Spiru i Fantazio 5: Marsupilami je ukraden! (Almo, Franquin, 1952)
Priča se direktno nastavlja na prethodnu. I dok Spiru i Fantazio razmišljaju kako da maznu Marsupilamija iz zoo vrta, prava otmica Marsupilamija je na pomolu. Trag ih vodi preko granice (uz tuču sa carinicima), u susednu državu Manjanu, gde shvataju da je kradljivac 'pilamija zapravo fudbaler. Preko njega otkrivaju da je Marsupilami završio u cirkusu, a nakon neuspešnog pokušaja da ga se dokopaju kao radnici cirkusa, oni sreću grofa od Gljivodvora (iz epizode Vještac iz Gljivodvora) zahvaljujući kome postaju cirkuska tačka. U konačnom obračunu uspevaju da spasu Marsupilamija iz cirkusa. Počev od prethodne, ali naročito u ovoj se epizodi vidi znatan pomak na crtačkom planu, u poređenju sa onim prvim, kratkim epizodama. I humor je sve bolji. Za sada mi je ipak prethodna epizoda Nasljednici malo bolja i duhovitija od ove. Ovde je priča zapravo delo izvesnog autora Jo Almo-a.
Spiru i Fantazio 6: Nosorogov rog (Franquin, 1952 - 1953)
Naizgled jednostavan zaplet: Spiru i Fantazio igrom ludog slučaja bivaju upleteni u frku oko mikrofilma, a od sporednih likova se, pored već poznatih Špekule i Martina iz Nasljednika, uvode i neki novi likovi, kao što je Libelusova novinarka Slamčica, koju njen 'kolega' Fantazio očima ne može da smisli, a koja je poznata po tome što je lukava i svud gura nos. Nakon uvodne peripetije u tržnom centru u Belgiji, naši junaci bivaju praćeni u Severnoj Africi, a zatim odlaze u potragu za mikrofilmom južnije, na granicu sa Kongom. Prvi deo epizode manje-više, ali taj deo u Africi mi je najbolji - scene u plemenskom selu i sa opičenim poglavicom, zatim preprodavac viskija-pijandura, te S&F u lovu na nosoroge... Način na koji dolaze do mikrofilma je genijalan. Ova epizoda baš izvoza čitaoca pošteno, što lokacijom što avanturistikom koja ovde ne manjka! Doduše u epizodi sa Pigmejima su S&F već bili i u Africi i u Maroku, ali ovde je to izdignuto na jedan viši nivo. Uglavnom, epizode su sve bolje i bolje. Ova mi je u rangu Nasljednika.
Originally posted by Jocko Ova epizoda baš izvoza čitaoca pošteno, što lokacijom što avanturistikom koja ovde ne manjka! Doduše u epizodi sa Pigmejima su S&F već bili i u Africi i u Maroku, ali ovde je to izdignuto na jedan viši nivo.
To ti je karakteristika najpopularnijih BD stripova 50ih i 60ih. Već nakon kraćeg uvoda junaci jure po Africi, Aziji i Divljem Zapadu. Naravno uz atraktivan crtež.
Da, padaju mi na pamet Asteriks, gde junaci putuju u svakoj drugoj epizodi. I Bernard Prince koji je bas cistokrvna avantura na atraktivnim lokacijama. Naravno Tintin, koji je medju pionirima avanturistike. Herlock Sholmes odlazi na Divlji Zapad. Lakse je navsti starije stripove gde junaci ne putuju Cak i Iznogud u podosta prica putuje ili se srece sa neobicnim likovima iz raznih delova sveta, mada je on vec u startu smesten na egzoticnu lokaciju (bar iz ugla Evropljana).
Spiru i Fantazio 7: Gljivom protiv diktatora (Rosy, Franquin, 1953 - 1954)
Na scenariju ove epizode je ko-autor Rosy (autor prve epizode Bila i Bula). Ova epizoda nam donosi plejadu poznatih likova. Priča počinje tako što je Marsupilami u Gljivodvoru na posedu Grofa, koji upravo radi na tvari koju naziva 'mekanol', a koja topi metal tako da bude poput gume. Marsupilami dolazi u posed tog izuma i pravi haos po Gljivodvoru, te ga S&F jedva hvataju. Kako je zoo vrt zatvoren, S&F odlučuju da Marsupilamija vrate u Palombiju i do nje najzad stižu posle peripetija na brodu i u avionu. A u Palombiji vlada ratna napetost, jer je čelo države preuzeo misteriozni diktator Zantas, za koga se ispostavlja da je Fantazijov rođak Zantafio. U priču naravno biva upletena i Slamčica, koja našim junacima (koji dobijaju čin brigadira) pomaže da prebaci mekanolske bombe i metke na mekanol u Palombiju, i topljenjem Palombijskog naoružanja osujete pakleni plan invazije Zantafija na susednu zemlju. Na vikipediji se navodi da je autoru poslužila kao inspiracija film Diktator sa Čarlijem Čaplinom u glavnoj ulozi, a Zantasovi burni govori i gestikulacija neodoljivo podsećaju na parodiranje Hitlera. Naravno sve je to smešteno u Južnu Ameriku, koja je uvek vrvela od diktatora, pobuna, prevrata i haosa svih vrsta. Na kraju, kada su uspešno osujetili Zantafija, S i F odlučuju da ostave Marsupilamija u džungli, ali žuti veseljak ih u poslednjem kadru prati kući, tako da se nadam da ovo neće biti poslednja priča sa Marsupilamijem. Uglavnom, jedna vrlo dobra priča sa odlično ukomponovanim, a već od-pre-poznatim sporednim likova Zantafio, Slamčica, Grof od Gljivodvora te Marsupilami... Tematika zemlje pod diktatorskom čizmom je već natuknuta u epizodi Nasljednici, kada naši junaci prvi put odlaze u Palombiju, ali je sada tek zaista razrađena. Kako sam prošlog meseca čitao nekoliko epizoda Krcka sa sličnom tematikom (prev)rata i diktatora (Antracit, khm) + Dilan Dogovu epizodu ''Diktator'', priča nije na mene ostavila toliko jak utisak, iako je svakako jedna od najboljih do sad. Tu negde malo ispod Nosoroga i Nasljednika, a u rangu Ukradenog Marsupilamija ili malo bolja. Mada treba uzeti u obzir da ova priča prethodi Krckovim avanturama protiv diktatora Antracita, koje su nastale kasnije.
Sticajem čudnih okolnosti, Fantazio biva upleten u slučaj krađe zlatnih satova i zlatne maske Nitiferti (Nefertiti?) iz muzeja. Spiru ubrzo otkriva da su kriminalci napravili lažnu gumenu masku sa likom Fantazija i pokušavaju da mu smeste. Bežeći od policije, a u jurnjavi za zlikovcima, S i F se priključuju biciklističkoj trci u Belgiji, na kojoj Fantazio osvaja prvo mesto. I dok Fantazio biva uhvaćen i završava na otegnutom suđenju, na Spirouu je da pomogne prijatelju tako što će se ne samo dočepati egipatske maske, već i maske sa likom Fantazija, kako bi dokazao njegovu nevinost. Kao glavni zloća i kriminalni um cele operacije, otkriva nam se njihov poznati neprijatelj Zantafio, a priča je specifična i po tome što pred kraj priče Spiru juri džinovski balon sa likom Fantazia i završava u bolnici jer je zbog pada sa litice izgubio pamćenje. Iako ima jurnjave po Belgiji, ovo je lokacijski manje atraktivna (egzotična) priča, ali vrlo dobra i uz obilje akcije i jurnjave. Sviđa mi se kako je Frankin priveo kraju priču - onaj deo sa balonom, te Spiruov gubitak pamćenja, te ideja da Spiru uleti u sudnicu sa maskom Fantazija na licu... to nisam očekivao. Epizode su definitivno zrelije i sve kreativnije u odnosu na one kraće priče iz prvog i trećeg albuma.
Spiru i Fantazio: Ne dirajte crvendaće (Franquin, 1956)
Kratka priča na 2 stranice, smeštena u šumu profesora od Gljivodvora. Crvendaći se izležu, a Marsupilami ih brani od lokalnog mačka, te od pada iz gnezda. Priča je nastala dve godine nakon prvog (magazinskog) objavljivanja Krive glave, a objavljena je u albumu sa Krivom glavom, 1956.
Spiru i Fantazio 9: Murinina jazbina (Franquin, 1954 - 1955)
S&F su u Gljivodvoru kod profesora, i usto se druže sa Marsupilamijem. Preko novina otkrivaju da je raspisana velika nagrada za pronalazače koji naprave nešto čime će ponirati na 200 metara dubine mora, kako bi rešili izvesne zadatke koji imaju veze sa nestalim potopljenim brodom zvanim Tihomir. S&F se zajedno sa Profesorom bacaju u izradu morskih odela (''ljudi-žabe'') te malog plovila/podmornice.. ali avaj neko pokušava da im osujeti planove, dok se oni bacaju na rešavanje misterije broda. Najveća zanimljivost epizode je da je Marsupilami vodozemac. Uglavnom reč je o jednoj sasvim solidnoj epizodi sa krimi zapletom. A u jednoj od kraćih priča u trećem albumu smo već imali motiv ronioca i ronjenja, tako da je ovo na neki način razrada te već postojeće teme. Već je i u prethodnim pričama bilo slučajeva da Franquin koristi sopstvene postojeće ideje i razrađuje ih. Očekivao sam da će priča otići u drugom smeru sudeći po naslovu, da će se priča vrteti oko morske nemani murene, tako da me je krimi zaplet iznenadio. Nije loša epizoda, jedan standardni Spiru, ali većina prethodnih su mi ipak bolje (i duhovitije).
Marsupilami beži iz Gljivodvora pravo u naručje Spirua i Fantazia, koji planiraju da odu u Inkognitograd i naprave reportažu. Za to vreme im se Grof od Gljivodvora ne javlja na telefon, a ubrzo bivaju upleteni u slučaj pljačkaša koje predvodi izvesni Španac, koji je kidnapovao Grofa i koristi omamljujući plin u svojim pljačkama. Jedna od najslabijih epizoda do sada, inače na manjem broju strana od uobičajenog. Ovakav tip priča sa pljačkašima me definitivno ne oduševljava, i odaje utisak već viđenog / manjka kreativnosti. Ostaće upamćena po tome što Marsupilami povrh svega ima sposobnost da kao papagaj imitira ljudske glasove i ponavlja cele rečenice. Dakle, osim što je vodozemac, ima i sposobnost govora, a obe Marsuove karakteristike su se pokazale krucijalnim za radnju epizoda.
Spiru i Fantazio 10: Quick Super (Franquin, 1955)
S&F dobijaju zadatak da za Libellus napišu reportažu o novom modelu auta, koji dobijaju u zajam. Ubrzo saznaju da su svi prethodni prodati modeli istog automobila zapravo ukradeni nedugo nakon što su predati ključevi novim vlasnicima. Spiruu i Fantaziju se događa isto i odlučuju da sprovedu sopstvenu istragu, a u žiži priče je njihov stari znanac Zabavljone iz epizode ''Marsupilami je ukraden''... Ova epizoda je izvorno objavljena neposredno pre ''Tišina, krademo'' u Spiru magazinu. Iskren da budem, nije ništa posebno, kao ni pomenuta prethodna priča.
Saberi-oduzmi, ovo mi je među najslabijim albumima u prvih 10, ako ne i najslabiji. Dve ne naročito inspirativne priče.
Spiru i Fantazio 11: Rudnik u zemlji gorila (Franquin, 1956)
Nakon solidnog devetog albuma, i razočaravajućeg desetog, evo opet jedne klasične avanturističke priče na egzotičnoj destinaciji. U pitanju je srce Afrike, gde S i F bivaju poslati da naprave reportažu o gorilama. Neko ih u rudniku, a kasnije i tokom putovanja u džunglu sabotira, a saznajemo i ko. U ovoj epizodi opet Marsupilami dolazi do izražaja, i zaista Frenkin koristi pun potencijal ovog najvažnijeg ''sporednog'' lika u serijalu: 'pilami se suočava sa lavom, krokodilima, divljacima, ljudima, a na kraju i gorilama. Pritom se po prvi put susreće i igra sa puškom - uglavnom, dao bi se opisati kao nezaustavljiv, nepredvidiv i razigran, što bi rekli Englezi, he stole the show. Scene sa gorilama su urnebesne a Fantazio je za ovu priliku pripremio jedan trik u rukavu. Spiru je, sa druge strane, pokazao (bradonji Zwartu) na kraju koliko ume da bude opasan i rečit, nikada ga pre nismo videli toliko besnog. Autor takođe kritikuje robovlasništvo - što je pohvalno - u scenama kada S i F oslobađaju crnce u ilegalnom rudniku. Sve u svemu, epizoda koja nema neki wow zaplet, ali je zabavna i 100%-avanturistička, i svakako bar meni u gornjem domu najboljih priča.
Spiru i Fantazio 11: Na ljetovanju se ništa nije dogodilo (Franquin, 1957 - 1958)
Kao što je to već pre bio slučaj, tako su i u ovom albumu spojene jedna duža i jedna kraća priča. Autor je već ranije u serijalu pokazao koliko voli automobile (naročito trkačke), ali i smišljanje genijalnih izuma, pa je u ovoj priči spojio te dve teme, ubacio urnebesnog sporednog lika u vidu šeika Ibn-Mazuta koji je antitalenat za vožnju, i rezultat je jedna odlična šašava epizodica, puno bolja od automobilske priče Quick Super iz prethodnog albuma. Dobri stari Turbopogon je stradao u rukama šeprtlje šeika, a Fantaziov autić s početka prošlog veka, dorađen njegovim ''genijalnim'' izumima je zamenjen Turbopogonom broj 2. Kad smo kod šeprtlji, u ovoj epizodi se, pored Slamčice, u dva navrata pojavljuje Gaston-Gaša. Vozač jesam i vozim, ali niti sam fan trka, niti ložana za automobile (za razliku od Franquina), pa ipak mi se ova epizoda sa kolima u glavnoj ulozi neizmerno dopala. Šteta što danas ovi Fantazijevski izumi ne bi mogli da prođu tehnički i registraciju... Inače od stripova originalno izašlih 1957.godine sam pročitao samo četiri do sada, ali kakva konkurencija! Talični VS Braća Dalton, Talični VS Sudija Roj Bin, Krckova prva avantura ''Na ostrvu usred mora'' i sada ovaj kratki odlični Spiru. Tim redosledom sam ih rangirao, ali konkurencija je žestoka!!
Istina, autor reciklira svoje sopstvene pređašnje teme, ideje i lokacije, ali na sve to dodaje nešto novo, i rezultat su dve jako dobre priče, puno bolje od onih iz prethodnog albuma.
Spiru i Fantazio 12: Gnijezdo Marsupilamija (Franquin, 1956 - 1957)
Priču otvara loš vozač Slamčica, koja poziva S&F na prikazivanje dokumentarnog filma o Marsupilamiju. Naime, dok su Spiru i Fantazio ludovali po Palombiji u priči o diktatoru, te kasnije snimali dokumentarac o gorilama u rudniku zlata, Slamčica je za to vreme ostala u džunglama Palombije gde je uspela da snimi dokumentarac o Marsupilamijima u divljini. Saznajemo da naš Marsu ima rođake u divljini, i priča zapravo prati udvaranje jednog divljeg Marsupilamija prema Marsupilamici, te njihovo zajedničko svijanje porodičnog gnezda, po čemu priča i nosi naziv. Iz jaja neobičnog kruškastog oblika se izlegu mali Marsupilamčići, i mi tokom cele ove duže epizode pratimo avanture jedne porodice; veći deo epizode je koncipiran kao dokumentarni film sa Slamčicinom naracijom. Tako saznajemo puno o životu i karakteru ovih retkih zverki, o njihovoj borbi sa šumskim neprijateljima, njihovom udvaranju, roditeljstvu, gnezdo-graditeljstvu i slično. Zaista odlična i zabavna epizoda, sa Spiruom i Fantaziom u epizodnoj ulozi. Mislio sam da će u ovom serijalu akcenat u mnogo manjoj meri biti na Marsupilamiju, te da će on ''zasijati'' tek u svom sopstvenom serijalu, ali to očigledno nije slučaj, jer su već u ovoj epizodi Marsupilamiji glavni likovi.
Spiru i Fantazio 12: Gangsterski sajam (Franquin, 1958)
U ovoj priči Spiru i Fantazio bivaju upleteni u slučaj otmice deteta od strane gangstera, prethodno izvesni Japanac Soto uči naš dvojac tajnama džudoa. Gro priče se dešava na sajmu, gde su gangsteri zapravo bokseri iz ringa. Fantazia tokom većeg dela priče nema, ali tu je dobroćudni gorostas Dražen koji jedini od gangstera ima majčinski instinkt, a sa kime se Spiru uortačuje.. I naravno blentavi Gaston, koji uz hrabrog veverca Spipea takođe ima zapaženiju sporednu ulogu u stripu, a kome ovo nije prvi put da se pojavljuje u serijalu. Sad mi se čita Gaša... Ova pričica mi sama po sebi nije ništa posebno, deo na početku sa džudistom Sotoom je dosadan, ali joj vade prosek Dražen i Gaston, čije su pojave začinile radnju u drugoj polovini.
Spiru i Fantazio 13: Došljak iz mezozoika (Franquin, Greg, Jidéhem, 1957)
Jedna naizgled filer epizodica, ali vrlo zabavna. Negde u ledenim bespućima, grof od Gljivodvora pronalazi jaje dinosaurusa, a zatim ga uz pomoć S&F prenosi do rodnog mesta, te saziva šaroliki tim naučnika da se bakće oko izlegnuća malog dina. Ono što krasi ovu epizodu jeste progresivna ''šašavost'' - kako priča odmiče, sve je otkačenija, i sve više likova biva uključeno u jurnjavu za dinom - počev od gradonačelnika, policije, pa do tenkovske vojske i avijacije, društva za zaštitu životinja i društva za zaštitu kulturne baštine... Na kraju Frenkin i Greg odmrse priču na najbolji način i po naše junake i po velikog dina. Tri stvari kod ove epizode mi se nisu dopale: 1) Grof od Gljivodvora je toliko ''napržen'' u vezi sa svojim otkrićem, da počinje da dosađuje svima okolo, ali to ubrzo prestaje jednom kada dino naraste i akcenat bude na zaustavljanju njega 2) scene kada Marsupilami celu noć udara dina motkom po glavi je, što bi rekli, out of place, nepotrebno nasilno. U kadru kada dino gubi svest stvarno žalosno i umorno izgleda. 3) nisam uopšte skapirao foru sa Fantaziovom super-prehladom, zbog koje nije svestan svega što se dešava oko njega (?!) malo banalan razlog Fantazijevog pasivnog učešća u ovoj avanturi...
Ako izuzmem ta tri nesviđanja, sve ostalo manje ili više valja, i potpuno mi se dopada pravac u kome je otišla priča, šale na račun predstavnika raznih društvenih i državnih slojeva. Bez onih naučnika, gradonačelnika (koji drži bizarno smešne govore) i čitave palete šašavih likova (uključujući tu šumara, vojsku, pijanca sa delirijum tremensom itd) priča ne bi bila ni upola zabavna. Po komentarima francuskih čitatelja vidim da je priča slabije ocenjena i prihvaćena, i slažem se da je ideja Dina mogla da bude bolje realizovana, ali kako je priča odmicala tako sam sve više imao kez na licu, a humoru se u zube ne gleda.
Spiru i Fantazio 13: Strah na kraju žice (Greg & Jidéhem, 1959)
I kako je to običaj kod Spirua, jedna kraća pričica. Grof od Gljivodvora poziva Spirua da bi mu saopštio odlične vesti svog novog eksperimenta, ali onda greškom ispije tekućinu ''zla'' i postane - a kakav drugi nego zao, i teroriše Gljivodvor. A na Spiruu, Fantaziju i prijatelju biologu je da Grofa zaustave. I ovde je, kao i u više prethodnih priča, prisutan Grofov izum mekanol, a pojavljuju se i likovi od pre - pomenuti biolog, zatim gradonačelnik, te pijanac. Simpa priča, i korektna završnica.
S i F dolaze kod Grofa u Gljivodvor, gde shvataju da im Grof nešto taji, a to je da je zajedno sa misterioznim prijateljem, naučnikom Nikolajem, usavršio spravicu zvanu GEG koja ima nebrojene mogućnosti, najvažniju od svega - da podiže stvari prkoseći zakonima gravitacije. Za spravicu bivaju zainteresovani ruski agenti koji na gljivodvorskom sajmu bezuspešno pokušaju da otmu geg od naših junaka. Drugi deo priče se događa negde na dalekom istoku, u Kini, gde je u jednom od sedam Buda uklesanih u stenu zatočen njihov prijatelj, američki naučnik Longplaying. Naravno, ekipa se smesta upućuje na lice mesta, kako bi naučnika spasila iz kandži žutaća koji žele da preotmu formulu za geg. Baš prava akciono-avanturistička epizoda, a ovoga puta je, za razliku od mekanola, GEG kao oružje u prvom planu. Uprkos promenama u tempu, stalnoj jurnjavi i novim lokacijama, ovu epizodu (kao i neke prethodne) sam čitao duže nego obično. ''Spiru'' je bogat likovima, i koliko god bilo zanimljivo, pomalo mi je zamarajuće da pratim šta svi likovi (uključujući tu Spipa i Marsupilamija) rade u svakom od kadrova. Uz to broj stranica je veći od uobičajenog za BD, pa i to doprinosi da se sporije čita, a i ovde je ceo album jedna celovita priča, za razliku od nekoliko prethodnih albuma gde su spakovane po dve priče, pa i to doprinosi utisku da se radi o avanturi epskih proporcija, uz činjenicu da se junaci sukobljavaju ni manje ni više nego sa vojskom.
Epizoda je po količini akcije i jurnjave nadmašila mnoge dosadašnje, a spada u red onih koje se delom dešavaju na neuobičajenoj / egzotičnoj / around-the-world lokaciji (poput priča Gnijezdo Marsupilamija, Gljivom protiv diktatora, Nosorogov rog, Rudnik u zemlji gorila...), i po kvalitetu mi je otprilike u rangu sa pomenutim pričama, možda malo slabija (od prva tri pomenuta), jer mi je jurnjava i borba geg-om protiv Kineza manje zanimljiva od premisa pomenutih priča. Ali jedan standardno moćan album Spirua i pravi primer uspešne humoristične avanture. Autori su vešto iskoristili ''geg'' kao oruđe a Marsupilamijeva uloga je, kao puno puta do sada, bila od presudnog značaja. Dinamika između uvek-odlučnog Spirua i ponekad-malodušnog Fantazija je takođe odlična, baš su dobar tandem. Primetno je koliko je crtež evoluirao u odnosu na prve epizode (10 godina razlike).