forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 15/10/2023 : 14:03:13  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Stinky, znaš koji je tvoj osnovni problem?
Sve tvoje analize su larcenetovske. Ti si u srži larcenetovac.
Promišljanja, mudrovanja itd...
Ali, s druge strane ne voliš kad ti dociraju.
Zato si uvijek u kontri i napadaš svaki strip
gdje se ide na stav ili neku poruku, a
to su larcenetovski stripovi.
I čemu si se onda dosjetio.
Odabereš stripove koji ni u primisli
autora nemaju stav i filozofiju i
onda su oni idealni medij da kroz njih
propagiraš ono što misliš da treba.
Zapravo nikad nećeš napraviti ili napisati strip
jer bi on mogao biti samo čisti larcenetizam

Kad sam govorio da je TuM lošnjikav, misli se na
tehničku stranu, ne na sam sadržaj.
A frano je u pravu kad kaže da je TuM superherojski.
Brant tj. Schiller Faust se furao na antičke heroje,
Rim, grčka, tragedije, i Dan je polubog iz antičkih
mitova.

Stripovi su se u početku radili kao adaptacije
knjiga jer su se pojavili kao moda, pa su se
novine htjele ukrcat na taj vlak. Nikom se
nije dalo pretjerano zajebavati s tim i najlakše
je bilo uzeti predložak i skratiti.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/10/2023 : 14:35:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ima nešto u tome što kažeš, ali zašto promatraš stvar kao problem? Zar nije to moja prednost: poznajem vas u dušu i ne možete meni prodati muda pod bubrege.

U osnovi, sad smo počeli pričati, sad si došao na pravi teren. Samo, ispada kao da ti preferiraš simplificirane ljude, a onda tek u stripovima nek se nijansiraju, dok ja volim realne, konkretne ljude (koji imaju oba centra: i mračni i svijetli, kao što to ima frano, Budak, Heidegger... i ja, na kraju krajeva), a u literaturi pak mora biti provedena idejna čistoća. Ja podržavam platonsku pedagogiju i estetiku u stripu, ti larpulartizam. Misliš da je Platon također larcenetovac? Eh, nije ti ta stvar tako jednostavna.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/10/2023 : 14:35:09  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Hvala na izložbama.
Za prvu izložbu na livadi, top!

Tema je i dalje Texas kid - folder - Maca.

Naravno da je isprepleteno sa Trojicom i Žrtvom.

Edited by - frano on 15/10/2023 14:36:56
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/10/2023 : 14:50:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Dok mi je na pameti...

Trojica i Žrtva zapravo hvataju trenutak degradacije žene.
Trenutak kad im je materijalnost prevagnula.
Postala je civilizirana. Emancipirana.

U svim kulturama žena je štovana jerbo nosi život i održava te čuva porodicu.

Ovo je bio trenutak gdje se "osamostalila" i uzela stvari u svoje ruke. Tocnije, pištolj.
Kukulele.



Frano, moram sad ponoviti i Trojicu u mraku.
Ovo što je napisano u Sedmoj žrtvi, ne bih ja to nazvao "trenutkom degradacije žene".

Tu je ispričana velika tema vesterna, samo na jedan poludivlji, a u scenariju Krešimira Kovačića i mahniti način, bez ikakvog peglanja scenarija, totalno nesavršeno i gotovo pajserski... a sve skupa djeluje markantno i dojmljivo i to je strip at his best.

Vestern priča ovu ideju: heroji pripitomljavaju i poražavaju divljinu; ali su i sami divlji, te moraju nestati sa scene. Ta se tema varira u bezbrojnim vesternima, i Macan bi morao bolje poznavati taj žanr, da bi mogao pisati definicije. Ona koju je on stavio u Teksas Kida je neznalačka.

U Sedmoj žrtvi ti je ova tema također ispričana, i izvedena, samo u jednoj čudnoj varijanti, gdje glavni junak nije tipični vestern-junak (paradigmatski je, recimo, Shane, i to bi Macan morao ponoviti), nego je doslovni (nat)prirodni sin koji ima snagu elemenata i praktički je neuništiv. On nestaje s pozornice preko žene, koja ovdje predstavlja civilizaciju. To je sve skupa čudno, ali idejno je postavljeno onako kako to priča i klasični vestern.

Edited by - stinky on 15/10/2023 14:52:17
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/10/2023 : 15:00:37  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Glavni ženski lik tog stripa se odmaknuo od svoje ženske "prirode". Kontrira mužu, ne želi da joj dijete bude "divlje".

Svak ima komadić "prirode".
Svoju prirodu, jel.


Onaj koji stvarno "podivlja", on postane životinja. I brnuto, tko slijedi te svoje prirodom zadane okvira ... postaje čovjek.

Žena nije prepoznala kako njezin Dan pleše po rubu, kak veli Stinky.
Kako je samostalan.

Tko joj kriv.



Edited by - frano on 15/10/2023 15:10:26
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/10/2023 : 15:04:29  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Slično kako su se gospođe i žene odlučile osamostalit, tako je i majka Hrvatska, gđa. rvatska, isto odlučila postat samostalna.

Od čega se to ona točno osamostalila i za kog se "samostalno" preudala, o tome govori Macan u nastavaku Grendela.

Čitali ste.
Neću detaljno analizirat.
Glavni junak se na kraju žrtvuje kako bi spriječio krvoproliće, spašava svoj klan, ali tako što se pridružuje "spasiocima" amerima. Tehnokratima. Materijalistima. Kak se već zvaše u stripu ti progresivci.



A, klanovi k'o klanovi.
Nekad su se klali pod majkom rusijom, a sad se svi prodaše i nastaviše klat pod majkom amerikom.

Nikad gluplji i prazniji.
Upoznavaju sve čari materijalizma.


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/10/2023 : 15:05:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da se nadovežem na prethodno: jasno je zašto je Mauroviću takav jedan junak bio ideal. Dan se uopće nije dao civilizirati, on ne dolazi iz vesterna, nego prije crne romantike. Maurović je promatrao Dana u sebi samome, kada je pod stare dana skroz pomahnitao i predstavljao sebe kao model prirodnog, slobodnog života. Takav elementarni život ima nešto dopadljivo, pa i meni samome privlačno, no ipak se to sve skupa ne može interpretirati kao sloboda. Filozofski je sloboda nešto drugo, nešto što Maurović nije poznavao. Sloboda ne postoji u prirodi, u prirodi postoji samo moć, možnost da učiniš sve što ti je na raspolaganju. Negativna strana toga je da to radi i drugi, pa ovisiš o slučajnostima, odnosno, jesi li jači i lukaviji od svega drugoga. A jasno je da nisi, tj. nitko nema takve snage da može pokoriti sve i svakoga. I tako dalje, da ne pričamo o ovoj zanimljivoj temi slobode (osim ako ne postoji enormni interes, i megaangažman duploga).
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/10/2023 : 15:15:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Slično kako su se gospođe i žene odlučile osamostalit, tako je i majka Hrvatska, gđa. rvatska, isto odlučila postat samostalna.

Od čega se to ona točno osamostalila i za kog se "samostalno" preudala, o tome govori Macan u nastavaku Grendela.



Ma kakvi, Macan ne govori to. Nego on upravo jest vakser, on doziva i pozdravlja progresivce, koji će tobože pomiriti divlja plemena.

Ja pak pozdravljam hrvatska divlja plemena, i pozdravljam osamostaljenje. To je onaj minimum okvira koji je morao biti izboren, a dalje je na svakome da radi kako zna i umije. Hoće li postati vakser, otići si kupiti dijete u Zambiju i prodati se za komadić američkog sna, ili će ostati "divlji" i otići se pokefati u Grčku. Svatko sam bira.
Da se Hrvatska nije osamostalila, ne bih mogao čitati prave hrvatske stvari, pa možda ni te naše stare majstore, jer bi to progresivci zabranjivali kao nešto divlje i nekorektno.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/10/2023 : 15:22:40  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Da.
Macan to prihvaća po cijenu spašavanja života. Prihvaća progresivnu pikicu.



Slično se događa i sa Sedmom žrtvom.
Žena željna civilizacijskih dosega pokušava ukrotiti svog muza (oduzeti mu slobodu)
Ne ide, i ona ga, teška srca, procvika.

Jako si u pravu glede privida "slobode" na ovom svijetu.
Uvjetovani smo sa svih strana, svakim udahom.

Pokoriti se mužu.
Pokoriti se ženi.
To su sve krivi načini koji samo udaljuju osobu od "slobode".

U indiji je žena svetinja. I odgojena je tako. Ponizna boginja. One i onako ispunjavaju nas, a ne mi njih. Duhovno gledajući. Materijalno je obrnuto.

Američke dame, željne "progresa" riješavaju stvari kako je opisano u stripu.







Edited by - frano on 15/10/2023 15:28:30
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/10/2023 : 15:28:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Glavni ženski lik tog stripa se odmaknuo od svoje ženske "prirode". Kontrira mužu, ne želi da joj dijete bude "divlje".



Kažem ti, to je vestern kanon: on priča tu veliku priču pripitomljavanja, kako je američki pionir rasturio divljake i kaktuse i pustinju pretvorio u vrt. I onda mora otići sa scene, jer je njegova funkcija izvršena, on je uradio svoje. Sada dolaze krotki koji će naslijediti zemlju.

Žena se ovdje nije odmakla od svoje ženske prirode, naprotiv, odabrala je svoje više poslanje - poslanje majke. Majčinstvo je najviši oblik žene, i u toj dilemi koja je postavljena, ona je morala birati tako kako je birala.

Dan se nije izdigao u pravu ljudsku prirodu, on je ostao elementaran, podljudski ili prijeljudski. On čak ni ne raspolaže pojmovima, on je materijalist, jer još ne odvaja pojam čovjeka i pojam konja. Njemu je sve to neduhovno, čisti Život, i on ubija šestoricu ljudi, jer su ubili konja.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/10/2023 : 15:30:25  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ispravno.

Nije se pokorio ženi.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/10/2023 : 15:31:42  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Bemti, idem i ja sad to nanovo pročitati.
Bravo Stinky za objašnjenje!

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/10/2023 : 15:38:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
[
Slično se događa i sa Sedmom žrtvom.
Žena željna civilizacijskih dosega pokušava ukrotiti svog muza (oduzeti mu slobodu)



Dan nije slobodan.
Da je slobodan, znao bi uraditi sintezu: ostati svoj i pripojiti si ženu i kćer. Pripojiti sebi ženu, to znači postati cijeli čovjek, slobodan.
Dan to nema, on ima samo nekakve divlje impulse, mračni temelj. To je baza, ali ta baza mora biti harmonizirana, odnosno ublažena iz višeg centra, prosvijetljena.

Maurović to ne kuži. A ni ti:)))) Zato sam usporedio vas dvojicu, slični ste. Doduše, ti se, za razliku od njega (kojega ipak ne poznajem tako kako tebe) hrvaš, i barem onako pošteno se izdereš na tetkice u Zagrebu. Ti ćeš još doći do harmoniziranja, ili ćeš barem podlegnuti junački, i nadam se da nikada nećeš postati vakser i tetkica. Kao što su to postali, na žalost, tvoji bivši kolege.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/10/2023 : 15:40:13  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ja još imam šansu :)
Bravo Stinky.
Do jaja.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/10/2023 : 16:40:18  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/f314zSgx][/url]
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/10/2023 : 17:50:39  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dečki, bome je danas bilo fora.
Izlozbe i druženje.

Stinky je svjetski analizirao i razložio, lijepo objasnio da i divlji zapad može pričati dobre, životne i poučne priče :)


Super je objasnio kako se dolazi, koji je put do ljudske prirode.



Ja bum se stišao do sljedećeg vikenda.
Do sljedeće izložbe.


Veselim se Interliberu. I Texas Kidu.
Jel se vidimo tamo?

Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

590 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 15/10/2023 : 18:31:17  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
U planu je svakako. Ali je i daleko za potvrdit, bar za mene.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 15/10/2023 : 20:03:25  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Ima nešto u tome što kažeš, ali zašto promatraš stvar kao problem? Zar nije to moja prednost: poznajem vas u dušu i ne možete meni prodati muda pod bubrege.

U osnovi, sad smo počeli pričati, sad si došao na pravi teren. Samo, ispada kao da ti preferiraš simplificirane ljude, a onda tek u stripovima nek se nijansiraju, dok ja volim realne, konkretne ljude (koji imaju oba centra: i mračni i svijetli, kao što to ima frano, Budak, Heidegger... i ja, na kraju krajeva), a u literaturi pak mora biti provedena idejna čistoća. Ja podržavam platonsku pedagogiju i estetiku u stripu, ti larpulartizam. Misliš da je Platon također larcenetovac? Eh, nije ti ta stvar tako jednostavna.





Problem je zato što si ti stalno u situaciji da
prodaješ muda pod bubrege ili bubrege pod muda i
onda upadneš u konfrontacije nepotrebno.
Ali nema veze.

Ovo što kažeš da preferiraš stvarne ljude ni crne
ni bijele, a podržavaš idejnu čistoću u literaturi
je malo mazanje očiju.
Tebi je jasno kakvu ideju (ideologiju) želiš ali
u stvarnosti toleriraš određena odstupanja jer
nije realno od svih očekivati savršenstvo.
Nije to daleko od ovih lijevih i progresivnih koji
nominalno toleriraju i prihvaćaju svakoga, ali
eto jasno je da su samo klimatske promjene prava stvar.
Ti si u ratu s njima, i oni su u ratu s tobom.
To je OK dok ne ginu civili.
A ti zapravo stalno rokaš po civilima.

I sam znaš, nisi blesav, kako razmišla gotovo
svaki civilni autor stripa :
Strip za djecu - moram napraviti idejno čiste likove
Strip za odrasle - moram imati stvarne tj. sive likove.
Sve ostalo je koliko si sposoban domisliti se
smislene priče i koliko si vješt kvalitetno je
ispričati. Ako nemaš fora ideju trudiš se
držati kanona žanra.

Kažeš da sam ja larpurlartist. Ni najmanje.
Ja ti više spadam u kategoriju onih koji
drže kako nije toliko bitno kakva je priča i
crtež, već koliko je dobro ispričana. Ta stripovska
zanatska strana mi je bitna.

Eto, mislim da smo se razumjeli pa dalje možemo
u revijalnom tonu. Mada, ne vidim što bi još
mogli pričati o Texas kidu dok ne vidimo finalni
Kordejev proizvod.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/10/2023 : 20:07:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ja dolazim sigurno
i to prvi dan, odmah drito

međutim, možemo se dogovoriti, pa se nađemo. pogotovo ako dolazi tkosta, da vidim tog junaka. odmah nas trojica i napravimo tamo ultimativni hrvatski strip, da se dupli pojede od muke
;))

frano, ak' ništ od ovakvog dogovora, daj dođi prvi dan, pa se nas dvojica nađemo. makar ću tada imati gužvu, al' bar pol sata, možda i naguramo sat vremena.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 15/10/2023 : 20:09:04  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Tonto, fora ti je ovo što si postao.
Žao mi je što se Torghal povukao.
Imao je scenarističkog mota.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 15/10/2023 : 20:12:19  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Frano, je li imaš neki štand na Interliberu?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/10/2023 : 20:20:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
dupli, nismo se skroz razumjeli oko ovoga što je to "stvarni čovjek", ali kako kažeš, nema veze.
tebe te priče baš i ne zanimaju, pa da ne tupimo.

ako Texas Kida mičemo s dnevnog reda, možemo o - Osmoškolcima. ja ću ovih dana baciti se na Osmoškolce, pa bi mogli pričati. a može i Sedma žrtva, Trojica u mraku.
ili Kapetan Leši.
kažeš da nisi larpulartist, pa daj pričaj malo o hrv stripovima koje voliš. daj top 10 ili nešto u tom stilu.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/10/2023 : 00:33:13  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Možemo se naći na promociji. Ovim "osvrtom" smo prodali bar dvista komada Texasa. Pa tko zna, možda dobijemo koji primjerak za trud.


Aliji smo Dupli i ja rasprodali Gričku i bome se isprsio. Ja sam dobio primjerak.

Štand zapravo imam, ali ne na Interliberu, već na Infogameru.

Hajte, da se vidimo i u materijalnom svijetu :)

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/10/2023 : 06:08:38  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote


Nije mi prošao projekt na HTVu.
Kažu, originalno im je ono "taratatira" na kraju, ali vele nek dam otkaz ljudima iz rasvjete :)
I nek se javim ponovo za 8 g.





Edited by - frano on 16/10/2023 06:17:00
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/10/2023 : 07:43:55  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tema je i dalje ista Texas Kid - strip u vesternu, i vestern u stripu

Bliži se promocija tog djela.
Razgovaramo o oglednim materijalima i autorima već tjedan dana (neki i puno duže:)

Za sad je djelo prepoznato kao iznimno nacrtano i zanimljivo napisano.
Na ideološkom polju smo "zamastili" tipkovnice :)


Zaključili smo da možda oni kroz ovaj vester progavaraju o "mržnji" prema očevima. Ili ka majkama.
Stinky je poentirao sa opisom punog, potpunog i ispunjenog, slobodnog čovjeka.

Opis je stranicu prije.
Nu, dajte, čekirajte.

Namirisali smo da čovjekovoj ispunjenosti prethodi i poštovanje ka prethodnicima.

Tu izgleda djelo škripi.

Razgovarali smo o vestern klasicima stripa.
Trojici u "braku" i Sedmoj žrtvi.



Radimo, recenziramo za honorar u obliku primjerka albuma i za drugi red gledališta prilikom promocije.

Nazovite nas s povjerenjem.

Edited by - frano on 16/10/2023 09:27:57
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000