forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 118

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 24/03/2021 : 20:11:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
bolje nagon nego razum

Nekom bizarnošću naletjeh na eksternom disku na windows dokument sa spremljenom (zaboravljenom) šifrom za ovaj forum di nisam bio brat bratu 5-6 godina. Možda i bolje jer se time projekt svarivanja južnoameričke odiseje može bolje odraditi. Sad je to finije i staloženije kao kod dobrog whiskeya. Al vrime je da kušamo što je sazrilo u bačvi od hrasta.

Nastavih di sam stao, a to je na Andama, i zlosretnom Burratiniju. A kad čujem Burratini hvatam se za pištolj.

Pa ipak naletjeh na moćnu rečenicu-bolje nagon nego razum!

Sam je Zagor izgovara.

Da li je bolje? Posebno što u navedenoj epizodi imamo postavljenu borbu između muškog i ženskog principa. Doduše tu bi se radilo o opreci emocije-razum a ne nagon-razum.

Nekad je uistinu dobra priča stvar nagona.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1611 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 25/03/2021 : 00:45:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Ostao sam dužan neke replike u ovom topiku od pred Novu godinu, nisam nekoliko dana tad ulazio ili sam ulazio samo nakratko,
usledili su zimski praznici i posle nikako da se vratim na temu, ispalo je kao da sam pobegao iz diskusije...
Sad je pak stinky odsutan, ali ipak ću prokomentarisati sa zakašnjenjem, možda se i stinky vrati da nastavimo tamo gde smo stali.
Pogotovo što sam zimus obnovio i Rečne pirate, kako bih mogao da seciram i tu epizodu, ali tamo-vamo, ne stigoh da odgovorim na vreme...

quote:
Originally posted by pcoro

Vezano za Miltona Glavaha:

I scenarij je koherentniji, nema velikih nelogičnosti.
Ali možda baš to fali. Najbolje Nolittine priče se skoro raspadaju od bizarnosti, budu kombinacija najopćijih klišeja i genijalnih rješenja, a ovo je jedna uredna, pa onda i prosječna priča.



quote:
Originally posted by stinky

Previše je sve uredno, tj. dosadno. Kad kažeš "nema velikih nelogičnosti", ja bih to preformulirao: nema velikih suprotnosti, pa samim time - nema pravog života.



A-ha, okej, ako je vama to što nema nelogičnosti i sve je savršeno uklopljeno sinonim za dosadnu priču, ima donekle neke logike.
Otprilike kao lepotica na izboru za mis, ako je previše savršena, onda je i dosadna i nezanimljiva u toj svojoj savršenosti.
Samo što se, ispod te fasade, kod lepotica na izboru za mis kriju isto tako dosadni i predvidivi odgovori:
"Najviše me brine mir u svetu, ozonska rupa i da ne bude gladnih, a ako osvojim novac, sve ću dati u dobrotvorne svrhe".
U ovoj priči, pak, odgovor (suština) nije baš tako predvidiv i jednostavan, čim vi ne uspevate da prodrete dublje nego se samo hvatate za one detalje vidljive na površini.

quote:
Originally posted by stinky

Kakav savršen ritam, pa baš se usiljeno uvode "punktovi": Mister Nou je dosadno u boom townu, ide se provozati, nailazi na zanesenjaka u džungli, sljedeći trenutak se vozi sa onim policajcem koji radi inkognito, iz paštete iskoči Indios, pa oni idu u njegovo selo, tamo Freitas maltretira seljane itd. itd... na kraju se zanesenjak zaleti vlakom u bandite, ovi ga upucaju i onda finale: Mister No daje iskaz pred Povjerenstvom za suočavanje s istragom. Karipune moraju seliti, boom town nestaje, grobove će prekriti snjegovi, ružmarin i šaš = idejna strana ove konfuzne priče - tragično na višem planu (to ti je "suptilno", ako nešto treba biti suptilno, a ovo o čemu ti pišeš je upravo površina).


Daj, stinky, budi ozbiljan, ovo kako si ti analizirao ovu priču je na nivou deteta iz trećeg razreda osnovne škole.
Mislim, svako može za priču koja mu se ne svidi da kaže kako se događaji nižu usiljeno i da ih ovako izbanalizuje,
pitanje je samo koliko je to stvarno potkrepljeno argumentima a koliko je to neki lični doživljaj čitaoca-kritičara.
Očigledno je kod tebe ovo drugo, vidi se da te više inspirišu epizode za koje si nostalgično vezan,
pa u takvim slučajevima praviš "od babe devojku" i razne Nolitine scenarističke propuste i nelogičnosti
koji to evidentno jesu i za koje se s pravom može reći da su konfuzni, podvodiš pod "neobične stripovske sheme".
Upravo su kod Rečnih pirata prisutni ti usiljeni "punktovi", kako si se izrazio.

quote:
Originally posted by kasper

tvoje nerazumevanje pirata je uzrokovalo da si primasio lik mister noa, stoga je prosto logicno da ti je pruga odlicna. citas mister noa naopako, to sto si svidja drama u zalivu pre dodje kao neki izuzetak, a ne pravilo


Ma šta kažeš?
Pre će biti da si ti odrastao na tim početnim epizodama, pa su ti one esencija Mister Noa.
Prosto je nelogično da se nekom kome se dopada Atlantik ne sviđa Pruga, ali ti i stinky ste fanovi i Zagora (Nolitinog)
pa nije čudo da veličate pirate, koji imaju više "zagorovskih" detalja u svom scenariju.
Daću svoju ocenu na recenziji te epizode i detaljno izanalizirati na Mister Noovoj temi u Boneli podforumu, možda baš ne stignem noćas...

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1611 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 25/03/2021 : 01:12:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

jozzineli, što je, po tebi, tema ove priče? koja je poruka i poanta? iz tvog izlaganja, ovo nije jasno.


Eh, pa nije fora da odmah dam svoje objašnjenje, trebalo bi i ti i ostali da se malo potrudite i uhvatite neki dublji smisao...
Ovo što si do sada izneo je bilo previše neinspirativno, samo si se hvatao za pojedine očigledne detalje, tipa Freitas kao negativac itd.
Možda nije trebalo da pominjem i ona dva korumpirana policajca, posle si se uhvatio za korupciju, kao da je glavni naglasak na njoj,
iako sam već napomenuo da je to samo jedan detalj u mozaiku...

Znaš kako se obrađuje lektira u školi, ili tekstovi u čitanci, nemaš napisano objašnjenje, niti ti ga nastavnica odmah daje,
nego imaš pitanja ispod teksta koja ti služe kao polazna tačka pri zajedničkom analiziranju.
Evo, daću ti neke smernice:

- Zašto je Mister No poneo još iz Njujorka u Manaus upravo ploču "I can't get started"?

- Kakvu paralelu možemo povući između Mister Noovog tugovanja za polomljenim pločama i života mister Rilija?

- Šta predstavljaju pruga i džungla u priči?

Razmisli o ovim pitanjima pa se javi da eventualno nastavimo diskusiju...


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11747 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 25/03/2021 : 01:22:58  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by stinky

jozzineli, što je, po tebi, tema ove priče? koja je poruka i poanta? iz tvog izlaganja, ovo nije jasno.


Eh, pa nije fora da odmah dam svoje objašnjenje, trebalo bi i ti i ostali da se malo potrudite i uhvatite neki dublji smisao...
Ovo što si do sada izneo je bilo previše neinspirativno, samo si se hvatao za pojedine očigledne detalje, tipa Freitas kao negativac itd.
Možda nije trebalo da pominjem i ona dva korumpirana policajca, posle si se uhvatio za korupciju, kao da je glavni naglasak na njoj,
iako sam već napomenuo da je to samo jedan detalj u mozaiku...

Znaš kako se obrađuje lektira u školi, ili tekstovi u čitanci, nemaš napisano objašnjenje, niti ti ga nastavnica odmah daje,
nego imaš pitanja ispod teksta koja ti služe kao polazna tačka pri zajedničkom analiziranju.
Evo, daću ti neke smernice:

- Zašto je Mister No poneo još iz Njujorka u Manaus upravo ploču "I can't get started"?

- Kakvu paralelu možemo povući između Mister Noovog tugovanja za polomljenim pločama i života mister Rilija?

- Šta predstavljaju pruga i džungla u priči?

Razmisli o ovim pitanjima pa se javi da eventualno nastavimo diskusiju...





O kojoj Mister Noovoj prici je ovde rec?
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1611 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 25/03/2021 : 01:25:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

O kojoj Mister Noovoj prici je ovde rec?


https://www.stripovi.com/recenzije/mister-no-mn-lib-53-pruga-prokletih/2298/

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11747 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 25/03/2021 : 20:55:21  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by going going

O kojoj Mister Noovoj prici je ovde rec?


https://www.stripovi.com/recenzije/mister-no-mn-lib-53-pruga-prokletih/2298/



Hvala Jozzinelli! Nacekacu se kad cu da procitam tu pricu, sudeci po (odsustvu) ritmu/a knjiga Veselog cetvrtka.

Ispunjene su mi 2 od 3 najvecih izdavackih zelja sto se tice Bonelli produkcije. Ken Parker u pristupacnom izdanju (prvo je krenuo Dakrvud, medjutim ocigledno je realnija opcija Fibra/Strip agent saradnja), Magicni Vetar u pristupacnom izdanju (hvala Golkondi) i Mister NO od #1 do #200 i odlicno je krenuo VC sa svojim prelepim debeljucama, sa odlicnim tekstualnim dodacima, odlicnim prevodom i jako pristupacnom cenom, ali nista. Nadam se da ce se te knjige nastaviti jednog dana i uspostaviti barem dvogodisnji ritam. Da su izlazile onako kako su u pocetku izlazile do sad bih vec procitao ovu pricu o kojoj pricate i vise od toga.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 25/03/2021 : 21:40:52  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Eh, Jozzinelli, prošlo je previše vremena da se sad ponovno uključim u diskusiju.. opet sam pozaboravljao većinu osim onog glavnog, da mi priča nije nešto. Ali ionako je naziv topica Antologijske stvari, znači tu je moj osrednji dojam niži od tvog oduševljenog. Zato bi ti trebao izvući antologijsko iz priče i predstaviti to ovdje pa nek forum donese sud.

Kao što je Poncho započeo sa ovim nagon/razumom

Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 28/03/2021 : 06:49:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by going going

O kojoj Mister Noovoj prici je ovde rec?


https://www.stripovi.com/recenzije/mister-no-mn-lib-53-pruga-prokletih/2298/



Ne mogu sad spavati iza UFC meča pa baš malo gledam...

Pruga mi je ostala kao jedna od onih priča di je ugođaj bitniji od same priče. Vidim da je netko bacio usporedbu s noirom-podsjeća na to. Kao kod noira sama priča nije neki spektakl al zato je atmosfera to sto je forte. Ima par dojmljivih scena, uvod s sretnim i nasmješenim prostitutkama. Na kraju jedan od onih gorkih zavrsetaka di ipak Mister No ne potone nego opet poleti u zrak i okrene se novom danu. Sama priča je filler kategorija, al kad Nollita ima šarm i nanaoko maloj priči izgradi ono nešto.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/05/2021 : 19:02:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote

BILOTTA IZMEĐU TUKANA I PIJETLA
osvrti na DDogove specijalce glupava imena - Planet mrtvih

Pročitao sam 6 epizoda serije Planet mrtvih:
SUMRAK ŽIVIH MRTVACA (gigant)
KUĆA SJEĆANJA
SVRŠETAK JE MOJ POČETAK
DRŽAVNI NEPRIJATELJ BROJ 1
U IME SINA
POZDRAV IZ UNDEADA

Ocjena je prolazna. Niti je tako dobro kako bi neki htjeli, niti je bezvezni krš.

Uvod u Bilottu dat ćemo krenuvši od posljednje priče - Pozdrav iz Undeada. Ona sasvim dobro opisuje ovu našu dilemu: je li Bilotta tukan ili se radi o dosad neviđenom stripovskom potentnom pijetlu!?

Određeni elementi za Bilottino pijetlovstvo postoje u ovim pričama; na žalost, oni se ujedno ukidaju u prežvakavanju standardnih dilanovskih tinejdžerskih motiva. Krenimo redom.

"Kritone, Asklepiju dugujemo pijetla. Prinesite mu to, nemojte zaboraviti."



Nadam se da vidite gospona pijetla. Mnogi čitatelj, poput tukana, sada blene u pijetla.
Ali ne brinite: sve je u redu s vama; Bilotta je moguće tisuću stopa iznad vašeg poimanja, a onaj tko ovo tumači i povezuje - 10 tisuća stopa.

Da bismo zaozbiljno ušli u pijetla, valja nam se vratiti na str. 2 (izdanje Ludens). Odnosno, na sam početak stripa.
General Rooster Lamps with RGB Led Light, čini se nešto beznačajno, tek tako da priča započne. Ja nemam sada pri ruci skenove da postavim publici str. 10, pa str. 22, sve same lijepe pijetlove koji svijetle u mraku.
General Rooster itd. zaokružuje se na kraju stripa, str. 157, 158, 159, 160.

Značenje početka, General Roostera, pijetla i završetka, smrti objašnjava se uvađanjem u igru Platonova Fedona. Samo, za takvu referencu je potrebno biti 10 tisuća stopa iznad prosječnog dogovca ivanla, ili tisuću iznad sumornog curunira koji se oduševio pričom koju nije u potpunosti shvatio.
Bilotta pak, ubacivši ovako nečuveno Sokratovu klasičnu poduku, otkriva se kao netko tko je, doduše, filozofski potkovan, jedino što i ova priča i cijela saga vraćaju ga na početne postavke i on se (zasad) jednostavno vrti u mjestu.

Bilottina filozofska potkoženost, iskočila mi je u priči Svršetak je moj početak, naročito u prvom dijelu. Taj prvi dio ujedno je vrhunac sage, i od te točke nema napretka, nego više-manje jalovo recikliranje tinejdžerskih dilanovskih pseudofilozofija o ispraznosti života, teretu, tjeskobi... Na žalost, na ovaj način su i oni koji su uopće nešto shvatili (recimo, curunir, pcoro...), shvatili priču Pozdrav iz Undeada. Ostali nisu shvatili ni tako, odnosno, samo su gledali slikice.

Na žalost, izgleda da je i sam Bilotta tako shvatio, curunovsko-pcorovsko-tinejdžerski, bez obzira što stoji iznad njih i što je u pomoć pozvao klasično tumačenje Sokratove smrti. "Kritone, Asklepiju dugujemo pijetla", odnosno u Bilottinoj interpretaciji Margaret umire i napokon se oslobađa života.

Da, kažem "na žalost", jer čitava je Bilottina izvedba u sagi vraćanje na banalne dilanovske lamentacije o smrti, o besmislu itd. itd. On, doduše, poznaje Platona, i očito podosta toga, samo što je to kod njega (do ovoga trena iliti u izvedbi ovih 6 priča) tek učeno neznanje.
Ako me razuvjeri sljedećim nastavcima, ja ću se vratiti ovdje i odati mu priznanje: priznati mu da je pravi pijetao.

Čitava ta priča u Planetu mrtvih, povratnici, oaze, flagelanti i utučeni, umorni ljudi, samo je beskonačna varijacija na sklavijevsko laprdanje o besmrtnosti, vječnom životu, prolaznosti... Ni ovdje, u Undeadu, usprkos finišu i čisto deklarativnoj završnici "moramo prihvatiti, moramo se pomiriti", nije provedeno pravo, istinsko pomirenje. Bilotta nije pokazao da zaista shvaća kako se dolazi do beskonačnosti, jer, bez obzira na završnu deklaraciju, čitava ta priča ruši postavku: stanovnici Undeada ne žive, oni trunu u svom Pleasantvillu, grčevito se držeći tjelesnog života, pa i kad se raspadaju. Njima sviće pijetao, ali ne kao dohvaćanje beskonačnosti (ovo je druga tema, spekulativni dio o duhu, preteško za scom populaciju, pa ćemo ih poštedjeti), već u standardnom dilanovskom maniru morbidnosti: smrt je oslobođenje. Bilotta ne piše ovu priču u duhu vjere, ufanja i ljubavi, nego s naopakim naglaskom - na izbaviteljskoj smrti. Smrt Tješiteljica i bla bla bla, Sclavijeve djetinjaste poetske crtice.

Pcoru je ta izokrenuta poanta zavarala, curunir je stari morbidko pa mu titra po jajcima, a Bilotta... Bilotti još uvijek dajem šansu da me razuvjeri, da ne bude tukan, iako, kažem, mora se jasno reći da je car gol. Bilotti nije sumorko samo Dylan, nego je sada ubacio i Blocha, koji ima "opsesiju, koju nećemo moći opravdati, ali", kaže "razumjeti". Ne, nećemo to razumjeti, Bloch, jer je to traganje za napitkom, za par kemikalija, djetinjasto.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 06/05/2021 : 09:49:59  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
I meni su upali u oči ti petehi na početku, ali kasnije su pali u zapećak i nije mi bilo jasno što je autor htio reći s njima. Kao što mi ni sad nije jasno, osim da je valjda riječ o nečem za više razine poimanja.

Lik Blocha je za svaku osudu, mislim da je tu Bilotta htio jeftine poene i jeftinu dramu i da ispadne da se ipak nešto važno dešava u serijalu koji zapravo stoji na mjestu.

Ali sam baš zadovoljan ovim teen/emo dijelom Undeada! To je ono što želim, a nikad ne dobijem, ili ako dobijem to bude sterilno, uškopljeno. Zapravo je najbolji dio Undeada taj teen/emo/goth dio sa onom mladom zombicom i njenom familijom - ti zombiji što trunu, a grčevito se drže za život, to smo mi, ta vječna Dilanova publika koja eto, nikako da se ostavi tog propalog serijala, nego čita taj monotoni strip i živi svoje monotone živote. Ali nije život samo monotonija nego i zajednica, ljubav, bla bla bla, Bilotta je zombijima dao ljudskost i dostojanstvo, a to nikad nisu imali u serijalu, uvijek su bili samo meso ili primjer promašenosti.

S druge strane, svi glavni likovi - Dilan, Bloch, onaj inspektor, su u banani i ne znaju šta bi sa svojim velevažnim sudbinama, sa tim moćnim silnicama koje ih razdiru. Znači, ovdje se na neki način uzdiže masa, a unizuju junaci i ja kao ovca iz mase na to mogu samo trijumfalno reć: Tako jeeeee!.



banalne dilanovske lamentacije o smrti, o besmislu
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/05/2021 : 11:07:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ma, pcoro, to s pijetlom je doista nečuvena referenca, i kad bih samo po tome gledao Bilottu, onda bi on bio mada faka. Ali, avaj, on samoga sebe ruši kroz izvedbe, jer se nikud nije genuo.

Evo ti za famoznog pijetla, makar sam gore stavio za one nadobudne, da istražuju. Ti nisi taj, eto kažeš da voliš biti teen, pa ću ti servirati kao pravom tinu:

Ima klasično tumačenje Sokratove posljednje rečenice "Kritone, Asklepiju dugujemo pijetla." Pogani su Asklepiju žrtvovali pijetla, u znak zahvalnosti za ozdravljenje od neke bolesti. Sokrat pak želi reći da sada, kada umire, napokon ozdravlja, i to ozdravlja za pravo, onako istinski. (neću sad ulaziti u to klasično poimanje prljave tjelesnosti, pripreme za smrt i istinski život)

Bilotta je, za jedan strip, nečuveno diskretno iskoristio ovu referencu, da bi poantirao: pojavljuju se General Rooster pijetli kada emo teen stanovnici Undeada počinju shvaćati da trunu. U deklaratornom finišu, Margaret govori Dylanu slično kao Sokrat Kritonu: ona sada napokon 'ozdravlja'. Naime, ozdravlja od života, koji je, jelte, kroz čitavu ovu sagu o sumraku živih mrtvaca pokazan kao isprazan, dosadan, bolest na smrt.

Standardno dilanovsko cmoljenje o ispraznom i besmislenom životu.
Kažem, tako je to zasad, tako je to Bilotta proveo u izvedbi priča, bez obzira na puko recitiranje na kraju ove priče. Ako pak on ima viziju, ako drži konce u rukama (što ja, nakon viđenog, ne vjerujem), onda ću doći ovdje i priznati da je pravi pijevac.

Edited by - stinky on 06/05/2021 11:09:17
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 06/05/2021 : 12:10:46  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Moćno!! Kakva jaka simbolika! Kako gordo zvuči ta rečenica

Moram priznati da sad to baca novo svjetlo na cijelu priču, žao mi je da trenutno nije uz mene da je mogu još malo osvježiti.

Do sad je meni ključna rečenica Dilanovštine bila ona iz Priče o Nikome: kakav užas! Ali volio bi da potraje (o životu, kao, nije baš nešto ali je bolje od ništa. Ili, možda, bolje užas koji znaš nego novo koje ne poznaješ, možda je mišljeno i tako).

Ovime se onda ipak mijenja paradigma - nema razloga da potraje, ono poslije je bolje. E sad, ostaje vidjeti je li to poslije ništavilo ili nešto drugo. Na temelju onih svjetlosnih oblika reklo bi se, ipak nešto drugo).
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/05/2021 : 12:32:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ovime se onda ipak mijenja paradigma



Da bar.

To ti i govorim: na žalost, do sada se ništa nije promijenilo. Naprotiv, još gore i veće cmoljenje, još grđe lamentiranje.

Naglasak nije stavljen na "ono bolje što dolazi poslije", nego na 'ozdravljenje': smrt je izbavljenje od života. Ovo pak nije mišljeno onako kako to treba biti, kršćanski, nego baš to morbidno cendranje: život je grozan, loš, isprazan, i smrt nas izbavlja, oslobađa te tegobe.

Da je tome tako, možeš se uvjeriti čitajući svih 6 tih priča, tog nagvaždanja o besmislu života. To ti je taj razmjer, pcoro, koji moraš uzeti u obzir: 6 punih priča, sa lamentiranjem naspram stranice-dvije puke deklaracije da se trebamo pomiriti. Kako se provodi to pomirenje, to Bilotta nije pokazao; nije se ni dotaknuo. A nije da nije imao vremena, prostora... ta napisao je 6 odužih priča. I uvijek sejm old šit. On ne zna drugačije, on ne drži konce: ne vjerujem da će preokrenuti paradigmu.

To je taj problem. Koji ti ne vidiš. Jer, ne razmišljaš o svemu što si vidio, ne držiš cijelu tu sagu pred očima.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 06/05/2021 : 12:46:34  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Istina, teško mi je cijelu priču gledati kao cjelinu. Prilično je gusta i načičkana događajima i ostavlja dojam da bespotrebno meandrira u nedogled. I onda pogubim fokus u čitanju, svaka priča nosi svoju radnju, a cjelinu je teško sagledati. Za sad se ipak nadam da neće ići u tom "besmisao života" smjeru jer se primjećuje pomak u liku Dilana koji jača i ozdravlja.

U svakom slučaju, pozdravio bi i "besmisao života" smjer ako se neće raditi o plaču i jadikovkama nego da se baš krene u najmračniju krajnost, nihilizam i uništenje!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/05/2021 : 13:01:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

U svakom slučaju, pozdravio bi i "besmisao života" smjer ako se neće raditi o plaču i jadikovkama nego da se baš krene u najmračniju krajnost, nihilizam i uništenje!



Ne kužim zašto bi ovo pozdravio?
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 06/05/2021 : 13:31:33  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ne znam, možda bi cijenio to poštenje, da kad se već pišu te žalopojke, da se to odvede do samog kraja, do krajnjeg crnila. To je strip, tu sad možeš ići do kraja i testirati kako je to kad nema nade, nema utjehe. Teško je reći, morao bi vidjeti kako to izgleda, takav strip ultimativnog beznađa.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/05/2021 : 14:28:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pa vidiš. To ti je taj famozni Planet mrtvih. Ta noseća dimenzija je, doduše, za mene glupost, ali ispada da ti tražiš te jeremijade. Tu ti umiru glavni likovi serijala, glavni junak je šonjo, cuga, ne može se nositi sa 'stvarnim životom', napuši se da zaboravi, postaje lotofag u tzv. Oazi, glavni negativac serijala je podjetinjali starčić i onda se to razvlači kao prava teen sapunjara... Bloch postaje flagelant, novi Xabaras, svijet je grozno mjesto, najgroznije, sve se raspalo, sve dobro je uništeno, vraćaju se mrtvaci, povratnici, ljudi bježe u oaze, postaju biljke, sve trune... plus začinjeno klasičnom dilanovskom estetikom ružnog: klanje, pucanje glava, crijeva, iznutrice, gadno, prljavo...

Znači, baš to što hoćeš ti servira Bilotta.
Pomaka nema, makar ti misliš da primjećuješ neki pomak u Dylanovom liku. Ali to je puko retoričko, na razini te strip-priče; a onaj bitniji pomak, na razini značenja, toga nema.

Na razini priče, tu imaš to glavinjanje sa Dylanom, samo što ja ne bih rekao da te to uistinu zadovoljava. To nisu nikakva rješenja, pogotovo ne "hrabra" i ostale tričarije koje je nadrobio Barker. Takve 'pomake' može raditi bilo tko, pa i Burattini. To je prema potrebi, stalno se može posezati za time i vrtiti unedogled. Recimo, uzmeš Dylana kojemu je svega dosta, pa on malo cuga, pa onda otiđe u Oazu, pa se onda vrati i počinje pomalo prisjećati, pa ode do psihijatra, pa opet cmolji i bavi se slučajevima, pa se onda malo zaljubljuje u emo tinejdžerke po dobrom starom djetinjastom običaju i tako non-stop u krug...

Međutim, ako svrneš pogled na ono bitnije, na značenja, na smisao priče koju pripovijeda Bilotta, onda ćeš vidjeti ovo što ti kažem: sve stoji na mjestu, Dylan također. Tako je on i u ovoj posljednjoj priči označen kao "beznadan", priča svoje poslovične tužbalice "Povratnici koji na prvi pogled izgledaju napredniji, propadaju kao i ostali... iako mnogo sporije... a pretvaraju se da nije ništa i idu dalje... kao svi (str. 116)".

Znači, nema tu nikakvog pomaka, sve isto lamentiranje, dozlaboga dosadno.

Edited by - stinky on 06/05/2021 14:30:07
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/05/2021 : 14:53:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Evo, uzmimo prvu epizodu, Sumrak živih mrtvaca.
Vidim da si tamo skoro pokleknuo pred nebuloznom Gil-Galadovom tvrdnjom da je ta priča neki epohalni vrh Dylana Doga. A imao si bolje, ispravne uvide u to polusmeće.

Sumraku dajem 4/10.
Četiri zato jer je ta priča jasno provedena. Ali je to banalna jasnost. Trivijalni politički rakurs tobožnjeg problema "povratnika". Da jedan Gil-Galad pada na te trivije, to je ono senzacionalno, a ne ta pričica, koju na toj razini 'političke filozofije' možeš gledati na RTL-u ili bilo kojoj televiziji glupastih vijesti, analiza itd.

Pogleč ti to, što imamo u Sumraku: svijet se kolko-tolko oporavio od rata, novonormalno je postalo to da se živi usporedo sa "povratnicima"... zombijima koji bauljaju i imaju samo jedan nagon: jesti žive. To je ta osnovna postavka, i sad u toj distopiji javljaju se visokoparne političke strategije: naravno, dobri su ovi tolerantni, inkluzivni, Senf i Rada Borić; oni se zalažu za alternativne lajfstajlove i prava manjina. Njihova inkluzivnost i dobrota nema granica, to su dobri doktori bez granica: oni čak "povratnike" smatraju živim bićima koja imaju, jelte, ljudska prava i posebne potrebe. Loši su, dakako, Škoro i Orban, jer oni bi žilet-žicu i brnjice na kretenoidine zombije.

I sad se tu, hrabro kako bi rekla ona kiflica Barker, poteže scenarij u kojemu oni loši igraju prljave igre, zavedu mase i dolaze na vlast: fašizacija društva, desnica rising i ostale mantre iz te kuhinje. To je doslovno ta Bilottina priča. Glupo i imbecilno, ali jasno provedeno, pa bar nema poprdavanja kao u npr. U ime sina.

A vidi sad u svemu tome lik Dylana. Meni je i ovo jako loše, gotovo mizerna razina - pseudoproblemi tinejdžerskog uma. Idem pit vodu, pa ću ispričati u sljedećem postu.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5803 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 06/05/2021 : 14:58:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Meni se isto ne sviđa kako je Bilotta okarakterizirao Dylana u Planeti mrtvih. Ma koliko je Sclavi bio na momente nihilistički nastrojen, Dylan kao lik nikad nije bio (potpuno) takav. Konstantno traženje ljubavi, držanje do prijateljstava, nisu to odlike nekoga tko se predao. Bilottin Dylan se predao, i to mi nikako ne odgovara. Mislim, ima razlog za to kad vidiš da sebe smatra odgovornim za kataklizmu, ali osobno mi je to odbojno.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 06/05/2021 : 15:11:31  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Pa vidiš. To ti je taj famozni Planet mrtvih. Ta noseća dimenzija je, doduše, za mene glupost, ali ispada da ti tražiš te jeremijade. Tu ti umiru glavni likovi serijala, glavni junak je šonjo, cuga, ne može se nositi sa 'stvarnim životom', napuši se da zaboravi, postaje lotofag u tzv. Oazi, glavni negativac serijala je podjetinjali starčić i onda se to razvlači kao prava teen sapunjara... Bloch postaje flagelant, novi Xabaras, svijet je grozno mjesto, najgroznije, sve se raspalo, sve dobro je uništeno, vraćaju se mrtvaci, povratnici, ljudi bježe u oaze, postaju biljke, sve trune... plus začinjeno klasičnom dilanovskom estetikom ružnog: klanje, pucanje glava, crijeva, iznutrice, gadno, prljavo...





Ma ne, pa na kraju nitko čak nije ni umro, svi su živi - i Dilan i Blok i Gručo i Ksabaras. ja bi htio razrješenje, recimo do 10tog broja, kakvo bilo da bilo - prava apokalipsa (ne ovakva, polovična), iskupljenje ili tiho gašenje. Ali da se ne razvlači.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/05/2021 : 15:25:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva
Mislim, ima razlog za to kad vidiš da sebe smatra odgovornim za kataklizmu



Ma to je razlog-šmazlog.

Baš o tome ću još ispričati, o tom pseudoproblemu Dylana Doga.

Dakle, ovo je taj famozni 'razvoj' glavnog junaka: Dylan nije imao hrabrosti pucati u najboljeg prijatelja i sada je došlo do eksplozije virusa - svijet je maltene propao, pomrli su milijuni, a ostatak se mora nositi sa povratnicima.
Dylan, kao pravi Beva rezonira a la stožer: cijepi se, misli na druge.

Prvo, taj grozni i teški problem koji pritišće Dylana je obična gluparija. To je djetinjasto razmišljanje, razmišljanje klinca koji ne razumije što je to stvarni život: što je to zbiljsko i što je to muževno. Beva, po mojim uvidima u njegov dosadašnji opus, sličan je Dylanu u toj točki, bez obzira što mu ne sjeda sve što mu je Bilotta poservirao.

Znači, Dylanovo klinačko beva-rezoniranje je ovo: nisam pucao kada sam mogao, ergo ja sam kriv za sve što se kasnije dogodilo. Ja sam kriv za širenje zaraze i stanje svijeta u kojemu se nalazimo.
Ovo bolećivo, rusko, slavensko fantaziranje o plećima jednog čovjeka, to je nešto vrlo bedasto.
Naprotiv, zreli, muževan čovjek zna da nije na njemu sudbina svijeta i da nema takve ravne crte od jednog (nisam pucao kad sam mogao) do drugog (svijet je propao zbog mene). Od jednog do drugog ima bezbroj međustupnjeva, najzapleteniji odnosi koji premašuju pojedinca i svaki mogući i pomišljeni njegov čin do te mjere da ga čine ništicom. Dylanova 'krivnja' je imaginarna, plod bolesne slavenske fantazije, koja, jer fali realizacija u zbiljskome, bježi u 'onostrano', u megalomanske projekte.

Dylan cuga ko sivonja, jer čisto mentalno negira stvarnost; on jest šonjo, ali ne šonjo zbog toga što nije pucao, nego šonjo koji je to oduvijek bio: koji je tražio iste takve tinejdžerke u blue jeansu, tobožnje prave ljubavi i tražio Johnnyje Freakove samo da ne bi zaista morao biti muško.

Taj noseći motiv glavnog lika, ta Bilottina nazovikarakterizacija, to je ono ljigavo i odvratno, ono najgore, DD na najnižoj točki. A eto, Bilotta od toga pravi ono najviše, čitavu zgradu gradi na tome. Na toj Dylanovoj duševnoj boli, na romantici u najgrđem vidu: ja, ova pojedinačna savjest i duša, nisam imao hrabrosti spasiti svijet! Ma mrš.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5803 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 06/05/2021 : 15:58:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Dylan cuga ko sivonja, jer čisto mentalno negira stvarnost; on jest šonjo, ali ne šonjo zbog toga što nije pucao, nego šonjo koji je to oduvijek bio: koji je tražio iste takve tinejdžerke u blue jeansu, tobožnje prave ljubavi i tražio Johnnyje Freakove samo da ne bi zaista morao biti muško.


Dobro, tu nam se definicija muškosti razlikuje :D ali ovaj Bilottin Dylan mi stvarno nimalo ne odgovara, do te mjere da mi se Planet mrtvih skoro pa uopće ne sviđa.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 06/05/2021 : 16:32:58  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ne nalazim ničeg spornog u Dilanovoj situaciji u PM. Dilan se osjeća krivim, nebitno jel stvarno skroz kriv ili je malo kriv ili je nimalo kriv. To je normalna ljudska situacija i čest pokretač radnje u stripu - Nathan, Zagor, Batman, Mad Max, svi oni dožive traumu i rješavaju je.

Tako i Dilan. Ali Bilota njega ne prati na putu samouništenja nego na putu oporavka. U prvoj epizodi, Sumraku, Dilan je na dnu i želi umrijeti, a sad već rješava slučajeve. Možda čak i oženi Jenkinsovu i postane tata Jenkinsonovom unuku koji može biti genij koji će smisliti protuotrov i spasiti svijet (ima naznaka da je mali genij). Znači, riječ je o priči o povratku otpisanog, staroj kao sam svijet.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 06/05/2021 : 20:42:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Koliko je već bilo pokušaja oživljavanja serijala Dylana Doga? Rekao bih da bi da su ga davno trebali dostojno upokojiti. Kao što je Nolitta upokojio pilota prekrasnim esejem o stripu i životu za kraj.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 06/05/2021 : 21:10:27  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
U deklaratornom finišu, Margaret govori Dylanu slično kao Sokrat Kritonu: ona sada napokon 'ozdravlja'. Naime, ozdravlja od života, koji je, jelte, kroz čitavu ovu sagu o sumraku živih mrtvaca pokazan kao isprazan, dosadan, bolest na smrt.

Standardno dilanovsko cmoljenje o ispraznom i besmislenom životu.



Sad sam se sjetio, ti zombiji iz Undeada: oni doslovno ozdravljaju - možda je mišljeno i preneseno, život je bolest, ali zapravo su svi ti likovi žrtve virusa koji ih je pretvorio u raspadajuće zombije, tako da na kraju nije krivo promatrati onu transformaciju kao ozdravljenje.

Definitivno nije u pitanju klasična smrt, izbavljenje u ništavilu, nego je prikazana svjetlost koja pokušava izaći iz tijela, duša.
Go to Top of Page
Page: of 118 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.65 seconds. Snitz Forums 2000