forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Bjelokost
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 22/09/2012 : 13:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message
Jucer san u Jutarnjem listu naiša na zanimljiv clanak o lovu na slonove i malo je reci da san osta zapanjen nekim brojkama
Nisan ima ni približnu sliku da se takvo nešto radi u 21. stoljecu.

Kaže 'vako:
Tisuce slonova je ubijeno svake godine jer se od njihovih kljova izraduju religijski predmeti. Može li taj pokolj biti zaustavljen? - pita americki investigativni reporter Bryan Christy u novom broju National Geographica, koji je ilegalnoj trgovini slonovacom posvetio pricu “Krvava bjelokost”.

Medunarodna zabrana

Bryan Christy (47), koji je prije reporterske karijere bio odvjetnik u Washingtonu specijaliziran za medunarodno pravo, i fotograf Brent Stirton dvije su godine istraživali putove ilegalne trgovine slonovacom i došli do šokantnih spoznaja.

- Bez obzira na to gdje sam našao slonovacu, religija je bila blizu - kaže Christy, koji je za potrebe svoje izvanredne reportaže boravio u Africi, Kini, Hong Kongu, Filipinima, Tajlandu, Egiptu, ali i Vatikanu. Otkad je 1989. godine na snagu stupila medunarodna zabrana trgovine slonovacom, taj dragocjeni materijal prestao se koristiti za izradu bilijarskih kugli, tipki za klavir, dugmadi i raznih ukrasa.

Vrhunac trgovine
No, ostalo je golemo tržište religijskih i vjerskih predmeta, a u uporabi slonovace kršcani se ne razlikuju znatno od budista, taoista, muslimana...

- Ubijanje slonova sada je dostiglo najgoru razinu u posljednjih 10 godina. Procjene pokazuju da je samo 2011. godine ubijeno 25.000 slonova - upozorava Christy. - Prema procjeni CITES-a (Konvencija o medunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka), 1989. godine živjelo je 1,3 milijuna slonova. Unatoc medunarodnoj zabrani trgovine slonovacom (koja je kasnije djelomicno ublažena za neke africke zemlje), populacija slonova u posljednje 23 godine drasticno se smanjila. CITES tako procjenjuje da sada u Africi živi izmedu 472.000 i 800.000 te u Aziji 40.000 slonova.

Tražena na Filipinima
Slonovaca je posebno tražena na Filipinima, trecoj katolickoj naciji na svijetu koja broji 75 milijuna vjernika. Filipinski katolici jako cijene križeve, figure Djevice Marije i Isusa od slonovace, a zanimljivo je da je jedan od glavnih kolekcionara svecenik Cristobal Garcia. Monsignor Garcia živi u provinciji Cebu, koja ima cetiri milijuna katolika, a na Filipine je poslan nakon što je sredinom osamdesetih bio optužen za seksualno zlostavljanje ministranta u crkvi Sv. Dominika u Los Angelesu.

- Vatikan je nedavno demonstrirao svoju spremnost u suocavanju s transnacionalnim problemima kao što su trgovina drogom, terorizam i organizirani kriminal. Ali, nije potpisao CITES-ov zabranu trgovine slonovacom - rekao je Christy opisujuci kako prodavacica u jednoj od trgovina oko Trga svetog Petra u Vatikanu nudi sakralne predmete od slonovace. Christy takoder upozorava kako je prošle godine libanonski predsjednik Michel Sleiman darovao papi Benediktu XVI. kadionicu od zlata i slonovace te da je bivša filipinska predsjednica Gloria Arroyo 2007. godine Benediktu poklonila kip Santo Nino od slonovace. Cak je i bivši kenijski predsjednik Daniel Arap Moi, jedan od inicijatora zabrane trgovine slonovacom, poklonio papi Ivanu Pavlu II. slonove kljove. Ipak, najvece svjetsko tržište slonovace je Kina. Za oko 200 milijuna kineskih budista relikvije od slonovace ne samo da su stvar prestiža nego i raširenog stava da taj dragocjeni materijal rastjeruje zle duhove.

Rastuce tržište
Budisticki nakit i religijski simboli sve su unosniji pa se tako procjenjuje da se na tom tržištu godišnje obrne 15,8 milijardi dolara. Mnogi od tih predmeta izradeni su od slonovace i cesto dostižu vrtoglave cijene. Tako je Christy u jednoj trgovini slonovacom u Pekingu naletio na kip Guanyin, budisticke božice milosrda, koja se prodavala za 175.000 eura.

- Industrija slonovace u Kini raste. Kineska vlada dala je dopuštenje za barem 35 tvornica i 130 outleta za prodaju slonovace - kaže Christy isticuci da ce posljedica toga biti daljnji porast broja ubijenih slonova.


Zanima me vaše mišljenje o lovu opcenito i što mislite o tom da zbog ljudskog hira na ovakav nacin stradavaju ove divne životinje...


Trljam ruke.

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/09/2012 : 13:23:04  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
slonovaca je cijenjena valjda odkad su ljudi uspili uvatit prvog slona.
teško ce tome ikad stat na kraj.
oni rucni radovi od drva npr drveni slonic ti imaju kljove od prave bjelokosti.
80-tih se to bez problema kupovalo u lukama zapadne Afrike.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 22/09/2012 : 13:27:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

oni rucni radovi od drva npr drveni slonic ti imaju kljove od prave bjelokosti.

To san cuja. I zbog tog malog komada bjelokosti nemilo košta.
Nisan nikad ima prilike vidit uživo neki predmet od slonovace, ali sama pomisao na to da je neko ubia slona samo da mu ispila kljove (a leš ostavi da trune danima, a k tome je i potencijalni izvor raznih zaraza) me zgrožava

Trljam ruke.
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 22/09/2012 : 13:34:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message
Evo,, naša san još jedan clanak o lovu na slonove:

http://www.poslovni.hr/vijesti/krvava-bjelokost-215902.aspx

Trljam ruke.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 22/09/2012 : 13:37:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
Ukratko. Onoga koga bi uvatio da tako ubija slonove samo da bi mu išcupao kljove, lijepo bi ga zavezao za stolicu i klještima bi mu povadio sve jedan zub koji ima u glavi i onda bi lijepo prodavao.
Kratko-jednostavno-korisno.
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 22/09/2012 : 13:54:19  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message
quote:
Originally posted by Tonka24

Ukratko. Onoga koga bi uvatio da tako ubija slonove samo da bi mu išcupao kljove, lijepo bi ga zavezao za stolicu i klještima bi mu povadio sve jedan zub koji ima u glavi i onda bi lijepo prodavao.
Kratko-jednostavno-korisno.



a kome bi to prodava..slonovima


"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8556 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 22/09/2012 : 13:57:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message
Ma, nažalost je slonovima, gorilama, nosorozima i ne znam kakvim tigrovima vec odavno odzvonilo..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 22/09/2012 : 14:04:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
quote:
Originally posted by brni



quote:
a kome bi to prodava..slonovima

Prvi bi ti kupio kao ogrlicu




Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 22/09/2012 : 14:06:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
quote:
Originally posted by paro

Ma, nažalost je slonovima, gorilama, nosorozima i ne znam kakvim tigrovima vec odavno odzvonilo..


Ne samo njima i u zadnje vrijem šumama. Pola Afrike i Brazila je pokrceno.
Uništavaju sami sebe a time i druge.
Što ce sirotinja, nemaju za jesti, briga njega on ce u 5 sati pokrciti 50 hektara šume i poubijati 150 slonova da napuni sebi depove.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 22/09/2012 : 14:14:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
Pa jeste vidjeli što su Australci napravili od države Nauru?!
Ta država je jako mala ima svega 21,2 km2.
Toliko su je uništili iskopaanjem fosfata, da su im na kraju platili odštetu i dovoze zemlju iz Australije na Naru!!!
Mislim šta se radi to je strašno.
Jedna Australija koja je po rudnicima dijamanta prva u svijetu i zlata treca na svijetu, ide uništavati jednu državicu usred Oceanije zbog fosfata!!!
Nikada dosta to je vjecno ljudsko prokletstvo.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 22/09/2012 : 14:54:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
Iako nisam ljubitelj životinja, mrsko mi je šta se radi našaj majci Zemlji. Jedna stavka na beskrajnoj listi zlocina je i ubijanje slonova. Tako da je moj stav da to ne treba dozvoliti. Takoder o ubijanju uopce imam loše mišljenje (s izuzetkom lova radi prehrane i egzistencije covjeka).

Kaže onaj David Icke da Zemljom upravljaju gmazovi. Njih nije briga ni za Zemlju ni za ljude. Kada sve iskoriste i ostane gola pustinja, oni ce otici na drugi planet, a mi cemo svi biti mrtvi.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 22/09/2012 14:57:00
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 22/09/2012 : 15:09:38  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message
quote:
Originally posted by Tonka24

quote:
Originally posted by brni



quote:
a kome bi to prodava..slonovima

Prvi bi ti kupio kao ogrlicu








vidim nista od uspjesnog kvotanja..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 22/09/2012 : 15:32:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
Prijatelju polako. Teško mi ide
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 22/09/2012 : 15:33:24  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message
quote:
Originally posted by Tonka24

Prijatelju polako. Teško mi ide



Polako sta..naucit ces..jednog lijepog sunacnog..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 22/09/2012 : 15:43:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
Kod mene to ide jednog katastrofalnog kišnog popraceno grmljavinom
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16813 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 22/09/2012 : 16:37:19  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message
quote:
Originally posted by Tonka24

Pa jeste vidjeli što su Australci napravili od države Nauru?!
Ta država je jako mala ima svega 21,2 km2.
Toliko su je uništili iskopaanjem fosfata, da su im na kraju platili odštetu i dovoze zemlju iz Australije na Naru!!!
Mislim šta se radi to je strašno.
Jedna Australija koja je po rudnicima dijamanta prva u svijetu i zlata treca na svijetu, ide uništavati jednu državicu usred Oceanije zbog fosfata!!!
Nikada dosta to je vjecno ljudsko prokletstvo.


Da, pisalo je u Politikinom zabavniku. Ružno.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/09/2012 : 23:47:39  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by Tonka24

Ukratko. Onoga koga bi uvatio da tako ubija slonove samo da bi mu išcupao kljove, lijepo bi ga zavezao za stolicu i klještima bi mu povadio sve jedan zub koji ima u glavi i onda bi lijepo prodavao.
Kratko-jednostavno-korisno.



a kome bi to prodava..slonovima






depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/09/2012 : 23:49:08  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Tonka24

Pa jeste vidjeli što su Australci napravili od države Nauru?!
Ta država je jako mala ima svega 21,2 km2.
Toliko su je uništili iskopaanjem fosfata, da su im na kraju platili odštetu i dovoze zemlju iz Australije na Naru!!!
Mislim šta se radi to je strašno.
Jedna Australija koja je po rudnicima dijamanta prva u svijetu i zlata treca na svijetu, ide uništavati jednu državicu usred Oceanije zbog fosfata!!!
Nikada dosta to je vjecno ljudsko prokletstvo.



da,to je poznata stvar. al opet s druge strane ima i puno vecih država od Nauru koje su goli q pa nikog nije briga.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/09/2012 : 23:52:12  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Zlotvor

quote:
Originally posted by lwood

oni rucni radovi od drva npr drveni slonic ti imaju kljove od prave bjelokosti.

To san cuja. I zbog tog malog komada bjelokosti nemilo košta.
Nisan nikad ima prilike vidit uživo neki predmet od slonovace, ali sama pomisao na to da je neko ubia slona samo da mu ispila kljove (a leš ostavi da trune danima, a k tome je i potencijalni izvor raznih zaraza) me zgrožava



nikad nisi vidia bjelokost?? wtf?
to je baš jebacka stvar. prekrasno,uopce me ne cudi da je cijena otišla u nebo.
jbga,kako se ljudi raskotješe traži se sve više a slonova sve manje.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 23/09/2012 : 00:10:09  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Još par podataka
Slonovi nisu toliko ugroženi kao nosorozi, a da su te životinje u Africi dandana opstale u nekakvim brojevima, najviše je zaslužan apartheid režim u Južnoj Africi. Najviše su nastradale životinje u zemljama sa gradanskim ratom (Kongo, Uganda, Angola, Južni Sudan) te u siromašnim zemljama sa korumpiranim režimima (Tanzanija, CAR). Kenija, koja je imala jedan od najboljih sistema ocuvanja životinja, teško je nastradala od upada somalskih bandi u pocetju '90-ih.
Što se tice krcrnja šuma u Africi, razloga su uglavnom dva - sa jedne strane intenzivna poljoprivreda, uglavnom sirovine z razvijeni svijet (samo pogledajte u koliko proizvoda je palmovo ulje), a sa druge strane porast graskog stanovništva i njihove potrebe. Zbog siromaštva, glavni energent za vecinu stanovništva je drvni ugalj, koji se na veliko proizvodi na ilegalne nacine. Taj "obicni" drvni ugalj za Afriku je dosta veci problem nego razvikani krvavi diamanti li coltan.
Što se Naurua i fosfata tice, niko se nije žalio dok se fosfat kopao a provizije skupljale na racunu - vecina stanovnika živjela je od te rente u Australiji i SAD. E sad, rude više nema (što je nakon više od 100 godina iskorištavanja ocekivano) ali nema ni novaca na racunu (zbog mudrosti naurujskih voda i njihovih financijskih savjetnika) pa je to opet problem. Naurujci su tako od bogataša, koji ne znaju kamo s novcem postali "ekološka katastrofa" u 10 godina. Što se tice "loše" Australije koja je iskorištavala "jadni" Nauru, i tu je stvar dosta jasna. Fosfat nije toliko vrijedan, da bi se ga isplatilo transportirati predaleko, pa je zato Australija bila jedini kupac. A Australija ima još jedan problem - kao geološki stara, vecina minerala iz tla vec je odavno isprana u more, dok je klima, narocito u južnoj Australiji dosta povoljna za poljoprivredu. Austrlija je (i) zbog naurujskog fosfor postala jedan od najvecih izvoznika pšenice - znaci imamo više žita za manje novaca, ali je zato najebao Nauru.

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 23/09/2012 : 01:22:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
Stoji što si napisao o Nauru. Ali opet pretjerali su u tome iskopavanju.

@ Iwood- spomenuo sam baš Nauru jer po meni to je baš brutalno prekopavanje gotovo cijelog otoka.
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 23/09/2012 : 13:27:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

nikad nisi vidia bjelokost?? wtf?
to je baš jebacka stvar. prekrasno,uopce me ne cudi da je cijena otišla u nebo.
jbga,kako se ljudi raskotješe traži se sve više a slonova sve manje.

Zbilja, ne lažen. Možda san vidia po katedralama a da nisan bia ni svjestan

quote:
Originally posted by Tonka24

Ukratko. Onoga koga bi uvatio da tako ubija slonove samo da bi mu išcupao kljove, lijepo bi ga zavezao za stolicu i klještima bi mu povadio sve jedan zub koji ima u glavi i onda bi lijepo prodavao.
Kratko-jednostavno-korisno.

Da te zamolin ka covika: nemoj pisat ovakve stvari da topik ne bi zakljucalo. Cisto da možemo normalan thread procitat na kraju

quote:
Originally posted by Tonka24

Pa jeste vidjeli što su Australci napravili od države Nauru?!
Ta država je jako mala ima svega 21,2 km2.
Toliko su je uništili iskopaanjem fosfata, da su im na kraju platili odštetu i dovoze zemlju iz Australije na Naru!!!
Mislim šta se radi to je strašno.
Jedna Australija koja je po rudnicima dijamanta prva u svijetu i zlata treca na svijetu, ide uništavati jednu državicu usred Oceanije zbog fosfata!!!
Nikada dosta to je vjecno ljudsko prokletstvo.

Iako nevezano, ovo može proci.
Korisne informacije = DA
Ono što bi ti (a vjerojatno i mnogi) napravili krivolovcima = NE

Trljam ruke.

Edited by - Zlotvor on 23/09/2012 13:28:19
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 23/09/2012 : 13:40:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message
quote:
Originally posted by GGG

Još par podataka
Slonovi nisu toliko ugroženi kao nosorozi, a da su te životinje u Africi dandana opstale u nekakvim brojevima, najviše je zaslužan apartheid režim u Južnoj Africi. Najviše su nastradale životinje u zemljama sa gradanskim ratom (Kongo, Uganda, Angola, Južni Sudan) te u siromašnim zemljama sa korumpiranim režimima (Tanzanija, CAR). Kenija, koja je imala jedan od najboljih sistema ocuvanja životinja, teško je nastradala od upada somalskih bandi u pocetju '90-ih.


Da se pokušan nadovezat: ovo što si reka za somalske bande stoji, najviše provala bilježi se u sjevernom dijelu Serengetija (koji je vecinom u Tanzaniji, ali prelazi i u Keniju) te u Tsavou (East).
Evo mape da si bolje možemo predocit

Trljam ruke.
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 23/09/2012 : 13:47:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message
Svi crni nosorozi su izmurli. To je cak službeno potvrdeno.
Razlog tome je što je nekom idiotu receno da samljeveni rog djeluje kao afrodizijak
Ljudska gluposti, ima li ti kraja

Trljam ruke.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 23/09/2012 : 14:21:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
Ma nece zakljucati ovaj topic, previše pametnih i korisnih informacija ovdje buja Zlotvore
Dobra mapa
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 24/09/2012 : 00:08:16  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Od crnih nosoroga izumrla je podvrsta u zapadnoj Africi (Kamerun), dok se u istocnoj africi polako oporavlja jer se uvoze iz Južne Afrike

Kod krivolovaca imaš dvije kategorije -ili su neki jadnici, koji pokušavaju uhvatiti nešto, da prežive - ti baš slonove i nosorogoe ne love, ali su opasni za kakve primate, rijetke gazele i velike macke. S druge strane su profesionalci, koji znaju šta traže i uz put ne štede nikoga, ni policiju, ni civile, ni turiste.

Što se karte tice, na njoj fali velik broj parka i rezervata, tako kenijskih (Meru, Samburu), kao i tanzanijskih (jezero Manyara). Pod udarom somalaca su najviše bili Tsavo, te Meru i Marsabit na sjeveru. U Serengetiju naravno nije bilo nikakvih problema sa somalcima i to je zajedno sa susjednim Ngoro-Ngorom i Masai Marom na sjeveru najbolji narodni park u Africi izvan JA. Ako ideš na safari, Tanzanija je zanimljivija i... manje nesigurna od Kenije.

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000