forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Trabunjanje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/12/2009 : 17:08:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by The Hammer of Hell

quote:
Originally posted by Djole

quote:
Originally posted by manhunter

Dozvoliću sebi da pomislim da je u pitanju kvalitet(pošto se radi o poznavaocima, a njima kvantitet nije u prvom planu),


Ma kakvi, pogledaj samo rasprave na ovom forumu. Koliko ljudi se žalilo što Fibrin Zekan neće ići u intergralima? O nedavnoj raspravi trejd/sveske po pitanju Batmana da ne govorimo.

Kvantitet i ništa drugo.

Pardon, i lepše pakovanje.



A tek pakovanje i mentalitet stada. Sad ću opet slučajno opaučiti po Fibrinim izdanjima, samo zato jer mi ona prva padaju na pamet. Recimo Toppijev Sharaz-De i vjerojatno budući Rip Kirby, svi su bezrezervno puni hvale za njih, a osamdesetih, kada su izlazili u zagrebačkom Strip-magazinu jedan do drugoga, to su bili smatrani drugorazrednim stripovima. Sad, ili se vremena i vrednovanje mijenjaju, ili ljepše pakiranje i Fibrin TM isti sadržaj plasiraju 30 godina poslije i čine čuda. Ma zapravo, vraga čuda, više se prodavao drugorazredni magazin prije 30 godina, nego danas 50 vrhunskih izdanja skupa.

Times are changing.


Mislim da u Strip magazinu nije izlazio SharazDe nego neke druge Toppijeve kratke priče, ali nije bitno. Sve je stvar percepcije. Poanta je da i onda i sada slican postotak publike smatra Toppija za iznimnog autora, samo onda smo mi bili klinci pa je nama bio shit, a nije bilo strip foruma da procitamo da ima onih kojima se svidja, pa nam se cini da je onda svima bio drugorazredan. A danas, kad kazes "svi su bezrezervno puni hvale za njih", pogledaj topic o Sharaz-Deu i topic o Rip Kirbyju - svaki ima 60-tak postova (dakle, smijesno malo u odnosu na bilo koji npr. bonelli topic), a koje je ostavilo ukupno desetak ljudi. Dakle "svi" = "10 ljudi na forumu". Ostali šute, ali to nam je sasvim dovoljno da zaključimo što misle i koliko ih je briga:)

S druge strane, daleko od toga da image/brend nema ulogu. Fibra je očito uspjela postati brand i to vjerojatno donese poneki prodani primjerak viška, ali sve je to tako smijesno malo da ... Evo, ako se Sharaz-De proda u 250 primjeraka u godinu dana, to ce biti cudo. I definitivno ljudi hoce kvanitet, ne samo kvalitet. Mislim da je to i jedan od problema domaceg stripa i njegove slabe percepcije i prihvacanja. Ako tu nema bar deset-petnest epizoda po bar sto stranica, nije vrijedno spomena.

Trouble will find me
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/12/2009 : 17:25:30  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
Dakle "svi" = "10 ljudi na forumu". Ostali šute, ali to nam je sasvim dovoljno da zaključimo što misle i koliko ih je briga:)






Danas sam baš antiprotivan, pa moram da se osvrnem i na ovo.
Ne znam za ostale, ali eto ja postujem po skoro svim podforumima pomalo. Nekad i propustim da ostavim komentar na neku temu koja me zanima, a nekad moram da pišem nebulozne postove da bih nekoga ubedio da se kosi sa pravilima foruma, pa ne stignem na neke druge topice.

Kako god, sećam se tvog replaya na moj komentar na ovu aktuelnu i sledeću Fibrinu turu. Kada sam označio par stripova koji mi se sviđaju iz te ture, ti si napisao "hm, nisam ni znao da te takve stvari interesuju..". A eto, interesuju me, ali se nisam "gurao" u dosta rasprava da bi me neko zapazio.
A ionako, kao što reče Renky, ima dosta "zatvorenih grupa" na forumima, pa nekad komentari "autsajdera" budu jednostavno ignorisani. Pa se onda čovek zapita čemu postovanje??
Eto, i danas sam na ovoj temi "kontrirao", ne zbog kontriranja samog, niti da se napravim pametan, već zbog diskusije. Zvučala mi je zanimljiva tema, veoma, pa rekoh, što ne bismo pričali.

Zato kažem, ne možeš da znaš stvarno šta ljudi misle i koliko ih je briga, samo zato što postuju/ne postuju. Meni nije uvek zanimljivo da u topicu bilo čijeg novog izdanja napišem "super", "svaka čas", "vau, kako lepo izgleda", iako mi se neko izdanje sviđa.





I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/12/2009 : 17:28:56  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
Ostali šute, ali to nam je sasvim dovoljno da zaključimo što misle i koliko ih je briga:)

S druge strane, daleko od toga da image/brend nema ulogu. Fibra je očito uspjela postati brand i to vjerojatno donese poneki prodani primjerak viška, ali sve je to tako smijesno malo da ... Evo, ako se Sharaz-De proda u 250 primjeraka u godinu dana, to ce biti cudo. I definitivno ljudi hoce kvanitet, ne samo kvalitet. Mislim da je to i jedan od problema domaceg stripa i njegove slabe percepcije i prihvacanja. Ako tu nema bar deset-petnest epizoda po bar sto stranica, nije vrijedno spomena.


ja ipak mislim da je glavni razlog u parama.
Za normalne plate na nasim prostorima je album od 20€ luksuz.
Koliko vidim neki kupe sa vremena na vrijeme neki album, ali treba sve ispratiti, tek onda sve to kosta. Fibra, BP i nekoliko ostalih izdavaca. Znaci po meni, ljudi nemaju puno izbora gledavsi sa financijske strane. Vjerovatno da se moze kupovalo bi se sve redom, mozda ne svi ali dobar dio ljudi sa ovoga foruma, ovako ostaju jos uvijek sveske na 96 stranica koje kostaju 2€.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 19/12/2009 : 17:42:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Pa se ni ti od 2 Eura ne prodaju u mjeri dostatnoj da kažemo kako postoji strip tržište.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/12/2009 : 18:08:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Kako god, sećam se tvog replaya na moj komentar na ovu aktuelnu i sledeću Fibrinu turu. Kada sam označio par stripova koji mi se sviđaju iz te ture, ti si napisao "hm, nisam ni znao da te takve stvari interesuju..". A eto, interesuju me, ali se nisam "gurao" u dosta rasprava da bi me neko zapazio.
A ionako, kao što reče Renky, ima dosta "zatvorenih grupa" na forumima, pa nekad komentari "autsajdera" budu jednostavno ignorisani. Pa se onda čovek zapita čemu postovanje??
Eto, i danas sam na ovoj temi "kontrirao", ne zbog kontriranja samog, niti da se napravim pametan, već zbog diskusije. Zvučala mi je zanimljiva tema, veoma, pa rekoh, što ne bismo pričali.

Zato kažem, ne možeš da znaš stvarno šta ljudi misle i koliko ih je briga, samo zato što postuju/ne postuju. Meni nije uvek zanimljivo da u topicu bilo čijeg novog izdanja napišem "super", "svaka čas", "vau, kako lepo izgleda", iako mi se neko izdanje sviđa.


A zasto bi ostavljanje svog misljenja bilo "guranje"? Ne vidim razloga. I tko odredjuje tko je autsajder, a tko ne? Nitko, rekao bih. Sve ovisi o svakom članu. Jer, po meni, "ugled" svakog forumaša ovisi isključivo o njegovim komentarima i aktivnostima na forumu i sajtu. Ja npr. nisam znao da te neki stripovi zanimaju jer nikad o tome nisi pričao, kako bih znao?:)

Ali u pravu si, ne mogu stvarno znati, da.

Trouble will find me
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/12/2009 : 18:16:12  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Pa se ni ti od 2 Eura ne prodaju u mjeri dostatnoj da kažemo kako postoji strip tržište.




žalosno ali istinito

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/12/2009 : 18:38:30  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

A zasto bi ostavljanje svog misljenja bilo "guranje"? Ne vidim razloga. I tko odredjuje tko je autsajder, a tko ne? Nitko, rekao bih. Sve ovisi o svakom članu. Jer, po meni, "ugled" svakog forumaša ovisi isključivo o njegovim komentarima i aktivnostima na forumu i sajtu. Ja npr. nisam znao da te neki stripovi zanimaju jer nikad o tome nisi pričao, kako bih znao?:)

Ali u pravu si, ne mogu stvarno znati, da.



Možda je ono zvučalo kao da sam se uvredio, ali to naravno nije tako, nadam se da nisi to tako shvatio.
Naravno da iznošenje sopstvenog mišljenja nije guranje, ali kada čovek bude "ladno" ignorisan više puta, onda dolazi i ono pitanje "why bother?".

edit:U svakom slučaju, nadovezujem se na neku priču od danas, a eto, sebe stavljam u glavnu ulogu, na žalost.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 19/12/2009 18:48:46
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/12/2009 : 19:43:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Why bother? Pa ako ostavljaš komentar samo da bi ti netko odgovorio, onda u redu, razumijem onda to "čemu trud" razmišljanje. Ali, ako ostavljaš komentar jer imaš potrebu nešto reći, onda naravno da vrijedi truda. Mislim, evo, paralela s Fibrom - koliko sam stripova objavio, a prošli su relativno nezapaženo (da ne kažem da su ignorirani)? I što sad? Da kažem čemu sve to, za koga ja to radim? Pa ... za sebe. U tome je cijeli trik:) Radiš nešto za sebe i zbog sebe, a poslije, ako ima nekih reakcija, tim bolje. Ako nema, opet dobro, zadovoljio si sebe.

Trouble will find me
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/12/2009 : 20:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Why bother? Pa ako ostavljaš komentar samo da bi ti netko odgovorio, onda u redu, razumijem onda to "čemu trud" razmišljanje. Ali, ako ostavljaš komentar jer imaš potrebu nešto reći, onda naravno da vrijedi truda. Mislim, evo, paralela s Fibrom - koliko sam stripova objavio, a prošli su relativno nezapaženo (da ne kažem da su ignorirani)? I što sad? Da kažem čemu sve to, za koga ja to radim? Pa ... za sebe. U tome je cijeli trik:) Radiš nešto za sebe i zbog sebe, a poslije, ako ima nekih reakcija, tim bolje. Ako nema, opet dobro, zadovoljio si sebe.



Pa mislim da svako od nas ostavlja komentare zato što želi nešto da kaže, naravno. Ali pošto je ovo forum/diskusije, naravno da svako očekuje ponekad i feedback, čisto onako, radi reda.
Mada, nemam pojma kako smo došli do svega ovoga, nije mi bila namera da ja sad odjednom budem u centru pažnje (što inače ne volim).

Namera mi je bila da dobijem pojašnjenje/odgovor na moja dva pitanja sa početka (komentar na komentar, apropos onog feedbacka od malopre), ali ništa od toga kako izgleda.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/12/2009 : 20:20:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Da, obicno to tako završi, stvari odu u sasvim drugom smjeru.

Trouble will find me
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1583 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 19/12/2009 : 20:21:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by The Hammer of Hell

quote:
Originally posted by Djole

quote:
Originally posted by manhunter

Dozvoliću sebi da pomislim da je u pitanju kvalitet(pošto se radi o poznavaocima, a njima kvantitet nije u prvom planu),


Ma kakvi, pogledaj samo rasprave na ovom forumu. Koliko ljudi se žalilo što Fibrin Zekan neće ići u intergralima? O nedavnoj raspravi trejd/sveske po pitanju Batmana da ne govorimo.

Kvantitet i ništa drugo.

Pardon, i lepše pakovanje.



A tek pakovanje i mentalitet stada. Sad ću opet slučajno opaučiti po Fibrinim izdanjima, samo zato jer mi ona prva padaju na pamet. Recimo Toppijev Sharaz-De i vjerojatno budući Rip Kirby, svi su bezrezervno puni hvale za njih, a osamdesetih, kada su izlazili u zagrebačkom Strip-magazinu jedan do drugoga, to su bili smatrani drugorazrednim stripovima. Sad, ili se vremena i vrednovanje mijenjaju, ili ljepše pakiranje i Fibrin TM isti sadržaj plasiraju 30 godina poslije i čine čuda. Ma zapravo, vraga čuda, više se prodavao drugorazredni magazin prije 30 godina, nego danas 50 vrhunskih izdanja skupa.

Times are changing.





U Strip magazinu su izlazile Topijeve kratke priče iz albuma Sacsahuaman i nikad nije niko smatrao Topija za drugorazrednog autora. Naprotiv. Topi je bio pored Krepaksa, Korbena i Pišara jedina svetla tačka u cunamiju trečeklasnih praistorijskih novinskih stripova, koje je objavljivao dotični časopis (izuzetak su ovde Džef Hok i Met Meriot). A Prentisov Rip Kirbi jest drugorazredan strip, koji se uopšte ne može uspoređivati sa majstorstvom Aleksa Rejmonda.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 19/12/2009 : 20:35:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message  Reply with Quote
quote:

U Strip magazinu su izlazile Topijeve kratke priče iz albuma Sacsahuaman i nikad nije niko smatrao Topija za drugorazrednog autora. Naprotiv. Topi je bio pored Krepaksa, Korbena i Pišara jedina svetla tačka u cunamiju trečeklasnih praistorijskih novinskih stripova, koje je objavljivao dotični časopis (izuzetak su ovde Džef Hok i Met Meriot).



Bili su drugačiji, ali to ih ne čini automatski boljima. BTW, Džef Hok je očajan strip koji je imao samo jednu dobru epizodu:).

quote:

A Prentisov Rip Kirbi jest drugorazredan strip, koji se uopšte ne može uspoređivati sa majstorstvom Aleksa Rejmonda.



Papagajski ponavljana dogma o kojoj bi se dalo raspravljati.


www.stripgen.com
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 19/12/2009 : 21:13:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
I na kraju, ispade ovo jako zdodan topic. Pa ajmo ga začinit.

Ponavljanje dogmi!
I ja mislim da je Prentince podcijenjen, odnosno da je vrlo brzo napravija odmak od Raymonda i izgradija prepoznatljivi stil tako da spominjanje Ripa kod mene podjednako priziva i Alexa i Johna.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 19/12/2009 : 21:18:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
No da nadodam, to ne znači da ninel nema pravo! Samo potvrđuje onu, koliko ljudi toliko ukusa ili tako nekako.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Nostromo
Junior Member



Croatia
476 Posts

Member since 16/12/2008

Posted - 19/12/2009 : 22:05:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Nostromo a Private Message  Reply with Quote
Dvije stvari: distribucija i reklama. Prvo distribucija. Fibrine albume čovjek može kupiti po preporučenim (razumnim libellusovim) cijenama na pet mjesta u Hrvatskoj, ako sam dobro shvatio. Dakle dva u Zagrebu (Libellus, Sna2), jedno u Rijeci (Palach), jedno u Djakovu (Babilon) i jedno u Osijeku (Leonardo). Split, stativa. Profil ima čini mi se više cijene. Privatnici također. Danas sam pao u nesvijest kad sam vidio cijene nekih albuma u jednoj privatnoj knjižari u Osijeku. Dakle iako potencijalnih kupaca stvarno nema puno (desetak tisuća max.) pola od tog broja nema pojma da postoje te knjige. Reklama stvarno puno znači, čim osvane neka recenzija u novinama siguran sam da se proda par primjereka više. Uostalom, ako se ne varam, rekordna posjeta na sajtu bila je prije mjesec dana kada je bio Interliber. Subota, Interliber, dva-tri članka u novinama, Maus, Teks u boji i paf... 70-80 ljudi više nego inače. Kada bi se mogla malo popraviti distribucija i kada bi se moglo samo malo uložiti u reklamu bilo bi dobro, ali znam, teško je to očekivati. Ipak stvari idu na bolje. Pogledajte topice u arhivi prije par godina, nije bilo gotovo ničega. Svi su mogli kupiti sve što izađe. Pet ljudi je kupovalo sa Amazona pa su dijelili informacije sa ostalima. Markos je bio okupiran sa Bonellijem :-), More Comics je bio čudo neviđeno. A evo, u posljednjih godinu dana samo u Slavoniji dvije nove strip-knjižare, Rijeka je dobila jednu, Marko (i ne samo on) izdaje fantastične stripove, MaFest zbližava ljude... ide na bolje. Osim toga 250 prodanih primjeraka Sharaz-De je ustvari odličan rezultat. To umjetničko djelo i nije za svakoga, uostalom. I kad bi ljudi znali da postoji ta knjiga, i kad bi koštala 50 kn, prodaja ne bi bila spektakularna. Ljudi čitaju Storyje i Glorije, gledaju Sumrake i Pottere, slušaju cajke i Lady Gage.

There Is a Light That Never Goes Out
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 19/12/2009 : 23:33:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Stvari na ovim prostorima polako, ali sigurno moraju ići na bolje. Treba uzeti recept od BP-a i VČ-a. Ne znam koja je tajna, ali imam dojam da oni napreduju (što se tiče stripova) brže od ostalih. Sjećam se neke raspravice kako je Spawn knjiga 1 prodat na nekom sajmu (ili festivalu) u 8 primjeraka. Onda se sjetim šta sam vidio na tezgi BP-a na ovogodišnjem sajmu knjiga u BG. Stripovi su kupovani kao da ih djele za džaba. Samo ja sam kupio 15-tak grafičkih novela. Pogodili su me izborom stripova i akcijama gdje ti stripovi izađu stvarno povoljno...Dosta i cijena figurira. Ako su stripovi 150 kn., ja ću kupiti samo ono što me baš zanima. A neki koji baš i nisu stripomanijaci neće se mašiti za novčanik. Ali ako za 60-70 kn. imate strip u boji na 250 strana, to će privući mnoge. Treba praviti akcije, sniženja, trubiti o tome. Stripovi ovo, stripovi ono, stripovi za doručak, ručak i večeru... No, polako, doći ćemo i do toga jednog dana. Proći će i kriza, standard će se valjda povećeti, a do tada ne treba pustiti vatru da se ugasi.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 19/12/2009 23:34:06
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 19/12/2009 : 23:46:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Osim krize i standarda postoje bar jedan bitan detalj koja razlikuje ova dva spomenuta izdavača od ostalih. A to je da im strip izdavaštvo nije primarna djelatnost. Usput jedan ima i vlastitu tiskaru, a oba duplo veće tržište od Hr izdavača. Opet šta bi kad bi spika.
Napisanim ne želim umanjiti želju, upornost i doprinos strip sceni. Asortiman jednog i masovnost drugog svakako su podigli strip scenu u Srbiji a i šire ne samo jednu stepenicu više i imaju moju apsolutnu podršku ali...

Šta sa onima koji kupiju odmah? Kupija si 15 GN? Znači gotovo da niti jednu nisi ima. Opet tema za novu diskusiju.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 20/12/2009 : 00:03:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Ja baš i ne mogu kupovati odmah jer ne živim blizu BG-a već sam iz Hrvatske. Kupujem samo jednom godišnje na sajmu knjiga u Beogradu. Tako da mi ta sniženja dobro dođu. Da li će ljudi kupovati stripove odmah po izlasku ako znaju da će biti sniženje. Hoće, ako također znaju da stripovi idu na sniženje tek nakon određenog vremena (recimo 2-3 godine). Ljubitelji stripa neće toliko čekati, već će kupiti odmah, a one ostale uhvatiš na sniženju. No, kako sam i rekao, za takve stvari treba vremena...Polagano dobijati sve veću publiku i polagano povećavati tiraž i smanjivati cijene.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 20/12/2009 : 00:18:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Stvari na ovim prostorima polako, ali sigurno moraju ići na bolje. Treba uzeti recept od BP-a i VČ-a. Ne znam koja je tajna, ali imam dojam da oni napreduju (što se tiče stripova) brže od ostalih. Sjećam se neke raspravice kako je Spawn knjiga 1 prodat na nekom sajmu (ili festivalu) u 8 primjeraka. Onda se sjetim šta sam vidio na tezgi BP-a na ovogodišnjem sajmu knjiga u BG. Stripovi su kupovani kao da ih djele za džaba. Samo ja sam kupio 15-tak grafičkih novela. Pogodili su me izborom stripova i akcijama gdje ti stripovi izađu stvarno povoljno...Dosta i cijena figurira. Ako su stripovi 150 kn., ja ću kupiti samo ono što me baš zanima. A neki koji baš i nisu stripomanijaci neće se mašiti za novčanik. Ali ako za 60-70 kn. imate strip u boji na 250 strana, to će privući mnoge. Treba praviti akcije, sniženja, trubiti o tome. Stripovi ovo, stripovi ono, stripovi za doručak, ručak i večeru... No, polako, doći ćemo i do toga jednog dana. Proći će i kriza, standard će se valjda povećeti, a do tada ne treba pustiti vatru da se ugasi.


Primjeti da su novi BP integrali poskupili u odnosu na stare, tako da više nisu toliko povoljni. Oni rasprodaju zalihe i zato su cijene sada tako niske. Ali, naravno, to ne umanjuje činjenicu da su to prilično dobra izdanja za više nego smiješnu cijenu i na tome svaka čast.
Samo, u čemu je kvaka? Da bi postigli tako niske cijene, moraju raditi velike tiraže od po 2 i više tisuća primjeraka. No, očito, ta, već u startu niska cijena, nije dovoljna da se sve to proda dovoljno brzo, pa se stvaraju zalihe i onda nisu u mogućnosti objaviti više od desetak stripova godišnje (jer novi stripovi guše prodaju starih). I sad se tu lome koplja: što je bolje, objaviti 10 stripova godišnje po relativno niskim cijenama ili 30-40 po "standardnim"?

Trouble will find me
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26503 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 20/12/2009 : 00:24:09  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
ovo prvo ako su to stripovi koje bih ja kupio

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 20/12/2009 : 00:27:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
A ako te od tih 10 zanimaju npr. samo 2?

Trouble will find me
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 20/12/2009 : 00:28:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Ja baš i ne mogu kupovati odmah jer ne živim blizu BG-a već sam iz Hrvatske. Kupujem samo jednom godišnje na sajmu knjiga u Beogradu. Tako da mi ta sniženja dobro dođu. Da li će ljudi kupovati stripove odmah po izlasku ako znaju da će biti sniženje. Hoće, ako također znaju da stripovi idu na sniženje tek nakon određenog vremena (recimo 2-3 godine). Ljubitelji stripa neće toliko čekati, već će kupiti odmah, a one ostale uhvatiš na sniženju. No, kako sam i rekao, za takve stvari treba vremena...Polagano dobijati sve veću publiku i polagano povećavati tiraž i smanjivati cijene.



A ja san iz Bangladeša. Na drugo sam cilja, Markos je dotaka jedan dio. Baza je da su ljubitelji stripa upravo oni koji su grabili te stripove na sajmu. Dakle kupili su odmah koliko su mogli pa čekali ostatak na sniženju ili su samo čekali sniženje. To je ista publika. I postaje sve manja. Ostalih NEMA! Bez obzira na vrime i čekanje.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Bob Rok
Advanced Member



4922 Posts

Member since 11/03/2009

Posted - 20/12/2009 : 00:29:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Bob Rok a Private Message  Reply with Quote
Najbolje oba Imati kucu koja ce izdavati "skuplja" izdanja po nizim cenama, a ova malo "povoljnija" po standardnim. Problem je sto broj izdanja prestize standard, a podrucje kome se nudi proizvod je mali za tako nesto. I uspavan, po malo Mislim da si ti najgore prosao, Fibra se procula, ljudi znaju da dobijaju kvalitetan proizvod, tako da ti mozes sada da balansiras. Izdaj ono sto ti volis, ali se i pokrivaj komercijalom

Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube i umiru kada ljube.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 20/12/2009 : 00:34:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
I sad se tu lome koplja: što je bolje, objaviti 10 stripova godišnje po relativno niskim cijenama ili 30-40 po "standardnim"?



Ja san za veći broj i raznolikost jer je automatski veća mogućnost da se proširi krug. Teško baš da se može privući bitno novih kupaca. Sporadično se da kogod novi ulovit, no nebitno za tržište i tiraž ali se može ulovit i netko od konzumenata drugačije kategorije. Naravno pod uvjetom da izdavač može izdržati financijski pritisak količine. U protivnom sam za manje i stabilnije pa taman ne bilo po mom ukusu. Ako mi je nedovoljno, natjerat ću se na nešto što inače nebi kupija i opet smo tu negdi.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 20/12/2009 : 00:35:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Bob Rok
Izdaj ono sto ti volis, ali se i pokrivaj komercijalom



Sad se Marko smije

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000