Pa sad sam na pola Pretorijanaca i zasad je to dosta dobro. Ovdje budem pisao samo kratke osvrte da ne spoilam previše, a duže osvrte budem pisao ispod epizoda.
COUNT ZERO INTERRUPT an interrupt of a process decrements a counter to zero
Nathan Never LIB 239:PRETORIJANCI POČINJE!!! I prema svemu sudeći počinje izvrsno. Naprosto je nevjerojatno koliko se u ovom političkom trileru toga izdešavalo u samo 96 stranica. Teksta ima puno ali konačno je on posložen tako da radnja teče. Istovremeno vidi se da se nešto sprema ali sve su to zasad sumnje...Imamo izdaju, ubojstva, intrige, prljave političke igre...Ma odlično. Inače ovu epizodu su odradili Vigna i Bonazzi. Da, oni Vigna i Bonazzi:)) A stvarno je sve na mjestu. Ovo je definitivno jedna od najboljih Vigninih, ako ne i njegova najbolja epizoda. Scenarij:9/10 Crtež:7/10
COUNT ZERO INTERRUPT an interrupt of a process decrements a counter to zero
Nathan Never 240:HRAM TELEPATKINJA Neću spoilati ako napišem da su ovdje i telepatkinje u igri ali one su samo jedan od kotača u ovoj međuplanetarnoj spletki. Opet imamo veliku količinu informacija ali ovo je na razini odličnih političkih trilera:nema toliko nasilja koliko ima zakulisnih političkih igara. U ova dva broja se na međuplanetarnoj političkoj spletki toliko toga izdešavalo da je to naprosto užitak čitati. Odlično. Scenarij:8/10 Crtež:8/10
COUNT ZERO INTERRUPT an interrupt of a process decrements a counter to zero
Prenio sam ove osvrte i ispod epizoda i to bez izmjena. Ako bude kakvih izmjena na tekstove ispod epizoda u odnosu na one koje pišem ovdje napisati ću SPOILERI! jedno 5-6 puta :D
COUNT ZERO INTERRUPT an interrupt of a process decrements a counter to zero
Meni su skroz dobre uvodne epizode u rat svjetova, kad usporedimo sa ratom sa orbitalnim postajama, cijelo vrijeme je postojala napetost između Zemlje i postaja koja je konačno kulminirala ratom i neovisnošću. Za Mars se nije dalo naslutiti da postoje napetosti pa je samim time šokantnije. Ali da se dalo izvući neke epizode koje bi prethodile ratu a govore o teraformaciji, dalo bi se. Šteta onog praznog hoda od cca 200-e epizode. Bilo bi tu štofa i o pretorijancima i sl.
Što se tiče čekanja kompletiranja cijele priče i početka čitanja, ne računajući onu uvodnu epizodu, mi smo ovo ljeto u 2-3 mjeseca šljustili već 9 epizoda redovne serije a talijani su to čitali u 9 mjeseci.
Je da smo dugo čekali ali jednom kada je ll krenuo sa ovom sagom, stvarno im se mora priznati da je tempo odličan i uvjeren sam da ćemo vrlo brzo dobiti i zadnju zaključnu knjigu pa ne vidim smisao u čekanju. Guštajte ljudi!
246 Branitelji Još novih i starih likova izvučenih iz naftalina, zemlja je razrokana ali branitelji se pregrupiraju i traže slabe točke marsovskih invadora. Nemoguće mi ju je ocijeniti samu za sebe jer je dio veće cjeline ali održava napetost na nivou. Malo mi je lošiji onaj patetični dio sa sirocadi
Ali zbilja ne znam kada sam imao ovakav šok moment kod nathana. A ako se kolega nastavi rugati ja ću okaciti spojler najvećim mogućim slovima pa neka si misli!
O ljudi uhvatite se čitanja, pa da zajedno komentiramo ovaj sok i vjevericu!
twist o kojem kerempir govori mislim da neće biti riješen u sljedećoj epizodi. da kažem zašto to mislim već bi spojlao. radi se o nečem što u ovom trenutku za serijal izgleda bitnije od same sage. tko je jako radoznao neka pogleda naslovnicu broja 253, tu je na stripovi com. fanovima preporučam da ju zaobiđu jer će si djelomično umanjiti veselje šoka predzadnje scene za sada posljednje epizode :). svaka čast viettiju da pred finalni nastavak rata svjetova u trenutku vjerojatno zadnjeg velikog napada neprijatelja glavno pitanje nije vezano uz rat svjetova jer se već vidi u kojem smjeru sve to ide. dobro nam je uvalio :)).
Ali zbilja ne znam kada sam imao ovakav šok moment kod nathana. A ako se kolega nastavi rugati ja ću okaciti spojler najvećim mogućim slovima pa neka si misli!
E, jbg, nisam mislio ništa loše... A ne čitam Nathana pa me spojler i ne bi pogodio.
Slažem se s darkwoodom, ali ja to nisam ni htio spominjati. Definitivno nastavljam sa onom mini sagom nakon rata svjetova. Čak mi je zadnja scena i očekivana te definitivno dalrko manje šokantna, dapače nisam je ni mogao doživjeti nakon spomenutog twista
Volim ja Viettija, ali ovdje sam se dobar dio vremena pitao koji je ovo klinac?
Priča se nadovezuje na neke prijašnje, ni po čemu posebne epizode, ne vrijedi truda da ih pročitate kao zadaću prije ovog specijala jer je ovo ali teško sranje.
Imamo pandemiju tajanstvene bolesti, baš se moglo nešto izgraditi iz te postavke, ali nula emocija, plus neshvatljiva nathanova tučnjava sa odjelom za provedbu karantene.
Uskrsnuli su zombiji i.... pa baš ništa. Kako?????
Trebala je ljudska glupost odnosno pohlepa aktivirati pandemiju ali to je napravljeno tako traljavo i glupo.
Patetika "ovo su nam možda zadnji dani" je isto traljavo i nasilno ubačeni.
Onda labava veza sa pričom o Nemu koja je valjda trebala biti nostalgični mamac.
Pa ekološka katastrofa loše iskoristena plus vidljivost na 8000 m kao da su tek malo zaronili pod površinom.
Da ne nabrajam dalje, dodat ću još i da je crtež baš ružan, prljav i sterian.
Evo, valja naslovnica.
Ovim sranjem sam si baš pokvario današnji doživljaj sa ratom svjetova.
U vezi sa Ratom svijetova - evo u sad pročitanih prve dvije epizode i dvije trećine treće epizode, ja sam iznimno zadovoljan. Ono što je bitno je da se u ovih manje od tri stripa izdešavalo toliko političkih događaja, incidenata i urota nego više u recimo trideset prijašnjih Nathana zajedno. Ovo definitivno vrlo brzo ide na drugo čitanje.
COUNT ZERO INTERRUPT an interrupt of a process decrements a counter to zero
Nathan Never LIB:241:STANOVNICE TAME Odlično! Ovu epizodu karakterizira veliki povratak jednih starih likova ali da me ubiješ ne mogu se sjetiti gdje su se oni pojavili:)) Znam samo da sam ih već negdje vidio. Tko je čitao - može na PM gdje se pojavljuju negativci iz ove epizode? Uglavnom, obračun sa njima je u centru ove epizode, a u ovoj ima i relativno puno akcije koja je odlično posložena u radnju. Ali koliko likova...I opet svi su kvalitetno uklopljeni u sadržaj. Mreža se plete sve više i više a Pretorijanac/ci su odlični hladnokrvni neprijatelji. Samo vlast i pokornost. Netko je rekao kako desničari nemaju smisao za humor i da su uvijek full ozbiljni. Ove epizode potvrđuju tu tvrdnju:)) Par riječi o crtežu koji je odličan. Ne znam je li gđe Denna i Corbetta i inače crtaju NN serijal ali ja se nadam da da jer ovo je odrađeno na iznimno kvalitetan način. Scenarij:8/10 Crtež:9/10 Naslovnica:9/10
COUNT ZERO INTERRUPT an interrupt of a process decrements a counter to zero
Nathan Never LIB 242:IMPERIUM Nego dvije stvari sam zaboravio spomenuti kod prijašnje epizode:prva je da nisam znao da su osobe x i y ljubavnici, a druga je mala zgrada Vijeća sigurnosti. Pa to kao da je središte općine a ne Vijeća. A sad ova epizoda. Uglavnom, kod Pretorijanaca je najbitniji taj odnos između određenih osoba, a ovdje vidimo mladost tog odnosa, odnosno njegovu dužinu koja traje sve do aktualnih događaja. Odnos se fino razrađuje kroz strip, ubacuje se pravovremeno i radnja na tu temu traje točno koliko treba. S druge strane imamo još jedan tragičan događaj (joj kako čekam da svi ovo pročitamo pa da možemo svi sve komentirati!:)) i budućnost zemlje se još malo pomaknula ka ponoru. Ali iznenada se pojavljuje pomalo neočekivani saveznik... Crtež? Bonazzi i dalje bolji nego inače ali nije to ni blizu nekoj vrhunskoj kvaliteti. Nadam se da najbolje crtače čuvaju za glavne epizode:)) Scenarij:9/10 Crtež:7/10 Naslovnica:9/10
COUNT ZERO INTERRUPT an interrupt of a process decrements a counter to zero
Ali koliko je Nathan serijal koji se konstantno mijenja. I kako je to dobro. Zamislite da sada, nakon 250 brojeva i dalje imamo potpuno istu ekipu i borbe sa Skotosom. Koliko je serijal promijenjen, pa to je fantastično.
COUNT ZERO INTERRUPT an interrupt of a process decrements a counter to zero
Ali koliko je Nathan serijal koji se konstantno mijenja. I kako je to dobro. Zamislite da sada, nakon 250 brojeva i dalje imamo potpuno istu ekipu i borbe sa Skotosom. Koliko je serijal promijenjen, pa to je fantastično.
Upravo to. A kako axe kaže, sad nam ga je vietti uvalio i htio, ne htio, moram nastaviti nakon rata svjetova. Ovaj twist bi se mogao usporediti sa promjenama u alfi oko 100-og broja
mladjo, tebi najbolje rane epizode meni su najmanje dobre :) za pretorijance znamo da su bili tajna vladajuća kasta koja izaziva neugodu i od koje se ne može ništa dobro očekivati. na kraju su izazvali totatlni kaos mirno iza leđa političkih, vojnih i obavještajnih struktura zemlje i orbitalnih postaja. nastali su kako su nastali o čemu se govori isključivo iz pozicije dva glavna mars junaka ove priče i njihovog prijateljstva mada su.... kako su zemljani od početne pozicije prije pokušaja teraformiranja i provedbe svih onih zamisli vezano za određene, da ne spojlam, društvene grupe na marsu potpuno ispustili uzde iz ruku i na kraju dobili po labrnji meni nije jasno. kao ni odnos operativaca na terenu i neke jasno artikulirane politike vladajućih struktura zemlje, procesa donošenja odluka, izvršenja i kontrole. možda mi je promaklo ili je razrađeno na nekom drugom mjestu, npr. imat ćemo kronike s marsa u univerzum alfi. zadnja epizoda će se u određenoj mjeri odvijati na marsu što će samo otvoriti nova pitanja postojanja i opstanka oporbe i skrivenog otpora stanovništva u totalitarnim uvjetima. očekujem da na kraju svi zapjevaju we're not gonna take it, tommy ili twisted sister verziju, po vlastitom izboru
Ja isto spadam u grupu kojoj je rani nathan naivan. :)
E sve ovo rečeno za socijalne, političke, ekonomske i ekološke turbulencije na marsu je baš i meni zapelo. Mislim da smo se zadnje sreli sa tim kada je bio onaj trobroj sa Gordonom ( nakon rata svjetova). Mars je baš premalo bio zastupljen u pričama sve do ovog rata