Upravo je izašla iz štampe Istorija slovenačkog stripa 1927 - 2017
Iztok Sitar Zgodovina slovenskega stripa 1927 - 2017 Izdavač: UMco Naslovnica: Matej Kocjan Uvez: tvrdi Format: A4 Broj strana: 232 Štampa: cb Cena: 24,90 evra
Iztoka Sitarja zanimajo družbena kritika in politične anomalije, ki se pojavljajo v mladinskih in humorističnih stripih ter v grafičnih romanih za odrasle. Pričujoča knjiga prinaša enainštirideset bogato ilustriranih krajših esejev oz. portretov, recenzij, ocen domačih in tujih stripov, ki so izšli pri nas, od otroških Zvitorepca in Tintina do angažiranih Lavričevih stripov Evropa in Bosanske basni. Avtor v kratkih poglavjih secira imperializem v Disneyjevih stripih, šovinizem v Asterixu ali rasizem v Tintinu; obenem podaja svojevrstno analizo svetovnega in domačega stripa, od ameriških mačističnih pustolovskih stripov iz tridesetih let do undergrounda in seksualne revolucije v šestdesetih letih, ko se pojavijo prvi feministični stripi, v devetdesetih letih pa še gejevski junaki. Pri domačih avtorjih posebno pozornost posveti prvemu antifašističnemu stripu iz leta 1927, partizanskemu stripu, razcvetu satiričnega stripa po informbiroju, Gatnikovi Magni Purgi, Lavričevim družbenokritičnim stripom iz devetdesetih let in kopici mlajših angažiranih avtorjev. Zanimivo pri slovenskem stripu je namreč to, da se je družbenokritični strip pojavil hkrati s humorističnim in pustolovskim, kar je unikum v evropskem in svetovnem merilu, zato imamo v primerjavi s tujino tudi toliko družbeno angažiranih del. (Amelia Kraigher, urednica)
ODLOMEK IZ ESEJA »KAKO JE JAKA RACMAN POSTAL FAŠIST«
Leta 1970 je v Čilu na demokratičnih volitvah zmagala Ljudska zveza (Unidad popolar) in Allendejeva vlada je takoj začela z gospodarskimi reformami (čilski javni dolg je bil takrat drugi največji na svetu) v socialističnem slogu; najprej je podržavila industrijo bakra, ki je bila v krempljih ameriških korporacij, tako kot vsa donosna industrija, v svobodo tiska pa se kot demokratično izvoljena vlada ni spuščala. To je […] izdatno izkoristil tudi Disney s svojimi stripi, v katerih Jaka Racman, ki predstavlja ZDA, pride v tujo, večinoma precej manj razvito deželo, po navadi na kak otok (Čile), kjer se skupaj z dobrimi domorodci (čilskimi fašisti) postavi po robu zlobnemu in zatiralskemu vladarju (Ljudska fronta) in seveda vedno zmaga. Tako si je leta 1971, skoraj sočasno s prvim pohodom domačih fašistov, t. i. »maršem praznih loncev in ponev«, prizadeval s svojimi nečaki spraviti zakonitega kralja nazaj na prestol. Puč v stripu je bil uspešen, v realnosti pač ne. To je bil povod za nastanek knjige Kako brati Jaka Racmana, ki je bila 11. septembra leta 1973, ko je s pomočjo Cie prevzela oblast vojaška hunta, prepovedana. Padec demokratično izvoljene socialistične vlade je še pred pučem napovedal tudi Disney v stripu, v katerem kmet s puško prežene mrhovinarska jastreba, Marxa in Hegla (mogoče je bil mišljen Engels ali pa so Disneyjevi filozofi našli vir zločinskega komunizma že pri Heglu), s svojega polja rekoč, da je »orožje edina stvar, ki se je ti ptiči bojijo«. Knjiga Kako brati Jaka Racmana je bila prepovedana skupaj z drugimi marksističnimi in levičarskimi deli, ki so bila v srednjeveškem, ali bolje, fašističnem duhu sežgana na grmadi.
V knjigi so obravnavani naslednji stripi in avtorji:
KAKO JE JAKA RACMAN POSTAL FAŠIST Ariel Dorfman in Arman Mattelart: Kako brati Jaka Racmana
TINTIN ZA TELEBANE Georges Remi – Hergé: Tintin
ASTERIKS MED SATIRO IN STEREOTIPI René Goscinny in Albert Uderzo: Asteriks
MUSTER MED UMETNOSTJO IN KIČEM Miki Muster: Zvitorepec
MOŽ, KI NI HOTEL POSTATI MILIJONAR Bill Watterson: Calvin in Hobbes
MAČEK Z OTOŽNIM POGLEDOM Juan Diaz Canales in Juanjo Guarnido: Blacksad
LEGENDA O VELIKEM INKVIZITORJU Matjaž Bertoncelj: Eppur si muove
OD FINŽGARJA DO DOSTOJEVSKEGA Matjaž Bertoncelj: Ponižani in razžaljeni
KAKO JE TILENTROP REŠIL SLOVENSKI STRIP Nikola Lekić in Lazo Sredanović: Tilentrop
OD STRIPOVSKEGA SKOJEVCA DO VITEZA UMETNOSTI Igor Kordej: Déjà vu
MORJE, PESEK IN SMRT Pierre Oscar Lévy in Frederik Peeters: Peščeni grad
POSLEDNJI ROMANTIČNI JUNAK Hermann (Hermann Huppen): Jeremiah
RANXEROX V DEŽELI POLITIČNE (NE)KOREKTNOSTI Stefano Tamburini in Tanino Liberatore: Ranxerox
DIAMANTI IZ ZONE SOMRAKA Agnès & Jean-Claude Bartoll in Bernard Kolle: Diamanti
(ČRNA) KRONIKA NEKEGA UMETNIKA Andrej Štular: Kronike
KAKO JE ZAJEC PRAZNOVAL BOŽIČ David Krančan: Pijani zajec
RISAR Z NEŽNIM UGRIZOM Evald Flisar in Damijan Stepančič: Dama z železnim ugrizom
ORWELL ZA VSE ČASE Andrej Rozman Roza in Damijan Stepančič: Živalska kmetija
SAGA O SUPERGI Neli Kodrić Filipič in Damijan Stepančič: Superga
IZ BOSNE Z LJUBEZNIJO Manka Kremenšek Križman in Tanja Komadina: Fino kolo
ZGODBA O KORENINAH Samira Kentrić: Balkanalije
PISMO SLOVENSKEMU DOMOLJUBU Samira Kentrić: Pismo Adni
BASNI O VOJNI IN MIRU Tomaž Lavrič: Bosanske basni
MED EVROPO IN BALKANOM Tomaž Lavrič: Evropa
ČUDOVITI PLES TELES Tomaž Lavrič: Lomm
ZGODBA O BOGU Tomaž Lavrič: Tolpa mladega Ješue
TUDI BOG JE SAMO ČLOVEK Izar Lunaček: Založeni raj
PARADA PONOSA IN SATIRE Ralf König: Super paradiž
MOJSTER IN VALENTINA Guido Crepax: Valentina
ZLOČIN, KAZEN IN SEKS Marjan Amalietti: Pet očetov Neninega otroka
DNEVNIK NEKE NAJSTNICE Inga Sætre: Umetnost padanja
O DEČKU, KI NI HOTEL ODRASTI … Régis Loisel: Peter Pan
Kako sam u zadnje vrijeme intenzivnije čitao Lavričeve stripove pokušati ću ih poredat u nekakvu osobnu rang listu. Nevezano uz listu mogu reći da su mi svi njegovi pročitani albumi jako dobri i praktično nema lošeg rada. Jednostavno je nevjerojatno s koliko različitih stilova čovjek uspješno barata i kao crtač i kao pripovjedač, da čovjek ne povjeruje da se radi o jednoj osobi.
Crveni alarm Ekstremni sportovi Diareja 1, 2, 3 Glista u bijegu Evropa Ekstremni športi 3 Nova vremena
A sada me čeka još jedna kratka priča iz albuma Slijepo sunce koja je objavljena u katalogu CRŠa iz 2003 a koja vidim da je crtana još jednim, drukčijim stilom.
Volio bih ubrzo vidjeti nove stvari. Drugi album Ekstermnih sportova, spomenuti album Slijepo sunce, i Čarodej kojeg je Markos najavio po završetku, kao i ostale koje su domaći izdavači van slovenskih, preskočili.
Carodej u Fibri, jednom sigurno (valjda?), no za sada u kratkome toga ne vidim.
Slepo sonce je veoma "specificno", i crtezom kako si vec vidio. Mada mislim da tu Markos jos nije zatvorio vrata, mozda jednom i taj bude.
I sam vidim Lavrica prije svega kao kompletnog autora. Znaci, ne samo crtaca, nego i odlicnog scenaristu. Aha, jos jedan strip koji je na ex-Yu prostorima izasao samo na slovenskom jeziku - Appoline. Tu mislim da bi strip (mozda) ispao jos bolje, da je Lavric i scenarist.
Ah, i da je vidjeti njegovog Ratmana i vama s druge strane Kupe, u kojemu daje hommage raznim crtacima (primjericu Prattu). Da li je to izaslo u nekoj reviji u Hr ili Sr? Nase izdanje je vec davno rasprodano, ali se jos nadam da ga netko reprinta, mozda u nekom obimnijem ruhu. Heh, teoretski bi mogao napraviti i neku novi pricu s njim za tu priliku (ali koliko je to realno, to je vec drugo). Ratman je humoristicni strip sa kratkim pricicama (mislim da su skoro sve jednostrane), događa se u Ljubljani, vezano i na neke ... vec prosle događaje, pa s toga mozda i nije akutalan ili zanimljiv onima koji nisu upoznati s njima, no crtez nema tih "ogranicenja", pa bi sigurno bio zanimljiv svima.
Anything is possible dec d uej Be the Change You Want to See
Na Basne sam nažalost zakasnio pa se sada dvoumin između možebitnog Fibrinog reprinta (koji nije uopće najavljen) i slovenskog izdanja za koji ne znam ni da li je još uvijek dostupan. Mislim da ga u Ljubljani na Tinti nisam vidio.
Ratmana se sjećam kao usputnu crticu u jednom Q stripu ali svakako zvuči jako zanimljivo.
A kad smo već kod teme topica, volio bih vidjeti (još) Sitara i onog ludog (obećanog i neobećanog) Smiljanića. Sve tako lijepo predstavljene u Q-u pa onda ćorak.
U danasnjem broju Mladine (23/2018, 8. 6. 2018) objavljeni posljednji 2 tabli (45. i 46. u posljednjem trecom albumu) Lavricevog stripa Tolpa mladega Jesue.
Sad, kada ce drugi i treci album, to samo Bog zna. Drugi album je trebao izaci vec proslu jesen za knjizni sajam ali kolorista probio sve rokove i jos ne napravi svoj posao. Tako da ako ce drugi album ove godine, onda treci...?
Anything is possible dec d uej Be the Change You Want to See
Ceka se da prvo izađe u albumu u Slo pa onda integral?
Drukcije, strip je bio zavrsen vec prosle godine, a danas je i "officially" izasao kraj price (u reviji). Ceka se samo jos drugi i treci album kod Buha, u albumskom ruhu.
Anything is possible dec d uej Be the Change You Want to See
Eto, jucer na veliko iznenađenje na strip bazar dojahao i drugi tom Tolpe mladega Jesue. Kolorista ipak iznenadio? No, napravio je stvarno dobar posao, sto jest jest. Cijena drugoga albuma je ista kao i prvoga, to je 19 jevreja.
Tolpa Mladega Ješue 2 Zdravilec (Buch)
Potpisivanje/crtanje u novi album ce se odrzati sljedeci cetvrtak 28. 6. 2018 u 19. sati u striparnici Buch u Ljubljani.
Anything is possible dec d uej Be the Change You Want to See
Lavric nema svoj topic pa da iskoristim ovaj (bolje nego onaj o filmu) ... U Mladini je poceo izlaziti najnoviji Lavricev strip "Tolpa mladega Ješue" (Banda mladoga Jesue), prva knjiga ce se zvati Čarodej (Mađionicar), a preostale dve Zdravilec (Iscjelitelj) i Odrešenik (Otkupitelj).
Ispod mozete vidjeti prve dvije table (namjerno u nizoj rezoluciji, da me netko ne optuzi za ... ). U prvom oblacicu pise "Provinca Cilicija, 64 A.D.).
Kada se zavrsi - Fibra?
Da dodam, svake toliko u Mladini su objavljene i nove table Ekstremnih sportova. Znaci radi se, bit ce 3. knjiga.
Francuzi (Mosquito) će objaviti Čarodeja od kako kažu poznatog srpskog autora Tomaža Lavriča: