Sigurna zona Goražde prvi je put objavljena 2000. godine i afirmirala je Saccoa (hvaljenog autora stripa Palestine) kao jednog od najboljih novinara svoga doba i privrijedila mu Guggenheimovu stipendiju za 2001. godinu, kao i nagradu Eisner za najbolji crtani roman. Joe Sacco je proveo četiri mjeseca u Bosni 1995. i 1996. godine, upijajući ljudsku stranu života u ratnim uvjetima i istražujući priče koje se rijetko pronalaze u uobičajenim ratnim vijestima. Ova se knjiga usredotočuje na muslimansku enklavu grada Goražda, koju su tijekom rata okupirali bosanski Srbi. Sacco je proveo četiri tjedna u Goraždu, ušavši prije nego što su Muslimani pod opsadom dobili pristup vanjskom svijetu, struji i tekućoj vodi.
Sigurna zona Goražde je Saccov magnum opus i važno svjedočanstvo o užasima rata koji je, nažalost, bio zahvatio i nas. Fibrino bogato opremljeno izdanje donosi brojne dodatke, uključujući, između ostalog, i obiman ilustrirani ogled autora o nastanku projekta te opsežan intervju sa Saccom o Sigurnoj zoni Goražde iz The Comics Journala.
Orka Specijal 33 • Sigurna zona Goražde • 300 stranica • C/B • 190 x 255 • Tvrdi uvez • Scenarij Joe Sacco • Crtež Joe Sacco • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Darko Vrban • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.7.2019. • Cijena 150 Kn
Auuu, koliko sam ovo cekao, to jest trazio od izdavastva Sahinpasic, onomad, i nikako do ovog stripa...a sad je napokon tu. Krasno. Bravo Marko, fala Fibra!
sa obzirom da cenim kako je ovde prilično pucačine i trkačine,možda strip i ne bude prejak izazov mojim sivim ćelijama,pa predviđam u svakom slučaju visoku ocenu
Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
sa obzirom da cenim kako je ovde prilično pucačine i trkačine,možda strip i ne bude prejak izazov mojim sivim ćelijama,pa predviđam u svakom slučaju visoku ocenu
Važi, čekamo na komentar nakon čitanja. Će vidimo onda da li si anto ili ante.
Odličan strip, isprva me je malo zasmetalo misleći da će se autor baviti poviješću od ww2 pa nadalje, ali uvukao me kroz svoje likove, a onda se počnu otvarati. Malo su me bunili naslovi pojedinih poglavlja dok nisam shvatio koncept. Također mi se sviđa što strip definitivno nije crno bijel, pogotovo oni aspekti držanja starosjedioce naspram izbjeglica i sl. Dobri su i popratni tekstovi, a svakako sam zainteresiran za druge radove ovog, meni dosad nepoznatog autora.
Samo da zapljunem da mi je konačno stigla kući nova tura iz AF, uključujući i ovo :) Sve pohvale za izdanje, bolji papir, u odnosu na bosansko mnogo više dodataka, predgovor Hitchensa...Milina.
Ne čudi me da nema komentara na ovaj strip. Čitao sam ga na prekide, borio sam se emocijama koliko sam mogao, Džo Sako planski prolongira kada će da uvede užas, i kada se čitalac taman navikne na "manji" užas, krene Pravi Užas, The Užas, zaboravite sleš horore, zaboravite zajebane uvrnute japanske priče, u Bosni je viđen užas nad užasima, i ovaj strip govori o tome bez uvijanja. Sigurno se može polemisati o korektnosti i da li su svi uglovi priče sagledani, Džo je u ovaj strip probao da ubaci i kratak istorijat sukoba u Bosni, i to je verovatno najslabiji deo jer je morao da pojednostavi stvari, ali taj deo je ujedno i najmanje bitan, jer kako se došlo do svega toga je mnogo manje bitno od onog šta se zaista događalo kada je već došlo do toga, a to je užas koji ne može da ima bilo kakvo opravdanje, to je užas koji ima (ne)ljudsko lice i imena, ovog puta mnoga imena. Ako se neko premišlja da li treba da čita ili ne, napomena da ovde ima više odsečenih glava nego u Konanu, delovi stripa više liče na izjave u Haškom tribunalu nego li na strip, nije za laku noć i lepe snove. I napomena naravno da su sve te odsečene glave stvarne. Ne znam da li mi je teže bilo čitati ispovesti onih izbeglica iz Višegrada ili događaje iz bolnice. Dodatni materijali su odlični, u njima sam uspeo priču sagledati iz drugog ugla, stvarno bi bilo šteta da su izostavljeni. Vredi reći i da Džo stvarno odlično sve to crta, u dodatnim materijalama postoje slike na osnovu kojih je crtao, negde mi stvarnije izgleda Goražde na njegovim tablama nego li u tim fotografijama.