Author |
Topic |
Mali_Mate
stripovi.com suradnik
Croatia
2065 Posts
Member since 18/03/2006 |
|
Darth Ivan
Advanced Member
Croatia
7978 Posts
Member since 21/03/2010 |
|
dosada
Advanced Member
Croatia
9033 Posts
Member since 13/05/2009 |
|
Darth Ivan
Advanced Member
Croatia
7978 Posts
Member since 21/03/2010 |
|
rommel
stripovi.com suradnik
Croatia
7436 Posts
Member since 26/11/2001 |
|
rommel
stripovi.com suradnik
Croatia
7436 Posts
Member since 26/11/2001 |
|
Darth Ivan
Advanced Member
Croatia
7978 Posts
Member since 21/03/2010 |
|
Darth Ivan
Advanced Member
Croatia
7978 Posts
Member since 21/03/2010 |
|
Johnny Difool
Advanced Member
Croatia
13988 Posts
Member since 21/02/2010 |
Posted - 01/01/2013 : 18:33:03
|
Večeras u 21:47 na HTV 1 Kraljev govor (The King´s Speech), r. Tom Hooper, GB / SAD / Australija, 2010.
Uistinu, filmu Kraljev govor redatelja Toma Hoopera i scenarista Davida Seidlera, s četiri Oscara, 7 nagrada BAFTA i 3 Europske filmske nagrade nagrađenoj biografskoj povijesnoj drami koja je od sedam nominacija za Zlatni globus potvrdila onu za najbolju mušku ulogu Colina Firtha, s punim se pravom može štošta prigovoriti, i u idejnom i u izvedbenom smislu. U pogledu ideja koje zastupa čitav je film vrlo problematičan, počevši od toga da je riječ o otvoreno proračunatom djelu koje bez imalo zazora i kritičkog odmaka afirmira monarhistički sustav na Otoku, preko činjenice da autori vrlo slobodno i nevjerodostojno interpretiraju i iskrivljuju povijesne fakte, do toga da kalkulantski i prema gledateljima razmjerno neinteligentno marginaliziraju uloge bitnih povijesnih aktera poput premijera Nevillea Chamberlaina.
Hooper i Seidler tako socijalno neosjetljivu, dekadentnu i politički konzervativnu britansku kraljevsku elitu prikazuju s naglašenim humanizmom i empatijom, potom sugeriraju navodnu naklonost budućeg premijera Winstona Churchilla prema vojvodi od Yorka i budućem kralju, posve prešućuju simpatiziranje Hitlera od strane Edwarda VIII te kratkotrajnog vladara prikazuju tek kao neodgovornog i egoističnog ženskara i bonvivana, a Chamberlaina, također filonacista koji je Austriju i Čehoslovačku mirno prepustio Hitleru, skiciraju kao neodlučnu osobu suočenu s izazovima s kojima se nije sposobna nositi. Sve navedene detalje, a moglo bi se, kao što u Guardianu temeljito čini Christopher Hitchens, nabrajati i dalje pa istaknuti da je Churchill za razliku od filma u stvarnosti bio veliki protivnik Chamberlaina, autori posve tendenciozno minoriziraju, zaobilaze i iskrivljuju, te sve svoje kreativne potencijale uprežu u stvaranje idealizirane, beskonfliktne, neproblemske, eskapističke i potpuno benigne slike kraljevske obitelji, u središte koje stavljaju intimnu dramu nevoljnog "slučajnog" kralja. Nažalost, i to rade dobrano proračunato, uglavnom se usredotočujući na (humornu) i mjestimice melodramatsku manifestacijsku razinu kraljeve govorne mane kontekstualizirane dominantno u krugu njegove i obitelji glumca-liječnika Lionela Loguea, a tek površno čeprkajući po stvarnim i zapravo vrlo dubokim psihološkim i psiho-patološkim razlozima mucanja Georgea VI.
Temeljna nakana autorskog dvojca jest da gledatelje što je moguće više nagnaju na suosjećanje s vladarom koji je u povijesti ostao zapamćen i kao osoba koja je, unatoč govornom nedostatku, Britance tijekom rata motivirala nadahnutim obraćanjima javnosti. Kraljeva borba protiv mucanja, i uzročno-posljedično njegova borba s vlastitim demonima oličenima u trajno submisivnom odnosu prema arogantnom, otuđenom i sadističkom ocu kao i u odrastanju u sjeni neodgovornijeg i popularnijeg brata Edwarda, u dramskom su fokusu filma. Kralj George V u odličnoj maloj ulozi Michaela Gambona narcisoidna je osoba koja pred smrt zdvaja nad neizvjesnom budućnošću monarhije koja se u novim društvenim okolnostima pretvorila u "brand", i koji je svog sina u djetinjstvu strogim odgojem i vojničkim drilom prisiljavao da od ljevaka postane dešnjak te da iskrivljena koljena ispravlja nošenjem udlaga. Nije stoga nimalo čudno što je vojvoda od Yorka, kojeg raspoloženo, s velikim dijapazonom "gesta i grimasa" i uspješno izbjegavajući zamke karikaturalnosti utjelovljuje Colin Firth, odrastao u vrlo nesigurnog i nedruželjubivog mladića koji je strah od ljudi, odgovornosti i većeg eksponiranja manifestirao mucanjem, arogancijom i povlačenjem u sebe. Taj je njegov oklop isprva uspjela probiti samo njegova supruga Elizabeta u sjajnoj interpretaciji Helene Bonham Carter, kojoj je ovo možda i najbolja uloga u karijeri. Profilirajući se kao stabilna suprugova potpora i "tiha voda koja brege dere", Elizabeta je postala emocionalno, racionalno i intuitivno sidrište Georgeova života, onog privatnog u smirujućem krugu obitelji s dvije kćeri podjednako kao i onog javnog.
A nakon što se budući kralj kao vojvoda od Yorka u pokušaju obraćanja javnosti na Kraljevskoj izložbi na Wembleyu 1925. godine izvrgnuo podsmijehu ne uspijevajući prozboriti ni riječ, spomenuti je oklop počeo probijati i nerealizirani australski glumac Lionel Logue. U maestralnoj izvedbi Geoffreya Rusha koji s lakoćom kolegama krade sve zajedničke scene, Logue je jednodimenzionalno postuliran kao energičan i netipičan terapeut, nepriznati genijalac koji s Georgeom pristaje raditi isključivo pod svojim uvjetima u vlastitu domu, u vlažnom podrumskom stanu. Sve zajedničke scene Georgea i Loguea kojima se povremeno pridružuje Elizabeta obilježene su humorom i prividnom ležernošću, čak frivolnošću, pri čemu terapeut istodobno funkcionira i kao važan dramski agens i kao svojevrsni sidekick koji nekonvencionalnošću i "običnim" obiteljskim okruženjem pridonosi dodatnom simpatiziranju kralja kao nizom ljudskih vrlina i tek jednom izraženijom manom okarakteriziranog protagonista.
Unatoč svemu navedenom, kao i zapostavljanju bitnog sporednog lika Loguove supruge Myrtle i mjestimičnim otkliznućima u trivijalnu sentimentalnost i kič, Kraljev govor u cjelini je ipak prilično uspjelo djelo. Pored izvrsnih glumaca i donekle konvencionalne no naglašeno atmosferične, estetizirane i elegantne režije TV-profesionalca Toma Hoopera, među ostalim potpisnika nagrađivanih i popularnih serijala Eastenders, Elizabeta I i Nijemi svjedok, za to su zaslužni i sjajni direktor fotografije Danny Cohen, Hooperov čest suradnik, i vrstan skladatelj Alexandre Desplat (Požuda, oprez, Fantastični gospodin Lisac, Pisac iz sjene) kojem je ovo peta oskarovska nominacija u posljednjih pet godina. Svi oni stvaraju dopadljivu, šarmantnu, nerijetko iskričavo duhovitu, produkcijski ušminkanu i u skladu s namjerama inteligentno koncipiranu humornu period-dramu dinamične vremenski skokovite naracije i životnih dijaloga, koja otvoreno cilja na nagrade i što veći broj gledatelja. To je, dakako, posve legitimno, a kritičnijim gledateljima preostaje tek žaljenje što potencijalno vrlo intrigantna priča nije oblikovana u slojevitije, dublje, provokativnije i subverzivnije ostvarenje s manje idolatrije, makar dijelom na način na koji na susjednoj stranici portretirani Stephen Frears britansku vladarsku obitelj tretira u superiornijoj Kraljici.
|
Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite, i ta ce mi mladost teško pasti... |
|
|
Johnny Difool
Advanced Member
Croatia
13988 Posts
Member since 21/02/2010 |
Posted - 01/01/2013 : 18:49:18
|
Večeras u 22:43 na HTV 3, Ćelija 211 (Celda 211), r. Daniel Monzón, Španjolska / Francuska, 2009.
Kad već u uvodnoj sceni ugledate očajnog muškarca koji si reže vene, jasno vam je da žestoka zatvorska triler-drama „Ćelija 211“ neće biti film za svačiji ukus. A kad ubrzo doznate što je nesretnog čovjeka nagnalo na taj čin, otkrit ćete da je riječ o ponekad nepodnošljivim brutalnostima i nasilju koje se odigrava iza zatvorskih zidina. Maestralna režija, gotovo dokumentaristička vjerodostojnost, nuđenje neposrednog i vrlo realističnog pogleda na svakodnevicu zatvorenika i čuvara u jednom španjolskom zatvoru te izvrsni nastupi glumačke postave u kojoj su i brojni naturščici, najveće su vrline izvrsnog filma zasluženo ovjenčanog s čak osam prestižnih španjolskih filmskih nagrada Goya, te nominiranog za Europsku filmsku nagradu u kategorijama najboljeg glumca i najuspjelijeg scenarija. Sve do ovog filma, adaptacije istoimenog romana Francisca Pereza Gandula, suscenarist i redatelj Daniel Monzón bio je i u svojoj domovini ne osobito poznat umjetnik kojem je „Ćelija 211“ četvrti projekt realiziran od 2000. godine. No nakon što je na dodjeli nacionalnih nagrada Goya iza sebe ostavio primjerice i vrlo solidnu povijesnu biografsku dramu „Agora“ Alejandra Amenábara, Monzón je postao ime koje obećava, redatelj čije buduće filmove treba očekivati sa zanimanjem.
U središtu zbivanja je grubi Malamadre (Luis Tosar), jedan od velikog broja zatočenika jednog španjolskog zatvora osuđen na doživotnu robiju. To mu tim teže pada jer su uvjeti života iza rešetaka nikakvi, a poseban problem predstavljaju bezobzirni čuvari koji se prema njemu i drugim robijašima odnose izrazito ponižavajuće i s prijezirom. Među zatvorskim čuvarima je i mladi Juan Oliver (Alberto Ammann), momak oženjen trudnom Elenom (Marta Etura) koji je upravo dobio ovaj posao i koji dan prije početka službe pred nadređenima i kolegama želi ostaviti što bolji dojam. No upravo će njegova neopreznost i nesnalaženje tijekom obilaska zatvora dovesti do toga da zatvorenici iznenade i svladaju Juana te ga zatvore u ćeliji 211. U uzavreloj atmosferi zatočenici novonastalu situaciju odluče iskoristiti te predvođeni Malamadreom organizirati pobunu. Znajući da bi ih čuvari uz pomoć izvana lako mogli svladati i zaustaviti pobunu, Malamadre i ostali zaključe da moraju pronaći dodatne argumente u svoju korist. A među njima su trojica baskijskih separatista osuđenih zbog terorističkih napada, pa zatvorenici čuvarima i upravi postave ultimatum. Ako se njima bilo što dogodi i ako policija odluči nasilno ugušiti pobunu, čitavu zemlju zapljusnut će val nasilja i terorizma. No Juan je bistar i domišljat mladić koji će zahvaljujući svojoj spretnosti i spletu okolnosti uspjeti steći Malamadrovo povjerenje te pokušati preokrenuti situaciju.
Valja odmah reći da su sve nagrade koje je film osvojio sasvim zaslužene. Fokusirajući se na osobnosti i postupke dvojice muškaraca koji su prisiljeni u trenu procjenjivati situacije i donositi prosudbe koje bi mogle odlučivati o životu i smrti, Daniel Monzón uz suradnju iskusnog i nagrađivanog scenarista Jorgea Guerricaechevarríe, potpisnika predložaka za Almodóvarovo „Živo meso“ i hitove „Dan zvijeri“ i „Perdita Durango“ Álexa de la Iglesie, stvara majstorski režiranu triler-dramu izuzetno sugestivnog ozračja, preciznog ritma, iznimne unutarnje snage i sjajnih glumačkih interpretacija. Film istodobno funkcionira i kao vrlo intrigantna i razmjerno slojevita karakterna studija gotovo dokumentarističke vjerodostojnosti, koji je kakvoćom znatno superiorniji od znanih naslova poput „Pobune u zatvoru Attica“ Johna Frankenheimera i „Bijega iz Alcatraza“ Dona Siegela, a usporediv je s kultnom HBO-ovom televizijskom serijom „Oz“. Uistinu, život i krvava zbivanja iza zatvorskih zidina odavno se na filmu nisu doimali tako stvarnima i uzbudljivima, pa se lako složiti s procjenama kritike da je „Ćelija 211“ film koji podžanr zatvorske drame kroz velika vrata vraća na male ekrane. Ukratko, ne propustite ovo izvrsno ostvarenje.
|
Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite, i ta ce mi mladost teško pasti... |
|
|
Obi-wan
Advanced Member
Croatia
13782 Posts
Member since 29/08/2004 |
Posted - 01/01/2013 : 19:52:45
|
Nikada lošiji novogodišnji program nego ove godine. Jedino dobro je danas na HRT1 Kraljev govor u 21.45 sati... |
What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine. |
|
|
Darth Ivan
Advanced Member
Croatia
7978 Posts
Member since 21/03/2010 |
Posted - 01/01/2013 : 20:00:40
|
quote: Originally posted by Obi-wan
Nikada lošiji novogodišnji program nego ove godine. Jedino dobro je danas na HRT1 Kraljev govor u 21.45 sati...
nikad lošiji, kažeš?
ja bi rekao nikad bolji, s obzirom na ono što sam viđao ranije.
sinoć je bio "Dobar, loš zao", zatim "Vrana" (da film nije bio u pol 3 svakako bi gledao), danas "Sedam veličanstvenih" i u 9,45 "Kraljev govor". heck, čak sam gledao i "Vlak u snijegu" i "Sinbadovo sedmo putovanje". |
"Nothing lasts forever." |
|
|
Obi-wan
Advanced Member
Croatia
13782 Posts
Member since 29/08/2004 |
Posted - 01/01/2013 : 20:29:05
|
To je sve već bilo 100 puta. Mislio sam nikad lošiji meni osobno... |
What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine. |
Edited by - Obi-wan on 01/01/2013 20:29:27 |
|
|
kiky
stripovi.com suradnik
7366 Posts
Member since 17/07/2003 |
|
Darth Ivan
Advanced Member
Croatia
7978 Posts
Member since 21/03/2010 |
Posted - 02/01/2013 : 00:12:03
|
quote: Originally posted by Obi-wan
To je sve već bilo 100 puta. Mislio sam nikad lošiji meni osobno...
iskreno, osim "Vlaka u snijegu" ne sjećam se kad su ovi ostali filmovi zadnji put bili.
s time da je "Dobar, loš, zao" bio prikazan u skraćenom (originalnom američkom iz '66.) izdanju. tu verziju još nisam gledao. |
"Nothing lasts forever." |
|
|
rommel
stripovi.com suradnik
Croatia
7436 Posts
Member since 26/11/2001 |
Posted - 03/01/2013 : 16:19:36
|
a bio i M i Velika trka i profesija Reporter, Koko i Duhovi, Ice Age 2, Posljednji kineski car....moram priznat da sam bio sretan izborom filmova za Novu godinu, kao i za božić - nadnica, ugetsu, divan život a onda su se tu još prošvercali i noiri neke koje nisam gledao nikada - Brusherov dublon, recimo, pa ciklus Karla Maya, i Winnetoui van ciklusa...i sjajni ELMER GANTRY....velikih velikih filmskih desetak dana |
Edited by - rommel on 03/01/2013 16:22:13 |
|
|
Caleb
Advanced Member
Greece
16389 Posts
Member since 01/07/2008 |
Posted - 03/01/2013 : 16:54:04
|
quote: Originally posted by Obi-wan
Nikada lošiji novogodišnji program nego ove godine. Jedino dobro je danas na HRT1 Kraljev govor u 21.45 sati...
Isto i ovde. Jedino sam uzivao gledajuci Pepeljugu na RTS-u i Veliku trku i Sedmoricu velicanstvenih na HRT-u. |
Preveo: Goran Krickovic, Tekst interpretirali: Ljubiša Bacic, Nada Blam, Miroslav Bijelic, Vlastimir Ðuza Stoiljkovic i Nikola Simic, Magnetoskop: Miroslav Nikolov, Ton majstor: Rihard Merc, Realizacija: Slavko Tatic https://www.youtube.com/watch?v=TkE5VYffiR0
|
|
|
stinky
stripovi.com suradnik
Croatia
13122 Posts
Member since 29/12/2001 |
|
stripofil
Senior Member
Croatia
1687 Posts
Member since 15/10/2010 |
Posted - 03/01/2013 : 18:00:02
|
Pogledao sam ovih dana Koko i duhove. Nije loše, ali nije ni nešto posebno. Inače sam "gutao" Kušanove knjige. U filmu mi fali atmosfere, mistike, tajnovitosti, sve mi je nekako zbrzano. Inače cijeli film mi je nekako previše "zoomiran", fali detalja, statista... npr. šeću ulicom usred dana i nigdje žive duše. hmm...
Dalje sam pogledao Vranu po tko zna koji put i opet mi je bila izvrsna. Nemam zamjerke na ovaj film, od kamere, muzike, glume, sve je izvrsno.
Zatim ide Kraljev govor, moram priznati da me nije nešto impresionirao. Poprilično iskrivljena slika, prilagođena i ušminkana. Ok za pogledati, ali ne mislim ga ponovno gledati, jednom je bilo dovoljno. :)
Velika trka je dobra zabava. Maštovito i zabavno, + dojmljiv homage nijemom filmu.
Amelie je jednostavno predivan film. Jedna lijepa životna priča prikazana na zanimljiv i topli način. Pravo malo remek-djelo.
Za kraj sam ostavio Winnetou-a kojeg posebno obožavam, knjige sam davno pročitao, svaki dio barem pet puta. :) Filmove vjerovali ili ne još nisam pogledao i sad skupljam sve dijelove/priče pa ih pogledam preko vikenda. Jedva čekam. |
|
|
Darth Ivan
Advanced Member
Croatia
7978 Posts
Member since 21/03/2010 |
Posted - 03/01/2013 : 18:21:52
|
quote: Originally posted by stripofil
Dalje sam pogledao Vranu po tko zna koji put i opet mi je bila izvrsna. Nemam zamjerke na ovaj film, od kamere, muzike, glume, sve je izvrsno.
ma najjače je kad mali Lee krene šorat kriminalce
koja ti je najjača scena?
|
"Nothing lasts forever." |
|
|
stripofil
Senior Member
Croatia
1687 Posts
Member since 15/10/2010 |
Posted - 03/01/2013 : 18:47:30
|
quote: Originally posted by Darth Ivan
quote: Originally posted by stripofil
Dalje sam pogledao Vranu po tko zna koji put i opet mi je bila izvrsna. Nemam zamjerke na ovaj film, od kamere, muzike, glume, sve je izvrsno.
ma najjače je kad mali Lee krene šorat kriminalce
koja ti je najjača scena?
Teško mi je izdvojiti neku scenu kao najbolju, sve su mi dobre. Piece of art. :)
Ali evo nekoliko meni dragih clipova negativaca, koji su vrhunski u ovom filmu: http://www.youtube.com/watch?v=JYTZoNdLk4g http://www.youtube.com/watch?v=SWsNfjWatwc http://www.youtube.com/watch?v=7rTI6AEEOy4 (ovu nisam našao original) http://www.youtube.com/watch?v=3tr0WxinZIs (homage E.A. Pou)
Ponavljam sve su mi dobre, od uskrsnuća, preko preobražaja do uklanjanja negativaca i konačnog smiraja.
Hrpa dobrih lajnova:
TD: Ya know, my daddy used to say every man's got a devil. And you can't rest 'til you find him. What happened back there with you and your girlfriend - I cleared that building. Hell, nothin' in this town happens without my say-so. So I'm sorry if I spoiled your wedding plans there, friend. But, if it's any consolation to you, you have put a smile on my face.
---- TD: No, I want you to set a fire so goddamn big, the gods'll notice us again, that's what I'm sayin'. I want all of you boys to be able to look me straight in the eye one more time and say: ARE WE HAVING FUN OR WHAT? Hey, you! What's your name? Skank? You don't feel that? Skank: I feel like a little worm on a big fuckin' hook. TD: "I feel like a little worm on a big fucking hook." Well, boy, your mama must be damn proud of you!
---- Sarah: If the people we love are stolen from us, the way to have them live on is to never stop loving them. Buildings burn, people die, but real love is forever.
---- Grange: I saw him too. He had a guitar. He winked at me before he jumped out a fourth floor window like he had wings. TD: He winked at you? TD: Musicians. |
|
|
Caleb
Advanced Member
Greece
16389 Posts
Member since 01/07/2008 |
|
rommel
stripovi.com suradnik
Croatia
7436 Posts
Member since 26/11/2001 |
Posted - 03/01/2013 : 20:31:38
|
quote: Originally posted by stripofil Velika trka je dobra zabava. Maštovito i zabavno, + dojmljiv homage nijemom filmu.
Amelie je jednostavno predivan film. Jedna lijepa životna priča prikazana na zanimljiv i topli način. Pravo malo remek-djelo.
Za kraj sam ostavio Winnetou-a kojeg posebno obožavam, knjige sam davno pročitao, svaki dio barem pet puta. :) Filmove vjerovali ili ne još nisam pogledao i sad skupljam sve dijelove/priče pa ih pogledam preko vikenda. Jedva čekam.
ne isključivo nijemom filmu - već slapstick komediji unutar njega - Amelie - apsolutno potpisujem Winnetou - moraš jako voliti knjige da zanemariš filmu mane - i da ono zrno dobrog digneš na pijedestal - a lokacije jesu predivne - fora je vidjeti terence hilla kako galopira velebitom a sdruge strane velikog slanog jezera otok pag :) kad bi bio realan rekao bih da je tužno vidjeti kraj karijere velikog siodmaka ali nisam - volim karla maya i znam naći i u ovim filmovima one poruke koje vrijede i uživati u njima - a teze o superiornosti bijele rase puštam drugim jezicima da palacaju koliko im volja.. |
|
|
dosada
Advanced Member
Croatia
9033 Posts
Member since 13/05/2009 |
|
Darth Ivan
Advanced Member
Croatia
7978 Posts
Member since 21/03/2010 |
Posted - 04/01/2013 : 00:58:09
|
quote: Originally posted by dosada
meni je kod Winnetoua problem kaj je katastrofalno snimljen s tehničke strane, a dijalozi su očajni. Baš kak veliš "moraš jako voliti knjige da zanemariš filmu mane - i da ono zrno dobrog digneš na pijedestal"....
jel u pitanju ovaj film?
http://en.wikipedia.org/wiki/Apache_Gold |
"Nothing lasts forever." |
|
|
Topic |
|
|
|