forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Dokumentarni film "Dragi Lastane"!
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Lastan
Senior Member



1096 Posts

Member since 22/07/2011

Posted - 19/02/2014 : 19:41:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Lastan a Private Message


Premijerno prikazivanje dokumentarnog filma "Dragi Lastane" je u ponedjeljak (24.02 2014 g.)oko 21:00 ,u KAPTOL CENTRU na Zagrebackom festivalu dokumentarnog filma.




Redateljica filma Irena Škoric(snimano u strip-knjižari "Lastan")*





Irena Škoric sa Rudijem Aljinovicem (idejnim zacetnikom rubrike "Sastanak s Lastanom" i prvim Lastanom koji je odgovarao na poštu!) prilikom snimanja u Lastanu



Lastan...kako ga je crto tvorac lika i velikog broja stripova: IVICA BEDNJANEC




www.lastan.hr
https://www.facebook.com/lastan.striparnica







Edited by - Lastan on 19/02/2014 19:52:18

Lastan
Senior Member



1096 Posts

Member since 22/07/2011

Posted - 20/02/2014 : 14:31:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Lastan a Private Message
Više o filmu možete procitat sutra u Vecernjem listu u prilogu EKRAN.

www.lastan.hr
https://www.facebook.com/lastan.striparnica






Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 24/02/2014 : 22:55:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
Danas sam ga pogledao.
Kao dokumentarac je tek osrednji, niz fragmentiranih staticnih razgovora s ljudima iz onih i ovih vremena, od dvojice živih Lastana (nisam znao da je Saša D. bio Lastan) preko pretpostavljam aktualne glavne urednice Modre laste do dvoje nekadašnjih citatelja koji se danas prisjecaju svojih citanja svih Lastanovih rubrika (Kutak za djevojcice, Adresar) ali i pisanja Lastanu na koje nisu dobili odgovore.
No kao podsjetnik ljubiteljima Lastana je zgodan, sjetan, emotivan i ocekivano nostalgican, a tu je i predprica o Plavom vjesniku i casopisu za djecu koji je jednu godinu bio predšasnik Modre laste.
Sve u svemu simpaticno i korektno, ponajviše za fanove Lastana i Modre laste.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/03/2014 : 16:27:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
Doks Dragi Lastane u kina krece najesen, evo najave u Jutarnjem:



MILJENIK PUBLIKE

MIT O LASTANU On je bio naš Batman i Superman





Autor: Lana Bunjevac

Objavljeno: prije 5 min


Na jesen cemo u kinima moci gledati dokumentarac Irene Škoric u kojem su otkriveni identiteti svih dosadašnjih Lastana osim aktualnog, koji još uvijek odgovara na brojna djecja pisma u casopisu Modra lasta.

Možda mu niste pisali pisma, ali sigurno ste citali njegove odgovore.

Veseli, pjegavi djecak pod imenom Lastan bio je najpopularniji lik casopisa Modra lasta koji je svojim duhovitim i originalnim odgovorima lijecio ljubavne jade školaraca, a djeca su mu mogla reci ono što se nisu usudili ispovjediti ni odraslima. Slatkih trenutaka provedenih s Lastanom s nostalgijom se prisjetila i redateljica Irena Škoric, koja u filmu “Dragi Lastane!” otkriva tko su bili ljudi koji su se krili iza Lastanovog imena.

- Kao i za mnoge, Lastan i Modra lasta i za mene su bili nezaobilazan dio odrastanja. Lastan je bio mitski junak nalik Batmanu i Supermanu, koji je pomagao nesretnim i zbunjenim djecjim dušama i postao je tinejdžerska Biblija.

Najbolje cuvana tajna

Svako je dijete drugacije zamišljalo njegov lik, a njegov se duh prenosio s koljena na koljeno, ne samo mnogih naraštaja djece, vec i s Lastana na Lastana. Svaki novi Lastan nasljedivao je, naime, lik i ulogu u koju se uklapao i koju je nastavljao “bez šava” - objašnjava redateljica, ciji je film osvojio i nagradu publike na ZagrebDoxu.

- Lastan je bio najbolje cuvana tajna ne samo naše redakcije, nego i hrvatskog novinarstva i dogadalo se da ni Lastanova najuža obitelj ne zna da im je tata ili muž Lastan - kaže u filmu Željka Horvat Vukelja, nekadašnja glavna urednica Modre laste koja je bila najtiražniji casopis za djecu u Jugoslaviji, s nakladom od 400 tisuca primjeraka, a na adresu u Masarykovoj 28 znalo je stizati i po nekoliko stotina pisama tjedno.

Rubrika “Sastanak s Lastanom” postoji od 1969. godine, a pokrenuo ju je novinar i scenarist Rudi Aljinovic, koji je ujedno bio i prvi Lastan.

Preteca Lastanu bila je kontakt-rubrika “Sastanak na šestoj” koju je Aljinovic uredivao u Plavom vjesniku. Problematika koja je stizala pred Lastana bila je raznovrsna; od pubertetskih briga do socijalnih problema, a mnogi su se pismom Lastanu jednostavno htjeli napraviti važni pred školskim kolegama. Koja je bila tajna Lastanovog uspjeha?

- Za razliku od nasilnog dociranja, približili smo se konkretnim problemima i to je bila inovacija u obracanju djeci - smatra Aljinovic.

Špijunske metode

U filmu se otkrivaju svi dosadašnji Lastani osim aktualnog, ciji identitet zna samo redakcija. Je li medu njima bilo otpora otkrivanju identiteta?

- S obzirom na “kodeks šutnje” otpori nisu bili beznacajni. Ulazila sam im u trag pravim špijunskim metodama, a nakon istraživanja slijedilo je dugotrajno nagovaranje. Upoznala sam šarmantne, pametne i duhovite pojedince, i mislim da bi bila prava šteta da nikada nismo otkrili te divne ljude - kaže Škoric.



Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000