forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Eutanazija
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 31/10/2012 : 11:59:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior

U sustini DA, ali sve ovisno od drzave do drzave i samo pod najstrozijim nadzorom.
Na Balkanu defintivno NE. Zloupotrebljavaju se svi moguci i nemoguci polozaji, cisto sumnjam da bi ovdje bio izuzetak.


Rekao bih da je ovo cak vrlo bezobrazan komentar s tvoje strane jer Balkan i nije bas takav zvjerinjak kakvim ga ti smatras. Ili bolje receno, zapadni svijet u kojega nalazis tako uzvisena nacela i koji bi navodno mogao dosljedno provesti ovako dvojbenu praksu kao sto je eutanazija, nije bas tako iznad tog jadnog i primitivnog Balkana. Probaj samo te "casne i uzvisene" Svicarce, Francuze, Nizozemce i sve ostale staviti u sredinu gdje mi zivimo pa ces vidjeti kako brzo okrecu plocu.

Pitanje eutanazije nema veze s drzavom vec s covjekom i njegovim srcem..

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16950 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 31/10/2012 : 11:59:34  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message
Da.
Go to Top of Page

matija_k
Starting Member



Croatia
28 Posts

Member since 28/01/2007

Posted - 31/10/2012 : 12:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send matija_k a Private Message
Malo je pretenciozno staviti ovakvu temu na jedan razbibrižan forum, ali kako mi je to struka i radim s pacijentima od kojih neki nužno moraju umrijeti, moram reagirati na ovako veliki broj DA.
Iz osobnog iskustva cu vam reci da apsolutno nitko od njih nije imao želju umrijeti.
Život se ne sastoji ne samo od tijela, vec i psihe, i duha.
Iz poštovanja prema svim ljudima koji u ovom trenutku boluju od neizljecivih bolesti, molim moderatore za zakljucaju ovaj topik.
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 31/10/2012 : 12:18:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message
@matija_k
Mislim da temu ne treba zatvoriti i dobro je da se o ovome raspravlja, iako je tocno što kažeš da neki forumaši ovo pitanje i pisanje na njega doživljavaju kao razbibrigu i laganu zajebanciju, a da pri tome vrlo malo koriste mozak..
Neka ova tema posluži kao indikator do koje mjere ljudi mogu biti izuzeti o racionalne misli i u svojim stavovima biti zaraženi urlajucim glasom postojece kulture smrti..

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

maddox031
Senior Member

Croatia
1941 Posts

Member since 23/09/2011

Posted - 31/10/2012 : 12:22:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit maddox031's Homepage  Send maddox031 a Private Message
ne smatram da je pretenciozno, ne bi smjelo biti tabu

drago mi je da cujemo iz prve ruke stajalista, i da se o svemu prica, niti sam primjetio ikoji stupanj vrijedanja ikoga na ovom topicu

There can be only one, me!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 31/10/2012 : 12:46:15  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by Amos


Rekao bih da je ovo cak vrlo bezobrazan komentar s tvoje strane jer Balkan i nije bas takav zvjerinjak kakvim ga ti smatras. Ili bolje receno, zapadni svijet u kojega nalazis tako uzvisena nacela i koji bi navodno mogao dosljedno provesti ovako dvojbenu praksu kao sto je eutanazija, nije bas tako iznad tog jadnog i primitivnog Balkana. Probaj samo te "casne i uzvisene" Svicarce, Francuze, Nizozemce i sve ostale staviti u sredinu gdje mi zivimo pa ces vidjeti kako brzo okrecu plocu.

Pitanje eutanazije nema veze s drzavom vec s covjekom i njegovim srcem..


Da, u pravu si! Balkanci su najbolji i najposteniji ljudi i najbolji jebaci. Kako sam samo mogao to da zaboravim.
Go to Top of Page

Cuvam starudije
Senior Member



1911 Posts

Member since 03/02/2012

Posted - 31/10/2012 : 12:52:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Cuvam starudije a Private Message
quote:
Originally posted by matija_k

Malo je pretenciozno staviti ovakvu temu na jedan razbibrižan forum, ali kako mi je to struka i radim s pacijentima od kojih neki nužno moraju umrijeti, moram reagirati na ovako veliki broj DA.
Iz osobnog iskustva cu vam reci da apsolutno nitko od njih nije imao želju umrijeti.
Život se ne sastoji ne samo od tijela, vec i psihe, i duha.
Iz poštovanja prema svim ljudima koji u ovom trenutku boluju od neizljecivih bolesti, molim moderatore za zakljucaju ovaj topik.


Verujem da ti tvoji pacijenti nisu imali zelju da umru, ali ko uopste i pominje eutanaziju u slucajevima kada pacijent zeli da zivi!? Poenta je u slucajevima kada je pacijentima preko glave mucenja i patnje.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10197 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 31/10/2012 : 13:02:17  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message
quote:
Originally posted by Amos

quote:
Originally posted by King Warrior

U sustini DA, ali sve ovisno od drzave do drzave i samo pod najstrozijim nadzorom.
Na Balkanu defintivno NE. Zloupotrebljavaju se svi moguci i nemoguci polozaji, cisto sumnjam da bi ovdje bio izuzetak.


Rekao bih da je ovo cak vrlo bezobrazan komentar s tvoje strane jer Balkan i nije bas takav zvjerinjak kakvim ga ti smatras. Ili bolje receno, zapadni svijet u kojega nalazis tako uzvisena nacela i koji bi navodno mogao dosljedno provesti ovako dvojbenu praksu kao sto je eutanazija, nije bas tako iznad tog jadnog i primitivnog Balkana. Probaj samo te "casne i uzvisene" Svicarce, Francuze, Nizozemce i sve ostale staviti u sredinu gdje mi zivimo pa ces vidjeti kako brzo okrecu plocu.

Pitanje eutanazije nema veze s drzavom vec s covjekom i njegovim srcem..


Ljudska priroda je svugdi ista. Švicarac i Hrvat se puno ne razlikuju.
Ono šta Balkan cini zvjerinjakon a recimo Švicarsku ne, nisu ljudi.
Švicarac bi vjerovatno da može radija ista sranja ka i Balkanac, ali pravna država, odnosno nekakav državni aparat ga u tome sprijecava.
kod nas pojam pravne države postoji iskljucivo u teoriji, a državni aparat je sam sebi svrha.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9929 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 31/10/2012 : 13:14:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
ne. zbog moguce manipulacije.

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 31/10/2012 : 13:14:51  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Ono šta Balkan cini zvjerinjakon a recimo Švicarsku ne, nisu ljudi.
Švicarac bi vjerovatno da može radija ista sranja ka i Balkanac, ali pravna država, odnosno nekakav državni aparat ga u tome sprijecava.


Mislis? Kako onda objasniti da 90% sranja (tuce, silovanja,kradje...) sto se desava u Svici dolazi upravo od Balkanaca?!
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 31/10/2012 : 13:18:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Amos

quote:
Originally posted by King Warrior

U sustini DA, ali sve ovisno od drzave do drzave i samo pod najstrozijim nadzorom.
Na Balkanu defintivno NE. Zloupotrebljavaju se svi moguci i nemoguci polozaji, cisto sumnjam da bi ovdje bio izuzetak.


Rekao bih da je ovo cak vrlo bezobrazan komentar s tvoje strane jer Balkan i nije bas takav zvjerinjak kakvim ga ti smatras. Ili bolje receno, zapadni svijet u kojega nalazis tako uzvisena nacela i koji bi navodno mogao dosljedno provesti ovako dvojbenu praksu kao sto je eutanazija, nije bas tako iznad tog jadnog i primitivnog Balkana. Probaj samo te "casne i uzvisene" Svicarce, Francuze, Nizozemce i sve ostale staviti u sredinu gdje mi zivimo pa ces vidjeti kako brzo okrecu plocu.

Pitanje eutanazije nema veze s drzavom vec s covjekom i njegovim srcem..


Ljudska priroda je svugdi ista. Švicarac i Hrvat se puno ne razlikuju.
Ono šta Balkan cini zvjerinjakon a recimo Švicarsku ne, nisu ljudi.
Švicarac bi vjerovatno da može radija ista sranja ka i Balkanac, ali pravna država, odnosno nekakav državni aparat ga u tome sprijecava.
kod nas pojam pravne države postoji iskljucivo u teoriji, a državni aparat je sam sebi svrha.



Da, u biti sam to htio reci.
Država prijeci ljude da cine komedije koje bi cinili i ovisno o tome koliko je država jaka i uredena, u toj ce joj mjeri ovisiti uspjeh u ostvarivanju namjere.

Ono što mi je problematicno u ovom dijelu država-pitanje o kojemu raspravljamo-gradanin je to što i sama država lako može promijeniti mišljenje. Dovoljni su jedni izbori..
Zato sam rekao da problem dolazi iz ljudskog srca, a ne iz pravne države.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

spanta
Starting Member

Serbia
22 Posts

Member since 15/11/2008

Posted - 31/10/2012 : 13:32:51  Show Profile Show Extended Profile  Send spanta a Private Message
quote:
Originally posted by acestroke

Spanta, pitam se zasto ti je trebalo skoro 4 godine da stavis svoj prvi post na ovom forumu, i jos to u ovom topicu, umjesto u nekom stripovskom...

:)



Što kaže onaj vic, nijesam imao primjedbi
Go to Top of Page

spanta
Starting Member

Serbia
22 Posts

Member since 15/11/2008

Posted - 31/10/2012 : 13:35:50  Show Profile Show Extended Profile  Send spanta a Private Message
quote:
Originally posted by maddox031

sumnjam da bi netko generalno igdje dopustio ajde moze :D

u strogo reguliranim uvjetima, kako lwood rece, mi se cini to dobrim

smatram, da treba jos 20-30 godina da dodjemo do te razine svijesti kako bi iskljucili neke lose strane



Mislim da precenjuješ ljudski rod kada daješ tako kratak rok za podizanje nivoa svesti.
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 31/10/2012 : 13:37:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior

Da, u pravu si! Balkanci su najbolji i najposteniji ljudi i najbolji jebaci. Kako sam samo mogao to da zaboravim.



Ajmo sada prebaci sve na Balkan i Balkance i na to kako smo jadni i glupi pa pozovi Amere da nas fino dignu u zrak s par bombi i oslobode svijet naše jadne prisutnosti!

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.

Edited by - Amos on 31/10/2012 13:38:16
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 31/10/2012 : 13:44:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message
quote:
Originally posted by spanta

quote:
Originally posted by maddox031

sumnjam da bi netko generalno igdje dopustio ajde moze :D

u strogo reguliranim uvjetima, kako lwood rece, mi se cini to dobrim

smatram, da treba jos 20-30 godina da dodjemo do te razine svijesti kako bi iskljucili neke lose strane



Mislim da precenjuješ ljudski rod kada daješ tako kratak rok za podizanje nivoa svesti.



Ma kakva razina svijesti?!
Za 50 godina ce se netko sjetiti da uspavljujemo umirovljenike jer predstavljaju teret društvu zbog neproduktivnosti pa ce onda za 100 godina konacno biti ostvaren Soylent green?

Nema tu promjene svijesti.
O pitanju namjernog oduzimanja života ne može biti diskusije, jer kada se život samo jednom pocne relativizirati otvara se Pandorina kutija i davli jedva cekaju izaci van.
Izuzimam iz ovoga eticka pitanja koja se javljaju u ratu i medu bojovnicima jer bi to moglo biti predmet druge i duge rasprave..

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

fikus
Senior Member



1966 Posts

Member since 02/11/2010

Posted - 31/10/2012 : 14:02:47  Show Profile Show Extended Profile
@Amos
S obzirom na godine pretpostavljam da nisi bio u ratu i da nemaš ikakav doticaj sa vojskom. Po cemu se razlikuje skracivanje muke vojniku od eutanazije? To znaci da svako ubojstvo u ratu možemo klasificirati kao humani gest.

always progressive, never conventional!
Go to Top of Page

spanta
Starting Member

Serbia
22 Posts

Member since 15/11/2008

Posted - 31/10/2012 : 14:08:12  Show Profile Show Extended Profile  Send spanta a Private Message
quote:
Originally posted by Amos
Ma kakva razina svijesti?!
Za 50 godina ce se netko sjetiti da uspavljujemo umirovljenike jer predstavljaju teret društvu zbog neproduktivnosti pa ce onda za 100 godina konacno biti ostvaren Soylent green?

Nema tu promjene svijesti.
O pitanju namjernog oduzimanja života ne može biti diskusije, jer kada se život samo jednom pocne relativizirati otvara se Pandorina kutija i davli jedva cekaju izaci van.
Izuzimam iz ovoga eticka pitanja koja se javljaju u ratu i medu bojovnicima jer bi to moglo biti predmet druge i duge rasprave..


Upravo o ovome sam i pisao u prvom postu. Kad god krene prica o eutanaziji, nekako se dode do toga da bolesni predstavljaju teret društvu i porodici i kako bi oni sami trebalo da odluce da "sami sebi skrate muke".

Posebno je morbidno kada zdravi ljudi pocnu da razmišljaju kako bi bolesnima trebalo "olakšati patnju".
Go to Top of Page

matija_k
Starting Member



Croatia
28 Posts

Member since 28/01/2007

Posted - 31/10/2012 : 14:16:44  Show Profile Show Extended Profile  Send matija_k a Private Message
Nisam niti rekao da sam primjetio ikakvog vrijedanja, ali kad sam pogledao topic 86% ljudi je stavilo DA.
Ovo je tema o kojoj vec stoljecima raspravljaju ne samo medicinari, vec i pravnici, religijski vode...
Nemajmo iluzija, eutanazija nije samoubojstvo.
Eutanaziju cini netko nekome.
Tko od prisutnih na forumu (od ovih što je glasao DA) misli da ima pravo nekome oduzeti život.
Ili zamislite situaciju da vas otac, majka, brat ili dijete koje boluje od leukemije zamoli da mu skratite muke.
Takva tema nije i ne smije biti tabu, ali bojim se samo da ce ovaj topic otici u krivom smjeru.
Tema nije takva da bi ju trebalo banalizirati, što ce dio forumaša svakao uciniti, i mislim da nije primjerena za ovaj forum.
Upravo iz tog razloga, mislim da bi bilo pristojno zakljuciti temu.

Naravno, svakome dajem pravo da ima o tome svoje mišljenje.
Za sada, vjerujem da na netu svatko može naci tekst Hipokratove zakletve.
Nemojte se ljutiti, ali necu više postati u ovom topicu.
Lijepi pozdrav, moja molba moderatorima ostaje.
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 31/10/2012 : 14:22:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message
quote:
Originally posted by fikus

@Amos
S obzirom na godine pretpostavljam da nisi bio u ratu i da nemaš ikakav doticaj sa vojskom. Po cemu se razlikuje skracivanje muke vojniku od eutanazije? To znaci da svako ubojstvo u ratu možemo klasificirati kao humani gest.



Nisam bio sudionik rata, ali 1999. godine sam odradio vojni rok

Možda me nisi razumio. Nisam govorio o skracivanju muka, vec o tome da postoji eticki argumentacija kod usmrcivanja bojovnika (les combattant) za vrijeme ratnog djelovanja. Da ne ulazim puno u to, samo ukratko cu navesti da se bojovnici po medunarodnom pravu osobe ustrojene u zakonitu vojnu postrojbu, nose uniforme i vidljive oznake pripadnosti, nose oružje i sudjeluju u boju. Na njih se primjenjuju Haške konvencije 1899. i 1907. godine. U bitnom, ne predstavlja kažnjivo djelo usmrtiti takvu osobu u okolnostima boja.

Kao kršcanin se protivim bilo kakvom usmrcivanju.
Medutim, u slucajevima neposredne ugroženosti kao u ratu, moguce je ubiti nekoga pod navedenim uvjetima i takvo usmrcenje ne predstavlja kazneno djelo.

edit: ali ovo nema veze s temom topica..

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.

Edited by - Amos on 31/10/2012 14:24:37
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9331 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 31/10/2012 : 14:34:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message
Nikako mi se ne svida cinjenica da netko drugi gospodari mojim životom.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9929 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 31/10/2012 : 14:36:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
matija pa glupo je ne postati vise u topiku kada imas itekako dobro razvijeno misljenje o tome. bas to i je bit.

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

fikus
Senior Member



1966 Posts

Member since 02/11/2010

Posted - 31/10/2012 : 14:42:53  Show Profile Show Extended Profile
quote:
Originally posted by Amos

quote:
Originally posted by fikus

@Amos
S obzirom na godine pretpostavljam da nisi bio u ratu i da nemaš ikakav doticaj sa vojskom. Po cemu se razlikuje skracivanje muke vojniku od eutanazije? To znaci da svako ubojstvo u ratu možemo klasificirati kao humani gest.



Nisam bio sudionik rata, ali 1999. godine sam odradio vojni rok

Možda me nisi razumio. Nisam govorio o skracivanju muka, vec o tome da postoji eticki argumentacija kod usmrcivanja bojovnika (les combattant) za vrijeme ratnog djelovanja. Da ne ulazim puno u to, samo ukratko cu navesti da se bojovnici po medunarodnom pravu osobe ustrojene u zakonitu vojnu postrojbu, nose uniforme i vidljive oznake pripadnosti, nose oružje i sudjeluju u boju. Na njih se primjenjuju Haške konvencije 1899. i 1907. godine. U bitnom, ne predstavlja kažnjivo djelo usmrtiti takvu osobu u okolnostima boja.

Kao kršcanin se protivim bilo kakvom usmrcivanju.
Medutim, u slucajevima neposredne ugroženosti kao u ratu, moguce je ubiti nekoga pod navedenim uvjetima i takvo usmrcenje ne predstavlja kazneno djelo.

edit: ali ovo nema veze s temom topica..



Generalno gledajuci si u pravu. Ali! U vojnoj praksi odnosno pravilima oružanih sukoba to se izbjegava jer pocinitelj mora biti svjestan postojanja izricitog i ozbiljnog zahtjeva od strane osobe koja “želi umrijeti” i svjestan toga da na temelju toga zahtjeva tu osobu usmrcuje. Zabluda o postojanju zahtjeva, kao i njegovoj valjanosti predstavlja zabludu o bicu djela. Pocinitelj koji pogrešno smatra da osobi koja izricito i ozbiljno zahtijeva vlastito usmrcenje samo pomaže u samoubojstvu, a to je vec sasvim drugo kazneno djelo.

always progressive, never conventional!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10197 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 31/10/2012 : 14:44:45  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Ono šta Balkan cini zvjerinjakon a recimo Švicarsku ne, nisu ljudi.
Švicarac bi vjerovatno da može radija ista sranja ka i Balkanac, ali pravna država, odnosno nekakav državni aparat ga u tome sprijecava.


Mislis? Kako onda objasniti da 90% sranja (tuce, silovanja,kradje...) sto se desava u Svici dolazi upravo od Balkanaca?!



Zato šta obrasce ponašanja vuku od doma.
Balkanac koji je 2-3 generacije u Švici i integriran je u švicarsko društvo vjerovatno nece radit sranja.
Možda prican gluposti, ali iman takav dojam. Ti si u Švici pa vjerovatno znaš bolje od mene.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

matija_k
Starting Member



Croatia
28 Posts

Member since 28/01/2007

Posted - 31/10/2012 : 14:48:29  Show Profile Show Extended Profile  Send matija_k a Private Message
@mamlaz

Nemoj me krivo shvatiti, nisam se naljutio niti nadurio pa sad necu postati, ali pogledaj malo gore, vec se spominje jebanje, jebaci itd.
Ma ovo nije tema..., a samo ce se podici tenzije, vidjet ceš.
"Samo su dvije stvari beskonacne. Svemir i ljudska glupost, ali za Svemir baš nisam siguran." - Albert Einstein.

Dok s druge strane, tvoj topic o legalizaciji droga vec je nešto o cemu bi se moglo...
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9929 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 31/10/2012 : 14:54:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
mislim da je i ovaj topik itekako vazan. svaka pametna misao moze i drugima pomoci da iz malo drugacijeg ugla sagledaju ovu mucnu temu. o ovakvim temama i treba razgovarati uprkos spominjanja jebaca i slicnih gluposti.

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.36 seconds. Snitz Forums 2000