forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Skenirani stripovi-za ili protiv?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

star-duster
Junior Member



Serbia
445 Posts

Member since 11/06/2011

Posted - 06/09/2012 : 08:47:52  Show Profile Show Extended Profile  Send star-duster a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brko17

Za ili protiv bmk.

Ali ne znam kako netko moze citati strip na ekranu!? Jbg nije to to, bez obzira koliko ja zelim taj strip procitati, ne ide. Probao par puta, odustao nakon nekoliko stranica. ...



Delio sam tvoj stav dok nisam kupio tablet (imaš sliku u mom ranijem postu u ovoj temi).
Na ekranu računara to nije bilo ugodno, ponajviše zbog zamornog položaja tela tokom sedenja, a na tabletu je ugođaj sasvim OK - zavalim se na kauč i čitam kao pravu knjigu ili strip.


quote:
Originally posted by ned_lynx

...

Uostalom, da li je iko ovde pročitao neki kompletan pisani roman na nekom ajpadu ili podu, e-inku, tabu?

Ako jeste, ajmo utiske.


Pročitao sam na destine romana na svom e-ink čitaču Amazon Kindle (treće generacije). Neki od tih romana su bili veoma obimni, npr. knjige iz Martinovog serijala Pesma leda i vatre.
Utisci o čitanju na Kindlu su jednostavno - sjajni. Kod čitanja stripova na tabletu može da dođe do zamora očiju, mada retko. Ali kod čitanja tekstova na Kindlu toga uopšte nema, utisak je kao da je zaista tekst odštampan na ekranu. Nema pozadinskog svetla na ekranu (potrebno je svetlo u sobi, ili lampa, kao kod prave knjige), ne treperi slika, baterija drži po mesec dana. Da ne davim o daljim tehničkim specifikacijama tog uređaja, imate brdo prikaza na netu, klipova na YT, pa pogledajte ako vas zanima.
Osim odličnog ugođaja tokom čitanja, velika je prednost i to što je dstupno na hiljade knjiga koje nikada neće videti ove naše balkanske prostore.


Ne treba povezivati digitalni sadržaj sa piraterijom. Postoji i veoma jako tržište legalnih izdanja za čitanje na tabletima i ebook čitačima. Činjenica je da se knjige i stripovi polako sele u digitalni svet, rapidno raste njihova prodaja, ponajviše u SAD.


I zaključak - naravno da više volim papir, naravno da domaća izdanja kupujem. Kupujem i strana izdanja, ako su u pitanju stripovi koje veoma cenim. Ali ne odbacujem gomilu stripova koje nikada ne bih pročitao u papiru, a ovako ih pročitam. Gomilu novih naslova sam tako upoznao. Čak sam za neke od njih i postao ozbiljno zainteresovan, pa ću ih verovatno i kupovati. Dakle, piraterija može da posluži i kao vid reklame.
Go to Top of Page

murdo
Average Member



Christmas Island
950 Posts

Member since 24/07/2002

Posted - 03/12/2012 : 22:15:37  Show Profile Show Extended Profile  Send murdo a Private Message  Reply with Quote
Ja sam ih čitao na PSP-u, nisam puno očekivao od toga ali je ispalo odlično. Barem za bonellijeve stripove u kojima je crtež rijetko preko cijele stranice.
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 03/12/2012 : 22:59:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
Papirnati stripovi su zakon, to svako zna, ali u poslednje vrijeme kad imamo toliko razlicith izdanja, ko uopste moze da stigne sve to da kupi?
Procitao sam dosta skenova, to priznajem, ali kupim sve sto mi se svidja u papirnatom, to je obavezno, pa onda od onog sto mi ostane, onda kupim hranu i platim stanarinu.

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

star-duster
Junior Member



Serbia
445 Posts

Member since 11/06/2011

Posted - 04/12/2012 : 09:13:08  Show Profile Show Extended Profile  Send star-duster a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

ja sam probao jednom da skenirani procitam,11,12 stranica i odustao sam. nije to to. kauc je kauc.


A ja ti kažem - pročitaj moj post na vrhu ove strane i videćeš da može da se ostvari sasvim ugodna kombinacija digitalni strip + kauč!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 04/12/2012 : 09:23:59  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
To je sve do čovjeka, naravno da današnji e-readeri omogućavaju odličan doživljaj čitanja i shvaćam ljude koji ih čitaju tako. Ja jednostavno volim knjigu ili strip u ruci i to je to. Imam doma skenirane R.R. Martine sve, no rađe sam čekao na red u knjižnici da ih posudim. Zapravo me strah da ako počnem čitati e-knjige, da ću u potpunosti izbaciti papirnate, a kolekcija mi stoji ne baš u potpunosti pročitana. S e-knjigom štediš na fizičkom prostoru, materijal je besplatan, nećeš se morati u sramoti pokazivati na javnim mjestima s knjigom ili stripom (jer je to već izašlo iz mode, pih), lakši je transport, sve je dostupnije i jednostavnije. Ali fora je kad imaš 2TB knjiga/stripova i želiš se nekome pohvaliti, što ćeš mu pokazati - 10000 fajlova? S tim i kolekcionarstvo gubi draž...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

d4nic4
Starting Member



50 Posts

Member since 23/05/2011

Posted - 04/12/2012 : 11:27:07  Show Profile Show Extended Profile  Send d4nic4 a Private Message  Reply with Quote
U principu san protiv,jer to nije to,okretanje stranica ne proizvodi zvuk(haha),strip ne mirise i jos sto drugih stvari :) al danas kad ima toliko puno izdanja,a premalo novaca ili mista na kojima ta ista izdanja mozes nabavit, sken mi je super logicno rjesenje
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10806 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 04/12/2012 : 12:15:35  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by acestroke

Papirnati stripovi su zakon, to svako zna, ali u poslednje vrijeme kad imamo toliko razlicith izdanja, ko uopste moze da stigne sve to da kupi?
Procitao sam dosta skenova, to priznajem, ali kupim sve sto mi se svidja u papirnatom, to je obavezno, pa onda od onog sto mi ostane, onda kupim hranu i platim stanarinu.


Nema do papira.
Treba i jesti i zivjeti u prostoru.
Procitao samo kojih 5-6 stripova u skenu s lapopom u krilu ..nikad vise..
Do kakvog tableta tipa 13.3 incha

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10806 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 04/12/2012 : 12:16:25  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

nije to to. kauc je kauc.



Jos nesto za piti i grickati i deka po ovoj zimi..koja milina

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10806 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 04/12/2012 : 12:21:24  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

To je sve do čovjeka, naravno da današnji e-readeri omogućavaju odličan doživljaj čitanja i shvaćam ljude koji ih čitaju tako.
S e-knjigom štediš na fizičkom prostoru, materijal je besplatan, nećeš se morati u sramoti pokazivati na javnim mjestima s knjigom ili stripom (jer je to već izašlo iz mode, pih) S tim i kolekcionarstvo gubi draž...



Kakav e-reader odose oci iskapas ih zacas buljeci u ekran,ne znam kako cu i koliko dugo sa tabletom kad i ako kupim ali veci ekran je bolji od tog readera i normalno ne bih citao u javnosti.
A tko ti i danas uopce obraca paznju na ljude koji citaju uzmu onaj podnevni besplatni trach list i ostave u tramvaju ili na stajalistu...
A i kolekcionarstvo gubi draz, kad rikne baterija na readeru ili chip u vrit ode terabajti u p.m.


"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 04/12/2012 : 12:46:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

quote:
Originally posted by Tutta

nije to to. kauc je kauc.



Jos nesto za piti i grickati i deka po ovoj zimi..koja milina

100%! i kad se treba do wc'a skoknuti,samo se kavica i roman ponesu.

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 04/12/2012 : 13:06:09  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem
Kakav e-reader odose oci iskapas ih zacas buljeci u ekran,ne znam kako cu i koliko dugo sa tabletom kad i ako kupim ali veci ekran je bolji od tog readera i normalno ne bih citao u javnosti.
A tko ti i danas uopce obraca paznju na ljude koji citaju uzmu onaj podnevni besplatni trach list i ostave u tramvaju ili na stajalistu...


Meni oči ispadaju i kad buljim u knjigu! Ali kad imaš tablet baš prilagođen za čitanje s istim fontom i veličinom slova kakav je u knjizi, ne vidim kako bi više ili manje trošio oči.

Ja čitam u vlaku, dnevno i do sat i pol, i ljudi dosta znaju čitati (mali starije generacije i uglavnom žene) knjige, to već ide, ali strip sam dosad vidio samo jednom da je netko čitao u godinu dana kako se vozim. Vidio sam i par stalnih čitača s e-readerom. I nisam samo jednom doživio kako se ljudi podsmjehavaju kad vide ovog što čita strip. hehe, pih, to sam ja čitala kao mala (a sad sam evoluirala pa čitam Extra i Gloriju i redovito updejtam fejs), hehe gle, ovaj čita strip!, i tako to... Mlađi samo prčkaju po mobitelu/smartphone i to je to!

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 04/12/2012 : 14:12:18  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
U biti sam protiv kada covek ima izbora da bira ili kada se mere prednosti izmedju papira i ekrana.

Ali opet, postao sam pasionirani citalac preko ekrana (samo sto mi mnogo stvari promakne jer sva ta hladnoca ekrana utice na udubljenost u stivo), jbg morao sam kupiti posebno externi hd od 500 giga memorije samo da bih mogao da napravim sto siru digi-biblioteku. Stvari ovako tu stoje: Zagora, Dylana, Nathana, Mister No-a i Magicnog vetra imam kompletne serijale. Dalje slede Hellblazer, Batman, Swamp Thing, Lazarus Ledd, ostali Bonelli serijali itd. od kojih imam desetke epizoda. Redovno skidam sta god vidim da forumasi cijem ukusu verujem preporuce, pa, ako taj isti strip postoji na domacoj sceni, odmah kupujem. Dobra reklama za strip koji se moze nabaviti, solidna zamena za ljude supljeg dzepa.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

nikia
Junior Member



Serbia
404 Posts

Member since 22/11/2008

Posted - 04/12/2012 : 18:51:25  Show Profile Show Extended Profile  Send nikia a Private Message  Reply with Quote
Nemam ništa protiv skeniranih.Ako je radnja dobra svejedno mi je dal ga držim ili ne...Ionako sve stripove čitam na poslu a tamo nemam krevet.Aldebaran,Betelgez i Gospodare ječma kupio sam nakon što sam ih pročitao skenirane.Odlične stvari moraju se imati u papiru.Kad stignem pročitaću papirnate.

Zaboravio da se potpiše.
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7363 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 04/12/2012 : 22:23:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
uza sve skuplje i skuplje stripove a sve manju i manju kupovnu moć, bojim se da će skenirani stripovi u mome slučaju postati više-manje svakodnevica. već se polako i privikavam na taj način čitanja. a i comicrack je odličan softwer čije podesive postavke čine čitanje skeniranih stripova na kompjuteru sasvim ugodnim iskustvom.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 04/12/2012 : 23:20:17  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kiky

uza sve skuplje i skuplje stripove a sve manju i manju kupovnu moć, bojim se da će skenirani stripovi u mome slučaju postati više-manje svakodnevica.



Mislim da je kod nas uopće sve s tim e-čitanjem počelo na krivu nogu. Prodavači literature se uopće nisu prebacili na prodavanje i nuđenje e-knjiga i stripove da ih ljudu mogu kupovati za čitanje na tabletima, nego ljudi samo skidaju sve što mogu za džabe. Kako će se kasnije priviknuti da to moraju i platiti kad nestane i bude na zalasku papirnati medij?

Meni poanta e-readera uopće nije da čitam skenirane stripove ili knjige jer mi tako dođu zabadava, nego jednostavno da se prebacim na drugi medij, koji je možda lakši za čitanje, brže nabavljiviji i pristupačniji. i moderniji. Dosad sam mogao kupovati sve to u papiru, a ovo ne moram. Malo mi dođe licemjerno. To je i jedan od razloga zašto i dalje ostajem na papirnom.

Mada, i razumijem ljude, nema se uvijek za sve što želiš. I kriza je...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 04/12/2012 23:21:14
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10806 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 04/12/2012 : 23:45:32  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Zamisli sami onaj fiktivni McIntoshev zakon iz NN serijala....nema papira....

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Zo4000
Starting Member

1 Posts

Member since 07/12/2012

Posted - 08/12/2012 : 15:21:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Zo4000 a Private Message  Reply with Quote
Oprostite mi, novi sam na ovomu portalu, molio bih vas lijepo ako mi itko može pomoći. Naime, zanima me da li se može kupiti strip Lazarus Ledd od broja 55 pa nadalje na talijanskom jeziku (brojevi u originalnom izdanju)? Strip je prestao izlaziti kod nas 2006. godine a u originalnoj talijanskoj verziji išao je do 151. broja. Nakon toga se ugasio i u Italiji. ugasili su čak i official site stripa. Bilo kakva pomoć mi je dobrodošla. Hvala!
Go to Top of Page

star-duster
Junior Member



Serbia
445 Posts

Member since 11/06/2011

Posted - 09/12/2012 : 13:32:32  Show Profile Show Extended Profile  Send star-duster a Private Message  Reply with Quote
Zo4000, dobro došao na forum. Ali, evo odmah i prvog saveta - neko pitanje koje imaš da postaviš uvek treba postaviti u odgovarajućoj temi, dakle tamo gde se već diskutuje o stvarima koje tebe interesuju. U ovoj temi ovde se govori o skeniranim stripovima, koji se čitaju na računaru ili tablet uređaju. Tvoje pitanje bi trebalo postaviti u temi o Lazarusu Ledu ili o prodaji stranih izdanja itd. Evo ti link za temu o LL pa pitaj tamo, neko će ti valjda odgovoriti: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=27778&whichpage=4
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000