forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Indijanci
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 44

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 29/03/2012 : 20:05:39  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote

Atlas of Sioux Wars


http://usacac.army.mil/cac2/cgsc/carl/download/csipubs/sioux_v2.pdf


Go to Top of Page

mali od palube
Advanced Member



Mali
3136 Posts

Member since 16/09/2007

Posted - 30/03/2012 : 20:11:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mali od palube a Private Message  Reply with Quote
Rastužilo me kako ljudi iz moje škole uopće nisu marili kada sam održao prezentaciju o indijancima. :/
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 30/03/2012 : 23:23:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mali od palube

Rastužilo me kako ljudi iz moje škole uopće nisu marili kada sam održao prezentaciju o indijancima. :/



a o čemu je bila prezentacija? općenito položaj Indijanaca i stanje na njihovom teritoriju tamo od rata za nezavisnost pa do masakra kod Wounded Kneeja ili?

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47009 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 31/03/2012 : 00:52:15  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
mene to uopče ne čudi.danas ni strip ni westerni ne igraju bitnu ulogu kod mlađih generacija.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 31/03/2012 : 01:18:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

mene to uopče ne čudi.danas ni strip ni westerni ne igraju bitnu ulogu kod mlađih generacija.



to je tako danas nažalost...
zato što je danas mnogima godina izdanja nekog filma sinonim za kvalitetan film.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 31/03/2012 : 11:14:16  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote
Preuzmite neverovatnu knjigu Geoga Catlina o Mandan Indijancima pod nazivom O_KEE_PA, iz 1867.godine.


http://ia700402.us.archive.org/0/items/okeepareligiousc00catl/okeepareligiousc00catl.pdf

Go to Top of Page

mali od palube
Advanced Member



Mali
3136 Posts

Member since 16/09/2007

Posted - 31/03/2012 : 23:45:43  Show Profile Show Extended Profile  Send mali od palube a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by mali od palube

Rastužilo me kako ljudi iz moje škole uopće nisu marili kada sam održao prezentaciju o indijancima. :/



a o čemu je bila prezentacija? općenito položaj Indijanaca i stanje na njihovom teritoriju tamo od rata za nezavisnost pa do masakra kod Wounded Kneeja ili?

Ma općenito o svjetonazoru i malo o povijesti i do dolaska europljana. Ali eto... :/
Go to Top of Page

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 01/04/2012 : 18:41:16  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote

NOVA GALERIJA FOTOGRAFIJA SEVERNOAMERICKIH INDIJANACA:

http://oldindianphotos.com/

http://www.omaha.lib.ne.us/transmiss/congress/gallery/subindtbl.html

Edited by - boban67tzr on 03/04/2012 09:08:56
Go to Top of Page

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 07/04/2012 : 08:52:51  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote
Ja imao najbolju namjeru……


Ali, aktivirajte se, unatoč svemu…….


http://ia600602.us.archive.org/21/items/onwesternfrontie00wern/onwesternfrontie00wern.pdf

Edited by - boban67tzr on 07/04/2012 20:52:34
Go to Top of Page

djule
Senior Member



1019 Posts

Member since 09/06/2011

Posted - 13/04/2012 : 07:49:48  Show Profile Show Extended Profile  Send djule a Private Message  Reply with Quote
http://www.vecernji.hr/vijesti/sad-ce-indijanskim-plemenima-isplatiti-milijardu-dolara-odstete-clanak-397604
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 14/04/2012 : 15:14:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Ista vijest na mom portalu http://mreza.bhmladi.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=421:dobili-tu%C5%BEbu-nakon-100-godina-indijancima-vi%C5%A1e-od-milijardu-dolara-od%C5%A1tete

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

Dranki
Senior Member



2549 Posts

Member since 03/06/2007

Posted - 28/04/2012 : 21:35:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Dranki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by okiboki

quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by okiboki

Procitao sam knjigu "Sahranite mi srce kraj ranjenog kolena"i nesto mi je zapalo.Na kraju knjige nema slike Ludog konja samo neki piktograf,kaze se da ni jedna nije do danas autorizovana,a ova sa mog avatara se pojavljuje svuda po netu kao Ludi Konj.Zna li neko nesto vise o tome?



kakva je knjiga? jel zanimljiva?

Jako jako dobra,ali dosta mucna i tuzna.Suze ti krenu dok citas.O borbi Indijanaca i genocidima,lazima i otimanju zemlje Indijancima od strane belog coveka.Kad procitas pomislis da je Hitler u odnosu na americke koloniste bio malo dete.Procitaj ako imas priliku jako je dobra,cita se u jednom dahu.



Ja je trenutno citam, i mogu samo da potvrdim napisano. Danas sam morao da pravim pauze dok sam citao poglavlje "War comes to the Cheyennes". Komentar jednog Indijanca na YT otprilike pogadja sustinu onoga sto bih htio napisati:

quote:

Do you guys have ANY idea what the whites did to the native people? terrible, terrible things that cannot be named here because it'll be reported... you think you've watched sad movies, or read heart-breaking books? or experienced sad things? you don't know SAD. you don't know horror until you know what they did to us....


I am tormented with an everlasting itch for things remote.
I love to sail forbidden seas, and land on barbarous coasts.

Edited by - Dranki on 28/04/2012 21:36:58
Go to Top of Page

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 30/04/2012 : 15:07:31  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote

Do danas nije otkrivena ni jedna fotografija Ludog Konja.
Ne postoji ni jedan istorijski izvor koji bi bar mogao da nagovesti da li je ikada fotografisan.
Ali, postoje neke njegove lične stvari, od kojih je jedna і ova kožna košulja.



http://nmai.si.edu/exhibitions/infinityofnations/plains-plateau.html
Go to Top of Page

Dranki
Senior Member



2549 Posts

Member since 03/06/2007

Posted - 01/05/2012 : 18:12:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Dranki a Private Message  Reply with Quote

Ima skica na wikipedii, komentar u vezi skice:

quote:
A sketch of Crazy Horse, made in 1934 by a Mormon missionary after interviewing Crazy Horse's sister. She said it was accurate.



I am tormented with an everlasting itch for things remote.
I love to sail forbidden seas, and land on barbarous coasts.
Go to Top of Page

okiboki
Advanced Member



Serbia
10835 Posts

Member since 23/11/2008

Posted - 01/05/2012 : 23:48:03  Show Profile Show Extended Profile  Send okiboki a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo je ovo za stvari Ludog Konja,nisam to znao.Inace ovaj moj avatar neki proglasavaju kao jedinu sliku Ludog Konja ali to tesko da je istina,cak postoje i dokazi da nije.Ovaj portret iznad je verovatno nesto najblize sto lici na njega.
Po meni najveci indijanski ratnik ikad.Tekumseh mi je takodje jedan od najvecih jer da je ostvario to sto je naumio i ujedinio sva plemena ko zna kako bi Amerika danas izgledala.

Ni živih se nisam boja, dok su bili za užasa, a nekmoli mrtvih pasa.
Go to Top of Page

red cloud
Advanced Member



Serbia
3925 Posts

Member since 29/06/2009

Posted - 04/05/2012 : 07:39:29  Show Profile Show Extended Profile  Send red cloud a Private Message  Reply with Quote
Ludi konj, Tecumseh, Mala kornjaca, Crveni oblak...jesu velike poglavice, ali ja izuzetno cenim jednog koji je predvodio svoje ratnike tako sto je u bitku jahao ispred svih, a ne bio iza njih. To je Rimski nos iz plemena Cejeni.
Inace za Ludog konja ima tri poduza teksta na nekoj od prethodnih stranica topica, ima tu dosta interesantnih stvari za procitati.

Nasilje u Darkvudu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47009 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 04/05/2012 : 11:37:57  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by okiboki

Zanimljivo je ovo za stvari Ludog Konja,nisam to znao.Inace ovaj moj avatar neki proglasavaju kao jedinu sliku Ludog Konja ali to tesko da je istina,cak postoje i dokazi da nije.Ovaj portret iznad je verovatno nesto najblize sto lici na njega.
Po meni najveci indijanski ratnik ikad.Tekumseh mi je takodje jedan od najvecih jer da je ostvario to sto je naumio i ujedinio sva plemena ko zna kako bi Amerika danas izgledala.



isto ko i danas.jedino bi bilo više žrtava na usa strani

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

red cloud
Advanced Member



Serbia
3925 Posts

Member since 29/06/2009

Posted - 04/05/2012 : 11:45:50  Show Profile Show Extended Profile  Send red cloud a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood
isto ko i danas.jedino bi bilo više žrtava na usa strani



Slazem se. Tada je vec bilo kasno. Mada, i da su uspeli da isteraju belce, ovi bi nastavili da se vracaju u sve vecem broju, tako da kao sto kazes Lwoode, samo bi broj zrtava na strani usa bio veci, a kraj bi bio isti.

Nasilje u Darkvudu
Go to Top of Page

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 04/05/2012 : 18:42:22  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote


Spotted Tail , Roman Nose , Old Man Afraid of His Horses , Lone Horn , Whistling Elk , Pipe , Slow Bull – 1868




http://thunderdreamers.com/forum/YaBB.pl?num=1247230554

Edited by - boban67tzr on 04/05/2012 18:44:14
Go to Top of Page

okiboki
Advanced Member



Serbia
10835 Posts

Member since 23/11/2008

Posted - 04/05/2012 : 21:11:03  Show Profile Show Extended Profile  Send okiboki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by okiboki

Zanimljivo je ovo za stvari Ludog Konja,nisam to znao.Inace ovaj moj avatar neki proglasavaju kao jedinu sliku Ludog Konja ali to tesko da je istina,cak postoje i dokazi da nije.Ovaj portret iznad je verovatno nesto najblize sto lici na njega.
Po meni najveci indijanski ratnik ikad.Tekumseh mi je takodje jedan od najvecih jer da je ostvario to sto je naumio i ujedinio sva plemena ko zna kako bi Amerika danas izgledala.



isto ko i danas.jedino bi bilo više žrtava na usa strani

Ne verujem.Kad je on krenuo sa tim tada belci jos uvek nisu bili toliko jaki.Verujem da bi izgledala kao i sad ali bi sigurno indijanci imali vise zemlje nego sto sad imaju.
Inace na sajmu knjiga mi je covek iz izdavacke kuce "Utopija"(mozda je on i gazda iste)rekao da treba da izdaju knjigu o Tekumsehu do sledeceg sajma,tako da bi to trebalo ocekivati uskoro.Jedva cekam.

Ni živih se nisam boja, dok su bili za užasa, a nekmoli mrtvih pasa.
Go to Top of Page

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 05/05/2012 : 10:55:49  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote


Preuzmite ovu fenomenalnu knjigu :

http://ia600201.us.archive.org/23/items/boyscatlin00catlrich/boyscatlin00catlrich.pdf

Go to Top of Page

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 05/05/2012 : 11:45:09  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote
Preuzmite i ovu knjigu:

http://ia600300.us.archive.org/0/items/americanindnorth02catlrich/americanindnorth02catlrich.pdf





Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47009 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/05/2012 : 18:29:15  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by okiboki

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by okiboki

Zanimljivo je ovo za stvari Ludog Konja,nisam to znao.Inace ovaj moj avatar neki proglasavaju kao jedinu sliku Ludog Konja ali to tesko da je istina,cak postoje i dokazi da nije.Ovaj portret iznad je verovatno nesto najblize sto lici na njega.
Po meni najveci indijanski ratnik ikad.Tekumseh mi je takodje jedan od najvecih jer da je ostvario to sto je naumio i ujedinio sva plemena ko zna kako bi Amerika danas izgledala.



isto ko i danas.jedino bi bilo više žrtava na usa strani

Ne verujem.Kad je on krenuo sa tim tada belci jos uvek nisu bili toliko jaki.Verujem da bi izgledala kao i sad ali bi sigurno indijanci imali vise zemlje nego sto sad imaju.
Inace na sajmu knjiga mi je covek iz izdavacke kuce "Utopija"(mozda je on i gazda iste)rekao da treba da izdaju knjigu o Tekumsehu do sledeceg sajma,tako da bi to trebalo ocekivati uskoro.Jedva cekam.



šta ti znači pojam "više zemlje"? 99 % onoga šta imaju danas nije ni bilo interesantno za bile naseljenike.
nije bitna površina nego kvalitet uz naravno način života i tip gospodarenja.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 05/05/2012 : 18:46:11  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote
Indijanci u SAD danas: Od alkoholizma, do bogaćenja na nafti i kocki.

Pleme Oglala Sijuksa iz Južne Dakote tužilo je trgovce iz pograničnog gradića Vajtkleja u Nebraski i zahtevalo odštetu od 500 miliona dolara od nekih od najvećih pivara na svetu zbog širenja alkoholizma među indijanskom populacijom.
Između 28.000 i 40.000 pripadnika indijanskog plemena živi u rezervatu Pajn Ridž, u kojem je alkohol zabranjen, ali se od 1832. godine može nabaviti u obližnjem selu Vajtklej.
- U tom gradu živi 11 ljudi. Kako onda godišnje prodaju 4,9 miliona konzervi piva? - pita Tom Vajt, advokat plemena Oglala Sijuks, koje traži nadoknadu štete izazvane ilegalnom prodajom alkohola.
Mark Vasina, predsednik udruženja “Građani Nebraske za mir”, tvrdi da se u Vajtkleju proda do 13.000 konzervi piva od 3,5 decilitara dnevno, te da veliki deo ove količine završi u rezervatu.
Lokalni stanovnici kažu da se svako četvrto dete rodi sa psihičkim ili fizičkim poremećajima, koje dovode u vezu sa činjenicom da su majke u trudnoći konzumirale alkohol.
Antropolzi smatraju da je izolacija u kojoj žive američki Indijanci u rezervatima dorpinela velikoj stopi samoubistava, zloupotrebi narkotika i alkohola, kao i krajnjem siromaštvu. Međutim, pojedina plemena su imala više sreće.
Najpoznatiji je slučaj rezervata Fort Bertold u Severnoj Dakoti, u kome žive plemena Mandan, Hidatsa i Arikara. Tu teritoriju odredila im je država krajem 19. veka. Vek kasnije, naftne kompanije su otkrile ogromna nalazišta nafte.
Sa Indijancima je sklopljen ugovor po kome će plemena dobijati 100.000 dolara za svaku novu naftnu bušotinu. Procenjuje se da bi u narednih pet godina čak 500 bušotina moglo da se pusti u pogon, što bi značilo da će pripadnici ova tri plemena postati milioneri.
Kazna glavni izvor prihoda za brojna plemena
Najveća kockarnica u Kaliforniji je Pečanga rezervat
Ipak, najveći profit donose indijanske kockarnice na teritoriji rezervata u SAD. Tom kockarskom industrijom upravljaju Saveti indijanskih starešina. Zahvaljujući tome što su u rezervatima na snazi drugačiji zakoni, indijanska kazina imaju značajne poreske olakšice.
Najveća kockarnica u Kaliforniji je Pečanga rezervat i kazino u Temekuli, sa 3.400 slot mašina na površini od 17.500 kvadratnih metara. Poznati su i Kazino Morongo i kazino plemena Čumaša.
Foksvud kazino, koji je otvoren 1992. u Ledjardu, drži pleme Mašantuket Pekot i zarađuje milijardu i po dolara godišnje - više od bilo kog kazina u Las Vegasu ili Atlantik Sitiju.



Go to Top of Page

masni
Senior Member



Serbia
2240 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 05/05/2012 : 19:21:59  Show Profile Show Extended Profile  Send masni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mali od palube

Rastužilo me kako ljudi iz moje škole uopće nisu marili kada sam održao prezentaciju o indijancima. :/

Da si pricao kako su trolovi pobili neduzne vilenjake pale bi i suze.

Zelim Lone Vulf-a meke korice. Pristupacna cena kao ,blek i mark ludens
Go to Top of Page
Page: of 44 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.21 seconds. Snitz Forums 2000