forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Recentna desetka MM
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 23/11/2004 : 22:02:43  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Posljednjih 10 brojeva Martina, detektiva nemogucega, objavljeno je na prostoru RH u vremenskom razdoblju 4 godine (od 2000.-2004.) dok je za taj period moralo izaci 4x12=48 brojeva plus dodatna izdanja. U tom razdoblju Martina je objavljivalo cak tri izdavaca – Slobodna Dalmacija (SD), Ludens (LU), Strip Agent (SA). Prikazao sam godinu, izdavaca, naziv epizode, scenarij/crtež, te broj stranica i najvažnije godine, dogadaje te Martinove nemezise u svakom broju.

2000. SD MM – Duh tetovaže by Pagliara, Minutolo/Arduini 3-96
Misterij mumije iz Pazyrika otkrivena u ljeto 1947. godine,
Sadašnja radnja - Južni Sibir '96. tetovirani Kuriuk krece na put, listopad – Martin dobiva u posjed dio blaga,
Neprijatelji – krijumcar umjetninama madame Fedra Volakis, Harada iz Irezumine sekte (nije yakuza)
Zanimljivosti – pojavljuje se KGB-ovac Strokov, Martinov prijatelj; epizoda završava kako Martin nagada identitet Gopodara vukova – možda uvod u nešto što ce nekad slijediti

2001. LU MM – Posljednji nomad by Pagliara, Minutolo/Arduini 3-96
- nastavak iz prijašnjeg broja

2002. LU MM – «Veliko potonuce» by Palombi/Ongaro 3-96
Misterij potonuca Titanica
IV. stoljece prije Krista, Mesalija – tajanstveni predmet putuje brodom;
14.travnja 1912. kraj obale Kanade – zadnji dani Titanica;
Nevada '85. tajna baza «Podrucje 51» - agenti proucavaju slucaj Titanica;
Sadašnja radnja - srpanj '96., uzrok potonuca Titanica je Pandorina kutija koja sadrži zlo u obliku smrtonosnog virusa
Zanimljivosti - Chris Tower spominje cišcenje baze Drugdje '86. od loših snaga
Neprijatelji – tajanstveni ogranak baze Drugdje

2002. LU MM – «Potopite Titanic» by Palombi/Ongaro 3-59
- nastavak iz prijašnjeg broja

«Assuan» by Bonetti/Alessandrini 60-96
Misterij potopljenog hrama boga Hapija
Mjesto dogadanja - Jezero Nasser, Brana u Nubiji - Assuan,
Zanimljivosti – brana je 1960. bila gotova, a Mister No je doživio svoju avanturu cas prije nego je brana puštena u pogon; Martin se referencira na originalne epizode 133/134 «Welcome to Italy» koje su neobjavljene u RH, a prve su epizode talijanskog ciklusa (nešto o Imhotepu); spominje se orig. MM #104/105/106 – «Zavjetni kovceg» sa Mojsijevim hramom te Kovcegom saveza;
Neprijatelji – ništa posebno
Razrješenje - Hram Boga Hapija koji pociva na dnu jezera Nasser zarpavo je krinka, u tom hramu se cuva štap kojeg je Jethro dao Mhosesu/Mojsiju da razdijeli Crveno more

2003. LU MM – Gospodar Nila by Bonetti, Recagno/Alessandrini 3-60
- nastavak iz prijašnjeg broja

«Zadnji jedrenjak» by Beretta/Torti 61-96
Misteriji Otajstva, psihickih moci, izvanzemaljci
1128. odlazak križara u Ameriku za blagom koje ce financirati nove pohode na Jeruzalem,
1132. Ugo De Paynes donosi ocu Armandu di Chiaravalleu poziv za Ameriku,
1133. otac odlazi u Ameriku i ubija demona te nestaje u ponoru
Sadašnja radnja – '97. kip jaguara kojeg je Martin donio iz Palenquea u djevojci izaziva jake psihicke moci (spominje se Orloff, Palenque i Gigant broj 2 «Xanadu» i koji je izašao nešto prije ovog originalnog broja),
Tematika - magijski tokovi ili nevidljive magnetske silnice, kozmicke struje – prolazi u prostoru (a valjda i vremenu);
Neprijatelji - Erricson i tvrka Intragen koja se bavi bioinžinjeringom (nema MIB ni loših ogranaka baze Drugdje), izvanzemaljac s duge planete!

06. mj. 2004. SA MM – Vitezovi hrama by Beretta/Torti 3-96
- nastavak iz prijašnjeg broja

07. mj. 2004. SA MM – Palenque by Beretta/Torti 3-74;
- nastavak iz prijašnjeg broja

«Nju?orške price» by Castelli/Devescovi, 75-96. str. ---- «Svaki mijesec» na zadnjoj strani – dosta ocitih pravopisnih pogrešaka!
Misterij Velike Jabuke ili Manhattna, prostoru gdje se vec 15 godina odvijaju Martinove avanture
1609. Mana Hatta – indijanci posjeduju tajanstveni predmet,
1938. Joe Gould, piše svoju Oralnu pricu o Velikoj jabuci
1647. Peter Stuyvesant – ima vlast na Manhatnnom te sakriva svoje blago
Neprijatelji - Cassandra Gold-Chester (ovaj put saveznik)
Zanimljivosti – blago tj. jabuka koju svi traže je Abrahamov kamen te saznajemo povijest tog predmeta; dolaze i mudraci iz Aghartija; postoji referenca na MM spec. «Cibo degli Dei» ili «Hrana bogova»

08. mj. 2004. SA MM – Tajna velike jabuke by Castelli/Devescovi 3-96
- nastavak iz prijašnjeg broja

09. mj. 2004. SA MM – Blago Petera Stuyvesanta by Castelli/Devescovi, 3-58;
- nastavak iz prijašnjeg broja

«Time Travel, Inc.» By Castelli/Alessadrini 59-96, cjelovita epizoda
Misterij vremenskih paradoksa
Lik Ferretsa, vremenskog putnika iz tvtke Time Travel, Inc,
Tematika – vremenski paradoksi,
Zanimljivosti – spominje se Antikytherski mehanizam iz 1. st. p.n.e. koji ce biti predmet radnje u epizodi «Na tragu nevidljivog»

10. mj. 2004. SA MM – Putevi sudbine, cjelovita epizoda by Degli Occhi, Pasini/Arduini
Misterij kontinuiteta vremena
1000. g. p.n.e. Sirija – vojskovoda izgubio rat te traži povratak vremena,
21. rujna 1809. Engleska, dvoboj dvaju politicara,
Sadašnja radnja – potraga za dekaheptaedrom u Turski, kamen mijenja tok vremena
Neprijatelji – ništa posebno

11. mj. 2004. SA MM – Na tragu nevidljivog, cjelovita epizoda by Santarelli/Coppola
Misterij mehanizma sa Antikythere te pojava Nevidljivog covjeka
80. g.p.n.e. otok Antikythera – uništena posada broda i izgubljen predmet
1943. godina, Philadelphia, na USS Eldridge proveden Philladelphijski eksperiment,
Zanimljivosti – Martin tvrdi da je 1982. uništena polovina Drugdje, protjerani loši momci koji grade novu bazu negdje drugdje; taj ogranak želi tajnu Titanica (broj «Potopite Titanic»); negativni ogranak baze Drugdje poziva se na epizodu Time Travel, Inc. glede putnika kroz vrijeme (znaci znaju za Martinovu avanturu iz Castellijeve price o Time Travel); referencira se na Mister No «Zraci smrti» i F eksperiment
Neprijatelji – loš ogranak baze Drugdje (kao i kod slucaja s Titanicom)

Ovo je ukratko 10 zadnjih epizoda. Ima razlicitih scenarista i crtaca. Najviše se istaknuo Castelli (stari morski vrag) sa svojom «Jabukom» te kratkim uvodom u misterije putovanja i ponašanja vremenom «Time Travel, Inc». Tu je i Beretta sa «Vitezovima hrama» sa uspješnim spojem duhovnog i nadnaravnog. Epizode su isprepletene jer se dosta njih referencira jedna na drugu, jedne su uvod u neke buduce dogadaje, u jednima se pojavljuju stari prijatelji ili neprijatelji. Imamo i cjelovitih na 96 strana te onih na rekordnih 200+ strana (Beretta, Castelli).
Dvije epizode su povezljive sa univerzumom Mister Noa («Assuan» i «Nevidljivi»).
Tri posljednje price su povezane misterijem vremena, putovanja kroz vrijeme i zanimljivo ih je proucavati zajedno.
Neke su povezane malverzacijama crnih ovaca baze Drugdje («Titanic» i «Nevidljivi»), a ono što je neobicno je odsutnost Ljudi u crnom. Doduše, nakon «Nevidljivog» objavljen je u Italiji Gigant #3 «Ljudi u crnom» pa se sve nadoknaduje, bar ja to mislim.
Takoder, Castelli nas je nagradio pricom o Velikoj jabuci i Joeu Gouldu – velikom pripovjedacu tako da smo dobili i povijest mjesta gdje Martin obitava.

I svi koji su citali navedene epizode, kako vam se cini Martin Mystere?


The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/11/2004 : 22:30:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Najbolji mi je Vitezovi hrama. Takve teme volim, misticno duhovno.
Slab je Putevi sudbine, to je skoro ocajno.

Ma, MM mi je omiljeni strip, nadam se da ce ostati kod nas. Ljudi, kupujte MM!!!!!!!

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 23/11/2004 : 22:50:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message
Duh tetovaže je zakon,baš kao i Vitezovi hrama.Takve MM mogao bih citati stalno.
Ljudi,slušajte Stinkyja!!!

Bond.James Bond.

Edited by - Aco on 23/11/2004 22:51:19
Go to Top of Page

tantus
Senior Member

Slovenia
1644 Posts

Member since 10/09/2003

Posted - 23/11/2004 : 23:36:17  Show Profile Show Extended Profile  Send tantus a Private Message
Meni su od svih nabrojanih najviše legle Time Travel inc. i Joe Gould. U prvoj je na toliko malo stranica napravljena tako dobra prica na temu vremenskih paradoksa, a bez epizode NewYork stories ne bi nikad cuo za tako zanimljivog lika kao što je Joe Gould.

Jako mi je bilo zanimljivo u toj epizodi videti crteže Manhatten-a u razlicitim vremenskim razdobljima. Tako je cudno razmišljati od tom poluostrvu drugacije nego kao o hrpi nebodera u kojima vrvi od ljudi kao u košnici...
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8225 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 24/11/2004 : 00:03:38  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
Vrlo dobra je epizoda Gospodar Nila, volim te egipatske misterije, nije ih bas bilo dugo vreme. Svakako da su Palenka, Njujorske price, pa i Putevi sudbine, sto bi kazali u gornjem domu kvaliteta. Time travel je zabavna a sve ostale truba, kao i vecina koje slede...

God created Adam and Eve, He didn't create Adam and Steve.
Go to Top of Page

plavi
Junior Member



422 Posts

Member since 10/05/2002

Posted - 24/11/2004 : 03:02:23  Show Profile Show Extended Profile  Send plavi a Private Message
Njujorske price su fenomenalne,po takvim epizodama sam zavoleo martija.puno cudnih likova i "nemoguce" objasnjenje na kraju,sve ispricano kroz blago humoristican prizvuk...
podseca me na epizode sa endzi,di i kelijem.
zaista jedna od najboljih epizoda SD i ludensa zajedno...
Go to Top of Page

SejoSexon
Advanced Member



Austria
17229 Posts

Member since 16/04/2002

Posted - 24/11/2004 : 07:15:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit SejoSexon's Homepage  Send SejoSexon a Private Message
Putevi sudbine i Time Travel su mi najbolji

Kakav je Bože ovo doš'o vakat i zeman? Ljudi zlo ni ne zapamte a vec zaborave.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 24/11/2004 : 10:05:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Time travel,INC mi je simpatican, Njujorške price takode, ali je kraj suviše korny, plus, nismo imali prilike da vidimo Gigante #1 u kojima se objašnjava poreklo tih artifakta, a Vitezovi Hrama bi bili fenomenalni da nije Tortija. Sve više mi se dopada Beretta, kada bi malko poradio na dijalozima, bilo bi nešto od njega. Al' pošto su ga šutnuli iz MM ekipe, pitanje je šta ce biti od njega.

Ostale još nisam stigao da išcitam (nakupilo se u poslednje vreme ;) ).

--
"...Una citta' aldila' dello spazio e del tempo, malincolica, pigra, affascinante... e chissa' come doveva essere quando questi canali erano pieni dell'acqua della laguna..."
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 24/11/2004 : 15:35:21  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Još bi htio da nadodam kako sam se iznenadio koliko je krosreferenciran Martinov svijet.
Cak i ovih , recimo "nevažnih", 10 epizoda vrlo se povezane s drugim prehodnim/posljedicnim dogadajima. I što mi je vrlo drago, dogadaji i licnosti su izvrsno podržane egzaktnim godinama i razdobljima ljudske povijesti.

Koji strip od Bonnelija je edukativniji od Martina?

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8225 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 24/11/2004 : 15:36:21  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
To je retoricko pitanje;)
:))

God created Adam and Eve, He didn't create Adam and Steve.
Go to Top of Page

Žiga
Senior Member



Slovenia
1980 Posts

Member since 10/11/2003

Posted - 24/11/2004 : 15:50:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Žiga a Private Message
quote:
Koji strip od Bonnelija je edukativniji od Martina?


Zagor?
Zar nisi znao, da je Einstein postojao vec oko godine 1800(vidi River Cico i uci se)

Sorry Marin
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7302 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 24/11/2004 : 16:10:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Odlicne su Time Travel i Njujorške price!
A nije ni epizoda Putevi Sudbine ništa lošija!

Lee-Woksian
Go to Top of Page

Verfalk2003
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
4761 Posts

Member since 19/05/2003

Posted - 24/11/2004 : 18:01:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Verfalk2003's Homepage  Send Verfalk2003 a Private Message
Meni su se najviše dopale Njujorške price i Time Travel Inc., dok mi je najlošiji Putevi sudbine.

Prije sam bio uobražen, ali sad sam i tu manu iskorijenio. Sad sam savršen.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 24/11/2004 : 19:10:16  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Neko je najavio na ovom sajtu da je izvedena cistka na staffu za MM. Tko ostaje, a tko odlazi?
Jel Castelli radi što u zadnje vrijeme? Uglavnom, mislim da ima prste u svemu. On uvijek može biti neki koordinator buduci da najbolje manipulira svime onome što se dešavalo u MM.

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 24/11/2004 : 19:18:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Izbaceni su svi scenaristi osim Recagna, navodno. I papa Castellija, naravno.

--
"...Una citta' aldila' dello spazio e del tempo, malincolica, pigra, affascinante... e chissa' come doveva essere quando questi canali erano pieni dell'acqua della laguna..."
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 25/11/2004 : 14:51:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Išcitah sinoc Puteve sudbine.

Tjah.

Ono je više za Dylana nego za Martija. Dylan se bavi time kako horor/misterije/natprirodne pojave deluju na ljude. Marti se bavi samim misterijama, njihovim nastankom i uzrokom. A ovde ni u jednom momentu nismo saznali šat je kog davola tja deka-hepta-whatever i odakle mu takve moci.

Da ne govorimo o tome što na svaka 2 minuta vidimo šta rade negativci. A da je barem to iskorišceno da bi se oni produbili...

--
"...Una citta' aldila' dello spazio e del tempo, malincolica, pigra, affascinante... e chissa' come doveva essere quando questi canali erano pieni dell'acqua della laguna..."
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 25/11/2004 : 15:29:25  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by Djole
Da ne govorimo o tome što na svaka 2 minuta vidimo šta rade negativci. A da je barem to iskorišceno da bi se oni produbili...



To je vec postalo standardno u MM. Savko malo vidimo neke tajanstvene ljude koji nešto mute i vode neke besmislene dijaloge ili kako to biva puše cigare i ne vidimo im lice (ko onaj Pušac iz X-filesa)

quote:
Originally posted by Djole
Ono je više za Dylana nego za Martija. Dylan se bavi time kako horor/misterije/natprirodne pojave deluju na ljude. Marti se bavi samim misterijama, njihovim nastankom i uzrokom. A ovde ni u jednom momentu nismo saznali šat je kog davola tja deka-hepta-whatever i odakle mu takve moci.



To se cuva za daljnje epizode... Mislim da su htjeli samo dokazati tu teoriju da ponekad idemo protiv sudbine i da bi mogao postojati neki artefakt koji može preokrenuti tok vremena. Tri zadnje price usko su povezane sa tim misterijima vremena. JEsi citao i ovaj zadnji?

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 25/11/2004 : 15:47:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Nope, još nije stigao do mene.

Ovog vikenda, probably, ako je došao u AF.

A ne znam, ako su ostavili misteriju tog tetra-heksa-štagod za kasnije, trebali su da daju i neku naznaku za to. Ovako, izgleda da je on bio samo potka da nam se prikaže Marti u svojim jadnijim trenutcima... a ni to nije pokazano.

--
"...Una citta' aldila' dello spazio e del tempo, malincolica, pigra, affascinante... e chissa' come doveva essere quando questi canali erano pieni dell'acqua della laguna..."
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 25/11/2004 : 17:18:52  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Ako slijedi logiku tih triju prica, mislim da je taj artefakt napravio netko tko je došao iz buducnosti. U "Time inc" imamo onog vremenskog putnika koji prica o paradoksima i mehanizmu sa Antikythere, u "Putevi sudbine" dekaheptaedar, a u "Tragu nevidljivog" mehanizam sa Antikythere. Nastanak ni uzrok mehanizma u "Nevidljivom" takoder nije poznat, ali je tu stavljno na znanje da ga je napravio neki vremenski putnik!

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...

Edited by - DeeCay on 25/11/2004 17:40:06
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 25/11/2004 : 19:16:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Tja, ako se to i desilo, sudeci po UBC-iju, još uvek nije razjašnjeno u serijalu... a sumnjam da ce se neko nakon 100 brojeva vracati na jednu throw-away ideju koju su radila dva Martiju strana scenarista.

--
"...Una citta' aldila' dello spazio e del tempo, malincolica, pigra, affascinante... e chissa' come doveva essere quando questi canali erano pieni dell'acqua della laguna..."
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/11/2004 : 19:57:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
ma kažem vam, Putevi sudbine je dipšit
jako loše napravljeno

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 28/11/2004 : 15:46:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Procitah Na tragu nevidljivog... ima rupe u scenariju kroz koje možeš da provuceš neki Galaxy class svemirski brod, i to noviji...

Šta je kod davola radio onaj mehanizam? Šta je hteo onaj bradati baja sa njim? Koji je bio cilj Filadelfijskog eksperimenta?

Da ne govorimo o komplikovanijim stvarima: prema Ntahna Neveru, koji je ocigledno Martijeva buducnost, ljude NE ZANIMA prošlost. Poenta Nathanovog sveta je da u njemu ljudska rasa ne zna šta je bilo pre... i da je to i ne znaima, pa ce opet proci kroz pakao (rat sa kolonijama, tehnobiološki ratovi) sve dok se u manjoj ili vecoj meri ne smiri.

Takode, prem Time travel INC., putovanja kroz vreme pocinju u otprilike Nathanovo vreme. OK, imamo jednu šetnju u I signori della praistoria, mada je ona nastala pod uticajem Stubova Atlantide i Odakine tehnologije, a ne Bill Gatesa VII, i u njoj Nathan sasvim lepo može da prode sa svojim odelom i pištoljem, a i Zemir, jedan od Venerabila (ali ta epizoda je puna rupa - navodno je jedan od aviona iz Bermudskog trougla ili odakle vec beše završio u buducnosti/prošlosti zbog Stubova Atlantide - a Marti ga je VEC PRONAŠAO u prošlosti). Medutim, putovanje kroz vreme kao masovna pojava nije zaživela u Nathanovom dobu. Ok, kada je onda? Posle rata Zemlje i kolonija? Teško da se neko zanimao za putovanje kroz vreme. A par decenija u buducnosti izbice tehnobiološki ratovi koji ce vratiti planetu više stotina unazad što se tice tehnologije. PA opet, u MM Generazioni putovanje kroz vreme je vec standardno, u 25. veku, i postoji ta vremenka policija koja se time bavi. Ali, ako je putzovanje kroz vreme zaživelo u dobu nakon tehnobioloških ratova, recimo u 24. veku, ni u NN Gigantima, ni u Bratstvu sjene o tome nema ni reci - cak ga svi smatraju za nemoguce. Posle toga? Ovde vec pricamo o Bill Gatesu XVII, a ne VII...

Plus, u Nathanu je MOGUCE promeniti prošlost, što dovodi do grananja stvarnosti koje smo videli u NN Gigante 3 i u NN 120 Infiniti Universi. Kod Martija nije.

Da li to znaci da ce Marti, na svoju cetrdesetodvogodišnjicu morati da se suoci sa Velikom Katastrofom - i NE spreci je?

--
"Tu pensais?! Penser aux autres, ce n'est pas penser a leur place..."
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 28/11/2004 : 17:12:17  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Ne znam, meni možda ti problemi, koji spominješ kao rupe u scenariju, ne izgledaju kao veliki propust jer uvijek mislim da se rješenje neceg recenog vec nalazi u nekim prošlim epizodama koji nisu još došle do mene ili ce tek doci ili cak dolaze iz drugih izdanja. Sve je vec toliko crossreferencirano da nije ni cudo da se sam Bonneli buni protiv susreta razlicitih junaka kuce Bonneli i šire. Imao sam puno pitanja za taj zadnji broj, ali ako ti veliš da odgovori ne postoje vec samo kontradikcije, e onda stvarno!

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 28/11/2004 : 20:02:49  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Možda je MM temeljen na znanstvenijim cinjenicama za razliku od NN koji je više baziran na SF-u. A Vietti i Serra možda isprva nisu zamislili to ispreplitanje sa Neverom (ipak su to dva razlicita staffa).
Što se tice pravog cilja F-experimenta, autor se poziva valjda i na neke cinjenice koje su objašnjene u tom davnom Mister Nou, a i pretpostavka je da su te godine možda isprobavali mehanizam na USS Eldridge. Starac je putnik kroz vrijeme, a onu pravu svrhu tog predmeta možda nikad necemo saznati, jer kako se kaže, za neke tajne je bolje da ostanu tajne.

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 28/11/2004 : 21:13:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Koliko ja znam, nema objašnjenja u ranijim/kasnijim brojevima. Što se tice pozivanja na Mister Noa, super je to, ali je nedovoljno jasno šta se u tom Mister Nou dogadalo. Mislim, citao sam ga pre skoro dvadeset godina, nije baš da se secam...

Vietti sigurno nije zaplanirao preplitanje sa MM-om od pocetka, pošto je uleteo kod Nathana tek posle broja 50. Medutim, Guerra senza fine, koja ce za nekih godinu dan poceti i kod nas, i koja je najvece preplitanje ova dva junaka, upravo je Viettijeva ideja, plus Berettina.

To po strani, Bonelli nije navikao na kontinuitet. Imamo blažu varijantu kontinuiteta kod MM-a, ali pre toga? Ni traga. Poneki likovi se ponovo pojave, i to je to. Kada se pojavio NN, kao prvi strip sa rigidnim kontinuitetom, to je bila novost, odakle je sve krenulo dalje, i novoj generaciji scenarista (Vietti, Beretta, Recagno) to se veoma dopada, ali zbog toga sada imamo ovu zbrku...

--
"Tu pensais?! Penser aux autres, ce n'est pas penser a leur place..."
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 30/11/2004 : 13:33:46  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Castelli je imao veliku prednost u pocetku što je sam pisao sve scenarije za Martina tako da je mogao dosta stvari ostaviti neriješenima pa se onda kasnije vracati na njih. Tako je i radio pa je svako novo poglavlje bilo nadogranja na Martinov univerzum.
U ovom razdoblju u Martinu ima ne znam koliko scenarista (no možda više i ne), možda ne toliko uspješnih niti uvježbanih kao Castelli pa njihove price nemaju isti efekat kao što su nekad imale Castellijeve. Previše je tu prstica umiješanih u to.
A i nekad je minimum bio bar strip i pola po prici, a sad imamo i takve cjelovite epizode koje imaju ogranicenje na 96 stranica (dobro, to si je sam scenarist valjda nametnuo).
Dodatno se tu uvukao i Serra stvarajuci Martinovu buducnost u obliku NN. Kako si sam rekao, Vietti je dodatno poceo križati MM i NN, tako da smo mogli zasigurno reci da je Nathanova sadašnjost Martinova buducnost, i normalno je da dolazi do metakontradikcija na visokoj razini.
Ako si rekao da je daljnja buducnost tek mašta mrtvih telepata zanima me kako se to odražava na vrijeme, na uskladivost prostornog i vremenskog kontinuuma. Otkud samo vrijeme može znati da ta realnost nije stvarna? Vrijeme je više apstraktni pojam, a prostor fizicki pojam kojeg možeš cak i fizicki osjetiti.


The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000