forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Oscar 2014.
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 09/03/2014 : 12:13:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal

quote:
Originally posted by Johnny Difool

12 godina ropstva je izvrstan film koji zaslužuje sve nagrade koje je osvojio, i koji će ostati itekako zapamćen, ne samo zbog tematiziranja rasizma nego ponajprije zbog superiorne izvedbe kao takve.

Da sad ovdje ne drvim, na topicu Filmovi & co. sam detaljno elaborirao svoje dojmove.




Potpuno se slazem i mislim da najvece zasluge za to idu izvrsnom Steveu McQueenu.Da je ovaj film rezira netko drugi poput npr.Spielberga vjerovatno bi dobili pateticno sranje poput Amistada.




Mislim da je vrlo bitna, možda i ključna stvar, bila u tome što je McQueen Englez, pa je iako crnac uspio zadržati potrebnu distancu prema američkoj priči i dominantno američkoj temi. Zbog toga nema patetike, iznimno puno se posvetilo stvaranju atmosfere koju se može rezati nožem, izuzetna je pozornost stavljena na likove, zapravo sve a osobito važne kojima je dana dovoljna minutaža, njihove emocije i neke detalje, i odlično je fokusiran na trokut Solomon - Epps - Patsey.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 09/03/2014 : 12:36:27  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor12

Evo odgovora, oprosti što sam ga ovako odgodio... Ma ja ne analiziram filmove dublje samo zato što mi se, vrlo jednostavno, ne da. Inače pogledam barem jedan film svaki dan, volim ih i nikad ih neću prestati gledati.

Sve OK!
To je upravo ono što sam ti i sam naveo zbog čega sam došao do zaključka da nisam siguran da si u stanju prepoznati fim u cijelosti, kompletnu njegovu vrijednost. Kao i svaki prosječni gledatelj baziraš se na priču i glumu, a sve ostalo (režija,motaža, rakursi kamer, dubina kadrova, fotografija) ti je zanemarivo.
Samo ti uživaj u filmova nije ovo ništa čudno
quote:
Originally posted by Zagor12
12 Years a Slave ne smatram remek djelom iz razloga što mi se činio vrlo konfuznim. U redu, imamo odličnu, potresnu i tešku temu, ali u filmu ima nekoliko zbrzanih stvari koje su mi ostavile upitnik nad glavom. Najveći problem su mi skokovi u radnji. Ne smeta mi korištenje retrospekcije, ali mi je bilo vrlo teško koncentrirati se, skužiti tko je koji lik, kad se što dešava, gdje itd. Također, tih dvanaest godina ropstva mi se kroz film činilo kao šest mjeseci, ničim nije ostvaren ugođaj kao da je to neko dugo vremensko razdoblje. Recimo, Solomon je 12 godina rob, dođe doma, svi su odrasli ili ostarjeli u njegovoj kući, a on je još uvijek mlad i izgleda isto kao na dan otmice. I razvoj likova mi ne drži vodu, sporedne likove kao da nisam ni upoznao. Slaba je kemija između glumaca. I čudno mi je što svi uzdižu ulogu Lupite Nyogo. U redu, prožeta je emocijama, patnjom, dobro je odglumljena ali... Zar je zaista tako dobra za Oscara? Ne znam... Također, u filmu se previše forsiraju dugi kadrovi. Ok, razumijem, redatelj ima takav stil, ali običnom gledatelju to postane zamorno, koliko god to bilo upečatljivo.

Eto, to je moje mišljenje. Film je dobar, ali ništa spektakularno.



Zato postoje zahtjevni i manje zahtjevni filmovi, a osobno volim kad film od mene traži koncentraciju tj. da mu se posvetim cijeli. U dugim kadrovima koji ti daju vrijeme za razmišljenje posbo uživam, zbog čega i ne posežem često za novijim naslovima. Tvoja percepcija odnosa i samih likova koje spominješ se dijametralno razlikuje od mišljenja JD-a, a s obzirom da ti ne odgovora zahtjevniji stil pripovjedanja (retrospekcija) i dugi kadrovi bojim se da je onda tu JD u pravu kad govori da su likovi dobro režirani.
Sve u svemu zanimljiv je tvoj osvrt i sigurno daje određenu sliku o tome kakav je film.

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1981 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 09/03/2014 : 13:27:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

quote:
Originally posted by Torghal

quote:
Originally posted by Johnny Difool

12 godina ropstva je izvrstan film koji zaslužuje sve nagrade koje je osvojio, i koji će ostati itekako zapamćen, ne samo zbog tematiziranja rasizma nego ponajprije zbog superiorne izvedbe kao takve.

Da sad ovdje ne drvim, na topicu Filmovi & co. sam detaljno elaborirao svoje dojmove.





Potpuno se slazem i mislim da najvece zasluge za to idu izvrsnom Steveu McQueenu.Da je ovaj film rezira netko drugi poput npr.Spielberga vjerovatno bi dobili pateticno sranje poput Amistada.




Mislim da je vrlo bitna, možda i ključna stvar, bila u tome što je McQueen Englez, pa je iako crnac uspio zadržati potrebnu distancu prema američkoj priči i dominantno američkoj temi. Zbog toga nema patetike, iznimno puno se posvetilo stvaranju atmosfere koju se može rezati nožem, izuzetna je pozornost stavljena na likove, zapravo sve a osobito važne kojima je dana dovoljna minutaža, njihove emocije i neke detalje, i odlično je fokusiran na trokut Solomon - Epps - Patsey.





Najjezovitija scena u filmu je reakcija Fordove(Benedict Cumberbatch) zene kad joj recu da robinja place jer su joj upravo oduzeli dijete.Vise ta jedna scena prikazuje pravu prirodu rasizma nego sav uzas koji je Epps (Michael Fassbender) radio u ostatku filma.
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 09/03/2014 : 14:55:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal

quote:
Originally posted by Johnny Difool

quote:
Originally posted by Torghal

quote:
Originally posted by Johnny Difool

12 godina ropstva je izvrstan film koji zaslužuje sve nagrade koje je osvojio, i koji će ostati itekako zapamćen, ne samo zbog tematiziranja rasizma nego ponajprije zbog superiorne izvedbe kao takve.

Da sad ovdje ne drvim, na topicu Filmovi & co. sam detaljno elaborirao svoje dojmove.





Potpuno se slazem i mislim da najvece zasluge za to idu izvrsnom Steveu McQueenu.Da je ovaj film rezira netko drugi poput npr.Spielberga vjerovatno bi dobili pateticno sranje poput Amistada.




Mislim da je vrlo bitna, možda i ključna stvar, bila u tome što je McQueen Englez, pa je iako crnac uspio zadržati potrebnu distancu prema američkoj priči i dominantno američkoj temi. Zbog toga nema patetike, iznimno puno se posvetilo stvaranju atmosfere koju se može rezati nožem, izuzetna je pozornost stavljena na likove, zapravo sve a osobito važne kojima je dana dovoljna minutaža, njihove emocije i neke detalje, i odlično je fokusiran na trokut Solomon - Epps - Patsey.





Najjezovitija scena u filmu je reakcija Fordove(Benedict Cumberbatch) zene kad joj recu da robinja place jer su joj upravo oduzeli dijete.Vise ta jedna scena prikazuje pravu prirodu rasizma nego sav uzas koji je Epps (Michael Fassbender) radio u ostatku filma.



Percepcija većine bijelih ljudi je tada bila da su crni ljudi puno bliži babunima ( Epps navodi u jednoj sceni da je vidio babune i uspoređuje ih sa svojim robovima ) nego ljudima tako da oduzimanje djece crnkinji ne pobuđuje kod njih više emocija nego kod mene kad na NG dokumentarcu vidim scenu kad majka gorila plaće nad uginulim mladunčetom.

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4248 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 09/03/2014 : 20:30:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Meni puno puno veću, autosugestivnu težinu ima ona mučna scena tapkanja na vješalu nego oduzimanje djece. Čak mi je gluma te žene prilično neuvjerljiva. I film mi nije nimalo konfuzan, čak dapače, nadam se da će ga i Burattini pogledat i vidjet kako se to radi . Doduše, istina je da se taj vremenski tok od 12 godina uopće ne osjeća, pogotovo u onom prijelazu od obećanja do realizacije oslobođenja. Ali duge scene su sjajne. Daju točno optimalan prostor za razmišljanje i sudjelovanje što se danas baš ne vidi često. I ne pretjeruje se, kao u slučaju Terrence Mallicka.
Ipak, ne mogu se oteti dojmu da Steveu McQueenu fali neka mala stepenica da prijeđe iz zanimljivog u vrhunskog filmaša.

@Zagor12: uzdigni se od ''običnog gledatelja''. Nema gore stvari od običnosti, pogotovo ako imaš kapaciteta za više. Najbolji savjet koji ti mogu dati je da proučiš malo Rusku kinematografiju.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 10/03/2014 : 00:23:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Meni puno puno veću, autosugestivnu težinu ima ona mučna scena tapkanja na vješalu nego oduzimanje djece. Čak mi je gluma te žene prilično neuvjerljiva. I film mi nije nimalo konfuzan, čak dapače, nadam se da će ga i Burattini pogledat i vidjet kako se to radi . Doduše, istina je da se taj vremenski tok od 12 godina uopće ne osjeća, pogotovo u onom prijelazu od obećanja do realizacije oslobođenja. Ali duge scene su sjajne. Daju točno optimalan prostor za razmišljanje i sudjelovanje što se danas baš ne vidi često. I ne pretjeruje se, kao u slučaju Terrence Mallicka.
Ipak, ne mogu se oteti dojmu da Steveu McQueenu fali neka mala stepenica da prijeđe iz zanimljivog u vrhunskog filmaša.

@Zagor12: uzdigni se od ''običnog gledatelja''. Nema gore stvari od običnosti, pogotovo ako imaš kapaciteta za više. Najbolji savjet koji ti mogu dati je da proučiš malo Rusku kinematografiju.




Evo sad se naježim čim se sjetim one sekvence kad Solomon u čarapama struže po blatu da ne umre obješen... formalno mu je pošteđen život i trebao bi se izbaviti, ali hebi ga, tko mu je kriv ako ne izdrži dok ne stigne pomoć... a crna dječica iza njega bezbrižno trčkaraju i igraju se... čuju se glasovi u daljini i zvuk prirode bez ikakve glazbe koja bi samo umanjila stravičnost onog što gledam... i to traje... i traje... i traje... a meni muka... i traje...


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4248 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 10/03/2014 : 13:34:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Ma užas, baš poželiš skočit kroz monitor odvezat to uže. I ti klinci i majke koje se motaju u pozadini su baš teaserski. Nadaš se da će netko postaviti barem kakvu klocnu pod noge, ali ništa od toga.
I još onda kad mu daju piti... sugestivno do bola; imao sam osjećaj da se i sam davim pod vodom.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 10/03/2014 : 14:34:55  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Ma užas, baš poželiš skočit kroz monitor odvezat to uže. I ti klinci i majke koje se motaju u pozadini su baš teaserski. Nadaš se da će netko postaviti barem kakvu klocnu pod noge, ali ništa od toga.
I još onda kad mu daju piti... sugestivno do bola; imao sam osjećaj da se i sam davim pod vodom.



Da, definitivno preskačem ovaj film...preteška tematike uz sugestivne kadrove je jednostavno previše za mene. (:

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 11/03/2014 : 20:36:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Zagor12


.


Javi mi se na PM, trebas mi nesto.



Reci što treba na sickhomiepigeon@gmail.com ... PM-ovi mi stalno stižu na mail od staroga pa sam ih isključio da se ne gomilaju. Trebao bih nabiti reputaciju pa da mogu metnuti svoj mail.

@ Cromwell, JD : Ta mi se scena najviše svidjela, tj. ostavila je na mene najjači dojam. Ono, Solomon gaca po blatu, i to traje i traje i traje... I tada se zapitaš mnogo stvari...

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 11/03/2014 : 20:55:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
U tome i jest stvar, što na gledatelja djeluje tako da mu sugerira kako je takvo nešto tada bila svakodnevna i sasvim normalna pojava, jer tko zna koliko su se puta ta dječica igrala pored obješenog roba, kad ga sad niti ne registriraju.
I u tome je veliki dio strave ropstva, u dječjoj ravnodušnosti i zaigranosti pored smrti.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000