Da, sad kad sam bacio pogled, vidim da sam baš na to mislio.
Sve je rečeno kroz tekst, a ipak ne dovoljno. A grafički deo je samo dodatak u vidu ilustracije, niz slobodnih asocijacija, kojima bi bez teksta bio potreban psihokriptolog da ih rastumači.
Da li je Unflattening bila doktorska disertacija koju je on onda preoblikovao u strip, ili je upravo Unflattening doktorska disertacija koju je obranio?
Ako tumacimo McClouda i Unflattening kao strip kao formu za akademski izricaj, onda ima i Filmish Edwarda Rossa, eseji o filmu u formi stripa:
O, ne! Ovo je samo da me podseti da mi je u to vreme trebao lektor, zar ne?
Kada si već potegao Vremeplov, onda da kažem da nije to tekst na koji sam uputio, već se taj zove: Šta japanske devojke rade sa mangama i zašto? Epizoda 13 Mog privatnog Tokija.
Ako odbacimo ono što sam rekao za lektora - npr. umesto fanatizam stavio sam fanaticizam - mislim da je tekst vrlo čitljiv i danas.
Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Da li je Unflattening bila doktorska disertacija koju je on onda preoblikovao u strip, ili je upravo Unflattening doktorska disertacija koju je obranio?
Ne znam, ne sećam se, osim utiska da je originalno bila u toj formi.
Ako tumacimo McClouda i Unflattening kao strip kao formu za akademski izricaj, onda ima i Filmish Edwarda Rossa, eseji o filmu u formi stripa
Vrlo je depresivno to što, uz izuzetak Svetog McClouda, ostali ne pokazuju neko preterano razumevanje forme.
Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Da li je Unflattening bila doktorska disertacija koju je on onda preoblikovao u strip, ili je upravo Unflattening doktorska disertacija koju je obranio?
prica koju ja znam je da je strip jedina forma u kojoj je predstavio disertaciju; ako se ispostavi da je suprotno u pitanju, rusi mi se snesko xD
Potpis u dva reda, prema pravilniku: Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Američki kulturni antropolog, Matt Thorn, je napisao mnoge sjajne tekstove o japanskom stripu, bez suvisle terminologije i pristupačno laicima, ali sa naučnom metodološkom disciplinom, i ja sam preveo jedan od najboljih za sajt UPPS, o šođo-mangama ("za devojčice"), uz njegov blagoslov, naravno. Kažem "napisaO" i "njegov", ali Matt je kasnije promenio pol. Kako god. Nažalost, UPPS više ne postoji, pa je sadržaj izgubljen.
A bas je Chris sa Comic Tropesa pre neki dan objavio svoju epizodu o ovome sto ti spominjes. Nisam se do sada uopste susretao ni sa tim pojmom ni sa tim stripovima. Ali dobro ja bas ne znam japanski strip.
Evo i nečeg aktuelnog. Prenosim od Dragane Kuprešanin:
"У 'Детињству', научном часопису за теорију и критику књижевности за децу са изузетно дугом традицијом, у издању Zmajeve Decje Igre објављена је занимљива кратка студија Сенке Влаховић о савременим перспективама стрипова за децу. У тексту је представљен и пилот-пројекат мог докторског рада – тактилни експериментални стрип 'Црвенкапа'"
Comics have long been a focus of scholarly inquiry. In recent years, this interest has taken a methodological turn, with scholars integrating comics creation into the research process itself. In this article, the authors begin to define and document this emerging, interdisciplinary field of methodological practice. They lay out key affordances that comics offers researchers across the disciplines, arguing that certain characteristics — multimodality, blending of sequential and simultaneous communication, emphasis on creator voice — afford powerful tools for inquiry. The authors finish by offering some questions and challenges for the field as it matures.
Poslao mi kolega jer zna da me zanimaju stripovi. Koliko sam skuzio, svrha ovog projekta je popularizacija znanosti i znanstvenih rezultata upotrebom stripa kao medija za tu popularizaciju: