forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Da imate komad zemlje.....(šta bi radili?)
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

izivko
Advanced Member



Germany
12290 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 05/07/2014 : 18:57:58  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message
Obradujem ja nešto sitno za svoje potrebe, kumpir, luk...
Negdje željni komad zemlje da zasade malo luka, mrkve... a kod mene niko ne obraduje.
Ako treba nekome 100-200 duluma...

Have mercy
Go to Top of Page

xilrion
Advanced Member



Croatia
3007 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 05/07/2014 : 20:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message
svi cemo mi jednog dana imati komad zemlje.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

roby05
Advanced Member



Croatia
3007 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 05/07/2014 : 21:02:24  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message
quote:
Originally posted by izivko

Jebala vas zemlja. Evo kod mene zemlje koliko hoceš a niko je ne obraduje


Dosad nije bilo potrebe tako govoriti,ali brzo cu poceti.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

roby05
Advanced Member



Croatia
3007 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 05/07/2014 : 21:04:52  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message
quote:
Originally posted by Risar_69

quote:
Originally posted by roby05

Imam vise komada zemlje i radim je.Vecina mandarine,masline,voce,povrce...Koga put nanese ili ima zelju,moze besplatno pomoci brati,ne treba nista placati.



Da sam bliže, svaki dan bi pomogao mandarine, masline,..



za paradajz kažu da je malo kasno. krompir još nisam posadio.
Vecina su vec sadike-flance. Ovo je za pocetak, a onda polako dalje.
Grah, suncnice, brokoli, koleraba, blitva, ledenka, endivija, radic-miješani, mekana solata, kinesko zelje, hrastov list, buce(obicne i bosanske), kumarice, ognjic, tagetes, raštika-dalmatinska, peteršilj-peršun, kamilica, timijan, drobnjak, poprova meta, stogodišnja meta, sivka, jagode, maline oko klupe, tako da samo sediš i obiraš. Toliko za pocetak.
sad samo držim pesnice, da ce dobro uspijevati.
za dalje paradajz, fižol-boranja, krumpir,...



Mozda si nekad i bio,ali nismo znali.Ima tvojih zemljaka koji svrate,zanimljivo im,malo uberu za sebe i tako to...

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47009 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/07/2014 : 21:07:29  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
iman i ja zemlje al osin maslina i nešto sitno povrca,ništa drugo

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 05/07/2014 : 21:59:47  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message
quote:
Originally posted by xilrion

svi cemo mi jednog dana imati komad zemlje.


I taj komad ce ostati u trajnom vlasništvu.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4248 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 06/07/2014 : 09:25:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message
quote:
Originally posted by xilrion

svi cemo mi jednog dana imati komad zemlje.


...i obradivati je na bonove.

@izivko: Nije loše. Duhana nemaš ništa?

@Risar_69: Malo ti je prekasno za sadnju bilocega. Ali možeš probat sa blitvom ili cherry rajcicom.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 06/07/2014 : 18:20:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message
quote:
Originally posted by izivko

Obradujem ja nešto sitno za svoje potrebe, kumpir, luk...
Negdje željni komad zemlje da zasade malo luka, mrkve... a kod mene niko ne obraduje.
Ako treba nekome 100-200 duluma...



uzeo sam je u zajam 1eu-kvadrat t.j 80 eu godišnje- nije toliko, koliko bacim u trgovini.
Stavi i ti u zajam za koju malu paru, pa glavno da se ti zemlja obradjuje.
Sve više gradjana ce želeti komadic zemlje, jer u trgovini ni ne znaš što kupiš(tlijansak, španska salata- malo morgen, sad cu si je sam srddjivati)

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 06/07/2014 : 18:22:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message
quote:
Originally posted by roby05

quote:
Originally posted by Risar_69

quote:
Originally posted by roby05

Imam vise komada zemlje i radim je.Vecina mandarine,masline,voce,povrce...Koga put nanese ili ima zelju,moze besplatno pomoci brati,ne treba nista placati.



Da sam bliže, svaki dan bi pomogao mandarine, masline,..



za paradajz kažu da je malo kasno. krompir još nisam posadio.
Vecina su vec sadike-flance. Ovo je za pocetak, a onda polako dalje.
Grah, suncnice, brokoli, koleraba, blitva, ledenka, endivija, radic-miješani, mekana solata, kinesko zelje, hrastov list, buce(obicne i bosanske), kumarice, ognjic, tagetes, raštika-dalmatinska, peteršilj-peršun, kamilica, timijan, drobnjak, poprova meta, stogodišnja meta, sivka, jagode, maline oko klupe, tako da samo sediš i obiraš. Toliko za pocetak.
sad samo držim pesnice, da ce dobro uspijevati.
za dalje paradajz, fižol-boranja, krumpir,...



Mozda si nekad i bio,ali nismo znali.Ima tvojih zemljaka koji svrate,zanimljivo im,malo uberu za sebe i tako to...



Možda da, stvarno ali kad si na odmoru nikad se toga ne setiš da bi obirao povrce i voce, hvala za drugi put cu i na to pomisliti.
Da ti sve najbolje obrade plodovi!

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!

Edited by - Risar_69 on 06/07/2014 18:25:58
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 06/07/2014 : 18:23:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by Risar_69

quote:
Originally posted by roby05

Imam vise komada zemlje i radim je.Vecina mandarine,masline,voce,povrce...Koga put nanese ili ima zelju,moze besplatno pomoci brati,ne treba nista placati.



Da sam bliže, svaki dan bi pomogao mandarine, masline,..



za paradajz kažu da je malo kasno. krompir još nisam posadio.
Vecina su vec sadike-flance. Ovo je za pocetak, a onda polako dalje.
Grah, suncnice, brokoli, koleraba, blitva, ledenka, endivija, radic-miješani, mekana solata, kinesko zelje, hrastov list, buce(obicne i bosanske), kumarice, ognjic, tagetes, raštika-dalmatinska, peteršilj-peršun, kamilica, timijan, drobnjak, poprova meta, stogodišnja meta, sivka, jagode, maline oko klupe, tako da samo sediš i obiraš. Toliko za pocetak.
sad samo držim pesnice, da ce dobro uspijevati.
za dalje paradajz, fižol-boranja, krumpir,...




Stari, ti si pa tole zelo resno vzel!



Ma cist se mi je odpill je pa fino, ko veš da imaš svojo zelenjavo, res je dober obcutek

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 06/07/2014 : 18:25:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message
quote:
Originally posted by Cromwell

quote:
Originally posted by xilrion

svi cemo mi jednog dana imati komad zemlje.


...i obradivati je na bonove.

@izivko: Nije loše. Duhana nemaš ništa?

@Risar_69: Malo ti je prekasno za sadnju bilocega. Ali možeš probat sa blitvom ili cherry rajcicom.




Hvala ti Cromwelle, i te kako ce mi dobro doc bilo kakav savijet.
a salata(mix) dobro uspijeva, bice je dosta :)

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 07/07/2014 : 13:58:40  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message
sadio limune, pod uvjetom da postoje klimatski uvjeti.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12442 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 07/07/2014 : 14:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by adriano

sadio limune, pod uvjetom da postoje klimatski uvjeti.



hm.....vec duže vrijeme pratim tvoju "neobicnu ljubav" prema limunima....jel nam možeš odkriti što je to tako posebnoga na tim limunima. Zašto limuni?
Jel se ti baviš profesionalno odgojem limuna? Praviš limunadu od njih ili što?
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 08/07/2014 : 13:51:19  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message
hvala ti na pitanju. naravno da mogu. biti ce mi drago. limuni su živa bica koja nikada nikome nisu ništa nažao ucinila. naprotiv, donose organizmu korisne vitamine. možeš ih piti i 10 komada na dan. neceš dobiti vitaminozu kao kod cedevite, jer se višak soka limuna sam izlucuje iz organizma. sok od agruma dokazano snižava tlak, uravnotežuje probavu, daje organizmu potrebnu energiju.ima tu i puno drugih koristi za organizam. mnoga istraživanja su dokazala da jaca imunosni sustav organizma tako da ljudi koji redovito konzumiraju agrume rjede oboljevaju od raznih bolesti. ne znam da li su to pretjerivanja, ali bilo je na internetu tekstova da lijecnici i farmaceuti namjerno podcjenjuju moc limuna da ne bi zamjenio lijekove. necu u to ulazit jer nisam strucan, ali znam da se puno bolje osjecam odkad ujutro popijem cašu limunade ili nekog drugog agruma. bez toga mi se na poslu spava i ne osjecam se najbolje. imaš bezbroj koristi od limuna, cak i u kucanstvu se može koristiti kao sredstvo za cišcenje. moji su na Šolti u pocetku imali 2 limuna koja su sad vec velika i ove godine ce nadam se donijeti rekordan urod, buduci da ce na njemu biti plodova od proljetne, ali prvi put i od jesenske cvatnje. Naime, prvi put se prošle godine dogodilo da je limun cvao u jesen, tako da su plodovi sad vec blizu zrelosti, što je cudno za naše krajeve gdje limun cvate samo jednom i dozrijeva tek u 11. mjesecu. Inace od tada sam u masliniku posadio još sve preostale vrsta agruma: narance, crvene i narancaste, crvenih i žutih grejpova, lilmeta, kumkvata, mandarina. sada ih ima 16, s tim da su moji kupili komad zemlje na južnoj strani Šolte di oni planiraju saditi masline, ali ja sam se vec predbilježio i za agrume. Inace sam išao i na sajmove u Bec di sam kupio neke sorte koje je dosta teško nabaviti kod nas. imam i na balkonu u Zagrebu 4 agruma koja sam posadio u stolitarske tegle od terakote. sljedeci korak je zatvoriti balkon tzv. finskim staklom, što bi im stvorilo uvjete za prezimljavanje. prošle godine mi dva nisu uspijela prezimiti u stanu, a ove zime sam nekako izgurao bez žrtava, ali su izgubili svo lišce. trenutno vodim dvije bitke paralelno, sa lisnim minerima na moru i sa biljnim ušima u Zagrebu.
Go to Top of Page

roby05
Advanced Member



Croatia
3007 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 08/07/2014 : 16:02:09  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message
Zajeban je limun za uzgajati,ali se isplati.Inace,njemu nikakvi stetnici i bolesti nisu najveci neprijatelji,vec zima i bura.Normalno,sa optimalnom gnojidbom i zastitom na vrijeme.Tko ima idealne uvjete za to,steta je ne probati.Kod nas ima ljudi koji su ulozili i pravili staklenike i sadili limune.Sve je to,doduse sitno u odnosu na mandarine,ali isplativ je odnos kolicine i zarade.
O vaznosti i koristi limuna i agruma je dosta receno u gornjem postu,ali to je vec nasiroko poznato,valjda...

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12442 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 08/07/2014 : 16:58:41  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
jako zanimljiv post adriano. Moja teta (od strica žena) je grkinja i ona je posadila neke limune i mandarine u svom "zimskom vrtu", gdje su prije imali terasu, pa sada su zastaklili (dosta ljudi to tako napravi u svojoj kuci) i ona uzgaja neke mandarine, koje su u totalnom kurcu,...veoma male i jako kisele, ali je zato limun jako velik i izgleda super, ali je izrodio samo jedan ili dva komada,...pa ga zato nisam nikada probao, jer to ona ima za sebe, dok su ove mandarine totalni shit....ali mislim da joj je limun lijepo uspio (bar ako sudim po boji i velicini).
Znaci mogli bi limuni uspijevati i u "stakleniku"....ne znam zašto joj ove mandarine nikako ne uspiju...

Edited by - 1Euro on 08/07/2014 17:00:25
Go to Top of Page

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 08/07/2014 : 18:40:44  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message
Ma kažem vam ja, konoplja (industrijska)... i eventualno cešnjak (domestikus)...


“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 08/07/2014 : 19:50:56  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message
quote:
Originally posted by roby05

Zajeban je limun za uzgajati,ali se isplati.Inace,njemu nikakvi stetnici i bolesti nisu najveci neprijatelji,vec zima i bura.Normalno,sa optimalnom gnojidbom i zastitom na vrijeme.Tko ima idealne uvjete za to,steta je ne probati.Kod nas ima ljudi koji su ulozili i pravili staklenike i sadili limune.Sve je to,doduse sitno u odnosu na mandarine,ali isplativ je odnos kolicine i zarade.
O vaznosti i koristi limuna i agruma je dosta receno u gornjem postu,ali to je vec nasiroko poznato,valjda...



limun se moze komercijalno uzgajati na pojedinim lokacijama dalmatinskih otoka pod uvjetom da ima vode i to kisnice, jer mu vodovodna voda smeta. kao sto si i napisao bura mu smeta u kombinaciji sa niskim temperaturama. srecom na Solti moji imaju kucu na mikrolokaciji di je mraz veoma rijedak. tamo se limuni nikad ne smrznu, medutim samo kilometar zracne linije u unutrasnjosti otoka se limuni smrznu svakih nekoliko godina, pa onda tih godina ne bude plodova. mandarina izdrzi do minus 10, a limun samo do minus 5 i tada strada cijelo stablo.
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 08/07/2014 : 19:51:45  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

jako zanimljiv post adriano. Moja teta (od strica žena) je grkinja i ona je posadila neke limune i mandarine u svom "zimskom vrtu", gdje su prije imali terasu, pa sada su zastaklili (dosta ljudi to tako napravi u svojoj kuci) i ona uzgaja neke mandarine, koje su u totalnom kurcu,...veoma male i jako kisele, ali je zato limun jako velik i izgleda super, ali je izrodio samo jedan ili dva komada,...pa ga zato nisam nikada probao, jer to ona ima za sebe, dok su ove mandarine totalni shit....ali mislim da joj je limun lijepo uspio (bar ako sudim po boji i velicini).
Znaci mogli bi limuni uspijevati i u "stakleniku"....ne znam zašto joj ove mandarine nikako ne uspiju...

Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 08/07/2014 : 19:53:58  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

jako zanimljiv post adriano. Moja teta (od strica žena) je grkinja i ona je posadila neke limune i mandarine u svom "zimskom vrtu", gdje su prije imali terasu, pa sada su zastaklili (dosta ljudi to tako napravi u svojoj kuci) i ona uzgaja neke mandarine, koje su u totalnom kurcu,...veoma male i jako kisele, ali je zato limun jako velik i izgleda super, ali je izrodio samo jedan ili dva komada,...pa ga zato nisam nikada probao, jer to ona ima za sebe, dok su ove mandarine totalni shit....ali mislim da joj je limun lijepo uspio (bar ako sudim po boji i velicini).
Znaci mogli bi limuni uspijevati i u "stakleniku"....ne znam zašto joj ove mandarine nikako ne uspiju...



limuni bolje uspijevaju kao balkonske biljke na kontinentu. Naranca i mandarina trebaju sunce i toplinu da bi dobili secere i sazreli, a limun to ne treba.
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000