Demon Slayer / Ubica Demona (23. tankobončića + Stories of Water and Flame spin-off
* Ne znam kako da pišem o ovom stripu bez spojlera, pa budite upozoreni.
Nekada davno u Japanu demoni su hodali zemljom i pod okriljem noći ubijali nedužne. Sve je ovo započeo prvi, najmoćniji demon koji kao vampir ima sposobnost da stvara druge demone i da im daje svoju krv, što im da više krvi to su demoni jači. Čovečanstvo uzvraća udarac organizacijom kolektiva hashira tj. ubica demona koji pokušavaju da se bore protiv nadmoćnijeg neprijatelja. Svaki hashira je specijalizovan za posebnu tehniku ratovanja: vatra, voda, vazduh, kamen itd., kao što je i svaki demon specijalizovan i ima različit modus operandi i način ratovanja. Mislim da je autor inspiraciju za delo dobio od Tezikinog Dorora jer tamo imamo sličnu radnju gde glavni lik treba da ubija demone i gde je svaki demon jači od prethodnog i gde nije lako pronaći njegovu ahilovu petu.
Strip je shonen manga, za mlađe naraštaje, gde likovi često plaču i kukaju na detinjast način kada nešto ne žele da urade (najbolji primer je Zenitsu - najiritantniji lik u stripu), i kao i kod svake shonen mange, likovi u stripu se suoče sa nedaćom kojoj nisu dorasli, i onda moraju da nauče nešto iz ovog iskustva i da nauče lekciju pre nego što pređu na sledeći nivo. U suštini generičan koncept shonen mangi. Dobra stvar je što u stripu postoji jako malo filler epizodica, nakon svake borbe usledi par epizode gde se likovi oporavljaju da bi odmah zatim krenuli na sledeću avanturu. Poenta je nekako uspeti izdržati do #16 tankobončića jer onda se stvari drastično uozbiljnije i strip postaje mnogo zanimljiviji za nas zahtevnije čitaoce. Gotivna stvar je što su borbe neravnopravne, demoni su jači od ubica demona, pa je ovo tip stripa gde će likovi često ginuti, što daje težinu borbama jer ako borbe nisu fer onda cena svake pobede mora biti velika.
Crtež nije jača strana ovog dela, priča je ovde važniji atribut. Svaki demon ima svoju pozadinsku priču, i svaka je različita, veoma dobro napisano i razjašnjeno. Postoji i anime, i kvalitet animacije u seriji je daleko bolji od crteža iz mange. Pročitao i spinoff Stories of Water and Flame. Dodatne priče o Tomioki i Rengokuu. Priče nisu ništa posebno, ali crtež je bolji od crteža u originalnoj mangi.
Sve u svemu, ovo je jedna od najprodavanijih mangi u Japanu. Nije mi baš najjasnije zbog čega, po meni je ovo jedna poprilično generična shonen manga. Ali ako možete pokušajte da izdržite do #16 tankobončića jer od tog momenta se priča uozbilji i postaje mračnija.
** Koyoharu Gotouge je pseudonim i niko ne zna ko je zapravo autor ovog serijala. Navodno je neka žena u pitanju, ali ko će ga znati da li je ovo istina i zbog čega je autorka odlučila da zadrži svoju privatnost.
Završena četvrta sezona animea. Najslabija sezona do sada, dosadna za gledanje jer ništa se bitno nije dešavalo sem treniranja. Ono što je najgore je što je ovaj arc u mangi bio veoma kratak, dok su ovde odlučili da ga rastegnu preko čitave sezone.. Bezveze. Poslednja epizoda drastično poboljšava utisak doduše, konačno kreće finalni sukob i kvalitet animacije je bogovski. E sad ono što je čudno u celoj priči je što izgleda da se umesto pete sezone dobijaju tri filma.. TRI filma! Japanac baš voli miris novca