forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Racunala i internet
 Novi laptop / Linux - savjeti
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 18/11/2013 : 10:06:25  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Žena želi kupiti laptop. Ima neki u Tehno marketu HP sa Windows 8 za 2700 kn. Kako će svaki problem, nedostatak ili kvar pasti naravno na moja pleća, poneki savjet bi dobro došao.

Model koji si naveo je HP Compaq. Compaq je nekad davno bila zasebna firma i imali su vrlo dobre proizvode. Kasnije ih je kupio HP i sad ih koristi za plasiranje jeftinih uređaja, čitaj najjeftinije što imaju u ponudi. Kada kupuješ najjeftinije ne možeš očekivati odličnu kvalitetu i dobar uređaj. Ako ti treba računalo za 1-2 god., na kojem nećeš raditi ništa prezahtjevno (internet, mail, office) onda ovo može proći.


quote:
Koja marka laptopa se malo kvari?

To je jako teško odrediti, danas to više ovisi o samom korisniku i njegovim "navikama" nego o samom laptopu. Npr. većini crkne baterija jako brzo, zašto? Zato što drže bateriju u laptopu, a laptop im je uz to stalno spojen na punjač, loša kombinacija za bateriju. Znači to nije toliko do kvalitete baterije koliko je do korisnika.
Kod nas su najpopularniji HP, Toshiba, Acer, Asus, i u zadnje vrijeme Lenovo.
Sve su to dobri proizvođači i svi imaju u ponudi od jeftinih do skupih i vrlo kvalitetnih modela.


quote:
Na šta treba obratiti pažnju kod kupovine?

Postavi si dva pitanja prije kupovine i prema tome kupi uređaj koji će to zadovoljiti.
1. koliko novaca možeš potrošiti
2. za što će ti taj laptop trebati (nema smisla kupiti zvijer od 10.000kn, ako ćeš na njemu tipkati word dokumente i malo surfati po netu, onda je to bacanje novaca)


quote:
Ako laptop nema naveden operativni sistem (recimo windows 8), šta se onda dobije uz njega i kako to funkcionira?

Obično ide freeDOS, što je tebi isto kao i da nema ništa na njemu. :)
Opcija ti je Linux, Chrome OS, Firefox OS... ali ukoliko nisi napredni korisnik zaboravi sve to i za tebe su najbolji Windowsi. Original ti je oko 800kn. Kupuješ ih jednom u par godina pa to i nije nekakav preveliki trošak.


quote:
Da li se laptop može jednostavno i jeftino priključiti na internet kod kuće. Laptop bi bio uključen u struju, a internet bežični ili je bolje sve na žicu? Da li bi takav internet (bežični) bio prespor ili preskup? Kako se to uopće rješava.
Već imam stari desktop kompjuter (na žicu, ali modem ima bežičnu opciju), dozlaboga je zamršeno proključen - gomila žica koje idu iz jednog sranju u drugo pa u treće pa u UPS pa u neki razvodnik 10 metara dalje kod telefona. Užas, ali sve radi ,a ja hranim svinje i ništa ne diram. Može li se to sve nekako spojiti na internet za isti trošak? Stvarno sam neupućen u te stvari, kompjuteri me sami po sebi ne zanimaju već su mi sredstvo ostvarivanja drugih ciljeva.

Naravno da ga možeš spojiti na kućni internet. Moj savjet je bežično, jer sama namjena laptopa je da ga možeš prenositi iz prostorije u prostoriju ili vani u večernji izlazak. ;) Nema smisla kupiti laptop i onda ga koristiti kao desktop, u tom slučaju zaboravi laptop i kupi novo desktop računalo. Bežični internet ti neće biti prespor. Trošak interneta će ti biti isti, s tim da dijeliš brzinu sa kućnim računalom, znači ako ti staro računalo nešto downloada brzina interneta na laptopu će biti nešto sporija.
Kod bežičnog spajanja obavezno koristi zaštitu, WPA2 ili sličnu.


quote:
Treba li uopće kupovati laptop? Bilo bi dobro imati jedan kao bekap ako ovaj moj komp star točno 10 godina (za 12 dana) zarikne jednog dana pa dok ne kupim novi desktop kompjuter.

Dobro pitanje, na koje samo ti imaš odgovor. :)
Ako će taj laptop uvijek stajati na istom mjestu i ne planiraš ga nositi sa sobom u kadu ili vani u šetnju onda ti je bolje kupiti desktop računalo.

Nadam se da uredno radiš backup podataka na tom starom računalu jer je pitanje vremena kad će ti otkazati hard disk.


E sad par savjeta van tvojih pitanja.
Ako se odlučiš za laptop moj savjet ti je Lenovo, trenutno daju najviše za najmanje para.
Lenovo G500 sa Intel procesorom i aluminijskim kućištem ti je oko 2800kn, istina bez Windowsa, ali ovo je daleko kvalitetnije i bolje računalo od ovog koje si ti našao za 2700kn.

Ukoliko si zainteresiran za nove tehnologije, s obzirom da laptopi polako ali sigurno postaju stvar prošlosti, onda ti je bolje uzeti tablet ili nekakav hibrid tablet/laptop. Ima nekoliko jako dobrih modela za slične pare.
Npr. Asus ti nudi hibrid sa Windows 8.1, Office Home edition za 3000kn. Bolje od toga za te novce nećeš pronaći, a dobiješ tablet i "laptop" u jednom uređaju.



Edited by - stripofil on 18/11/2013 10:10:36
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 18/11/2013 : 10:08:38  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wolf

Da ne kompliciramo previše - ni ti ni gospođa nikad niste vidjeli Linux, trebalo bi vam prilično vremena da se naviknete na njega, plus što nema izbora softvera kao za Win. Stoga, gledaj isključivo uzeti prijenosnik s Intelovim procesorom (HP ili Toshiba kao neka preporuka) i po mogućnosti s predinstaliranim Win OS-om. A ako si legalist kupiš licencirani Win OS. I to je to.



+1
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 18/11/2013 : 12:34:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

VLC koristim i na windowsu.
Ono što mene najviše muči je šta se dešava ako korisniku linuxa pošaljem putem e-maila word dokument. Ili ako dokument napravljen u Libreoffice pošaljem korisniku windowsa?


Jedini problem koji sam ja primijetio ima veze sa različitim formatima fusnota: ako ih pošaljem nekome ko koristi Office 2007, skroz se poremete, a i to ne uvijek iz nekog razloga. Ali isto bi ti se desilo npr. ako bi poslao stariji Word file nekom ko koristi noviji Office.

Ono što Libreoffice ima i sprečava ovakve stvari je "Export to PDF" opcija, a jednom kad spasiš file u PDF-u, on se otvara isto na bilo kojem kompjuteru. Naravno, nije idealno ali ako te ne brinu fusnote previše, trebao bi biti bez ikakvih problema.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 18/11/2013 : 21:32:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima na odgovorima i što se potrudili. Sada mi je puno toga jasnije, a što je još važnije nešto je vjerovatno doprlo i do ženinog mozga jer sam ju natjerao da ovo sve pročita. Pa ćemo nekako odlučiti.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Felagund
Average Member



Croatia
868 Posts

Member since 01/10/2010

Posted - 23/11/2013 : 19:45:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Felagund a Private Message  Reply with Quote
Buduci da je vec otvorena tema da pitam. Latop mi se pokvario prije 3 mjeseca i sad bi mi trebao novi. Gledam uglavnom laptope koji se krecu oko 4k kuna i do sad mi se ovaj cinio vrlo izgledno da uzmem http://www.notebookshop.com.hr/Default.aspx?pid=23261, no onda sam naletio na ovaj http://www.notebookshop.com.hr/Default.aspx?pid=22518. Sad mi je problem sto nisam bas dovoljno upoznat sa markama i modelima pa ne znam koliko je koja pouzdana. Ovaj Fujitsu ima jaci i procesor i graficku, no nisam bas do sad vidao da skoro itko ima Fujitsu pa mi ta marka ne ulijeva povjerenje. HP je pak pouzdanija marka, no ne znam nist o ovim Pavilion serijama.

Laptop mi uglavnom treba za faks i htio bi da dura (ne da mi se pokvari odmah cim garancija prode), da nemam problema sa pregrijavanjem i da je izdrzljiv, ali isto tako ne zelim sad neki shit koji ce imat problema sa pokretanjem nekih malo zahtjevnijih programa.
(Isto tako bi htio igre nove generacije moc pokrenut bar na low)

Sve je relativno (E = mc^2)
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2340 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 04/12/2013 : 04:43:27  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripofil
...Npr. većini crkne baterija jako brzo, zašto? Zato što drže bateriju u laptopu, a laptop im je uz to stalno spojen na punjač, loša kombinacija za bateriju.


Okay, a gde bi trebalo onda držati bateriju?

Više puta sam čuo ovakve izjave, i nikad mi nije bilo jasno: punjač puni bateriju kad je prazna, nakon toga, više ne.

Kako to utiče na life time expetancy iste? Jer, nije nikl kadmijumska da bi imala memorijski efekt.


Piši propalo!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000