forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 HRVATSKI KRALJEVI -dokumentarna serija
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 14

jaki
Advanced Member



Croatia
26448 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 30/10/2011 : 00:20:59  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
A nisu ni svi kraljevi bili u istom položaju.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 30/10/2011 : 01:13:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

uzgajale su se žitarice,vinova loza još od rimljana i naravno masline.
uz obalu.a stoka sitnog zuba opet nije bilo toliko da zadovolji potražnju,odnosno bilo je za elitne skupine.a mi pričamo o običnom narodu




ma naravno, naša ekipa je dolaskom na primorsko područje današnje Hrvatske itekako njegovala uzgoj vinove loze i maslina... o smokvama da i ne pričamo

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 30/10/2011 : 01:16:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

150 000 vojnika u 9. st. nije čudna stvar
još je u vezi Ljudevita poznato da njegova vojska nije bila malobrojna jer se Borna pred franačkim carem hvalio da je nekoliko tisuća Ljudevitovih vojnika poubijao i negdje između 300 i 500 konja zaplijenio.




150 somova je za to vrijeme zaista picin dim..
da je bilo tako Hrvatska bi sjebala Franke u roku od par dana i danas bi se hrvatski pričao u Norveškoj
ma kakva europska unija...hrvatska brate

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 30/10/2011 : 01:22:09  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo
Inače, ja nisam povjesničar ali kad netko veli da su Hrvati imali, ne znam 150 000 vojnika u 9. stoljeću, to mi je nakak smiješno:))
Mislim, pa koliko je uopće bilo Hrvata tada?


Te podatke iznio je bizantski car Porfirogenet (bio je i povjesničar), ali da se radilo o pretjerivanju pisalo je još u osnovnoškolskim udžbenicima, koliko se sjećam.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 30/10/2011 : 01:30:41  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
Ako se ne varam, Rimsko carstvo je na vrhuncu svoje moći imalo oko 200 tisuća vojnika. Teško da su naši u 9. i 10. stoljeću mogli skupiti 150 tisuća (toliko vojnika su možda mogle imati tadašnje velesile Bizant i Franačka, ali sumnjam da su ih i oni imali toliko). Naši su mogli skupiti možda između 5 i najviše 10 tisuća ljudi spremnih za borbu.
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 30/10/2011 : 01:37:45  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dsormaz1

Ako se ne varam, Rimsko carstvo je na vrhuncu svoje moći imalo oko 200 tisuća vojnika. Teško da su naši u 9. i 10. stoljeću mogli skupiti 150 tisuća (toliko vojnika su možda mogle imati tadašnje velesile Bizant i Franačka, ali sumnjam da su ih i oni imali toliko). Naši su mogli skupiti možda između 5 i najviše 10 tisuća ljudi spremnih za borbu.


Neki povjesničari smatraju da kada bismo prihvatili tezu o Tomislavovom broju vojnika onda bi Hrvatska imala više vojnika nego Bizantsko Carstvo ljudi. Konstantin VII. je želi ovim pretjerivanjem dokazati da ima moćnog saveznika. To je bilo normalno u srednjem vijeku pa i danas.
EDIT: Da li se meni čini ili se Ljutiša i company pojavljuju u svim epizodama?

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434

Edited by - bjelolasica on 30/10/2011 01:39:13
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 30/10/2011 : 02:01:44  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by lwood

čekaj malo ,ti želiš reč da je dolaskom Hrvata to sve propalo? mislin postojeće poljoprivredne grane?
ili tvrdiš da se nisu bavili poljoprivredom?



da, propale su, ko i većina toga seobom naroda i propašću Rimskog carstva..
Poljoprivredom (organiziranom) se počinju bavit tek kasnije (12.st.) kad se za to ipak ustrojio neki kolko-tolko feudalni poredak. Pa zar ne znaš da mi oduvijek kasnimo za europskim trendovima
Po analizama kostiju i pogotovu zubiju ranohrvatskih skeleta i više je nego jasno da je riječ o isključivo prehrani mesom. Odojci i janjci..to im je bila špica..


Jezgra ranosrednjovjekovne Hrvatske nakon tih seoba je bila u Dalmaciji, ali kad su naši došli tamo zatekli su starosjedioce Ilire i Romane u gradovima na obali, s kojima su se postupno stopili. Čime se bavilo starosjedilačko stanovništvo, zar i oni nisu uzgajali nekakvu hranu? Ovo što si iznio za poljoprivredu odnosi se samo na naše ili je to nakon seoba zamrlo i kod starosjedioca (ako su se time uopće bavili)?
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 30/10/2011 : 02:14:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by lwood

uzgajale su se žitarice,vinova loza još od rimljana i naravno masline.
uz obalu.a stoka sitnog zuba opet nije bilo toliko da zadovolji potražnju,odnosno bilo je za elitne skupine.a mi pričamo o običnom narodu




ma naravno, naša ekipa je dolaskom na primorsko područje današnje Hrvatske itekako njegovala uzgoj vinove loze i maslina... o smokvama da i ne pričamo



a zašto ne? misliš da su imali trgovačke lance?



Zašto ne???
Lorenzo, oprosti al ti meni u ovoj raspravi ispadaš urnebesno smiješan. E sad, ne znam dal je to zato jer na ostalim topicima vlada smrtna dosada, pa si ovdje odlučio trolat ili zaista vjeruješ u to što pričaš..

Ali ako te zaista zanima ova tema onda ti za početak prporučujem ovu knjižicu...

Mario Šlaus: Bioarheologija – demografija, zdravlje, traume i prehrana starohrvatskih populacija, Školska knjiga, Zagreb, 2006.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 30/10/2011 : 02:49:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

čekaj malo ,ti želiš reč da je dolaskom Hrvata to sve propalo? mislin postojeće poljoprivredne grane?
ili tvrdiš da se nisu bavili poljoprivredom?



da, propale su, ko i većina toga seobom naroda i propašću Rimskog carstva..
Poljoprivredom (organiziranom) se počinju bavit tek kasnije (12.st.) kad se za to ipak ustrojio neki kolko-tolko feudalni poredak. Pa zar ne znaš da mi oduvijek kasnimo za europskim trendovima
Po analizama kostiju i pogotovu zubiju ranohrvatskih skeleta i više je nego jasno da je riječ o isključivo prehrani mesom. Odojci i janjci..to im je bila špica..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 30/10/2011 : 02:51:44  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bjelolasica
EDIT: Da li se meni čini ili se Ljutiša i company pojavljuju u svim epizodama?


Izgleda.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 30/10/2011 : 08:32:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by bjelolasica

quote:
Originally posted by dsormaz1

Ako se ne varam, Rimsko carstvo je na vrhuncu svoje moći imalo oko 200 tisuća vojnika. Teško da su naši u 9. i 10. stoljeću mogli skupiti 150 tisuća (toliko vojnika su možda mogle imati tadašnje velesile Bizant i Franačka, ali sumnjam da su ih i oni imali toliko). Naši su mogli skupiti možda između 5 i najviše 10 tisuća ljudi spremnih za borbu.


Neki povjesničari smatraju da kada bismo prihvatili tezu o Tomislavovom broju vojnika onda bi Hrvatska imala više vojnika nego Bizantsko Carstvo ljudi. Konstantin VII. je želi ovim pretjerivanjem dokazati da ima moćnog saveznika. To je bilo normalno u srednjem vijeku pa i danas.
EDIT: Da li se meni čini ili se Ljutiša i company pojavljuju u svim epizodama?



više od Bizanta? pa tada je u svitu po procjeni raznih autora živilo između 220 i 260 mil. ljudi. teško da bi Bizant ima tako malo



Da Lorenzo, naglasak na- u cilome svitu..
Uopće ne treba govorit o tome koliko je tada za vrijeme seobe naroda i propašću Zapadnog Rimskog Carstva u Europi u stotinu bitaka ubijeno ljudi, uništeno gradova ili istrebljeno naroda.
Pa mongolske horde su kasnije tijekom 12./13. st. pobile oko 40 milijuna ljudi. Današnji znastvenici procjenjuju da se time pročistilo oko 700 tona ugljika iz atmosfre jer su brojna polja ponovno zarasla u šume koje su pročistile zrak.
Tih 40 milijuna žrtava je ravno današnjih 280 milja žrtava. A sad ti vidi kolko su oba svjetska rata odnjela ljudi, pa sam procjeni.
Zato kažem...rani srednji vijek..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 30/10/2011 : 08:44:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by lwood

čekaj malo ,ti želiš reč da je dolaskom Hrvata to sve propalo? mislin postojeće poljoprivredne grane?
ili tvrdiš da se nisu bavili poljoprivredom?



da, propale su, ko i većina toga seobom naroda i propašću Rimskog carstva..
Poljoprivredom (organiziranom) se počinju bavit tek kasnije (12.st.) kad se za to ipak ustrojio neki kolko-tolko feudalni poredak. Pa zar ne znaš da mi oduvijek kasnimo za europskim trendovima
Po analizama kostiju i pogotovu zubiju ranohrvatskih skeleta i više je nego jasno da je riječ o isključivo prehrani mesom. Odojci i janjci..to im je bila špica..


Jezgra ranosrednjovjekovne Hrvatske nakon tih seoba je bila u Dalmaciji, ali kad su naši došli tamo zatekli su starosjedioce Ilire i Romane u gradovima na obali, s kojima su se postupno stopili. Čime se bavilo starosjedilačko stanovništvo, zar i oni nisu uzgajali nekakvu hranu? Ovo što si iznio za poljoprivredu odnosi se samo na naše ili je to nakon seoba zamrlo i kod starosjedioca (ako su se time uopće bavili)?




Starosjediocima je bilo glavno da iz cijele priče izvuku živu glavu.
Pa čak i dok su Ostrogoti upali u Italiju, Teodorik se trudio da zadrži manire i znanja Rimljana, al baš i nije uspio u istome.
Kolko je ljudima trebalo stoljeća da ponovno izume cement...ili podno grijanje?
Al opet ponavljam, ako netko želi vjerovat kako su Hrvati bili ekipa koja je s lokalcima vodila ljubav, a ne rat i kako su poput prave gospode zobali smokve i masline i pijuckali najkvalitetnije vino... samo naprijed..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 30/10/2011 : 13:47:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood
činjenica je da lokalci nisu potpuno istrebljeni nego su se s vrimenom stopili s došljacima.



da, nakon što su ovi potražili sigurnost iza zidina nekih palača i gradova

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 30/10/2011 : 14:40:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
kaj će bit u idućoj epizodi? do Stjepana Držislava?

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 30/10/2011 : 14:54:13  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
http://www.24sata.hr/domace-zvijezde/hrvatski-kraljevi-glumiti-ne-znaju-ali-u-sedlu-su-kao-doma-240474

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 30/10/2011 : 17:08:53  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

kaj će bit u idućoj epizodi? do Stjepana Držislava?


Da. Težište će biti na Tomislavu.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 30/10/2011 : 19:22:51  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro


Glede "deltoidnih strijela" koje si spomenuo na jednoj od prethodnih stranica, a koje su koristili Mađari u to vrijeme, kakve su to točno bile strijele, s kakvim učinkom u bitki? Imaš li neku sliku takve strijele?
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 30/10/2011 : 19:57:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by paro


Glede "deltoidnih strijela" koje si spomenuo na jednoj od prethodnih stranica, a koje su koristili Mađari u to vrijeme, kakve su to točno bile strijele, s kakvim učinkom u bitki? Imaš li neku sliku takve strijele?



Eh, jbga sad ne znam di da fotku iskopam.
Uglavnom strijele deltoidnog oblika od punog željeza. Prednost im je bila ta da su zbog malo veće težina i oblika lakše probijale oklope ili štitove. Ali ne znam od kud sad to iznenadno zanimanje za Ugre.


There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 30/10/2011 : 20:18:50  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro
Ali ne znam od kud sad to iznenadno zanimanje za Ugre.


Zanimaju me ti detalji. A i nešto si spomenuo da su u ono vrijeme predstavljali veću opasnost od Bugara, koji su tada isto bili sila.
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 30/10/2011 : 20:29:09  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by paro
Ali ne znam od kud sad to iznenadno zanimanje za Ugre.


Zanimaju me ti detalji. A i nešto si spomenuo da su u ono vrijeme predstavljali veću opasnost od Bugara, koji su tada isto bili sila.

Možda misli na to da su tek 955 na leškom polju zaustavljeni Mađarski pljačkaški pohodi.

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 30/10/2011 : 21:18:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by paro
Ali ne znam od kud sad to iznenadno zanimanje za Ugre.


Zanimaju me ti detalji. A i nešto si spomenuo da su u ono vrijeme predstavljali veću opasnost od Bugara, koji su tada isto bili sila.



Ne kažem ja da su Bugari bili mačji kašalj, ali bila je tema ko je nama bio veća prijetnja.
Simeon dolazi na čelo Bugara 893., a već 894. Bizant nakon poraza poziva u pomoć Ugare. Simeon je prvo sklopio primirje, a zatim pozvao Pečenege (ovi su isto bili gadni)iz južnoruske ravnice koji su svladali Ugare, a nakon toga Simeon pobjeđuje Bizant 896. koji je prisiljen plaćati danak.
Pod pritiskom Pečenega, Ugari su krenuli na zapad i doselili se u svoju današnju oblast na srednjem Podunavlju,
E sad, 913. Simeon je već pod Carigradom s ciljem da preuzme krunu, s time da on nije htio srušiti Bizant, već stvoriti novo carstvo. Nakon pregovora Simeon je primio krunu, ali kao car Bugarske, s tim je po dogovoru trebao svoju kćer oženiti Konstantinom VII, što bi značilo i vlast u Bizantu. Ali u to vrijeme između njih svako malo traju neki ratovi i neka primirja, tako da je 923. Simeon htio osvojiti Carigrad pomoću Arapa, ali je Arape Bizant potkupio bogatim darovima. Nakon što je skužio da se sa Bizantom može navlačit do sudnjeg dana, Simeon je krenuo na zapad i 924. protutnjao preko Srbije do granica Hrvatske i dvije godine kasnije ga je jelte zaustavila ta legendarna Tomislavova vojska. Treba se uzet u obzir da smo imali sreće što je godinu dana kasnije Simeon umro (927.). Tako da se jasno vidi kako su bugarski interesi uglavnom bili na istoku, a ne zapadu, a Mađari su došli i kosili sve pred sobom.
Zapravo evo ti karte svakih stotinu godina, pa prati razvoj Mađara..

Nakon što su Franci uništili Avarski kaganat


od prve pol. 10.st.


11.


12.


13.





There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 30/10/2011 : 21:42:22  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
Odlično, sve si to super predočio, zanimljive su ove karte...
Znači ta Tomislavova bitka protiv Bugara odigrala se 926. Šteta što ne znamo detalje i točnu lokaciju.
Kod ove karte iz 11. stoljeća "Principaute" za Mađarsku bi značilo "kneževina" ili tako nešto? Hrvatska je u to vrijeme bila kraljevina, kad je točno Mađarska postala kraljevina, tko im je bio prvi kralj?

Edited by - dsormaz1 on 30/10/2011 21:43:06
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12889 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 30/10/2011 : 21:52:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dsormaz1

Kod ove karte iz 11. stoljeća "Principaute" za Mađarsku bi značilo "kneževina" ili tako nešto? Hrvatska je u to vrijeme bila kraljevina, kad je točno Mađarska postala kraljevina, tko im je bio prvi kralj?


Ili jednostavnije, principat. Principat je u smislu državnih tvorevina na višem stupnju od kneževine, ali niži od kraljevine.

Mađarska je postala kraljevina negdje u prvoj polovici 11. stoljeća, a pretpostavlja se da je njihov prvi kralj bio Stjepan I, poznatiji kao Sveti Stjepan.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 31/10/2011 : 00:09:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
lijepe karte, Antiša!

inače, Mađari su kod nas bili poznati još i prije Tomislava, što se bitaka tiče. s njima se još bio sukobio knez Braslav, negdje oko 895. godine (ili prije) i poginuo je kad su oni prodrli u njegovu kneževinu.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 31/10/2011 : 00:26:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by lwood
činjenica je da lokalci nisu potpuno istrebljeni nego su se s vrimenom stopili s došljacima.



da, nakon što su ovi potražili sigurnost iza zidina nekih palača i gradova



da tamo je bilo toplije
činjenica je da genetski gledano starosjedioci nisu istrebljeni.



To je činjenica koju ne mogu osporit da se na trepavice postavim...

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.

Edited by - paro on 31/10/2011 00:36:55
Go to Top of Page
Page: of 14 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000