forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/10/2023 : 17:57:40  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
O čemu se radi u tom stripu?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/10/2023 : 19:19:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
To je dobro pitanje.

Prvo, mislim da mi je ovo najbolji Kordejev rad, crtački.
Macanova priča ima dobru zamisao, ali meni nije vrhunski izvedena.
Kordejeva pak adaptacija ima neka sjajna rješenja (doslovno Maurovićevi stripovi prikazani i slične cake), čak i bolju montažu priče. S druge strane, mislim da je zasrao s ustašama i partizanima, i s tim nekim komunjarskim glupostima koje je natrpao u strip.

Ali, najviše je pogriješio što je stavio eksplicitne scene (nasilje i seks). To je i Macan fulao u svojoj priči, jer je iznebuha stavio eksplicitni opis (obračun na kraju), makar je on odmjereniji od Kordeja.

Ni jedan ni drugi, znači, njih dvojica ne kuže poetiku na kojoj nastaju Trojica u mraku, nemaju smisla za Brandove priče. Otuda i Macanove frustracije, koje je pokušao pretočiti u priču.

Po meni, nijedan od njih dvojice nije pravi, nije čovjek koji može sagledati ono što ih muči. Zato Macanova priča nema dubinu, i nema jasnu postavku ni likova ni radnje. A Kordejeve adaptacije odlaze u nisko, prljavo, neprimjereno, i tako zapravo sve ono dobro, one sitne fore i crtice za koje je dobar, sve to poništava neukusnom izvedbom. Za ovu priču treba jedan drugi takt, treba imati jedan drugi smisao.

Kod Macana je otac skroz neujednačen. Buni se na plošne likove, a sam daje jedan neuvjerljiv, stripski lik, zapravo, ti prijelazi iz jednog u drugog oca, ta "stanja" koja ne mogu izdržati jaču raspravu, to je baš slabo, tu se Macan nije iskazao.
A Kordejev pak Texas Kid je promašen. On ga je prikazao previše zlog, previše darknajtera, nešto što ne može biti. Jer ovaj bi "vječni heroj" morao biti oličenje plemenitosti, dobrote, i to sve maltene jednodimenzionalno. A ne da ima neku psihologiju, neku sjenu. Ako hoćeš polemizirati sa starom školom, junačkim jednodimenzionalim likovima, onda oni nemaju psihologiju, oni su iznad psiholoških podrivanja.

Evo, za početak.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/10/2023 : 21:02:29  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Mene još uvijek žulja taj stol za prosvjetljivanje...

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 06:22:18  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ja ću za sad govoriti o tehničkoj strani Texasa.
Kad izađe i kad ga pročitam, dat ću i osvrt.


Glede crteža Igor je tu odavna rutiner na visokoj razini.
No, u toj velikoj produkciji uvijek je lijepo vidjeti kad rokne duplericu na kojoj se izdivlja.

One su ono što ljudi pamte.
Bogate su to, jako dojmljive ilustracije.

Po pamćenju sudeći iz Texasa mi zablicaju slike konja, pištolja, nekog kaubojskog kicoša, Maurovića, Interlibera, Slavena, vukova i photoshopom prosvjetljenih partizana.

Nisam pohvatao nit radnje, no ne znam jesam li sve kronološki i pročitao.

No, nešto se tu zbiva.

Ne mogu se sjetiti puno Igorovih stripova di je meni "zaiskrilo" scenaristički.
Zalomilo ga je gomila scenarija koji djeluju kao da su na školjci pisani. Igor je sve to morao iznjeti na svojim leđima.

"Mugambi je bio, Mugambi jest i Mugambi će da bidne ... to je bilo dobro (jel' se Mugambi zvao, ah)...

Vidjet ćemo ima li iskre u Texasu.
A trebalo bi toga biti u autorskom pristupu.

U crtačkom smislu za iskru ne brinem, uvijek ih bude kod Igora, al moram priznat da pomalo strepim zbog narativa.

Ideja prvo, pa onda sve ostalo.
Bez obzira koliki god crtač moćan bio, ne može se tehnički - općenito gledajući, krpati rupavost ideje.

Iznad ideje je jedino život kao njen izvor, kao njezin krojač, dizajner, kipar i postolar.

Život (pa i papirnati) nastaje jedino iz života.









Edited by - frano on 11/10/2023 11:52:35
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 06:25:58  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Kad već trkeljam, a šta je to život, gledajući ga sa znanstvene strane?

Kako znanost gleda na život, kako ga tumači?
Šta je on? Kemija? Fizika?
Kako i kad je nastao?

Dupli?

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 06:28:49  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Macbeth, daj se i ti uključi.
Znam da si negde u grmlju :)

Ima mesta na livadi za sve.

Edited by - frano on 11/10/2023 06:29:33
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9327 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 11/10/2023 : 07:33:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Teksas Kid je univerzalna priča o očevima i sinovima i neispunjenim očekivanjima sa obje strane. Najviše zbog nedostataka komunikacije za koju krive nekog drugog.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 09:24:35  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
O. Pa to je prava tema.

Papirnati očevi i sinovi :)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 09:25:38  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nego, Deers, kaj je to život?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 09:34:00  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 09:50:56  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
U Indiji priznaju i poštuju više očeva.
Biološkog, pa staratelja, učitelja, duhovnog učitelja, kralja, ...

Može to bit sve ista osoba, ali kak se veli, samo je jedan Bog :)


S majkama je slično.
Rođena majka, dojilja, učiteljica, kraljeva žena, majka zemlja itd...


Jeli savjest možemo gledati kao na nekakav očev glas?
Od kud savjest i kak radi, prema kojem kanonu?


Edited by - frano on 11/10/2023 13:07:56
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 11:44:51  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Blebećem, ali...

Odaje li to možda Kordej kroz Texas Kida počast svom duhovnom ocu, Mauroviću?

Sjećam se tog portreta iz stripa, negdje s početka...



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 13:05:43  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ah, imamo li mi svi možda zajedničkog Oca?

... sam da nije neki atom ili molekula...
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 13:07:23  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Vite, gledano stripovski, imamo! Imamo zajedničkog oca!
Starog.

:)

A Stari nije molekula.

Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 11/10/2023 : 13:47:52  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Stinky, čekam da Texas kid izađe pa ću onda komentirati. Treba vidjeti kako je to Kordej do kraja zapakirao.
U ovom prvom dijelu koji je išao u Strip reviji i na web-u već je intervenirao u Macanov predložak tako da je
moguće da i u nastavku ima intervencija koje će fino zaokružiti stvar.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 14:01:57  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dupli, to je izlazilo online negdje, jel da?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 14:19:11  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Kadrovi slični ovome, gdje noćna silueta nadvladava svjetlo su meni najjači Igorovi vizualni momenti.

Onaj Batman i Tarzan obiluju time.






[url=https://postimg.cc/YjFXmYjm][/url]
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 14:58:28  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Prođoh malo ogledne stranice kod Fibre...

Bogato i bome uredno.
Manje kadrova nije pomoglo da kompozicije budu ugodne i prozračnije.

Želja da se pokaže crtačko umijeće, pogotovo na anatomiji, bilo portreta ili tijela, često završti raznim grafičkim veseljima, odsjajima i polutonovima, ali se time gubi jasnoća.

Nisam mogao ne primjetiti ono što je i Stinky naglasio.
Sirove strasti.
Jedanput sam već s tim temama kod Igora obrao bostan. Ali, štaš ide mu sirovo i animalno. Nebu valjda to pik stripa?

He, he, he, Igor je partizane prosvijetlio i malo doradio. Netko partizane ofarba, a netko prosvijetli.


:)
Tolko za sad.





Edited by - frano on 11/10/2023 15:00:48
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 15:05:40  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Fali vrline.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 16:11:25  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ako se radi o povijesnim prikazima, možda je Igor uhvatio pravi duh tog našeg civilizacijskog razvoja od kauboja do tulipana.

Od delija do zvončića.
Ali, ne znam, isto kao i Dupli moram pročitati cijelinu.

Svejedno, za sad u svemu tome fali vrline.
Nadajmo se da će je bit u ostatku stripa.


Edited by - frano on 11/10/2023 17:06:56
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 11/10/2023 : 18:57:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Nisam pohvatao nit radnje, no ne znam jesam li sve kronološki i pročitao.



Frano, ovo ti je Macanova priča (govorim o Macanovoj priči, jer Kordej je - do sada, odnosno u strip reviji - objavio samo pola te priče, a u cijelosti će biti tek sada u fibri. ali, on ionako slijedi Macanovu priču):

Sin čuvenog crtača stripova, traži očevu pažnju. I sam je stripaš, ali ne može doseći očevu slavu, koju je ovaj postigao najboljim stripom svih vremena - Texas Kidom. Iz njegove vizure, on je čak bolji autor, ali nema sreće: rodio se prekasno i više ne može uhvatiti onaj sjaj u travi, koji je njegov otac uhvatio u pionirskim danima, zlatnim danima stripa. Čitava ga ta situacija frustrira.
I tako se odluči obračunati s Texas Kidom, koji je, u međuvremenu, i doslovno ušao u njihov život, i postao pravi (i prvi) očev sin. Ovaj je, dakako, uspješniji i potentniji od njega, pa u finalu, kada ga otac najuri iz kuće, nalazi utjehu u svojim likovima. Tješi se da će s njima, zajedničkim snagama, nadmašiti Texas Kida, i pokazati tko je glavni.

Znači, to je ta priča.

Ono dobro u njoj je podtekst: čitava situacija priziva na Macanovu frustraciju Maurovićem, odnosno, frustraciju novokvadratovaca konfekcijskim junačkim stripom.

Međutim, ovaj dublji sloj nije vrhunski izveden. Za tako nešto fali jasno i odrješito postavljanje idejne strane čitave te priče.
E o ovome bih ja s vama popričao (pa i sa samim Macanom).

Dupli bi se mogao uključiti, bez obzira što nemamo Kordejevu izvedbu. Postoji Macanova priča i o tome se može dati definitivni sud.


Edited by - stinky on 11/10/2023 18:58:42
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 11/10/2023 : 19:29:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Stinky, čekam da Texas kid izađe pa ću onda komentirati. Treba vidjeti kako je to Kordej do kraja zapakirao.
U ovom prvom dijelu koji je išao u Strip reviji i na web-u već je intervenirao u Macanov predložak tako da je
moguće da i u nastavku ima intervencija koje će fino zaokružiti stvar.



Te intervencije su negdje sjajna rješenja (Misterij zelenih močvara itd.), negdje puki spektakularni čin, bez smisla (produbljivanje seksualnog odrastanja oca-tinejdžera), ali, u osnovi, su irelevantne što se tiče idejne strane. Kordej zapravo potpuno slijedi Macanovu priču, bez bitne nadogradnje, tj. bez redefinicije Macanovog teksta.

Kako je on zamislio do kraja, tj. sada već izveo, to ćemo vidjeti, no, po dosad viđenome, neće tu biti suštinskih, bitnih promjena, eventualno te kozmetičke, nebitne za idejnu stranu.

Tako da možemo pričati, daj ponovi Macanovu priču i otvorimo jednu dobru diskusiju.

Razlika između Macanovog i Kordejevog teksta je što Kordej nije uhvatio ono što je kod Macana veliki naglasak, a to je sinovo nastojanje da zadobije očevu pažnju. Kod Macana je to glavna stvar, ta postavka otac patrijarh - sin mimozica, ali mimozica koja se buni.

E sad, ovu postavku Macan nije uspio provesti u idejnoj čistoći. Priča mu se previše koleba, tj. izlazi iz glavnog toka i sama ekonomija priče je narušena, po meni, bespotrebnim izletima u sporedne stvari.

A osnovna pogreška je neujednačen, odnosno, neuvjerljiv lik oca.
Otac je zapravo glavni lik čitave te postavke. I da bi se dobilo to što lebdi u podtekstu, otac je morao biti isklesan. Otac je trebao biti saliven metodom ideirajuće apstrakcije, a to znači: morao je biti stvoren takav lik koji nema odstupanja, koji je dosljedno proveden i koji je za čitatelja neupitan. Kada čitatelj uzme tu priču i zamisli oca, rezultat uvijek mora biti lik (otac) neupitnih osobina, jasno ocrtan, s totalno formiranim karakterom.

Međutim, tu dolazi do problema, jer, prema Macanovoj izvedbi, otac je:

a) s jedne strane bogomdan, prirodno nadaren junački lik, koji već u ranoj mladosti neupitno zna što jest i što nije; ima jasne ideale, zna što se mora raditi u određenim situacijama, i vreva svijeta nema utjecaja na njega, ne može ga skrenuti s njegova puta.

ali b) takav jedan čovjek, koji već kao dijete zna i raspolaže plemenitošću, čašću, savješću itd., sada kao zreli čovjek postaje kolebljiv, postaje gik. Kao dijete, on bi spašavao djevojku u nevolji protiv svih šansi, a kao zreli čovjek, on ne zna ni toliko da nije u stanju razlikovati vlastitog sina i umaštani, stripovski lik.

Ocu u zreloj, muževnoj dobi, pripisana je gikovština koja potpuno uništava lik koji bi on trebao biti, i koji zapravo i jest nosivi stup idejne strane priče.

Ako je Macan imao na umu onaj podtekst, on je onda morao promisliti i jasno postaviti likove, koji bi to iznijeli. Ovako djeluje kao da je samo ima maglovitu, nejasnu predodžbu, a ne promišljenu, proživljenu stvar. I zato Texas Kid nije ono što je obećavao, to još uvijek nije prava stvar, makar ima neku težnju i naznake.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/10/2023 : 23:30:22  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dao sam si truda, pročitao sam ogledne stranice Texsas Kida.

O tehničkom dijelu ne znam šta još mogu reći, jedan je to od najboljih Kordejevih radova? Valjda je.
Uistinu, ima ... ima trenutaka.
Ne i iskri.

Bila je tu i ta zanimljiva spika da je ovdje riječ o mangi. Na početku, s onim portretom Radovana velikih očiju, mogu čak to i progutati. Ali, to me "kresnulo" samo na trenutak, onda ubrzo nestaje.
Bez greške, strip ide dalje, piči svoje.
Čitaš ga raširenih očiju. Kao da je čitalac saam postao "manga" i gleda i čudi se relističnom crtežu.


I tu je taj moment, meni najzanimljiviji, taj moment stila. Mange imaju svoj svijet, svoje okvire, uvjerljive su, zarazne i lako pratljive baš zato što su stilizirane. Pratite me?

Ja ne mogu reć da mi Igorov strip i rukopis nisu oku ugodani (obojan bi bio dernek pravi).
I baš tu meni nastaju problemi.
Ugodan mi je oku, ali duši mi nije milo.
(Duša, to vam je ono odmah malo iznad ega:)
Komu sad vjerovati?




Realistični pristup zahtijeva puno, a s druge strane guši svako naglašavanje ... nit su meni te gadarije u stripu uvjerljive, niti mi pravednost i silina Brandta starijeg ne titraju.

Izgleda kako samo gadarijama možemo nešto akcentirati u realističkom stripu.

Ali, figa.
Sve mi je isto.
Ništ nije istaknuto. Bogato detaljima jest, ali ništa ne iskri. Tu više nit bogate duplerice ne pomažu. Visoka je to, ali pravocrtna, jednako zgusnuta rezolucija po inchu, pardon, po tabli.

I ustaše i partizani.
I mlado i staro.
Sve mi je isto.

Zašto?
Zato jer je realistično.
Koja klopka, a majstore.
Da je bar to manga, Igore.
Baš bi bilo fora.





Scenaristički strip djeluje kao zapetljana, realnošću protkana ... ha, izmišljotina. Znajući Darka, ta novela sigurno ima šta za reći.

Macanov rukopis, ima svoju snagu (novelu nisam čitao), ali u Igorovoj realnosti ja se još uvijek nemam za šta uhvatit.


Srećom, ima tu još jahanja do kraja za finalni osvrt.






Edited by - frano on 12/10/2023 08:20:59
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 12/10/2023 : 00:38:23  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Stinky, ponovio sam Macanovu priču.
(Za znatiželjne može se naći na webu.)
U stvari se više-manje slažem s tobom.
Za prvu ruku osvrnuo bih se na ovo:

quote:
Originally posted by stinky
Ako je Macan imao na umu onaj podtekst, on je onda morao promisliti i jasno postaviti likove, koji bi to iznijeli. Ovako djeluje kao da je samo ima maglovitu, nejasnu predodžbu, a ne promišljenu, proživljenu stvar. I zato Texas Kid nije ono što je obećavao, to još uvijek nije prava stvar, makar ima neku težnju i naznake.



Macana izvlači to što je priča ispričana od strane sina. On je
zbrkan (larcenetovac :) ) i zato nije nužno, a i ne očekuje se
da izneseno bude konzistentno, jasno i promišljeno. Taj sin i
sam je svjestan kako stvari ne vidi baš jasno i kuži da baš ne
kuži ostale likove. Sve je u natuknicama, kako on to vidi, osjeća.
Zbog toga je Kordejeva uloga bitna. Za očekivati je onda da crtežom
i dijalozima ispričana priča čitateljima pomogne objektivno sagledati
likove. Pogotovo jer je super realistično nacrtana. Ono što bih
volio vidjeti je da Macanov obračun s ocem ide kroz sinove
didaskalije, a Kordejev obračun s ocem kroz crtež. To bi onda bile
dvije preklopljene priče. Prvi dio Teksas kida je išao u tom smjeru
dok je Kordej prepričavao očev život. Drugi dio koji je bio objavljen
na webu (od završetka Fibrina preview-a pa do 105. table) je malo
skretao prema čistom prepričavanju Macanovog teksta. Vidjet ćemo
što je Kordej napravio u 3. i 4. dijelu.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 05:28:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Istaknimo i ovo,

Svaki stil, svaka stilizacija predstavlja autorovu osobnost.

On nam nudi svoje "oćale" da zirnemo u njegov "duhovni", nutarnji doživljaj svijeta.

Kad stilove, hladno akademski gledano, rasčlanimo od karikaturalnog do realističnog, od jednostavnog ka složenom, još uvijek nema tu govora o evoluciji tvari, tek o osobnosti.

Realističan crtež po prirodi stvari nudi nam tek detaljno razmatranje - materije.
Često tu duha fali.

Ono proživljeno, duhom prožeto, često bude izraženo tek s par crta.
Te crte onda čak i sa tehničke, materijalne strane, dojmljuju više od od kakti cijenjenog realističnog prikaza koji se zasniva na znanju anatomije, perspektive i ostalih tehničkih kerefeka.

I tu je Kordej majstor.
Jaki, jaki, detaljan, bogat i vješt grafizam koji nažalost još uvijek od gomile maslačaka ne vidi brdo.

Ili šumu, sad sam se zbrko...





Trivia, jučer sam zaspao s mobitelom na nosu.
Bojim se da sam dodirnuo plafon...
Ili dno, tak svejedno...






Edited by - frano on 12/10/2023 09:14:45
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000