Evo jedne liste najznačajnih stripova - all time. Lista, od 50 naslova, je iz jednog domaćeg piratskog izdanja od pre više godina. Navodno je od National Cartoonists Society, što je američka organizacija, ali nisam mogao da nađem na internetu potvrdu toga, što znači da je od vremena pre razvijenog interneta ili je nekakva "piratska" lista, samo kvazipotpisana sa NCS.
Kakva god da je, prava ili lažna, mislim da je odlično sastavljena i to je jedna od retkih lista, koja sadrži sve vrste značajnih stripova, od novinskih stripova, preko comic booksa do evropskih albuma. Nije najsvežija, ali pitanje je da li bi se bitno promenila da se update-uje danas, s obzirom da ima samo 50 "mesta", a da nije lista od 100 naslova, koja bi uključivala još važnih stripova ili spisak od 1001 naslov, kakav je od Paul Gravett-a.
Komentari i da li bi vaše liste bile bitno drugačije?
Interesantan mi je drugi deo liste, gde ima naslova koji kod nas trenutno izlaze ili su objavljeni poslednjih godina.
na stranu da li je autenticna ili ne (google nista ne izbacuje), ali lista je dobra polazna tacka. i meni je ko alextsu puno znacila kad je izasla u "godini prvoj" (koju sam, od svih stvari, poneo sam sobom u ameriku, da bih imao crno-belog mazzucchellija jer tada jos nije bilo artist's editona ). sad sam je skinuo sa police i vidim da sam svojevremeno stiklirao sta sam citao...
Sećam se spiska, to je objavljeno u Betmanu: Godini prvoj, mislim.
Nikad ga nisam shvatao previše ozbiljno, iako verujem da bi se za većinu tih naslova moglo argumentovano tvrditi da spadaju među "najznačajnije", kako god to definisali. Ali najznačajniji gde? Nije lista toliko amerocentrična, pošto se strip tamo najviše i razvio sve do uvođenja Comics Coda, ali od Japanaca nema skoro ništa, a i ono malo što ima izgleda kao da je slučajno odabrano (osim Akire).
Mislim, uzet je Superman, i to iz vrlo specifičnog perioda - sa samog početka - a nisam siguran da je taj naslov u ono vreme uopšte bio nadmoćan u odnosu na, recimo, Kapetana Marvela. Uticaj nekih stripova daleko prevazilazi medij. Na primer, Elvis Prisli je svoju frizuru modelovao po uzoru na Marvela Juniora.
Takođe, NAJuticajniji strip svih vremena je MAD, i to je lako dokazati. Pođimo od toga da grupa Monti Pajton ne bi postojala bez njega i da bi komedija i parodija 20. veka izgledale sasvim drugačije - u svim medijima, i nezavisno od geografije. A ovde na listi ni traga od Kurtzmana.
Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Mislim, uzet je Superman, i to iz vrlo specifičnog perioda - sa samog početka - a nisam siguran da je taj naslov u ono vreme uopšte bio nadmoćan u odnosu na, recimo, Kapetana Marvela. Uticaj nekih stripova daleko prevazilazi medij. Na primer, Elvis Prisli je svoju frizuru modelovao po uzoru na Marvela Juniora.
Palo mi je na pamet, ali odbacio sam ideju! Jer bismo tako uvek došli do najstarijeg, a ne zaista najznačajnijeg. I po Steranku, Superman je nastao iz Doka Sevidža, kao što je Batman nastao iz Senke. A ja sam navikao da verujem Steranku, dok god ne počne da priča o politici.
Pitanje za današnju sličnu listu bi bilo: da li moderni Superman duguje više tom prvom Supermanu, ili Kapetanu Marvelu? E, to bi bila tema za raspravu!
Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Uz izuzetak par naslova ovo je kao da je netko popisao moju kolekciju .
Aha, pravo poreklo ove liste počinje da dobija smisao!
Stigao sam do Poslednjeg čoveka na ovoj prvoj listi koju je Peyo postavio, i... nemam hrabrosti da idem dalje!
Vlaadisha, stvar je u tome da ako Siegel i Shuster mogu da uzimaju od Sevidža, mogu i drugi.
Evo šta bi moralo na vrh, ili tu negde blizu, u najgorem slučaju:
Ne zato što sam veliki ljubitelj svih oblika humora, već je dokumentovano da bez Kurtzmana nema ni Alana Moorea (kome je bio uzor), ni Chaykina (kome je bio uzor), ni Akire Toriyame (ne znam da li je bio uzor, ali uticaj MAD-a je svuda u prvom njegovom hitu, Dr. Slump-u). A čak i sam Toriyama zaslužuje mesto među najuticajnijim, pa vi vidite. Sklonite Kurtzmana i sve se ruši kao kula od karata. A i uticaj van stripa je ogroman, k'o što smo rekli. Naravno, imao je on i drugu stranu, osim humorističke - vrlo ozbiljne ratne stripove - ali na početnoj listi nije pomenuto ništa od toga.
Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Nagradno pitanje dana: od ovih 50 naslova koliko njih ste stigli da pročitate?
Zavisi kako računaš...
Ne sećam se da sam puno toga pročitao "u kompletu", ali sam od skoro svega pomenutog čitao nešto. Osim možda ovaj Akkanabe Ikkyu, koji i Vlaadisha pominje - to sam samo video kako izgleda. I stvarno ne znam odakle im to.
Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Uz izuzetak par naslova ovo je kao da je netko popisao moju kolekciju .
Aha, pravo poreklo ove liste počinje da dobija smisao!
Nisam siguran da sam razumio što ovim želiš reći ?
Originally posted by ridiculus Ne zato što sam veliki ljubitelj svih oblika humora, već je dokumentovano da bez Kurtzmana nema ni Alana Moorea (kome je bio uzor), ni Chaykina (kome je bio uzor), ni Akire Toriyame (ne znam da li je bio uzor, ali uticaj MAD-a je svuda u prvom njegovom hitu, Dr. Slump-u). A čak i sam Toriyama zaslužuje mesto među najuticajnijim, pa vi vidite. Sklonite Kurtzmana i sve se ruši kao kula od karata. A i uticaj van stripa je ogroman, k'o što smo rekli. Naravno, imao je on i drugu stranu, osim humorističke - vrlo ozbiljne ratne stripove - ali na početnoj listi nije pomenuto ništa od toga.
Ja sam veliki sam fan MAD-a i EC-a, Wooda, Eldera, Davisa itd. -
Samo dva džapanerosa od 50.. Tuga. Iskreno ne znam koliko ozbiljno mogu da shvatim listu najznačajnijih stripova na kojoj nema Tezuke
Japanski strip je predugo bio zatvoren u sebe (u Japan), izolovan, skoro autističan. I danas, umesto da se prilagođavaju zapadu, oni traže da se svet prilagođava njima (smer čitanja, posebni uslovi da bi se dobila prava za objavljivanje itd.). Njihov uticaj postoji poslednjih decenija, ali prekratko i prekasno, da bi retroaktivno istisnuo poznatije naslove.
Tezuka bi trebalo da se nađe na svakoj relevantnoj listi uticajnih strip autora.