forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Čudovište iz močvare 1 & 2
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 07/03/2013 : 14:35:16  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by brni

Iskreno neman nista protiv da se smanju margine tj. kako se odradilo na Daredevilu ali mi nije jasno zasto se smanjiva format jer vidim da su margine smanjene u tom omjeru a moglo se njih vise izrezat i ne dirat orginalni format..ali ok nije da iman neku vecu zamjerku na izdanje..


Ne možeš uvijek smanjiti format izdanja, a ostaviti stranicu stripa iste veličine. Zavisi od formata stranice. Stranica mora disati, mora imati proporcionalne margine gore/dolje i sa strana. Jedan domaći izdavač je nedavno objavio američki strip tako što je napravio upravo to, i meni to izgleda loše. 7% smanjenja se može smatrati zanemarivim, bolje to nego da je stranica nabijena na silu u neki drugi format.



Yep, imas pravo..zaboravia sam da su margine kod orginalnog izdanja Daredevila po 2.5cm gore i dolje tako kad si ti smanjia to je onda bas bilo to i izgledalo uredno..ovako bi to bilo poprilicno u neredu..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"

Edited by - brni on 07/03/2013 14:36:41
Go to Top of Page

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 07/03/2013 : 14:35:41  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by jaki

kad je riječ o papiru tu sam
Jednostavno neka izdanja lošije izgledaju na tom super kvalitetnom prebijelom papiru nego na onom šit sivom papiru.ja sam uvijek za šit.


Jaki hašoman:) Da, znam da si ti uvijek za šit, nije neka novost da ti hoćeš što jeftinije i što "šitoidnije" izdanje. Gle, to je ok, to je stvar ukusa, u to se ne miješam. Ja samo kažem da je ovdje u pitanju isti kolor/isti fajlovi. Nema nikakvih izgubljenih finih nijansi niti se radi o starom/novom koloru, to je ISTI kolor. E a sad kako kome taj isti fajl/kolor izgleda otisnut na različitom papiru to je druga stvar.



Zadnja rečenica apsolutno stoji. I tu bi trebao biti kraj priče o koloru. Tebi je super meni je očajan, a nekoga zaboli za kolor uopće...
i eto, minimum je jedna trećina sretna.

O formatu nema smisla ni pričati. Zašto si smanjivao sam najbolje znaš i u to ne ulazim. Ali zbog svega navedenog Swamp Thing je prvi i zadni amer od Fibre kojeg kupujem.


Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29201 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/03/2013 : 14:44:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bosancicigor
Zadnja rečenica apsolutno stoji. I tu bi trebao biti kraj priče o koloru. Tebi je super meni je očajan, a nekoga zaboli za kolor uopće...
i eto, minimum je jedna trećina sretna.

O formatu nema smisla ni pričati. Zašto si smanjivao sam najbolje znaš i u to ne ulazim. Ali zbog svega navedenog Swamp Thing je prvi i zadni amer od Fibre kojeg kupujem.


Mene samo zanima s čim ti uspoređuješ Fibrino izdanje? Original si, ako se dobro sjećam, prodao? S čim ga uspoređuješ? Sa skenovima na netu? To jednostavno nema smisla.

Ti, naravno, imaš pravo birati što god hoćeš, ali realno, tih 7% smanjenja je smiješan argument.

Trouble will find me
Go to Top of Page

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 07/03/2013 : 15:02:20  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
Vrlo jednostavno, uspoređujem ga sa vividnim sjećanjem na užitak koji sam imao pri čitanju usa trejda i hladnog dojma kojeg mi ovo izdanje ostavlja.

A to zašto mi jedini na planeti imamo HC izdanja koja su manja i od nesretnih trejdova, nije mi jasno i nimalo smiješno. Gle, jednostavno mi je žao.

Fotke koje sam postavio su vjerojatno sken starih sveski i kolor iz njih kudikamo bolje izgleda od ostala tri izdanja koja uspoređujemo. Daje štih stripu kojeg tvoje (i američko HC) nemaju.


Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29201 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/03/2013 : 15:19:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ja sam se x puta iznenadio kako sjećanje vara. Idem sad napraviti sken mog izdanja i starog SC trejda, baš da vidimo.

Što se formata tiče, nimalo nismo jedini na planeti, ja sam vidio hrpu talijanskih, španjolskih i ostalih europskih izdanja koja su manja od originala.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13427 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 07/03/2013 : 15:21:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
na šta se ljudi žale
Go to Top of Page

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 07/03/2013 : 15:31:59  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
na 7%!
što bi tek bilo da je smanjeno za 8%, vile i baklje :)


Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29201 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/03/2013 : 15:36:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Sirovi sken, defaultne postavke, bez ikakve obrade.
Vertigo SC:
www.stripovi.com/temp/SWTDCSC.jpg

Fibra HC:
www.stripovi.com/temp/SWTFibra.jpg

Jedina razlika je što su zbog papira boje na američkom izdanju ugašene, dok su Fibrine življe.

Što se tiče mjera, Fibrina stranica stripa ima dimenzije 140 x 208 mm, original ima mjere 150 x 223.

Trouble will find me
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 07/03/2013 : 15:42:49  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Imrahil

na šta se ljudi žale



Pa nitko se ne zali..ali stvar je u tome da nije ovo jedino izdanje Swamp Thinga na trzistu i naravno da onda idemo usporedivat sa americkim izdanjima..

Nekome ne pase prijevod orginalnog naziva lika, nekome kolor a nekome to smanjenje od 7%..jbg nemos svakom udovoljit..no kako god ako usporedujem Daredevil u odnosu na americko izdanje i Swampa isto tako Daredevil je bolje odrađen sveukupno..

Ali da se razumimo meni je Daredevil od Fibre strasno izdanje..vridi mi zlata..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"

Edited by - brni on 07/03/2013 15:49:40
Go to Top of Page

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 07/03/2013 : 15:49:07  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
Eto, ja nisam imao prilike vidjeti te smanjene evropske hardcovere, ovo mi je prvi i nije me dojmio:)
(kad budeš skenirao pazi na postavke skenera...i nemoj kalibrirati na svoj mlin:)

Marko, stvarno mi nije jasno što pokušavaš dokazati. Da je smanjenje zanemarivo, da je kolor isti ili još bolji od originala, da je dizajn također bolji....gle, jasno mi je da braniš svoj trud na ovom izdanju, ali cijela ova bespotrebna prepiska neće ništa promjeniti. Ja sam postavio, po meni, sken kolora koji daleko bolje funkcionira za ovaj strip od ovog tvog.....i to je to.
jbt. da ti je tjeranje maka na konac olimpijska disiplina bio bi ko Phelbs ;)


Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7598 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 07/03/2013 : 15:59:20  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bosancicigor

Eto, ja nisam imao prilike vidjeti te smanjene evropske hardcovere, ovo mi je prvi i nije me dojmio:)
(kad budeš skenirao pazi na postavke skenera...i nemoj kalibrirati na svoj mlin:)

Marko, stvarno mi nije jasno što pokušavaš dokazati. Da je smanjenje zanemarivo, da je kolor isti ili još bolji od originala, da je dizajn također bolji....gle, jasno mi je da braniš svoj trud na ovom izdanju, ali cijela ova bespotrebna prepiska neće ništa promjeniti. Ja sam postavio, po meni, sken kolora koji daleko bolje funkcionira za ovaj strip od ovog tvog.....i to je to.
jbt. da ti je tjeranje maka na konac olimpijska disiplina bio bi ko Phelbs ;)



Meni jeste dokazao da je kolor isti, jer je isuviše isti, da bi bio različit - u osnovnom smislu reči, da je neko drugi ponovo kolorisao.

Stare sveske su verovatno najlošije primale boju i najmanje verno ih prikazivale.

Paradoksalno, njihovo bledilo i odstupanja, možda više odgovaraju samom stripu, jer crtež ovog tipa se samo kvari sa bojim, posebno sa jeftinom litografskom.

Nema ničeg boljeg od crno-belog tiska, kakav je bio nekada kod nas u Horor magazinu, ali to je danas nepopularno.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29201 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/03/2013 : 16:06:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ono što hoću dokazati je da nema starog ili novog kolora i da nikakve nijanse nisu izgubljene, kao što si ti tvrdio, niti da je razlika u formatu tako dramatična kako ti to postavljaš, tj. ukratko rečeno, hoću dokazati da je nazvati ovo izdanje katastrofalnim debelo pretjerivanje.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29201 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/03/2013 : 16:15:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts
Meni jeste dokazao da je kolor isti, jer je isuviše isti, da bi bio različit - u osnovnom smislu reči, da je neko drugi ponovo kolorisao.

Stare sveske su verovatno najlošije primale boju i najmanje verno ih prikazivale.

Paradoksalno, njihovo bledilo i odstupanja, možda više odgovaraju samom stripu, jer crtež ovog tipa se samo kvari sa bojim, posebno sa jeftinom litografskom.

Nema ničeg boljeg od crno-belog tiska, kakav je bio nekada kod nas u Horor magazinu, ali to je danas nepopularno.


Ja zaista ne poznajem dovoljno tehnologiju ondašnjeg tiska, ali pretpostavljam da se to onomad tiskalo na nekom polunovinskom papiru, na rotacijskim mašinama. Tamo je nanos boje bitno, bitno manji nego na offsetnim tiskarskim strojevima, tako da je to, u kombinaciji s tim papirom vjerojatno rezultiralo blijeđim tiskom.

Što se C/B tiska tiče, tu su dva problema. Kao prvo, materijali: za većinu stripova vlasnici prava imaju samo kolor skenove, gdje sam crtez, lineart, nije skeniran kao bitmapa u 1200 nego je skeniran kao 300 gray i ubačen u crni kanal u cmyk fajlu. Ti iz tog crnog kanala možeš izvući čisti crtež, ali pretvoriti 300 gray u 1200 bitmap koliko ti treba za savršeno oštar c/b tisak može biti poprilično zeznuto i lossy. Drugi problem koji se tiče konkretno Swamp thinga je što neke epizode nemaju smisla bez kolora. Konkretno, npr. epizoda My blue heaven koja je sva u plavim tonovima ili zadnje Moorove epizode koje imaju puno psihodeličnih elemenata, kolor je tu bitna informacija, nije samo puka forma.

Trouble will find me
Go to Top of Page

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 07/03/2013 : 16:20:14  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Sirovi sken, defaultne postavke, bez ikakve obrade.
Vertigo SC:
www.stripovi.com/temp/SWTDCSC.jpg

Fibra HC:
www.stripovi.com/temp/SWTFibra.jpg

Jedina razlika je što su zbog papira boje na američkom izdanju ugašene, dok su Fibrine življe.

Što se tiče mjera, Fibrina stranica stripa ima dimenzije 140 x 208 mm, original ima mjere 150 x 223.


Samo mi objasni još jednu stvar. Usporedi 57. str.sa Fibrinog privjua (ovu koju si upravo skenirao) sa ovim sada vlastitim skenom pa mi reci zašto postoji tolika razlika? Zašto je npr. ovo lice bljeđe, skoro pa u drugoj boji? U mom primjerku stripa boja je kao ista kao na privjuu, ni približno ovom tvom skenu.


Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29201 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/03/2013 : 16:32:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Zar ti kao slikar ne bi trebao malo bolje poznavati tehnologiju i problematiku boja?
Preview je digitalan, u njemu su digitalno definirane i zapisane boje koje onda tvoj monitor prikazuje prema svojoj kalibraciji.
Pogledaj taj isti preview na LCD i CRT monitoru, pa ćeš vidjeti koja je razlika. Pogledaj na laptopu ili na nekom tabletu, isti fajl, samo drugi monitor, razlika je ogromna. A ISTI fajl. O tome ti i govorim, prikaz boje ovisi o materijalu. Kod elektronskog formata ovisi o kalibraciji i tipu monitora, dok u tisku ovisi o milijun stvari, u prvom redu papiru, kvaliteti tiska, kvaliteti stroja/boja/strojara itd itd.

A zašto je sken različit od previewa. Zato što imam šit skener od 200 eura koji je za kolor neupotrebljiv za ozbiljne svrhe. Skener daje svoju interpretaciju boja koje očitava, a točnost tog očitanja ovisi o kvaliteti skenera i njegovog softwarea. Takav skener se sigurno ne može mjeriti s ovakvim profi skenerima kao ovi ovdje:
http://store.hsm.hr/kategorije.61ba7f56474e41d2bfa65303f7219a77.a3-skeneri.aspx

Uzmi neku kolor fotografiju pa skeniraj na svom skeneru i onda pogledaj koje si boje dobio na ekranu, a koje su ustvari na fotki. A to što su tiskanom izdanju boje fibrinog izdanja ČiM identične kao u privjuu, kako ti govoriš, to samo potvrđuje da je tiskara dobro napravila posao.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29201 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/03/2013 : 16:36:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
I zato ti i govorim da skenovi sveski čije si primjere postavio nisu relevantni. Jer tko zna tko ih je skenirao, s kakvim postavkama i na kakvom skeneru.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13427 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 07/03/2013 : 16:44:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by Imrahil

na šta se ljudi žale



Pa nitko se ne zali..ali stvar je u tome da nije ovo jedino izdanje Swamp Thinga na trzistu i naravno da onda idemo usporedivat sa americkim izdanjima..

Nekome ne pase prijevod orginalnog naziva lika, nekome kolor a nekome to smanjenje od 7%..jbg nemos svakom udovoljit..no kako god ako usporedujem Daredevil u odnosu na americko izdanje i Swampa isto tako Daredevil je bolje odrađen sveukupno..

Ali da se razumimo meni je Daredevil od Fibre strasno izdanje..vridi mi zlata..



kukati zbog 7% ili nijansi u bojama je meni baš za ovaj smajli
razumem crno belo i kolor, a4 ili boneli format, ali ovo je preterivanje..
Go to Top of Page

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 07/03/2013 : 16:51:58  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
Volio bih da je tiskara lošije uradila posao recimo poupt tvog skenera..:) Sad bih imao strip sa intezivnijim i Vertigovom trejdu bližim bojama.

Ok. Dokazao si da nema novog i starog kolora, ima jedino razlike u otisku zbog kojeg postoje (velike) razlike pa se stječe dojam o "novom" koloru. Kod prvog posta trebao sam pisati o boji sa starog izdanja sa šiti papira pa (možda) ne bi ovoliko razvlačili.

O problematici boja znam ponešto, o digitalnom tisku daleko manje, stoga, hvala što si mi objasnio.



Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29201 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/03/2013 : 17:00:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Reprodukcija boja je zasebna znanost, to je noćna mora ... Ja o tim stvarima razmišljam više nego što je zdravo i visim tiskarama nad glavom tako da ti mora biti jasno zašto me smeta što ispada da je to napravljeno "lijevom nogom, bez ikakve brige i promišljanja". Evo jedan drastičan primjer koji ti može biti izvrsno mjerilo. Ako imaš fibrino izdanje Lulu, oslobođena - pogledaj ilustracije na poleđinama albuma/kutije koje su otisnute na kunstdruck premaznom papiru i onda tu istu ilustraciju/kadar iz stripa, gdje je otisnut na drugom, mat, offset nepremaznom cream papiru. Ista ilustracija, isti fajl, ista tiskara, isti stroj - samo drugačiji papir, a te boje praktički nemaju veze jedne s drugom.

Trouble will find me
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29610 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 07/03/2013 : 17:36:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
7% može proći, ali da je 8% u pitanju bilo bi sranja
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37784 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 07/03/2013 : 18:19:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

sta mislis o 7,5%... mrtva tacka?



ontopic: ima li netko, a da prije nije citao/poznavao serijal, te je procitao & ima utiske koje bi podijelio sa nama, ali ne u vezi ovih gore pomenutih elemenata?


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

dicmanjac
Senior Member



Croatia
1048 Posts

Member since 23/01/2011

Posted - 07/03/2013 : 18:23:43  Show Profile Show Extended Profile  Send dicmanjac a Private Message  Reply with Quote
Svašta....čitam i nevjerujem. Y the last man i Kriminal sam uzeo, a da je umjesto ovog Swampa, Preacher ili Scalped, uzeo bi pa makar mi izdanje u džep na rebatinkama stalo i bilo isprintano na papir na koji se tiska "24 sata". :D
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 07/03/2013 : 19:01:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

ontopic: ima li netko, a da prije nije citao/poznavao serijal, te je procitao & ima utiske koje bi podijelio sa nama, ali ne u vezi ovih gore pomenutih elemenata?




Oho, otkad se ti zanimaš za superherojštinu?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 07/03/2013 : 20:38:57  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dicmanjac

Svašta....čitam i nevjerujem. Y the last man i Kriminal sam uzeo, a da je umjesto ovog Swampa, Preacher ili Scalped, uzeo bi pa makar mi izdanje u džep na rebatinkama stalo i bilo isprintano na papir na koji se tiska "24 sata". :D



pa nije ni to bez svojih draži



a vidi prof. Lowerya sa Barkeleya koju lijepu kolekciju ima..
(klikni na sliku da bolje vidiš:)

http://ephemera.typepad.com/ephemera/2007/05/big_little_book.html


Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 07/03/2013 : 21:48:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
ha ha to je manje od nekih japanskih sto sam vidjeo ovje u Japanskom shopu u NYC (Kinokuniya)..jednu 6 x 10cm..ako se sjecam..

Ja definitvno preferiram stripove sto manje a da se vidi lako..nekako su mi boneli i mange najboljeg formata, tako sto blize njima to bolje..je rmi bolje za police, lakse za nositi i citati komotnije itd...

Stripove velikih formata kupim ponekad mozda sto mi se svidja neki crtac tako da imam nesto priblizno (ili istih) originalno nacrtanih dimenzija tabli itd..recimo kao sto radi danas IDW i Humanoids sa nekim stripovima ali to je samo onako za kolekciju u fijoku nikako za citanje/uzivanciju..

Ovo Fibrino miizgleda najbolje, mozda je trebalo otkaciti jos po pola cm svrha i dna :)
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000