forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Radna akcija No.2- scenaristi i crtači
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 06/06/2010 : 10:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Manhunter:
>Da li ti STVARNO misliš da bi neko očekivao da će Markos izdati strip na temu koju si gore spomenuo????

Hammer piše suptilno, kakav mu je i nick, ali da je pisao pametnije rekao bi:

ZAŠTO TROŠITI VRIJEME NA FAN-FICTION (stripovo o tuđim junacima) UMJESTO NA, RECIMO, DRUGE DVIJE PREDLOŽENE TEME KOJE BI, NAPIŠU LI SE I NACRTAJU LI SE DOBRO, ZAISTA MOGLE BITI OBJAVLJENE. Ne mora kod Markosa, ali može u Q STRIPU.

Evo, još ozbiljnije: dajem časnu pionirsku da će sve što napravite, ali napravite kako valja (o čemu ipak sudim ja, na nivou scenarija i, recimo, Bane na nivou crteža), biti objavljeno.

A sad, korak po korak. Prvo scenariji. Moderatoru predlažem otvaranje topika u kojem će u prvom postu biti linkovi na sve postane scenarije, radi lakšeg snalaženja kasnodolazećima.

Hop!

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

culfis
Advanced Member



6738 Posts

Member since 01/12/2006

Posted - 06/06/2010 : 13:02:33  Show Profile Show Extended Profile  Send culfis a Private Message  Reply with Quote
@mcn
Hvala.

Jel to štos iz Minhena?
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/06/2010 : 19:03:25  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Otvorio Milandjov scenario... i zatvorio.
Osnovno kod strip scenarija sto ja uvek trazim je da su ''table'' odvojene svaka na svoju stranu (najvise dve).
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25103 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 06/06/2010 : 22:32:12  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Otvorio Milandjov scenario... i zatvorio.
Osnovno kod strip scenarija sto ja uvek trazim je da su ''table'' odvojene svaka na svoju stranu (najvise dve).





Hajde da popunimo ovaj intermezzo nečim konkretnim.

Da vidim da li sam dobro skužio onaj Macanov scenario, to jest, moja slobodna interpretacija sistema pisanja:

- Prvo, opis situacije- doba dana, vremenske prilike, enterijer, eksterijer, perspektive.
- Bliži opis likova- izgled, starost, odeća (da li je ovo nužno ili tu crtač ipak ima veću slobodu?)

E sad, kad radnja krene, da li crtači više vole kad im se svaki kadar objasni do najsitnijeg detalja, ili je bolje da se jednostavno napišu dijalozi i približno objasne radnja do kraja (stranice, poglavlja, stripa?), a da se onda njima ostavi da crtaju po sopstvenom nahođenju?

To i slične sugestije, ako može....

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 06/06/2010 : 23:22:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
>> Prvo, opis situacije- doba dana, vremenske prilike, enterijer, eksterijer, perspektive.
- Bliži opis likova- izgled, starost, odeća (da li je ovo nužno ili tu crtač ipak ima veću slobodu?)

Ti opiši što je tebi bitno, a crtač će ionako nacrtati nešto sedmo.

Siriusli, piši tako da ti poslije ne bude žao što nešto nisi zapisao, a bilo je bitno, ali ne smaraj s udetalj opisima kadrova kao da crtaš. Jer, ako si tako pametan, što ne crtaš sam, je li? Po meni je bitnije opisati elemente bitne za atmosferu i unutarnji život likova nego jasno naznačiti što je lijevo, a što desno.

Godine lika, tako, jesu bitne. Odjeća puno manje, ako nije specifična i za radnju bitna (da cura ne nosi tajice, ako poslije nessto mora staviti u džep).

>E sad, kad radnja krene, da li crtači više vole kad im se svaki kadar objasni do najsitnijeg detalja, ili je bolje da se jednostavno napišu dijalozi i približno objasne radnja do kraja (stranice, poglavlja, stripa?), a da se onda njima ostavi da crtaju po sopstvenom nahođenju?

Rizik na tvoju dušu. Hoću reći, ritam kadrova i dijaloga dio je pisanja priče i, po meni, tvoj posao (a crtač nek' mijenja ako ima bolju ideju). Ima crtača koji puno razmišljaju i oni ne vole velike opise. Ima i onih kojima se ne da razmišljati pa moraš opisivati kako ne bi svim likovima stalno visile ruke niz tijelo jer nisi napisao da su ih podigli. I tako to.

Hev fan!

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/06/2010 : 23:45:51  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
[i]Originally posted by manhunter

E sad, kad radnja krene, da li crtači više vole kad im se svaki kadar objasni do najsitnijeg detalja, ili je bolje da se jednostavno napišu dijalozi i približno objasne radnja do kraja (stranice, poglavlja, stripa?), a da se onda njima ostavi da crtaju po sopstvenom nahođenju?

To i slične sugestije, ako može....



U principu, crtaci MRZE kada im scenarista zadaje sliku u sitna crevca, ali...
Puno zavisi od scenatriste. Ako je iskusan u stripu i vizuelac (neki put je i sam crtac), onda takav zna da opise nesto sto je funkcionalno i tu nema problema.
Nazalost, retki su takvi. Uglavnom su nepismeni novinari koji su odgledali par filmova i onda pisu kako mali Djokica misli da treba da se kadrira. O dinamici radnje da ne govorim.
Karakteristike likova, mesta radnje i sl se daju u uvodu pred sam scenario. Strip se obicno i ne pocinje dok se scenarista i crtac ne sloze oko likova.

Opis slike i radnje na njoj je dobrodosao.
Dakle, napise se:
Tex i Carson jasu kroz Dolinu smrti. Na vrhu jedne od planina dimni signali. Crtacu to dovoljno.

Kad scenarista pocne da filozofira u stilu ''malo do pola na Carsona, okrenutom prema nama, iza ledja drzi pljosku, vrhovi obojeni plamenom zore sa ljubicastim prelivom, zoom na Texa, posmatra duboke tragove konja i napola izvlaci pistolj.
-Dimni signali? Meskalerosi su krenuli ratnom stazom!''...
e tu se crtac zapita da li da taj scenario savije u rolnu i ugura scenaristi u....
Svakako, zavisi i od iskustva crtaca. Svako pojasnjenje neiskusnom crtacu olaksava posao.
Takodje, ima crtaca koji ne vole da o bilo cemu vode brigu i da razmisljaju. Takvima se mora praviti scenario sa svim mogucim opisima i kadriranjem.
Sto ljudi, sto cudi.
Najbolje je kada se crtac i scenarista poznaju i kada se dogovore.
U slucajevima kada sve ide preko urednika, scenarista je uglavnom u boljem polozaju (posto ih je manje)i tu crtac daleko cesce najebe.

ps
ako stignem, ovih dana cu priloziti stranu jednog idiotskog scenarija koji mi je slucajno pao u ruke. Nesto odvratnije u zivotu nisam procitao. Kreten je uspeo da od tri dovoljne slike napravi 9 od kojih je jedna slika vojske koja krece na polozaj sa sve komorom itd... I jos je stigao da kadrira, naravno sve pogresno bez ikakvog smisla
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 07/06/2010 : 00:57:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
>Najbolje je kada se crtac i scenarista poznaju i kada se dogovore.

To je živa istina. Iako se mogu dogovarati sto godina, ali od projekta će nešto biti tek kad se pojave nakladnik i pare.

No zato je iduća rečenica diskutabilna i pristrana.

>U slucajevima kada sve ide preko urednika, scenarista je uglavnom u boljem polozaju (posto ih je manje)i tu crtac daleko cesce najebe.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 07/06/2010 : 08:05:41  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote

Naravno da je pristrasna. Necu valjda navijati za scenariste !?

Priznaces ipak da su scenaristi blagoglagoljiviji i da lakse ubede neuke urednike u svoje ideje. Kako inace tumaciti ovu poplavu francuskih haoticnih scenarija?

Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 07/06/2010 : 08:39:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
>Priznaces ipak da su scenaristi blagoglagoljiviji i da lakse ubede neuke urednike u svoje ideje. Kako inace tumaciti ovu poplavu francuskih haoticnih scenarija?

Nije sve uvijek onako kako se čini. Kaotični scenariji su, ako mene pitaš, rezultat toga da urednik ima na grbači 60-80 albuma godišnje. I ajde da dobije album u cijelosti pa radi na njemu tri dana, još bi nešto i mogao napraviti. Ali ovako kad:

- dobije sinopsis koji dobro zvuči pa bude odobren
- dobija scenarije u komadićima od po par stranica
- dobija 3-5 tabli mjesečno od SVAKOG projekta na kojem radi

I sad ti zamisli jadnog čovjeka: zna da su sve priče zvučale dobro, ako mu komadići koji stižu i zvuče kaotično on sve ne može držati u glavi (ne zaboravimo da ima važnije dnevne prioritete uredske politike ili festivala) i može se jedino nadatai a) da scenarist zna što radi i b) da će ga crtač ispraviti, ako ne zna. S obzirom da napisati sinopsis i napisati scenarij nije isto, a crtačima u dosta slučajeva* bude samo da ih se plati ... urednik stripa je u istoj situaciji kao i urednik knjige. Kupio je nešto, bacit će na tržište, a nakladnik će biti zadovoljan ako jedna knjiga od 20 bude hit jer jedan hit isplati sve ostalo. A 5% i jest opći prosjek kvalitete, to jest postotak dobro sparenih ljudi koji znaju što rade.

I onda se čitatelji bune da zašto je toliko stripova sranje ... A moraju biti sranje da bi ih bilo toliko. U svakom slučaju, urednici koji su imali ulogu filtera i svojim ukusom krojili naš, kao u doba časopisa, više ne postoje jer objektivno ne mogu postojati.

mcn

* Bit ću bezobrazan (ništa novo), ali na 15 albuma što ovi naši crtaju za Francuze dođe možda jedan koji izgleda kao da je crtač išta mislio, a ne samo šutio i trudio se točno koliko treba da ga plate i ni jotu više. Jesu svi ti scenariji za kurac, to ne sporim, ali da l' bar malo krivnje za loše stripove ne leži onda i na crtačima koji su ih prihvatili raditi (jasno, opet na osnovi onoga što im je rečeno - teme, možda sinopsisa i tri stranice scenarija). Strip je golema industrija, svatko samo kotačić i dobar strip više slučaj nego namjera.

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 07/06/2010 : 13:04:15  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
mcn, nema u tvom postu ama baš ništa s čim se ne slažem.
Imam samo da dodam par stvari radi jasnije slike.
Iz iskustva znam da francuziše scenaristi NE dozvoljavaju da im se nešto menja, a urednici ih u tome podržavaju ne ulazeći u raspravu.
Pod takvim uslovima, naravno da se crta preko qrca.
Moje iskustvo, naravno, nije generalija, ali sam na dosta strana čuo da se kretenima digne kosa na glavi ako samo spomeneš, a ne da izmeniš, nešto što bi poboljšalo stvar (ovde ne ulazim u diskusiju da li je primedba ok i tako to).
U praksi sam naisao na gomilu NEVEŠTO raskadriranih tabli. Od scenariste Marti Misterije sam dobio tablu na kojoj je pobrkao položaje junaka. Kada sam , dobrodušan kakav sam, to ispravio crtežom, opičili su me po ušima da ne poštujem scenario!
NIJEDAN scenario koji sam od Fruga dobio na probu nije imao blage veze sa stripskom logikom i kadriranjem. I kada sam to uradio po tim uputstvima, naravno da je bilo loše. U jednom stripu sam ubacio nedostajuci kadar, odma' su strip dali objektivno slabijem ali poslušnom crtaču.
Na kraju, tvoje opravdanje za urednike stoji, ali je činjenica da bi bez previše napora mogli uvažiti primedbe ako drže vodu.
Zašto je teško jebati scenaristi mater ako na jednu tablu stavi 12 slika od kojih su 7 masovke?
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7290 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 07/06/2010 : 13:17:52  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Možda nikoga ne zanima šta ja iman za reć, jer san još uvik jedna nula naspram Macanu i Banetu, ali volija bi u budućnosti bit pisac, pa i scenarist. Drago mi je ovo pročitat, i ovo lito se mislin ozbiljno uvatit posla, pisanja knjige (ideja je već dobrano razrađena) a sad mi je drago i da za scenarij iman priliku.

Macane, ako nije problem, mogu li ti poslat na pm jednu svoju kratku priču (3 stranice) da daš neke savjete?

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 07/06/2010 : 13:19:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

mcn, nema u tvom postu ama baš ništa s čim se ne slažem.
Imam samo da dodam par stvari radi jasnije slike.
Iz iskustva znam da francuziše scenaristi NE dozvoljavaju da im se nešto menja, a urednici ih u tome podržavaju ne ulazeći u raspravu.
Pod takvim uslovima, naravno da se crta preko qrca.
Moje iskustvo, naravno, nije generalija, ali sam na dosta strana čuo da se kretenima digne kosa na glavi ako samo spomeneš, a ne da izmeniš, nešto što bi poboljšalo stvar (ovde ne ulazim u diskusiju da li je primedba ok i tako to).
U praksi sam naisao na gomilu NEVEŠTO raskadriranih tabli. Od scenariste Marti Misterije sam dobio tablu na kojoj je pobrkao položaje junaka. Kada sam , dobrodušan kakav sam, to ispravio crtežom, opičili su me po ušima da ne poštujem scenario!
NIJEDAN scenario koji sam od Fruga dobio na probu nije imao blage veze sa stripskom logikom i kadriranjem. I kada sam to uradio po tim uputstvima, naravno da je bilo loše. U jednom stripu sam ubacio nedostajuci kadar, odma' su strip dali objektivno slabijem ali poslušnom crtaču.
Na kraju, tvoje opravdanje za urednike stoji, ali je činjenica da bi bez previše napora mogli uvažiti primedbe ako drže vodu.
Zašto je teško jebati scenaristi mater ako na jednu tablu stavi 12 slika od kojih su 7 masovke?




a jel' mogu ja nešto da prokomentarišem al' da me se ne shvati pogrešno.
Lično smatram da je mnogo lakše ispoštovati tog scenaristu i nacrtati mu tih 7 masovki na jednoj tabli nego slušati primedbe nekog nadobudnog kupca koji osporava stanje svog duga i traži da mu se obračuna nekakav kasa skonto koji je on ostvario u 2008 godini a pritom je dokumentacija iz te godine arhivirana u objektu 12 km od Beograda i kupac, obzirom da je reč o preduzetniku, nema obavezu da vodi poslovne knjige pa nije u mogućnosti da dokumentuje svoje stanje ali je zato vrlo ubedjen u ispravnost svojih stavova jer je on sve uredno vodio u tefteru.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 07/06/2010 : 14:00:38  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Necemo te pogresno shvatiti
Al budi svestan da na tvoju muku ima onih koji su u jos vecoj bedari.
A sto se tice ispostovavanja i crtanja te glupave table, ok, ali uzmi u obzir da takvu tablu posle ne pripisuju scenaristi nego crtacu. Dakle, ako se radi za lovu, nema problema. Ali, ako iza te table treba da stoji neka reputacija i autoritet, e, onda nece moci ove noci.
Go to Top of Page

Duh_koji_hoda
Advanced Member

Serbia
3246 Posts

Member since 30/01/2003

Posted - 07/06/2010 : 15:18:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Duh_koji_hoda a Private Message  Reply with Quote
Uh,nisam svracao na forum odredjeno vreme, tako da tek sad skontah topic... super ideja... nemam vremena sad da ga citam, ali evo da prilozim nesto na brzaka >>>


Prica >>>

"Nisam rekao da ne slamam neka srca večeras, malena." - kazao je, okrenuo se i izbeledeo u noći. Pijana ponoć vladala je ulicama kišnog grada, a na uglu Oksforda Strita i Ridženta crvenokosa lepojka je ostala grcajući u suzama, noseći krunu zauvek izgubljene duše. Beše to poslednji zločin velikog detektiva. Pola sata kasnije, na adresi Bejker Strit 221b put do njegovog srca našao je nož ljubomornog muža.

Scenario >>>

KADAR 1: U levom uglu nam je crvenokosa devojka. Vidimo njena ledja i to od struka pa navise. Ima crnu haljinu na bretele. Duga crvena kosa joj pada niz ledja. Udesno ispred nje je muskarac, tj. detektiv, ali je u senci, ne vidi mu se faca i desna polovina njegovog tela je van kadra.... On izgovara: "Nisam rekao da ne slamam neka srca večeras, malena..." Okruzenje u kom se nalaze – po tvom izboru, samo pokusaj nekako da ubacis obrise magle ako mozes.

KADAR 2: Devojka se nalazi skoro pa bukvalno u istom polozaju, dok detektiva sada vidimo celog i okrenutog ledjima... par koraka ispred u daljini, kako nestaje u magli...

U kvadratu, gore pise: “... kazao je, okrenuo se i izbledeo u noci...”

KADAR 3: Nacrtati po uzoru na fotografiju koju sam prilozio, samo ako je moguce dodati na mostu siluete par prolaznika i mesec negde oko Big Bena. Big ben pokazuje otprilike 12 h i 5 min...

U kvadratu, gore pise: “Pijana ponoc vladala je ulicama kisnog grada...”

KADAR 4: Ide iz oka slucajnog posmatraca, koji ispred sebe, na trotoaru, posmatra crvenokosu devojku koja kleci u crnoj haljini, za koju sada vidimo da ide do iznad kolena, na trotoaru i drzi obe ruke na licu. Sto se okruzenja tice imati u vidu da se scena odigrava na krizanju, tj. na raskrsnici dveju ulica. Ne bi bilo lose kada bi se u ovaj kadar mogla ubaciti i kisa.

U kvadratu, gore pise: “... a na uglu Oksford Strita i Ridzenta crvenokosa lepojka je ostala grcajuci u suzama, noseci krunu zauvek izgubljene duse.”

KADAR 5: Kamera ide iskosa, iz pticje perspektive. Na zemlji, ispod ulicne sveiljke, u lokvi krvi , lezi mrtav detektiv, za koga po svemu sudeci zakljucujemo da je Serlok Holms, ali samo na osnovu teksta, ne i crteza. Dakle, odeca ne treba da bude Serlokova. Njegova glava je u senci. Jedna ruka mu je na grudima, u blizini noza koji mu je zaboden u predelu srca, drguga je uz telo. U senci, kao silueta, stoji ubica, ali mi na svetlu vidimo samo vrhove njegovih cipela.

U krugu oko unutrasnje ivice lupe, tj. kadra pise: “Bese to poslednji zlocin velikog detktiva. Pola sata kasnije na adresi Bejker Strit 221b put do njegovog srca nasao je noz ljubomornog muza.“



Eto ga, to bi bilo to... mislio da se ne boji nego da bude crno belo... jedino bih zeleo da ubacimo crvenu boju, za devocinu kosu i krv... i to da bude u istoj nijansi crvene...


Postavka table >>>




FOtka za cetvrti kadar >>>


Lupa =] >>>






Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 07/06/2010 : 15:19:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
>mcn, nema u tvom postu ama baš ništa s čim se ne slažem.

Nit ja osporavam išta što si ti rekao.

Ali ću dodati kako tvoje iskustvo nije, recimo, i Kordejevo iskustvo. Pa da sigurno igra ulogu koliko se netko prodaje ili - u slučaju koji nije Kordejev - je li Francuz ili nije.

I tak', ne ... nema pravila jer da ima bilo bi prelako.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 07/06/2010 : 15:30:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
@duh:

>"Nisam rekao da ne slamam neka srca večeras, malena." - kazao je, okrenuo se i izbeledeo u noći. Pijana ponoć vladala je ulicama kišnog grada, a na uglu Oksforda Strita i Ridženta crvenokosa lepojka je ostala grcajući u suzama, noseći krunu zauvek izgubljene duše. Beše to poslednji zločin velikog detektiva. Pola sata kasnije, na adresi Bejker Strit 221b put do njegovog srca našao je nož ljubomornog muža.

Za početak mi je priča skroz bezveze. Za nastavak, ne vidim potrebe da je se uopće adaptira jer ne dobija bogznašto uslikavanjem. Za kulminaciju, scenarij se zbog mikromenadžmenta čita kao udžbenički primjer scenarija frustriranog crtača. Konačno, pozicioniranje završnog kadra u centar table imalo bi smisla jedino ako bi ka njemu vodile raznorodne niti iz ostalih kadrova; ovako se opire logici čitanja poradi jeftine efektnosti prvog pogleda.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Duh_koji_hoda
Advanced Member

Serbia
3246 Posts

Member since 30/01/2003

Posted - 07/06/2010 : 16:19:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Duh_koji_hoda a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn

@duh:

>"Nisam rekao da ne slamam neka srca večeras, malena." - kazao je, okrenuo se i izbeledeo u noći. Pijana ponoć vladala je ulicama kišnog grada, a na uglu Oksforda Strita i Ridženta crvenokosa lepojka je ostala grcajući u suzama, noseći krunu zauvek izgubljene duše. Beše to poslednji zločin velikog detektiva. Pola sata kasnije, na adresi Bejker Strit 221b put do njegovog srca našao je nož ljubomornog muža.

Za početak mi je priča skroz bezveze. Za nastavak, ne vidim potrebe da je se uopće adaptira jer ne dobija bogznašto uslikavanjem. Za kulminaciju, scenarij se zbog mikromenadžmenta čita kao udžbenički primjer scenarija frustriranog crtača. Konačno, pozicioniranje završnog kadra u centar table imalo bi smisla jedino ako bi ka njemu vodile raznorodne niti iz ostalih kadrova; ovako se opire logici čitanja poradi jeftine efektnosti prvog pogleda.

mcn



uh, tnx na kritici... jeste da demoralise, ali je na mestu... sto se price tice bila je za neki konkurs do 500 karaktera, pa sam uzeo da je iskoristim...


Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 07/06/2010 : 16:50:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Duh_koji_hoda

uh, tnx na kritici... jeste da demoralise


Macan ne zna drugačije. Ali da je grozan scenarij, jeste.
Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 07/06/2010 : 17:23:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message  Reply with Quote
Komitina kletva

Strana I, kadar 1.
Septembar 1941. godine u šumi u podnožju planine. Toplički kraj, Srbija. Momak i devojka prilično namučenog izgleda hodaju kroz šumu. Oboje su u partizanskoj odeći.
Nose puške, preko ramena su im seljačke pletene torbe.

CAPTION: Jesen 1941. godine. Toplički partizanski odred je pretrpeo
strašne gubitke u ofanzivi koju je neprijatelj izveo pre
nekoliko dana.


Kadar 2.
Gro plan glavnih junaka. Momak je zarastao u bradu. U njegovim očima
se očitava napetost, u njenim briga. Ona upitno gleda ka njemu.

CAPTION: Goran i Jelena, jedni od retkih preživelih, lutaju po šumi tražeći skrovište. Kaznena ekspedicija još uvek hara po ovom terenu a oni su izgubili vezu sa ostatkom odreda.

Kadar 3.
Mladić pokazuje devojci u pravcu nekakve stare oronule vodenice ispred njih

CAPTION: Snaga im je na izmaku.

Goran: Evo to je ta ukleta potočara.
Jelena: Pa ti nisi normalan. Šta, sad mi treba da očekujemo da ćemo biti bezbedni jer će nas na ovom mestu kojekave sandjame štititi od Nemaca i Bugara. Trebalo je da pobegnemo dublje u planinu, tamo bi možda pronašli ostatak odreda.

Kadar 4.
Goran: Ovde smo sigurni, veruj mi. U prošlom ratu ovde se krio komita Stojan Avramović, jedan od vojvoda u topličkoj buni. Kažu da je ovde proveo poslednje dane. Valjda više nije imao snage da beži
pa je rešio da tu sačeka bugare.

Kadar 5.
Prilaze vodenici
Goran: Tu su ga i stukli. Kažu da je njegov duh još uvek ovde i
obrušava se na svako zlo koje naidje. Sećam se da su nam majke
uvek branile da zalazimo ovako duboko u šumu. Tu su kaže
nečastivi na delu

kadar 6.
Jelena je već na ivici nerava i izdire se na Gorana
Jelena: Jesi li ti svestan šta si upravo rekao čoveče.
Goran: Pa imaj malo vere ženska glavo! Šta nam je drugo ostalo.

Kadar 7.
Goran joj blago spusti ruke na ramena u nameri da je smiri i na neki način ulije nadu uplašenoj devojci.
Goran: Slušaj me. Nećemo se zadržavati ovde. Potrebno nam je da
prikupimo snage. A što se tiče nemaca oni sad vijaju glavninu
odreda gore po planinama. Ne verujem da će silaziti u dolinu.



Strana II, kadar 1.
Jelena je ostala sama u vodenici. Na sred prostorije nalaze se sto i
stolica. Na stolu su mastionica, pero i lampa petrolejka. Na drvenoj gredi, na jednom klinu visi izandjala kožna oficirska torba.

CAPTION: Nedugo potom Goran se uputio u šumu kako bi ulovio nešto za jelo.
Jelena(misli): Pa ovde deluje kao da se odonda ništa nije promenilo. Sto i stolica...

kadar 2.
Pogled joj odvuče torba
Jelena(misli): ... pero i mastilo. Stojan je vodenicu sebi uredio kao kakvu kancelariju. Očigledno je imao potrebu nešto da zapisuje.

kadar 3.
Jelena zavlači ruku u torbu
Jelena(misli): A ovo ovde mi liči na nekakvu beležnicu...

Kadar 4.
Jelena u torbi nalazi staru oficirsku beležnicu u kojoj je Stojan vodio dnevnik o poslednjim danima svog života. Otvara i počinje da čita.
Jelena(misli): Gle,gle, pa to je dnevnik, svedočanstvo o poslednjim danima: „Osećam kako me snaga izdaje a i bugarski krvnici su sve bliže. Oni sa sobom nose zadah smrti i mogu da ih osetim na daljinu. Opazio sam njihovu izvidnicu ali ne smeju
da mi pridju kukavice. Znaju da sam naoružan do zuba“.

Kadar 5: Bilo bi dobro da se prethodni Caption prelije delom i na sledeći kadar u kome ćemo u flešbeku prikazati Stojanovu siluetu. On s puškom u ruci krišom gleda kroz prozor vodenice. U pitanju je brkat čovek kakvi su već bili komite u topličkoj buni. Na glavi ima šubaru i opasan je redenicima.

Kadar 6.
Flešbek i dalje. Stojan je napolju, zauzeo je busiju iza nekog drveta i puca na protivnike. Iz okolne šume odjekuju pucnji

CAPTION: „Znaju oni i da sam ostao bez hrane pa hoće da me umore
kao zver. Zato ću ja uzeti svoju sudbinu u ruke i danas
krećem na njih. Barem ću ih povući što više sa sobom.“

Kadar 7.
Sadašnjost. Jelena je očigledno zainteresovana za sadržaj dnevnika ali sada u gro planu vidimo njeno lice očigledno zbunjeno nečim što čita.
Jelena: Strašno. Ali...ovoga ima još, šta je ovo? Ovde se ne završava...?

Kadar 8.
Gledamo stranicu dnevnika na kojoj je pisanim slovima rukom ispisan tekst čiju sadržinu treba dati u CAPTION-u. Datum zabeleške je 29-V-1917.
CAPTION: „Probudio me je huk sove. Kad sam otvorio oči osvrnuh se oko sebe i ugledah bugare kako leže i ne miču se. Meni odeća sva beše krvava a po telu ni jednog ožiljka...“


strana III, kadar 1.
Radnja se premešta u šumu iznad vodenice. Sumrak je. Goran zaklonjen iza nekakvog rastinja i stena posmatra pet nemačkih vojnika na proplanku ispod njegovog zaklona. Ko zna zašto su tu, uglavnom ne deluju kao da su u žurbi. Dobro su opremljeni i naoružani. Dogovaraju se nešto. Jedan od njih je svakako komandir.

CAPTION: Za to vreme iznad vodenice

Kadar 2.
Goran je prilično uplašen jer su mu se ovi vojnici našli na putu do skrovišta.
Goran(misli): Majku mu, kud se stvoriše ovako brzo. Preprečili su mi put do vodenice i sad ću malo sutra da se izvučem?


Kadar 3.
Goran se lagano pridiže iz svog zaklona. On je zatečen na nekakvoj brdskoj stazi. S jedne strane ove staze je stenovita strmina a s druge strane je padina obrasla žbunjem i kojekakvim visokim rastinjem a koja se spušta prema proplanku na kome se trenutno nalaze Nemci.
Staza je pod nagibom i spušta se do nivoa ispod proplanka. Ako bi krenuo nizbrdo, postojala bi mogućnost da zaobidje nemce zaklonjen rastinjem pored puta.

Goran(misli): Jedino mi ostaje da se se spustim niz ovu strminu i probam da ih zaobidjem.

kadar 4.
Poguren, kako ga Nemci ne bi primetili, Goran kreće stazom nizbrdo. Staza je medjutim prepuna sitnog kamenja koje se obrušava sa strmine kraj puta i on naravno šutne jedan kamen koji zakotrlja nekoliko sitnih kamenčića što naravno stvori buku

Goran(misli): Već se smrkava pa me neće ....ehej!

kadar 5.
Kotrljanje kamenja momentalno privuče pažnju jednog nemačkog vojnika. On se brzo okrene i iznad sebe ugleda Goranovu glavu kako proviruje iza žbunja

Kadar 6.
I sada je Goran prinudjen da beži. Staza se ispred njega račva. Jedna strana nastavlja nizbrdo a levo od njega se odvaja put na gore s druge strane stenovite strmine. Instiktivno donosi odluku da nastavi uzbrdo. Za to vreme nemački vojnici uleću u rastinje u pokušaju da tuda na brži način izbiju na stazu na kojoj su uočili Gorana. Pucaju za njim

Goran(misli): Sveca mu poljubim, sad je baš sreća morala da me izda

Kadar 7.
Na samom vrhu, s desne strane puta ugleda nekakvu pećinu , bolje rečeno pukotinu u steni, čiji je ulaz zaklonjen rastinjem

Goran(misli): Hej, pa ipak ima boga, ovo je idealno mesto da se sakrijem

Kadar 8.
Dobro sakriven, Goran posmatra kako nemci sa uperenim puškama
prolaze pored pećine i ne primetivši je


strana IV, kadar 1.
Već se uveliko smrklo. Goran se još uvek krije u pećini. U mraku pećine vidimo kres šibice

kadar 2.
Goran drži upaljenu šibicu ispred lica. Gleda napolje

Goran(misli): Već je dosta prošlo. Valjda su konačno otišli odavde

Kadar 3.
Pogled mu luta po pećini i onda ugleda nešto usled čega se prenerazi
Goran(misli): Samo da nisu stigli do vodenice, nikad sebi ne bih oprostio da uhvate Jelenu zbog mojih glupih ideja..aaaaaa!


kadar 4.
U dnu pećine ugleda tri ljudska kostura. Po pocepanoj odeći u koju su ti ljudi nekad bili obučeni, zaključujemo da je reč o bugarskim vojnicima iz I svetskog rata. Pored njih stoje puške, vojničke torbe i šta se već kome učini zgodno.

kadar 5.
Isti prizor kao i na prethodnoj slici samo zumiranje jednog od kostura kako bi se bolje videle uniforme i ostali detalji
Kadar treba da bude što jeziviji.

Kadar 6.
Noć je. Pun mesec se visoko popeo iznad planine. Preplašeni Goran sada trči koliko ga noge nose preko onog proplanka gde su se malopre bili nemački vojnici.


Kadar 7.
U jednom trenutku, negde iz planine se začuje jezik urlik. U pitanju je mešavina urlika nekog čudovišta nalik vuku i ljuskih urlika. Odjekne i dva-tri pucnja iz puške. To se naravno ne može prikazati ali neka makar Goranovo lice, koji je de facto momak se sela i naslušao se svega i svačega, sugeriše da je reč o nečem natprirodnom. On za trenutak zastane unezvereno gledajući iznad sebe.

Strana V, kadar 1.
Goran dotrčava do vodenice. Svud okolo je mrkli mrak. Jelena stoji ispred vrata sa petrolejkom u ruci

Jelena: Gorane! Hvala bogu stigao si! Gde si dosad čoveče, presvisla sam! Čuješ li ti ovo zavijanje!

Goran: Beži unutra Jelena, ovde se nešto natprirodno dešava...!

Kadar 2.
Goran se ispred vodenice saginje kako bi uzeo jednu poveću granu otpalu s drveta ispred. Jelena još stoji na vratima

Jelena: Natprirodno, nego šta. Treba da vidiš šta sam našla...

Goran: Pusti sad to! Daj samo nečim da zabarikadiramo vrata.Osećam neku neljudsku silu

kadar 3.
Ušli su u vodenicu. Goran obmotava vrh grane nekom krpom. Uspaničen je a Jelena ga zbunjeno gleda. Još uvek drži petrolejku.

Jelena: Neljudsku! A o čemu ti pričaš, jedina sila koju sam osetila su Nemci. Taman što si otišao čula sam ih kako dolaze odnekud. Pa
onda oni pucnji odozgo, mislila sam da si gotov.

Goran: I vukovi. U ovom kraju nikad nije bilo vukova. A i ako je bilo, nikad nisam čuo onako jeziv urlik

kadar 4.
Goran je uzeo petrolejku iz Jeleninih ruku i sada sipa petrolej po krpi kojom je obmotao vrh grane. Napolju ali ovoga puta ispred vodenice, začuje se urlik čopora vukova. Goran i
Jelena ostaju ukočeni


Kadar 5.
Goran sa upaljenom bakljom, bojažljivo otvara vrata vodenice. Jelena je prestrašena i krije se iza njegovih ledja. Ni njemu nije lako.

Jelena: G..gorane.......

Kadar 6.
A na čistini ispred vodenice se okupila grupa od pet izuzetno krupnih i krvožednih vukova. Ono što se odmah primeti na njima je kako svi imaju na sebi dronjke koji predstavljaju ostatke nemačkih uniformi. Petorica nemaca koji su jurili Gorana, nabasali su na povampirenog Stojana Avramovića koji ih je načinio demonima. To je bio onaj urlik na prethodnoj strani. Kako su doživeli transformaciju u vukove, oni su sa sebe nekako strgali ostatke uniforme ali šlemovi su im ostali te su se sada kaiševi šlemova zategli preko vratova ovih zveri što ih čini još nervoznijim.

Strana VI, kadar 1.
Čisto radi horor efekta trebalo bi jednog vuka prikazati u što jezivijem gro planu.

Kadar 2.
Takodje radi kontrasta u ovom kadru treba prikazati izbezumljenog Gorana.

Kadar 3.
Goran je nesvesno iskoračio malo ispred vodenice i oni su ga okružili na bezbednoj udaljenosti. Jedan vuk skače na njega a on instiktivno baca baklju u njegovom pravcu.

Kadar 4.
Goran uleće u vodenicu. Upaljena baklja ostaje u traviispred vodenice.

kadar 5.
Ispred kuće se polako stvara vatreni zid a vukovi kidišu prema vodenici. Goran je mislio da se zvjeri boje ove vatre koja trag mu prati i očigledno je dobro mislio. Vukovi urlaju, zavijaju. Ukoliko je moguće ovo prikazati iz nekog gornjeg rakursa, da bude kao nekakav fade-out.

Kadar 6.
Iz gornjeg rakursa ponovo posmatramo istu scenu samo je sada jutro. Sunčevi zraci se probijaju kroz gustu šumu. Izmedju drveća vidimo
ljudske figure. To su preživeli patizani koji su se izvukli iz obruča i spustili se u dolinu.

CAPTION: Još nekoliko časova trajalo je orgijanje pobesnelih zveri, a onda je najzad svanula zora. Grupa umornih i ranjenih ljudi prišla je vodenici. Ispred nje su zatekli samo spaljenu travu...

Kadar 7.
Gledano iz dubine vodenice. Goran i Jelena leže čvrsto zagrljeni u uglu suprotnom od vrata. Izbezumljenih su pogleda a Goran još i naglo osedele kose. Na vratima u kontra svetlu jutarnjeg sunca, razaznajemo siluetu partizanskog komadira koji posmatra unutrašnjost vodenice.

CAPTION:


OFF: A unutra dvoje ljudi kojima se u očima očitavala jeza. Na svaki
pokušaj da uspostave komunikaciju ovo dvoje su im upućivali samo
poglede pune izbezumljenosti. Preživljeni užas ostaće večita tajna
zarobljena u dubinama njihove svesti.


KRAJ
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 07/06/2010 : 17:27:04  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn

>mcn, nema u tvom postu ama baš ništa s čim se ne slažem.

Nit ja osporavam išta što si ti rekao.

Ali ću dodati kako tvoje iskustvo nije, recimo, i Kordejevo iskustvo. Pa da sigurno igra ulogu koliko se netko prodaje ili - u slučaju koji nije Kordejev - je li Francuz ili nije.

I tak', ne ... nema pravila jer da ima bilo bi prelako.

mcn



Jbga, povuko si me za jezik pa sam morao malo da se istresem
Ima dana kad ne treba ustajati...
Kakogod, tema je za bar dve veceri uz prosek il pivo...
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 07/06/2010 : 17:39:47  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
@Duh koji hoda
Ceo strip bi imao smisla da je zadnja recenica:

''Bese to poslednji zlocin velikog detektiva. Pola sata kasnije na adresi Bejker Strit 221b, JACK TRBOSACK JE UBIO SVOJU PRVU KURVU....''


Minijatura je suvise prosta... Da se razradi u nesto duze... hm... Mozda bi bilo malo neuzbudljivo...
Lep pokusaj i neobicna (zasad ipak nefunkcionalna) montaza.

Poruka za sve koji zele da se ogledaju u scenariju:
Probajte za pocetak nesto klasicno, da vidite kako vam ide vizuelizacija... Za eksperimente je ipak potrebno iskustvo.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 07/06/2010 : 19:19:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
>Komitina kletva

Oukej ... S formalne strane stvar više-manje funkcionira. Jest raskadrirano vrlo starinski - svemu je dana jednaka važnost i pola zanimljivih stvari se događa izvan kadra, a pola kadrova koje gledamo i nisu tako zanimljivi, ali recimo da je to stvar izbora i samo po sebi NIJE GREŠKA. Sve što je napisano dade se nacrtati.

Sadržajno je malo veći problem. Horor priče su u svojoj suštini vrlo jednostavne moralke, skoro pa bajke. One funkcioniraju zato što funkcioniraju točno na onaj način na koji očekujemo da funkcioniraju. Ako mladi par ide k ukletoj vodenici, naravno da očekujemo pizdariju. Ako ih pritom neko progoni, naravno da očekujemo pizdariju, ali za progonitelje. No, da li očekujemo ovo što se dogodilo i da li je neočekivano u ovom slučaju dobrodošlo ... nisam sto posto siguran.

Da vidimo što smo imali: imali smo Stojana koji je povampirio/povukodlačio/štagod (nismo vidjeli! a u hororu! sramota!) i valjda pobio Bugare. Okej. Nije jasno zašto ih je pospremio u pećinski muzej Topličke bune, ali ajde neka bude. Otad pa do danas - Stojan štiti svakoga od zala. Shvaćeno-prihvaćeno.

Okej, onda se njih dvoje sklone onamo jerbo su i Nijemci sigurno upućeni u sve lokalne legende pa vodenici neće ni blizu (<- ovo je sarkazam, napominjem za vsaki slučaj), a ako i dođu, STojan će ih zaštititi. Zato se odmah osjećaju kao kod kuće: njemu strah više ne veže želudac u čvor pa odmah polazi u lov kako bi imao što primeziti, a ona petrolejkom mrtva-ladna maše po noći dozivajući noćne leptire i Nijemce koji su dotad vodenicu slučajno previdjeli. Možda autor ne želi da se previše vežemo uz tako budalaste junake kako bi nam ih na kraju bilo manje žao? Ne znam ja te suvremene tendencije, mene su učili da moramo strepiti i drhtati s junakom ...

Enivej, nakon što se najzanimljivija scena dogodi off-panel (sramota!) i pritom nije čak ni prepričana u captionima već je ostavljena u opisu kadra tako da jadni čitatelj nema ni najmanjih izgleda da pohvate konce (što je neoprostiva scenaristička rupetina!) imamo ... Što ono imamo? Aha, imamo Nijemce unaprijeđene u čudovišta višeg ranga, a Stojana NEMA. Pazi, Stojan je glavna faca ove priče i nijednom ga nakon preobrazbe ne vidimo. Plus, kakvo je to obračunavanje sa zlom da ga se pretvori u drugo zlo? I zašto je to napravio Nijemcima, a Bugarima nije? Milane?

Umjesto Stojana i objašnjenja, pak, imamo dvije partizanske budale koje, dotad sigurne u vodenici, IZLAZE van nje i mašu bakljom u nadi da će vodenicu spaliti kako vukodlaci ne bi morali jesti sirovo meso. Zatim se vraćaju unutra, dok vukodlaci, kaže tekst, "orgijaju". S obzirom da je Jelena unutra, orgije su vjerojatno bestijalno-sodomističko-homoseksualne naravi. Goran, pritom, od čiste zavisti unutra posijedi, a oboje, jer je seksualnost svake prirode nepojmljiva Titovim partizanima, siđu s uma.

Tako je pouka ove priče - koja inače obiluje katastrofalnim prepričavalačkim dijalozima i prevrtljivom karakterizacijom u kojoj čas Goran, a čas Jelena vjeruju u natprirodno - vjerojatno da su Srbi sami sebi najgori neprijatelji (ovo, moderator, nije politički komentar već analiza teksta!) jer Bugari su lijepo mrtvi, Nijemci su se zabavljali i otišli klat ovce na uranku, a od Komitine kletve (koja nam NIGDJE, jasno, nije navedena ni objašnjena), najebaše samo njegovi nasljednici.

Jesi li to htio, Milane, ili si nam ipak ispričao (formalno podnošljivu) papazjaniju? Nije pisanje samo što na um to na drum, već je i sređivanje misli i značenja prije no se uhvatiš tipkanja.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 07/06/2010 : 19:32:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
A gule ovo čitat čovječe:))))
Mcn is alive!!!!

Kritizirani, sorry:)

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 07/06/2010 : 22:43:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
uh, žena me iživcira sad, moram negdje utopiti negativnu energiju.
evo, fakat nabrzaka.

Strip od jedne stranice(čini mi se logičnim početi sa najmanjim omjerom jel?)




6 slika
1. SLIKA: plamen tek upaljene šibice koji se još rasplamsava. dan je tmuran, siv, zimski, ali to se na slici skoro pa i ne vidi. Bitna je ta tek upaljena vatra.
Tekst:"Čuo sam za te stvari...mobiteli...pojavili su se još krajem osamdesetih...a tada kao i sada nosili su ih našminkani pederi. Za desetak godina biti će to malo manje čudo tehnike a malo više još jedna nepotrebna pizdarija."


druga slika:šibica se prenosi licu vojnika. Vojnik zapaljuje zamotanu cigaretu. dim se izvija prema nebu. Vidi se šljem i neobrijana brada. Šljem pokriva gornju polovicu lica.Oči se ne vide.
Tekst:"Da ga sada imam, koga bi nazvao? Staru? Ne...s tim bi je dvaput ubio. Staroga? Eh kada bi znao gdje je. Ludog Šokrea? Da se sjetimo starih riba koje smo mrdali? Heh..."

treća slika: oči u prvom planu. Oči čovjeka koji je vidio...ha skoro sve. Tužne oči. Oči bez nade. Oči mizantropa. Oči dobričine bez perspektive.pogled suočen s porazom.
Tekst:"Nju? svaki dan umirem zbog nje, ne moram i danas. Ne danas."

4. Slika:Vojnik odbacuje cigaretu sa dva prsta. pogled sa strane. Vide se obrisi šume;drveće, granje, lišće.
Tekst:"Svako vrijeme ima svoju boju, reče Djole. A koje je boje..."

5. slika: desna noga stoji na nagaznoj mini. Noga se miče sa mine. Čuje se "klik". Oko noge i mine je lišće.
Tekst:"...ništavilo?"

6. slika: Nebo koje prekriva par grana visokoga hrasta. Čuje se zvuk bombe (Boooom ili tako nešto) i lišće opada sa grana.



KRAJ

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 07/06/2010 : 22:54:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
>Strip od jedne stranice(čini mi se logičnim početi sa najmanjim omjerom jel?)

Vrlo dilandogovski. :)

U principu je dobro, osim što prvi kadar ima mrcu previše teksta, a trebao bi se odlčiti i je li junak mizantrop ili dobričina. :)

Osnovni je problem što se ovdje s jednim kadrom vjerojatno neće vidjeti je li noga nad minom zato što će tek stati ili zato što se diže:

>5. slika: desna noga stoji na nagaznoj mini. Noga se miče sa mine. Čuje se "klik". Oko noge i mine je lišće.

Je, znam da si napisao "klik", ali ja sam uvijek za manje teksta i sfxa, ako bass nije potrebno. Stoa bih ja ovdje statični kadar noge na mini. Funkcionira kao informacija, a ne zbunjuje.

>6. slika: Nebo koje prekriva par grana visokoga hrasta. Čuje se zvuk bombe (Boooom ili tako nešto) i lišće opada sa grana.

Ovo mi je jako dobra zadnja slika s tim da bih ja ful izbacio zvuk i samo stavio lišće poneseno eksplozijom prema gore.

Evo, to je bio primjer upotrebljivog scenarija. Ako ga netko jednako upotrebljivo nacrta, objavit ću ga.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn

Edited by - mcn on 07/06/2010 22:56:25
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.39 seconds. Snitz Forums 2000