forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Zagor topic
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 489

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 15/12/2009 : 17:20:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
Za sve one koji jedva čekaju da opanjkavaju: na adresi http://www.erb.150m.com/tarzan_gk.htm nalaze se naslovnice Tarzana u izdanju Golden Key Comicsa, pa ko voli nek` izvoli i pronadje sve "originale" Ferijevih naslovnica. Odmah zatim preporučujem adresu
http://www.sergiobonelli.it/auto/listarr_1?collana=10&code=arr_1zagor. Tamo će znatiželjnici pronaći sve Zagorove naslovnice. Ima ih nekoliko stotina, a 99,99% njih uradio je upravo Ferri. Dakle, dosta materijala za poredjenje.
P.S. Evo i nekoliko naslovnica za koje nije odgovoran Ferri, već autori koji su, čini mi se, kopirali sami sebe! Gle, čuda! A svi mislili da se ponavlja samo napred pomenuti!






"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 15/12/2009 : 17:21:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
I onda precrta/prekopira desetak naslovnica kao hommage! Malo morgen

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 15/12/2009 : 17:39:38  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

I onda precrta/prekopira desetak naslovnica kao hommage! Malo morgen


ako radis pola stoljeca kao crtac i ako imas veliki broj ljudi koje postujes kao svoje ucitelje... sto je desetak hommagea naslovnica u toj cjelini?
budi realan, covijek koji je nacrtao na tisuce crteza bas u tih desetak naslovnica nije dobio inspiraciju... ne znam... prisralo mu se i nije imao vremena nista smisliti pa je jednostavno ukrao naslovnice.
Go to Top of Page

bubo
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1398 Posts

Member since 16/02/2008

Posted - 15/12/2009 : 17:49:37  Show Profile Show Extended Profile  Send bubo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by Renky

I onda precrta/prekopira desetak naslovnica kao hommage! Malo morgen


ako radis pola stoljeca kao crtac i ako imas veliki broj ljudi koje postujes kao svoje ucitelje... sto je desetak hommagea naslovnica u toj cjelini?
budi realan, covijek koji je nacrtao na tisuce crteza bas u tih desetak naslovnica nije dobio inspiraciju... ne znam... prisralo mu se i nije imao vremena nista smisliti pa je jednostavno ukrao naslovnice.

Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 15/12/2009 : 17:56:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
Bravo, grofice!
Da je Ferri prekopirao deo naslovnice, atmosferu ili sl. moglo bi se govoriti o plagiranju. S obzirom da je reč o uzimanju glavnog motiva naslovnica pre je reč o hommageu, i to liku koji se nalazi u osnovi Zagora. Da li je neko pomenuo da je Zagijeva životna storija, recimo, slična Tarzanovoj? Ili Tarzanova Moglijevoj? Ili je možda Tex jedini heroj kojem su ubili voljenu? Da li se samo meni čini da Heroes (inače, odlična serija), malčice, nalikuje Marvelovom X-Men?
Ovde je reč o crtaču čiji se talenat ne može dovesti u pitanje i najvećoj izdavačkoj kući u Italiji, i jednoj od najvećih u Evropi, a onih nekoliko stotina naslovnica dokazuju da je Ferri sposoban da sam uradi naslovnicu.
Žao mi je što u ovom kontekstu pominjem genijalca poput Kuberta, ali... drugi crtež je, naravno, delo velikog Hogartha.








"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."

Edited by - Rick on 15/12/2009 18:00:58
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 15/12/2009 : 17:59:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
I da, ovako možemo do sutra!

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

Bruce Springsteen
Advanced Member



5545 Posts

Member since 28/10/2008

Posted - 15/12/2009 : 18:21:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Bruce Springsteen a Private Message  Reply with Quote
@ Rick

Svaka čast druže na pojašnjenjima


@ grofica Varga

Ylenia dobro došla na forum I tebi svaka čast na komentarima
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22299 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 15/12/2009 : 19:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Bruce Springsteen




@ grofica Varga

Ylenia dobro došla na forum I tebi svaka čast na komentarima


i mene je impresionirala sa odgovorima
ako nastavi ovako mozda zavadi dva prijatelja kao nas dvojicu.U stvari racunajuci Ricka ,TROJICU.Opasne su te zene

dobro dosla grofice


Edited by - King Warrior on 15/12/2009 19:48:33
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17231 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 15/12/2009 : 19:51:40  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message  Reply with Quote
Jasno je da Ferri nije plagijator ama bas ni najmanje. Ja sam to mnogo puta napominjeo komentarisuci njegove crteze u novijim stripovima kako su prepuni novih i originalnih poza sto Zagora (posebno u borbi) sto svih ostalih likova. Dakle, on nikada ne gleda cak ni ono sto je on nacrtao, jer da nije tako, zar mislite da bi pravio takve greske u proporcijama ekstremiteta kakve je vec dvadesetak puta pravio na naslovnicama tokom poslednjih desetak godina.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 15/12/2009 : 19:57:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ---dp---
Dakle, on nikada ne gleda cak ni ono sto je on nacrtao, jer da nije tako, zar mislite da bi pravio takve greske u proporcijama ekstremiteta kakve je vec dvadesetak puta pravio na naslovnicama tokom poslednjih desetak godina.



Hi hi hi...

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25147 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 15/12/2009 : 20:03:37  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

quote:
Originally posted by ---dp---
Dakle, on nikada ne gleda cak ni ono sto je on nacrtao, jer da nije tako, zar mislite da bi pravio takve greske u proporcijama ekstremiteta kakve je vec dvadesetak puta pravio na naslovnicama tokom poslednjih desetak godina.



Hi hi hi...




Ho ho ho...

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 15/12/2009 : 20:04:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by Renky

I onda precrta/prekopira desetak naslovnica kao hommage! Malo morgen


ako radis pola stoljeca kao crtac i ako imas veliki broj ljudi koje postujes kao svoje ucitelje... sto je desetak hommagea naslovnica u toj cjelini?
budi realan, covijek koji je nacrtao na tisuce crteza bas u tih desetak naslovnica nije dobio inspiraciju... ne znam... prisralo mu se i nije imao vremena nista smisliti pa je jednostavno ukrao naslovnice.



Jesan li ja reka da mi smeta da je "jednostavno ukrao naslovnice". Ne!
Nego kažem da to onda nije hommage. Zar ne?

I dalje, slična poza nikada nije upitna. Ako se poštuju najelementarnija pravila anatomije tu nema puno prostora za različitost osim u izmjenama rakursa.

No opet, za deset minuta mogu pronaći bar 5 primjera čistog kopiranja od strane Ferrija ali ne uzimam to za zlo. Što da ne, pogotovo ako to urednik ne skuži i na kraju masno plati.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25147 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 15/12/2009 : 20:05:53  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Inače, spominjanje hommagea u kontekstu sa ovim Zagorovim/Tarzanovim naslovnicama nema ama baš veze s vezom...žao mi je, ali tako je. Takođe ne govori o tome da je Ferri plagijator, ali hommage????

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 15/12/2009 : 20:09:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Bruce Springsteen

@ Rick

Svaka čast druže na pojašnjenjima




Koja ne drže vodu. Naprotiv, ova dva primjera bi bili zorniji prikaz hommagea nego čisto kopiranje. Pa neka i kopiranje ali ne toliko puta. Doduše, Ferri je radio i hommage samom sebi nacrtavši iste naslovnice za Mister Noa i Zagora tako da ste možda i u pravu. Voli se čovik hommageirati

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 15/12/2009 : 20:09:41  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Inače, spominjanje hommagea u kontekstu sa ovim Zagorovim/Tarzanovim naslovnicama nema ama baš veze s vezom...žao mi je, ali tako je. Takođe ne govori o tome da je Ferri plagijator, ali hommage????



A da pojasniš malo ove tvrdnje?? O čemu se onda govori

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 15/12/2009 : 20:14:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PAJDO

quote:
Originally posted by manhunter

Inače, spominjanje hommagea u kontekstu sa ovim Zagorovim/Tarzanovim naslovnicama nema ama baš veze s vezom...žao mi je, ali tako je. Takođe ne govori o tome da je Ferri plagijator, ali hommage????



A da pojasniš malo ove tvrdnje?? O čemu se onda govori



Mogu ja?
O tome da je posegao u određenim trenutcima za tuđim radovima kopiravši ih do detalja. No u onoj gomili naslovnica naravno da se ne može o njemu govoriti kao o plagijatoru jer činjenica da su sve kopije iz ranijeg perioda. Malo se "pogura" a onda mu se stabilizirala stolica.

No NIJE hommage!

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17231 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 15/12/2009 : 20:20:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message  Reply with Quote
Samo se podsmevajte vas dvojica... pogledajte unutar stripa, bilo kojeg novijeg Ferrijevog i to malo pazljivije...
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 15/12/2009 : 20:22:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
Sve u svemu, meni više nikako nije jasno otkud je to Ferri toliko popularan crtač u Italiji, i još više kod nas, kada ima toliko mana A pritom je karijeru izgradio na plagijatima!
I što ga uopšte gazda Boneli drži kao ilustratora na naslovnicama, iako njegova ruka i vid nisu ono što su bili Verovatno zato što i nije baš toliko popularan crtač koliko sam ja mislio. I verovatno zato što većina od nas nekoliko desetina hiljada Zagijevih fanova čeka novu naslovnicu kako bi se podsmevalo Zagijevim predugačkim rukama

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."

Edited by - Rick on 15/12/2009 20:23:15
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10852 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 15/12/2009 : 20:26:32  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
Dobro dosao u zivot Riki . Vremenom ces da postavljas mnoga glupa pitanja i samom sebi, zasto sam ovo, zasto sam ono itd
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25147 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 15/12/2009 : 20:28:34  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky


Mogu ja?
O tome da je posegao u određenim trenutcima za tuđim radovima kopiravši ih do detalja. No u onoj gomili naslovnica naravno da se ne može o njemu govoriti kao o plagijatoru jer činjenica da su sve kopije iz ranijeg perioda. Malo se "pogura" a onda mu se stabilizirala stolica.

No NIJE hommage!



Ok pretpostavljam da je ovo "mogu ja?" bilo samo retoričko pitanje...


@hommagisti
Ja jesam neobavešten i samo u prolazu, ali hommage se uvek naglašava, očigledan je na prvi pogled. A kod nekih radova (ne samo Ferrija) to baš i nije slučaj. Tarantino je ok primer.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 15/12/2009 : 20:31:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Pa mene oduševljava i fascinira baš ta misterija popularnosti.

Znaš li da osim dužih/kraćih nogu/ruku ima i naslovnica na kojoj Zagor ima na jednoj ruci 6 prstiju?

Šalu na stranu, Ferri je majstorski odradio gomilu ranijih epizoda. Kasnije je došlo vjerovatno i do zasićenosti i lagane nonšalancije. Kažu čak da ne koristi gumicu pri radu, čak da direktno tušira. Jel' to istina ne znam ali ako je... eto opravdanja za greške ali i još veće fascinacije jer ih je onda premalo!!! Mizerno malo! Ako je istina da radi direktno. Onda je genijalac.

A ja mu nosija torbe.

I tjedan dana nakon rukovanja sa njim nisan pra ruke

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

henry
Senior Member



Serbia
1434 Posts

Member since 20/09/2005

Posted - 15/12/2009 : 20:35:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit henry's Homepage  Send henry a Private Message  Reply with Quote
Bre ljudi, šta vam je, čovek samo crtao Zagorove naslovnice, ajd da je radio nešto stvarno bitno...

Košta toliko da si ga vi, s prihodima koje imate, iz Despotije Ace Velikog teško možete priuštiti.
Drž se ti svog Ace i ostavi se civiliziranog svijeta i EU, nije to za takve!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25147 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 15/12/2009 : 20:39:34  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ferri je legenda, ne znam oko čega se raspravljate???
Renky, pališ raju opet,a??

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 15/12/2009 : 20:40:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Prokletstvo!

Otkriven sam!

Opet!


"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 15/12/2009 : 20:41:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
Zašto svi jednostavno i jednoglasno ne odamo respect!


"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page
Page: of 489 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.38 seconds. Snitz Forums 2000