forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog - Planeta mrtvih
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

corto33
Senior Member



Slovenia
2505 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 10/11/2023 : 10:18:06  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam da je sada na Lucci bilo govora o Planeti mrtvih i da će do kraja ciklusa biti još 5 priča.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11535 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/11/2023 : 00:19:57  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by corto33

Pročitao sam da je sada na Lucci bilo govora o Planeti mrtvih i da će do kraja ciklusa biti još 5 priča.



Cek, znaci nastavice bas Planetu mrtvih ili ce biti 5 novih prica ovog kao specijala sto isto pise Bilota ali nije bas Planeta mrtvih?
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2505 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 12/11/2023 : 08:32:46  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Billota je izjavio da do kraja Planete mrtvih ima još 5 priča, više od toga nije kazao.

Eto na 42:10:
https://www.youtube.com/watch?v=DqW6X-FH5iA


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11535 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 07/06/2024 : 02:43:12  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
#1 Kuća sećanja
Bilotta/Casertano

Kakav pocetak serijala! Neverovatno ispripovedana, kakvi prelazi izmedju scena, novinarka, pa paf lesevi, pa razgovor Dilana i Smrti. Genijalno! Iako je strip na ivici totalnog ocaja i nihilizma, pronalazi se nesto humora u Dilanu, npr.kada trazi Dzenkinsonovoj parce papira i olovku i kompjuter naziva ,,pretencioznom pisacom masinom'' ili u vec spomenutim prepirkama i igrama reci izmedju Dilana i Smrti.
Odlicno je postavljena osnovna postavka serijala i novog sveta u kom smo se obreli i Dilana koji se promenio pod tezinom nepopravljivih i nepromenjivih odluka koje je doneo. Jasno je da su glavne teme kojima se bavi Bilota (barem u prva tri broja): secanje, zaborav, spasenje, vaskrsenje, zaostavstina, da li je bolje ziveti u neznanju ili istini koliko god ona bila surova, apsurdna ili besmislena... A tek kraj i nadovezivanje na prvi broj redovne serije sa Sibil Brauning...
Casertano nije ovako dobro crtao godinama. Potpuno me je odusevio!

Prica: 10
Scenario: 10
Crtez: 10
Naslovna strana: 10

100%

P.S. treba kontaktirati Mhejla da samo malo prosiri i dodatno uoblici svoj post sa prve stranice ove teme i da se to objavi kao recenzija Kuce secanja.


-----------------------------

#2 Kraj je moj početak
Bilotta/Camagni

Trumanov, pardon, Dilanov show! Izuzetna epizoda! Secanje, zaborav, sreca, otkrice sveta izvan sveta, razgovori sa velikim arhitektom laznog sveta, pa ponovo pojavljivanje Ksabarasa koje se polako gradilo da bi se otkrilo na poslednjim stranicama stripa. Dzenkinsova puna saosecanja, Dilan izgublje, Sibil je mozda majka. Odlicno!
Camagni odlican, u scenama kada treba da omazira Stana je odlican i identican Stanu, u preostaloj epizodi ima svoj stil koji je takodje odlican. Naslovna strana odlicna-Dilanova potraga za svojim secanjem i pravim svetom u izmaglici sume, a znamo da je suma simbol podsvesnog. Tako da naslovna strana vise funkcionise na simbolickom planu nego na bukvalnom.

Prica: 10
Scenario: 10
Crtez: 10
Naslovna strana: 10

100%

-------------------

#3 Državni neprijatelj broj jedan
Bilotta/Gerasi

Ovaj broj mi je pomalo slabiji u odnosu na prethodna dva. Prvih 70ak strana gde dobijamo humanizaciju i saosecajniji prikaz starca Ksabarasa i njegove ljubavne price sa Marlenom u kojoj se uopste ne pojavljuje Dilan mi je odlican iako mozda pomalo patetican pokusaj da osecamo empatiju prema Ksabarasu. Tu se pojavljuje i cuvena galija u katakombama ispod Londona. I ispada da se Dilan nije umesao i pronasao Ksabarasa da ovaj vise ne bi predstavljao opasnost po svet, kao da je odustao od svojih nauma i zeleo samo da zivi miran zivot sa Marlenom ali je Dilan sa policijom to upropastio i vratio ga na stari put. Ili bi mozda Ksabaras se svakako vratio starim idejama i planovima kada bi Marlena preminula od posledica jos jedne plasticne operacije. Marlena je interesantna i slicna Ksabarasu po tome sto i ona prezire prolaznost vremena i smrtnost samo sto je njen nacin borbe protiv toga mnogo banalniji nego ksabarasov i nekako karakteristican za zensko koje je opsednuto svojim izgledom, pa ona postaje zavisnik od plasticnih operacija kojih je uradila vise desetina i ne prestaje da stane. Inace zaista postoji zavisnost od plasticnih operacija i gledao sam u nekoj emisiji ili rijaliti showu na E! kanalu kao klinac kako pokusavaju sa psiholozima da pristupe takvim slucajevima ali oni (najcesce zene ali ima i nemali broj muskaraca) ne mogu da prestanu da menjaju svoj izgled do neprepoznatljivosti.
Pomalo su mi nagli preskoci vremena u ovoj epizodi, Dilan je gotovo u potpunosti zanemaren i taman se nacne njegov i Dzenkinsin odnos kada joj on kaze ,,drago mi je da smo presli sa Vi na ti`` i Dzenskinsova se tu obraduje ali onda dolazi do skoka od 6 meseci kasnije sa Ksabarasovim eksperimentom i ne znamo kako se dalje razvijao njihov odnos jer je ocigledno da je Dzenkinsova zaljubljena u Dilana, a Dilan je tu jos uvek nejasan. Taj odnos me trenutno najvise interesuje kako ce se razvijati u Planeti mrtvih kao i naravno sta je to sa Sibil i njenim sinom.
Steta sto je odnos Dilana i Ksabarasa kao odnos sina i oca zanemaren u ovoj prici ali sledeca epizoda se zove U ime sina, pa bi bilo steta da se ne posveti donekle odnosu Ksabarasa i Dilana, iako mislim da ce se fokusirati na odnos Dilana i njegovog navodnog sina. Videcemo.
Gerasijev crtez mi je onako, ne znam sta da mislim o njemu. I nisu mi jasne promene u stilu u pojedinim scenama.
Naslovna strana previse pozerska.

Prica: 8
Scenario: 8
Crtez: 8
Naslovna strana: 8

80%

Edited by - going going on 08/06/2024 05:32:17
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11535 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 15/06/2024 : 02:15:03  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
OPASNOST OD SPOJLERA

#4 U ime sina
Bilotta/Casertano

Dosta konfuzna epizoda kojoj ne znam bas sta je bio cilj? Da se otarasi Godvina Doga tek sto smo ga upoznali? Da produbi odnos izmedju Sibil i Dilana? Sibil je na kraju zavrsila u ustanovi a Godvin je mrtav... Steta sto nije bilo interakcije izmedju Godvina i Ksabarasa u svojstvu unuk i deda, to nije ni malo spomenuto, ocekivao sam ipak malo vise i od interakcije Dilana i Godvina a i Ksabaras zajedno s njima u epizodi pod nazivom U ime sina barem tako nesto ocekujes. I sta je bilo sa onim scenama Dilana u bolnici odakle nikako da ga puste, koja je svrha toga? Mozda treba jos jednom da procitam,ali mi nije tako dobro legla ova Planeta. Kaze Baker valjda na nekoj od prethodnih stranica da je ovo Bilotin (neuspesni) pokusaj omaziranja Price ni o kome, i ima ponekih slicnosti i ta isprepletana radnja i Godvin kod Ksabarasa psihoterapeuta ali nije ovo ni priblizno dobro kao genijalnost koju je ispoljio Sclavi u #43.
Takodje mi smeta odsustvo produbljivanja odnosa izmedju Dilana i Dzenkinsove, u prvih nekoliko Planeta Mrtvih sugerisano je da ona gaji neka osecanja prema Dilanu, to se uopste vise ne spominje, nejasno je da li Dilan ista oseca prema njoj izgleda da ne, a njen super pametni sin se uopste vise ne spominje takodje.
Ne vidim problem u Casertanovom crtezu, vidim da se svi na njega zale, meni je on u Planeti Mrtvih odlican i najbolji kakav je bio u odnosu na prethodnih nekoliko godina, da ne kazem decenija.
Nisam neki ljubitelj naslovnih strana Marka Mastrazza, bolje mi je uz Planetu mrtvih isao Massimo Carnevale, ali on je napustio serijal iz svojih privatnih razloga - cudna odluka u svakom slucaju, a Mastrazzov stil mi je dobar ali nekako previse pozerski a i ne svidja mi se ovo omaziranje poznatih muzickih albuma i na ovoj naslovnoj strani i na sledecoj Pozdrav iz Andeda. Plus u ovoj epizodi se nije desilo ono sto vidimo na naslovnoj strani, naslovnica je navlakusa zbog kraja prethodnog broja.

Prica: 6
Scenario: 6
Crtez: 10
Naslovna strana: 9

75%

-----------------------------------------


#5 Pozdrav iz Andeda
Bilotta/Bacilieri

Odlicna prica, odlicno ispricana, maestralno nacrtana i komponovana od strane Baccilijerija, odlican raspored tabli, upotreba kadra preko cele stranice u bas dramaticnim trenucima, tuga i melanholija i uzas svakodnevice kod unapredjenih zivih mrtvaca, hemija izmedju one mlade nemrtve devojke i matorog Dilana (zamalo da imaju seks, taman je ona krenula da se skida, zivo me interesuje kako bi to izgledalo Dilan sa nemrtvom devojkom, je l to nekrofilija ili nije?), poetican kraj sa duhovima. Odlicno, verovatno i najbolja prica serijala zajedno sa prvim brojem Kuća sećanja i drugim brojem Kraj je moj početak.
Bas volim Baccilijerija i sve epizode koje sam citao a da je on crtao su mi bile posebno dobre, da li mu scenaristi daju dobre price ili ja prosto imam takav utisak ne znam ali ova prica je odlicna, onaj team up Napoleona i Dilana iz Obojenog programa je odlicna prica, Zeleni svet iz Novog LMS-a #2 je odlicna i jako uznemirujuca prica cijoj atmosferi bas doprinosi Baccilieri, a mislim da mi je i Cudovisna gozba bila jako dobra, mada citao sam je bas davno kad je izasla, pre vise od 5 godina ili koliko je vec proslo u ovom sumanutom racunanju vremena u prostornovremenskom kontinuumu pre, tokom i posle korone koja je sve zbrkala i pojam o vremenu i nase zivote i medjuljudkse odnose, a o drugim stvarima i da ne pricam. Ovde mi je pogodjena naslovna strana iako, ponavljam, nisam ljubitelj naslovnih strana inspirisanih albumima i ovako pozerskih naslovnih strana. Bolje bi mozda bilo da nakon sto je Carnevale napustio mesto naslovnicara da svaki crtac epizode sam nacrta i naslovnu stranu svoje price Planete Mrtvih.


Prica: 10
Scenario: 10
Crtez: 10
Naslovna strana: 10

100%

--------------------------------------------------


Jos 2 komada da vidimo kuda ovo vodi, pa da proklinjem italijansko novo urednistvo sto su pauzirali najbolji niz Dilanovih prica i najbolju ediciju Dilana Doga u poslednje dve decenije, pa kad zavrsim sa proklinjanjem da procitam Projekat Hiks i Pricu strave i uzasa iz Zlatne serije Specijalni broj, koje je takodje radio Bilotta i koje mozda jesu i mozda nisu povezane sa Planetom mrtvih ali otom potom kad dodjem do toga.
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000