Kontinuitet u filmskoj teoriji je konzistentnost detalja, koji moraju biti isti tokom različitih uglova snimanja i različitih scena. Ali strip nije film i želeo sam da vidim koliko je vama ostalima to bitno i koliko može promena tih detalja da kvari užitak tokom čitanja stripa.
Evo jednog primera da bi svima bilo jasno na šta mislim. Damage Control, prvi mini-serijal iz 1989, pisao Dwayne McDuffie, crtao Ernie Colon. Ovo su prve dve stranice:
Na prvoj tabli je odsečena leva ruka robota; na drugoj zamenjena ruka je desna. Mišljenja?
Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Pogotovo bi bucali raspored npr.pri sjedanju za stolom.Od table do table bi bija drugačiji..
Tezuka je takve stvari radio namerno, iako je tobože bio "ljubitelj filmova". Nažalost, nemam skenirani primer koji bih pokazao.
Problem sa stripom je što je tu najteže održati pravilan kontinuitet, a nagrada je najmanja. Ovaj primer gore manje-više, a i Kirbi ima dosta sličnih, i to je uglavnom kod crtača koji su morali da crtaju i mnogo i brzo.
U video-igrama je najlakše; računar sam pamti prostor i detalje i prikaže deo koji je potreban. Viđao sam slične tehnike i u stripu - npr. Yanick Paquette u nekom krosoveru koji je Bendis pisao ima takvu savršenu doslednost u izgledu i obliku prostorija, ali to zaista nema nikakvu funkciju, osim da možda neki fetišista eksplodira od radosti. Radi se o glavama i osobama koje pričaju i okolni prostor nema ali baš nikakvu ulogu. S druge strane, imao sam prilike da čujem zamerke na račun stripa u kome su daske na podu u dva kadra (od nekih 30 hiljada) raspoređene drugačije.
Nekoć sam bio previše pedantan, ali sada sam na nekoj sredini. Bitno mi je da nekonzistentnost ne oštećuje narativ, niti da je suviše estetski upadljivo na prvi pogled. Sve ostalo mogu da ignorišem.
Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Promena sitnih detalja od kadra do kadra, strane do strane, kod crtača koji nisu fanatici detalja i kontinuiteta i koji moraju da crtaju brzo je sasvim normalna. Krupnije greške su ipak samo greške, kao što je ovo gore.
Najinteresantniji slučaj u Marvelu mi je onaj sa obezglavljenim idolom u Konanu.
The Walking Dead, Rick se budi iz kome kao ljevoruk. Pištolj je na livom boku, puca livon rukon... i već do kraja prve epizode postane dešnjak. Kasnije je primoran da postane opet livak ali... u samon početku je ctrač falija.
"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Gledam par minuta i vidim ruka robota je u igri. Kako u koju ruku uzmes, moze i objerucke, ti transformersi su vrlo fleksibilni. 😁 Kao sto veli clan, bitan je narativ, ovo mi ne bi bilo bitno ni prije 35 godina.
"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Ili pobrisati volan na prvom kadru... bakica bi bila super vozač
Ništa ne bi time pridobili - nije problem u tome gde je volan (mogli bi voziti i "mind-controlom" :) . Problem je u tome na kojoj strani auta sjede - jedna varianta je na sl. #1, druga varianta je na sl. #2 i #3.
Pre neku godinu sam postavljao ovaj link sa greškama kod Bluberija na njegovoj temi u BD podforumu. http://pabd.free.fr/BLUEBERY/BLUEBERY.HTM Ima tu više navedenih primera za ovakve greške "kontinuiteta", kako kaže ridiculus.
Album 4 - Izgubljeni konjanik
Album 5 - Na tragu Navahosa
(Napomena: na drugom kadru Bluberi i ostali još nisu prešli preko polomljenog mostića, što se vidi jasnije u stripu na narednoj tabli, gde prelaze zdesna nalevo. Dakle, treba okrenuti/zrcaliti prvi kadar.)
Album 6 - Čovek sa srebrnom zvezdom
Album 9 - Staza Sijuksa
(Bluberijeva futrola)
(Pogrešno nacrtana veštačka ruka - leva umesto desne)
Album 12 - Utvara sa zlatnim mecima
(Luknerova marama)
Album 14 - Čovek od 500 000 dolara
(zatvorske rešetke)
Album 18 - Slomljeni nos
(kompletno promenjen izgled indijanskog izvidnika)
Album 19 - Dugi marš
(Ovde isečak nije najbolje prikazan, u stripu se jasno vidi da je desna ruka zasečena.)
(Napomena: na drugom kadru Bluberi i ostali još nisu prešli preko polomljenog mostića, što se vidi jasnije u stripu na narednoj tabli, gde prelaze zdesna nalevo. Dakle, treba okrenuti/zrcaliti prvi kadar.)
Sve odlični primeri, ali ovo gore posebno bode oči. Čitao sam Bluberija, ali jako davno, a nemam pri ruci tu epizodu, pa mi reci: da li su to susedni kadrovi? Jer, ako jesu, pitam se kako je moguće tu pogrešiti? U primeru koji sam ja dao na početku, Colon tek na sledećoj strani zaboravlja šta je uradio, a ta je sigurno crtana sledećeg dana, ili čak posle više dana, pa nije imao prvu stranu pred sobom.
Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Da, što je najgore, to jesu susedni kadrovi. Sad, možda je Žiro hteo da izbegne ono menjanje ugla kamere na susednim kadrovima, koje su alexts i Vlaadisha pominjali na drugoj temi, ali to ovde ne bi bilo toliko značajno, kad je ovako napravljena veća greška i čitalac/posmatrač se još gore dovodi u zabludu, bez zagledanja celog stripa deluje ovako da su već prešli preko mostića (iako se vidi da je kamen na konopcu sad s druge strane).
Kod primera onog indijanskog izvidnika, jesu u pitanju dve susedne table, i ko zna koliki je bio vremenski razmak između njihovog nastanka.
Kod nekih primera, na kojima su susedni kadrovi, deluje da je namerno prenebregao kontinuitet, kako bi lakše nacrtao scenu. Recimo, kod Luknera je izostavio maramu verovatno da ne bi smetala dok ovaj zavlači ruku pod košulju. Ili u sceni bratimljenja, bilo mu je problematično da u istom kadru prikaže dve leve ruke, a da obe budu okrenute unutrašnjom stranom podlaktice.
Evo sa topica o Marku, gde smo pricali kako su se EsseGesse smenjivali na crtezu. Ovde glavni junak malo nema kapu, malo ima... Sto navodi na zakljucak da nisu ni videli table svog kolege ili nisu imali urednika... Ili ih jednostavno nije bilo briga.