forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Likovi glumaca u stripu; zašto, kako i kada?
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 05/02/2010 : 02:17:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Cinjenica je da su mnogi strip crtaci koristili (inspirirali se) likovima glumaca kreirajuci svoje strip «junake».
Za pocetak, mislim da bi bilo zanimljivo nabrojiti sve takve primjere...
Ali, ono što mi se cini zanimljivijim jest pitanje iz naslova: Zašto, kako i kada «ulaze» likovi prepoznatljivih glumaca u drugi medij; u ovom slucaju strip?

PS
Stripovi koji su nastali ocitim prebacivanjim televizijskih serijala odnosno fimova u strip, ne bi trebali ovdje biti premet razgovora.

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/02/2010 : 09:17:29  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
Ima dosta razloga. Najcesci je da crtac ubacuje svoje omiljene glumce zato sto su mu omiljeni. Drugi razlog je da crtac zeli da udahne zivot svom junaku crtajuci ga po zivom modelu. Treci razlog je da scenarista to trazi. Cetvrti, i vrlo prozaican, je naivno misljenje crtaca da ce mu lik tako brze steci popularnost.


za pocetak:
Tajni agent Nero - Marcello Mastroiani
Nerova sekretarica - Ursula Andress
Blueberry - Jean Paul Belmondo
Posto je Branko Plavsic statirao u filmu Kelijevi Heroji, a po njemu je nacrtan Kelly Brando, da li i on ulazi u ovaj spisak?
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 05/02/2010 : 10:34:21  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
asterix ima citavu plejadu - najcešce francuskih glumaca ali ima i iostalih glumaca i poznatih licnosti
Jean Marais - Asterix i Legionari
Sean Connery i Jean Gabin - Rimski Druid
Stanlio i Olio - Sve za umetnost
Lino Ventura - Prijatelj Carlamius
Kirk Douglas...
ovako na brzaka
lucky Luke ih isto ima
Jack Palance - Protiv Pata Pokera
Lee Van Cliff - Lovac na Nagrade
David Niven - u Kalamiti Džejn
itd itd
Go to Top of Page

HarryBlock
New Member

160 Posts

Member since 21/04/2006

Posted - 05/02/2010 : 10:50:25  Show Profile Show Extended Profile  Send HarryBlock a Private Message
Rod Taylor - Rani Zagor
Marlon Brando - Napoleone
Audrey Hepburn - Julia
Whoopi Goldberg - Julijina kucna pomocnica
James Franciscus - Marti Misterija
Ralph Fiennes - Dampir
Charles Bronson - Arci Kes
...


... Sveti Sava nego ko drugi bre! Kad sam upoznao coveka, imao sam religiozne vizije majku ti jebem! Halucinirao sam ko da sam pio nitro farbu. ("Velja Ilic" - Nikad Izvini)
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 05/02/2010 : 11:23:05  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message
quote:
Originally posted by rommel

lucky Luke ih isto ima
Jack Palance - Protiv Pata Pokera
Lee Van Cliff - Lovac na Nagrade
David Niven - u Kalamiti Džejn
itd itd


Robert Mitchum-Put za Vajoming
Louis de Funes-Jednoruki bandit

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 05/02/2010 : 11:50:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by rommel

lucky Luke ih isto ima
Jack Palance - Protiv Pata Pokera
Lee Van Cliff - Lovac na Nagrade
David Niven - u Kalamiti Džejn
itd itd


Robert Mitchum-Put za Vajoming
Louis de Funes-Jednoruki bandit



dylan dog - rupert everet
inspektor blok - matori što je glumio u seriji vetrovi rata, valda se zove robert morli

inace korišcenje realnih likova je meni nešto najbolje što strip pruža autoru. Tako možeš da dodješ u situaciju da recimo svog zeta i svog najboljeg prijatelja staviš u uloge nekakvih najcrnjih terorista ili neku izvikanu ministarku ubaciš u rolu najgore kurveštine
a zar nije zagor u startu bio sam Feri?
Go to Top of Page

zorglub
Average Member



Serbia
529 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 05/02/2010 : 12:45:20  Show Profile Show Extended Profile  Send zorglub a Private Message
quote:
Originally posted by Dule
Zašto, kako i kada «ulaze» likovi prepoznatljivih glumaca u drugi medij; u ovom slucaju strip?



Možda usled neinventivnosti crtaca? Ovaj fenomen mi je posebno iritantan kod Bonelijevih stripova.

edit: A ovo što pominje mlLandj3 mi se cini simpaticno...

Odjednom mi se život proširio.

Kupindo

Edited by - zorglub on 05/02/2010 12:46:58
Go to Top of Page

dessa
Advanced Member

Serbia
4351 Posts

Member since 19/11/2008

Posted - 05/02/2010 : 13:03:27  Show Profile Show Extended Profile  Send dessa a Private Message
Groucho - Groucho Marx(je 'l te)
Nick Rider - Nicolas Cage
Brad Barron - George Clooney
A je l' istina da je Alan Ford nacrtan po Ian McKellen-u?
Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 05/02/2010 : 13:28:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message
quote:
Originally posted by dessa

Groucho - Groucho Marx(je 'l te)
Nick Rider - Nicolas Cage
Brad Barron - George Clooney
A je l' istina da je Alan Ford nacrtan po Ian McKellen-u?



nije. po piter o tulu. nisam siguran ni da je nik po kejdžu, rajder je izašao malo ranije, pre nego što je kejdž postao slavana

evo Bane nam je tu pa neka on iznese citavu galeriju svojih likova od klinta ,preko džek nikolsona i cifa pa sve do kosmatog teli savalasa
Go to Top of Page

dr strangelove
Advanced Member



USA
8865 Posts

Member since 26/12/2007

Posted - 05/02/2010 : 13:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit dr strangelove's Homepage  Send dr strangelove a Private Message
quote:
Originally posted by mlLandj3

quote:
Originally posted by dessa

Groucho - Groucho Marx(je 'l te)
Nick Rider - Nicolas Cage
Brad Barron - George Clooney
A je l' istina da je Alan Ford nacrtan po Ian McKellen-u?



nije. po piter o tulu. nisam siguran ni da je nik po kejdžu, rajder je izašao malo ranije, pre nego što je kejdž postao slavana

evo Bane nam je tu pa neka on iznese citavu galeriju svojih likova od klinta ,preko džek nikolsona i cifa pa sve do kosmatog teli savalasa



Kad smo kod Savalasa - Lex Luthor duguje mu izgled.

It would not be difficult, Mein Führer. Nuclear reactors could - heh, I'm sorry, Mr. President - nuclear reactors could provide power almost indefinitely.
Go to Top of Page

skot
Junior Member



Croatia
355 Posts

Member since 26/02/2004

Posted - 05/02/2010 : 13:38:20  Show Profile Show Extended Profile  Send skot a Private Message
quote:
Originally posted by mlLandj3

quote:
Originally posted by dessa

Groucho - Groucho Marx(je 'l te)
Nick Rider - Nicolas Cage
Brad Barron - George Clooney
A je l' istina da je Alan Ford nacrtan po Ian McKellen-u?



nije. po piter o tulu. nisam siguran ni da je nik po kejdžu, rajder je izašao malo ranije, pre nego što je kejdž postao slavana

evo Bane nam je tu pa neka on iznese citavu galeriju svojih likova od klinta ,preko džek nikolsona i cifa pa sve do kosmatog teli savalasa



Ustvari, Nick Raider je nacrtan po Robertu Mitchumu...tako bar piše u prvom broju, Dnevnikovo izdanje...
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/02/2010 : 13:46:50  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
Nik Rajder je Robert Mitchum.
Kod mene u stripovima ima dosta takvih likova, ali su uglavnom u prolazu. Teli Savalas (u stripu Porucnik Tara - inace Klint Istvud) je u originalu bio celav (zato je i dobio nadimak Cupavi) ali su se u Dnevniku plasili da bi Savalas mogao da ih tuzi (nije nego.)pa su trazili da mu docrtamo kosu.
Najvise njih na gomili sam nacrtao u Tarzanu u epizodi Kolekcionar. Od Lepe Brene i Miroslava Ilica preko Dzoan Kolins do Stanlija i Gruca. Plus ekipa iz Marketprinta. Ali, to je samo kao gosti na prijemu.
Istvuda, naravno ima u velikim kolicinama.
Najzanimljiviji je kao Walter (od Walter Coogan - Coogan's Bluff) Shockley (od Ben Shokley - The Gauntlet).
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 05/02/2010 : 13:59:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
ken parker i magicni vjetar su isto glumci
plus još puno epizodnih likova u njima
u juliji ima još puno glumaca koji se stalno pojavljuju: john malkovich, woopy goldberg, nick nolte, john goodman, plus još u svakoj epizodi pokoji izvan stalne postave - mislim cak da je to u juliji pretjerano

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

il cattivo
Average Member



Croatia
858 Posts

Member since 25/05/2005

Posted - 05/02/2010 : 14:10:20  Show Profile Show Extended Profile  Send il cattivo a Private Message
Ima li neki lik uopce da nije po nekom glumcu?
Zašto nisu po nekim drugim likovima?
Iritira me to.

To really live you must almost die
And it happened just that way with me
Go to Top of Page

sabko
New Member



Bosnia and Herzegovina
216 Posts

Member since 12/08/2008

Posted - 05/02/2010 : 14:51:03  Show Profile Show Extended Profile  Send sabko a Private Message
Nevjerovatno. Niko nije spomenuo:
Alan Ford - Peter O'Toole
Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 05/02/2010 : 15:01:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message
quote:
Originally posted by il cattivo

Ima li neki lik uopce da nije po nekom glumcu?
Zašto nisu po nekim drugim likovima?
Iritira me to.



verovatno postoji sijaset nekih likova koji nisu po glumcima nego su po babu po stricevima, po muzicarima, po ovome po onome. Zašto se uzimaju modeli? Verovatno je tako zato što
1. filmski glumci su po prirodi svog posla autenticne, karakteristicne njuške inace ne bi bili glumci. Ne kaže se džabe ono : lep kao filmski glumac
2. oni su takodje medijski eksponirani. Slikaju ih iz profila, iz anfasa, odozgo, odozdo tako da crtacima pružaju solidnu bazu za detaljno profilisanje svojih likova
Go to Top of Page

Bardho
Senior Member

1943 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 05/02/2010 : 15:58:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Bardho a Private Message


Ken Parker = Robert Redford
Magicni Vjetar = Daniel Day Lewis
iz Julie: detektiv Irving = John Goodman
porucnik Webb = John Malkovich
onaj njen detektiv = Nick Nolte
Nathan Never je takoder dobio izgled po jednom glumcu al se ne mogu sjetiti kako se zove.

Izgleda da talijani baš i nemaju prebujnu maštu kad je u pitanju kreiranje likova pa "posuduju" izgled.
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 05/02/2010 : 16:29:36  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
lee marvin je ušetao u XIII
Go to Top of Page

il cattivo
Average Member



Croatia
858 Posts

Member since 25/05/2005

Posted - 05/02/2010 : 17:00:12  Show Profile Show Extended Profile  Send il cattivo a Private Message
quote:
Originally posted by mlLandj3

quote:
Originally posted by il cattivo

Ima li neki lik uopce da nije po nekom glumcu?
Zašto nisu po nekim drugim likovima?
Iritira me to.



verovatno postoji sijaset nekih likova koji nisu po glumcima nego su po babu po stricevima, po muzicarima, po ovome po onome. Zašto se uzimaju modeli? Verovatno je tako zato što
1. filmski glumci su po prirodi svog posla autenticne, karakteristicne njuške inace ne bi bili glumci. Ne kaže se džabe ono : lep kao filmski glumac
2. oni su takodje medijski eksponirani. Slikaju ih iz profila, iz anfasa, odozgo, odozdo tako da crtacima pružaju solidnu bazu za detaljno profilisanje svojih likova


E pa baš zbog tih razloga me to i iritira.I onda kad citam Juliu promatram Audrey Hepburn i pitam se otkud ce izviriti Spencer Tracy...kad tamo John Malkovich..
Dok citam Ken Parkera, gledam gdje je Paul Newman...
Itd...
Znam da je teško u tom sijestetu likova izmisliti neku potpuno novu facu koju još nisi vidio u životu...ali, kod Bonellia je to preizraženo...

To really live you must almost die
And it happened just that way with me
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 05/02/2010 : 18:12:37  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
a lancaster je corto
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/02/2010 : 19:33:06  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
quote:
Originally posted by il cattivo
I onda kad citam Juliu promatram Audrey Hepburn i pitam se otkud ce izviriti Spencer Tracy...kad tamo John Malkovich..




Sve si pobrko. Spenser Trejsi i KETRIN Hepbern
Go to Top of Page

il cattivo
Average Member



Croatia
858 Posts

Member since 25/05/2005

Posted - 05/02/2010 : 21:07:16  Show Profile Show Extended Profile  Send il cattivo a Private Message
quote:
Originally posted by cat claw

quote:
Originally posted by il cattivo
I onda kad citam Juliu promatram Audrey Hepburn i pitam se otkud ce izviriti Spencer Tracy...kad tamo John Malkovich..




Sve si pobrko. Spenser Trejsi i KETRIN Hepbern


Pa kako sve, samo jedno ime
Cudim se da nisu rommel i dr.strangelove vec skocili na zadnje noge

To really live you must almost die
And it happened just that way with me
Go to Top of Page

Insp. Jacques Clouseau
New Member



Norway
156 Posts

Member since 21/04/2009

Posted - 05/02/2010 : 21:17:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Insp. Jacques Clouseau a Private Message
A tu je i plavokosi Robert Redford u ulozi MacCoy-a....

Edited by - Insp. Jacques Clouseau on 05/02/2010 21:18:22
Go to Top of Page

Insp. Jacques Clouseau
New Member



Norway
156 Posts

Member since 21/04/2009

Posted - 05/02/2010 : 21:24:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Insp. Jacques Clouseau a Private Message
Posto je Branko Plavsic statirao u filmu Kelijevi Heroji, a po njemu je nacrtan Kelly Brando, da li i on ulazi u ovaj spisak?

Jel`se secas Bane u kojoj sceni se pojavio Branko..?
Inace,Kelijevi Heroji mi je jedan od najboljih filmova...Ehh...Djecacke uspomene..Koji je to bio prevod u onoj beogradskoj verziji..Ubacoka..Tektonac..Cak i u jednoj sceni Telly Savalas nazove Clinta "mudroser" (wise guy)
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 05/02/2010 : 21:36:43  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by rommel

lucky Luke ih isto ima
Jack Palance - Protiv Pata Pokera
Lee Van Cliff - Lovac na Nagrade
David Niven - u Kalamiti Džejn
itd itd


Robert Mitchum-Put za Vajoming
Louis de Funes-Jednoruki bandit


inache robert mitchum u putu za vajoming je moja davnasnja izmisljotina nigdje to nije izricito navedeno ali jedan od likova koji izgubi duel na macevanju mi tako lici na mitchuma da vjerojaton i jest
Go to Top of Page

www2
Senior Member



Croatia
1040 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 05/02/2010 : 22:01:42  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message
Bela Rakosi = Bela Lugosi
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000