaciju, ispraviti me slobodno ako griješim i tako to. balkan obiluje predanjima u tolikom broju, da su ponekad inostrana - cist višak. Od jugara, prokletnika, striževaca, drekavaca do zagrivuka, vukodlaka i vampira.
Živjeli.




ispunjavan ovaj uvjet

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu

Edited by - lwood on 28/08/2011 22:22:38
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 28/08/2011 : 22:24:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message
lwoode napravi mi cup zlatnika

Trljam ruke.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/08/2011 : 22:29:49  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
Ima jedna dobra prica u vezi ove teme.
u južnoj Burkini,na podrucje plemena Lobi koji su vecinom animisti (ili su bar to bili donedavno) su došli misionari u neko od njihovih sela.
i kako to vec ide s vrimenom se ekipa pocela konvertirat na kršcanstvo.
uglavnom njihova animisticka religija se temeljila na obožavanju fetiša,
drvenih figurica i slicnih stvari.
i tako ,jedan starac nakon šta se preobratia, uzme svoj dugogodišnji fetiš ,odnese ga do obližnjeg jezerca i baci.
prica kaže da je fetiš iskocia iz jezera i ovome skocia na leda.
od tada svi koji se rješavaju fetiša ne bacaju ih u jezero nego ih spaljuju.


depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/08/2011 : 22:36:02  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/08/2011 : 22:39:09  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
ovo san slika u svom selu prije 5 godina. slika je super ispala.
pari ka neka svitleca figura.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 28/08/2011 : 22:40:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message
A boktemilijeba zla!

Trljam ruke.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 28/08/2011 : 22:47:30  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by J.Stickman

Neka od Balkanskih cudovišta i predanja :
Vlaška magija je magija koju po predanju mogu koristiti samo Vlasi a toliko je jaka da cesto može donijeti nevolju i onom koji ju koristi, osim ako nije onaj koji po rodenju dobije pravo da ovlada magijom bilo koje vrste. Predodredeni su oni koji su rodeni u cetvrtak navecer i kojima dio posteljice u pupku formira biljeg, to jeste - mladež. Djeca s ovim znakovljem rano napuštaju dom i pronalaze druide koji im pomažu da razvijaju svoju magiju. Sem djevojcica koje odlaze do vidarki. Pa ipak ranjivi su na dodir hrastove kore i poljubac Usoljenika.




http://www.youtube.com/watch?v=VT4Ut4VXFH0

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 28/08/2011 : 23:00:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message
Prošle subote izašli mi vani u Biograd. I sad išlo nas troje i ovaj cetvrti nas ceka tamo.
I tako, zajebancija išla negdi do 3 i po ujutro i uglavnom ovaj jedan što je iša s nama požali se kako je umoran i da ga je dopalo da radi u nedilju. I sad ovaj što nas je ceka u Biogradu veli da ce ga odvest doma.
Uglavnom, mi smo se vracali isto doma (moj vozac pijan, ja isto sjeban), ne radi nam desno svitlo kratko i još putem sataremo zeca (kojeg je sutra njegova stara spremila ).
Sutradan se mi probudimo, odemo na kavu i sad ovaj što je oša ranije nam isprica što mu se dogodilo putem.
Kaže ovako: "Vozimo se mi i pricamo. I tako došli mi 5 min. prid kucu kad tamo kraj puta u kršu stoje tri ženske. Ja kako san sidia na suvozacevom mistu, cackan po radiju i dignen glavu i skužin ih. Preznen se. Marin (ovaj što je vozia) ih je vidia bolje. Mi smo prvo mislili da one stopiraju, al' jedna je sidila u kršu, druga uz put spuštene glave, a treca raširenih ruku gledajuci nebo. Mi smo prošli 200 metara, al' smo se odlucili vratit. Kad smo došli, nije bilo NIKOGA! "

Da se razumimo, groblje je udaljeno 250-300 metara u borovoj šumi (cak nisu ni cimpresi) od tog mista di su ih vidili.
Drugo, iako je kamenjar prakticki je cistina. Da su i trcale, ne bi stigle ni do groblja. Po putu ne mogu (jer bi ih vidili), a drugdi su kuce.

Moja je sumnja da su neki sektaši. A ova stara jedna susjeda kaže da su vile. Još kaže ako su bile nasmijane i bose da su sigurno vile. Ja ih to pitan, a oni kažu da im nisu uspili registrirat lica.

Što bi moglo bit to

Trljam ruke.
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 28/08/2011 : 23:10:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message
Kada se sve sabere na ovom podrucju bilo je dosta vojski ratova osvajanja.Ali najtezi i najinteresantniji period je bio 500 godina pod Turskom vlascu.
Ukrstanja kultura i njihovo preplitanje dostiglo je vrhunac,kada se uz to doda i surovo vreme i obicaji onda legendi i prica ima na pretek.Steta je samo sto mi nemamo Holywood i ogroman novcani fond pa da te mitove i pretvorimo u svetske hitove.
Jedno je sigurno pod Nemackom ili Austrijskom vlascu ne bi bilo tako, Turci su bili pravi raj za nediciplinu,mito,pobune pa i za sujeverje i misteriju,sto bi neko rekao nasli smo se u kulturnom smislu ili na kulturnom nivou.
Opste je poznato da Turci ne iznose novorodjenu decu prvih 40 dana a to isto vazi i za srbe.
Turski vojnici nisu smeli skinuti nijednu stvar sa ubijenog neprijatelja jer im je time smrt bila kazna za tu istu pricu cuo sam od starijih solunaca i ucesnika u drugom svetskom ratu,izuzetak je bio samo kod oruzija i municije gde prokletstvo nije vazilo.
U mnogim kulturama zaplena zlata u ratu znacila je krv na njemu i prokletstvo za pljackasa,na zalost u modernom vremenu pravila su izbrisana.

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 28/08/2011 : 23:28:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message
Veliki Todor i todorci - mitologija i narodni obicaji


Todorci ili Todorovci su htonicka bica tracke i dioniske mitologije.

Zamišljana su na dva nacina - kao konji i kao jahaci. Javljaju se jednom godišnje i to tokom Todorove nedelje. Sveti Todor ili Veliki Todor zamišljan je kao hromi konj i njegov jahac.

Brojni obredi i kultovi na našem prostoru su isprepleteni sa kultovima starosedelackih naroda. Oni su najcešce preosmišljeni, dobivši tako sasvim novi izgled i drugu funkciju. Kult trackog konjanika je sasvim dobro ocuvan na prostoru istocne Srbije, tacnije, u onim delovima Balkana koji su pre Slavena naseljavali Tracani. To je današnja istocna Srbija, i dalje na istoku - Bugarska.

U kultu "trackog konjanika", došlo je do sinteze dve mitološke tradicije: slovenske i tracke. Na prostoru istocne Srbije, prve subote uskršnjeg posta (Todorova subota), kuva se koljivo (kuvano žito ili koljivo se smatra simbolom veze ovozemaljskog i zagrobnog života) koje ima "mrtvacko obeležje", kao što je i subota, u pravoslavnoj crkvi, dan posvecen mrtvima.

Todorovski konji imaju htonicki i demonski karakter, a o tome nedvosmisleno govore arheološki nalazi i pisani izvori. Poznato je da su Sloveni žrtvovali konje pored pokojnika, a to potvrduju nalazi konjskih kostiju u grobovima. Rec je o prinošenju žrtve solarnim bogovima, kakvi su Perun i Peruncica. Zato se žrtvuju beli konji, a poznato je da i srpski "zmajeviti junaci" jašu na belim konjima.

Spomenici "trackog konjanika" su u II i III veku p.n.e. rašireni po celoj rimskoj provinciji Trakiji, delu Makedonije, u gornjoj i donjoj Meziji i donjoj Dakiji duž Dunava, dakle ne samo gde su bili naseljeni Tracani, nego i u granicnim oblastima, koje su imale dodira sa trackim elementima.

Tracki konjanik je gospodar podzemlja. Cesto se prikazuje kao bradati, stariji covek koji lovi ljudske duše. Krvolocni karakter ovog božanstva nije u protivrecnosti sa ostalim njegovim funkcijama, jer su božanstva plodnosti u, grckoj mitologiji, ujedno i najsvirepija. Dakle, Tracki konjanik je istovremeno i veliko božanstvo plodnosti, kao što je i veliko htonicko božanstvo. Ovo božanstvo je u vezi sa vodom. Kultna mesta koja su mu posvecena nalazila su se pored izvora i bunara.

U istocnoj Srbiji, ne samo da je ocuvan kult Trackog konjanika, vec i osoben kult Svetog Todora. To je pokretni praznik i pada u prvu subotu uskršnjeg posta. "Cistim ponedeljkom" pocinje, a Todorovom subotom se završava šestodnevni praznik - Todorova nedelja. Domacinstvo koje drži konje obavezno umesi tzv. "konjski kolac" ili kopitnjak. Na obrednom hlebu iz istocne Srbije se još u testu buši rupa na sredini, u koju se stavlja ovas ili so.

Na dan Todorove subote, pošto se obave trke konjima, odnosno pošto konji budu projahani poljima (radi plodnosti), svaki domacin svome konju na "kamenu stanici" ili "stolovnom kamenu", ritualno daje da nagrize ovaj hleb.

Srbi veruju da se odmah iza noci Todorove subote krecu povorke konja kao povorke demona, pokojnika i predaka, i da se, osim zdravih, u povorci nalaze i hromi konji. U pojedinim srpskim sredinama toga je dana ženama zabranjeno da peru kosu. Deca su morala biti okupana pre tzv. "konjskih trka". Vatra se u kuci nije ložila. Verovalo se da "todorci" - zli demoni, ne vole dim. Ukoliko je neophodno da se dete na dan Todorove subote okupa, u korito se stavljala konjska potkovica.

U okolini Vršca, za praznik svetog Todora, domacice mese kolace koje nazivaju "todorcici". Kolacici su u obliku potkovice, na njih se redaju zrna kukuruza koja oznacavaju klince kojima se potkovica zakiva. Todorcici se, prema narodnom verovanju, mese kao zaštita od Todorovih konja, koji ljudima mogu da naprave veliku štetu - da pogaze useve ili ukucanima nanesu neko zlo. Zato se, za vreme Todorove subote, vodilo racuna da svi ukucani budu u kucama pre mraka.

Prema: Sreten Petrovic, "Srpska mitologija"

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 28/08/2011 : 23:38:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message
Staro Slovenska mitska bica.

[URL=http://zaslike.com/viewer.php?file=gjkxcvqf15rg8grh8hsn.jpg][/URL]
[URL=http://zaslike.com/viewer.php?file=ga1o7ji05uls9wnb5pt.jpg][/URL]
[URL=http://zaslike.com/viewer.php?file=2qtwwfddms5ebh00b4.jpg][/URL]
[URL=http://zaslike.com/viewer.php?file=jjrs9ypuvp9xsayrvab.jpg][/URL]
[URL=http://zaslike.com/viewer.php?file=mpqft0h27cdcx7rzez.jpg][/URL]

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 06/09/2011 : 13:11:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message
[URL=http://zaslike.com/viewer.php?file=fq5cumle7ds09w39yv5g.jpg][/URL]
[URL=http://zaslike.com/viewer.php?file=071mpg2ovx069h6dyy.jpg][/URL]
[URL=http://zaslike.com/viewer.php?file=rwcndmj7h3tsab4axzs.jpg][/URL]

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8557 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 23/09/2011 : 17:31:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message
Drekavac u akciji

http://www.24sata.hr/zanimljivosti/drekavac-napada-bosanci-su-u-panici-djeca-im-ne-idu-u-skolu-235854

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 24/09/2011 : 23:22:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message
Nadao sam se da drekavac nije ovako strasan.Uvek sam ga zamisljao kao malog tripera koji izlece iz zbunja i prepada putnike ili se samo oglasava negde iz mraka.Ali po ovim slikama je prevazisao i vukodlaka i cudoviste iz mocvare zajedno.

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000