forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Prodaja crteza sa posvetom - fer inaf ili ne?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11089 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 03/04/2010 : 00:26:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Kad se već curcimo

First time in public! Duboki naklon i HVALA!!!!!


"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25110 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 03/04/2010 : 00:31:25  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Sve ću da vas izbacim napolje, samo se vi kurčite ovde!!! ;)))

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 03/04/2010 : 00:36:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Jos je bezveznije kada album koji je kupio Globinjo posvetim Markosu




https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 03/04/2010 : 00:38:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

quote:
Originally posted by cat claw

Ili obrnuto? Eh, godine...



Globinjo nesto kupio? eh, bice da je obrnuto...



ja kupujem,ne dobijam kao ti

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 03/04/2010 : 00:40:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Raspucin

Ja mislim da je posteno i da autor ponese par crteza koja je pripremio kod kuce i da ih na festivalu proda. Uostalom taj crtez koji se nacrta nije ni autorov ni onoga kome je nacrtano. Crtez je svoj i on kao i covek ima svoju sudbinu.
Ovo o kvalitetu tih crteza se u potpunosti slazem sa Ket Klou.


A još je bolje naručiti crtež:)




a još je bolje ne naručit,nego se bane sam sjeti i pokloni mi crtež najvećeg i jedinog bajde

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 03/04/2010 : 01:35:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Post na koji sam pisao ovaj odgovor je tajanstveno nestao. Naime, postovan je zakljucak da je crtez postao vlasnistvo i da vlasnik moze s njim sta god hoce, pa cak i da obrise usta masna od bureka.


To niko ne spori, cak i ako usta zamenimo s onim na sta si zapravo mislio
Problem je sto, u principu, ja ne dajem taj crtez u vlasnistvo nego ga dajem u uspomenu. Ne crtam ga kao neku materijalnu vrednost (koju zapravo i nema) nego kao duhovnu vrednost (koja je u tim slucajevima daleko veca).
Ako mu crtez ne treba, postenije bi bilo da ga doticni iscepa ili obrise... usta nego da ga proda.


Eh, kad si već stigao brže pročitati.
Prosuo sam mudrost, a onda sam shvatio da nemam baš neko jako mišljenje po tom pitanju pa sam obrisao. Inače imam samo jedan autorski crtež u stripu Cat Claw 1. Nisam neki skupljač potpisa i crteža, ali uvijek kada vidim taj crtež dođe lijepo sjećanje i pozitivni osjećaji.
A za prodaju, vrag će ga znati, kriza je, novac je neophodan, moralnost nije...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6136 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 04/04/2010 : 07:58:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by no1

Osobno sam često na festivalima tražio crtež nekog autora i uvijek se razočarao.




Kako je na drugim festivalima,kod nas je još super.Posebno gosti na Mafestu su se zbilja trudili,sjećam se Fonta kojem sam stalno govorio da mora crtati brže jer je red dugačak,a on nije htio već je svakom želio crtati prvo olovkom, pa flomasterom itd.Da ne govorim o tome kako Ferri npr. ne crta na festivalima u Italiji itd.Imao sam prilike vidjeti kako Mignola crta, ljudi stajali u redu više sati a on nažvrlja Hellboya za -vjerovali ili ne - 20ak sekundi.

U neku ruku se slažem sa Raspucinom.Dakle kad bih mogao birati između "običnog i brzog" crteža koji je besplatan, te crteža kakvog su npr. dobili Markos i Renky od Baneta za koji bi trebalo platiti(koliko, to je druga priča), bez razmišljanja biram drugu opciju.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 04/04/2010 : 09:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Mozemo neke teze i prosiriti da bi bilo zanimljivije. Dakle, bez pretpostavke da sam u pravu, pokusajmo da gledamo i ovako:
''Obican i nabrzinu'' crtez nije obavezno poistovetiti sa nazvrljano preko q, radije bi ga poistovetili sa uobicajenim mentalitetom fana - to je stvar ''touched by maestro'', slicno Lennonovim naocarima koje nemaju veze sa muzikom ali za fanove su zakon.
Sto se tice crteza za Markosa i Renkija, tu stvari bas i nisu jednostavne. Svakako da ti crtezi nisu oni kao za fanove, ''uz potpis''. Tu bih povukao paralelu sa slikarima. Kada od njih trazite potpis, eventualno dobijete i neku skicu ili minijaturu uradjenu ''brzim'' sredstvima (olovka, tus, krajon ili tako nesto sto ne zahteva susenje i obradu). A za prijatelje, gde se podrazumeva odnos malo siri od jednokratnog susreta na festivalu, slikar obicno uradi neku minijaturu koja je slicna njegovim radovima, ali opet nije 100 posto bas to. Naime, sumnjam da je Pikaso nekom prijatelju uradio nesto slicno Gernici, ili da je Mikelandjelo nekom oslikao plafon. Ali, verovatno su uradili neki mali pejsaz ili portret, dovoljno uniktan da se primalac oseti uvazen.
Markos se malo krivo izrazio. Ken nije bas sasvim narucen, jer narucivanje prelazi u sferu prave kupoprodaje sto nema veze sa nasom temom. Crteze za njih bih radije okarakterisao kao mali uzvrat za ljubaznost i nesebicnost.
Narucivanje crteza od autora je sama po sebi normalna opcija. Medjutim, u nasim krajevima je to pomalo neizvodljivo. Zbog love, pogadjate. Ako izuzmemo ove sto imaju para ali ne znaju da citaju nista sem da sricu jeep, slabo ko moze da autoru nadoknadi uobicajenu cenu takvih crteza (mislim na Francusku i USA). U okvirima razvijenijih zemalja, to i nije neki novac, ali za naseg prosecnog fana jeste.
Ako ovde od nekog autora trazite takvo nesto dovodite njega u bedak da kaze cenu koja vam se najcesce nece svideti i dovesce vas u napast da ga u najmanju ruku zamrzite i pocnete da pricate o naduvanim velicinama.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11089 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 04/04/2010 : 12:56:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Ovaj crtež mi je jedan od najdražih POKLONA ikad i točka! A nisam baš mlad!

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6136 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 04/04/2010 : 13:57:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Mislim da tu nema nekog pravila, jednostavno zavisi od crtača,posjetitelja,vremena itd. Ako na festival dođe 500 ljudi koji hoće crtež, jasno je da tu nekog super-detaljnog rada nemože biti jer nije izvodivo odnosno nema se vremena da se napravi 500 detaljnih crteža.Npr.Boro Pavlović je lani na Mafestu crtao oko 10-15 minuta svaki crtež,lijepo, detaljno - sve to je izgledalo super ali je fizički nemoguće da svatko dobije takav crtež.S te strane, možda je bolje crtež nabrzaka pa da dobiju svi.

Opet sa druge strane,kad bi se u nas naplaćivalo,mislim da bi većina burno reagirala pa ta opcija vjerojatno nije baš najbolja.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29196 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 04/04/2010 : 13:58:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Poklon je točniji izraz, svakako. I, naravno, da spada među najdraže. Pod "naručivanje" sam mislio kontaktirati autora prije neke manifestacije i zamoliti ga za crtež s nekim motivom po želji.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10369 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 04/04/2010 : 15:23:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
dar je još bolji izraz

ali prodavati nešto potpisano, sve govori samo o prodavaču... naravno da je legalno, tko to osporava...
iznimka je bas kad ti je egzistencija u pitanju, jbga... no ovdje nije rijec o tome...

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

no1
Senior Member



Croatia
1322 Posts

Member since 16/06/2005

Posted - 04/04/2010 : 17:47:54  Show Profile Show Extended Profile  Send no1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Aco

U neku ruku se slažem sa Raspucinom.Dakle kad bih mogao birati između "običnog i brzog" crteža koji je besplatan, te crteža kakvog su npr. dobili Markos i Renky od Baneta za koji bi trebalo platiti(koliko, to je druga priča), bez razmišljanja biram drugu opciju.



I ja sam za tu opciju.
Razumijem da na festivalu uzmeš potpis u album i mali crtež koji također nalazi na praznoj strani albuma.
To mi je OK!
A sve ostalo mi nema smisla,jebiga ja ih kupujem i većinu svojih tabli držim na zidu.
A većina crteža što dobiješ na festu,ruku na srce nemaju kvalitetu da vise na zidu.
Opet se vračam na onaj crtež Zagora,pa taj crtež izgleda kao da je nacrtalo dijete iz osnovne škole.
Zato sam i sam za opciju naruči i plati!
Go to Top of Page

no1
Senior Member



Croatia
1322 Posts

Member since 16/06/2005

Posted - 04/04/2010 : 18:01:02  Show Profile Show Extended Profile  Send no1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
Pod "naručivanje" sam mislio kontaktirati autora prije neke manifestacije i zamoliti ga za crtež s nekim motivom po želji.



Ja sam bio kontaktirao Eduarda Rissa,mislio sam da mi napravi neki crtež agenta Gravesa i Dizzy za predstojeći Mafest.
Pošto nisam mogao naći nijednu lijepu tablu iz 100metaka.(sve prodane)
Inače ih radi,al trenutno ne prima naruđbe.
I stavljen sam na listu čekanja.
Taj princip rada mi je skroz OK!
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2746 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 04/04/2010 : 19:18:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by no1
A većina crteža što dobiješ na festu,ruku na srce nemaju kvalitetu da vise na zidu.



zašto nema taj crtež kvalitetu da visi na zidu?

naprotiv za mene ima kvalitetu jer eto tu sam autor napravi najbolje što može u kratkom vremenu.


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

no1
Senior Member



Croatia
1322 Posts

Member since 16/06/2005

Posted - 04/04/2010 : 19:55:27  Show Profile Show Extended Profile  Send no1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spiderman

quote:
Originally posted by no1
A većina crteža što dobiješ na festu,ruku na srce nemaju kvalitetu da vise na zidu.



zašto nema taj crtež kvalitetu da visi na zidu?

naprotiv za mene ima kvalitetu jer eto tu sam autor napravi najbolje što može u kratkom vremenu.



Pa kad bi svi crteži izgledali kao Banetovi za Markosa i Renkya,naravno da bi visili na zidu jer izgledaju fenomenalno!
Ovako jako teško,draži mi je potpis i mala sličica u albumu.

Go to Top of Page

masni
Senior Member



Serbia
2240 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 04/04/2010 : 20:07:14  Show Profile Show Extended Profile  Send masni a Private Message  Reply with Quote
Ako vec crtas nekome crtez nije tesko napisati posvetu sa punim imenom i prezimenom, NPr. Crtao Milenko Maric za Petra Petrovica pa neka ga proda kome hoce posle

Zelim Lone Vulf-a meke korice. Pristupacna cena kao ,blek i mark ludens
Go to Top of Page

masni
Senior Member



Serbia
2240 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 04/04/2010 : 20:08:45  Show Profile Show Extended Profile  Send masni a Private Message  Reply with Quote
Ako vec crtas nekome crtez nije tesko napisati posvetu sa punim imenom i prezimenom, NPr. Crtao Milenko Maric za Petra Petrovica pa neka ga proda kome hoce posle

Zelim Lone Vulf-a meke korice. Pristupacna cena kao ,blek i mark ludens
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2746 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 04/04/2010 : 23:17:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by no1
Pa kad bi svi crteži izgledali kao Banetovi za Markosa i Renkya,naravno da bi visili na zidu jer izgledaju fenomenalno!
Ovako jako teško,draži mi je potpis i mala sličica u albumu.



hah a šta je onda sa onim crtežima koji su nastali na salvetama? ili na komadićima papira?

svaki crtež je lijep na svoj način.

očito ću morati ja poskenirati svoje koji su nastali baš na festivalima i pokazat ih. ne, trenutno nisu na zidovima ali će biti.


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

no1
Senior Member



Croatia
1322 Posts

Member since 16/06/2005

Posted - 04/04/2010 : 23:48:28  Show Profile Show Extended Profile  Send no1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spiderman

svaki crtež je lijep na svoj način.

očito ću morati ja poskenirati svoje koji su nastali baš na festivalima i pokazat ih. ne, trenutno nisu na zidovima ali će biti.



Ljepota je u oku promatrača!
Aj kad stigneš stavi sken crteža.
Ja sam imao nekoliko crteža talijanskih autora koji su gostovali što na Mafestu što na CRŠ-u i sve sam to bacio.
Nekako mi je draže takve trenutke pamtiti po posveti u albumi kojeg ču s vremena na vrijeme pročitati,nego s nekim crtežom kojeg ču kad dođem doma ostavit u nekom fasciklu i potpuno ga zaboravit.


Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11089 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 04/04/2010 : 23:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by no1
Pa kad bi svi crteži izgledali kao Banetovi za Markosa i Renkya,naravno da bi visili na zidu jer izgledaju fenomenalno!
Ovako jako teško,draži mi je potpis i mala sličica u albumu.



E vidiš, ja se ne slažem sa takvim stavom.

A vidi mace, petominutni crtež a ponosno visi na zidu ( ne na oluku kako je Kata inače navikla ) i izgleda fenomenalno!


"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
592 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 05/04/2010 : 11:36:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw
[br
Da li je fer da se crtez koji je autor posvetio nekome izlaze za prodaju?
Mislim da cu se ubuduce vrlo neprijatno osecati sa pretpostavkom da mi neko potura papir pod olovku samo zato da bi ga posle prodao, a ne zato sto zeli da sacuva nesto iz naseg direktnog kontakta.
Da li cu ispasti arogantan ako odbijem da crtam na posebnim papirima i ogranicim se da crtam samo u/na nekom svom izdanju?



Jadno i jadno. To sam shvatio davno, davno i baš razmišljah o tome da se autor nakon takvih saznanja zaista može osjećati jeftino, iako se crteži prodaju skupo. Najbolje je što na festivalima već znaš koji likovi to rade i obično su skromnog znanja o stripu i autorima, da ne kažem općenito lošeg znanja. Uvijek ih mogu nanjušiti.
Iskreno, mislim da samo nužda teško može natjerati čovjeka prodati crtež za 10, 20 eura. Ako stvarno voli strip i taj crtež mu nešto znači, s razlogom sumnjam da ne bi našao neke druge stvari za prodati, ili se pak odrekao drugih stvari.

Humbert Coe
Go to Top of Page

Prodigy
Senior Member



Croatia
1801 Posts

Member since 01/12/2003

Posted - 05/04/2010 : 12:15:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Prodigy a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je skroz nefer!
Svaki crtez smatram poklonom,a ne kuzim ljude koji poklone prodaju?!
Neke stvari nemaju cijenu,za sve drugo tu je Mastercard...

I'm not O.K.,you're not O.K. and that is O.K.!!!
Go to Top of Page

no1
Senior Member



Croatia
1322 Posts

Member since 16/06/2005

Posted - 05/04/2010 : 16:25:58  Show Profile Show Extended Profile  Send no1 a Private Message  Reply with Quote
Nemogu govorit u ime drugih,al iz moje perspektive to izgleda ovako.
Na poklon sam dobio tablu Overklokinga od mog prijatelja Dubravka Matakovica,poznato je da on ne prodaje svoje table a nije ih se bas ni napoklanjao.
I do sada sam za tu tablu imao ponude koje za nase prilike i nisu male.
Naravno da mi nepada na pamet prodati tu tablu.
Nebih se mogao pogledati u ogledalo niti bih Dubravka nakon toga mogao pogledat u oci.
S tom prodajom bih izdao sam sebe.
Znaci tu postoji emotivna veza.
A sad,sto ce netko drugi radit s poklonjenim crtezom,to stvarno nije moja briga.
Evo table:
Go to Top of Page

hrvoje23
Senior Member



Croatia
2172 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 06/04/2010 : 09:44:30  Show Profile Show Extended Profile  Send hrvoje23 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Ako modsi misle da je ovo za Aukcije ili Svastaru, molim neka premeste.

Naleteo sam na http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-view&ID=2188285 pa me zanima neko opste misljenje...
Da li je fer da se crtez koji je autor posvetio nekome izlaze za prodaju?
Mislim da cu se ubuduce vrlo neprijatno osecati sa pretpostavkom da mi neko potura papir pod olovku samo zato da bi ga posle prodao, a ne zato sto zeli da sacuva nesto iz naseg direktnog kontakta.
Da li cu ispasti arogantan ako odbijem da crtam na posebnim papirima i ogranicim se da crtam samo u/na nekom svom izdanju?



Eh, Bane, a ja bas uokvirio Tarzana i Cat, i to na ženinu inicijativu!
Znači, ništa od prodaje!
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000