forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 HRVATSKI KRALJEVI -dokumentarna serija
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 14

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12889 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 31/10/2011 : 16:28:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Nakon tri odgledane epizode sve više imam dojam kako je ovdje zapravo riječ o dva odvojena serijala koji su na silu spojeni u jedan.

Ovi dijelovi o politici i kulturi nekako se ne slažu najbolje sa ovim dijelovima o društvu i svakodnevnici (Ljutiša, jel). Em nemaju baš najjasniju poveznicu, em između njih postoji vremenski razmak od 200 godina.

Ovi dijelovi o Ljutiši zapravo preopćenito govore o razdoblju srednjega vijeka. Trebalo je nekako napraviti da ti dijelovi budu u skladu sa pričom o vladarima. Barem u kontekstu vremena.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 31/10/2011 : 16:59:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Ne znam čemu ti dijelovi s Ljutišom. Mogli su to popunit, ima dosta zanimljivosti iz tog vremena. Pogotovo sad od Tomislava nadalje. Nadam se da neće pokvarit serijal...

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 31/10/2011 : 17:47:37  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
Evo sada na HRT 2 vrte reprizu. Ljutiša & company su u serijalu od 823 do sada. To je dokaz besmrtnosti.

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 31/10/2011 : 17:55:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

Pa da, al nisam otišo u seobu naroda, bogzna di bi to završilo...
dobro, na kraju krajeva lwood je skoknuo u genetiku tako da..

EDIT: a ja cijelo vrijeme mislim da si ti na sociologiji



i Mađari su imali seobu naroda
P.S. pogledaj moj profil, tamo ti sve piše

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 31/10/2011 : 18:08:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

Ne znam čemu ti dijelovi s Ljutišom. Mogli su to popunit, ima dosta zanimljivosti iz tog vremena. Pogotovo sad od Tomislava nadalje. Nadam se da neće pokvarit serijal...



ne znam...ja osobno taj dio u kojem pripovjedač priča o društvenim prilikama u to doba ne smatram lošim. ali čemu ubacivati Ljutišu i njegovu škvadru (koji su živjeli u 11. st.) da bi se tako nešto realiziralo? i to povezati s vladarima koji su živjeli u 9. stoljeću?
jer glavni fokus ove serije su vladari (tako naslov dokumentarca bar implicira). i kad ti gledaš recimo Trpimira, i onda kad najednom se desi onaj fast forward do 1089. godine - to je distracting i out of place totalka.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 31/10/2011 : 18:20:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Nakon tri odgledane epizode sve više imam dojam kako je ovdje zapravo riječ o dva odvojena serijala koji su na silu spojeni u jedan.

Ovi dijelovi o politici i kulturi nekako se ne slažu najbolje sa ovim dijelovima o društvu i svakodnevnici (Ljutiša, jel). Em nemaju baš najjasniju poveznicu, em između njih postoji vremenski razmak od 200 godina.

Ovi dijelovi o Ljutiši zapravo preopćenito govore o razdoblju srednjega vijeka. Trebalo je nekako napraviti da ti dijelovi budu u skladu sa pričom o vladarima. Barem u kontekstu vremena.



mislim da je fora u tome što su autori htjeli time razbit monotoniju (da se cijeli dokumentarac ne svede na puko prepričavanje biografija vladara) pa su to ubacili, ali upravo zbog tog velikog vremenskog razmaka i manjka konekcije (primjerice, kad se govorilo zadnji put o Branimiru, Zdeslavu i Muncimiru, Branimir i Zdeslav bi trebali biti PART 1, Muncimir PART 2, a Ljutiša nešto što povezuje ta dva dijela, ali nije uspio) to nije ništa drugo nego nešto što ometa glavnu atrakciju dokumentarca i bezveze ga oteže/produžava.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26450 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 31/10/2011 : 23:49:23  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by jaki

zašto je večina onda prihvatila jezik manjine?
to nije uobičajeno.
ili se taj slavenski jezik već koristio i kod starosjedilaca?


Tko kaže da je to bila manjina?
Slično je s Bugarima, izvorni Bugari nisu Slaveni, bili su osvajači iz Azije koji su u velikim seobama stigli na jugoistok Europe, pokorili su jedan dio Slavena koji su isto tamo stigli i vladali nad njima. Kasnije su se pomješali s njima, ostavili su im svoje ime, a prihvatili njihov jezik, s vremenom naravno...


Nije ti jasno.
Ako su Hrvati pokorili domicilno stanovništvo a bili su manjina kao šta genetika dokazuje kako onda mi danas pričamo slavenski jezik umjesto ilirskog(ako je takav uopće i postojao)ili romanskog jezika?To nije uobičajeno i ne znam primjer da je večina prihvatila jezik manjine.Po svemu mi smo danas trebali pričati nekim drugim jezikom a ne slavenskim.Jedno od riješenja je da su i starosjedioci pričali slavenskim jezikom prije osvajanja od strane Hrvata?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 01/11/2011 : 09:54:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Neki ljudi zaista ne znaju how to let go jelda?

No dobro, idemo dalje, evo što Šlaus kaže za ondašnje bolesti...

Prijelaz iz kasne antike na rani srednji vijek katastrofalno se odrazio na zdravlje ljudi u Dalmaciji, dok je u istočnoj Hrvatskoj taj prijelaz bio relativno benigan, zaključak je istraživanja dr. Marija Šlausa nedavno objavljenog u uglednom znanstvenom časopisu American Journal of Physical Anthropology.

Dr. Mario Šlaus (48), znanstveni savjetnik Odsjeka za arheologiju HAZU, bavi se bioarheologijom i forenzičkom arheologijom. Riječ je o dvije srodne znansvene discipline čiji je cilj sveobuhvatna analiza kostiju i inih bioloških ostataka u arheološkim nalazištima. Tako je moguće rekonstruirati život i običaje ljudi u određenom povijesnom razdoblju.

Tijekom svoga istraživanja dr. Šlaus analizirao je oko 1000 kostura ljudi koji su živjeli u kasnoj antici (4. i 5. stoljeće) te ranom srednjem vijeku (od 7. do 9. stoljeća) na 15 lokaliteta u Dalmaciji i istočnoj Slavoniji.

- Analiza je pokazala da su ljudi u istočnoj Hrvatskoj, uglavnom Slaveni i Avari, u ranom srednjem vijeku imali gotovo istu kvalitetu života kao u kasnoj antici. Ne znamo sa sigurnošću odakle su došli Slaveni i Avari, no vjerojatno su u njihovoj pradomovini vladali isti klimatski i ekološki uvjeti kao u istočnoj Hrvatskoj pa su se lako prilagodili - rekao je dr. Šlaus.

No, analiza kostura iz Dalmacije pokazala je sasvim drugu sliku.

- Zdravlje ljudi u Dalmaciji u ranom srednjem vijeku bilo je mnogo lošije nego u kasnoj antici. U to doba u Dalmaciji su već živjeli Hrvati među kojima su harale zarazne bolesti, uključujući gubu i tuberkuluzu. Također, mnogo je znakova traume na kosturima odraslih muškaraca iz čega se može zaključiti da je nasilje među ljudima bila svakodnevica.
- Ne znamo sa sigurnošću odakle su došli Hrvati, no izvjesno je da su u njihovoj pradomovini vladali drukčiji ekološki i klimatski uvjeti nego u Dalmaciji. Oni su se stoga teško prilagođavali novim uvjetima - zaključio je dr. Mario Šlaus.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 01/11/2011 : 13:12:19  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by jaki

zašto je večina onda prihvatila jezik manjine?
to nije uobičajeno.
ili se taj slavenski jezik već koristio i kod starosjedilaca?


Tko kaže da je to bila manjina?
Slično je s Bugarima, izvorni Bugari nisu Slaveni, bili su osvajači iz Azije koji su u velikim seobama stigli na jugoistok Europe, pokorili su jedan dio Slavena koji su isto tamo stigli i vladali nad njima. Kasnije su se pomješali s njima, ostavili su im svoje ime, a prihvatili njihov jezik, s vremenom naravno...


Nije ti jasno.
Ako su Hrvati pokorili domicilno stanovništvo a bili su manjina kao šta genetika dokazuje kako onda mi danas pričamo slavenski jezik umjesto ilirskog(ako je takav uopće i postojao)ili romanskog jezika?To nije uobičajeno i ne znam primjer da je večina prihvatila jezik manjine.Po svemu mi smo danas trebali pričati nekim drugim jezikom a ne slavenskim.Jedno od riješenja je da su i starosjedioci pričali slavenskim jezikom prije osvajanja od strane Hrvata?


Ilirski jezik je postojao (sigurno nisu bili gluhonijemi niti su se samo sporazumjevali gestikulacijama), a slavenskim jezikom starosjedioci sigurno nisu govorili, jer prije seoba Slavena tamo nije bilo.
Ovo "manjina" je rastezljiv pojam. Što to znači, da je došljaka na nekim područjima na koja su se doselili bilo 5%, 10% ili 40% ili 49%??? Tko to pouzdano može znati? Na onoj karti najveći dio Hrvatske je zacrnjen (Haplotip > 50%) ili je pod tamnoplavom bojom (Haplotip između 40-50%). Očigledno je podjednako bilo jednih i drugih, kasnije su se miješali, a pokoreni su postupno prihvatili jezik osvajača.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 01/11/2011 : 13:15:12  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bjelolasica

Evo sada na HRT 2 vrte reprizu. Ljutiša & company su u serijalu od 823 do sada. To je dokaz besmrtnosti.


Ako malo bolje obratiš pozornost, na početku te scene s Ljutišom navedena je godina 1090 i neka. Dakle u svim dosadašnjim epizodama te scene se odnose na kraj 11.stoljeća. Ne bih ulazio u to je li tim scenama mjesto u seriji ili su nepotrebne, ipak ne traju dugo, svega par minuta.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 01/11/2011 : 14:53:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
> Ne bih ulazio u to je li tim scenama mjesto u seriji ili su nepotrebne

Možda će oni na kraju koknut Zvonimira.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 01/11/2011 : 15:03:48  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn

> Ne bih ulazio u to je li tim scenama mjesto u seriji ili su nepotrebne

Možda će oni na kraju koknut Zvonimira.

mcn


Teško, ako je Zvonimir umro 1089., a scene s Ljutišom i njegovim prijateljima se odvijaju 1090-ih.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26450 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 01/11/2011 : 23:43:07  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dsormaz1

Ilirski jezik je postojao (sigurno nisu bili gluhonijemi niti su se samo sporazumjevali gestikulacijama), a slavenskim jezikom starosjedioci sigurno nisu govorili, jer prije seoba Slavena tamo nije bilo.
Ovo "manjina" je rastezljiv pojam. Što to znači, da je došljaka na nekim područjima na koja su se doselili bilo 5%, 10% ili 40% ili 49%??? Tko to pouzdano može znati? Na onoj karti najveći dio Hrvatske je zacrnjen (Haplotip > 50%) ili je pod tamnoplavom bojom (Haplotip između 40-50%). Očigledno je podjednako bilo jednih i drugih, kasnije su se miješali, a pokoreni su postupno prihvatili jezik osvajača.


Po ovome slavenskog halpotipa je oko 30% a to je očigledno manjina naspram ostalih.A i taj je došao prije 4000 godina na ovo područje i po tome zašto ne bi starosjedioci ne bi mogli govoriti slavenskim jezikom prije "seobe"osvajanja od ratničkih grupa hrvata?
http://hr.wikipedia.org/wiki/Geneti%C4%8Dko_podrijetlo_Hrvata


Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 02/11/2011 : 01:00:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
@ lwood

Uopće mi nije jasno što želiš dokazat ovim forsiranjem priče?
Da se slavenski na ovim prostorima pričao i prije dolaska Hrvata il šta?

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 02/11/2011 : 01:08:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

ne. pokušavan dokazat da se NIJE moga pričat prije.to je apsurdno.
očito si me krivo svatia




tek mi sad ništa nije jasno..
pa normalno da se nije govorio prije... ko je uopće tvrdio da se govorio prije ???
...ili sam jednostavno glup ili imam previše promila u krvi..nema treće solucije

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 02/11/2011 : 01:15:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by lwood

ne. pokušavan dokazat da se NIJE moga pričat prije.to je apsurdno.
očito si me krivo svatia




tek mi sad ništa nije jasno..
pa normalno da se nije govorio prije... ko je uopće tvrdio da se govorio prije ???
...ili sam jednostavno glup ili imam previše promila u krvi..nema treće solucije



pročitaj još jednom čitavu ovu stranu



koji dio mog prijašnjeg posta (podebljano) nisi razumio??
odoh spavat, jutro će valjda bit pametnije...

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26450 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 02/11/2011 : 09:48:20  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

ako je danas manjina ne znači da je bia i prije manjina.
moguće je da je bila veča smrtnost među doseljenicima negoli starosjediocima.
možda je doseljenika bilo i više ,nametnuli su jezik ,stopili se i tijekom vrimena bili podložniji umiranju od raznih epidemija.
a zašto nisu mogli pričat slavenskim jezikom prije 4000 godina ?
vrlo jednostavno-po lingvistima proto-slavenski jezik nastaje oko 1000-1500 godina prije krista. znači 3000-3500 godina od danas. kako god okreneš fali bar 500 godina za tu teoriju




Pa zar slavenski nije moga nastat na ovom našem dijelu zemaljske kugle?
a i ka da lingvisti mogu odrediti neki precizni datum.sve je to na klimavim nogama.
genetika će sve reći.

Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 02/11/2011 09:52:29
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26450 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 02/11/2011 : 09:59:12  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
a i kako su nastali hrvati?
odakle ime?
kojim su jezikom govorili?
jesu li bili slaveni,goti,iranci ili svemirci?
jesu li pogani ili kršćani arijanci?
koji je odlučujući faktor bija u nastajanju hrvatske države i nacije?
nema točne potvrde već samo manje ili više moguće teorije.
zna se samo da danas govorimo slavenski i da u današnjoj strukturi stanovništva prevladavaju "neslavenski" halpotipovi.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 02/11/2011 : 10:09:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

a i kako su nastali hrvati?
odakle ime?
kojim su jezikom govorili?
jesu li bili slaveni,goti,iranci ili svemirci?
jesu li pogani ili kršćani arijanci?
koji je odlučujući faktor bija u nastajanju hrvatske države i nacije?
nema točne potvrde već samo manje ili više moguće teorije.
zna se samo da danas govorimo slavenski i da u današnjoj strukturi stanovništva prevladavaju "neslavenski" halpotipovi.




U pravu si, Hrvate su prije 10 somova godina vanzemaljci odbacili na ovaj planet koji im je zapravo bio kažnjenička kolonija. Zato smo danas najveći lopovi u Europi...
Kakve veze ovo ima sa dokumentarcem?
Kakve veze ovo ima sa hrvatskim srednjovjekovnim vladarima?

Stvarno, ne kužim zašto ne otvoriš npr. u Svaštari novu temu s ovim uvodom???

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 02/11/2011 : 10:12:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by lwood

ako je danas manjina ne znači da je bia i prije manjina.
moguće je da je bila veča smrtnost među doseljenicima negoli starosjediocima.
možda je doseljenika bilo i više ,nametnuli su jezik ,stopili se i tijekom vrimena bili podložniji umiranju od raznih epidemija.
a zašto nisu mogli pričat slavenskim jezikom prije 4000 godina ?
vrlo jednostavno-po lingvistima proto-slavenski jezik nastaje oko 1000-1500 godina prije krista. znači 3000-3500 godina od danas. kako god okreneš fali bar 500 godina za tu teoriju




Pa zar slavenski nije moga nastat na ovom našem dijelu zemaljske kugle?
a i ka da lingvisti mogu odrediti neki precizni datum.sve je to na klimavim nogama.
genetika će sve reći.



Nije.
Ništa nije na klimavim nogama.
Genetika je praktuički malo dijete od znanosti, ali na svu sreću dosta egzaktna. Reći će,ali sumnjam da za našeg života.

Kakve ovo ima veze sa dokumentarcem?
Kakve ovo ima veze sa hrvatskim srednjovjekovnim vladarima?

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 02/11/2011 : 10:27:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
No dobro, da se vratimo samoj temi...

Potpuno sam zaboravio na ovaj momenat..
http://www.youtube.com/watch?v=AI6tqvNiVHk&feature=related
od 8:20 nadalje

Tko su bili ti ˝Grci˝?
Znači, iznjeli su obje teorije, da je riječ o dalm. gradovima koji su bili pod Bizantom ili da je sam Bizant poslao vojsku da vrati prevlast nad dalm. zaleđem.
E sad, naravno da je Gottschalk znao da se u gradovima priča latinski, ali na jednom od davnih predavanja sam čuo da je također lako moguće se tada riječ Grci (ovisno o kontekstu) koristila kao nekakav pogrdni naziv za bizantinske podanike, pa je lako moguće da je ovdje upravo taj slučaj, što bi značilo da je ipak riječ o podvrgavanju gradova.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 02/11/2011 : 13:56:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
koliko se ja sjećam Budakovih govora o ovoj temi, on je spominjao da je taj sukob skroz upitan. on je naime spominao da je Trpimirov odnos s dalmatinskim gradovima u to doba bio u redu. isto tako, koliko je moguće da je Bizant poslao vojsku na taj teritorij s obzirom da je tada bio zaokupiran zbivanjima na istoku?

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 02/11/2011 : 14:10:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

koliko se ja sjećam Budakovih govora o ovoj temi, on je spominjao da je taj sukob skroz upitan. on je naime spominao da je Trpimirov odnos s dalmatinskim gradovima u to doba bio u redu. isto tako, koliko je moguće da je Bizant poslao vojsku na taj teritorij s obzirom da je tada bio zaokupiran zbivanjima na istoku?



E vidiš ja se ne mogu sjetit dal je to izjavio Budak ili ona budaletina Filipec. Al znam da se govorilo da su veće bile šanse da gradovi pokušaju pružit nekakav otpor nego da car šalje vojsku..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.

Edited by - paro on 02/11/2011 14:11:09
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 03/11/2011 : 00:07:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

E vidiš ja se ne mogu sjetit dal je to izjavio Budak ili ona budaletina Filipec. Al znam da se govorilo da su veće bile šanse da gradovi pokušaju pružit nekakav otpor nego da car šalje vojsku..



ja kad prenosim Budakova stajališta, tad se referiram na ono što je iznio u knjizi "Hrvatska povijest srednjeg vijeka". Budak je ovo što sam ja napisao bio iznio u toj knjizi, tamo pred kraj izlaganja o Trpimiru. njegov zaključak tog događaja je: moguće, ali je i upitno.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 03/11/2011 : 00:24:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

ja kad prenosim Budakova stajališta, tad se referiram na ono što je iznio u knjizi "Hrvatska povijest srednjeg vijeka". Budak je ovo što sam ja napisao bio iznio u toj knjizi, tamo pred kraj izlaganja o Trpimiru. njegov zaključak tog događaja je: moguće, ali je i upitno.



Da, da, znači ako se uopće desilo, bogzna o čem je riječ..
Inače, Budaka izrazito cijenim kao povjesničara

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page
Page: of 14 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000