forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 06:21:24  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
https://www.instagram.com/reel/Cxs8wy9o7n4/?igshid=NTc4MTIwNjQ2YQ==

Hijoooj!
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 08:37:35  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Će da radim ovako.
Pročitao sam prva dva poglavlja novele.
I baš je fora pratiti strip konverziju.

Vrlo pitko napisano, dinamično i šarmantno.
Taj zarazan ritam prati i Kordej.

Ali, dopušta si izmjene.

Mene bi Macan zveknul po nosu da sam riječ u scenariju nadodal, izvrnul ili zabrazdil po svome. Dopušta eventualno vizualne intervencije i doskočice. Drzi se ko da mu je Brandt stari :)

Ustaše i partizane Igor prikazuje kao ubojice, koljače. Jer su to i bili. I jedni. I drugi. O trećima da i ne zborim.

I to je dobro, Igore.
Gdje nas je ratna klima zatekla (nimalo slučajno) s te strane mastimo kalaš.
Ili se mičemo od ludila.
Ili spoznamo da su nam djedovi bili kompletni kreteni. Svojatavši zemlju bili su gluplji od magaraca. I bili su se spremni pobit oko toga.
No, bilo je i dobrih djedova. Dobrih ustaša i dobrih partizana.

Najgluplji su pak oni koji praznikuju ili jadikuju nakon bitaka. Sentimentiraju. Žderu i loču.
A, opet, ti glupi djedovi spram nas su u mnogim stvarima bili titani.
I tu bih stao s ideološkim uplitima.

Dobro sam izgleda nanjušil, oni dražesni trenuci na livadi su bome Igorov autorski pečat.


I eto.
Neću dalje čitat novelu. Zanima me prvo Igorova adaptacija. Onda bum suknul Macana.

Tja, sami su se tak postavili:)
Materija ispred ideje.



Edited by - frano on 12/10/2023 09:30:43
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 08:44:53  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Za sad vidimo da Macan popušta pred Kordejem.
Svaki odnos je borba, pa tako i ovaj između scenariste i crtača.

Tko je glavni?
Bude to tako na bojnom polju.
Duh se povuče pred navalom materije.


Što je glupo, jerbo materija uvijek gubi bitku. Prolazna je, mijenja formu za razliku joj od kolege.

Uglavnom, fora.

Jedino mi još uvijek u svemu ovome fali vrline.
Mada je ne mogu ne prepoznat u starom Brandtu.

Edited by - frano on 12/10/2023 10:29:42
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 09:26:16  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiv je taj odnos međ to dvoje.
Izgleda da je ego šutnut u stranu i stoviše Macan sebe gura u drugi plan jer poštuje Igora.

Rispekt, ak je lajk det.

Ili.
Zašt je još zanimljivo.
I jedan i drugi su visoko na svojim pozicijama znanja. O stripu.
Samo s različitih pozicija.

I?
Tko bu kome stavil soli na rep?
Materija duhu?
Nije valjda tolko blentava da ni ne kuži da je u samom startu zdunfala?

Izgleda kako su se u ovoj kombinaciji duh i materija nekak, i to nimalo loše, našli. Združili. Surađuju.
Poštuju se.
Egal tekma.


No, hijerarhija je jasna.
Ideja, pa realizacija.
Duh, pa materija.






Edited by - frano on 12/10/2023 10:31:24
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 09:38:27  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dok ne pročitam strip kao cijelinu, pa još onda i novelu, dal bum si truda i analiziral bum kadrove i table.

Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 12/10/2023 : 10:34:49  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Stinky,

> Prvo, mislim da mi je ovo najbolji Kordejev rad, crtački.

Slažem se.

> Macanova priča ima dobru zamisao, ali meni nije vrhunski izvedena.

Macan je za osnovu imao oca i sina Bonelli, a Texas kid je naravno Tex.
Mislim da je negdje rekao kako je čitao intervju sa sinom Bonellijem koji je kao
rekao da je Tex stalno bio prisutan, pa je Macan došao na ideju napraviti priču u
kojoj se “Tex” zaista pojavljuje kao stariji brat.
Već Macan je priču prebacio u naše krajeve, ali pravi podtekst daje tek Kordej.

> Kordejeva pak adaptacija ima neka sjajna rješenja (doslovno Maurovićevi stripovi prikazani i
> slične cake), čak i bolju montažu priče. S druge strane, mislim da je zasrao s ustašama i
> partizanima, i s tim nekim komunjarskim glupostima koje je natrpao u strip.

To što je Kordej sve povezao s povijesti našeg stripa je vrhunski.
Ustaše i partizani su bili neizbježni, a i podjela uloga likova iz stripa nije mogla biti drugačija.

> Ali, najviše je pogriješio što je stavio eksplicitne scene (nasilje i seks).

Nije. Tekst iznosi sinovljevu rekonstrukciju događaja, a slika prenosi što je zaista bilo.
Na čitatelju je da na osnovu toga donese svoju interpretaciju.
Sin kaže kako ne razumije oca jer ima samo suhoparne činjenice i obiteljske priče.
Možemo li mi razumjeti oca Brandta jer smo vidjeli kako je to “zaista” bilo?
Kordej je ispred sebe stavio težak zadatak.

> To je i Macan fulao u svojoj priči, jer je iznebuha stavio eksplicitni opis (obračun na kraju),
> makar je on odmjereniji od Kordeja.
>
> Ni jedan ni drugi, znači, njih dvojica ne kuže poetiku na kojoj nastaju Trojica u mraku, nemaju
> smisla za Brandove priče. Otuda i Macanove frustracije, koje je pokušao pretočiti u priču.

Tu imaš point ali ne sasvim.
Macan nema veze s Trojicom u mraku i Sedmom žrtvom. To je sve uveo Kordej.
Nažalost mislim da će taj podtekst izmači velikom broju čitatelja jer nisu čitali te bitne
Maurović-Kovačić stripove.
To što je oca Brandta u djetinjstvu Kordej prikazao kao Dan Barrya iz gore spomenutih
stripova je ono što Kordejevu interpretaciju odmah diže visoko iznad Macanovog predloška.
Maurović je najviše volio upravo taj lik, Dan iz Trojice u mraku i Sedme žrtve. To je spominjao
u svim intervjuima. I upravo ta situacija da nakon rata otac Brandt postaje Maurović, a
njegov pravi karakter Dan nastavlja živjeti kao Texas kid u stripovima je momenat gdje me Kordej kupio.
E sad, taj prijelaz jest malo problematičan ali Kordej ga je lukavo zgurao u slike rata iz kojih
možemo samo naslutiti što je sve dovelo do toga da se otac Brandt počne mijenjati.
Ipak, ključni momenat je kad se Brandt vraća kući i razgovara sa sestrom. No, za to razumjeti
treba poznavati Sedmu žrtvu. Tamo Dan svoju kćer odvlači u divljinu, a ovdje sestrina kćer,
koja skroz podsjeća na Danovu iz Sedme žrtve, odvlači Dana u grad. To je smrt Dana Barrya ali
ne doslovna kao u Sedmoj žrtvi. Od oca Brandta ostaje samo Maurović sa svim svojim
mušicama i frustracijama. Ultimativno!
Ali treba to sve još izgurati do kraja. Nadam se da je Kordej to dobro odradio. Ako jest bojim
se da nas očekuje još eksplicitnih scena. Pogotovo ako je obradio Maurovićev voajerizam :)

> Po meni, nijedan od njih dvojice nije pravi, nije čovjek koji može sagledati ono što ih muči.
> Zato Macanova priča nema dubinu, i nema jasnu postavku ni likova ni radnje.

Macanu je u fokusu bila samo ideja i mislim da on i ne bježi od toga.

> A Kordejeve adaptacije odlaze u nisko, prljavo, neprimjereno, i tako zapravo sve ono dobro,
> one sitne fore i crtice za koje je dobar, sve to poništava neukusnom izvedbom. Za ovu priču
> treba jedan drugi takt, treba imati jedan drugi smisao.

Ali ne još. Taj drugi takt i drugi smisao trebao bi doći u Texas kidu 2.
U onome što slijedi nakon Macanovog Teksas kida. To je ono što tebe već godinama žulja.
Zato sam i rekao da bi ti bio
idealan za postaviti priču Teksas kida 2.

> Kod Macana je otac skroz neujednačen. Buni se na plošne likove, a sam daje jedan
> neuvjerljiv, stripski lik, zapravo, ti prijelazi iz jednog u drugog oca, ta "stanja" koja ne mogu
> izdržati jaču raspravu, to je baš slabo, tu se Macan nije iskazao.

Da. Zato što su Macanove simpatije na strani sina Brandta.
Ti bi rekao da Macan ne može razumjeti karakter oca Brandta i vjerojatno bi pogodio metu.
Oca Brandta može razumjeti Kordej ali zajeb je što mi se čini da se Kordej u prvom dijelu
poistovjećuje s ocem Brandtom, a u drugom s Texas kidom. Doduše to je i logično jer
Dan Berry prelazi iz oca Brandta u Texas kida.

> A Kordejev pak Texas Kid je promašen. On ga je prikazao previše zlog, previše darknajtera,
> nešto što ne može biti. Jer ovaj bi "vječni heroj" morao biti oličenje plemenitosti, dobrote, i to
> sve maltene jednodimenzionalno. A ne da ima neku psihologiju, neku sjenu. Ako hoćeš
> polemizirati sa starom školom, junačkim jednodimenzionalim likovima, onda oni nemaju
> psihologiju, oni su iznad psiholoških podrivanja.

Sad ti brkaš podtekst i “stvarnost”.
Texas kid počevši od drugog dijela preuzima ulogu starijeg brata sina Brandta.

> Evo, za početak.

I ja za početak :)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 11:56:59  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Najjednostavnije rečeno.
Ak su se našla dva idiota, strip će biti uspješan.
Ako su se našla dva materijalista, egoista, ha, strip će isto biti uspješan.

Kad se nađu, jedno i drugo, i duh i materija, e ondak je i umjet. djelo moguće.

A, pošto su se našli Idiot i Vitez, zlato moje, moglo bi to biti jako dobro.

Ko Zagor i Čiko.



Pitanje.
Dupli je sve razložio, ali hoće li itko tu pozadinu shvatiti, tko nije iz našeg svijeta stripa?

Očigledno je strip bio namijenjen kosookima...ka siroj, svjetskoj publici?






Edited by - frano on 12/10/2023 14:32:19
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 12/10/2023 : 15:14:41  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Komentar na stinkyev drugi post.

> Tako da možemo pričati, daj ponovi Macanovu priču i otvorimo jednu dobru diskusiju.
>
> Razlika između Macanovog i Kordejevog teksta je što Kordej nije uhvatio ono što je kod
> Macana veliki naglasak, a to je sinovo nastojanje da zadobije očevu pažnju. Kod Macana je to
> glavna stvar, ta postavka otac patrijarh - sin mimozica, ali mimozica koja se buni.

Po tablama koje je Kordej kačio na facebook u međuvremenu, to bi trebalo biti obrađeno u
trećem dijelu.

> E sad, ovu postavku Macan nije uspio provesti u idejnoj čistoći. Priča mu se previše
> koleba, tj. izlazi iz glavnog toka i sama ekonomija priče je narušena, po meni,
> bespotrebnim izletima u sporedne stvari.

Tako je. Ali to je zato što je glavni lik sin Brandt zbrkani larcenetovac (podzemni luk ili
kako si nas ono nazivao ) i kao takav brlja naokolo i gubi se tj. troši po bezveznim stvarima.
Klimatske promjene što bi rekao frano na livadi.

> A osnovna pogreška je neujednačen, odnosno, neuvjerljiv lik oca.
> Otac je zapravo glavni lik čitave te postavke. i da bi se dobilo to što lebdi u podtekstu,
> otac je morao biti isklesan. Otac je trebao biti saliven metodom ideirajuće apstrakcije, a to
> znači: morao je biti stvoren takav lik koji nema odstupanja, koji je dosljedno proveden i koji
> je za čitatelja neupitan. Kada čitatelj uzme tu priču i zamisli oca, rezultat uvijek mora biti lik
> (otac) neupitnih osobina, jasno ocrtan, s totalno formiranim karakterom.

Tekst je pisan iz perspektive sina.
Sin je u sukobu s ocem. Psihološki dok sin u svojoj glavi oca prikazuje neujednačenim i
neuvjerljivim, sam u svojim očima postaje bolji. On kao pokušava razumjeti, on kao nastoji, on
kao pomaže ocu, on radi stripove koji imaju nešto za reći...
A cijelo vrijeme je sam sebi neuvjerljiv i neujednačen.

> Međutim, tu dolazi do problema, jer, prema Macanovoj izvedbi, otac je:
>
> a) s jedne strane bogomdan, prirodno nadaren junački lik, koji već u ranoj mladosti neupitno
> zna što jest i što nije; ima jasne ideale, zna što se mora raditi u određenim situacijama, I
> vreva svijeta nema utjecaja na njega, ne može ga skrenuti s njegova puta.

Ja iz onih par odlomaka gdje Macan opisuje Brandtovo djetinjstvo i mladost ne iščitavam
sve to što si ti naveo.
Nisi li dio karakteristika pokupio iz Kordejeve interpretacije ?

> ali b) takav jedan čovjek, koji već kao dijete zna i raspolaže plemenitošću, čašću, savješću
> itd., sada kao zreli čovjek postaje kolebljiv, postaje gik. Kao dijete, on bi spašavao djevojku u
> nevolji protiv svih šansi, a kao zreli čovjek, on ne zna ni toliko da nije u stanju razlikovati
> vlastitog sina i umaštani, stripovski lik.

Na osnovu Macanove priče ja bih prije rekao da je sin taj koji ne može razlučiti da ratuje
protiv oca, a ne protiv umaštanog, stripovskog lika. Primjeti da su jedine žrtve Texas kida
sin i majka. Za cijeli ostali svijet Texas kid je frajer i junak. Jasno je napisano, i sin je toga
svjestan, koji su to događaji koji su naveli oca da se udalji od sina. Broj tih događaja nije
ništa manji od događaja kojima je otac u djetinjstvu prikazan kao junak.

> Ocu u zreloj, muževnoj dobi, pripisana je gikovština koja potpuno uništava lik koji bi on
> trebao biti, i koji zapravo i jest nosivi stup idejne strane priče.
>
> Ako je Macan imao na umu onaj podtekst, on je onda morao promisliti i jasno postaviti likove,
> koji bi to iznijeli. Ovako djeluje kao da je samo ima maglovitu, nejasnu predodžbu, a ne
> promišljenu, proživljenu stvar. I zato Texas Kid nije ono što je obećavao, to još uvijek nije
> prava stvar, makar ima neku težnju i naznake.

I meni se čini da Macan nije imao jasnu predodžbu o cijeloj priči.
Macanova priča je ono OK ali pravu stvar ipak očekujem od Kordeja. On unosi podtekst.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/10/2023 : 15:57:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli
Macan je za osnovu imao oca i sina Bonelli



Gle, to ne može biti. Čitava stvar tada ne bi imala smisla, jer i OTAC i SIN BONELLI su jedno te isto (iz Macanove vizure), tako da tu se ne bi imalo što suprotstavljati. Ne bi sin mogao biti protiv oca, budući da oni obojica pišu iste "konfekcijske" junačke stripove.

Ako je i Macanu zapao neki intervju, njegova priča dobiva dublji smisao SAMO AKO SE SUPROTSTAVLJA bonelijvsko-maurovićevski strip i macanovski-larcenetovski strip. Dakle, ovo je smisao.

Osim toga, lik oca je već kod Macana izveden po Mauroviću, barem sam ja odmah imao taj dojam, čim je počeo pričati kako je otac slavan, stavio je Maurovićeve autobiografske elemente (odlazak u rat, rad na stripu zbog love itd.)

Prvo da razjasnimo sljedeće.
Za mene, ako hoću ovoj priči (i stripu) dati bolju ocjenu, onda je glavna stvar onaj smisao koji kažem: junački, tobože naivni strip protiv macanovskog, tobože autorskog. Jer, sama priča sin protiv oca bila bi banalna, ona me ne bi zanimala, a ni Macan nije napisao neku ozbiljnu literaturu, nego stavio jednu svoju muku na papir (i time jednoj banalnoj priči zaradio dodatne bodove).

Ovako ja to vidim: Macanova priča je autobiografska, i on doslovno razmišlja tako mimozasto kako je postavio lik sina. Sasvim se slažem s tobom kada kažeš da su Macanove simpatije na strani sina; samo što je još više: taj sin jest Macan sam.
I njega frustrira da otrcani, prežvakani, naivni junački strip a la Maurović i dalje plijeni pozornost, a njegov rad je skrajnut, ili ne dobiva toliko pažnje koliko zaslužuje (prema njegovom mišljenju).

Međutim, sama ta situacija koja muči Macana, korespondira također i sa širim planom: i dalje su bonellijevi stripovi najpopularniji, ili kako se on to jednom izjadao skupa s markosom: kako to da svi misternoovci ne pređu u larcenetovce?

Znači, čitav ovaj širi plan se treba imati u vidu, da bi se shvatilo ono mjesto gdje ja nišanim. Usput, frano, nije to priča za kosooke, to je naša priča, koja Macanu tada još nije bila sasvim bistra, iako kažem, nešto mu je lebdjelo pred očima.

Moramo biti svjesni da je Macan to napisao 2003-će ili prije, i tada još nije bio dovoljno upoznat sa svime, nije toliko ni znao o strip-fanovima, nisu još počele dublje priče, a i nije poznavao stinkyjeve antologijske stvari, franine livade itd.

Kordej pak, piše to u zrelijim godinama, i radi na tom stripu 10 godina ili koliko. Nemam pojma koliko je on upoznat s forumom itd., ali bez obzira, kroz razne kanale su i do njega došli šumovi, i hoće-neće, upoznat je s ovim bitkama koje se vode na relaciji mister no-larcenet.

Te bitke su ionako stare, one su u osnovi novikvadrat-pobune protiv konfekcijskog stripa.
Macan dijelom baštini ovu pobunu, i ovu poetiku.

Ovo je ključno: Macan ne baštini bonelli-poetiku ili poetiku stripova koje crta Maurović ili naši stari stripaši, tipa Grad samoubojica na Rio Magdaleni i Lovci na čaplje.

Dakle, to se sve treba držati pri svijesti, da bi se ušlo u pravu raspravu sa mnom, odnosno, nanišanilo točku iz koje ja govorim.

Kada se to apsolvira, onda stvar stoji ovako:

Macan piše jednu autobiografsku crticu, u kojoj polemizira protiv dobrog starog junačkog stripa. Zajednički nazivnik toga stripa protiv kojega on ustaje, čitave te poetike, dakle, kao zajednički nazivnik on je uzeo - Maurovića. (Kordej je još više suzio, i uzeo specijalno Trojicu u mraku, zbog lika divljeg dječaka, kojega je Maurović u intervjuima apostrofirao. Međutim, Trojica u mraku možda i nisu baš najbolji primjer, jer lik divljeg dječaka ima određene darknajt momente, odnosno, nema onu čistu, idealiziranu jednodimenzionalnost klasičnog junačkog stripa. Ali da sad ne odlazim u te detalje, nije nam u ovom trenutku ni važno).

Dovde sve štima. Ali mi smo tek na početku. To je tek zamisao, a zamisao nije čitavo djelo. Djelo je cjelina koja se sastoji od zamisli i od izvedbe. Izvedba mora pratiti zamisao i kad to dvoje paše jedno s drugim, imamo remek-djelo, recimo. Kod Macana imamo dobru zamisao, izvedbu ne. Njegova priča nije remek-djelo. Usput, ni Kordejeva nije remek-djelo, jer po onome što sam vidio, on ne odstupa od Macanove priče, dapače, uvjetovan je Macanovom izvedbom. Jest da je on dodao neke sjajne crtice; ali nije sastavio remek-djelo, barem onako kako ja to vidim i kako pokušavam objasniti svoju viziju.

Vratimo se na Macana.
Evo par opaski, pa za sada stajem.

Ja vrednujem kada čovjek iznosi svoj stav. Čovjek mora zastupati svoje viđenje svijeta, odnosno aktualizirati se.
Macan je u ovoj priči tako nešto pokušao, ili barem učinio prve korake: on vodi jednu polemiku protiv tobožnjih legendi, koje on, doduše, poznaje kao legende čisto po stanju stvari (objektivno je situacija odnosno svijet u kojem živi takav da Bonelli, Maurović itsl. imaju status legendi). Ali on ih ne prepoznaje kao legende, on nikada nije razumio tu poetiku i nije kužio u čemu je fora. Sada on to izražava onako kako najbolje umije: kroz jednu priču, verbalizira se.

Međutim, od ovog početnog koraka, pa do rušenja heroja, velik je korak.
Ono što Macan nije uspio, nije razumio, je Hegelov poučak da obaranje protivnika treba učiniti, ne u njegovoj slabosti, nego - tamo gdje je on najjači!

Da prevedem ovo na Macanovu izvedbu.
Macan pokazuje oca patrijarha, oca legendu, i čisto deklarativno ga postavlja kao velikog, snažnog, nedostižnog. Ali ovi epiteti nisu mišljeni ozbiljno, nisu ustvari izvedeni kao snaga, nego su čisto formalni okvir u kojemu čitatelj dobije beživotnu postavku "otac je legenda". Da je tome tako, da je to samo mrtvi okvir, razvidno je iz daljnje izvedbe u kojoj se na oca odmah zvoca; te je umišljen, bez ljubavi za sina, ispuhani balon, gik kojega usrećuje njegova stripska kreacija itd. Očeva snaga je samo dekor, a pravi naglasak Macan stavlja na to da unizi oca. Ovo "uniženje" je nemotivirano, mislim, nemotivirano radnjom. "Motivirano" je samo Macanovom željom da oca pokaže kao bezveznjaka, a sina kao neku nezasluženu žrtvu. Ponavljam, ništa od toga ne proizlazi organski, nego čisto ex machina, kadija te tuži kadija te sudi. Macan kao apsolutni gospodar teksta, naravno, može to raditi ---- ali tu se vraćamo na moju prethodnu opasku: pravo obaranje protivnika je kada ga ti napadaš u njegovoj snazi, ne u njegovoj slabosti.

Ovakvog oca kakvog je Macan prikazao, lako je napadati.

Ali pravo pitanje jest: je li to stvarni otac, otac kakav jest u svijetu? Ili samo prigodni, olakšao-sam-sebi-posao otac?
Da preformuliram: ako su Bonellijevi i Maurovićevi stripovi tako loši, otkud to da i dalje plijene? Otkud to da se i dan-danas izdaju stari, naivni Maurovićevi stripovi? Kako to da se ljudi primaju za Maurovićeve intervjue, kako to da se izdaje Mauroviću, s ljubavlju?

Hoću reći, Macan si mora položiti račune o tome da stvari zaista tako stoje da, nemam pojma, Barba Niko i Ivo i dalje igra. Uvidjeti zašto su ti stripovi i dalje dobri, znači upravo ono što kažem: ući u njihovu snagu. Tek iz te pozicije bi se onda moglo uraditi pravo obaranje (ako se želi polemizirati i pokazati što ne valja s protivnikom). Naštimati si da je sve to bezveze, da otac ništa ne valja, i onda ga obarati, to je lako - ali i bez prave težine.

Nastavit ćemo.

Edited by - stinky on 12/10/2023 16:50:24
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 16:12:05  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
> ali b) takav jedan čovjek, koji već kao dijete zna i raspolaže plemenitošću, čašću, savješću
> itd., sada kao zreli čovjek postaje kolebljiv, postaje gik. Kao dijete, on bi spašavao djevojku u
> nevolji protiv svih šansi, a kao zreli čovjek, on ne zna ni toliko da nije u stanju razlikovati
> vlastitog sina i umaštani, stripovski lik.

Stinky.
Ako krenemo od toga da smo svi isti.
Jel, kak bi to rekel, ako krenemo od toga da je isti život u svima nama.
U leptiru i u malom deliji. U maslačku i u kondoru. Svuda je prisutan isti život.
Samo je različito raspoređen.
Materijalno. Fizički.

Slično je tako i sa količinom patnje i sreće.
Moći i nemoći.


Stari Brandt je takav kakvim si ga opisao, delija od malena.
Bome se ispuc`o u mladosti. I naklo.
I eto, opisuješ ga kako u jednom trenu gubi taj "zanos". postaje gik. Tratinčica.

Tako život i djeluje. Tko bi zadnji, bit će prvi i obrnuto ... kak već to veli Isusek.

Recimo, ta logika života je vidljivija i jasnija u tehničkom dijelu. U crtačkom zanatu.
Nismo svi isto raspoređeni, iako smo u istom polju djelovanja.

Igor je svoje rasporedio, pretočio uglavnom u jaku likovnu "anatomiju", a vrlo malo pridodaje pisanju.

Macan dobro piše i riše.

Stinky super piše, ne riše.
Dupli, isto ko Macan. Izvrsno riše i zrno slabije piše.
Isti život nas različito raspoređuje.
Svakome po zasluzi.


Tako da je meni taj zaokret od delije ka neaktivnoj tratinčici kod Starog sasma ok.

Mada nisam čitao :)
Samo vas pratim.






Edited by - frano on 12/10/2023 16:35:40
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/10/2023 : 16:17:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Za one ležernije, koji se ne mogu pohrvati s ovolikom količinom teksta.
Evo što ja govorim: Macan nije uspio pokazati da je macanovsko-larcenetovski strip bolji od bonelijevsko-maurovićevskog. Nije uspio pokazati zašto bi sin bio simpatičniji od oca.

Doduše, kao da je i on sam svjestan te svoje slabosti (da nema snagu izvesti odlučno i postaviti svoj svijet, svijet koji bi zamijenio Texas kida i njegov svijet), pa ostavlja otvoren kraj. Macan i njegovi junaci čekaju, spremaju se za odlučni boj... a ta će bitka biti jednom, u nekom neodređenom vremenu. Macan ima samo želju, ne i volju, i čini se da je, barem na predrefleksivnoj razini toga svjestan.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 16:30:33  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ono di je Stinky skroz u pravu je ta prepoznata želja kod ovih autora da svoje prethodnike na neki način nadmaše. Kako god znaju i umiju.

Pretjerano zapetljavanje prilikom pisanja scenarija ne znači nužno i bolji, nit` inteligentniji scenarij.
Isto je sa likovnošću. Previše detalja ne znače dobar crtež.

Ako je stvarno to u pitanju, da ovi autori žele nadmašiti prethodnike, pa...

Nemate šanse, dečki.
Nemate šanse.

Dok ga sami za sebe tražite, prema drugima ne pokazujete rišpekt.

Sin iz stripa želi očevu pažnju.
Stari koljač to ne može dati, ali opet, na grub način, prenosi sinu nešto dobro. A mali je ono, svileni Novo kvadratovac :) Tko zna, možda do kraja stripa postaje delija.

Prvi korak je poštivanje prethodnika, roditelja kakav god da jest.

I sad.
Meni osobno Igor jest na piku jerbo nije moja linija.

Nikako me nije dotakao. Nemam veze s tim pajdašima.
Ja sam odrastao na Maurovćiu i ostalim pravim strip delijama.
Pojavom Novog kvadrata, ta linija je baš ono, zaklana.



Mogu poštovati Igorovu likovnost i trud.
To mogu poštovati.
Poštujem i njega kao osobu, kakav god bio.

Ali, nismo iste gore listovi.



Edited by - frano on 12/10/2023 16:59:35
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 12/10/2023 : 16:35:33  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Evo što je nekad Macan napisao o Texas kidu:
----------------
S ovim nemam puno veze, iako imam dosta.
Napisao sam tu novelu ("Teksas Kid, moj brat") negdje, valjda 1990.
Ili 1991. Objavio sam je tu i tamo, na kraju i u jednoj svoj zbirci
priča ("Teksas Kid (i još neka moja braća)") kao naslovnu.

Naslovnicu za tu zbirku nacrtao je bio Igor Kordej i svidjela mu se
ta novela do te mjere da ju je nakanio adaptirati u strip.
Trenutačno je, točnije rečeno, kani adaptirati u mangu za francusko
tržište. Zvao me da adaptiram za njega, ali dvije su se stvari
dogodile: prvo, ja sam se toliko udaljio od te priče da bih u
pokušaju adaptacije samo ubio ono što Igor u njoj vidi; i drugo,
on već ima toliko jasnu sliku da mu zapravo i ne treba drugi adapter.

Te sam mu tako novelu poklonio, neka radi s njome što mu je volja.
------------------

I još ovo:
------------------
Za anegdotu:

Zamisao za izvornu novelu "Teksas Kid, moj brat" nastala je tijekom
čitanja nekog Strip zabavnika u kojem je jedan pomalo konfuzni
uvodni tekst o Bonelliju rekao otprilike "Tata Gianluigi je kreirao
Teksa, a sin Sergio Zagora, tako da je Teks pomalo Sergiov brat, a
Zagorov stric ..." Ili tako nekako.

Ukratko, onda sam ja pomislio: "E, a što bi bilo da jednoga dana
Teks dođe mladome Sergiu na vrata i počne ga šikanirati kao mlađega
brata?"

Za dalje čitajte novelu, ili Kordejevu prilagodbu u strip.
---------------
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/10/2023 : 16:38:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Tako da je meni taj zaokret od delije ka neaktivnom runolistu kod Starog sasma ok.




Frano, samo opaska.
Nije stvar u zaokretu od delije k tulipanu, to je zamislivo, i kak ti kažeš, može biti i životno-realno.

Međutim, ono što meni nije zamislivo, a samim time ni životno-realno jest promjena stanja svijesti, i to promjena iz više pozicije u nižu.

Macanove promjene stanja očeve svijesti su meni nezamislive, odnosno da budem sasvim precizan: to što je on napisao, kako je orisao oca za mene nije ozbiljan rad. To može biti loša, stripovska literatura, pa si ti naštimavaš kako ti paše. Ali on (macan) je imao više na umu, on je upravo učinio gestu protiv takve šund-literature.

Zato kažem: točka iz koje on gleda "očeve", klasične junake, i točka iz koje ja gledam su toto genere različite. A on bi trebao imati moju svijest, ako želi porušiti heroje, jer samo tada bi bilo pravo obaranje. Naime, kada ti vidiš nečiju snagu, kada vidiš to u čemu je on jak, i tu ga napadaš, e tek tada si ga oborio.
Ne može Macan oboriti standardne junačke stripove a la Maurović, jer on to apriori ne voli, ne razumije, nikada nije živio to. recimo, ja bih mogao oboriti tu poetiku, jer ja to volim, razumijem i dijelim isti svijet, ja to imam proživljeno.

Naravno, postavlja se pitanje: a zašto bih to ja radio? I naravno, ne radim. Jer ja zaista i držim da su ti stripovi bolji od macanovskih stripova, veću vrijednost imaju.

Ovo su sve pitanja koja vežu daljnju raspravu, i izlaze izvan puko stripovskih okvira. Za sada o tome ne treba, jer tu onda dolazi previše hardkor filozofije (a stripaši to ne vole).

Edited by - stinky on 12/10/2023 16:39:50
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 16:41:17  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Izgleda da Macan nije vezan za svoje stare priče. To je dobro.
Njega izgleda vesele te neke dosjetke koje skuže Dupli i još trojica.


Jedno je sigurno. Ovi zadnji potpuno autorski stripovi su mu najbolji.
Vidno (i dugo) tuguje, ali se drži. I to je prenio u strip.

Patnja i sreća se izmjenjuju, a on ide dalje.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 16:46:15  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Glede stanja svijesti.

Moguće je da jak čovjek posrne.
I obrnuto. Da se slab vine.

Slab koji pada i nije neka novost.
Kao i bogataš koji postaje još bogatiji.

Svijest je glavno polje bitke.
I taj fajt se vodi do zadnjeg daha, u trenucima kad su svi udovi i cijelo tijelo stali, i još k tome kad zatomljeno navali, čak i tad imamo šansu.

Zadržat čistu svijest.

Edited by - frano on 12/10/2023 16:57:46
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 12/10/2023 : 16:49:48  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
Ne može Macan oboriti standardne junačke stripove a la Maurović, jer on to apriori ne voli, ne razumije, nikada nije živio to. recimo, ja bih mogao oboriti tu poetiku, jer ja to volim, razumijem i dijelim isti svijet, ja to imam proživljeno.



Zato i kažem da si idealan za Texas kid 2. :)

quote:
Originally posted by stinky
Naravno, postavlja se pitanje: a zašto bih to ja radio? I naravno, ne radim. Jer ja zaista i držim da su ti stripovi bolji od macanovskih stripova, veću vrijednost imaju.



Zato što u stvari smatraš da se to može napraviti.
Pokaži nam kako.
To što ti smatraš da su ti stripovi bolji nema veze s tim što
u priči ili stripu propituješ kako bi se taj stav mogao oboriti.
Pa Macan je u Texas kidu potpuno rastavio i razbucao larcenetovce.
A za osjetiti je da i Kordej gazi u tom smjeru.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 16:51:58  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
E, a kaj su ti "larcenetovci"? Neki novi autori? Tulipani?







Edited by - frano on 12/10/2023 16:54:34
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 16:53:45  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ja sam se Manuu zahvalio nakon Blasta. Nije mi prošlo. Urnebes vizualni, a proljev narativni. Skroz loše raspoređeno :)

Ovaj zadnji uradak Grupna terapija je smiješan. I samokritičan.

Borba svagdanja je jako dobar strip.

Edited by - frano on 12/10/2023 16:55:57
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 12/10/2023 : 17:01:24  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

E, a kaj su ti "larcenetovci"? Neki novi autori? Tulipani?



Još iz starih rasprava sa stinky-em,
svijet se pojednostavljeno dijeli na zagorovce i larcenetovce.
Pod larcenetovce spadaju i novokvadratovci, ekipa oko Q-a, Ohoho i sl.
Da, ti bi rekao tulipani :)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/10/2023 : 17:18:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli
Pa Macan je u Texas kidu potpuno rastavio i razbucao larcenetovce.



Gdje to vidiš?
Ako misliš na to da je postavio snažnog, jakog, mačo oca, a sina mimozicu, to njemu služi samo da okleveće oca, a sina naglasi kao nekakvu žrtvu autoritarnog oca. Ja njegovu priču vidim tako da on uzima zdravo za gotovo da je otac zapravo nezasluženo priznat, a sin nepravedno zakinut.

I to pije vodu sve dok je Macan među "svojima", odnosno, sve dok se kreće u krugu ljudi koji dijele njegovo shvaćanje svijeta.
Međutim, čim na scenu stupa netko tko dolazi iz drugačijeg svijeta, stvari više nisu tako (samo)razumljive, kako bi to Macan htio. Recimo, ja nikada nisam puno polagao na neke samoproglašene lijepe duše, ne vidim u čemu su to zakinuti i zašto bi svijet trebao stati ako se netko nije uspio realizirati, pa i tada kada su okolnosti protiv njega?

Macan je stavio oca koji se realizira u nepovoljnim okolnostima (junački, epski tip) i potvrdi se u svijetu.
S druge strane, stavio je sina koji početno ima povoljne okolnosti (mimozica, larcenetovac), ali mu sada baš te povoljne okolnosti rade prepreku, i on se želi dokazati ocu, koji ga navodno ne voli.

Sad, i sam kažeš da Macan naklonost smješta na sina, i ekonomiju priče gradi tako da bi čitatelj trebao suosjećati sa sinom. Kako je onda razbucao larcenetovce? Meni se čini da je (ciljana) točka identifikacije larcenetovac; ne patrijarh.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 17:31:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nema boljeg odnosa između oca i sina doli u Lone wolf i cub.
To je moj Zagor.
Ste čitali?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 18:02:48  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Pošto je Darko poklonio Igoru novelu, to je već sasvim druga pozicija.
Igor ondak s pravom intrvenira i mijenja po nahođenju.

Nadodao je lepršave scene na livadi.

Hihi.
Evoluira novelu :)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/10/2023 : 18:59:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Meni su te scene skroz bezveze. Nisu bitne za strip, a jedino im je pokriće jeftina senzacija. Nacrtao je klinku kako piša, ej, i stavio to u strip koji se zove Texas Kid.
Mislim, on je i te gluposti nacrtao na top razini, ali Kordej jednostavno nema takta. Što se toga tiče, on je gori (veći) darknajter od Macana, tako da ni jedan ni drugi nisu pravi izbor za rušenje herojskog stripa. Kordej je više tip efekta, nije cerebralni tip. Dok Macan pomalo jest, zato on i jest markosov kućni filozof.
Meni je čak bliži Macan, uvjetno rečeno, jer naši svjetovi se praktički ni ne dodiruju.

I evo dileme: strip je stvarno efektno nacrtan i to udara na prvu. Za definitivnu prosudbu, moram vidjeti kako to izgleda u kompletu. Po dosad viđenome, priča je slabija od Macanove.
No, ni sama Macanova priča nije neki top. A nema ni ovu sirovu snagu slika koje bombastično udaraju. Ipak, macanu u prilog ide što je on autor priče.

Na kraju ipak, kako više volim strip, dok literaturu kakvu piše Macan ne volim uopće, biram strip. (strip ja ne stavljam ispred eseja, romana itd. dapače, više cijenim knjige i pisanu riječ. samo drugačije provenijencije no što radi Macan)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/10/2023 : 20:53:29  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Izrazil se Igor s tom scenom baš onak kak je znal. Autorski. Skroz.
Tak mu se rasporedilo.

Budem sutra izvukel par lijepih likovnih stvari iz ovega stripa.













Edited by - frano on 12/10/2023 21:00:46
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.49 seconds. Snitz Forums 2000