forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Danas na TV-u
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 99

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 23/12/2012 : 20:31:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Bilo jutros, ali se reprizira noćas u 02:07 na HTV 1:




Moby Dick, r. John Huston, Velika Britanija, 1956.


Grad New Bedford u Massachusettsu 1841. godine. Želeći se pridružiti posadi nekog kitolovca i tako zaraditi nešto novca, mladi mornar Ishmael (Richard Basehart) u jednoj lučkoj krčmi upozna šutljivog, tetoviranog i ekscentričnog Queequega (Frederick Ledebur), navodnog ljudoždera s kojim na jednu noć podijeli sobu. No Queequeg je miran i simpatičan čovjek koji također traži brod za ukrcaj, i s kojim se Ishmael ubrzo sprijatelji. Već sutradan, njih dvojica doznaju da posadu tih dana popunjava kitolovac «Pequod», brod zagonetnog kapetana Ahaba koji se uskoro sprema isploviti. Unatoč mornarskim pričama o tome da je Ahab čudak i psihički nestabilna osoba koju valja izbjegavati, Ishmael i Queequeg se odvažno prijave za nove članove posade «Pequoda». Nakon što se brod uskoro otisne na pučinu, Ishmael primjeti da se jednonogi kapetan Ahab (Gregory Peck) stalno drži podalje od posade, da svake noći dugo sam šeta palubom, te da njegove zapovjedi poslušno izvršavaju niži časnici predvođeni razumnim i odlučnim Starbuckom (Leo Genn). Tijekom sljedećih nekoliko tjedana, dok hirovitost i nagla ćud kapetana Ahaba sve više dolaze do izražaja, Ishmael se postupno zbliži s drugim mornarima, među kojima su snažni Stubb (Harry Andrews), tamnoputi Daggoo (Edric Connor), kovač Perth (Ted Howard) i dječak Pip (Tamba Allenby). A kad jednog dana «Pequod» susretne brod kapetana Boomera (James Robertson Justice), Ahab dozna da je Boomer nedaleko Madagaskara primjetio velikog bijelog kita zvanog Moby Dick. Nakon što Ahab unatoč protivljenju posade pusti već gotovo ulovljen plijen i smjesta izda zapovijed za plovidbu prema Madagaskaru, Ishmael dozna da je Moby Dick svojedobno kapetanu otkinuo nogu, te da je Ahab od tada opsjednut lovom na velikog bijelog kita.

Objavljen 1851. godine, glasoviti roman Moby Dick zasigurno je najpoznatije prozno djelo američkog pripovjedača, romanopisca i pjesnika Hermana Melvillea. Autorski formiran pod utjecajem Shakespearea, Biblije i sedamneastostoljetnih pisaca sir Thomasa Browna, Roberta Burtona i Isaaca Waltona, Melville je tvorac djela mitske snage, epskog romana posvećenog Nathanielu Hawthorneu (Grimizno slovo), ostvarenja impresivnog na više razina, realistično-pripovjednoj, opisnoj, simboličkoj i mitskoj. Kao književnik kojeg kritika, uz Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, drži jedinim romanopiscem iz 19. stoljeća kojem je duhovna dimenzija djela pretpostavljena naraciji, dubljoj psihološkoj karakterizaciji protagonista i slojevitijim prikazima međuljudskih odnosa, te u čijim je djelima razvidna autorova raspolućenost između kalvinizma, gnosticizma i ateizma, Melville je Moby Dicka koncipirao kao dijelom autobiografsko ostvarenje (pisac je u mladosti i sam neko vrijeme proveo kao mornar na kitolovcu), metaforu samog života i religijsku alegoriju iznimno snažnog simboličkog naboja. Uz to što je Ahabova opsjednutost lovom na velikog bijelog kita usporediva s čovjekovom željom za suprotstavljanjem sudbini i svladavanjem neukrotive prirode, imena središnjih likova romana imaju biblijski prizvuk, a u Melvillovom je eponimnom ostvarenju lako uočiti i motive klasnih, političkih i rasnih sukoba.

Ponesen kritičarskim i komercijalnim uspjesima svojih prethodnih i vrlo osobnih filmova Afrička kraljica i Moulin Rouge, legendarni holivudski nezavisnjak John Huston (Malteško soko, Preko Pacifika, Otok Largo, Džungla na asfaltu, Blago Sierra Madre, Crvena značka za hrabrost, Noć iguane, Odsjaji u zlatnom oku, Život i doba suca Roya Beana, Čovjek koji je želio biti kralj, Bijeg u pobjedu, Annie, Pod vulkanom, Čast Prizzijevih, Mrtvi,...) prihvatio se adaptacije Melvilleova romana, unatoč upozorenjima da je riječ o vrlo zahtijevnom djelu iz obvezne školske lektire koje je malo tko uistinu pročitao, i na koje bi publika mogla suzdržano reagirati. Doista, prve su kritike bile razmjerno nepovoljne (Hustonu se zamjeralo pojednostavnjivanje literarnog predloška, površna karakterizacija, distancirana režija i donekle pretencioznost), a film je i komercijalno podbacio, da bi tek naknadno doživio pravu revalorizaciju. Pred nekih desetak godina, suscenarist Ray Bradbury (Fahrenheit 451, Marsovske kronike, Zvuk groma, It Came from Outer Space, Kazalište Raya Bradburyja,...), cijenjeni književnik i uz Stephena Kinga najpoznatiji majstor horora, našalio se tvrdeći da je pri scenarističkom sažimanju bio prisiljen od 50 poglavlja opsežnog Melvilleova romana odabrati samo 3, te da konačnim rezultatom ni sam nije bio sasvim zadovoljan.

Unatoč navedenom, nagrađivani film Moby Dick još je jedno iznimno ostvarenje velikog filmaša, dojmljiva priča o osveti, autodestruktivnosti i borbi protiv sudbine koja u nekim segmentima poprima snagu grčkih mitova. U glavnoj ulozi nastupa izvrsni Richard Basehart (Pripremite bajunete, Ulica, Braća Karamazovi, Slučaj Paradine, Otok doktora Moreaua), a kapetana Ahaba utjelovljuje karizmatični Gregory Peck (Začaran, Dvoboj na suncu, Gentlemanski sporazum, Praznik u Rimu, Velika zemlja), legendarni glumac koji je od pet oskarovskih nominacija potvrdio onu za ulogu odvjetnika i požrtvovnog oca Atticusa Fincha u angažiranoj drami Ubiti pticu rugalicu Roberta Mulligana. U sporednoj roli nastupa znani Leo Genn (Najduži dan, Deset malih crnaca, Beskrajna noć), za ulogu u povijesnom spektaklu Quo vadis Mervyna LeRoya 1952. nominiran za Oscara, zapaženu epizodu u filmu je ostvario i slavni glumac, scenarist i redatelj Orson Welles, a filmsku fotografiju supotpisuju oskarovci Oswald Morris (Oliver Twist, Plodovi gnjeva, Osvrni se gnjevno, Oliver!, Čovjek koji je želio biti kralj, Čovjek sa zlatnim pištoljem) i Freddie Francis (Čovjek slon, Ženska francuskog poručnika, Rat za slavu).


Na YouTubeu je film u nastavcima, a tu su prva dva.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 23/12/2012 22:50:23
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 23/12/2012 : 20:39:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote


Večeras u 22:40 na HTV 2, Biutiful, r. Alejandro Gonzáles Iñárritu, Meksiko / Španjolska, 2010.


Daroviti meksički redatelj Alejandro Gonzáles Iñárritu svjetsku je slavu stekao izvrsnom modernističkom trilogijom započetom remek-djelom "Pasla ljubav" i nastavljenom odličnim naslovima "21 gram" i "Babel". Počevši sa za Oscara i Zlatni globus nominiranom "Pasjom ljubavlju", dojmljivim križancem socijalne drame, bunjuelovske groteske i krimića, preko maestralno komponirane i izuzetno uznemirujuće tragedije "21 gram", do iznimno sugestivnim tjeskobnim ozračjem i konstantno narastajućom tragikom obilježenog "Babela", od 7 nominacija za Oscara ovjenčanog onim za najbolju izvornu glazbu, Iñárritu je ostvario izvrsnu suradnju s cijenjenim scenaristom Guillermom Arriagom Jordánom. Dok je "Pasja ljubav" efektno i slojevito tematizirala patologiju suvremenog meksičkog društva, "21gram" je temu podigao na kontinentalnu razinu, pozabavivši se, ponovo kroz tragičnim događajem povezane tri priče i različita vremena radnje, krhkim, osjećajnim i nesigurnim ljudima razdiranim unutarnjim sukobima, da bi "Babel" storiju o egoizmu, netoleranciji i nerazumijevanju slojevito značenjski umnožio i podignuo na globalnu razinu.

U tom smislu Iñárrituovo zasad posljednje dugometražno ostvarenje, nezasluženo nominirano za Oscara u kategorijama najboljeg filma s neengleskog govornog područja i najuspjelije glavne muške uloge, predstavlja upadljivi kvalitativni korak unatrag i nudi znatno jednostavniju priču, u skladu s autorovim riječima da mu je dosta poigravanja vremenskim razinama, razlomljenim dramaturškim strukturama i narativnom kombinatorikom. U središtu zbivanja je sredovječni Uxbal (Javier Bardem), sitni kriminalac s ulica Barcelone kojemu je liječnik upravo rekao da neizlječivo boluje od raka i da mu je preostalo još nekoliko tjedana "kvalitetnog života". On je umoran čovjek koji preživljava sudjelujući u dilanju lažne brendirane odjeće, a uključen je i u ilegalnu trgovinu ljudima, kineskim radnicima koji pod nadzorom Kineza Haija (Taisheng Cheng) sudjeluju u proizvodnji spomenutih lažnjaka. Čini se da Uxbal posjeduje i dar komuniciranja s dušama pokojnika, ili barem u to vjeruju oni koji ga za honorar angažiraju da im prenese posljednje riječi njihovih upravo preminulih srodnika. Suočen s činjenicom da će uskoro umrijeti, Uxbal odluči barem donekle zbrinuti svoje dvoje djece, 10-godišnju Anu (Hanaa Bouchaib) i 7-godišnjeg Matea (Guillermo Estrella), koje ima iz propalog braka s mentalno nestabilnom Marambrom (Maricel Álvarez). Marambra boluje od bipolarnog poremećaja i održava površnu seksualnu vezu s Uxbalovim bratom Titom (Eduard Fernández), čovjekom također uključenim u poslove s Haijem. No kad odluči pokušati iskupiti svoje grijehe, Uxbal će nehotice izazvati tragediju te će, mučen grizodušjem i u vremenskoj stisci, privremeni smještaj ponuditi brižnoj Ige (Diaryatou Daff), ilegalnoj imigrantici iz Senegala čiji je suprug u zatvoru.

Uistinu je teško podnošljiva količina mraka, pesimizma i depresivnosti kojima je Iñárritu pretrpao svoj prvi dugometražni redateljski projekt realiziran bez suradnje Arriage Jordána. Osim pokojeg rijetkog osmijeha Uxbalove djece i dviju identičnih prividno optimističnih scena kojima autor otvara i zatvara svoj film, u njemu nema niti naznake bilo kakve mogućnosti pozitivnog razvoja događaja. No to gomilanje crnila s vremenom postaje posve kontraproduktivno, jer cjelina ne posjeduje unutarnju snagu kojom bi uspjela vezati gledatelja i zaintrigirati ga za sudbinu protagonista. Opterećenost ama baš svih likova grizodušjem i osjećajem krivnje, naglašene religijske konotacije s nerijetko trivijalnom simbolikom (kako se približava trenutak Uxbalove smrti na vlažnom stropu njegove sobe sve je više šišmiša, da bi oni potpuno nestali u času kad mu se duša odvaja od tijela), nekoliko suvišnih dramaturških i narativnih odvojaka poput detaljnijeg elaboriranja nezanimljivog lika Haija, dakako također predestiniranog za tragediju, a kojima Iñárritu pretenciozno i šuplje pokušava zaokružiti sliku limba kojim se kreće "zombi" Uxbal, nerazrađen no potencijalno intrigantan motiv njegova komuniciranja s dušama umrlih preko čega autor prelazi kao preko nečeg usputnog i samorazumljivog, te naglašeno tjeskobni socijalni kontekst s na filmu nikad prljavijim i zapravo neprepoznatljivim ulicama Barcelone, najočitiji su nedostaci ovog ostvarenja. Naposljetku, za Oscara pogrešno nominirani Javier Bardem puno se sugestivnije i uvjerljivije od života rastajao u remek-djelu "Život je more" Alejandra Amenábara gdje je bio vezan za krevet, dok ga je ovdje teško gledati kako kao metaforički živi mrtvac baulja ulicama.

Među rijetke vrline djela valja ubrojiti sjajnu i vrlo atmosferičnu "prljavu" fotografiju Rodriga Prieta ("Požuda, oprez", "Slomljeni zagrljaji"), sigurnu i povremeno nadahnutu režiju, kao i stilsku i vizualnu zaokruženost cjeline kojom se turobna emotivna i psihička stanja likova dodatno naglašavaju. Sve u svemu, Iñárritu je u ovom predugom i napornom filmu mnogo htio i mnogo započeo, no usput se izgubio u pretjeranim ambicijama i pretenzijama. Šteta.



Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 23/12/2012 : 21:36:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Bilo jutros, ali se reprizira noćas u 02:07 na HTV 1:




Moby Dick, r. John Huston, Velika Britanija, 1956.


Grad New Bedford u Massachusettsu 1841. godine. Želeći se pridružiti posadi nekog kitolovca i tako zaraditi nešto novca, mladi mornar Ishmael (Richard Basehart) u jednoj lučkoj krčmi upozna šutljivog, tetoviranog i ekscentričnog Queequega (Frederick Ledebur), navodnog ljudoždera s kojim na jednu noć podijeli sobu. No Queequeg je miran i simpatičan čovjek koji također traži brod za ukrcaj, i s kojim se Ishmael ubrzo sprijatelji. Već sutradan, njih dvojica doznaju da posadu tih dana popunjava kitolovac «Pequod», brod zagonetnog kapetana Ahaba koji se uskoro sprema isploviti. Unatoč mornarskim pričama o tome da je Ahab čudak i psihički nestabilna osoba koju valja izbjegavati, Ishmael i Queequeg se odvažno prijave za nove članove posade «Pequoda». Nakon što se brod uskoro otisne na pučinu, Ishmael primjeti da se jednonogi kapetan Ahab (Gregory Peck) stalno drži podalje od posade, da svake noći dugo sam šeta palubom, te da njegove zapovjedi poslušno izvršavaju niži časnici predvođeni razumnim i odlučnim Starbuckom (Leo Genn). Tijekom sljedećih nekoliko tjedana, dok hirovitost i nagla ćud kapetana Ahaba sve više dolaze do izražaja, Ishmael se postupno zbliži s drugim mornarima, među kojima su snažni Stubb (Harry Andrews), tamnoputi Daggoo (Edric Connor), kovač Perth (Ted Howard) i dječak Pip (Tamba Allenby). A kad jednog dana «Pequod» susretne brod kapetana Boomera (James Robertson Justice), Ahab dozna da je Boomer nedaleko Madagaskara primjetio velikog bijelog kita zvanog Moby Dick. Nakon što Ahab unatoč protivljenju posade pusti već gotovo ulovljen plijen i smjesta izda zapovijed za plovidbu prema Madagaskaru, Ishmael dozna da je Moby Dick svojedobno kapetanu otkinuo nogu, te da je Ahab od tada opsjednut lovom na velikog bijelog kita.

Objavljen 1851. godine, glasoviti roman Moby Dick zasigurno je najpoznatije prozno djelo američkog pripovjedača, romanopisca i pjesnika Hermana Melvillea. Autorski formiran pod utjecajem Shakespearea, Biblije i sedamneastostoljetnih pisaca sir Thomasa Browna, Roberta Burtona i Isaaca Waltona, Melville je tvorac djela mitske snage, epskog romana posvećenog Nathanielu Hawthorneu (Grimizno slovo), ostvarenja impresivnog na više razina, realistično-pripovjednoj, opisnoj, simboličkoj i mitskoj. Kao književnik kojeg kritika, uz Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, drži jedinim romanopiscem iz 19. stoljeća kojem je duhovna dimenzija djela pretpostavljena naraciji, dubljoj psihološkoj karakterizaciji protagonista i slojevitijim prikazima međuljudskih odnosa, te u čijim je djelima razvidna autorova raspolućenost između kalvinizma, gnosticizma i ateizma, Melville je Moby Dicka koncipirao kao dijelom autobiografsko ostvarenje (pisac je u mladosti i sam neko vrijeme proveo kao mornar na kitolovcu), metaforu samog života i religijsku alegoriju iznimno snažnog simboličkog naboja. Uz to što je Ahabova opsjednutost lovom na velikog bijelog kita usporediva s čovjekovom željom za suprotstavljanjem sudbini i svladavanjem neukrotive prirode, imena središnjih likova romana imaju biblijski prizvuk, a u Melvillovom je eponimnom ostvarenju lako uočiti i motive klasnih, političkih i rasnih sukoba.

Ponesen kritičarskim i komercijalnim uspjesima svojih prethodnih i vrlo osobnih filmova Afrička kraljica i Moulin Rouge, legendarni holivudski nezavisnjak John Huston (Malteško soko, Preko Pacifika, Otok Largo, Džungla na asfaltu, Blago Sierra Madre, Crvena značka za hrabrost, Noć iguane, Odsjaji u zlatnom oku, Život i doba suca Roya Beana, Čovjek koji je želio biti kralj, Bijeg u pobjedu, Annie, Pod vulkanom, Čast Prizzijevih, Mrtvi,...) prihvatio se adaptacije Melvilleova romana, unatoč upozorenjima da je riječ o vrlo zahtijevnom djelu iz obvezne školske lektire koje je malo tko uistinu pročitao, i na koje bi publika mogla suzdržano reagirati. Doista, prve su kritike bile razmjerno nepovoljne (Hustonu se zamjeralo pojednostavnjivanje literarnog predloška, površna karakterizacija, distancirana režija i donekle pretencioznost), a film je i komercijalno podbacio, da bi tek naknadno doživio pravu revalorizaciju. Pred nekih desetak godina, suscenarist Ray Bradbury (Fahrenheit 451, Marsovske kronike, Zvuk groma, It Came from Outer Space, Kazalište Raya Bradburyja,...), cijenjeni književnik i uz Stephena Kinga najpoznatiji majstor horora, našalio se tvrdeći da je pri scenarističkom sažimanju bio prisiljen od 50 poglavlja opsežnog Melvilleova romana odabrati samo 3, te da konačnim rezultatom ni sam nije bio sasvim zadovoljan.

Unatoč navedenom, nagrađivani film Moby Dick još je jedno iznimno ostvarenje velikog filmaša, dojmljiva priča o osveti, autodestruktivnosti i borbi protiv sudbine koja u nekim segmentima poprima snagu grčkih mitova. U glavnoj ulozi nastupa izvrsni Richard Basehart (Pripremite bajunete, Ulica, Braća Karamazovi, Slučaj Paradine, Otok doktora Moreaua), a kapetana Ahaba utjelovljuje karizmatični Gregory Peck (Začaran, Dvoboj na suncu, Gentlemanski sporazum, Praznik u Rimu, Velika zemlja), legendarni glumac koji je od pet oskarovskih nominacija potvrdio onu za ulogu odvjetnika i požrtvovnog oca Atticusa Fincha u angažiranoj drami Ubiti pticu rugalicu Roberta Mulligana. U sporednoj roli nastupa znani Leo Genn (Najduži dan, Deset malih crnaca, Beskrajna noć), za ulogu u povijesnom spektaklu Quo vadis Mervyna LeRoya 1952. nominiran za Oscara, zapaženu epizodu u filmu je ostvario i slavni glumac, scenarist i redatelj Orson Welles, a filmsku fotografiju supotpisuju oskarovci Oswald Morris (Oliver Twist, Plodovi gnjeva, Osvrni se gnjevno, Oliver!, Čovjek koji je želio biti kralj, Čovjek sa zlatnim pištoljem) i Freddie Francis (Čovjek slon, Ženska francuskog poručnika, Rat za slavu).



meni je taj film jednako bezveze kao i preostale dvije adaptacije koje sam pogledao (iz '98 sa Patrickom Stewartom i ona najnovija iz ja mislim prošle godine s Williamom Hurtom, koja se prikazivala na Novoj TV).

što je najjače u vezi te verzije iz '56. godine: Ishmael je u ovoj verziji sve samo ne "mladi mornar" budući da je Basehart tad imao više od 40 godina (i kuži se), a plus toga, u stvarnom životu je bio stariji od Pecka jebote

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7436 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 23/12/2012 : 22:41:18  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Genijalan film koji sam tko zna koliko puta gledao i kao Bila jednom revolucija, i kao Sagni se!, i kao Pazi eksploziv.

Još kao klinac krajem 70-ih u kinu, pa poslije u filmskim maratonima petkom navečer / subotom ujutro, pa u Kinoteci kad sam došao u Zagreb...


ja sam ga isto uhvatio u filmskom maratonu ali je to bila ona verzija od 130 minuta - katastrofalno isječena - onaj streljani što mu padne na grudi u mesa verdeu bilo je užasno izvedeno - nejasno - čini mi se da se ni pucanj nije čuo
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 23/12/2012 : 22:48:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
@ Darth Ivan

Sve stoji, ali kad tumači takav lik koji je, je li, "mladi mornar".

Inače, meni je ovo jako dobro, ima mi poželjan i dosta efektan epski zamah i sugestivan ugođaj tragike, a Pecka uvijek uživam gledati.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 23/12/2012 : 23:01:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

@ Darth Ivan

Sve stoji, ali kad tumači takav lik koji je, je li, "mladi mornar".


ne kužim kaj ovim hoćeš reć...

quote:
Inače, meni je ovo jako dobro, ima mi poželjan i dosta efektan epski zamah i sugestivan ugođaj tragike, a Pecka uvijek uživam gledati.



ja od svih tih filmskih/TV adaptacija knjige koje sam pogledao mogu ić gledat ovak: uvod, upoznavanje s likovima, ukrcavanje na brod. i nakon toga, premotaj skroz do velikog klimaksa na kraju. ovo sve ostalo je filler.

a i općenito, mislim da ne mogu krivit adaptacije (takve kakve jesu) budući da mi i knjiga - ima već dosta vremena kad sam ju čitao - nije bila baš nešto.

ono što jest, dopao mi se taj način kako autor opisuje likove, njihove odnose, motive. ali nekako se previše fokusira na te odnose među likovima, što mi je bilo sve živa dosada za čitat, jer sve mi je onak nekako statično, bez atmosfere. što je još gore, Moby Dicka skoro da i nema u knjizi, bez obzira što se knjiga zove tako kako se zove, jer se pojavljuje, ako se dobro sjećam, u zadnja dva ili tri poglavlja.

isto tako, i taj dio na kraju gdje oni nalijeću na Moby Dicka i tamo ga proganjaju mi je bezveze. svi osim Ishmaela tamo pogibaju bez nekog smisla (drugim riječima, radnja ne ostvaruje svoju svrhu), i onda ti onaj konačni dojam bude ono u stilu: "To je to? zbog ovoga sam ja izgubio vrijeme?"

"Nothing lasts forever."

Edited by - Darth Ivan on 23/12/2012 23:19:08
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 24/12/2012 : 00:56:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Hoću samo reći da Basehart jednostavno glumi "mladog mornara", bez obzira na svoje godine koje su znatno više. To mu je uloga, koja nema veze s njegovim godinama.

Stvar baš i jest u tome da se Moby Dick pojavljuje malo i na kraju, jer da je drugačije onda ne bi bio toliko važan i u doslovnom i u metaforičkom smislu, i ne bi bio mit.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 24/12/2012 : 14:26:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Hoću samo reći da Basehart jednostavno glumi "mladog mornara", bez obzira na svoje godine koje su znatno više. To mu je uloga, koja nema veze s njegovim godinama.


uloga jest takva, ali da li on baš izgleda mladoliko? ne bi rekao.

quote:
Stvar baš i jest u tome da se Moby Dick pojavljuje malo i na kraju, jer da je drugačije onda ne bi bio toliko važan i u doslovnom i u metaforičkom smislu, i ne bi bio mit.



a zašto se onda roman ne zove Ishmael ili npr. kapetan Ahab?

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7436 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 24/12/2012 : 15:30:31  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Hoću samo reći da Basehart jednostavno glumi "mladog mornara", bez obzira na svoje godine koje su znatno više. To mu je uloga, koja nema veze s njegovim godinama.


uloga jest takva, ali da li on baš izgleda mladoliko? ne bi rekao.

quote:
Stvar baš i jest u tome da se Moby Dick pojavljuje malo i na kraju, jer da je drugačije onda ne bi bio toliko važan i u doslovnom i u metaforičkom smislu, i ne bi bio mit.



a zašto se onda roman ne zove Ishmael ili npr. kapetan Ahab?


mladi mornar je neiskusni mornar - nema veze s godinama - a na kitolovcu je Basehart neiskusan jer dolazi iz trgovačke mornarice...
- zapravo ti je i za ime lijepo rečeno na posredan način- zašto optuživati čovjeka radi lošeg imena - Ahab je loše ime ali ime je nebitno - djela te određuju - a ključna odrednica koja zapravo svih određuje je opsesija nazvana moby dick - naravno da to nije film tipa orka kit ubojica gdje ganjaš morsku neman - ovdje se ganja neman koja izranja iz duše
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 24/12/2012 : 16:20:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by rommel

mladi mornar je neiskusni mornar - nema veze s godinama - a na kitolovcu je Basehart neiskusan jer dolazi iz trgovačke mornarice...


ali Ishmael i jest mlad čovjek što se godina tiče. zar ne?

quote:
- zapravo ti je i za ime lijepo rečeno na posredan način- zašto optuživati čovjeka radi lošeg imena - Ahab je loše ime ali ime je nebitno - djela te određuju - a ključna odrednica koja zapravo svih određuje je opsesija nazvana moby dick - naravno da to nije film tipa orka kit ubojica gdje ganjaš morsku neman - ovdje se ganja neman koja izranja iz duše


za početak, tko je rekao da su nazivi likova loši? pusti to.

ja sam samo rekao da se knjiga nije trebala zvati tako kako se zove s obzirom da je Moby Dick sporedan lik. kužiš?

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 24/12/2012 : 16:21:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Moby Dick je metafora , a ne sporedni lik

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 24/12/2012 : 16:22:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
sporedan lik u knjizi

metafora isto

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7436 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 24/12/2012 : 16:28:52  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by rommel

mladi mornar je neiskusni mornar - nema veze s godinama - a na kitolovcu je Basehart neiskusan jer dolazi iz trgovačke mornarice...


ali Ishmael i jest mlad čovjek što se godina tiče. zar ne?

quote:
- zapravo ti je i za ime lijepo rečeno na posredan način- zašto optuživati čovjeka radi lošeg imena - Ahab je loše ime ali ime je nebitno - djela te određuju - a ključna odrednica koja zapravo svih određuje je opsesija nazvana moby dick - naravno da to nije film tipa orka kit ubojica gdje ganjaš morsku neman - ovdje se ganja neman koja izranja iz duše


za početak, tko je rekao da su nazivi likova loši? pusti to.

ja sam samo rekao da se knjiga nije trebala zvati tako kako se zove s obzirom da je Moby Dick sporedan lik. kužiš?


ne samo da nije lik nego nije ni sporedan falio si ceo fudbal -
kao i s imenima - inzistiraš s imenima filma po važnosti pa onda pogledaj i nađi scenu gdje u filmu objašnjavaju loša imena - jer si i tu promašio poantu
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 24/12/2012 : 16:29:29  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

sporedan lik u knjizi

metafora isto

Hmm..ne bih se slozio.
Radi se o zvijeri koja zivi u nama samima da bi se u ovom slucaju manifestirala u obliku Moby Dick-a..dakle esencijalni dio pripovjedanja govori ustvari o Moby Dick-u..
Cijela posada je ustvari fiksirana na susret sa tom nemani koja metaforizira njihove unutrasnje strahove.
Moby Dick je ustvari prikaz tezine grijehova i krivnje koja nas sa vremenom ucini opsjednutima da je progonimo , bas kao sto i ona progoni nas...do gorkog kraja ..

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7436 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 24/12/2012 : 16:31:57  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
večeras hrt 3 - UGETSU MONOGATARI, film iza toga KES
sutra svašta a između ostalog i WINNETOU 1 - ne kvalitetom ali zapravo sjajno da to daju :)na HRT 2
i naravno najveći od najvećih - NADNICA za STRAH - HRT 3 sutra
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 24/12/2012 : 16:49:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc
[brHmm..ne bih se slozio.
Radi se o zvijeri koja zivi u nama samima da bi se u ovom slucaju manifestirala u obliku Moby Dick-a..dakle esencijalni dio pripovjedanja govori ustvari o Moby Dick-u..
Cijela posada je ustvari fiksirana na susret sa tom nemani koja metaforizira njihove unutrasnje strahove.
Moby Dick je ustvari prikaz tezine grijehova i krivnje koja nas sa vremenom ucini opsjednutima da je progonimo , bas kao sto i ona progoni nas...do gorkog kraja ..



bla bla bla...i tako ajmo filozofirat do beskraja.

pitam se zašto nisi završio filozofiju, to bi ti puno bolje ležalo

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 24/12/2012 : 16:52:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by mr murdoc
[brHmm..ne bih se slozio.
Radi se o zvijeri koja zivi u nama samima da bi se u ovom slucaju manifestirala u obliku Moby Dick-a..dakle esencijalni dio pripovjedanja govori ustvari o Moby Dick-u..
Cijela posada je ustvari fiksirana na susret sa tom nemani koja metaforizira njihove unutrasnje strahove.
Moby Dick je ustvari prikaz tezine grijehova i krivnje koja nas sa vremenom ucini opsjednutima da je progonimo , bas kao sto i ona progoni nas...do gorkog kraja ..



bla bla bla...i tako ajmo filozofirat do beskraja.

pitam se zašto nisi završio filozofiju, to bi ti puno bolje ležalo

Predajes se

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 24/12/2012 : 16:52:22  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by rommel

večeras hrt 3 - UGETSU MONOGATARI, film iza toga KES



između njih je i HOW GREEN WAS MY VALLEY!

pravi maraton

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 24/12/2012 : 16:52:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by rommel

ne samo da nije lik nego nije ni sporedan falio si ceo fudbal -
kao i s imenima - inzistiraš s imenima filma po važnosti pa onda pogledaj i nađi scenu gdje u filmu objašnjavaju loša imena - jer si i tu promašio poantu



mogu li te zamolit da koristiš razgotke iliti interpunkcijske znakove?

ne mogu uopće ulovit smisao u ovom kaosu kojeg si napisao.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 24/12/2012 : 16:53:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

Predajes se



predajem?

Nikako. ovo je samo tajmaut

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 24/12/2012 : 16:55:49  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by mr murdoc
[brHmm..ne bih se slozio.
Radi se o zvijeri koja zivi u nama samima da bi se u ovom slucaju manifestirala u obliku Moby Dick-a..dakle esencijalni dio pripovjedanja govori ustvari o Moby Dick-u..
Cijela posada je ustvari fiksirana na susret sa tom nemani koja metaforizira njihove unutrasnje strahove.
Moby Dick je ustvari prikaz tezine grijehova i krivnje koja nas sa vremenom ucini opsjednutima da je progonimo , bas kao sto i ona progoni nas...do gorkog kraja ..



bla bla bla...i tako ajmo filozofirat do beskraja.



sad mi je jasno zakaj uživaš u Sedmorici a ne kužiš Coppolinu verziju Dracule

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 24/12/2012 : 16:57:21  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by mr murdoc

Predajes se



predajem?

Nikako. ovo je samo tajmaut

OK , ali imas samo 3 jokera..jednog si upravo ispucao

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 24/12/2012 : 16:57:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

sad mi je jasno zakaj uživaš u Sedmorici a ne kužiš Coppolinu verziju Dracule



ne, problem je što ti ne kužiš što se u Coppolinoj verziji nema šta skužit osim toga da je profulana poanta cijele stvari (knjige).

da se ne ponavljam, pročitaj knjigu.


P.S. za Sedmoricu sam rekao - zabavan film, ali ne i izvrstan film.

"Nothing lasts forever."

Edited by - Darth Ivan on 24/12/2012 16:59:39
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 24/12/2012 : 17:01:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

OK , ali imas samo 3 jokera..jednog si upravo ispucao


a što ćemo s ostala dva?

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 24/12/2012 : 17:04:05  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan
...Coppolinoj verziji nema šta skužit osim toga da je profulana poanta cijele stvari (knjige).





ali da te pitam ipak, koja je poanta knjige?

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page
Page: of 99 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.7 seconds. Snitz Forums 2000