forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Izbačeno iz lektire
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Theo80
Starting Member



16 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 07/10/2016 : 21:25:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Theo80's Homepage  Send Theo80 a Private Message  Reply with Quote
Tema koja je "zapalila" određene krugove tokom prethodnih nekoliko dana,a zanimljiva je svima nama sa prostora ex-SFRJ. Kolega je profesor književnosti i sastavio je listu knjiga koje smo većinom voleli da čitamo, a koje više nisu deo obavezne lektire - bar ne u Srbiji.

http://zabaviste.wordpress.com/2016/09/21/izbaceno-iz-lektire/

I'm worse in what I do best and for this gift I feel blessed.

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29610 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 07/10/2016 : 21:29:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
eh, za "Družbu Pere kvržice", "Vlak u snijegu" i "Dnevnik Ane Frank" mi je baš žao... pogotovo za prvu
djeca puno propuštaju
iako mi je za zadnju nekako i jasno
teško je to štivo, pa čak i ta cenzurirana verzija koju smo čitali kao djeca
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 07/10/2016 : 21:41:04  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ma dobro je da u Srbiji još i postoji lektira.
Bezveze je što su izbačeni "Družba Pere Kvržice", Oliver Tvist, Knjiga o džungli, Zov divljine i Priče iz davnina. O ovom ostalom se da diskutovati.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

leshwolsh
New Member



Serbia
271 Posts

Member since 04/06/2006

Posted - 07/10/2016 : 21:55:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit leshwolsh's Homepage  Send leshwolsh a Private Message  Reply with Quote
Sistematsko zaglupljivaje nacije.


https://www.youtube.com/channel/UCXej4FbiT-28h9Yf5MTM3fQ/featured
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 07/10/2016 : 22:00:56  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Ma dobro je da u Srbiji još i postoji lektira.
Bezveze je što su izbačeni "Družba Pere Kvržice", Oliver Tvist, Knjiga o džungli, Zov divljine i Priče iz davnina. O ovom ostalom se da diskutovati.



pa vlak u snigu i družina sinji galeb su ok. ili nisu?

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 07/10/2016 : 22:11:28  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Jesu, ali su ovi drugi bolji.
A i vreme je malo obnoviti i staviti nove naslove.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Theo80
Starting Member



16 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 07/10/2016 : 22:21:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Theo80's Homepage  Send Theo80 a Private Message  Reply with Quote
Bacite i koji komentar na sajtu, Fidel će se obradovati :-)

I'm worse in what I do best and for this gift I feel blessed.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17756 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 07/10/2016 : 22:44:11  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ja bih sve izbacio i matematiku i lektiru...
nek uce citati i pisati osnovno
i nek rade neki zanat
koga zanima kasnije ce citati i raditi sto voli

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 07/10/2016 : 23:47:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

ja bih sve izbacio i matematiku i lektiru...
nek uce citati i pisati osnovno
i nek rade neki zanat
koga zanima kasnije ce citati i raditi sto voli



Slazem se. Dosta mi je toga da se pravim da neka lektira nije pročitana s interneta. Nek nauče o čemu se radi u Gospođi Bovary i tko je napisao, mene ne zanima jesu li pročitali ili ne. A tko hoće studirati knjizevnost, nek ima prijemni i gotovo.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15756 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/10/2016 : 06:11:27  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Pod hitno, u klupe ubaciti misao i djelo, Branimira Stulica! Mladima na znanje, starijima na ravnanje!

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4487 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 08/10/2016 : 07:04:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
bice i projekat
Stripovi bez nasilja
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16801 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 08/10/2016 : 09:57:17  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Ma dobro je da u Srbiji još i postoji lektira.
Bezveze je što su izbačeni "Družba Pere Kvržice", Oliver Tvist, Knjiga o džungli, Zov divljine i Priče iz davnina. O ovom ostalom se da diskutovati.


Kod nas to još donekle opstaje http://www.rpz-rs.org/sajt/doc/file/web_portal/05/5.2/Nastavni%20plan%20i%20program%20za%20osnovnu%20skolu.pdf

Ipak, spisak lektira za srednju školu je krajnje diskutabilan, ali je uglavnom i mrtvo slovo na papiru, jer škole nemaju ni novca ni mogućnosti da nabave te knjige.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 08/10/2016 : 10:04:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Osobno, lektira mi nikada nije ništa značila.
Čitao sam po svojoj volji ono što se meni sviđalo.
Kada bolje razmislim sve te knjige sam pročitao (naravno), ali ne sjećam se da je to bila lektira.
Ne postoji lektira koja će ljude koji ne žele čitati pretvoriti u čitače. Siliti nekoga na čitanje mi nema smisla...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 08/10/2016 : 10:38:11  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Meni takođe nije značila, samo što sam ja tada čitao i lektiru i stvari koje su me dodatno zanimale. I ne radi se i o silenju na nešto, već o tome da treba deci dati šansu da se upoznaju sa nečim i da nešto iz toga nauče.
Mene fizika nije nešto zanimala, pa sam svejedno morao da učim o gravitaciji, kinetici i prenošenju pritiska kroz tečnosti. Čak sam i za Keplera čuo tako. I ništa mi ne fali. :)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 08/10/2016 : 11:25:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Meni takođe nije značila, samo što sam ja tada čitao i lektiru i stvari koje su me dodatno zanimale. I ne radi se i o silenju na nešto, već o tome da treba deci dati šansu da se upoznaju sa nečim i da nešto iz toga nauče.
Mene fizika nije nešto zanimala, pa sam svejedno morao da učim o gravitaciji, kinetici i prenošenju pritiska kroz tečnosti. Čak sam i za Keplera čuo tako. I ništa mi ne fali. :)



Ta ti je logika imala smisla prije booma interneta. Sada djeca većinom ne čitaju lektire, i nikakva količina "tjeranja" to neće promijeniti, jedino što izađeš sa sata lektire s osjećajem da si masno i dobro prevaren. Nemojmo više zamućivati vode: nek se jasno i glasno kaze da se lektire ne čitaju.
Ako mene pitaš, za osnovnu školu je lektirni izbor skroz pristojan i prilagođen pa imamo i veću količinu djece koja zapravo čitaju (dijelom i zato što su pod prismotrom mame i tate još tada), ali djeci je tlaka pisati stranice i stranice tih tupavih dnevnika čitanja.
U srednjoj smo već skoro i odustali od toga da trazimo ikakve dnevnike čitanja, samo neka pročitaju. No, tu se javlja novi problem: idemo u obradu knjizevnih djela dijakronijski, tj. krećemo obrađivati djela s povijesno najstarijima, a samim time i najtezima za razumjeti. Postoji jasna jezična barijera između djeteta od petnaest godina i epa napisanog u stihu, još na starohrvatskom. Znači, u prvom srednje oni čitaju objektivno najteza djela, a tek onda idu prema onima lakšima u trećem razredu (dotad tko nije zamrzio i prestao čitati lektiru, taj treba dobiti medalju).
Naravno, uvijek će se naći moji kolege koji rade po fakultetima i nikakvoj školi nisu ni primirisali, a onda sa svoje privilegirane pozicije pričaju o tome da "degradiramo školovanje" ako im dopuštamo da privatno čitaju Twilight ili Harryja Pottera i još se svađaju s nama kad zelimo izbaciti Juditu s popisa lektire.
Nemam nikakav problem s tim da djeca čitaju smeće. I ja čitam smeće pa nisam od toga zatupjela niti sam bila glupa to begin with.
U pravu si, manhunteru. Škola nije zabavna i nikad to neće biti. Škola nas kinji, muči, tjera i tlači i dobro je da se djeca naviknu na to jer će im takav biti cijeli zivot (ili će ih tlačiti računi ili šef ili nešto treće).
Ali kada govorimo o lektirama, tu im moramo priznati: oni su pobijedili. Nema tog načina da im više utjeramo knjigu u ruke ako oni to ne zele. Oni će radije pročitati 20 stranica sazetka priče koja sama po sebi ima 40 stranica, nego meni pruziti to zadovoljstvo da ih na čitanje natjeram :) Zato treba odustati dok je vrijeme, a ne licemjerno odrzavati privid: "vi znate da ja znam da niste pročitali, ali ajmo šutjeti o tome što svi znamo i pisati test o tome tko je u Hamletu radio predstavu Mišolovka".
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 08/10/2016 : 11:46:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
Još imam neke od tih knjiga i čuvam ih, neke od tih smo čitali u školi. Iako smo tada radije zavirli pogled u strip i maštali i crtali junake.
Film Vlak u snijegu, više puta je bio ponavljan na Klasik-tv. Tako, da sam neke knjige ispustio več kao mali i radije pogledao film, pa lakše je bilo npr. Bratovščina sinjega galeba :) Kad smo za zadaču pisali o knjigi, koju smo pročitali, radije sam pogledao film, ispisao pouzetak iz knjige (Naši pisci i njihova dijela) i nacrtao po dve dobri sliki uz tekst i tako dobio bolju ocijenu :)
Tu svesku imam i danas negdje u podrumu :)

"Zlo su te knjige koje govore o kolektivnom duhu, o pomaganju svojoj zajednici, o dečjem radu sačuvajmeBože, deca treba da sede kod kuće i igraju igrice na kompjuteru!"
Da, dobro piše iz realnog svijeta danas se bježi u virtualnu istinost, neka djeca si tu kreiraju svijet (npr. od tu više nasilja u školama), i komunikacija je lošija medju mladima nego tada, ali to je več druga tema. Na kratko bilo koja knjiga ti se svidja, knjiga je još danas zakon.

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29610 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 08/10/2016 : 12:21:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
"Jednom prilikom prije nekoliko godina sjedio sam u kafiću s prijateljem na kavi. U razgovoru o svemu i svačemu, kako to obično biva, dotakli smo se i teme nemotiviranosti učenika u školi. Prijatelj, inače profesor hrvatskog jezika i književnosti, požalio mi se kako su gimnazijalci potpuno nezainteresirani za školu, pogotovo kad je riječ o školskoj lektiri. Kao zašto bi oni sad čitali i tumačili nekog Stendhala, Dostojevskog ili Sartrea kad se sve može u skraćenom obliku lako naći na internetu. Nekako u to vrijeme sam se baš vratio svijetu stripa i već nekoliko mjeseci bio predoziran Nathanovim epizodama koje sam morao nadoknaditi. I tako sam mu, pomalo i pun sebe zbog oduševljenja Nathanovim opusom, predložio da uzme jedan strip kojeg će predložiti djeci da napišu esej. Zašto bi se prema stripu kao devetoj umjetnosti trebalo i dalje podcjenjivački odnositi kad imamo toliko vrhunskih djela u ovom obliku. Prijatelj se, poznavajući moju veliku ljubav prema stripu, oduševio idejom i izbor je odmah pao upravo na ovaj gigant. "Ukradena sjećanja" je baš bila svježe pročitana epizoda koja je ostavila veliki utisak na vašeg recenzenta tako da je izbor bio lagan.
Jest da sam nakon popijene kave progutao knedlu ne razmišljajući da ću dati vrhunski opremljeno Libellusovo izdanje u ruke nekoj dječurliji koja će je tko zna na koji način raskupusati, ali mjesta povratku nije bilo. Srećom, učenik i učenica koji su dobili zadatak napraviti esej o ovoj epizodi bili su obzirni tako da je knjiga vraćena u jednako dobrom stanju. Ali ono što je bilo najvažnije su bili sami dojmovi. Malo je reći koliko su učenici bili oduševljeni ovom knjigom. Toliko da su svoju fasciniranost epizodom prenijeli na cijeli razred tako da su svi na kraju moljakali profesora da im nabavi još koju Nathanovu epizodu.
Što je to toliko fasciniralo cijeli jedan srednjoškolski razred da su napravili najzanimljiviji školski sat u toj godini?"

http://www.stripovi.com/recenzije/nathan-never-nn-libg-12-ukradena-sjecanja/1932/
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 08/10/2016 : 12:26:25  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

quote:
Originally posted by manhunter

Meni takođe nije značila, samo što sam ja tada čitao i lektiru i stvari koje su me dodatno zanimale. I ne radi se i o silenju na nešto, već o tome da treba deci dati šansu da se upoznaju sa nečim i da nešto iz toga nauče.
Mene fizika nije nešto zanimala, pa sam svejedno morao da učim o gravitaciji, kinetici i prenošenju pritiska kroz tečnosti. Čak sam i za Keplera čuo tako. I ništa mi ne fali. :)



Ta ti je logika imala smisla prije booma interneta.




Tom logikom škola uopšte nije potrebna. Sve se nađe na internetu. Nikako ne treba terati decu na našto, da im ne ostanu traume. Svi mi danas imamo računare, android ili Apple telefone, google je tu da nam kaže sve što želimo. Samo,te računare, telefone ili google je neko stvorio. I neko ih dan-danas razvija i nanovo programira. I to su ljudi koji su bili terani, ili su sebe terali, da nešto pročitaju i nauče u životu. Pitanje je samo da li ćemo nekom novim naraštajima oduzeti to pravo.

I nekako mi olako tvrdnju da "niko ne čita" predstavljaš kao činjenicu. To znači da će svi filozofski i filološki fakulteti uskoro biti zatvoreni? Bez odgovarajuće lektire i proučavanja jezika u osnovnoj školi, neće biti ni mogućih studenata, zar ne?

To razmišljanje "prilagoditi nastavni plan najlošijem u odeljenju" je više nego opasno. Mada je to valjda i cilj. Stvoriti priučenu gomilu bez mogućnosti dubljeg razmišljanja. Taman toliko da mogu da rade "obične" poslove, zarađuju i postanu- konzumenti.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 08/10/2016 : 12:45:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

I nekako mi olako tvrdnju da "niko ne čita" predstavljaš kao činjenicu. To znači da će svi filozofski i filološki fakulteti uskoro biti zatvoreni? Bez odgovarajuće lektire i proučavanja jezika u osnovnoj školi, neće biti ni mogućih studenata, zar ne?

To razmišljanje "prilagoditi nastavni plan najlošijem u odeljenju" je više nego opasno. Mada je to valjda i cilj. Stvoriti priučenu gomilu bez mogućnosti dubljeg razmišljanja. Taman toliko da mogu da rade "obične" poslove, zarađuju i postanu- konzumenti.



Makar šta, ti će fakulteti baš prosperirati jer ih je sve lakše i lakše završiti. Nisam tako davno izašla s fakulteta i znam točno koliko se čita na, primjerice, studiju hrv. jez. i knjizevnosti. Neću ti ni spominjati da je moj fakultet preskočio čitavo razdoblje avangarde u knjizevnosti. Naprosto ga nikad nismo imali kao kolegij, čak ni spomena.
I ne, nisam za prilagodbu najlošijem razredu, niti najmanje. Baš suprotno, zelim da misle svojom glavom, a to neće postići ako budu poslušno bubetali sve što im mi serviramo i čitali bez ikakvog razumijevanja.

Upravo ovaj sadašnji sustav stvara takve konzumente o kojima ti pričaš.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 08/10/2016 : 13:20:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
''Rado se vraćam na temu besmisla našeg obrazovanja: nije mu cilj da nas učini dobrima i mudrima, nego učenima. I uspjelo je. Nije nas naučilo da tražimo vrlinu i da prigrlimo mudrost: utuvilo nam je njihovu izvedenicu i etimologiju. Mi znamo deklinirati vrlinu, ako je već ne znamo voljeti; ako ne znamo što je to mudrost iz iskustva i prakse, mi to znamo u riječima i napamet.'', kaze Michel de Montaigne.

A čime su to naši učenici i studenti motivirani da postanu "učeni", a ne "mudri", pitanje je sad? Stjecanjem što bolje ocjene, diplome, titule, prestiza. Normalno, kad nisi motiviran znanjem, onda je primjenjiva "ekonomija uštede": uštedjeti što više vremena i truda, a postići što bolju ocjenu. Zato toliko varanja, muljanja, "slikanja testova", prepisivanja, ukradenih diplomskih radova itd.

Pa pogledaj samo kakvi su ljudi na čelu različitih fakulteta i sve će ti biti jasno. Tko je na takvoj poziciji iz altruizma? Nemojmo se više povinjavati akademskoj eliti i onome što oni kazu da mora biti u lektiri, što moramo učiti i kakva nam nastava treba izgledati - ako ne zelimo da nastavi ovaj tragični trend zaglupljivanja i nebiranja sredstava da se postigne ocjena. Malograđanski biti motiviran društvenim statusom: to je ono što mi svojim učenicima dopuštamo da budu.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 08/10/2016 : 13:44:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Čitam jučer u novinama što je Alberto Fortis napisao u svom "Putu po Dalmaciji":

"Morlaci (stanovnici unutrašnjosti Dalmacije), unatoč isvrsnoj prirodnoj nadarenosti da sve nauče, vrlo su oskudna znanja o zemljoradnji i uzgoju stoke. Njihova goveda i ovce često trpe glad i studen na otvorenome. Rala kojima se sluze i ostalo ratarsko oruđe izgledaju kao da su prvi put izumljeni i sasvim su različiti od naših."

Unatoč, dakle, prirodnim talentima (vrlo brzo nauče čitati, pisati i računati, bistri su i poduzetni, odlični trgovci itd.), Morlaci se slijepo drze tradicije i starih običaja po principu "pleti kotac ko i otac", zbog čega teško zive.

Ja sam već ranije zamijetila jedan kuriozitet u vlastitom drzanju nastave: naime, kad se pripremam za nastavu satima i nalazim analogije, prezentiram različite, fakultativne sadrzaje, koreliram svoju nastavu s likovnom umjetnošću i poviješću, učenici na to reagiraju većinom loše. No, kad donesem grafoskop i stavim foliju da prepisuju čitav sat, oni presretni. Samo da nam je mehanički prepisivati i da ne moramo misliti! Takav otpor modernizaciji nastave dolazi očito i od samih učenika. Kolegica koja radi njemački po dvadeset godina starom udzbeniku bez ikakvog zvučnog zapisa njemačkog jezika (dakle, nikada nikakve vjezbe slušanja nema) utjeruje strah samom svojom pojavom i nikad se nije zapitala "Poštuju li mene učenici?", dok ja stalno stremim idealu sveobuhvatne nastave, dobrovoljnosti obrazovanja i stjecanju vrline uz znanje, a često se osjećam pokenjano baš od strane učenika.

Zato mislim da pod hitno trebamo prihvatiti drugačiji model učenja.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 08/10/2016 : 13:52:33  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Model učenja i nastave je jedno, na samim nastavnicima je da ga primene i oblikuju skladno svojim mogućnostima i mogućnostima učenika.
Moja supruga je nastavnica viših razreda, ja se bavim integracijom stranaca i dajem raznorazne kurseve, tako da znam koje su sve prepreke i iskušenja u podučavanju ljudi.

Pre više godina, bio je jedan vic koji je išao ovako: Jel znaš ti ko je Mozzart? Znam naravno, to je onaj koji je pisao muziku za Nokiu!

Važno je ljudima dati informaciju, ko će je i na koji način iskoristiti, to će pokazati vreme, inteligencija i zainteresovanost učenika.
Naravno, treba paziti i koliko i o kakvim se informacijama radi. Treba ići malo usmerenije i konkretnije, ali ne treba zaboraviti ni opšte obrazovanje.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10806 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 08/10/2016 : 14:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote

Krleza je tezak za djecu da ga citaju kamoli razumiju.
Nedostaju M.Twain i njegovi Tom i Huck, ona literatura koja potice razigranost, mastovitost i koje pozivaju na avanturizam.

Ne znam kakav je program lektire u EU, ali vjerujem da postoje i njemacka,francuska,engleska,irska,svedska i ruska lektira u skolama, kad bi svi radili cistke u programu svjetske knjizevnosti samo bi citali svoje ego-nacionalne literature.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 08/10/2016 : 14:51:09  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ma kakav Krleža, pričamo o osnovnoj školi. Prikladno uzrastu, a na svetu postoji toliko dobrih knjiga.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

vronski 3
Senior Member



2374 Posts

Member since 10/01/2014

Posted - 08/10/2016 : 14:52:56  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Ma dobro je da u Srbiji još i postoji lektira.
Bezveze je što su izbačeni "Družba Pere Kvržice", Oliver Tvist, Knjiga o džungli, Zov divljine i Priče iz davnina. O ovom ostalom se da diskutovati.



Da, mi u Srbiji sedimo na grani pa je dobro da postoji lektira u nas...
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 08/10/2016 : 15:01:05  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ne kači se. Lektira tipa Pravda ili Informer i jesu za one na drveću.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000