forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Likovi glumaca u stripu; zašto, kako i kada?
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

culfis
Advanced Member



6738 Posts

Member since 01/12/2006

Posted - 05/02/2010 : 22:32:03  Show Profile Show Extended Profile  Send culfis a Private Message
odlican topik, evo nesto u kontra smeru ...
List of actors who have played comic book characters

Jel to štos iz Minhena?
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2010 : 00:32:19  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
Branko je bio jedan od nemaca koji su izginuli oko one ranzirne stanice, sta li je vec, kad Mrtva Lopta izlazi tenkom iz tunela i pusta muziku.
U drugoj verziji, opet Brankovoj - sto ce reci da je i on sve pobrkao, on je jedan od onih vojnika u kamionu koje su pokokali pored minskog polja.
Ovih dana cu ga sresti i pitati, bas da vidim koja ce sad scena biti.
Na kraju ce biti da nisu Kelijevi Heroji nego Cuvari Zamka koji su takodje snimani oko Iloka i u Sr. kamenici.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2010 : 00:36:16  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
quote:
Originally posted by culfis

odlican topik, evo nesto u kontra smeru ...
List of actors who have played comic book characters


Svarceneger Konan i onaj mali Princ Valijant (ali samo kao lik - film je katastrofa) i gotova prica.
Bolje je praviti List of actors who TRYED to play comic book characters!

Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2010 : 09:15:21  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
Brena i Miroslav su malo maskirani tek da ne mogu da traze pare za ucesce


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/02/2010 : 10:11:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by cat claw
Cetvrti, i vrlo prozaican, je naivno misljenje crtaca da ce mu lik tako brze steci popularnost.



eh, može biti da je mišljenje prozaicno, no ne i naivno
ono ima i te kakvu podlogu, koja je, zapravo svakome, toliko jasna da je shvaca odmah pa izostaje faza 'refleksivnosti', tj. covjeku se cini da je to 'tek tako', da nikakvo razmišljanje ne podupire takav rezultat

pa bih rekao par rijeci o tome

quote:
Zašto, kako i kada «ulaze» likovi prepoznatljivih glumaca u drugi medij; u ovom slucaju strip?



film je medij par excellence našega doba
strip je, takoreci, prikrpak - otuda on vuce ono što se objektiviralo u društvenoj mreži (putem filma) te polazi od toga kao samorazumljivog

što želim reci?
filmovi su mega popularni vid kulture. oni dijelom preslikavaju, a dijelom formiraju javno mijenje. u slucaju likova, mi kroz film dobijamo stereotipe - kako izgleda žilavi tip, kako izgleda mekušac, kako izgleda zlikovac itd.
oni koji strasno prate film, mogu promatrati tu 'zakonitost': primjerice, lik kojega trebamo osjecati kao snažnog, mocnog gotovo je uvijek stasit, markantan tip. sve i kad je propali tip, bez icega, bez zvanja, vlasništva, svega onoga što na neki nacin jamci za osobu, on još uvijek posjeduje - stas (Brando u Dokovima, Newman u Dugo, toplo ljeto, Lancaster u Elmer Gantry itd).
s druge strane, lik koji je ljigav redovito je fizicki manjkav (Fagin u Oliver Twist i slicno).
takve slicne zakonitosti imamo za tvrde negativce, za noirovskog heroja itd...

ono što je tu bitno, i što je meni neobicno važno za glumca, je upravo taj fizicki izgled. njegova pojava, koja se ocituje u svemu: stasu, licu, hodu. ovo je zapravo bitnija stvar od glume, tj. 'gluma' je u to vec uracunata.
recimo da moderni ljudi malo shvacaju takve rubne stvari jer su kroz obrazovanje priuceni u pozitivnu znanost, u kvantificiranje i premjeravanje (barem je takav moj dojam).
rubne teorije poput fizignomije su zaboravljene, potisnute itd.
no ne skroz odstranjene, jer svatko osjeca naklonitost na prvu, ovisno o izgledu drugoga. film to koristi (svjesno ili nesvjesno).

kada se takvi stereotipi 'prime', postanu opce mišljenje, strip ne stoji po strani (od svijeta), nego promucurno uzima iz tog rezervoara - stereotip izgleda lika se objektivizirao.
otuda toliko popularnih glumaca u stripu.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 06/02/2010 : 10:44:02  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
Film i strip neovisno u uvazenim misljenjima koji je od njih vazniji ili dominantniji, su na svomu putu jedni drugima dosli blize nego sto su ikad bili .
Tehnologija filma je sada na jednom nivou da uistinu moze prenijeti strip junake na filmsko platno, bez da to ne izgleda smijesno i nakaradno .
Isti taj svijet filma je poceo slusati glasove strip fanova i svoje ekranizacije tome i prilagodavati.
Svjedoci smo jednog medijskog amalgama koji je trenutno u trendu i donosi profit .
Sacekajmo , pa onda presudimo, koliko je sve to na obostranu korist
Likovi glumaca u stripu su vec odavno prisutni i vjerujem da ce to tako i dalje biti .

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde

Edited by - mr murdoc on 06/02/2010 10:45:55
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2010 : 16:46:22  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
quote:
Originally posted by cat claw
Cetvrti, i vrlo prozaican, je naivno misljenje crtaca da ce mu lik tako brze steci popularnost.


eh, može biti da je mišljenje prozaicno, no ne i naivno
ono ima i te kakvu podlogu, koja je, zapravo svakome, toliko jasna da je shvaca odmah pa izostaje faza 'refleksivnosti', tj. covjeku se cini da je to 'tek tako', da nikakvo razmišljanje ne podupire takav rezultat


Iz prakse znam da uzimanje glumca za model moze posluziti samo za skretanje paznje. Ukoliko doticnog ne prati dobra prica i dobar crtez, lik nekog glumca ne pomaze junaku da postane popularan (Arci Kes, npr.) I, u vecini uspesnih stripova na taj kalup, junaci vremenom sve manje lice na svoje prototipove, recimo Bluberi.

Istini za volju, ima i ovakvih i onakvih primera, izuzetaka i pravih primera za pravilo.
Meni je daleko interesantniji slucaj da je strip vise uticao na stereotip macho filmskih glumaca. Do Flasa Gordana glumci su bili redovno maskirani tonama sminke i tezili ka uniformnosti. Rejmond je utemeljio tip supermena kasnije ovaplocenog u Kuperu, Istvudu i Daglasu. Lex Barker je bio pravi primer istovetnosti stripskog i filmskog glavnog junaka. Ako je neko trebalo da igra Flasa Gordona, to je bio on. Da je Rejmond poznavao Barkera, crtao bi Flasa po njemu.
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 06/02/2010 : 16:56:44  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
quote:
Originally posted by cat claw

quote:
Originally posted by cat claw
Cetvrti, i vrlo prozaican, je naivno misljenje crtaca da ce mu lik tako brze steci popularnost.


eh, može biti da je mišljenje prozaicno, no ne i naivno
ono ima i te kakvu podlogu, koja je, zapravo svakome, toliko jasna da je shvaca odmah pa izostaje faza 'refleksivnosti', tj. covjeku se cini da je to 'tek tako', da nikakvo razmišljanje ne podupire takav rezultat


Iz prakse znam da uzimanje glumca za model moze posluziti samo za skretanje paznje. Ukoliko doticnog ne prati dobra prica i dobar crtez, lik nekog glumca ne pomaze junaku da postane popularan (Arci Kes, npr.) I, u vecini uspesnih stripova na taj kalup, junaci vremenom sve manje lice na svoje prototipove, recimo Bluberi.

Istini za volju, ima i ovakvih i onakvih primera, izuzetaka i pravih primera za pravilo.
Meni je daleko interesantniji slucaj da je strip vise uticao na stereotip macho filmskih glumaca. Do Flasa Gordana glumci su bili redovno maskirani tonama sminke i tezili ka uniformnosti. Rejmond je utemeljio tip supermena kasnije ovaplocenog u Kuperu, Istvudu i Daglasu. Lex Barker je bio pravi primer istovetnosti stripskog i filmskog glavnog junaka. Ako je neko trebalo da igra Flasa Gordona, to je bio on. Da je Rejmond poznavao Barkera, crtao bi Flasa po njemu.


ja bi rekao da tvoj klint s gornje slike više lici "old shatterhand" barkeru no klintu
i to nije kritika vec štono Ave majstore

Edited by - rommel on 06/02/2010 16:57:31
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2010 : 17:01:04  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message





iliti: Flash>Barker>Eastwood, a ja sam se kao klinac nagledao i Istvuda i Barkera. I bio opcinjen Gordonom Dena Berija. I kad sam sve to spojio sa evropskim vidjenjem ala Bernard Prens, nastao Kobra.
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 06/02/2010 : 17:15:00  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
quote:
Originally posted by cat claw






iliti: Flash>Barker>Eastwood, a ja sam se kao klinac nagledao i Istvuda i Barkera.

nemamo isto godina ali potpisujem....ovi su ocito vjecni
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 06/02/2010 : 17:16:40  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
quote:
Originally posted by cat claw

Branko je bio jedan od nemaca koji su izginuli oko one ranzirne stanice, sta li je vec, kad Mrtva Lopta izlazi tenkom iz tunela i pusta muziku.
U drugoj verziji, opet Brankovoj - sto ce reci da je i on sve pobrkao, on je jedan od onih vojnika u kamionu koje su pokokali pored minskog polja.
Ovih dana cu ga sresti i pitati, bas da vidim koja ce sad scena biti.
Na kraju ce biti da nisu Kelijevi Heroji nego Cuvari Zamka koji su takodje snimani oko Iloka i u Sr. kamenici.


kelijevi heroji su snimani u istri negdje oko pazina ako se ne varam, a ne oko iloka a ako mislis na cuvare zamka jel' to ono s burt lancasterom?

Edited by - rommel on 06/02/2010 17:17:23
Go to Top of Page

vlaki
New Member



218 Posts

Member since 24/10/2003

Posted - 06/02/2010 : 17:45:40  Show Profile Show Extended Profile  Send vlaki a Private Message
quote:
Originally posted by mlLandj3

inace korišcenje realnih likova je meni nešto najbolje što strip pruža autoru. Tako možeš da dodješ u situaciju da recimo svog zeta i svog najboljeg prijatelja staviš u uloge nekakvih najcrnjih terorista ili neku izvikanu ministarku ubaciš u rolu najgore kurveštine


Genijalan komentar!!! Slažem se potpuno, tu je ta velicina stripa, izmiksati što je u realnome životu nemoguce. Osim samog autora, zadovoljstvo od toga imaju i citatelji.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2010 : 19:03:49  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
quote:

kelijevi heroji su snimani u istri negdje oko pazina ako se ne varam, a ne oko iloka a ako mislis na cuvare zamka jel' to ono s burt lancasterom?



I u Istri (scene koje su kao u nekom Klermon ala France gradicu) ali i u okolini Iloka i po raznim lokacijama u Sremu. Ona scena kada avioni napadaju nase na nekom brdu je kod Ilockog zamka, a malo dalje je ono minsko polje.
Jeste, Cuvari zamka sa Lankasterom. Mi smo kao klinci isli da gledamo kako podizu taj zamak u Kamenickom parku i radovali se da cemo imati gde da se igramo. Nismo znali da ce ga spaliti na kraju filma.
Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 06/02/2010 : 19:42:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message
quote:
Originally posted by cat claw

quote:

kelijevi heroji su snimani u istri negdje oko pazina ako se ne varam, a ne oko iloka a ako mislis na cuvare zamka jel' to ono s burt lancasterom?



I u Istri (scene koje su kao u nekom Klermon ala France gradicu) ali i u okolini Iloka i po raznim lokacijama u Sremu. Ona scena kada avioni napadaju nase na nekom brdu je kod Ilockog zamka, a malo dalje je ono minsko polje.
Jeste, Cuvari zamka sa Lankasterom. Mi smo kao klinci isli da gledamo kako podizu taj zamak u Kamenickom parku i radovali se da cemo imati gde da se igramo. Nismo znali da ce ga spaliti na kraju filma.



A jel znaš štogod o filmu "Jednooki vojnici"? To je snimano šetdesetneke. Moj cale koji je u to vreme živeo na petrovaradinu u studentskom domu, dobije tezgu da statira u ulozi nekog pogranicnog vojnika. Fala bogu, snimanje se otegne i on zakasni na satanak sa tada devojkom a sada ženom tj. mojom majkom. Bilo je otprilike: "'de si dosad?" "snim'o film!""što lažeš barabo!"
igrao je valjda entoni kvin. Nikad nije prikazan kod nas.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2010 : 21:07:01  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
@milandj9
Jugoslavija je tada pruzala relativno jeftine uslove za snimanje filmova. Ali, te uslove su koristili uglavnom niskobudzetni filmovi B produkcije pa se desavalo da na filmmarketima nasi distributeri i ne otkupe film sniman kod nas. Mom drusstvu je bila dosta jedna frka oko cuvara zamka i nismo dalje pratili filmska dogadjanja.
Ovde imas ono glavno sto se tice Jednookih vojnika.
http://www.politika.rs/ilustro/2356/2.htm
Go to Top of Page

culfis
Advanced Member



6738 Posts

Member since 01/12/2006

Posted - 06/02/2010 : 22:14:09  Show Profile Show Extended Profile  Send culfis a Private Message
quote:
Originally posted by cat claw

quote:
Originally posted by culfis

odlican topik, evo nesto u kontra smeru ...
List of actors who have played comic book characters


Svarceneger Konan i onaj mali Princ Valijant (ali samo kao lik - film je katastrofa) i gotova prica.
Bolje je praviti List of actors who TRYED to play comic book characters!





Meni je OK, cak sta vise Christopher Reeve u ulozi coveka od celika.
Sto se tice Kelijevih heroja tuj mi je najupecatljiviji totalni ludak - Donald Sutherland!

Jel to štos iz Minhena?
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2010 : 22:25:28  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
Bilo je nekoliko filmova gde su potrefili i glumce koji lice na likove ili su prosto ok za tu ulogu, ali onda zabrljaju film i ispadne da se scenaristi i reziser nisu ni udostojili da procitaju strip po kome rade film. Obrnuto, Fantom je jako dobra adaptacija stripa, narocito ona tri cetiri rimejka stripskih scena, ali je Bili Zejn smesan. I, leba im, Zetu Dzons, rodjenu Dijanu Palmer zamene s onim aufingerom!?
Go to Top of Page

culfis
Advanced Member



6738 Posts

Member since 01/12/2006

Posted - 06/02/2010 : 22:45:32  Show Profile Show Extended Profile  Send culfis a Private Message
Sto jes - jes, slicno je i u spajdiju extra preslikano par scena iz stripa i to savrseno, al` naprave na kraju Kasandru i Ljovisnu ...

Jel to štos iz Minhena?
Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 07/02/2010 : 11:54:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message
quote:
Originally posted by culfis

Sto jes - jes, slicno je i u spajdiju extra preslikano par scena iz stripa i to savrseno, al` naprave na kraju Kasandru i Ljovisnu ...



a šta reci za Modesti Blejz! Mislim na onaj sa Monikom Viti. Onaj Tarantinov nisam gledao.
Kako Vam se cini Dik Trejsi? Licno mislim da je Voren Biti imao ideju i prilicno uspeo u tome da napravi autenticni žanr, nešto slicno onim kemp adaptacijama Betmena iz šezdesetih. Ruku na srce, imao je i dobar materijal. Sam strip nit' je 100% karikaturalan nit' 100% realan, nekakav cudan amalgam koji je više atmosfera nego storija.
Go to Top of Page

culfis
Advanced Member



6738 Posts

Member since 01/12/2006

Posted - 07/02/2010 : 13:28:18  Show Profile Show Extended Profile  Send culfis a Private Message
Modesti je totalno negledljiv film, a sto se tice Trejsija, Biti je tuj profitirao s` Madonu!

Jel to štos iz Minhena?
Go to Top of Page

Grujah.
Advanced Member



Serbia
3254 Posts

Member since 28/07/2009

Posted - 09/02/2010 : 15:22:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Grujah. a Private Message
John Constantine - Sting ... Ok, on je pevac, ali whatever.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.66 seconds. Snitz Forums 2000