Vec sam ispravio pravi naziv stripa, to je Tolpa mladega Ješue, a Čarodej se zove prvi album.
Strani izdavaci sa kojima je Lavric za sada sudjelovao si jos ne "usuđuju odluciti za ovaj politicki nekorektan projekt" koji pocinje na Bliskom Istoku u 64. godini poslije Krista, kada povjesnicar Zaharija, gorljivi clan progonjene nove vjerske sekte kriscana traziti istinu o svom duhovnom vođi. Istina, koja moze biti neugodna i mnogima se nece svidjeti, vec na pocetku ga upozori sugovornik, jedini prezivjeli od dvanaestorice apostola, koji u izgnanstu zivi pod laznim imenom.
Lavriceva Banda mladoga Jesue je tako po vizualnom kao sadrzajnom aspektu jedinstven strip serijal, koji među svim mogucim tumacenjima i pogledima na zivot Krista, jednom za promjenu, zauzme potpuno ateisticni pogled. Ispred svega dinamicnu meditaciju o kombinaciji specificnih povijesnih faktova te niza srecnih (ili nesrecnih) okolnosti, koji neprilagođenog, prilicno prosjecnog i ne osobito duhovnog, a kamoli moralnog jedinca, mladog oportunistu, gurnu na postolje osnivaca jedne od najvecih svjetskih religija. sa osjecajem, duhovito, razgibano i doziveto, kao sto zna samo Tomaz Lavric.
Uf, namucio sam se vec prevodeci samo mali dio ovog teksta.
Anything is possible dec d uej Be the Change You Want to See
V ustvarjanju Tomaža Lavriča po presoji upravnega odbora sklada v zadnjih dveh letih še posebej izstopata njegova stripa Lomm in Tolpa mladega Ješue ter razstavi v Cankarjevem domu in Pritličju. Risar stripov in karikaturist Iztok Sitar je v utemeljitvi nagrade opomnil, da je Lavrič izjemen risar, ki se ponaša z odličnim poznavanjem človeške anatomije in pretanjenim čutom za plastično ponazoritev človeškega telesa. To je po njegovih besedah posebej razvidno v stripu Lomm. Po Sitarjevi presoji Lavričevo delo po vsebinski in likovni plati sodi v sam vrh slovenskega stripa.
Buch ce izdati svaki album pojedincno, prvi bi vec trebao izaci (znaci samo sto nije, jos koji mjesec, dva), dok se drugi trenutno zavrsava u Mladini (svakoga petka 2 table). Treci ... bit ce.
Moram reci da je u drugom djelu postalo zanimljivo, nisam to predvidio ... ali ne bih da spojlam. ;)
edit:
jos naslovnica prvog albuma koji ce izaci kod izdavaca Buch
Vrlo lijepo nacrtano. Svjetska razina. Promišljeno i studiozno u svim detaljima. Osobito artefaktima i arhitekturi, kako konstrukcijski, tako i u prepoznavanju i interpretaciji detalja. Na tim stvarima, za neke nebitnim pozadinama, padaju mnoga razvikana svjetska imena. Ovdje to nije slučaj. Kakva je priča - ne znam. Ali vizualni dojam je - prva liga. Svi palci gore!
Shvaćam. Lavrič se malo zaigrao, očigledno inspiriran Scorseseom (samo na malo drukčiji način). Mogu on i Dješka pod ruku. Mislim, tražiti izdavača... Šteta...
Lavriceva prva naslovnica za Mladinu, iz "daljne" 1989. godine.
Lavric drukcije svaki tjedan objavljuje u Mladini, tu su (komicni) crtezi i naslovnica ponekad, te naravno njegovi stripovi, kada se napravi nesto novo.
Anything is possible dec d uej Be the Change You Want to See
Trenutno je aktualna njegova posljednja Diareja (iz poslj. broja Mladine, 20. 1. 2017) gdje odgovara na/komentira odluku suda u vezi tuzbe jednog politicara (iz Janseve stranke, a tko drugi) koji se nasao povrijeđen primjerivanjem njegove obitelji sa Goebbelsovom u satiricnom djelu Mladine, i sada se sprema i tuzba protiv njega zbog te iste "diareje". Zato i toliko pitanja u vezi toga.
Drukcije u vezi planova za ubuduce, rekao je: "Trilogijo Tolpa mladega Ješue končujem - prvi del izide v kratkem v albumu, drugi izhaja v Mladini, tretji pravkar narisan, aleluja. Potem zbrana Diareja, Ekstr. športi 3.del, potem pa že še kaj. Kakšen predlog?"
Anything is possible dec d uej Be the Change You Want to See
Ajde, posto Bernard Kolle vec toliko dugo zivi u Sloveniji, ovo je i "slovenski strip", plus sto je na slovenskom.
Jucer je kod Buha bilo potpisivanje Kollejevog integrala Antarktika (scenarij ponovno Jean-Claude Bartoll), koji je ovom povodom dobio i novu naslovnicu za slovensko integralno izdanje.
Ah da, drukcije Kolle trenutno radi (osim jednog rada sa Sitarom-ninelom kao scenaristom) na novom serijalu, ponovno sa Bartollom (ako me sjecanje ne vara), cijeg radnja se odvija u Juznoj Afriki za vrijeme Burskih ratova. Sve skupa bi trebalo biti 4 albuma, a prvih nekoliko tabli je vec napravljeno, ima akcije, zena puca revolverom ko Tex, baca granate ...
Anything is possible dec d uej Be the Change You Want to See
STRIPOVSKO DESETLETJE STRIP V SLOVENIJI 2006–2016 pregledna razstava stripa Galerija sodobne umetnosti Celje petek, 10. marec 2017, ob 19.00
Razstava Stripovsko desetletje. Strip v Sloveniji 2006–2016 je tretje nadaljevanje preglednih razstav stripovske produkcije, ki jih je Center sodobnih umetnosti Celje zastavil z namenom predstavitve slovenske ustvarjalnosti v desetletnih obdobjih. Koncipiranju in produkciji te razstave se je tokrat pridružila revija Stripburger.
Minulo desetletje je bilo za strip nedvomno plodovito. O tem ne priča le množica stripovskih izdaj, o stripu se je pisalo in govorilo v vseh medijih – nekaj zanosnih let je tako dajalo občutek, da se strip končno usidral v dnevnem časopisju in da je pred nami plodna prihodnost. Kriza in hkrati lakomnost lastnikov ali pa zgolj častihlepnost odločujočih je strip po kratkem razraščanju v časopisih izrinila iz svojega prvotnega domovanja. Navkljub temu pa je vztrajnost različnih akterjev na sceni omogočila številne nove stripovske projekte. Nekateri javni uslužbenci in založniki so deloma prepoznali njegovo literarno-vizualno vrednost, zares pa jih je premamila njegova didaktična in izobraževalna kapaciteta. Strip je v vlogi orodja posredovanja znanja postal pripomoček v različnih kulturnih institucijah, uvrstil pa se je tudi v razne pregledne razstave. Vzniknile so nove povezave med avtorji (tandemi piscev in risarjev), ki so se lotevali novih tem in bolj ambicioznih projektov. Iz anonimnosti so prodrli mladi avtorji, rodili so se novi stripovski liki, hkrati pa so sile kontinuitete poskrbele, da so se nekateri akterji in nekateri pojavi obdržali ali celo razvijali.
Na razstavi bo tokrat na ogled tudi strip za otroke ter strip s poudarjeno izobraževalno noto, ki ju v prejšnjih edicijah ni bilo, še vedno pa večji del razstave obsega avtorski strip za odrasle. Poleg posameznih originalnih strani iz izbranih stripov so na ogled tudi nekateri izseki iz delovnega procesa, iz česar je razvidno, da se tudi strip ni zmogel popolnoma izogniti vplivom novih tehnologij. Na ogled bodo tudi nekateri eksponati, ki so bili del stripovskih dogodkov v minulem desetletju. Razstavili bomo stripe, ki so izšli kot samostojne knjižne izdaje, v stripovskih zbornikih ali pa so zaznamovali domačo periodiko.
Če bo še kdo potarnal, da se v tej deželi nič ne dogaja, ga brez sramu soočite z izjemno slovensko stripovsko produkcijo.
SODELUJOČI AVTORJI:
Kaja Avberšek, Primož Bertoncelj, Suzi Bricelj, Matej de Cecco, Marko Derganc, Domen Finžgar, Miha Ha, dr. Horowitz, Saša Kerkoš, Jakob Klemenčič, Marko Kociper, Matej Kocjan – Koco, Tanja Komadina, David Krančan, Primož Krašna, Matej Lavrenčič, Tomaž Lavrič, Izar Lunaček, Marjan Manček, Martin Ramoveš, Gašper Rus, Jelka Godec Schmidt, Matjaž Schmidt, Iztok Sitar, Zoran Smiljanić, Damijan Sovec, Damijan Stepančič, Matej Stupica, Andrej Štular