forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Ajd recite - IDEJA
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Solid Snake
Senior Member



Djibouti
2358 Posts

Member since 30/12/2003

Posted - 06/02/2010 : 15:02:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Solid Snake a Private Message
A zosto da batali Boneli???Pa ima Boneli dobri izdanija.Eve na pr. za Makedonija kako mal pazar najdobro bi odgovarale Gigantite od Martin Mystere i Dylan Dog.Moze i specijalni broevi od dvata junaci.
Gigantot od VARM bese nesto novo na kioscite niz MK i se prodade dobro.
I daj molim te koja mlada publika.Denesnava mladina si ima drugi zanimacii.Ne sme 1980 g.
Pa i vo Hrvatska i Srbija najgolem del kupuvaci na stripovi se postara generacija,sentimentalno nastroena kon tie stari Boneli izdanija.Zaradi niv ima 30 razni izdanija na Zagor.
Go to Top of Page

THEMICO
New Member



Kiribati
112 Posts

Member since 28/11/2008

Posted - 06/02/2010 : 15:16:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit THEMICO's Homepage  Send THEMICO a Private Message
Znachi spored tebe ko ke umrime site za 60 godini ke nema nikoj da cita stripoj?
I posle 30 izdanija na Zagor da naprajme uste edno pa da ima 31?
Neznam zatebe ama jas stripoj ko kopilj chitaf to.e razgledvav od mal-mikijev zabavnik i almanah,pa potamu drugoto....na 30 godini ko nekoj nepocnav da beram stripoj...
Mene za razlika od pogolemiot del stripot mi e em kef em zanaet,znaci zivot i spored toa barem malku poveke od drugite znam za so zboram.
Apsolutno ne zavisam ni od edno kiosk izdanie ili slicno-imam jas svoi izvori za nabavka na stripovi i toa bajagi mnogu-so neznaci deka ne mi e kef da gi ima i po trafiki.AMa sakam da gi ima i toa dolgo i da ima razlicni.
NEjkjam da ima samo 31 izdanie na Zagor....sakam manga,dc,vertigo,marvel,bd....sakam izbor....
A toa vo MAkedonija gigantite i slichno da znaesh kolku dobro pominaa.....imame praeno za ova muabet i ne bi prodolzuval,posto me mrzi.
Sepak e topikov za idejata na Rudi,koja e dobra vo sekoj slucaj.

www.themicos.blogspot.com
Go to Top of Page

Solid Snake
Senior Member



Djibouti
2358 Posts

Member since 30/12/2003

Posted - 06/02/2010 : 15:30:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Solid Snake a Private Message
Kje ima i 31-vo,32-ro,33-to...XXXX izdanie na Zagor ako pazarot toa go bara.Ili bar dodeka ne izumre postarata generacija koja rastela so Zagor,za 20,30,40 g.
Vo Makedonija kako mnogu mal pazar ne moze da ima Manga,Marvel,Francuski..eve toa go nema ni vo Srbija koja e 4 pati pogolema od MK.Slicno e i vo Hrvatska.Tamu najzastapeni se Boneli,iako ima i od drugite skoli ponuda.Ama Hrvatska ima kontinuitet na izdavanje stripovi.Bez prestan od kraj 1968-ma do denes.Zaradi kvazi izdvacite kaj nas nie nemame kontinuitet.
A gigantot znaes i samiot deka dobro pomina.Sepak imas insajderski informacii.
Znaci moj sovet do rgorgiev:Giganti i specijalci.
Go to Top of Page

THEMICO
New Member



Kiribati
112 Posts

Member since 28/11/2008

Posted - 06/02/2010 : 15:42:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit THEMICO's Homepage  Send THEMICO a Private Message
Imam i insajderski i prodazhni informacii-pominaa losho+dosega 3 pati izleze ko remintenda...
Aj neka ti kazat i hrvatite i srbite i slovencite kolku izdanija i spisanija za deca imaat so stripovi....
POsto gledam citas po forumi aj vidi sto mislat mladite kaj nas za stripovite.
Da ne ti pisam deckite sto gi gledam sekoj den sto raspravame za stripovi mladite(kako rabotilnici nesto so imam so pomladi-denes dc im nosam) da ti kazam so sakaat....
Da ne se zafrkavame-neka ima BOneli ne da ne....ama sepak treba prvin da se navlecat na stripovi lugjeto.Op od gradinka op na boneli-nema shansa to
Kako so imam receno MILJARDA pati...ne se pravi strip kultura so 8 :) kolekcioneri,treba od mali decata na stripovi(kako i nie) da se navlekuvaat...

www.themicos.blogspot.com
Go to Top of Page

Solid Snake
Senior Member



Djibouti
2358 Posts

Member since 30/12/2003

Posted - 06/02/2010 : 16:02:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Solid Snake a Private Message
Se e toa vo red,ama dali ima dovolno kriticna masa megju mladive za da se izdavaat poaktuelni stripovi.I normalno deka denes dete ne mozes da navlecis na stripovi so Zagor,tuku so nekoj poaktuelen strip.Segasniov izdavac povekje odvlekuva otkolku sto navlekuva mlada publika,najmnogu so neredovnosta vo izdavanjeto.
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 22:08:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
quote:
Originally posted by Solid Snake

Se e toa vo red,ama dali ima dovolno kriticna masa megju mladive za da se izdavaat poaktuelni stripovi.I normalno deka denes dete ne mozes da navlecis na stripovi so Zagor,tuku so nekoj poaktuelen strip.Segasniov izdavac povekje odvlekuva otkolku sto navlekuva mlada publika,najmnogu so neredovnosta vo izdavanjeto.



Zdravo decki,

gledam ste se iznamuabetile denes, i bas mi e drago sto uspeav da slusnam mislenaja koj vo sekoj slucaj se korisni za vo makedonija.
Znaci vaka, da ne ispadne deka od nekade izleguvaat dezinformacii

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 22:08:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
1. Ova ovde na forumot ne e istrazuvanje na pazar, tuku me interesirase mislenje od lugje sto znaat za sto zborat, ama deka do postonabivaci moze da se drzis....

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 22:08:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
2. Idejata bese pottiknata od muabetot so bitola deka vo mk se e super vo delot na izdanijata na topliot (mi se dopagja imeto sto go koristi THEMICO) i deka podobro ne moze

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 22:09:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
3. Ne e ideja vodena od euforija i ne e definitivna odlukata deka bi pravel nesto vo ovoj del;

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 22:09:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
4. Dokolku bi pravel ne bi se vodel po ona sto go pisuva na forumot;

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 22:09:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
5. Se nadevav deka mnogu poveke makedonci ke dadat svoe mislenje;

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 22:09:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
6. I ako seriozno se nafatam da pravam nesto - nema da go napravam bez da prethodno imam planirano investicija (bez pokrieni trosoci) za najmalku dve godini (kako i so se drugo sto sum go zapocnal do sega) i sigurno ne bez da se konsultiram i razmenam mislenje so 8te :-)) tipcinja vo makedonija sto se vo svetot na stripovite (fala vi decki za ponudata);

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 22:09:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
7. I posledno, ne bi go zapocnal toa dokolku ponudata na ovoj ili onoj nacin ne bide raznovrsna, a najmalku bez barem eden naslov na nekoj makedonski crtac;

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 22:10:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
nastavak u sledecem postu:

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 22:12:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
e sega, vo odnos na mladite - za zal kulturata na citanje stripovi kaj nas ne moze da se sozdava kako pred 30 godini.
Ama moze. Jas imam uciliste za stranski jazici (vidi web) i mene stripovite mi stojat vo kancelarija. Sin mi vcera (ima 5 godini) posle angliski sakase da mu pokazam nekoj strip. Jas mislev deka gigantot so zagor (Zagorova odiseja, Opasne vode) ke mu se vide interesen deka e vo boja i go razgledavme.

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 22:15:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
Ottogas navamu e vo film deka e Zagor i me gnjavi celo vreme koga sum doma da vrtime stripovi i da barame Zagor na internet. :-))).
Nie ne moze da ocekuvame da si dojdeme doma, da otvorime kompjuter, da prodolzime so rabota, a decata da citaat stripovi. Bilo i pominalo (zivot pise romane, a narod cita stripove). :-)))
Znaci treba pottik

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 22:18:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
rgorgiev@t-home.mk - moze slobodno da me kontaktirate, i ako ste raspolozeni moze da organizirame i edna neoficijalna sredba (barem na lugjeto sto se aktivni na forumot).
Ako ste za, pisete, mene mi odgovara bilo kade vo mk (ne e problem), da se sobereme nekolu lugje i da se pomuabetime. Za kerber sum siguren deka e soglasen (izvini druze so potvrduvam vo tvoe ime), taka da eve do vas e. Vazi i za bitola (ako ne se soglasuvame vo toa sto sme go pisuvale, ne znaci deka vo se ke e taka)

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 23:00:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
A kerber, ne e loso i ti tuka nesto da kazes - dosta butase pici :-)))

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

THEMICO
New Member



Kiribati
112 Posts

Member since 28/11/2008

Posted - 06/02/2010 : 23:41:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit THEMICO's Homepage  Send THEMICO a Private Message
Rudi pozdrav za idejata pred se.
Topol strip e makedonski prevod na imeto na izdavachot.
Ovie informacii mozis i da gi spodelish i so makedonskata ekipa,posto drugo e ti licno da pisis,drugo e da prenesuvam jas,ili nekoj tret.
Siguren sum deka eden LAsko Dzhurovski(tusher na LJupco FIlipov i na Lun-sopstvenik na edna od najdobrite pecatnici kaj nas)MArijan KAmilovski,Ivica Spasovski,jas,cela makedonska strip ekipa(pred se avtori,animatori i ilustratori) i uste eden kup strip fanovi i toa kako imaat sto da kazat na muabetov.
Za kafe ako si raspolozhen sekoj dve nedeli vo Skopje pravime strip-druzhbi taka da bujrum....jas dodusha ke odsustvuvam periodov :D,ama kao pat te nosi bitola slobodno javi se...
Inaku momentalno se spremaat dva strip magazina za kaj nas-eto dobro info,sto ke bidni ke vidime,kako i nekolku strip izdanija i povrzani manifestaci.
Posto sevo ova odi samofinansiracki ke odi sporo ama ke go ima i toa sigurno.
Taka da ako ti treba nekoja informacija ili pomosh za sto i da e-themico@gmail.com
pozdrav


www.themicos.blogspot.com
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 06/02/2010 : 23:45:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
quote:
Originally posted by THEMICO

Rudi pozdrav za idejata pred se.
Topol strip e makedonski prevod na imeto na izdavachot.
Ovie informacii mozis i da gi spodelish i so makedonskata ekipa,posto drugo e ti licno da pisis,drugo e da prenesuvam jas,ili nekoj tret.
Siguren sum deka eden LAsko Dzhurovski(tusher na LJupco FIlipov i na Lun-sopstvenik na edna od najdobrite pecatnici kaj nas)MArijan KAmilovski,Ivica Spasovski,jas,cela makedonska strip ekipa(pred se avtori,animatori i ilustratori) i uste eden kup strip fanovi i toa kako imaat sto da kazat na muabetov.
Za kafe ako si raspolozhen sekoj dve nedeli vo Skopje pravime strip-druzhbi taka da bujrum....jas dodusha ke odsustvuvam periodov :D,ama kao pat te nosi bitola slobodno javi se...
Inaku momentalno se spremaat dva strip magazina za kaj nas-eto dobro info,sto ke bidni ke vidime,kako i nekolku strip izdanija i povrzani manifestaci.
Posto sevo ova odi samofinansiracki ke odi sporo ama ke go ima i toa sigurno.
Taka da ako ti treba nekoja informacija ili pomosh za sto i da e-themico@gmail.com
pozdrav





Fala druze, jas recisi sekoj den sum vo Skopje, a rabotata cesto me nosi i vo Bitola.
Eve ti go mojot broj 070 213 484, a ako ne sakas ovde tvojot mozes na mail da mi go pises, pa ke se iskoordinirame.

Pozdrav

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

THEMICO
New Member



Kiribati
112 Posts

Member since 28/11/2008

Posted - 06/02/2010 : 23:53:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit THEMICO's Homepage  Send THEMICO a Private Message
Ko so rekof-enitajm
KE se slusnime denojve pa ako si bitola kafe ke pieme vo sekoj slucaj....

www.themicos.blogspot.com
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 07/02/2010 : 00:09:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
ok, pisi mi (kaj sakas) broj, pa ke te baram u prva prilika.

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11676 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 07/02/2010 : 20:56:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message
Asterix.


Vidim da mi ide makedonski jezik, sve sam procitao ali polako.

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!

Edited by - Risar_69 on 07/02/2010 20:57:19
Go to Top of Page

rgorgiev
Senior Member



2084 Posts

Member since 17/06/2004

Posted - 07/02/2010 : 21:43:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit rgorgiev's Homepage  Send rgorgiev a Private Message
quote:
Originally posted by Risar_69

Asterix.


Vidim da mi ide makedonski jezik, sve sam procitao ali polako.



Nije bitno sto je polako, bitno da razumes . Bravo...

so it shall be written, so it shall be done
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.18 seconds. Snitz Forums 2000