forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 PCELE i PCELARSTVO!
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/11/2012 : 12:05:58  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
Neki od vas ce uzviknuti:" NAPOKON!!!!" imamo Ultimate topic sve u vezi Pcelama i Pcelarstva.

Nisam se nikada bavio pcelarstvom, niti ne jedem med....ali mi se svida ideja da svatko radi svoj posao:
-pcele ubiraju med
-ja ubiram od njih

Jel se netko do vas bavi pcelarstvom?
Kako poceti?
Vjerovatno trebam onu šarenu kucicu i pcele....gdje kupiti pcele? Jel one dodu same?
Koliko pcela trebam imati? Cuo sam da postoje nekakve pcelne familije, matica (ova je glavna...), trotovi i pcele....
Koliko vrsta tih pcela ima?
Kod nas postoji KRANJSKA CEBELICA (Kranjska Pcela) i mislim da je dosta cijenjena u svijetu...No sigurno su i neke bolje, ja bi odmah nabavio najbolje pcele, svejedno mi je jel ce terorizirati ove Kranjske pcele, samo da donesu što više meda....

Inace želim saznati što više o pcelarstvu, sve što trebam znati, ako se želim baviti tim poslom:
-kakav treba biti pcelnjak
-koliko pcela trebam imati i gdje ih mogu nabaviti
-kakvu opremu trebam, da me pcele ne ubiju (znaci skafandar, rukavice,....)
-kakav je postupak uzimanja meda od pcelica
-koji se sve proizvodi (osim meda) mogu napraviti iz tog proizvoda, cuo sam i za medenjake, medicu, svijece,....
-jel postoji neki muzej na tu temu, da se može pogledati kako je pcelarstvo napredovalo od davnina pa do danas
-koliko puta mijesecno (dnevno?) treba uzimati med iz pcelnjaka
-koje su lokacije najbolje da se postavi pcelnjak (šuma, planine, vocnjak,...)
-šta rade pcele zimi (jel ih treba hraniti ili nešto...)

Toliko za sada a bit ce još pitanja.....

selanne
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
7646 Posts

Member since 11/09/2009

Posted - 25/11/2012 : 12:13:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit selanne's Homepage  Send selanne a Private Message
Zimi spavaju zimski san, ne trebaš ih hraniti.

Where other men blindly follow the truth, remember - nothing is true. Where other men are limited by morality or law, remember - everything is permitted. We work in the dark to serve the light. We are assassins! Nothing is true, everything is permitted.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/11/2012 : 12:18:14  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
evo nešto o Kranjskoj Pceli:

http://sl.wikipedia.org/wiki/Kranjska_%C4%8Debela

piše da je trenutacno 2 najrazširenija vrsta pcele na svijetu....Koja je prva?
Go to Top of Page

selanne
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
7646 Posts

Member since 11/09/2009

Posted - 25/11/2012 : 12:21:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit selanne's Homepage  Send selanne a Private Message
http://hr.wikipedia.org/wiki/P%C4%8Delica_Maja

Where other men blindly follow the truth, remember - nothing is true. Where other men are limited by morality or law, remember - everything is permitted. We work in the dark to serve the light. We are assassins! Nothing is true, everything is permitted.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/11/2012 : 12:22:09  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
link svih linkova:

http://www.kranjska-cebela.si/Si/kranjska_cebela.php

Što znaci "rojenje pcela" i zašto je to loše?
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/11/2012 : 12:23:07  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by selanne

http://hr.wikipedia.org/wiki/P%C4%8Delica_Maja



Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 25/11/2012 : 12:23:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
quote:
Originally posted by selanne

Zimi spavaju zimski san, ne trebaš ih hraniti.


:)
nisam pcelar, ali znam da ih se ipak treba hraniti. Neka baza sa šecerom?

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/11/2012 : 12:25:20  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
yeah:

http://www.youtube.com/watch?v=OlZEtORgR-g
Go to Top of Page

oakpeha
Starting Member

92 Posts

Member since 02/01/2011

Posted - 25/11/2012 : 14:08:26  Show Profile Show Extended Profile  Send oakpeha a Private Message
Moraju se prehraniti preko zime. Inace bi vrisnule.
Go to Top of Page

masni
Senior Member



Serbia
2240 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 25/11/2012 : 14:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Send masni a Private Message
man se pcelarstva , skup hobi za koji treba puno znanja, vestine i vremena, pcele treba hraniti , odrzavati higijenu, voditi na ispasu ....

Zelim Lone Vulf-a meke korice. Pristupacna cena kao ,blek i mark ludens
Go to Top of Page

nemanja93
Senior Member



Serbia
2438 Posts

Member since 06/03/2010

Posted - 25/11/2012 : 14:58:33  Show Profile Show Extended Profile  Send nemanja93 a Private Message

Nisi se okrenula, zato nisi videla
igrale su sene.
Go to Top of Page

hrvoje23
Senior Member



Croatia
2172 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/11/2012 : 08:52:58  Show Profile Show Extended Profile  Send hrvoje23 a Private Message
quote:
Originally posted by selanne

Zimi spavaju zimski san, ne trebaš ih hraniti.




Nadam se da ovo ne mislis ozbiljno!
Ako im uzmeš med, što jedu!?
(Iako ih se nikad ne uzima sav med.)

Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 26/11/2012 : 23:59:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
A da probas uzgajati pikapolonice?

(nis, sjetila sam se slikovnica na slovenskom koje sam citala ko mala )

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

selanne
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
7646 Posts

Member since 11/09/2009

Posted - 27/11/2012 : 00:10:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit selanne's Homepage  Send selanne a Private Message
quote:
Originally posted by hrvoje23

quote:
Originally posted by selanne

Zimi spavaju zimski san, ne trebaš ih hraniti.




Nadam se da ovo ne mislis ozbiljno!
Ako im uzmeš med, što jedu!?
(Iako ih se nikad ne uzima sav med.)



Naravno da je ozbiljno, u duhu topica i ideje.

Where other men blindly follow the truth, remember - nothing is true. Where other men are limited by morality or law, remember - everything is permitted. We work in the dark to serve the light. We are assassins! Nothing is true, everything is permitted.
Go to Top of Page

Marenovic
Junior Member



Serbia
426 Posts

Member since 08/01/2009

Posted - 27/11/2012 : 03:07:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Marenovic a Private Message
Dobrodosao kolega!

Ili kolege...izgleda da vas ima vise?
Pa ojro... ne mozes svaki dan ubirati med od pcela...to nikako.
Ako hoces pcelariti, moze...ali za pocetak procitaj knjigu Bozidara Veskovica, Prakticno pcelarstvo, i znaj da tu tvoju kranjsku odmah mozes zameniti africkom, koja je prava stvar!
Salim se za africku pcelu, nadam se da neces doci u kontakt sa njom.
Pa... jesi li odlucio?
Ako jesi da krenemo dalje.

Kolekcionar starina....
Imate li stogod staro a ocuvano? Moze i neka tetka...
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 27/11/2012 : 12:06:48  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by Just_Charlie

A da probas uzgajati pikapolonice?

(nis, sjetila sam se slikovnica na slovenskom koje sam citala ko mala )



ovo nije loša ideja. Samo bi se najprije trebao povezati sa nekom bankom, jer pikapolonica (bubamara?) je kod nas sinonim za "ono što ti donese srecu" pa bi ih mogli davati svakome tko otvori racun na banci....ako su ljudi iz grada i nemaju ih gdje držati, ond abi ja za njih otvorio neku farmu i tamo bi svaka imala svoj "box" sa imenom i prezimenom i ja bi onda to krmio, vodio na ispašu itd....umjesto ovih gradskih ljudi, koji za to nemaju uvjete.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 27/11/2012 : 12:10:52  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by Marenovic

Dobrodosao kolega!

Ili kolege...izgleda da vas ima vise?
Pa ojro... ne mozes svaki dan ubirati med od pcela...to nikako.
Ako hoces pcelariti, moze...ali za pocetak procitaj knjigu Bozidara Veskovica, Prakticno pcelarstvo, i znaj da tu tvoju kranjsku odmah mozes zameniti africkom, koja je prava stvar!
Salim se za africku pcelu, nadam se da neces doci u kontakt sa njom.
Pa... jesi li odlucio?
Ako jesi da krenemo dalje.




pa nisam još definitivno odlucio, jer nemam (za sada...) pojm ao pcelarstvu i volio bi saznati nešto više, npr koliko uopšte košta matica?
Cak razmišljam da bi napravio neke testove, jer nekako mislim, da ako bi pcelama puštao muziku (kod panja) da bi time ih dodatno stimulirao i one bi donosile više meda, bar 17 posto (po mojim izracunima...ali naravno sve ovisi o jakosti muzike, stilu muzike,....ne bi puštao nocu dok spavaju, nego samo danom dok rade,... i to vjerovatno klasiku "cmrljev let" npr....

http://www.youtube.com/watch?v=6QV1RGMLUKE


Edited by - 1Euro on 27/11/2012 12:12:24
Go to Top of Page

dr strangelove
Advanced Member



USA
8866 Posts

Member since 26/12/2007

Posted - 27/11/2012 : 12:13:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit dr strangelove's Homepage  Send dr strangelove a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by Marenovic

Dobrodosao kolega!

Ili kolege...izgleda da vas ima vise?
Pa ojro... ne mozes svaki dan ubirati med od pcela...to nikako.
Ako hoces pcelariti, moze...ali za pocetak procitaj knjigu Bozidara Veskovica, Prakticno pcelarstvo, i znaj da tu tvoju kranjsku odmah mozes zameniti africkom, koja je prava stvar!
Salim se za africku pcelu, nadam se da neces doci u kontakt sa njom.
Pa... jesi li odlucio?
Ako jesi da krenemo dalje.




pa nisam još definitivno odlucio, jer nemam (za sada...) pojm ao pcelarstvu i volio bi saznati nešto više, npr koliko uopšte košta matica?
Cak razmišljam da bi napravio neke testove, jer nekako mislim, da ako bi pcelama puštao muziku (kod panja) da bi time ih dodatno stimulirao i one bi donosile više meda, bar 17 posto (po mojim izracunima...ali naravno sve ovisi o jakosti muzike, stilu muzike,....ne bi puštao nocu dok spavaju, nego samo danom dok rade,... i to vjerovatno klasiku "cmrljev let" npr....

http://www.youtube.com/watch?v=6QV1RGMLUKE





Ajde, molim te, podijeli sa nama kako si došao do te brojke od 17%.

It would not be difficult, Mein Führer. Nuclear reactors could - heh, I'm sorry, Mr. President - nuclear reactors could provide power almost indefinitely.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 27/11/2012 : 12:14:58  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by dr strangelove

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by Marenovic

Dobrodosao kolega!

Ili kolege...izgleda da vas ima vise?
Pa ojro... ne mozes svaki dan ubirati med od pcela...to nikako.
Ako hoces pcelariti, moze...ali za pocetak procitaj knjigu Bozidara Veskovica, Prakticno pcelarstvo, i znaj da tu tvoju kranjsku odmah mozes zameniti africkom, koja je prava stvar!
Salim se za africku pcelu, nadam se da neces doci u kontakt sa njom.
Pa... jesi li odlucio?
Ako jesi da krenemo dalje.




pa nisam još definitivno odlucio, jer nemam (za sada...) pojm ao pcelarstvu i volio bi saznati nešto više, npr koliko uopšte košta matica?
Cak razmišljam da bi napravio neke testove, jer nekako mislim, da ako bi pcelama puštao muziku (kod panja) da bi time ih dodatno stimulirao i one bi donosile više meda, bar 17 posto (po mojim izracunima...ali naravno sve ovisi o jakosti muzike, stilu muzike,....ne bi puštao nocu dok spavaju, nego samo danom dok rade,... i to vjerovatno klasiku "cmrljev let" npr....

http://www.youtube.com/watch?v=6QV1RGMLUKE





Ajde, molim te, podijeli sa nama kako si došao do te brojke od 17%.



ne bi prije, nego mi to potvrde na Matematickom institutu, nadam se da razumiješ, ipak sam razvio formulu koju još trebaju matematicari potvrditi, pa da ne zbunjujem ljude za bez veze....
Go to Top of Page

dr strangelove
Advanced Member



USA
8866 Posts

Member since 26/12/2007

Posted - 27/11/2012 : 12:22:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit dr strangelove's Homepage  Send dr strangelove a Private Message
Pošteno. Lijepo što misliš na druge.

It would not be difficult, Mein Führer. Nuclear reactors could - heh, I'm sorry, Mr. President - nuclear reactors could provide power almost indefinitely.
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 27/11/2012 : 21:12:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

pa nisam još definitivno odlucio, jer nemam (za sada...) pojm ao pcelarstvu i volio bi saznati nešto više, npr koliko uopšte košta matica?
Cak razmišljam da bi napravio neke testove, jer nekako mislim, da ako bi pcelama puštao muziku (kod panja) da bi time ih dodatno stimulirao i one bi donosile više meda, bar 17 posto (po mojim izracunima...ali naravno sve ovisi o jakosti muzike, stilu muzike,....ne bi puštao nocu dok spavaju, nego samo danom dok rade,... i to vjerovatno klasiku "cmrljev let" npr....

http://www.youtube.com/watch?v=6QV1RGMLUKE



pa raspitaj se kod uzgajivaca muznih krava, pisalo je u novinama da im neki pustaju Mozarta, i one su mirnije, vise mlijeka nose, bolje kvalitete ..
Mozda nadete zajednicki interes, pa se udruzite i zemljom potece med
i mlijeko. :)

Jedino, pcele daleko lete po pelud kad rade, ne znam kako bi tada cule tvoju glazbu?

Puno sam naucila o pcelama gledajuci Pcelicu Maju :)

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 27/11/2012 : 21:18:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by Just_Charlie

A da probas uzgajati pikapolonice?

(nis, sjetila sam se slikovnica na slovenskom koje sam citala ko mala )



ovo nije loša ideja. Samo bi se najprije trebao povezati sa nekom bankom, jer pikapolonica (bubamara?) je kod nas sinonim za "ono što ti donese srecu" pa bi ih mogli davati svakome tko otvori racun na banci....ako su ljudi iz grada i nemaju ih gdje držati, ond abi ja za njih otvorio neku farmu i tamo bi svaka imala svoj "box" sa imenom i prezimenom i ja bi onda to krmio, vodio na ispašu itd....umjesto ovih gradskih ljudi, koji za to nemaju uvjete.



Tako je. Sjetila sam se da sam od banke dobila pikapolonicu kad sam
bila mali stedisa, i imali su i nekakav brosic, isto pikapolonicu.
Bila je crvenim plisem presvucena sa crnim tockama, i otvorom na ledima za ubacivati novcice. slatko

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5804 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 28/11/2012 : 07:36:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by Just_Charlie

Bila je crvenim plisem presvucena sa crnim tockama, i otvorom na ledima za ubacivati novcice. slatko



Mislim da su te prevarili i dali ti lažnu bubamaru... Uzmi ju u ruke, zamahni te baci uz glasno: 'Bubamaro, bubamaro, gdje je moja kuca?' Ako poleti, prava je...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 28/11/2012 : 11:34:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message
Euro, tu imaš društvo, možeš izvedeti svašta
http://www.facebook.com/slovenski.cebelar?ref=ts&fref=ts

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!

Edited by - Risar_69 on 28/11/2012 11:34:48
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000