forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/11/2023 : 08:07:22  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Recenzija

Texas Kid

Tehnička strana


Format graf. novele s manje kadrova po str. dobro je sjeo Igorovoj ilustratorskoj prirodi. Stranice (koliko toliko) bolje dišu, praznina ima svoju ulogu.

Snaga grafizma i kistovog "suhizma" dolaze do izražaja.
Izostanak boje je dobrodošao.

Igorova želja, kak sam veli, dati konzumentu puno "mesa" po tabli rezultira pretrpanim testurama i bojama. Kad to maknete, ostaje kilav crtež. Pravi Novo valovski.

Ilustratorska priroda, sestra paralelnica znanosti, uvijek je proučavala detalj. Teksturu sedla.
Anatomiju vrata.



Ilustracija ilustrira. Voli sve detaljno proradit. Ne vidi cjelinu. Baš kao i znanost, Igor ima takav fokus. Fotografi bi rekli - idiotski.
Svemu izoštren fokus je po prirodi stvari odma' i promašen. Nema ga.

Evolucija zanata

Ne ovisi o povećanju rezolucije. O gustoći grafizma. Ako ritam hvatamo u količini detalja, utopit ćemo se.

Ako već nijansiramo, genderiziramo, Igor je ilustrator međ crtačima. Ilustrator u stripu. I nema tu durenja, Igore. Ja sam bez greške animator u stripu. I mučim se poprilično.
Ti si osedlo tog detaljnog konja i bome galopiraš stripom. I tu te nema nitko. Dižeš velkuu... kh, kh, prašinu ...

Crtačka priroda je uvijek bila ljepota. I snaga. I vještina poteza.
Reduciranje, stiliziranje, slobodno divljanje ili milovanje. Papira. Tragom duha. Ne materije.




Meni, osobno, Igor ostaje kralj
srednjoškolskih stripova.




Scenarij, ideja Texas kida

Odnos očeva i sinova.
Ozbiljna tema.

Prenosimo mi na te klince najbolje što znamo.
I najgore.

Učimo ih da budu najbolji.
Najači.
I najljepši.
Slično kao sa "idiotskom" rezolucijom.
Izoštravamo ih.
Da izgube fokus.

Ne učimo ih suradnji.



"Reci mi nešto dobro tata.
Ne mogu sine,
Živim
Od rata do rata.

Podragaj me tata.

Ne mogu sine.
Shvatićeš, jednom.
Kad postaneš,

Bata."


Sasma dovoljno.
Za hrpetinu "ozbiljnih" kauboja.









PS parafraziram Kordeja " ... ono što si započeo, završi kako god znaš, bez obzira kako će stvar ispasti, dobro ili loše...". To je meni Igorov najbolji savjet koji je ostavio iza sebe.
Generacijama koje dolaze.

Izgubljena generacija je ogranak hrvatskog stripa koji počinje i završava s Igorom.

Tulipani koji niču iza tog vala, su po prirodi stvari lošiji od loših očeva.

Srećom nisam iz te linije očeva.
Al, malo je falilo da mi izbiju osmjeh s lica.

Texas Kid je izvrsno nacrtan loš strip.

Tolko od mene.


Idem udisat maglu.



















Edited by - frano on 13/11/2023 05:57:08
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26443 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 12/11/2023 : 08:27:37  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
👍

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/11/2023 : 08:32:45  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/PvpKPgKw][/url]

Imao sam jučer priliku upoznati Baneta.
Ja sam samo njegove čitove stripal.
Dao mi je, utkao je puno.
I previše.

Smijeha, kad se najmanje nadaš.
Zdravog duha.

Ne znam, kaj bi drugo rekel nego, hvala, stari :)






Edited by - frano on 12/11/2023 08:33:12
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/11/2023 : 09:55:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Texas Kid je izvrsno nacrtan loš strip.



Nisam još pročitao, al' evo, kad napinješ da je Texas Kid na dnevnom redu:))

Znači, nakon što sam vidio onu polovicu stripa koja je do sada bila objavljena, složio bih se s ovom tvojom konstatacijom, i to a priori.

Tebi za volju, pročitat ću ga kompletnog, u dogledno vrijeme. I tebi za volju, staviti recenziju.

Do tada,
ovo ti je jedna od najboljih recenzija, franc. Dosta dobro si rekao.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/11/2023 : 15:33:26  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Da, da.
Ako hoćete recenzirajte.

Čekamo i Duplog s finalnom recenzijom.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/11/2023 : 08:24:49  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dupli mi je objasnio zanimljive stvari o ritmu pričanja i paralelama u Texas Kidu.
Da sad ne idem u detalje.

I to su dobre stvari.

Ja se zgrabim za to kaj mi ostane iza stripa.
Kakav filing.

Macan stoji iza te ideje.
Kordej stoji iza slika koje vidimo.

Ak se nekom da usporediti ta dva doživljaja, pogotovo ako je prvo čitao novelu (stvorio svoje slike) i tek ondak vidio Igorove.

To bi bilo fora.

Radi se o dva velikana hrvatskog stripa.
Zaslužili su detaljan osvrt.





Edited by - frano on 13/11/2023 08:39:01
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/11/2023 : 08:47:39  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
I dok čekamo kremu hrvatskih strip kriticara da objave svoje o Texasu, dojmovi s Interlibera.

Upoznao sam Jakog.
Točno je naki, kaki sam ga i zamišlja.
Mrcina.
Prava.

Baš mi je bilo milo.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/11/2023 : 12:59:58  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
[i]

Crtačka priroda je uvijek bila ljepota. I snaga. I vještina poteza.
Reduciranje, stiliziranje, slobodno divljanje ili milovanje. Papira. Tragom duha. Ne materije.





Hoho.

Ovo sam oduvijek htio. Replicirat sam sebi.


Ljepota stripa zapravo jest ta čistoća linije. Urednost i raspored nenametljivih grafika, koje tek navode mozak da ih prepoznaje i da ih prati.
Na to djeca i svi ostali zatitraju.

Na čist i jasan svijet.
Jasnog i osobnog rukopisa.




Razumijevajući to, od svih ponuđenih hrvatskih graf. novela zadnjih godina, jedino
iskaču Macan i Dupli.

Dupli je ufatio "kod" i vizualno i kompozicijski podrapao u Vojni. Macan slično nešto postiže u svojim zadnjim radovima u Strip reviji i po faceu. Ono što je slabije kod Macana vizualno od Duplog, Darko nadoknađuje narativno.

"Bobo" isto štiha svoje...
Evo, čekamo i tog Bartolića...






Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/11/2023 : 13:07:32  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tako da pristup "bolje crtam jer realističnije mučim papir (danas češće ekran)" nebu to sam tak prošlo tu na livadi.


Majstori realizma jesu majstori, (recmo, Andrija, Bernet), ali odlučivši se za sferu "odraslog" stripa naheftali su si nezahvalan zadatak zabavljanja pred i post pubertetlija od 15 do 159 g.

Tu ih je Igor sve opral.


Edited by - frano on 13/11/2023 13:09:51
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/11/2023 : 13:12:37  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Istaknuti valja da najveći majstori "stilizirane, jednostavne stripovske likovnosti" imaju velko iskustvo i znanje realističnog crtanja prema prirodi.





Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/11/2023 : 14:00:24  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Snaga stila ipak ovisi o snazi i načinu osobnog apsorbiranja prirode i svijeta oko nas.

To što se rijetko kad zapitamo o vlasniku autorskih prava na svijet i svemir oko nas, to je već druga tema.


Autorska prava u primjenjenoj umjetnosti


Otišlo je to lagano k vragu. Svuda.
Od pokušavanja kategorizacije spolnosti, filmskih žanrova pa sve do likovnih stilova. Birokratsko ludilo razvrstavanja svega po ladicama, ne može završiti drugačije nego li ladicom za svakog.

Recimo, animacija. Tu sam ja doma. Sad je bio Infogamer i već počinju pitanja za košarkašku igru na kojoj radim - imam li ja prava na košarkaške pokrete?

U smislu, liče vam pokreti na poteze poznatih košarkaša, kako ste regulirali prava?

Odgovaram; neki izdavači igara su kupili aut. pravo na Jordana, pa on u tim igrama ne liči na sebe, nit figurom nit pokretima.

Objašnjavam dalje,
U ovoj igrici pokazujemo djecu koja imitiraju pokrete svojih idola. Vrlo šlampavo. I na svoj način :)

U svijetu video igrica već su imali đumbus oko toga u "plesnim" igricama. Koreografije u igricama su nalikovale poznatim plesnim pokretima (pop zvijezda i sl).

I sad.

Svaki pokret jest unikatan i nikad nije isti.
Sjećate se, uvjetuje ga klima :)
Ne mi.

Sud je to nekak posložio prema "osnovnim", svima nam zajedničkim pokretima - na koje nitko ne polaže prava (Bogu, svemiru ili evoluciji, oduzeta su prava na autorsko pravo:)

Specifični pokreti pojedinih osoba (sportaša, plesača itd) - signature moves - jesu podložni copyrightu. No, onda njih pitaju sljedeće:

G. Jordan, koga ste vi kopirali?
- Julius Earwinga.

G. Kordej, vi?
-Richard Corbena.

G. Ribić, a vi?
Frazettu.

itd.

Sud tada važe količinu i duljinu sličnosti.


Da "kreativnoj" ekipi nema granica, najluđi je lik koji je preko AIja matematički izvrtio razne vrste melodija te položio prava na njih.
Kad vidi, tj. čuje nešto slično "svojim" notama, tada sudski potražuje oštećena mu autorska prava.


Klimo, otvori se.


















Edited by - frano on 13/11/2023 14:35:14
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/11/2023 : 15:51:45  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ima ta vesela štorija, koju ću sigurno podijeliti tude, s vama, o tome kako sam ja neko vrijeme crtao ko Štef Bartolić.

Al, moram prvo pronać dokumentaciju...


Edited by - frano on 13/11/2023 17:04:49
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

590 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 13/11/2023 : 16:13:18  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
Evo malo skica u laviranom tušu. Listao laviranog Kena pa me ponilo.

[url=https://postimg.cc/jLd2mWjH][/url]
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

590 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 13/11/2023 : 16:14:51  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/R6dGRPG5][/url]
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

590 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 13/11/2023 : 16:18:59  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/RqsxCGmD][/url][url=https://gasstation-nearme.com/e85]find e85 gas station near me[/url]

Kaže jedan moj kolega da bi želio samo jednim potezom kista na platnu reći apsolutno sve što želi. Nema težeg. Redukcija u stripu je jednako zeznuta stvar. Možda, jednog dana... Ali triba raditi...
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29190 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 13/11/2023 : 16:35:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Prekrasno.

Trouble will find me
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

590 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 13/11/2023 : 16:57:33  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
Fala, ali ne izazivaj me. Inače bi moga složit neku priču,lavirati je pa te stavit na muke. 😁
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29190 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 13/11/2023 : 17:00:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Hahaha:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/11/2023 : 17:02:41  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Gazda na livadi!
Pa di ste sad bandoo!
Nek sad netko zucne!

:)


PS tkosta, vau

Edited by - frano on 13/11/2023 17:09:19
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/11/2023 : 17:08:39  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tkosta, evo poslao sam tvoj citat glede inspiracije, Ivi,Ivanu (onam Milazzu) paš vidit kad ti objasni da je ona črna glava Ken. Parker.

I koliko to košta.


Odo' ja sad u lokalnu slastičarnicu Asterix.

Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8095 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 13/11/2023 : 20:59:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
tkosta
sjajno

dobra je franina livada
dah svježine na forumu

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26443 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/11/2023 : 21:13:52  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

I dok čekamo kremu hrvatskih strip kriticara da objave svoje o Texasu, dojmovi s Interlibera.

Upoznao sam Jakog.
Točno je naki, kaki sam ga i zamišlja.
Mrcina.
Prava.

Baš mi je bilo milo.




I meni je drago da sam te upoznao🙂
A sad slijedi uobičajeni ispravak u svezi mog nadimka😁
Nije jak,kao snažan nego jaki od milja od Jakša.Izgovara se kao u slučaju Džek-Džeki.
A sto se tiče vizija autora baš mi je to zanimljivo.
Kad sam davno čitao Gospodara prstenova,likove sam doživljavao onako kako ih je Kordej nacrtao na koricama a one sto nije crtao imao sam neku svoju predožbu.
Ali nakon odgledanih filmova,moja i Kordejeva vizija u mom umu je totalno nestala i zamijenjenja je Jacksonovom vizijom.
Sto to govori o meni?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/11/2023 : 22:47:05  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Srećom pa ime Jakša nema veze sa pridjevom "jak" :)

Darko je pričao kako nije htio gledat Jacksonovog Gospodara, jerbo je htio svoje slike zadržat u glavi. Nije htio tuđe slike.

A, sam Tolkien je "krao" iz drugog svjetskog rata i odasvud. Odjenuo je sve to u fantasy ruho... koje je čopio od tko zna kud.

Umjet. int. postoji oduvijek (čapavanje elem. odasvud). Sad su si ljudi samo olakšali taj proces pomoću računala.

Htjeli, ne htjeli, povezani jesmo.
Ali, slabo surađujemo.

Edited by - frano on 14/11/2023 05:10:10
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/11/2023 : 06:05:39  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Taj đumbus oko autorstva i nije tako teško za pratit.

Primjer.
Kad sam ja počeo verglat po ilustratorskim i stripovskim vodama odljepio sam na Šćepana Bartolića. Opčinjen mu stilom počeo sam crtati kao on.

Sličnost je bez greške prelazila prek 70 posto :)

Šćepan nije glup. Sve mi je u oči objasnil. Kak bi me u ameriki pojeli za doručak i ispljunuli zdrobljenog glede autorskih prava.

Šćepan ipak (glup kakav jeste:) mlađeg kolegu ne tuži već mu jednom prilikom ponudi suradnju na stripu Nino i Dino.


Bio je to strip o dječaku i zmaju za časopis Prvi izbor. Štef je to baš super nacrtao i napisao. Ja sam kolorirao pokušavajući dobiti njegovu photoshop paletu. Šćepana smatramo ocem komjuterskog koloriranja u hrvata.
Potpisuje nas (bez obzira što radi sve sem boje) "štefrano".

Sezonu, dvije je to trajalo i ondak je prestalo.

Ja sam nakon toga dobio priliku crtati dvije table stripa mjesečno u šasopisu Radost. I gle vraga, poželio sam crtati strip o ... dječaku i zmaju.

Originalnost ideje dječaka i zmaja, njezino uobličenje u hrvata, pripada Štefu.

Poznat po dugim krakovima, ideju hladnokrvno otimam ja.
Nadodajem joj moment dječaka koji ima problema s matematikom te kroz fantasy svijet (i plišanog zmaja) spoznaje važnost iste na svakom koraku.

Ideju nakon mene (skoro rekoh loptu) izbija Macan, te zakucava strip pod imenom Mali Guj i njegov zmuj. Strip je hit, 2 ili 3 miliona rasprodanih primjeraka je skoro u svakoj kući u RH.

Štef, sve to vrijeme, prati taj život ideje o dječaku i zmaju.

Objašnjava nam kako smo mu (Darko i ja) ukrali ideju. Objašnjavam i ja kako je Darko meni "ukrao" ideju.

Ne hebe Štef više živu silu, izbija loptu (Bože, ideju) ponovo u zrak i još donedavno crta strip o ... djevojčici i zmaju u časopisu Radost. Piše Prle.

Čudesni su putevi stripovski.
Život svoje zapetlja.
I odpetlja.
A istina zašamara, svakoga po zasluzi.


Dok bi mu Ivana Brlić Mažuranić plela čarape, Tolkien bi rikavao od smjeha gledajući pustolovinu jedne ideje,
tamo i natrag.







Edited by - frano on 14/11/2023 06:34:23
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/11/2023 : 06:13:44  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/WqqQN6HG][/url]
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000