forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Sport
 Navijacke skupine
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 08/10/2011 : 02:10:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Sve te Armade, Bad Blue Boysi, Crveni davoli, Demoni, Divlje Svinje, Gademz, Kohorta, Torcida, Ultrasi, Funcuti, etc...
Zašto zapravo postoje ta "udruženja"? Cime se bave i kome/cemu služe te tzv. navijacke skupine?
A posebno: Koji je njihov konkretan(!) doprinos što se sporta tice? Molio bih i konkretan odgovor.

andjusticeforall
Advanced Member



Croatia
3005 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 08/10/2011 : 04:43:44  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message
Kohorte, mnozina molim.

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

andjusticeforall
Advanced Member



Croatia
3005 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 08/10/2011 : 04:57:18  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message
Zaboravih: Benstonom protiv sporta.

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

kreso_stanic
Senior Member



Croatia
1504 Posts

Member since 18/12/2002

Posted - 08/10/2011 : 13:39:24  Show Profile Show Extended Profile  Send kreso_stanic a Private Message
quote:
Originally posted by Dule

Sve te Armade, Bad Blue Boysi, Crveni davoli, Demoni, Divlje Svinje, Gademz, Kohorta, Torcida, Ultrasi, Funcuti, etc...
Zašto zapravo postoje ta "udruženja"? Cime se bave i kome/cemu služe te tzv. navijacke skupine?
A posebno: Koji je njihov konkretan(!) doprinos što se sporta tice? Molio bih i konkretan odgovor.




Ja bih rado vidio odgovor nekog clana spomenutih navijackih skupina, ali ne znam da li ima takvih na forumu, pa cu ponuditi svoje videnje. U zadnje vrijeme idem na sve više HNL utakmica, na srazove ekipa poput Inkera, Zagreba, Lokomotive, Rijeke, Luckog, Karlovca i sl.- znaci tipicne HNL tekme. Na takvim utakmicama cesto se okupi i tek 500-tinjak gledatelja i teško je opisati kolika je razlika u uživanju u utakmici ovisno o tome da li jedna (ili u idealnom slucaju obje) od ekipa ima podršku svoje navijacke skupine s tribina. Svojom pjesmom i konstantnim navijanjem oni takve utakmice spašavaju od tužne tišine i atmosfere kazališne predstave zacinjene pojedinacnim prostackim dobacivanjima igracima i trenerima. I tu se radi o vrlo malom broju navijaca, npr. Gademza je bilo tek 20-ak na utakmici s Karlovcem, a pripadnika Armade možda svega 50 na utakmici protiv Inkera prije dva tjedna.

Da se vratim tvom pitanju: konkretan doprinos je:

- stvaranje atmosfere koja ostalim gledateljima povecava užitak gledanja utakmice (ne govorim o nekakvim neredima, vec o normalnom navijanju za svoj klub, koje je najcešci slucaj na utakmicama, ali zbog medijskog potenciranja incidenata u percepciji prosjecnog gradanina se cešce radi o divljaštvu, trganju stolica i sl.).

- svojim navijanjem podižu moral i samim igracima koji se uz glasnu podršku s tribina više zalažu i trude.

Nažalost, svjedoci smo konstantnog medijskog šikaniranja navijaca i, cesto, zanemarivanja od strane uprave. Ne znam kako je vani, ali HNL bez pravih navijaca za mene nema smisla.

P.S. Uletile su mi bile karte za dinamo-real pa sam i na to išao. Tako važna i velika utakmica bez Bad Blue Boysa... Atmosfera - NULA. ma teško je to opisati, grozno je bilo.

Hajduk živi vjecno, ali samo uz Torcidu. Isto kao i Dinamo uz Boyse.
Jedno bez drugoga, nema smisla...

http://typotecture.net / http://www.klada.hr
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13432 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 08/10/2011 : 13:52:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message
Atmosfera, vetar u leda koji daju svojim igracima. Tužno je gledati utakmicu pred praznim tribinama.

Ali ima i druaga slika. Divljanje na tribinama, mržnja koja izbija prema drugim klubovima. Razumem rivalitet, ali ne ide i da se padne na najniže moguce grane.
Evo, medu navijacima Partizana, ovim "najvernijim" je u modi da kada igramo proiv Vojvodine pevaju pesmu u kojoj navijace Voše nazivamo Madarima i Ustašama. Jbn užas. I najgore da se oni zaista lože na to.
Go to Top of Page

jasa
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3489 Posts

Member since 26/08/2005

Posted - 08/10/2011 : 14:01:05  Show Profile Show Extended Profile  Send jasa an ICQ Message  Send jasa a Private Message
Bez pravih navijackih skupina nogomet ne bi imao smisla, osim onog rekreativnog dijela. Kao što gore navedoše, oni doprinose odlicnoj atmosferi, dižu moral, vrijedniji nerijetko iznenade prisutne sa odlicnim koreografijama, "zdravi" clanovi tih skupina se uglavnom kvalitetno druže... Ne bih mogao zamisliti jednu Željinu utakmicu bez podrške manijaka.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
40017 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 08/10/2011 : 14:17:34  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Ja mislim da je covek postavio pitanje cemu udruzivanja.. A ne cemu uopste ljudi na stadionu... Kontam da pikira na ono navijanje od pre dosta godina kada su ljudi dobre poteze ispracali aplauzima a lose sa "uuu"

Ja sam apsolutno za navijacke grupacije jer daju posebnu dimenziju i klubu i navijanju i svemu ostalom.. Naravno pri tome mislim na pozitivne strane svega toga..

Patricia hic mea totus mundus est
Go to Top of Page

Barney
Average Member



Croatia
685 Posts

Member since 20/03/2011

Posted - 09/10/2011 : 02:49:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Barney a Private Message
Navuci na sebe navijacku majicu i objesit sal oko vrata, doci na tribinu i urlat ko mutav i palit baklju ne znaci da se mozes zvati navijacom.

Pravi navijaci su oni koji vole i postuju svoj klub, koji zive za njega, koji ga bodre i u pobjedama i u porazima i koji su redovito uz klub na svakoj tekmi bez obzira gdje i protiv koga klub igra i kod kuce i u gostima i koji ce biti uz svoj klub bez obzira u kojoj ligi igra.
Pravi navijac nikad nece uciniti nesto zbog cega bi njegov klub bio ugrozen financijski, oduzimanjem bodova, prekidom utakmice, izbacivanjem iz natjecanja, kaznom od neigranja odredjenog broja utakmica i slicno.

Svaka navijacka skupina ima svoj klub navijaca gdje se cesto druze, detaljno dogovaraju i organiziraju za svaku tekmu, te njihovi vodje su konstantno u komunikaciji i dogovoru sa upravom kluba i njihovom politikom.
Vodje navijackih skupina su odgovorni za postupke svojih clanova i ukoliko netko napravi nesto sto nije u dogovoru sa klubom i navijacima (neredi, tucnjava, bacanje baklji, trganje stolica i sl.), na njima je da to sprijece uz pomoc ostalih clanova a ne da ga podrzavaju u tome i stite od policije.
Pravi navijac poznaje povijest i tradiciju svog kluba i u bilo koje dana i noci zna nabrojat sve igrace u svom klubu.

Takodjer je i duznost svakog kluba da postuje svoje navijace, i da ima tolerancije i razumijevanja za njih i da u nekim slucajevima stane iza svojih navijaca a isto tako je i duznost upravi svakog kluba i da prihvati kritike svojih navijaca (glas naroda) ukoliko navijaci smatraju da politika kluba odnosno uprava radi nesto sto nije za dobrobit i buducnost kluba a ne da gledaju samo svoje interese i zanemaruju kritike (tu se BBB ne slazu sa Mamicom) ili barem da se u tom slucaju dogovori sastanak sa njima i da se poprica u 4 oka i da se malo detaljnije raspravlja o nekim postupcima, da navijaci imaju pravo izreci svoje misljenje i objasniti zasto, isto tako i da saslusaju odgovor i da se na taj nacin daje do znanja da su oni svi zajedno jedno veliko srce koje kuca za svoj klub.

Lijepo je vidjeti kad klub ima svoje navijace, pogotovo kada su u velikom broju, kada se od njihovog gromoglasnog navijanja sav najezis, kada tribina doslovce podrhtava kad padne gol, kada se sa pljeskom nagradjuje svaki dobar potez, kada se navijanjem daje dodatni vjetar u ledja svojim igracima i podize moral.

Osoba koja ide na utakmicu u namjeri da pravi probleme i izaziva nerede, da se gusta u tome, da glumata pametnog a zapravo je totalna budala njemu nije ni mjesto na utakmici.
Takva osoba se ne moze smatrati navijacom vec huliganom, a pitas li vecinu takvih "navijaca" neka ti nabroji prvih 11 u svom klubu tesko da ce nabrojati njih vise od 5, a pitas li ga za povijest i tradiciju kluba buljit ce u tebe totalno zbunjeno i zapravo to ga niti ne zanima, bitno mu je samo biti faca i u prvom planu.
Nas zakon je na zalost takav da svi gledaju samo svoje interese i kako ce zaraditi lovu kad se palje baklje i zapravo nitko si do sada nije dao malo ozbiljnijeg truda da se sprijece neredi na tribinama odnosno po gradu na dan utakmice i da se istrijebi sve ono ruzno a da se lijepe stvari sacuvaju i da ljudi imaju gust otici na tekmu a ne da se boje pustiti li otici sa djetetom na utakmicu rer bi ga mogao netko ozljediti.

Ja sam osobno bio na puno utakmica i vidio sam i dozivio sve i svasta i imam i lijepe i ruzne uspomene.
Na utakmici finale Kupa Varteks - Dinamo 0:1 kada je Jerko Leko zabio gol i BBB su napravili bakljadu i poceli bacati u teren a jedan BBB je bacio zapaljenu baklju medju publiku i pogodio u glavu jednu lijepu curu staru oko 20-ak godina koja nije niti primjetila da baklja leti prema njoj. Srecom nista joj se ozbiljnog nije dogodilo ali mogla je ostati invalid do kraja zivota. Pitam se sta je takvom navijacu ili bolje da ga nazovem budali, bilo u glavi kada je bacao zapaljenu baklju u publiku i jel bi mu bilo smijesno da je cura ostala bez oka?

Takodjer sam bio na mnogim utakmicama gdje je stvarno bila dobra atmosfera i gdje su upravo navijaci dali onaj dodatni car da utakmica bude na visokoj razini jer svaki klub i svaka utakmica bez navijaca je totalna nula.

Nekad sam kao navijac sa varteksovom majicom i salom zajedno sa svojim prijateljima otisao u Rijeku na utakmicu i popio pivo sa Armadom u njihovom klubu navijaca, i fino nas kao ljudi prosetali po gradu i ugodno se druzili, i ponosan sam time jer pokazali smo i hrvatskoj i svijetu da ako navijas za svoj klub da to ne znaci da su ti svi ostali neprijatelji, a danas ne mozes ocekivati nista drugo nego samo bojazljivo gledati ima li koja pijana ili drogirana budala koja ce te napasti nozem samo zato jer ne navijas za njegov klub. Naravno to je bilo nekad a danas je sasvim druga prica i na utakmice vise neidem jer mi kao navijaci nismo dobili podrsku niti od uprave niti od drzave, sve je vise kriminala u sportu, vise se ne igra nogomet nego samo lova i lova, a ja osobno ne zelim probleme rjesavati svadjama, sakama i nozevima nego im fino ostavljam njihove tribine neka si sami navijaju a ja cu radje pogledati tekmu na tv-u ili cu citati stripove.


Žene gutaju tablete da muškarce ne bi boljela glava
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000