forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Mad max 4
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 26/05/2015 : 11:02:22  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by Torghal

Odlicna recenzija Marka Njegica u Slobodnoj.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Kultura/tabid/81/articleType/ArticleView/articleId/286501/Default.aspx



Nisam još gledao, ali debeli potpis na ovo ispod. Bilo bi lijepo vidjet kad bi Hollywood opet počeo raditi filmove za odrasle.

Furiozni četvrti “Pobješnjeli Max“ je postapokalipsa za nas, fanove izvorne trilogije, veliki povratak junaka i pukokrvne kaskaderske akcije žigosan “R“ predikatom koji u kina dolazi kao osvježenje nakon mnoštva beskrvnih računalno generiranih “PG-13“ spektakala omiljenih kod mlađarije. Na “Mad Maxu 4“, gnjevnom punk filmu u eri pop filmića, mogla bi se prelomiti budućnost komercijalne “big budget“ kinematografije. Zaradi li “Fury Road“ dovoljno novaca, Hollywood bi mogao ponovno početi praviti blockbustere za odrasl(ij)e gledatelje kao u stara dobra vremena osamdesetih i devedesetih. Kakav bi to prekrasan dan bio!


Eh, recenzija bi bila odlična da se suzdržao od ovakvih komentara.

Nostalgični, "prije je bilo bolje" argumenti ne bi se trebali motati po recenzijama. To samo budi sumnju u sposobnost recenzenta.



Argument mu je na mjestu i nije toliko "nostalgičan" koliko istinit. To masovno dodvoravanje tinejdžerskoj publici odnosno taj mlohavi PG-13 rating je veliko zlo Hollywooda. Kad hoće Hollywood stvara remekdjela. Tih remekdjela bi bilo sigurno više kad bi studiji prestali loviti taj tinejdžerski rating i osredotočili se na ozbiljnost (kod filmova kod kojih je to potrebno). Ne pričam samo o nasilju, nego prije svega o realnim dijalozima i ozbiljnijem (ili neozbiljnijem, ako pričamo o komediji) prikazu određenih tema. Ne mislim samo na big budget blockbustere. Kamo su nestali filmovi poput prvog Terminatora ili prvih Clerks-a? Između ostalih problema, ljudi koji bi htjeli stvarati takve filmove, moraju se još na kraju boriti i sa cenzorima, odnosno loviti rejting zbog isplativosti i na kraju srozati film odnosno moraju snimiti film kojeg nisu htjeli snimiti.

To je glavna prednost evropskog filma. Nema puno cenzure, odnosno ne odlučuje neka tamo "oznaka" hoće li film biti uspješan, za razliku od Hollwooda gdje na kraju cenzuriraju svećenici ( http://www.imdb.com/title/tt0493459/ ).

Edited by - nagor on 26/05/2015 11:05:13
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/05/2015 : 11:39:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Argument mu je na mjestu i nije toliko "nostalgičan" koliko istinit. To masovno dodvoravanje tinejdžerskoj publici odnosno taj mlohavi PG-13 rating je veliko zlo Hollywooda. Kad hoće Hollywood stvara remekdjela. Tih remekdjela bi bilo sigurno više kad bi studiji prestali loviti taj tinejdžerski rating i osredotočili se na ozbiljnost (kod filmova kod kojih je to potrebno). Ne pričam samo o nasilju, nego prije svega o realnim dijalozima i ozbiljnijem (ili neozbiljnijem, ako pričamo o komediji) prikazu određenih tema. Ne mislim samo na big budget blockbustere. Kamo su nestali filmovi poput prvog Terminatora ili prvih Clerks-a? Između ostalih problema, ljudi koji bi htjeli stvarati takve filmove, moraju se još na kraju boriti i sa cenzorima, odnosno loviti rejting zbog isplativosti i na kraju srozati film odnosno moraju snimiti film kojeg nisu htjeli snimiti.

To je glavna prednost evropskog filma. Nema puno cenzure, odnosno ne odlučuje neka tamo "oznaka" hoće li film biti uspješan, za razliku od Hollwooda gdje na kraju cenzuriraju svećenici ( http://www.imdb.com/title/tt0493459/ ).


Dodvoravanje tinejdžerskoj publici nije novotarija modernog doba. Još od 1950-ih godina snimaju se filmovi koji ciljaju na taj segment publike.

Ne vidim po čemu je rejting problem. Svake se godine snimi hrpa kvalitetnih filmova, kako za klince, kako za tinejdžere, tako i za odrasle. Rejting nema neke pretjerane veze s time. Talentirani će filmaši znati snimiti dobar film bez obzira na to na koji segment publike ciljaju.

Također, rejting nije cenzura. Hvališ Europu, a u nekim su europskim zemljama prilično stroga pravila upravo kada je riječ o cenzuri. Na primjer, u Velikoj Britaniji. A o uspješnosti filmova koji se snimaju u Europi i SAD-u dalo bi se raspravljati. Što podrazumijevaš pod "uspjehom"?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1981 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 26/05/2015 : 16:18:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
Mislim da se nagor krivo izrazia.Razlika izmedju europskog filma i onog holivudskog je ta sta u holivudu filmove gledaju prvenstveno kao tvornice novca,odnosno sve se svodi na zaradu dok u Europi to nije slucaj(bar ne u tolikoj mjeri).Zato je Amerikancima bitno da uhvate taj PG-13 rating jer to automatski donosi vecu zaradu.Pa cak ako zbog toga pati kvaliteta samog filma.Tako da su skoro svi blockbusteri u zadnje vrijeme vise manje prilagodjeni tinejdžerskoj publici.Ulozene su u njih velike pare koje se moraju vratit.Mad max 4 vjerovatno bas radi tog predikata nije ni otvoria box ofice u SADu na prvom mistu.Isprid njega je bila tinejdžerska muzicka komedija Pitch perfect 2.Mislim da taj podatak dovoljno govori.Srecom Max ima odlicnu gledanost izvan SAD-a pa ce se snimat i nastavci,da nije toga tko zna bili se i snimali jer pitanje je hoce li cetvorka uopce u SADu uhvatit 150 miliuna koliki je budjet filma.Film trenutno jos nije uhvatia ni stotku.
Go to Top of Page

miro81
New Member



Croatia
201 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 27/05/2015 : 00:40:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
pratio sam malo na netu o filmu a danas naidjoh na vraski dobru recenziju.

http://lupiga.com/filmovi/mad-max-4-divlja-cesta-ovaj-je-film-jedan-od-vrhunaca-svoga-zanra-ikad " target="_blank"> http://lupiga.com/filmovi/mad-max-4-divlja-cesta-ovaj-je-film-jedan-od-vrhunaca-svoga-zanra-ikad

nekako se premisljam da ga pogledam doma na miru i uzivam u svoj njegovoj ljepoti, bas sam se napalio

u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4939 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/05/2015 : 10:30:08  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
U Holywoodu su se 70ih u doba tzv. Novog Holywooda snimali filmovi koji su označili zenit filmskog stvaralaštva. Pojavila se nova generacija filmaša koja je imala sve: i talent, i slobodu, i budžete. Kako to već biva, revolucija je pojela samu sebe. Ta ista generacija (Lucas, Spielberg) je najzaslužnija za blockbuster-pg-13 stanje svijesti u kojem je Hollywood zadnjih 30 godina.

Prva dva, kultna i trendseterska, Maxa nemaju nikakve veze sa Holywoodom. Oni su anomalija koja se ponekad pojavi kad se unutar male kinematografije, uglavnom ograničene na eksploatacijske filme koje snimaju polu-amateri koji imitiraju američke uzore, pojavi netko iznimnog talenta i originalne vizije. I novi Max je anomalija, gdje je George Miller na račun renomea i stare slave dobio veliki budžet i veću slobodu nego što je to običaj za tako veliki budžet. Tako nešto je rezervirano samo za nekolicinu, npr. Scorsesea - dale bi se povući paralele između Vuka sa Wall Streeta i novog Maxa i smislu esktravagancije, ludosti i zabavne pretjeranosti. No, skeptik kakav jesam, sumnjam da će sedamdesetogodišnjaci predvoditi nekakvu novu revoluciju. Revolucije uvijek predvode neki novi klinci.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/05/2015 : 10:37:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal

Mislim da se nagor krivo izrazia.Razlika izmedju europskog filma i onog holivudskog je ta sta u holivudu filmove gledaju prvenstveno kao tvornice novca,odnosno sve se svodi na zaradu dok u Europi to nije slucaj(bar ne u tolikoj mjeri).Zato je Amerikancima bitno da uhvate taj PG-13 rating jer to automatski donosi vecu zaradu.Pa cak ako zbog toga pati kvaliteta samog filma.Tako da su skoro svi blockbusteri u zadnje vrijeme vise manje prilagodjeni tinejdžerskoj publici.Ulozene su u njih velike pare koje se moraju vratit.Mad max 4 vjerovatno bas radi tog predikata nije ni otvoria box ofice u SADu na prvom mistu.Isprid njega je bila tinejdžerska muzicka komedija Pitch perfect 2.Mislim da taj podatak dovoljno govori.Srecom Max ima odlicnu gledanost izvan SAD-a pa ce se snimat i nastavci,da nije toga tko zna bili se i snimali jer pitanje je hoce li cetvorka uopce u SADu uhvatit 150 miliuna koliki je budjet filma.Film trenutno jos nije uhvatia ni stotku.


Nikad ne treba generalizirati. Ne vrti se u američkom filmu sve oko novca, a Europljane je itekako briga za zaradu. Voditelji kompanija će uvijek imati zaradu na umu, bez obzira odakle dolazili. Ali bitno je ono što se događa ispod njih, onaj kreativan proces između producenata, redatelja i scenarista. On uvijek zahtjeva veliku količinu talenta, napora i ljubavi.

Opet kažem, rejting sam po sebi ne znači ništa. Niti je presudan za kvalitetu filma, niti garantira poštenu zaradu. I kod kvalitete i kod zarade ulogu igra više čimbenika.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/05/2015 : 11:53:29  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Kada sam sa šogorom prije par mjeseci gledao u kinu zadnje Transformerse bio sam kako očaran efektima tako i samo blago zadovoljan radnjom i konverzacijom u filmu. Efekti su brutalni, 3D je prva liga, čak i zaplet može proći (naravno kao laganini uživancija, ništa više) ali konverzacija i likovi...Glavni likovi su tinejdžeri, onda ona ima dečka za kojeg njen tata ne zna, onda konverzacija između sve te mlađarije, onda tata otkrije da ona ima dečka, onda stari dok je u opasnosti kaže njemu "ako poginem, čuvaj je", onda on veli "da godspodine", i onda još svih tih tinejdžerskih gluposti... Uglavnom dok sam gledao film, cijelo vrijeme sam imao utisak da je to film čija je razrada likova i konverzacija prilagođena klincima, odnosno tinejdžerima. I, pazi sad, kad se svijetlo upalilo, 99& gledatelja su bili klinci/tinejdžeri, zaprravo svi osim šogora i mene:))
Činjenica je da su klinci danas jedan veliki izvor zarade te su kako film tako i glazba i mnoge druge stvari, prilagođene njima.
Nemam ništa protiv toga ali činjenica je da bi trebalo malo više filmova i za ekipu koja više ne liže lizalice i ne izlazi u McDonalds. Mislim, pogledajte samo filmove iz osamdesetih tipa Predator ili Komandos, zapravo sve Švarcijeve i Staloneove filmove. To su ozbiljni, kvalitetni glavni junaci za odrasle (naravno, ne mislim da je to neka vrhunska gluma za oskara ali znate kaj hoću reći.) A zamislite da danas snimaju Predatora. Glavni lik bi sigurno bio neka emotivna plačicurica sa ljubavnim problemima:)) Na kraju krajeva, u zadnjem Predatoru glavnu ulogu igra Adrian Brody - pa kaj nisu mogli naći negog boljeg?
Uglavnom, zaključak je slijedeći - što više filmova za ekipicu koja je starija od 25 (a i limachi će uživati).

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 27/05/2015 : 12:10:18  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message  Reply with Quote
Apropo toga
https://www.youtube.com/watch?v=Pc71YvWG0GQ

itsyourworldyoucanchangeit
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 27/05/2015 : 12:56:05  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by nagor

Argument mu je na mjestu i nije toliko "nostalgičan" koliko istinit. To masovno dodvoravanje tinejdžerskoj publici odnosno taj mlohavi PG-13 rating je veliko zlo Hollywooda. Kad hoće Hollywood stvara remekdjela. Tih remekdjela bi bilo sigurno više kad bi studiji prestali loviti taj tinejdžerski rating i osredotočili se na ozbiljnost (kod filmova kod kojih je to potrebno). Ne pričam samo o nasilju, nego prije svega o realnim dijalozima i ozbiljnijem (ili neozbiljnijem, ako pričamo o komediji) prikazu određenih tema. Ne mislim samo na big budget blockbustere. Kamo su nestali filmovi poput prvog Terminatora ili prvih Clerks-a? Između ostalih problema, ljudi koji bi htjeli stvarati takve filmove, moraju se još na kraju boriti i sa cenzorima, odnosno loviti rejting zbog isplativosti i na kraju srozati film odnosno moraju snimiti film kojeg nisu htjeli snimiti.

To je glavna prednost evropskog filma. Nema puno cenzure, odnosno ne odlučuje neka tamo "oznaka" hoće li film biti uspješan, za razliku od Hollwooda gdje na kraju cenzuriraju svećenici ( http://www.imdb.com/title/tt0493459/ ).


Dodvoravanje tinejdžerskoj publici nije novotarija modernog doba. Još od 1950-ih godina snimaju se filmovi koji ciljaju na taj segment publike.

Ne vidim po čemu je rejting problem. Svake se godine snimi hrpa kvalitetnih filmova, kako za klince, kako za tinejdžere, tako i za odrasle. Rejting nema neke pretjerane veze s time. Talentirani će filmaši znati snimiti dobar film bez obzira na to na koji segment publike ciljaju.

Također, rejting nije cenzura. Hvališ Europu, a u nekim su europskim zemljama prilično stroga pravila upravo kada je riječ o cenzuri. Na primjer, u Velikoj Britaniji. A o uspješnosti filmova koji se snimaju u Europi i SAD-u dalo bi se raspravljati. Što podrazumijevaš pod "uspjehom"?



Sorry, malo kasnim s odgovorom.

Dobro, "talentirani filmaši" je zajebana i dosta subjektivna kategorija. Ajmo reć samo "filmaši". Filmaši u Americi imaju taj problem, da im na kraju film prekrojava komisija u kojoj sjedi, između svih tih soccer mums, i svećenik. To nikako nije dobro. Argument po kojem "ako si dobar umjetnik onda ćeš se snaći" nije dobar, jer opet na kraju imamo rezanje i prekrojavanje. Zašto bi umjetnik morao rezati svoje djelo.

Uspjeh? Pa prije svega, uspjeh bi definirao kao mogućnost snimanja filmova koje želiš. Da, Cameron i Bay mogu birati, ali kladim se da bi sigurno ubacili više "odraslijih" elemenata u svoje filmove, kad bi mogli... ali ne smiju... cilja se na taj PG-13 rating. Nije u redu, ako im kreativost sputavaš tom tinejdžerskom oznakom. Zar bi R-rated Transformeri ili R-rated Avatar zaslužili manje na blagajnama? U svijetu u kojem uopće ne bi bilo te PG-13 oznake, sigurno ne bi. Ljudi bi išli gledati iste filmove ko i sad, samo što bi ti filmovi bili bolji.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/05/2015 : 13:57:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Kada sam sa šogorom prije par mjeseci gledao u kinu zadnje Transformerse bio sam kako očaran efektima tako i samo blago zadovoljan radnjom i konverzacijom u filmu. Efekti su brutalni, 3D je prva liga, čak i zaplet može proći (naravno kao laganini uživancija, ništa više) ali konverzacija i likovi...Glavni likovi su tinejdžeri, onda ona ima dečka za kojeg njen tata ne zna, onda konverzacija između sve te mlađarije, onda tata otkrije da ona ima dečka, onda stari dok je u opasnosti kaže njemu "ako poginem, čuvaj je", onda on veli "da godspodine", i onda još svih tih tinejdžerskih gluposti... Uglavnom dok sam gledao film, cijelo vrijeme sam imao utisak da je to film čija je razrada likova i konverzacija prilagođena klincima, odnosno tinejdžerima. I, pazi sad, kad se svijetlo upalilo, 99& gledatelja su bili klinci/tinejdžeri, zaprravo svi osim šogora i mene:))
Činjenica je da su klinci danas jedan veliki izvor zarade te su kako film tako i glazba i mnoge druge stvari, prilagođene njima.
Nemam ništa protiv toga ali činjenica je da bi trebalo malo više filmova i za ekipu koja više ne liže lizalice i ne izlazi u McDonalds. Mislim, pogledajte samo filmove iz osamdesetih tipa Predator ili Komandos, zapravo sve Švarcijeve i Staloneove filmove. To su ozbiljni, kvalitetni glavni junaci za odrasle (naravno, ne mislim da je to neka vrhunska gluma za oskara ali znate kaj hoću reći.) A zamislite da danas snimaju Predatora. Glavni lik bi sigurno bio neka emotivna plačicurica sa ljubavnim problemima:)) Na kraju krajeva, u zadnjem Predatoru glavnu ulogu igra Adrian Brody - pa kaj nisu mogli naći negog boljeg?
Uglavnom, zaključak je slijedeći - što više filmova za ekipicu koja je starija od 25 (a i limachi će uživati).


Kingsman: The Secret Service, Captain America: The Winter Soldier, Sin City: A Dame to Kill For, Fury, Planet of the Apes filmovi, X-Men: Days of Future Past, Edge of Tomorrow, Gravity, The Expendables filmovi, Guardians of the Galaxy, John Wick, Lucy, The Avengers filmovi, Bullet to the Head, Elysium, Gangster Squad, The Last Stand, Machete filmovi, The Wolverine, Pacific Rim...

Ovo su većinom filmovi snimljeni u protekle tri godine. Jesi li gledao ijedan od njih? Ako jesi, kakvi su ti bili?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/05/2015 : 14:11:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by nagor

Argument mu je na mjestu i nije toliko "nostalgičan" koliko istinit. To masovno dodvoravanje tinejdžerskoj publici odnosno taj mlohavi PG-13 rating je veliko zlo Hollywooda. Kad hoće Hollywood stvara remekdjela. Tih remekdjela bi bilo sigurno više kad bi studiji prestali loviti taj tinejdžerski rating i osredotočili se na ozbiljnost (kod filmova kod kojih je to potrebno). Ne pričam samo o nasilju, nego prije svega o realnim dijalozima i ozbiljnijem (ili neozbiljnijem, ako pričamo o komediji) prikazu određenih tema. Ne mislim samo na big budget blockbustere. Kamo su nestali filmovi poput prvog Terminatora ili prvih Clerks-a? Između ostalih problema, ljudi koji bi htjeli stvarati takve filmove, moraju se još na kraju boriti i sa cenzorima, odnosno loviti rejting zbog isplativosti i na kraju srozati film odnosno moraju snimiti film kojeg nisu htjeli snimiti.

To je glavna prednost evropskog filma. Nema puno cenzure, odnosno ne odlučuje neka tamo "oznaka" hoće li film biti uspješan, za razliku od Hollwooda gdje na kraju cenzuriraju svećenici ( http://www.imdb.com/title/tt0493459/ ).


Dodvoravanje tinejdžerskoj publici nije novotarija modernog doba. Još od 1950-ih godina snimaju se filmovi koji ciljaju na taj segment publike.

Ne vidim po čemu je rejting problem. Svake se godine snimi hrpa kvalitetnih filmova, kako za klince, kako za tinejdžere, tako i za odrasle. Rejting nema neke pretjerane veze s time. Talentirani će filmaši znati snimiti dobar film bez obzira na to na koji segment publike ciljaju.

Također, rejting nije cenzura. Hvališ Europu, a u nekim su europskim zemljama prilično stroga pravila upravo kada je riječ o cenzuri. Na primjer, u Velikoj Britaniji. A o uspješnosti filmova koji se snimaju u Europi i SAD-u dalo bi se raspravljati. Što podrazumijevaš pod "uspjehom"?



Sorry, malo kasnim s odgovorom.

Dobro, "talentirani filmaši" je zajebana i dosta subjektivna kategorija. Ajmo reć samo "filmaši". Filmaši u Americi imaju taj problem, da im na kraju film prekrojava komisija u kojoj sjedi, između svih tih soccer mums, i svećenik. To nikako nije dobro. Argument po kojem "ako si dobar umjetnik onda ćeš se snaći" nije dobar, jer opet na kraju imamo rezanje i prekrojavanje. Zašto bi umjetnik morao rezati svoje djelo.

Uspjeh? Pa prije svega, uspjeh bi definirao kao mogućnost snimanja filmova koje želiš. Da, Cameron i Bay mogu birati, ali kladim se da bi sigurno ubacili više "odraslijih" elemenata u svoje filmove, kad bi mogli... ali ne smiju... cilja se na taj PG-13 rating. Nije u redu, ako im kreativost sputavaš tom tinejdžerskom oznakom. Zar bi R-rated Transformeri ili R-rated Avatar zaslužili manje na blagajnama? U svijetu u kojem uopće ne bi bilo te PG-13 oznake, sigurno ne bi. Ljudi bi išli gledati iste filmove ko i sad, samo što bi ti filmovi bili bolji.



Ali tvoji argumenti počivaju na tezi da postoji neka direktna uzročno-posljedična veza između rejtinga i kvalitete samih filmova. Ja to jednostavno ne vidim. Zašto misliš da bi filmovi s rejtingom R bili bolji? Jer bi imali više krvi, psovki i golotinje? Jesu li to elementi koji neki film čine kvalitetnijim u odnosu na druge?

Postavljam isto pitanje tebi, kao što sam postavio i Mlađi. Gore sam naveo neke filmove snimljene u protekle tri godine. Neki imaju rejting R, a neki PG-13. Jesi li gledao ijedan od njih? Kakvi su ti bili?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/05/2015 : 14:34:25  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by mladjo

Kada sam sa šogorom prije par mjeseci gledao u kinu zadnje Transformerse bio sam kako očaran efektima tako i samo blago zadovoljan radnjom i konverzacijom u filmu. Efekti su brutalni, 3D je prva liga, čak i zaplet može proći (naravno kao laganini uživancija, ništa više) ali konverzacija i likovi...Glavni likovi su tinejdžeri, onda ona ima dečka za kojeg njen tata ne zna, onda konverzacija između sve te mlađarije, onda tata otkrije da ona ima dečka, onda stari dok je u opasnosti kaže njemu "ako poginem, čuvaj je", onda on veli "da godspodine", i onda još svih tih tinejdžerskih gluposti... Uglavnom dok sam gledao film, cijelo vrijeme sam imao utisak da je to film čija je razrada likova i konverzacija prilagođena klincima, odnosno tinejdžerima. I, pazi sad, kad se svijetlo upalilo, 99& gledatelja su bili klinci/tinejdžeri, zaprravo svi osim šogora i mene:))
Činjenica je da su klinci danas jedan veliki izvor zarade te su kako film tako i glazba i mnoge druge stvari, prilagođene njima.
Nemam ništa protiv toga ali činjenica je da bi trebalo malo više filmova i za ekipu koja više ne liže lizalice i ne izlazi u McDonalds. Mislim, pogledajte samo filmove iz osamdesetih tipa Predator ili Komandos, zapravo sve Švarcijeve i Staloneove filmove. To su ozbiljni, kvalitetni glavni junaci za odrasle (naravno, ne mislim da je to neka vrhunska gluma za oskara ali znate kaj hoću reći.) A zamislite da danas snimaju Predatora. Glavni lik bi sigurno bio neka emotivna plačicurica sa ljubavnim problemima:)) Na kraju krajeva, u zadnjem Predatoru glavnu ulogu igra Adrian Brody - pa kaj nisu mogli naći negog boljeg?
Uglavnom, zaključak je slijedeći - što više filmova za ekipicu koja je starija od 25 (a i limachi će uživati).


Kingsman: The Secret Service, Captain America: The Winter Soldier, Sin City: A Dame to Kill For, Fury, Planet of the Apes filmovi, X-Men: Days of Future Past, Edge of Tomorrow, Gravity, The Expendables filmovi, Guardians of the Galaxy, John Wick, Lucy, The Avengers filmovi, Bullet to the Head, Elysium, Gangster Squad, The Last Stand, Machete filmovi, The Wolverine, Pacific Rim...

Ovo su većinom filmovi snimljeni u protekle tri godine. Jesi li gledao ijedan od njih? Ako jesi, kakvi su ti bili?



Gledao sam skoro sve i svi su više-manje odlični
Možda si me krivo shvatio - ne kažem ja da nema filmova sa žešćim glumcima, kao i da ovi koij imaju tu oznaku za klince nisu dobri, ali da ima filmova sa tom oznakom koji imaju "dječju" spiku - ima.
Evo neki dan sam gledao Jupiter ascending. Glavni negativci kao da su pobjegli iz Sumrak sage. To je ziher da privuče klince. Odnosno, čim nema seksa i eksplicitne golotinje te psovki, to odmah znači da je za klince da mogu i oni gledati.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/05/2015 : 14:53:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by mladjo

Kada sam sa šogorom prije par mjeseci gledao u kinu zadnje Transformerse bio sam kako očaran efektima tako i samo blago zadovoljan radnjom i konverzacijom u filmu. Efekti su brutalni, 3D je prva liga, čak i zaplet može proći (naravno kao laganini uživancija, ništa više) ali konverzacija i likovi...Glavni likovi su tinejdžeri, onda ona ima dečka za kojeg njen tata ne zna, onda konverzacija između sve te mlađarije, onda tata otkrije da ona ima dečka, onda stari dok je u opasnosti kaže njemu "ako poginem, čuvaj je", onda on veli "da godspodine", i onda još svih tih tinejdžerskih gluposti... Uglavnom dok sam gledao film, cijelo vrijeme sam imao utisak da je to film čija je razrada likova i konverzacija prilagođena klincima, odnosno tinejdžerima. I, pazi sad, kad se svijetlo upalilo, 99& gledatelja su bili klinci/tinejdžeri, zaprravo svi osim šogora i mene:))
Činjenica je da su klinci danas jedan veliki izvor zarade te su kako film tako i glazba i mnoge druge stvari, prilagođene njima.
Nemam ništa protiv toga ali činjenica je da bi trebalo malo više filmova i za ekipu koja više ne liže lizalice i ne izlazi u McDonalds. Mislim, pogledajte samo filmove iz osamdesetih tipa Predator ili Komandos, zapravo sve Švarcijeve i Staloneove filmove. To su ozbiljni, kvalitetni glavni junaci za odrasle (naravno, ne mislim da je to neka vrhunska gluma za oskara ali znate kaj hoću reći.) A zamislite da danas snimaju Predatora. Glavni lik bi sigurno bio neka emotivna plačicurica sa ljubavnim problemima:)) Na kraju krajeva, u zadnjem Predatoru glavnu ulogu igra Adrian Brody - pa kaj nisu mogli naći negog boljeg?
Uglavnom, zaključak je slijedeći - što više filmova za ekipicu koja je starija od 25 (a i limachi će uživati).


Kingsman: The Secret Service, Captain America: The Winter Soldier, Sin City: A Dame to Kill For, Fury, Planet of the Apes filmovi, X-Men: Days of Future Past, Edge of Tomorrow, Gravity, The Expendables filmovi, Guardians of the Galaxy, John Wick, Lucy, The Avengers filmovi, Bullet to the Head, Elysium, Gangster Squad, The Last Stand, Machete filmovi, The Wolverine, Pacific Rim...

Ovo su većinom filmovi snimljeni u protekle tri godine. Jesi li gledao ijedan od njih? Ako jesi, kakvi su ti bili?



Gledao sam skoro sve i svi su više-manje odlični
Možda si me krivo shvatio - ne kažem ja da nema filmova sa žešćim glumcima, kao i da ovi koij imaju tu oznaku za klince nisu dobri, ali da ima filmova sa tom oznakom koji imaju "dječju" spiku - ima.
Evo neki dan sam gledao Jupiter ascending. Glavni negativci kao da su pobjegli iz Sumrak sage. To je ziher da privuče klince. Odnosno, čim nema seksa i eksplicitne golotinje te psovki, to odmah znači da je za klince da mogu i oni gledati.


Ok, ali ti si rekao da nedostaje filmova u kojima bi mogao uživati. Odnosno da treba "više filmova za ekipicu koja je starija od 25".

A sad ispada da ipak ima filmova za one starije. I ne samo to, već da ima i ovih za mlađu ekipu, u kojima si također uživao.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/05/2015 : 15:02:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Tak je ali ja bih da je više ovih za starije:))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 27/05/2015 : 15:03:41  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by nagor

Argument mu je na mjestu i nije toliko "nostalgičan" koliko istinit. To masovno dodvoravanje tinejdžerskoj publici odnosno taj mlohavi PG-13 rating je veliko zlo Hollywooda. Kad hoće Hollywood stvara remekdjela. Tih remekdjela bi bilo sigurno više kad bi studiji prestali loviti taj tinejdžerski rating i osredotočili se na ozbiljnost (kod filmova kod kojih je to potrebno). Ne pričam samo o nasilju, nego prije svega o realnim dijalozima i ozbiljnijem (ili neozbiljnijem, ako pričamo o komediji) prikazu određenih tema. Ne mislim samo na big budget blockbustere. Kamo su nestali filmovi poput prvog Terminatora ili prvih Clerks-a? Između ostalih problema, ljudi koji bi htjeli stvarati takve filmove, moraju se još na kraju boriti i sa cenzorima, odnosno loviti rejting zbog isplativosti i na kraju srozati film odnosno moraju snimiti film kojeg nisu htjeli snimiti.

To je glavna prednost evropskog filma. Nema puno cenzure, odnosno ne odlučuje neka tamo "oznaka" hoće li film biti uspješan, za razliku od Hollwooda gdje na kraju cenzuriraju svećenici ( http://www.imdb.com/title/tt0493459/ ).


Dodvoravanje tinejdžerskoj publici nije novotarija modernog doba. Još od 1950-ih godina snimaju se filmovi koji ciljaju na taj segment publike.

Ne vidim po čemu je rejting problem. Svake se godine snimi hrpa kvalitetnih filmova, kako za klince, kako za tinejdžere, tako i za odrasle. Rejting nema neke pretjerane veze s time. Talentirani će filmaši znati snimiti dobar film bez obzira na to na koji segment publike ciljaju.

Također, rejting nije cenzura. Hvališ Europu, a u nekim su europskim zemljama prilično stroga pravila upravo kada je riječ o cenzuri. Na primjer, u Velikoj Britaniji. A o uspješnosti filmova koji se snimaju u Europi i SAD-u dalo bi se raspravljati. Što podrazumijevaš pod "uspjehom"?



Sorry, malo kasnim s odgovorom.

Dobro, "talentirani filmaši" je zajebana i dosta subjektivna kategorija. Ajmo reć samo "filmaši". Filmaši u Americi imaju taj problem, da im na kraju film prekrojava komisija u kojoj sjedi, između svih tih soccer mums, i svećenik. To nikako nije dobro. Argument po kojem "ako si dobar umjetnik onda ćeš se snaći" nije dobar, jer opet na kraju imamo rezanje i prekrojavanje. Zašto bi umjetnik morao rezati svoje djelo.

Uspjeh? Pa prije svega, uspjeh bi definirao kao mogućnost snimanja filmova koje želiš. Da, Cameron i Bay mogu birati, ali kladim se da bi sigurno ubacili više "odraslijih" elemenata u svoje filmove, kad bi mogli... ali ne smiju... cilja se na taj PG-13 rating. Nije u redu, ako im kreativost sputavaš tom tinejdžerskom oznakom. Zar bi R-rated Transformeri ili R-rated Avatar zaslužili manje na blagajnama? U svijetu u kojem uopće ne bi bilo te PG-13 oznake, sigurno ne bi. Ljudi bi išli gledati iste filmove ko i sad, samo što bi ti filmovi bili bolji.



Ali tvoji argumenti počivaju na tezi da postoji neka direktna uzročno-posljedična veza između rejtinga i kvalitete samih filmova. Ja to jednostavno ne vidim. Zašto misliš da bi filmovi s rejtingom R bili bolji? Jer bi imali više krvi, psovki i golotinje? Jesu li to elementi koji neki film čine kvalitetnijim u odnosu na druge?

Postavljam isto pitanje tebi, kao što sam postavio i Mlađi. Gore sam naveo neke filmove snimljene u protekle tri godine. Neki imaju rejting R, a neki PG-13. Jesi li gledao ijedan od njih? Kakvi su ti bili?



Nije stvar u R-ratingu, stvar je u tome da uopće ne bi smjeli postojati ti rejtinzi. Neka filmaši rade filmove koji žele i neka ih gledatelji nagrade odnosno kazne svojim odlazkom/neodlazkom u kino. Filmovi koji valjaju će imati veću gledanost i zaradu i dobivat ćemo više takvih filmova.

Sistem u kojem na desetke milijuna ljudi (mlađi od 17 godina) ne smiju ići gledati film, jer ga je svećenik označio R rejtingom i na taj način mu oduzeo golemi dio zarade nije dobar sistem. R-rating znači da osobe ispod 17 godina ne smiju ić gledati film bez pratnje odraslih. Normalno da takve stvari utjeću na kvalitetu filmova koje mi gledamo. Ne tražim prostote i nasilje u filmovima po defaultu, ali ako radiš akcijski film i strah te staviti više od tri fuck-a u film, nešto nije u redu sa sistemom. I da, tu je rejting sigurno utjecao na kvalitetu filma. Kao što rekoh, svaki put kad redatelj mora rezati film da udovolji rejtingu, je dokaz odnosno prilog ka tezi da taj holivudski sistem sa rejtinzima nije dobar i da ne dobivamo film kojeg nam je filmaš htio dati.

Od gore spomenutih filmova su mi Kingsmen, Edge of Tomorrow i Gravity vrhunski, ali i dalje ih jedan Predator ili Komandos jedu za doručak.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/05/2015 : 16:15:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Nije stvar u R-ratingu, stvar je u tome da uopće ne bi smjeli postojati ti rejtinzi. Neka filmaši rade filmove koji žele i neka ih gledatelji nagrade odnosno kazne svojim odlazkom/neodlazkom u kino. Filmovi koji valjaju će imati veću gledanost i zaradu i dobivat ćemo više takvih filmova.

Sistem u kojem na desetke milijuna ljudi (mlađi od 17 godina) ne smiju ići gledati film, jer ga je svećenik označio R rejtingom i na taj način mu oduzeo golemi dio zarade nije dobar sistem. R-rating znači da osobe ispod 17 godina ne smiju ić gledati film bez pratnje odraslih. Normalno da takve stvari utjeću na kvalitetu filmova koje mi gledamo. Ne tražim prostote i nasilje u filmovima po defaultu, ali ako radiš akcijski film i strah te staviti više od tri fuck-a u film, nešto nije u redu sa sistemom. I da, tu je rejting sigurno utjecao na kvalitetu filma. Kao što rekoh, svaki put kad redatelj mora rezati film da udovolji rejtingu, je dokaz odnosno prilog ka tezi da taj holivudski sistem sa rejtinzima nije dobar i da ne dobivamo film kojeg nam je filmaš htio dati.

Od gore spomenutih filmova su mi Kingsmen, Edge of Tomorrow i Gravity vrhunski, ali i dalje ih jedan Predator ili Komandos jedu za doručak.


Vrtimo se u krug, složit ćemo sa da se ne slažemo.

Btw, vidim da si i ti sposoban uživati u filmovima koji ciljaju na mlađu populaciju.

Film je dobar ili loš. To nema veze s rejtingom. Filmaš zna u snimanje kakvog se filma upušta, s kakvim sadržajem. Jedino je pitanje da li je on dovoljno talentiran da ostvari svoju viziju.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 27/05/2015 : 16:18:26  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
zaključak moje ćukunbabe Micike: "Treba ti molto više od skupe superprodukcije, specijalnih i inih efekata, brda para, menagementa i razvikanih belosvetskih glumčina da bi ti snimio onaj pravi film, sinek... a ovaj Maksić je baš tot potrefio."

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/05/2015 : 16:18:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
E da, da ne zaboravim.

quote:
Originally posted by mladjo

A zamislite da danas snimaju Predatora. Glavni lik bi sigurno bio neka emotivna plačicurica sa ljubavnim problemima:)) Na kraju krajeva, u zadnjem Predatoru glavnu ulogu igra Adrian Brody - pa kaj nisu mogli naći negog boljeg?


Ali Brody je razvalio tu ulogu. Bio je zbilja opak.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 27/05/2015 : 18:16:36  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
E tu se slazem s Bushidom fakat i je bio opak i bio mi je to jedan od najzanimljivijih Predatora, completelly different....

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/05/2015 : 19:12:17  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
@Bushido
Ono što ja tvrdim je slijedeće:
1) Naravno da ta oznaka za djecu ne znači da je film loš.
2) To samo znači da mi u nekim segmentima taj film vrlo vjerojatno odudara od kvalitete koju želim (nema psovki, golotinje, izbor likova i konverzacija u dosta scena a ponegdje i u cijelom filmu je prilagođenja manjim uzrastima kao npr. u spomenutom Jupiter ascending di su negativci nekakvi feminizirani dečkići koji kao da su ispali iz Sumrak sage) itd.
Dakle dobar film sa "dječjom" oznakom bi mi bio još bolji bez nje.

A Brody u Predatorima nije loš ali ništa više od toga. To je tebao igrati netko drugi.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 27/05/2015 : 21:13:28  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo


A Brody u Predatorima nije loš ali ništa više od toga. To je tebao igrati netko drugi.



mladjo, a tko bi po tebi bio idealan za tu ulogu u tom Predatoru?
Dwayne Johnson? Vin Diesel? Matt Damon? Will Ferrell? ;o))
po meni je sasvim jasno da su za tu ulogu namjerno tražili nekoga sasvim drugačijeg i neočekivanoga a Brody se u to tako savršeno uklapao....

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/05/2015 : 21:52:52  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Švarceneger:))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 28/05/2015 : 09:11:14  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message  Reply with Quote
Super primjer kako je PG-13 usrao film je Expendables. Idu raditi kao old-school 80s akcić u kojem nema krvi, psovanja ni sisa. Ma dajte...

itsyourworldyoucanchangeit
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 28/05/2015 : 09:18:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alen

Super primjer kako je PG-13 usrao film je Expendables. Idu raditi kao old-school 80s akcić u kojem nema krvi, psovanja ni sisa. Ma dajte...


Na koji misliš? Prva dva su imali rejting R. Treći je imao rejting PG-13.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 28/05/2015 : 12:01:03  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message  Reply with Quote
Treći mi je najsvježiji, ali nemoj j...t (PG13) da su prva dva R. A znam da sam ih kritizirao kako su mlaki i kako je akcija ušminkana, pod ručnom. Jebate, ako su prva dva R, što je onda zadnji John Rambo?

itsyourworldyoucanchangeit
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000