forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Radna akcija - cpt. SINISA ft. cnt. NERA (WTF!?)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 72

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 18/06/2010 : 12:48:41  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Ima tu jos losih stvari kao sto je predebela linija mosta (morala bi biti mnogo tanja tamo u dubini) ali sve u svemu mnogo bolje od prethodne verzije. Svidja mi se sto se duplo potrudio oko Balroga.
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1191 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 18/06/2010 : 13:23:02  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 18/06/2010 : 13:27:36  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Probaj par svetlijih akcenata na Balroga. Mozda slika malo ozivi.
Ublazi linije Gandalfu na rukama.
I daj malo vise podataka o sebi. Ovako izgleda da si svratio sa ulice.
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 18/06/2010 : 13:37:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Dupli:
Meni je ovo dobro. Samo da pomenem jednu gresku u perspektivi - ako uzmemo perspektivu mosta, onda stepenice djeluju, kao da ne idu prema gore, nego su u istoj ravni sa mostom ili idu cak dole.

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1191 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 18/06/2010 : 14:23:52  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Macanova generacija, radim (opremanje knjiga, izrada plakata, ilustracije za knjige i časopise), oženjen i imam dvoje djece.

Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 18/06/2010 : 14:27:19  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jur

Dupli:
Meni je ovo dobro. Samo da pomenem jednu gresku u perspektivi - ako uzmemo perspektivu mosta, onda stepenice djeluju, kao da ne idu prema gore, nego su u istoj ravni sa mostom ili idu cak dole.



Slažem se da je problem u perspektivi. Razni djelovi crteža kao da su gledani iz različitih smjerova, a opet logika nalaže drugačije ravnine.
Pravi razlog za to je što nisam znao iskonstruirat perspektivu s toliko objekata, pogotovo stepenice.

No postoji i službeno objašnjenje :

Ja sam amaterski razmišljao na sljedeći način.
Treba napraviti ilustraciju cijelog događaja u najintenzivnijim momentima. Je li moguće sve staviti na jedan crtež, a da se ne radi strip. Prvo sam odlučio koji su najintenzivniji momenti. Prvo pojavljivanje Barloga kad preskače preko vatrene provalije i juri za Gandalfom i ekipom. Dolazak na most gdje se Barlog pokazuje u punoj veličini i ispunjava prostor od zida do zida. Gandalf koji viče You cannot pass u momentu prije nego poruši most. Barlog koji zamahuje vatrenim bičem. Aragon i Boromir koji idu pomoći Gandalfu dok su Frodo i ostali na sigurnom. Teško je naći kut iz kojeg se sve to vidi, a da se ne da previše naglaska na krive stvari. Naprimjer u onom drugom crtežu koji je postao King Warrior previše je naglaska na Aragornu, a ako ga makneš nemaš informaciju o tom dijelu događaja. Onda sam se sjetio lukavog rješenja. Iskoristiti Barlogov bič i krila i podijeliti crtež na komade. Sad kao imamo jedan crtež, a opet svaki dio živi za sebe pa može imati i svoju prilagođenu perspektivu.

Naravno da sam ovu priču smislio kasnije kad sam već skužio da stvar koliko toliko funkcionira usprkos lošoj perspektivi
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 18/06/2010 : 16:32:27  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bisley

Macanova generacija, radim (opremanje knjiga, izrada plakata, ilustracije za knjige i časopise), oženjen i imam dvoje djece.



Drago nam je. Sad smo sigurni da nam Sajmon ne dolazi tajno u radionicu...

Osnovna zamerka tvom crtezu je nedostatak drame. Niti je Gandalf nesto narociro ugrozen, niti je Balrog bogznakako strasan. Ja, barem, uopste nemam osecaj da Gandalfu preti neka opasnost. Neki rogati glasnik sa dobrocudnim licem donosi Gandalfu izvestaj sa berze... Osnovna naznaka opasnosti, zubi, kod tebe se jedva vide.
Utisku jako doprinosi neucesce gledaoca u sceni. Da je Gandalf u sredini a da se Balrog barem dvaput veci nadvio nad njega, prica bi zvucala drugacije.
Crtacki, naslo bi se dosta stvari za diskusiju. Prvo sto upada u oci su Gandalfove tanke ruke - ok, on jeste mrsav, ali.... Drugo je Balrogovo leprsavo prilazenje baletskim korakom, fali mu samo sedmi veo. Nema tu napetosti, snage i brutalnosti. Prouci malo crtez Dzona Houva koji sam linkovao kod davanja teme.

@Dupli
Mozes da se vadis kolko hoces, ne pomaze ti. Nista ti ne verujemo
Jos uvek brzopleto planiras crtez. Ponese te ideja i onda pripremu skracujes na racun izvedbe. Drugim recima, skicu ne gnjavis do nivoa korektnosti nego ostavljas stvari da ih resavas u letu... a onda jedna greska vuce drugu, kao u sahu...
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1191 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 18/06/2010 : 17:12:12  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Hvala na kritikama, trenutno radim ovo pa kad završim...stavit ću. Vodene boje, bijela akrilna i lavirani tuš
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 18/06/2010 : 19:09:37  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Ovo iznad je drama na koju sam mislio.
Sto se tice cuvara prolaza, daj malo vetra, zivosti. Operi kosu cuvaru neka leprsa i daj joj vise volumena, a haljina neka bude ko u Merilin Monro
Pticurina mora da bude preteca, a ne golub koji je sakrio harfu...

Go to Top of Page

Lundvalnaden
Starting Member

89 Posts

Member since 18/04/2010

Posted - 18/06/2010 : 20:21:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Lundvalnaden a Private Message  Reply with Quote
Samo nek se zna, meni je ovotjedni zadatak super, radim na crtezu, pa nemojte jos nagurivat nove teme u bliskoj buducnosti (bar 2-3 dana minimalno moja želja) :)
can't wait to get my ass wiped all over the topic
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 18/06/2010 : 23:04:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by cat claw

Dupli, nemoj se opterecivari atmosferom... Sve ce to kolorista da izvadi


Aha, to je štos!
Nego, šalu na stranu. Sinoć sam četiri sata potrošio na tuširanu
verziju Gandalf vs. Barlog. Od toga sam najmanje 90% vremena očajavao
i pizdio jer sam zasrao ovo pa ono... Uglavnom sve!
Što sam naučio? Uglavnom kako se ne treba raditi. Znam da bi bilo
bolje naučiti kako bi trebalo raditi ali to se obično puno efikasnije
i brže uči u školi, a zato smo tu.
Namjeravam odraditi popravni čim uhvatim vremena danas, sutra.
Skoro zaboravih



Kako me nije bilo sedam dana pozdravio bih cijelu ekipu i za početak dao komentar na ovaj rad.
@Dupli, ova verzija ti je likovno i grafički najjača.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 19/06/2010 : 11:13:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message  Reply with Quote
pokusaj fan arta u koloru
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 19/06/2010 : 13:44:09  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mlLandj3

pokusaj fan arta u koloru




To se zove entuzijazam. Svi zadaci na jednom crtezu.
Go to Top of Page

bagi
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3840 Posts

Member since 29/12/2002

Posted - 19/06/2010 : 13:51:59  Show Profile Show Extended Profile  Send bagi a Yahoo! Message  Send bagi a Private Message  Reply with Quote
(5-) - fali red Sonja!

Wtf?
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 19/06/2010 : 18:29:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Za crtez Doplog sam izjavio, da imaju stepenice pogresnu perspektivu. Izgleda, da sam pogresio ja! Sledi kratka analiza perspektive:


1) Koriscena je " 2 point" perspektiva ali ne klasicna varianta sa vertikalnim okomitim linijama. Ovde pravokutni raspored objekta omogucava "1 point" perspektivu i kada tako pozicioniranu kameru zarotiramo prema dole, dobijamo efektnu " 2 point" perspektivu.
2) Kamera ima ogroman kut gledanja (FOV) od oko 90°. Zanimljivo je, da zbog "2 point" perspektive i scene, gde su svi vazni elementi po sredini, utisak "distorzije" nije velik, pa i ovako velik FOV deluje prirodno i veoma efektno. Ipak treba je reci, da je ovo stvarno "opak" FOV. Nacrtao sam jednu kocku u "3 point" perspektivi, da vidite kako bi izgledala u ovoj sceni.
3) Vidimo, da su stepenice ok, a Gandalf i ostali momci iza njega nacrtani korektno. Za Balroga bih rekao, da nije nacrtan korektno sa perpektivom, ali si ni ne predstavljam kako bi ga trebalo crtati kod takvog FOV. Mislim ,da bi ga svaki crtac nacrtao na slican nacin - djeluje prirodno i efetkno u sceni.

Konacna ocena: Veoma dobar posao oko perspektive!

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 19/06/2010 : 18:37:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
fckn sht, svaka čast na analizi Jur.

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 19/06/2010 : 20:14:35  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Jur, otvrdio si da Dupli ima dobro oko bolje od bilo kog opticara.
Divim se Ricu sto je razumeo sve ovo sto si analizirao.
Priznajem da su za mene to spanska sela i da se svrstavam u tabor Duplog. Naime, mi i nama slicni ne znamo ni kako ni zasto, ali uspeva nam da kameru postavimo na dobro mesto. Eto, malo se hvalimo.
Go to Top of Page

bagi
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3840 Posts

Member since 29/12/2002

Posted - 19/06/2010 : 20:29:29  Show Profile Show Extended Profile  Send bagi a Yahoo! Message  Send bagi a Private Message  Reply with Quote
Paaa,primjenom Jur-ove metode analiziranja ispravnosti scene tj njene perspektive u stvarnom vremenu prilikom crtanja nekog stripa, mislim da bi svaki autor u životu uspio završiti jednu tablu istog.I to u olovci.Djeca i unuci,ako bi isti uspio pored silnog analiziranja visina,širina,položaja kamere itd poigrati se sa ženom, bi završavali crtež a praunuci i ostala rodbina bi eventualno tuširali i kolorisali...Iscrpno,uredno,profesionalno i totalno nepotrebno.


Wtf?

Edited by - bagi on 20/06/2010 00:17:03
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 19/06/2010 : 20:35:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
Da,pa nije da sam baš sve skužija, više san se divija analizi:)
I ja kao i Bagi mislim da je to poprilično nepotrebno, ipak je ovo strip, a ne strojarstvo:)

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 19/06/2010 : 20:44:31  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Po principu ''ne moram da znam gde je karburator da bih vozio'' i Bagi i ti ste u pravu. S druge strane, ne skodi znati gde je karburator. S trece strane, nije lose znati ni rastaviti ga i ocistiti, ali to zaista treba jednom ili dva puta u zivotu (to ne vazi za vlasnike Zastavinih vozila, njima to dodje kao menstruacija jednom mesecno).
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 19/06/2010 : 23:15:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Eh, to je bila samo analiza, da malo utvrdim ono sto sam naucio o perspektivi. A po potrebi cu analizirati i koju strip stranicu od Baneta .
Moram reci, da iza mog razglablanja o perspektivi stoje iskljucivo prakticni razlogi. Nadam se, da cu kad tad dovrsiti onaj moj tekst o perspektivi, pa cete se uvjeriti u to.


-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 19/06/2010 : 23:40:51  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
[i]Originally posted by JurA po potrebi cu analizirati i koju strip stranicu od Baneta .




Pa, ako bas zelis da mi srusis i ovo malo autoriteta kojeg sam s mukom stekao, samo naprej
Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 19/06/2010 : 23:43:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message  Reply with Quote
kad smo se vec do'vatili perspektive, evo da napravimo mali muzicki predah uz jedan od najboljih bendova sa ovih prostora-KBO

http://www.youtube.com/watch?v=YHUM0IFnTDM&feature=related
Go to Top of Page

bagi
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3840 Posts

Member since 29/12/2002

Posted - 20/06/2010 : 00:17:50  Show Profile Show Extended Profile  Send bagi a Yahoo! Message  Send bagi a Private Message  Reply with Quote
501-vi post za 8 i kusur godina na ovom forumu...Al sam produktivan jebote... Nisu mi jasni ovi sa dvije-tri godine staža a imaju po pet šest hiljada postova,mislim,wtf!? Kako su to uspjeli??

Wtf?

Edited by - bagi on 20/06/2010 00:25:16
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 20/06/2010 : 11:57:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bagi

501-vi post za 8 i kusur godina na ovom forumu...Al sam produktivan jebote... Nisu mi jasni ovi sa dvije-tri godine staža a imaju po pet šest hiljada postova,mislim,wtf!? Kako su to uspjeli??


Dok si ti crt'o oni su se razbacali po forumu na sve strane ne bi li sakupili što više postova.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page
Page: of 72 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000