forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Radna akcija - plakat za mcn-a
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 77

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 06/02/2011 : 13:13:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

quote:
Originally posted by Jur

Razmisljam, da nacrtam jednu "ozbiljnu" ilustraciju za ovog Konana. Posto radim digitalno imam jedno tehnicno pitanje za znalce.
Znam da je uobicajeno, da se linijski crtez skenira u 600dpi u bitmap formatu (samo bela i crna boja). Input fajl za tiskanje je tako 600dpi za b&w crtez (+ color layer u 300dpi).
Kakva je situacija kod digitalnog linijskog crteza? Takav crtez ima antialiasing pa ako se tretira kao full-color, onda je 300dpi ok. Ili se konvertira u bitmap?
Udobnije mi je crati u 300dpi, ali ako se vec desi cudo, da mi crtez "artisticki" prode, ne bi da zaj* "tehnicki".


Grej skala u 300 tacaka jako lose izgleda u stampi.
Crno beli digitalni crtez u grej skali bi morao ici u bar 600 dpi. Ako je potez dovoljno ''cvrst'' bez sivih tonova, trebalo bi ga pretvoriti u bitmapu 1200 dpi.
Crno beli crtez tusem skenirati obavezno u 1200 tacaka.
Danasnje masine lepo podnose takve zahteve.



Hvala CatClaw.
Znaci 600 dpi minimalno za b&w digitalni crtez odnosno crtez sa iskljucivo sivinskim tonovima.
A kakav je slucaj sa koloriranim crtezom? Da li je uobicajeno, da se separiraju crni i kolor layeri ili moze sve skupa da se stampa u 300dpi?

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2011 : 13:22:21  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Najbolje je kada se u prepressprogramu (InDesign npr) ''spoje'' bw 1200 i kolor 300 tacaka.
Za drznedaj moze da prodje slepljeni tif u 300 tacaka. Nece biti lose ali oni sa dobrim ocima ce imati primedbe.

Ne zaboravi da na CMY kolor lejer PODMETNES ''registracionu'' boju (70% cijan, magenta i zzuta) - contract 1 piksela da bi izbegao stamparsku providnost crne..
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=37518&whichpage=5
Peti post odgore
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2011 : 13:24:28  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Priprema table stripa za kolorisanje
za pravu stampu, tj CMYK
(kolorisanje za ekran i web je nesto sasvim drugo)


pripremis stranu c/b1200 dpi (black and white)(eventualno samo 600, ali bolje je 1200) *scan, ciscenje, format, horizintala i sl.
Sejvujes kao tif u 1200 dpi. sejvujes dakle kao: ime bw.tif
----------------------------------------------------------------------
Image>adjust>mode>grayscale
Image>image size>300 pixels/inch (pazi da ne bude cm)
Image>adjust>mode>CMYK
-----------------------------------------------------------------
Na paleti Layers, odvuces Background na papir pored kante i napravis novi lejer (Background Copy). Proglasis ga MULTIPLAY
Ponovis to isto, dvoklik na njega, upises NE DIRAJ, ok. Odvuces ga iznad Background Copy, kliknes na oko i iskljucis ga da se ne vidi. On ti je rezerva ako sjebes nesto dok radis.
------------------------------------------------------------------------
Klik na Background>Ctrl+a>delete
-------------------------------------------------------
Dvoklik na Background Copy, preimenujes u crnobeli crtez, ok.
Klik na crnobeli crtez
Window>Show Channels>klik na Cyan>delete
Window>Show Channels>klik na Magenta>delete
Window>Show Channels>klik na Yellow>delete - tako si dobio c/b crtez koji sadrzi samo crnu
----------------------------------------------------------------------------------
klik na Background
klik na papir pored kante, dobio si novi lejer koji je providan
Na tom lejeru kolorises. Ja prvo na njemu iskolorisem lica ruke i objekte koji su razdvojeni.
Posle toga, ispod njega napravim novi lejer na kojem kolorisem druge objekte itd. Posle sve te lejere spojim u jedan.
Save As...psd
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
Kada si zavrsio kolorisanje
napravi boju koja sadrzi 70%cijana, 70% magente i 70 posto yellow. To je tkz boja za podmetanje

klik na lejer crnobelicrtez
otvoris Channels
drzis ctrl i kliknes na black
Sad je selektovano sve sto je belo
Select>Modify>Expand>1pixel>ok
Select>Inverse

klik na lejer koji si kolorisao, odaberes boju za podmetanje
leviAlt+backspace (to je kanta za bojenje)
Sada imas preman CMY kolor. Mozes ga spojiti sa lejerom crnobelicrtez i napraviti tif, ali to je najgora varijanta jer ima samo 300 dpi. dovoljno za stampu, ali nije sjajno.
Bolja je varijanta unistiti crno bele lejere i sejvovati samo taj CMY. Onda se on u Indizajnu spaja sa originalnim crno belim crtezom od 1200dpi.
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 06/02/2011 : 14:38:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Eh, probat cu da crtam direktno u 1200dpi greyscale, a ako mi kompjuter pocne strajkovati, smanjit cu na 600dpi. Probo sam i linija bitmapa je stvarno izvanredno cista. Steta sto Photoshop nema jedan specijni bitmap format sa layerima za crtace.
Jos jedno pitanje... ako imas sive povrsine u crtezu, da li ima neke veze koju dithering metodu za bitmap upotrijebis? Odnosno, da li bi koju preporucio nad ostalima.

Hvala na informacijama, ovo sa podmetanjem crne boje znam da je vrlo vazno. Sjecam se starih BiserStrip-ova, gdje je kolor bio uzas zbog segaste crne. A da ne pominjem zamaknute kolor slojeve

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2011 : 14:49:24  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Ne moras da crtas u 1200 dpi. dovoljno je da crtas u 300 tacaka ali da izbegavas paucinaste linije koje ce se prilikom overkloka na 1200 bw izgubiti.

Za konvertovanje u bw bitmapu je ispravna prva opcija u fotosopu: 50% trashold. Sve sto je u crtezu sivo ispod pedeset posto bice belo, a sve iznad crno.
Ostale opcije cuvaju sivocu tako sto generesu neku vrstu rastera

Zato je preporucljivo da se pre konvertovanja u bw crtez ''doradi'' contrastom i levelima.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2011 : 15:01:22  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Prva slika je digitalni crtez u 300 dpi
Druga slika je isti taj povecan vestacki sa image size na 1200 dpi
Treca slika je cinvert to bitmap 1200dpi 50% treshold

Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 06/02/2011 : 15:42:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Imas pravo! Treba prvo upscejlati u greyscale na 1200dpi pa tek onda konvertovati u bitmap i kvalitet linije ostaje iznenadajuce dobar.
A kako ispravno dobiti sive (to je raster) povrsine? Kako ja vidim postoje dve mogucnosti.
1) Imas dve slike, crtez i sivinski raster, koje se kombinuju slicno kao crtez i kolor.
2) Sivinski raster ukljucis u bitmap crtez. Mislim, da bi se sa konvertovanjem u bitmap, nazad u greyscale za kombinovanje i opet nazad u bitmap moglo dobiti jedan ispravni bitmap.
Od oka bi rekao, da je pravi nacin prvi, ali kod drugod mozes sve imati u jednoj sliki.

Recimo ovaj strip - kako misli da su tehnicki resene sivine?




-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 06/02/2011 : 17:35:04  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Grej skala je u sustini kolor, ili obrnuto, kako ti se svidi.
Znaci, samo ispod bw crteza podmetnes sivu 300 tacaka kao sto podmeces kolor u 300 tacaka s tim da pazis u prepressu da se stampa samo crna a ne sve cetiri boje (neki programi su CMYK default).
Moras paziti i da taj grej skala lejer ne sadrzi u sebi crtez.

U krajnjoj liniji , mozes taj sivi lejer povecati na 1200 tacaka, ditherovati ga i slepiti sa bw crtezom, ali se bojim da u stampi ne bude svasta. Ne zaboravi da printer i stamparska masina nisu isto i sta moze linijatura da sjebe.

Ovaj tvoj Konan je zasivljen na originalu i sniman reprokamerom tako da se ne susrece sa nasim problemima. Moguce je cak da je to kolorisano peshke, a za stampu uzet samo crni film.

Edited by - cat claw on 06/02/2011 17:44:14
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1191 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 06/02/2011 : 20:18:10  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Sive pozadine su u originalu rađene laviranim tušem.
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 06/02/2011 : 20:25:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Sad su mi stvari jasnije. Hvala CatClaw-u i svima na strpljnju sa ovim off-topic izletom u radnoj akciji .

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 07/02/2011 : 19:39:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 08/02/2011 : 12:55:33  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Sinoc me nesto zasvrbela ruka pa sam jedva docekao jutro da odem u studio i malo skrabam. Uglavnom, rezultat je takav da mozete da vidite osnovnu skicu, prvu i drugu doradu. Manje iskusni moraju na ovo da dodaju jos i preciznu olovku, Sto se mene tice, sutra ovo tusiram...
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 08/02/2011 : 12:58:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rico




WOW!


WOW i za tebe Cat Claw

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 08/02/2011 : 14:05:17  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
@Rico - Neka moja razmišljanja uz ograničenje da ramena i tjeme moraju ostati na istom mjestu. Malo mi je "kaotičan" odnos-položaj Konan-lubanja



@Cat Claw - Oprosti, ali ne mogu ne komentirati treći kadar. Super je on nacrtan ali nikako mi ne "leži" na tabli. Sve mi "pukne" na trećem kadru. Ja bih definitivno drugačije postavio kameru za treći kadar, a dio "informacije" eventualno prebacio u četvrti.
Prošli tjedan poslao sam ti mail na c..c..w(at)sbb(tockica)rs
Samo me zanima da li si ga dobio.

A evo i mojih pokušaja da nacrtam Konana. Poza mi je dosta teška za nacrtati jer ima perspektivnih kračenja koja mi je teško pogoditi pa me zanima stručno mišljenje Radne akcije.
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 08/02/2011 : 14:22:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
ne bi se puno miša u neke velike analize, jer crtanje ne bi triibalo biti geometrija (po nti put:) jedino mi je evidentna preduga lijeva ruka

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 08/02/2011 : 14:23:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
... ah, da,imaš i na desnoj ruci zglob viška

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 08/02/2011 : 15:15:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Rico,
ilustracija ti je veoma "dizajnerska". Šta ja znam, možda se i to traži, ali meni se čini da je nešto takvo primerenije za omot nekog heavy metal cd-a. Poza Conana mi je u globalu ok, mozda nije bas anatomski 100% ali Conan deluje snazno i masivno. Ono sto mi smeta su šrafiranja mišiča, koja mi deluju suvise od oka. Što se tice primedbi Duplog, slazem se oko lubanje, sa ostalim bas ne . Dupli, na tvojoj popravki Conan deluje nedoluceno, mlako, a ne kao snazan ratnik.
Druga stvar sa kojom se ne slazem sa Duplim je 3 kadar ovog vesterna od CatClaw. Meni je to veoma sadrzajan kadar koji i kutom kamere dopunjuje ostale. Stvarno ne vidim nista loseg na ovoj stranici. Posto pada kisa, nadam da ce se CatClaw setiti, da na gro planovima nacrta kako curi voda sa šešira .

Dupli, ono sto mi prvo zapalo u oci na tvom crtezu su prevelike i predebele noge. Druga stvar - nacrtao si jednu komplikovanu akcijsku scenu. To je u osnovi super ali ne zaboravi, da to donosi jedan problem, koji je je ustvari logican ali bi ga ipak naglasio jer to je nesto sto i ja precesto zaboravljam. Koplikovane scene su teške za crtanje!!! Znam ja kako to izgleda, sednes da nacrtas nešto maestralno, i crtas i crtas pa ako si dosta kritican do sebe onda nista ne nacrtas, a ako nisi kritican, onda nacrtas nesto sa puno gresaka. Naravno, prvoklasni crtaci mogu crtati i veome kompleksne scene, ali siguran sam da i oni "varaju" i koriste referense gde god mogu.Ako gledam tvoju skicu, evo sta si uvalio u nju:
- kut kamere na gore
- vukovi sa svih strana, crtani iz razlicnih ugla, u razlicnim akcijskim pozama
- izdatno koriščenje "foreshortening"-a
Ovo ti je scena za profesionalca, koji se nacrtao vukova u zivotu a ne za jadnika sa radne akcije . Mislim, lepo da se trudis, ali ako ciljas na "sto mu gromova" konkurs, onda predlazem nesto jednostavnije.










-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 08/02/2011 : 16:04:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jur

Rico,
ilustracija ti je veoma "dizajnerska".


Da, apsolutno se slažem, kao ovo bi trebala biti ilustracija za knjigu a ne za strip, al vidićemo, ovo mi je prvi pokušaj:)
Sve drugo sto si rekao slažem se 100%

hvala

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 08/02/2011 : 16:10:25  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
@Rico - ne bi se puno miša u neke velike analize, jer crtanje ne bi triibalo biti geometrija (po nti put:) jedino mi je evidentna preduga lijeva ruka

Istina, istina. Nego, sad vidim da mi je i desna ruka preduga. Shit!

@Rico - ... ah, da,imaš i na desnoj ruci zglob viška

Ma ne, to ti je ona narukvica od metala-kože šta je Konanu stalno na rukama. Uvik san se pita jel on to može skinit i kako?

@Jur - Dupli, na tvojoj popravki Conan deluje nedoluceno, mlako, a ne kao snazan ratnik.

To je istina. Za “snažniji” dojam mislim da bi trebalo pomaknut ramena i glavu ali to bi onda bio novi crtež. Zato sam i napisao “moja razmišljanja”, a ne korekcije. Moj mi se modificirani crtež čini anatomski točniji, a Ricov je definitivno jači.

@Jur - Dupli, ono sto mi prvo zapalo u oci na tvom crtezu su prevelike i predebele noge.

Zar upravo noge ne bi trebale Konanu dat “snagu”. Pokret dolazi iz nogu i dupeta. Ruke je samo usmjeravaju.

@Jur - Naravno, prvoklasni crtaci mogu crtati i veome kompleksne scene, ali siguran sam da i oni "varaju" i koriste referense gde god mogu.

Kako nisam uspio pronaći referens, ostalo je ili “legalno” iskoristiti neki virtualni artist manequin ili se obratiti ekipi s Radne akcije.

@Jur - Ovo ti je scena za profesionalca, koji se nacrtao vukova u zivotu a ne za jadnika sa radne akcije. Mislim, lepo da se trudis, ali ako ciljas na "sto mu gromova" konkurs, onda predlazem nesto jednostavnije.

A kad još čuješ da sam mislio slati za onu najmanju crno-bijela vinjeta opciju?
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 08/02/2011 : 17:14:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote


Evo, probao sam da popravim bacanog vuka, ali nije islo. Ovde bih ja absolutno trebao referens. Da ja moram crtati Conana kako baca vuka, ja bih tako postavio scenu, da mi je sto lakse nacrtati vuka i svakako ga ne bih crtao iz ovakvog ugla - glavom u kameru .

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1191 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 08/02/2011 : 17:46:45  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Sinoc me nesto zasvrbela ruka pa sam jedva docekao jutro da odem u studio i malo skrabam. Uglavnom, rezultat je takav da mozete da vidite osnovnu skicu, prvu i drugu doradu. Manje iskusni moraju na ovo da dodaju jos i preciznu olovku, Sto se mene tice, sutra ovo tusiram...
Znači li ovo Bane da Strip Gen i Jack Seaborn idu dalje?

Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 08/02/2011 : 18:43:19  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bisley

Znači li ovo Bane da Strip Gen i Jack Seaborn idu dalje?




Epizodu radim jer sam tako obecao nasem tragicno preminulom prijatelju Hammer of Hellu cije sam napore da ozivi strip scenu izuzetno cenio i postovao.
Kakva ce biti sudbina svih radova koji su nastali pod njegovim patronatom jos se ne zna. Bilo bi lepo da se album Jacka Seaborna kompletira i izda u spomen Ivici.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 08/02/2011 : 18:48:13  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
@Dupli
Fali tu jako puno skice. Noge si prakticno izvukao napamet, odokativno bez i jedne crtice koja bi odredila karlicu.
To sto se 3/4 glave ne vidi ne znaci da je ne moramo nacrtati.
Najveca zamerka je sto je Konan ko oderana koza raspeta na zid. Sve je i jednoj ravni.
Pretpostavljam da je ovo ono sto si ustvari hteo, ali primedba za jednu ravan opterecuje i ovaj crtez


Edited by - cat claw on 08/02/2011 19:05:08
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7556 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 08/02/2011 : 22:24:09  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Bane, jel možeš u dve rečenice u vezi olovkirane table gore?

Jel to crtano plavom olovkom na papiru, pa će tuš da ide preko, klasično. (Ako da, kakvom plavom olovkom?) Ili običnom običnom olovkom pa zaplavljeno na kompjuteru, a tušira se na drugom listu, preko, sa svetlostnim izvorom (da se providi)? Ili kako već?
Okviri?
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5830 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 08/02/2011 : 23:13:44  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Crtano je plavom olovkom, tacnije tehno olovkom 0.5 sa plavim minama koje su odvratno loseg kvaliteta i bogomdane za kidanje zivaca.

Na kompjuteru je pretvoreno u grej skalu radi izjednacavanja intenziteta pa onda vestacki vraceno u plavu boju.

Po defaultu, odgore bi prvo trebala da ide precizna olovka.olovka pa tek onda tus, ali ja, stari vuk, idem odmah na tus

Neki autori vole ciste originale pa onda ovakvu skicu prenose na novi papir. S obzirom da sam ja glupi metalac, ne pada mi na pamet da se s tim zezam.
Go to Top of Page
Page: of 77 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.62 seconds. Snitz Forums 2000