forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Trabunjanje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 19/12/2009 : 09:46:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message  Reply with Quote


http://crtaniromani.blogspot.com/2009/12/dvije-strane-jednadzbe.html

www.stripgen.com

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/12/2009 : 10:05:29  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
-ali još uvijek bi prodaja albuma bila slaba jer premalo nude za svoju cijenu.

- Od zemalja lige petice, strip je uspješan samo u Francuskoj, što znači da je ona anomalija, zahvaljujući spletu povijesnih okolnosti. Dodajmo još i Japan i SAD, i ispada da je strip-industrija opet privilegija najbogatijih.



I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/12/2009 : 10:48:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Da, to je više manje to. Tradicija i navika i kupovna moć i veličina tržišta. To je, uostalom, vidljivo i kod nas, usporedite npr. SMG i Stripoteku. Oba magazina ciljaju na istu publiku, koja bi ih, po logici stvari, trebala oba i kupovati, ali ocito nije tako. Zasto? Pa navika i tradicija je na strani Stripoteke koju ljudi kupuju po inerciji, dok Smg to treba tek stvoriti. Ali, po koju cijenu?

Trouble will find me
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 19/12/2009 : 10:56:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
zabavno, zanimljivo, kul
a nes ti izbora

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/12/2009 : 11:00:39  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Hmmmmm, da li je prodaja strip albuma (integrala) slaba zato što nude premalo za svoju cenu?????

I da li je uspeh stripa u Francuskoj anomalija, zahvaljujući "spletu istorijskih okolnosti"????

Usudio bih se da se ne složim, ali dobro.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 19/12/2009 : 11:58:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
manhunteru, mislim da je hoh dobro to srocio i vjerojatno je bacio usporedbu integral:druga vrsta zabave za jednake pare. Npr 1 integral kojeg citas 3 sata i 7 kino karti koje vrijede zabavu za 15 sati. Ili 1 integral : 1/2 video igre najnovije!!!(originalna) koju igras 2 mjeseca/2= opet mjesec dana zabave za iste pare itd, itd
A ovaj drugi dio o anomaliji je apsolutna istina, dakle opet hoh u sridu. Covik zna, jebiga.

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign

Edited by - Rico on 19/12/2009 11:58:47
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/12/2009 : 12:14:15  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rico

manhunteru, mislim da je hoh dobro to srocio i vjerojatno je bacio usporedbu integral:druga vrsta zabave za jednake pare. Npr 1 integral kojeg citas 3 sata i 7 kino karti koje vrijede zabavu za 15 sati. Ili 1 integral : 1/2 video igre najnovije!!!(originalna) koju igras 2 mjeseca/2= opet mjesec dana zabave za iste pare itd, itd


Po ovoj formuli možemo uporediti i neke druge stvari, pa bismo došli do računice da nam se život uopšte ne isplati.




quote:
Originally posted by Rico
Covik zna, jebiga.



Slažem se sa svime osim sa te dve tvrdnje, ali dobro.
Povlačim se u svom neznanju...

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 19/12/2009 12:15:35
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/12/2009 : 12:23:30  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rico

manhunteru, mislim da je hoh dobro to srocio i vjerojatno je bacio usporedbu integral:druga vrsta zabave za jednake pare. Npr 1 integral kojeg citas 3 sata i 7 kino karti koje vrijede zabavu za 15 sati. Ili 1 integral : 1/2 video igre najnovije!!!(originalna) koju igras 2 mjeseca/2= opet mjesec dana zabave za iste pare itd, itd
A ovaj drugi dio o anomaliji je apsolutna istina, dakle opet hoh u sridu. Covik zna, jebiga.


Covjek moze jednu zvakacu gumu 5-6 sati zvakati

Ne znam bas koliko je ok ovo sto se daju pare i sta se za to dobije. To nekako moze svako za sebe da odluci. Ono sto je tacno je to da albumi recimo kostaju isto ili skoro isto, neki su cak i skuplji nego u Francuskoj ili velikim zemljama, dok su plate npr. neuporedivo manje. To je izmedju ostalog vjerovatno bitna stvar koja doprinosi ogranicenom kupovanju stripova,pogotovo skupljih albuma.
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 19/12/2009 : 12:24:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
Ne, ne, to ne vazi za mene i za tebe, vec za ogroman dio drugih ljudi, negdje 95%. nisam rekao da je to dobro nego da je tako.
Ako imas placu 500 eura, za zabavu ti ostaje 50 eura misecno, pa sad biraj di ces ih spičkat. Eto to san mislija, a ne znan jel to i hoh tija rec:)
Ono "covik zna" je onako zajebancija, nije na racun tebe ni nikoga, nemoj se ljutit prika.
Aj zivija

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 19/12/2009 : 12:26:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Rico

manhunteru, mislim da je hoh dobro to srocio i vjerojatno je bacio usporedbu integral:druga vrsta zabave za jednake pare. Npr 1 integral kojeg citas 3 sata i 7 kino karti koje vrijede zabavu za 15 sati. Ili 1 integral : 1/2 video igre najnovije!!!(originalna) koju igras 2 mjeseca/2= opet mjesec dana zabave za iste pare itd, itd
A ovaj drugi dio o anomaliji je apsolutna istina, dakle opet hoh u sridu. Covik zna, jebiga.


Covjek moze jednu zvakacu gumu 5-6 sati zvakati

Ne znam bas koliko je ok ovo sto se daju pare i sta se za to dobije. To nekako moze svako za sebe da odluci. Ono sto je tacno je to da albumi recimo kostaju isto ili skoro isto, neki su cak i skuplji nego u Francuskoj ili velikim zemljama, dok su plate npr. neuporedivo manje. To je izmedju ostalog vjerovatno bitna stvar koja doprinosi ogranicenom kupovanju stripova,pogotovo skupljih albuma.


E, to san i ja reka samo na drugi nacin:)

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/12/2009 : 13:35:53  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Apsolutno stoji jednačina "koliko para, toliko muzike", tu se svi slažemo. I stoji i ono spomenuto da kada bi se baza čitalaca udvostručila, da je nesigurno da bi se to odrazilo i na prodaju albuma. Ali ne razumem onda sledeće dve rečenice:

Kupci za takav proizvod sigurno nisu casual prolaznici koji žele bar pola sata zabave, već poznavaoci sadržaja odgojeni u nekim drugim vremenima


ali još uvijek bi prodaja albuma bila slaba jer premalo nude za svoju cijenu. .

Ako već ljudi znaju(prva rečenica) šta ih čeka, i nisu površni čitaoci, već poznavaoci, zašto onda ti isti misle da ne nude dovoljno za svoju cenu?? Da li se tu misli na kvalitet ili obim izdanja???

Dozvoliću sebi da pomislim da je u pitanju kvalitet(pošto se radi o poznavaocima, a njima kvantitet nije u prvom planu), što znači da jedno integralno izdanje proizvoljnog strip junaka nema kvalitet za 25-30€????

I ako ti isti ljudi sutradan imaju prosečnu platu 2000€, a integrali budu i dalje koštali 30€, da li će onda ti integrali odjednom "nuditi više" za tu cenu???

Na to sam samo hteo da se osvrnem, pošto mislim da integrali imaju dobar odnos kvalitet:cena, ali je problem da se za to nema novca.

A naravno, moguće je da sam sasvim pogrešno razumeo tekst, pa se unapred izvinjavam i molim za objašnjenje.


A onaj "splet istorijskih okolnosti" ne razumem, žao mi je.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 19/12/2009 : 14:01:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Dozvoliću sebi da pomislim da je u pitanju kvalitet(pošto se radi o poznavaocima, a njima kvantitet nije u prvom planu),


Ma kakvi, pogledaj samo rasprave na ovom forumu. Koliko ljudi se žalilo što Fibrin Zekan neće ići u intergralima? O nedavnoj raspravi trejd/sveske po pitanju Batmana da ne govorimo.

Kvantitet i ništa drugo.

Pardon, i lepše pakovanje.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/12/2009 : 14:09:06  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Djole

Ma kakvi, pogledaj samo rasprave na ovom forumu. Koliko ljudi se žalilo što Fibrin Zekan neće ići u intergralima? O nedavnoj raspravi trejd/sveske po pitanju Batmana da ne govorimo.

Kvantitet i ništa drugo.

Pardon, i lepše pakovanje.




A ne, ne dozvoljavam zamenu teza nikako.
U tekstu se NIGDE ne spominje stanje na forumu stripovi.com, već, koliko sam razumeo u državi Hrvatskoj.
Na ovom forumu ljudi žale za kvantitetom i kukaju na dizajn, na nekim drugim svršavaju na sam pomen nekih izvikanih autora (a usuđujem se da pomislim da dosta njih jednostavno plva sa strujom, da "ne ispadnu glupi"), ali to ne vidim u samom tekstu, i to nema ama baš nikakve važnosti za ovo o čemu govorimo.

Rečenica koja me je možda navela na pogrešan put razmišljanja je: "Kupci za takav proizvod sigurno nisu casual prolaznici koji žele bar pola sata zabave, već poznavaoci sadržaja odgojeni u nekim drugim vremenima...". A takvih ima, pretpostavljam, na svim strip forumima ovog sveta, tako da ne bih tu mešao babe i žabe.
A sklon sam da pomislim da velika većina poznavalaca i ne učestvuje u forumima. Ne znam zašto, jednostavno imam takav osećaj.


I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 19/12/2009 : 14:37:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter
Na ovom forumu ljudi žale za kvantitetom i kukaju na dizajn, na nekim drugim svršavaju na sam pomen nekih izvikanih autora (a usuđujem se da pomislim da dosta njih jednostavno plva sa strujom, da "ne ispadnu glupi")


Apsolutno se slažem sa izrazom "plivanje sa strujom" jer infišanost u jednoumlje straši mnoge koji bi tu i tamo i prigovorili/progovorili pa je bolje šutit nego biti razapet. Primjer je nedavna pričica oko jednog naslova koji apsolutno prati naslov originala. Netko je u samoj najavi broja izrazija nezadovoljsvo naslovom i krenula je lavina copycata. Na upit šta je čudno samo je kontroverzni lektor imao repliku, pa recimo, dobro argumentiranu ( tek toliko da ne napišem da je bija u pravu jer mislim da je bilo prostora za dodatnu diskusiju ). A tko je često prozivan zbog primjedbi? Baš on, jer je HoH shvatio uzaludnost a ne želi primjeniti blaži pristup inače bi bija prvi. I baš prozivani lektor uvik ima argumentirani stav... ali ga macani opet grizu. Daleko od toga da sam ja jezični čistunac ali ako nekome smeta, ima pravo tome prigovoriti. Pogotovo argumentirano.
quote:
Originally posted by manhunter
A sklon sam da pomislim da velika većina poznavalaca i ne učestvuje u forumima. Ne znam zašto, jednostavno imam takav osećaj.


Ne moraš biti poznavatelj stripa da prepoznaš uzaludnost bilo kakve suvisle priče a da te netko od "poznavatelja" popljuva, bez argumenata, of kors. Znači dobar ti osjećaj

Odavno sam mišljenja da su; Pizza, narodnjaci i ..... ( ime stripa dopišite sami ) potpuno ista kategorija.
U prosjeku ako 3 od 4 osobe hoće nešto drugo, prevlada ona jedna koja želi neku od tri spomenute kategorije. Agresivno i do koske!

Pri tome ne omalovažavam možebitne kvalitete bilo čega, ukusi su različiti i do je odlično. Loše bi bilo da nije tako. No, ovdje na forumu, ako nisi u "jatu" onda si protiv.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Bob Rok
Advanced Member



4922 Posts

Member since 11/03/2009

Posted - 19/12/2009 : 14:43:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Bob Rok a Private Message  Reply with Quote
Pa, dobro, ionako elita u drustvu ne cini vise od 5 posto (mislim na intelektualnu, ne materijalnu )

Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube i umiru kada ljube.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/12/2009 : 14:43:54  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky
No, ovdje na forumu, ako nisi u "jatu" onda si protiv.




Dohvatio si se upravo onog što nisam želeo da postane tema.


Ali si u pravu.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 19/12/2009 : 14:51:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Djole

quote:
Originally posted by manhunter

Dozvoliću sebi da pomislim da je u pitanju kvalitet(pošto se radi o poznavaocima, a njima kvantitet nije u prvom planu),


Ma kakvi, pogledaj samo rasprave na ovom forumu. Koliko ljudi se žalilo što Fibrin Zekan neće ići u intergralima? O nedavnoj raspravi trejd/sveske po pitanju Batmana da ne govorimo.

Kvantitet i ništa drugo.

Pardon, i lepše pakovanje.



A tek pakovanje i mentalitet stada. Sad ću opet slučajno opaučiti po Fibrinim izdanjima, samo zato jer mi ona prva padaju na pamet. Recimo Toppijev Sharaz-De i vjerojatno budući Rip Kirby, svi su bezrezervno puni hvale za njih, a osamdesetih, kada su izlazili u zagrebačkom Strip-magazinu jedan do drugoga, to su bili smatrani drugorazrednim stripovima. Sad, ili se vremena i vrednovanje mijenjaju, ili ljepše pakiranje i Fibrin TM isti sadržaj plasiraju 30 godina poslije i čine čuda. Ma zapravo, vraga čuda, više se prodavao drugorazredni magazin prije 30 godina, nego danas 50 vrhunskih izdanja skupa.

Times are changing.



www.stripgen.com
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 19/12/2009 : 15:21:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Bob Rok

Pa, dobro, ionako elita u drustvu ne cini vise od 5 posto (mislim na intelektualnu, ne materijalnu )



Mooožda si shvatija pogrešno pa ajmo malo priformulirat. Ne smatram da uopće postoji elita. I ne želim da postoji. Puno je prostora u stripu ( o tome ću jer je ovo ipak strip forum ) di svi možemo učiti jedni od drugih. Nema onoga tko je Bogomdan i koji zna sve. Ako netko misli da je takav onda je u zabludi. Nitko ne zna sve. Jedni vole ovo drugi ono ali uvik na nekom polju netko odskače i guštam učit od takvih ljudi. Makar i beznačajne stvari. Još bolje ako mogu i uzvratiti.

Uz toleranciju, na ovom forumu nam fali i učenje od drugih... makar se ne slagali sa njihovim stavovima.

@manhunter
Pa da, šta nekoga briga o mom poslu.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter

Edited by - Renky on 19/12/2009 15:43:14
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/12/2009 : 15:31:18  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Ne smatram da uopće postoji elita. I ne želim da postoji. Puno je prostora u stripu ( o tome ću jer je ovo ipak strip forum ) di svi možemo učiti jedni od drugih. Nema onoga tko je Bogomdan i koji zna sve. Ako netko misli da je takav onda je u zabludi. Nitko ne zna sve. Jedni vole ovo drugi ono ali uvik na nekom polju netko odskače i guštam učit od takvih ljudi. Makar i beznačajne stvari. Još bolje ako mogu i uzvratiti.


Uz toleranciju, na ovom forumu nam fali i učenje od drugih... makar se ne slagali sa njihovim stavovima.





I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 19/12/2009 15:39:16
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 19/12/2009 : 15:31:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Hrvatska ima malo stanovnika.
A od tih malo stanovnika, vrlo malo je ljubitelja stripa.
I to malo ljubitelja stripa su Bonelli ljubitelji koji svoju privrženost nose uglavnom iz 70-tih i 80-tih godina.
Ljubitelja BD-a ima, ali još manje.
Ovaj novi val izdavanja stripova je još dosta mlad (tek nekoliko godina) i još nije dočekao novu generaciju ljubitelja stripa. Ta generacija je u stvaranju, ali za to treba vrijeme. Novih izdavača i izdanja je relativno puno i svi žele prodati (čisto normalno), ali iz gore navedenih razloga, kupaca još uvijek nema dovoljno.
Ono dobro je rastuća popularnost stripa. Vremenom i nadajmo se povećanjem kupovne moći, doći će sve na svojem mjesto...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/12/2009 : 15:42:04  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
da ali kod nas je nezaobilazno pricati o cijenama kada se radi o stripovima. Da zivim tu kod nas i imam platu 500-1000€, sigurno bi bio ogroman luksuz citati kvalitetne albume od 20-30€, ili one mrsave za nesto manju ali ipak osjetnu cijenu. Vjerovatno bi citao Texa(onog jeftinog) i slicne. Mozda ljudi bi htjeli, ali ne moze se raditi samo za stripove. To je jedan od glavnih razloga zasto nije u redu podcijenjivati i pljuvati po onima sto se drze Bonellija, jer dodje mu ga isto kao da nekome covjek kaze u lice da je gubitnik jer nije bogatas.
Sto se tice stvari sto je THOH spomenuo. Ovaj sajt je dobra reklama za Fibrine,BP i ostale stripove. Stvari se izdaju, hvalospjevi sljede. To je mozda razlog zasto imaju drugaciji standing nego prije.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/12/2009 : 15:46:44  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky


@manhunter
Pa da, šta nekoga briga o mom poslu.




Neeeeeeeeeeeeeeeee!!!!! Nisam tako mislio, izbrisao sam zato što sam hteo da podvučem tvoje tvrdnje za stanje po forumima, i razne "doktore stripa", a ne zato što mi je to smetalo...

Jebemti i iternet, kad je dvodimenzionalan, pa se neke stvari izgube usput, to jest, njihovo značenje..

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 19/12/2009 15:47:57
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 19/12/2009 : 16:04:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Ma znan, u stvari sa onim san tija reći kako se uvik možeš pozitivno iznenadit. Naučit nešto, sa bilo koje strane dolazilo.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Bob Rok
Advanced Member



4922 Posts

Member since 11/03/2009

Posted - 19/12/2009 : 16:06:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Bob Rok a Private Message  Reply with Quote
Smatram da strip mora imati umetnicku vrednost, pre svega. Nikad nisam ljubio superheroje... Vodim se time da kupim prvo ono za sta sam siguran da je dobro i da moram imati u svojoj kolekciji, a kasnije tek da sirim sferu interesovanja. Tako da sam ja primer kupca koji nece kupiti strip novog talasa franc-belg. skole... Sto ne znaci da ne bih zeleo, jednostavno sam sada bez takve mogucnosti... Sad sta sam hteo reci onim... Ne volim nametnute teme i misljenja... Ne volim kada neko prepisuje tudju misao... I infantilnu raspravu o stvarima koji ne pripadaju stripu, a pricamo o stripu Kada bi ljudi koji nisu na forumu ucetvovali u forumu, mislim da bi odnos bio isti, jednostavno je tesko ocekivati da poznavaoci samo gledaju sa strane Ja sebe najmanje smatram poznavaocem, nekad sam smatrao da je Tin Tin dobar strip (dok ga nisam procitao). Tako da sam skapirao da ne moze neko da me ubedi da je nesto dobro ili lose, a opet ne zelim da se pravim da jeste zato sto ima kultni status. Pricao si na nekoj temi da Korto nije ono sto izgleda, a ja se zacudio. "Zasto Korto, meni se cini kao odlican strip" (na osnovu procitane jedne epizode i odgledanog dugometraznog crtanog filma). Dakle, dok ne procitam, u zabludi sam i bolje je da ne ulazim u raspravu o necem sto ne poznajem dobro... Nekako mi neki strip ne ide uz Pink Floyd, recimo, kao sto mi ide uz Sinana Sakica. Tako je i u drustvu. Na to sam mislio kada sam spominjao elitu, mislio sam pre svega na moju zemlju, gde toliki procenat populacije, posle svega, ne zeli da bude talac "virusa", nego zeli da od njega pocne epidemija . Nadam se da si me shvatio

Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube i umiru kada ljube.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 19/12/2009 : 16:27:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
A vidiš, ja ne smatram da strip MORA imati umjetničku vridnost jer je ona i onako u "oku promatrača" što je davno rekao netko pametniji od mene. Vodim se prema subjektivnom osjećaju no ne znači da ću grčevito braniti svoj stav kao Bogomdan kao što ne znači da itko mora mijenjati svoj stav. Jednostavno kao i sa glazbom i drugim umjetnostima. Nekome se sviđa, nekome ne. Problem nastaje kad netko počne forsirati pa proizvede kontraefekt.
Ne sićan se za Corta, podsjeti me. Baš mi je on primjer "intelektualnog" stripa kojeg mnogi "vole/cijene" zbog uopćenog stava o remek-djelu. Meni je to drag, krasan strip. Nacrtan specifičnim stilom ali isto tako MENI vrlo često nerazumljiv. Naravno, znam i prihvaćam da nisan dovoljno načitan ili mi fali nekih drugih karika koje bi omogućile potpuno razumijevanje tog stripa no ja to priznajem. Zbog dijelova koje razumijem i koji su mi sjajni ja ga cijenim a zbog ostatka trudim se pohvatati karike koje nedostaju.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter

Edited by - Renky on 19/12/2009 16:27:53
Go to Top of Page

Bob Rok
Advanced Member



4922 Posts

Member since 11/03/2009

Posted - 19/12/2009 : 16:42:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Bob Rok a Private Message  Reply with Quote
Kljucna je recenica forsiranje i izazivanje kontraefekta. To je ono sto i ja mislim ... A strip vec ima umetnicku vrednost ako postoji smisleni pocetak, razrada i kraj i ako ideja nije bila vodjena komercijalnim gledistem, nego umetnickim Za Korta ne mogu da pricam, voleo bih da ga pazljivo procitam i proucim. Rekao si nesto slicno ovom, samo sto je bilo malo vise izreceno kao kritika... Ili ga ja tako shvatio Jednom je jedan citalac u Zabavniku postavio pitanje u vezi narodne muzike i njene popularnosti ovde, gde je pisac teksta zakljucio da je problem u nedovoljnom izboru tacnije u nedovoljnoj obavestenosti pojedinca o postojanju Bitlsa, Leonarda Koena i REM-a, recimo... I te da je bi bio u prilicu da bira, a da pre toga nije zatrovan, izabrao bi ritmicniju kompoziciju, pre svega

Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube i umiru kada ljube.

Edited by - Bob Rok on 19/12/2009 17:10:25
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000