forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Čudovište iz močvare 3
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
29198 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/06/2015 : 15:48:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Vampiri koji nisu posve zvijeri, a nisu još ni junaci ljubića; vukodlaci koji nisu bauci ni komedija; zombiji koji nisu bezumni ni u modi ... i onda još na sve to nuklearna energija kao posve svjež strah tih ranih osamdesetih kad je Moore, hranjen zamislima Johna Totlebena i Stevea Bissettea, krenuo u drugi čin sage o Čudovištu iz močvare, dugačku priču naslovljenu "Užasi Amerike".

Mooreova Amerika danas se ne čita kao Amerika – skučena je sva i nekako europska – ali užasi su ostali uvjerljivi zbog svoje iskrene zabrinutosti pomiješane s iskričavom zaigranošću u laštenju ikona zastrašujuće zabave. Poslije su došli krvaviji stripovi i filmovi koji su specijalnim efektima mogli prikazati što su god htjeli, ali "Užasi Amerike" stoje kao potvrda teze da nema boljih specijalnih efekata od svježih ideja, da nas ništa neće potresti kao ono s čime se suživimo.

U ovoj knjizi Čudovište iz močvare, baš kao i Alan Moore, sve više ovladava svojim moćima. A kulminacija užasa nas tek čeka ...

Čudovište iz močvare 3 • Užasi Amerike • 212 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alan Moore • Crtež John Totleben • Stephen Bissette • Prijevod Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.6.2015. • Cijena 165 Kn

Trouble will find me

kasper
Advanced Member

10848 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 19/06/2015 : 16:36:49  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Tex Willer
Advanced Member



Burkina Faso (Upper Volta)
14077 Posts

Member since 17/09/2005

Posted - 20/06/2015 : 00:10:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Tex Willer a Private Message  Reply with Quote
Lepota od cudovista
Nadam se da ce se nastaviti i posle Mura
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 20/06/2015 : 09:46:32  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Ovo je bozic uskrs i dan republike u jednom

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 18/09/2015 : 21:05:06  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Baš kad sam se naštimao na Mooreovu stripovsku frekvenciju, završila je druga knjiga i bome sam se pitao što nas očekuje u sljedećima knjigama. Odnosno, pitao sam se to dok nisam uzeo drugu strip nepročitani strip s police. No, kako naši neumorni izdavači misle na nas, izbacivanjem knjiga podsjećaju nas na ono gdje smo stali.

Treća knjiga, naslovljena "Užasi Amerika" ilitiga po američki "American Gothic" nastavlja se i dalje u revijalnom Mooreovom tonu užasa i mračne strane američkog sna. Kako i sam napominje, Moore je htio prikazati mentalno stanje Amerike, kako kaže: "Problem s Amerikom je njezin vrlo manihejski stav postoji crno i bijelo, dobro i zlo. A ne postoje." Kroz evoluciju svojeg bića, Čudovište prolazi kroz svojevrsni road trip kroz užase Amerike, a to se i nastavlja u sljedećem trejdu.

"Prokleta zemlja & Goli u sedlu", uvodnik Stephena Bissettea fino nas uvodi u knjigu, no preporučio bih svima da prvo pročitaju knjigu, a zatim za dodatno razumijevanje pročitaju uvodnik. Da, ovo možda još bolje ovo funkcionira kao pogovor na kraju knjige.
Iako iznad prosjeka ovaj Mooreov trejd vuče više na retro, vraćajući se starim, takoreći šundovskim temama, no na specifičan mooreovski inteligentan način. Ovaj trejd je poseban jer se tu također pojavljuje i veliki cinični mag Constantine u epizodi "Izrastanje" i njegova pojava vodi nas u daljnju evoluciju Čudovišta iz močvare koja će kulminirati u sljedećoj priči.

"Zapisi o nuklearcu" prilično je rudimentarna priča bez neke radnje no s podsvjesnom porukom o zlu i strahu od nuklearne energije. "Izrastanje" opisuje susret Constantinea i Zelenka i njegovo pokušavanje shvaćanja dosega svojih moći. Sljedeći dvobroj "Tihe vode" nastavak je rane epizode iz serijala Čudovišta o vampirima koji su mutirali u mirnim vodama. Slijedi "Urok", priča o potisnutom gnjevu ženske persone i strahu od ženske seksualnosti, koja u onim danima poprima zastrašujuću transformaciju. Posljednja dupla epizoda "Jug se mijenja" govori o robovlasništvu, još jednom američkom grijehu. Užasi Amerike nastavljaju se i u sljedećem trejdu...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20961 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 01/01/2016 : 16:14:45  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Mur&Biset&Totlben:Stvorenje iz močvare - knjiga 3 (Darkwood)

Ova knjiga odgovara delimično Fibrinoj trećoj,pa ću ovde ostaviti za nju komentar:

Bacih malopre pogled na komentar koji sam ostavio za drugog Močvarka i odmah se ujedoh za jezik (da ne kažem za prst) -"Stiven Biset i Džon Totlben su korektni " - šta mi bi da napišem ovo.Biset i Alkala su mi recimo korektni (pa i dosta više od toga),Ron Rendal,Den Dej,...Biset i Totlben su mi podnošljivi;u nekim trenutcima i na granici podnošljivosti.
Kombinacija Mura i ovog dvojca me podseća na Gejmana i Kita&Džonsa&Dringenberga u Sendmenu - opaki pisci i crtači "dupe-glava".Nikad mi neće biti jasno kako je došlo do ovih saradnji,ali dobro ajde.

Generalno,treća knjiga Stvorenja iz močvare mi je za nijansu bolja od druge;mada ocene koje ću dati pojedinim delovima to možda neće pokazati.
Mur vodi priču odlično,iako me ova tematika ne privlači nešto posebno.A kad se uzme u obzir da je ovo nastajalo pre tri decenije, i kakvi su tad bili stripovi iz DC kuhinje (barem ono što sam ja čitao),njegov rad je za svako poštovanje.
Za crtež sam već dao komentar - dosta slabija karika seijala.
Pog - vrlo simpatična pričica. 8/10
Napuštene kuće - takođe.E ovo je već crtež dostojan Mura (mislim na oba crtača). 8/10
Osvećenje proleća - uf,ideja o ljubavi Stvorenja i Abi mi baš ne ulazi u glavu.Ali ipak jako dobra epizoda.8/10
Nuklearko & Obrasci rasta - najbolje u ovoj knjizi. 9/10
Vodeni vampiri & Južnjačka promena - vrlo dobro do odlično. Između 8/10 i 9/10
Kletva & Opalo voće - jake 8/10

Pomenuh već,nije mi Svompiša klasa ostalog šta sam pročitao od njega,ali ću sa zadovoljstvom nastaviti sa nabavkom preostale dve knjige.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 01/01/2016 16:17:40
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 04/01/2016 : 17:25:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

A kad se uzme u obzir da je ovo nastajalo pre tri decenije, i kakvi su tad bili stripovi iz DC kuhinje (barem ono što sam ja čitao),njegov rad je za svako poštovanje.


Da, DC je u tom razdoblju bio dosta slab, pogotovo kada ga se usporedi sa svojim glavnim rivalom, Marvelom. Štoviše, Marvel je tih godina bio u jednoj kreativno i izdavački izrazito plodnoj fazi.

Ipak, imao je i DC nekoliko bisera u tom razdoblju, kao što su New Teen Titans Marva Wolfmana i Georgea Péreza, Ronin Franka Millera, Legion of Super-Heroes Paula Levitza i Keitha Giffena, te Giffenov Ambush Bug. I naravno, Mooreovo Čudovište iz močvare.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4177 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 02/09/2022 : 22:32:17  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Užasi Amerike su jako zanimljiv Mooreov eksperiment u teoriji. Ipak, u praksi nije sjeo onako kako sam očekivao. Kao svojevrsni prolog imamo dva poglavlja s Nuklearcem, likom koji je simbol štete koju nuklearni otpad može izazvati. Sasvim očekivano da strip u kojem je glavni lik vegetacija povuče nekoliko ekoloških paralela i poruka.
Moore ne staje samo na ekologiji ovdje, već ide istraživati mentalno stanje američke nacije. Tako ovdje na pomalo gotički način baca Čudovište na putovanje kontinentnom, po nalozima izvjesnog Constantinea. Prva pojava kultnog lika nije donijela svu karizmu koju je Hellblazer kasnije prikupio, ali dovoljno je misteriozan.
Teme i lajtmotivi koji se ovdje obrađuju su dobro znani, ali izvedba mi je bila nešto slabija. Moore na jedan poetski, misteriozni način stavlja zaplete, ali pojava vampira i vukodlaka uz ovoliko pompe mi je pala nekako slabo, siromašno. Pred kraj se dovodi i tema rasizma, ostavštine robovlasničkog sistema i jednog paranormalnog utjecaja mjesta na ljude. Zanimljiv koncept, ali isto tako, izostaje neki wow efekt kakav je ovaj serijal do sada nudio.
U suštini ima 3.knjiga svojih prednosti i nudi bogati scenarij koji će generalno pogoditi ponešto za svakoga. Meni osobno je ovo bilo pomalo kaotično, neuvjerljivije od Mooreovog standardnog nivoa.
3/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000