forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Puls čitatelja
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 94

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 21/02/2012 : 20:50:00  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
ovo gore mi izgleda losnjikavo, ali pozdravljam ideju da se malo vise horror mangi prezentuje. tu mi treba nekoliko dobrih preporuka.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 21/02/2012 : 20:54:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
E jebiga, 14-sai i nije baš najbolji za početak predstavljanja Kazua Umezua. Ali reći ću samo ovo: koliko god vam se činile sulude/gadljive/neshvatljive, na mahove kulturološkog šoka, japanske horor mange su, po mnogima, najbolja grana horora u svim školama stripa, i to zasluženo, jer su genijalne.

"14 sai" je ludilo. I to ne u "dobrom" ili "zabavnom" smislu, već čista anksioznost, nevješto zaobuzdani strahovi i noćne more prepukle stvsrnosti pune krvi i apsurda još goreg od otvorenog nasilja, koji preuzima ulogu na svjetskoj pozornici ljudske rase. Nisam izdržao ovaj strip, probio me je. Unervozio, glava kao da mi se raspukla, a razum poljuljao i oprostio od svake logike.

A sad, ima Umezu 1000 puta boljih radova, ali ovaj je najbliži njegovoj Velikoj Postavci: slabost svijesti, koja je na nivou dječje mašte i vjere, ali i nedostatka samokontrole subjektivne stvarnosti, to jest mehanizama odbrane, što rezultira onom "u strahu su velike oči": šetnja kroz psihološke uticaje i odvojen doživljaj svijeta postaje splater film. Eh...
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 21/02/2012 : 20:55:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

ovo gore mi izgleda losnjikavo, ali pozdravljam ideju da se malo vise horror mangi prezentuje. tu mi treba nekoliko dobrih preporuka.


Tomie & Uzumaki. Vise Tomie doduse, Uzumaki ume da bude dosadnjikav.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 21/02/2012 : 20:56:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

"14 sai" je ludilo. I to ne u "dobrom" ili "zabavnom" smislu, već čista anksioznost, nevješto zaobuzdani strahovi i noćne more prepukle stvsrnosti pune krvi i apsurda još goreg od otvorenog nasilja, koji preuzima ulogu na svjetskoj pozornici ljudske rase. Nisam izdržao ovaj strip, probio me je. Unervozio, glava kao da mi se raspukla, a razum poljuljao i oprostio od svake logike.

Mislim da sam gledao TV dnevnike sokantnije od ocnih jabucica na pilecem filetu. No offense, ali ako te je karikirani naucnik koji vristi probio i iznervozio...

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 21/02/2012 : 20:58:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Ne bih se složio. "Tomie" je previše nepovezana i vrlo slabo nacrtana, pogotovo prvi tom; meni se "Uzumaki" puno više dopao.

No Kazuo Umezu je ipak kralj horor mange i uzor Junjiu Itu. Ito, koliko god bio dobar i zanimljiv autor, te poznat, ipak samo vrh ledenog brijega, mada je sjajan za početi.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 21/02/2012 : 21:01:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
To je samo prvi tom. Umezuova težnja ka realističnom stilu crtanja i bolesne ideje često poluče vrlo... uznemirujuće rezultate.

Mada se i ja uvijek malo previše "uživim" u hororce, heh.
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 21/02/2012 : 21:05:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

To je samo prvi tom. Umezuova težnja ka realističnom stilu crtanja i bolesne ideje često poluče vrlo... uznemirujuće rezultate.

Mada se i ja uvijek malo previše "uživim" u hororce, heh.


Znas kako, kao neko sa duzim stazom u japanskom kulturnom shocku, njihove mange mi uglavnom deluju kao pitome, mahom zbog crteza koji ne mogu povezati nisakakvim realizmom, te se osecam kao da gledam Urotsukidoji po 5. put ili stajaznam. Horror po meni je ili vizuelan ili tekstualan. Dzabe sav scenario sveta ako je crtez nekakva dragonball kerefeka. Bolje me pusti sam da ga izmislim onda...

Pogledaj npr. Tetsuo od Shinye Tsukamota za ozbiljnije traume.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 21/02/2012 : 21:06:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

Ne bih se složio. "Tomie" je previše nepovezana i vrlo slabo nacrtana, pogotovo prvi tom; meni se "Uzumaki" puno više dopao.

Tomie je izuzetno epizodicna, da, ali ima nesto uznemirujuce u njoj na tom nivou.

Uzumaki je dobro osmisljen ali likovi su plasticni, ponajgluplji je muski lik koji svakih pet strana moli glavnu junakinju da vise pobegnu odatle. Covek je 200 strana zauzet idejom da mu se ide iz sela i nikako da ode :D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 21/02/2012 : 21:35:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Da, mnogo japanskih mangi, pa i "Tomie" su inspirisani urbanim legendama. Baš sam skoro čitao "Fuan No Tane" - zbirka kratkih stripizacija urbanih legendi (većina ih zauzima svega dvije-tri strane), izuzetno realistično nacrtana, mada više cilja na jezive trenutke i od čitaoca traži da veliki dio posla obavi sam, snagom imaginacije i ličnih, a sličnih, iskustava. No nije loše.

Ja lično volim stilizovane crteže, i uvijek im posvetim više pažnje nego "realističnim". Ali to je svakako stvar ukusa, naravno. Ne znam da li si čitao "Devilman" Goa Nagaija - u četvrtom tomu, lokalna rulja siluje i ubija djevojku glavnog junaka, i njenog malog brata, kome odsjeku glavu. Crtež je, što bismo rekli, naizgled sav "sladak" i u stilu Tezuke, ali sjajno i prejezivo dočarava stvar, upotrebom nekih vrlo efektnih trikova - perspektiva žrtve, sjenke, momenat smrti, oči krvožedne rulje... vrhunski izvedeno. Napominjem čisto kao primjer da i visoko stilizovane mange znaju biti zastrašujuće - mada možda ne toliko "gadne" kao realistične. No ja više volim element psihološkog terora i motiv "a šta bih ja uradio u ovoj situaciji".

Da, Suichi iz "Uzumaki" je... ženski petko, kako se kaže u politički nekorektnoj CG, nekada možda i olako. Da sam Stinky, sada bih napisao detaljno objašnjenje o faktu da nedostatak muškog libida glavnog junaka i, tom linijom, nedovoljnih japanskih muškaraca vodi do iskrivljene situacije "spirale i njine kletve", te glavne perspektive ženskog lika i opštepoznate blage šonjavosti mnogih shonen junaka, sve u cilju blažene tinejdž-identifikacije... kekeke.

Sa japanskim filmom se detaljnije upoznajem čim stigne ADSL, samo što nije, majku mu. :)
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 21/02/2012 : 21:45:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Da sugava drzava Srbija dopusta slanje rezanih diskova u "inostranstvo" posl'o bih ti ja nesto ...

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12889 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 22/02/2012 : 20:12:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Sljedeći strip na redu je L'Empereur-Ocean (The Horde). Autor je Igor Baranko.




















































Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 08/03/2012 20:31:51
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9321 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 22/02/2012 : 20:38:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo i pomalo uvrnuto. Na nekim mjestima mi je malo naracija čudna. Možda nije ništa revolucionarno ali poneki detalj mi se baš sviđa.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 22/02/2012 20:38:35
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8151 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 22/02/2012 : 21:59:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Crtež me podsjeća na Bisleya... Ništa posebno, ali nije ni loše. Pročitao bi sigurno, ne znam bi li kupio.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4248 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 23/02/2012 : 10:03:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Jao nemojte mi grde ženske stavljat u strip! I kak ovaj obezglavljeni momak zna prema kojem smjeru treba pucat? Po zvuku?

Čini se ok i isto kao i Tonto- pročitao bi ali nisam siguran za kupnju. ...samo ne mogu reći da me podsjeća na Bisleya. Prije bih rekao na onog majstora koji je nacrtao onu epizodu od Gordon Link-a ''Ljubičasta zaraza'' haha

Bok, kako si.
Go to Top of Page

fikus
Senior Member



1966 Posts

Member since 02/11/2010

Posted - 23/02/2012 : 10:13:34  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Zanimljivo i pomalo uvrnuto. Na nekim mjestima mi je malo naracija čudna. Možda nije ništa revolucionarno ali poneki detalj mi se baš sviđa.


slažem se

always progressive, never conventional!
Go to Top of Page

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 23/02/2012 : 21:05:01  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Crtež me podsjeća na Bisleya... Ništa posebno, ali nije ni loše. Pročitao bi sigurno, ne znam bi li kupio.



Meni crtež djeluje kao hibrid Manare i Moebiusa...uglavnom strip djeluje zanimljivo, s naglaskom na uglavnom:)


Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19603 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 24/02/2012 : 14:30:27  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
onako na prvi pogled zanimljivo, pomalo psihodelično

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 24/02/2012 : 16:45:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
Horde mi je bio (s naglaskom na "bio") jedan od stripova koje sam jedno vrijeme htio kupiti jer mi je zbog nekog razloga bio zanimljiv. Srećom da je Bushido stavio preview jer sada mogu na miru odustati.
Rado bih pročitao cijelu knjigu jer možda nešto i bude od priče, ali kupnja "njet".

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 24/02/2012 : 16:48:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
Od horor mangi sam čitao samo "Enigma of Amigara Fault" i nenadmašni "Gyo" i oba stripa odlični.
"14" izgleda zanimljivo u svom crnjaštvu i odvratnosti.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 24/02/2012 : 18:04:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Amos

Od horor mangi sam čitao samo "Enigma of Amigara Fault" i nenadmašni "Gyo" i oba stripa odlični.
"14" izgleda zanimljivo u svom crnjaštvu i odvratnosti.


Vidiš, ja sam potpuno zaboravio na "Gyo", možda i polu-namjerno - jer, koliko god strip bio dobar u onome što želi i pogađa ciljane mete, meni je na mahove bio neopisivo gadan, možda tačnije rečeno "odvratan". Neke scene su... A o "Enigmi" sam već ranije pisao, odličan rad.

Od nekih poznatijih horor-mangi uvijek valja spomenuti "Berserka", koga ti takođe toplo preporučujem - jedan od najboljih crteža u svijetu stripa i opako dobra priča, te izuzetno upečatljiv protagonista, možda i najbolje portretisan od svih manga-likova sa kojima sam se susretao.

Pokušaj da nađeš i scanslatione zbirke kratkih priča Junjia Ita "Voices in the Dark" - ako ti se "Enigma" dopala, i ovo će. A tu je i "Uzumaki", koja je, po meni, njegov magnum opus.

Što se tiče Umezua, poslušaj me: ako si zainteresovan za nešto "ozbiljnije", psihološki kompleksnije, ali i dalje urađeno u njegovom specifičnom, voljenom stilu, pokušaj sa "The Drifting Classroom". Trik je u tome da pretrpiš prvi tom i izvježaš oči za preskakanje svih "Waaah! Baaa! Uuuu!" replika, koje se way too often nemilice razmjenjuju. Ko voli koljačinu, morbidno-inventivnu i jebeno ludu, neka nađe "Desnu ruku Boga, lijevu ruku Đavola". To je nekih deset prokletih puta luđe od "14-sai", sa mnogo nasilja nad djecom, ne za one slabog želudca i srca. Nažalost, svijetlost dana je ugledao samo scanslation, a ne i papirnato izdanje... ah, ti izdavači.

Kad smo već kod horor-stripova uopšte, ovih dana čitam američki mini-serijal (7 brojeva, kratko ali slatko) "Severed", čiji je završni broj izašao ovoga sniježnog februara. Za razliku od "American Vampire", za koga i dalje ne znam da li ti se dopao, ali meni nije i smatram da je užasno izvikan, neinventivan i komercijalan, ovo je sjajno dijelo koje se ističe sjajnim crtežom i kolorom, te kratkom, ne naročito ambicioznom, ali znalački urađenom pričom. Čudi me da "AV" onda nije ispao bolje, uzevši u obzir istog pisca. Anyway, neki jako dobri momenti, omaži mnogim horor-postavkama i nekolicini filmova, meni uvijek prejeziva tema kanibalizma - vrijedi probati, meni je čitavo ovo poslepodne vidno uljepšano. :)

P.S. Bušido, brate - praštaj, upropastih ti temu!, ali; bojim se da sam odavno prešao tačku na kojoj mogu zaustaviti brbljanje kada neko pokaže i trunku interesovanja za voljene nam mange... X)

Edited by - Mhejl on 24/02/2012 18:05:55
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12889 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 24/02/2012 : 22:03:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

P.S. Bušido, brate - praštaj, upropastih ti temu!, ali; bojim se da sam odavno prešao tačku na kojoj mogu zaustaviti brbljanje kada neko pokaže i trunku interesovanja za voljene nam mange... X)


Sve je ok, brbljanje je u redu ako imaš što za reći.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 25/02/2012 : 00:47:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
@Mhejl
Hvala ti na preporukama za mange.

Vrh bogova je potresao neke od temelja mojih planova za kupnje stripova u bližoj i daljoj budućnosti, i to na način da sam mange jednostavno morao uključiti u projekciju razvoja. U tom cilju mi je prije par dana doma sletila Akira 1. Inače, primijetio sam da vi manga-entuzijasti na forumu grizete oko promocije mange, a kako se pomalo upoznajem s tim stripovima počinjem razumjeti odakle taj entuzijazam.

Što se tiče ovih naslova koje si spomenuo, "Uzumaki" već neko vrijeme planiram nabaviti i pročitati, a "Gyo" sam pročitao u scanlationu i odustao od kupnje mada je genijalan strip, jer stvarno ima odvratnih scena, a ja imam male djece doma koja su počela polako pokazivati interes za tatine slikovnice. Možda jednom..
Svakako ću potražiti "Voices in the Dark" jer mi je Ito majstor, a i za "Berserk" sam čitao da je dobra manga. Za "The Drifting Classroom" prvi put čujem, a ovo di je nasilje na djecom mi je neprihvatljivo pa ću zaobići. I Bushido je ovdje već bio stavio "The Legend of Mother Sarah", što bih također potražio za čitanje, a kako rekoh Akiru sam počeo pomalo kupovati. Drago mi je što je Marko najavio Tezuku.

Za "Severed" također nisam čuo.
Pitaš me za "American Vampire".. Imam pomalo podvojene osjećaje prema njemu jer mi se strip svidio i piše ga moj omiljeni pisac, ali isto nešto fali da bude majstorija. Možda zato jer je tek prva epizoda pa se postavljaju početne premise i likovi, radnja se tek treba zahuktati, ne znam..
Crtež je vrlo dobar i u tom dijelu strip funkcionira odlično. Priča je pomalo konfuzna jer se paralelno prate dva vremenska tijeka i treba to sve malo pohvatati. Svakako olakotna okolnost nije bila to što sam pročitao pola knjige, pa sam posudio svom bratu na čitanje (isto stripoljupcu) i nastavio do kraja tek nakon 20-ak dana. Uskoro ću ići na ponovno čitanje i očekujem bolji dojam, a u protivnom nema šanse da se zezam s 2. i 3. dijelom.
Ocjena bi bila, recimo 7/10.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.

Edited by - Amos on 25/02/2012 00:49:22
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4642 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 27/02/2012 : 07:48:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
meni ovo opasno vuce na bilala, scenaristicki naravno,i svidja mi se :)

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12889 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 28/02/2012 : 19:06:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

novi preview dolazi tek kada tema prijeđe na novu stranicu.


Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37745 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 28/02/2012 : 19:14:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
Hvala za podsjetu. :D

Edit: jos nije.

Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 28/02/2012 19:14:40
Go to Top of Page
Page: of 94 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.26 seconds. Snitz Forums 2000